waalwijkse en lAnqstRAAtse couRant Nieuwe aan industrieën Bergsche Maas N.S. heeft grote plannen voor 1966 r i i i L I I I J Afkondiging laatste decreten Huwelijk kroonprinses In Senaat o/Uhwludke DEKZEILEN een nieuwjaarsadvertentie van Tïlierlo AMERICAN-STORES Tilburg Sanatogen het versterkend middel voor jong en oud voor lichaam en geest. Neem het elke dag! SANA- togen 400 X 600 (I. 131.65 300 X 400 II. 66.70 300 X 500 «I. 82.75 400 X 500 II. 110.25 500 X 600 (I. 600 X 800 II VATICAANS CONCILIE öe echo van het zuiöen GENERAAL DE GAULLE VERSLAGEN -Qxcluóievè S-lerenkleclincf WAALWIJK PERFECT LONG-DRINK Almdudler met jonge jenever VRIJDAG 10 DECEMBER 1965 86e JAARGANG No. 95 De tcho vAr> het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.23 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 -j- 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO' SPOORLIJN, RIJKSWEG EN INSTEEKHAVEN De Brabantse redacteur van „De Tijd" schrijft het volgende artikel in zijn blad: De gemeenteraden van Dussen, Geertruidenberg, Made en Raams- donk hebben besloten tot samenwer king ter ontwikkeling van een nieuw regionaal industriegebied aan de Bergsche Maas. Tussen de centrales van de PNEM in Geertruidenberg en de brug van Keizersveer, waar nu de te verleggen Donge uitmondt, zullen binnen enkele jaren ruim 200 ha. ter rein ter beschikking kunnen komen met een insteekhaven waar grote bin nenschepen en coasters kunnen aan leggen. Het terrein zal aan de oostzijde be grensd worden door de nieuwe rijks- weg 27 (Gorcum-Breda), die terzijde Raamsdonksveer aansluiting geeft op de grote provinciale oost-west verbinding: de nieuwe Langstraatweg. Het terrein krijgt voorts aansluiting op de spoorlijn door de Langstraat, die naar venvacht wordt in de toe komst ook weer voor reizigersvervoer zal gaan dienen. De kans is bovendien aanwezig dat aansluiting kan worden verkregen op een nieuwe spoorlijn tussen Utrecht en Breda. Het industriegebied komt ten noor den van Geertruidenberg en Raams donksveer, die tot één nieuwe stad zullen versmelten. Zonder de oude kernen te forceren kan men hiervoor een nieuw modern centrum scheppen op de plaats waar nu de Donge stroomt. Ten noorden van de Berg sche Maas, precies tegenover het in dustrieterrein, zal een groot recrea tiegebied worden aangelegd dat reeds volgend jaar in uitvoering komt. Westelijk hiervan ligt de Biesbosch. De watersport die hier sterk in op komst is, vindt nu al de nodige ac commodatie in de haven van Drimme- len, westelijk van de PNEM-terrei- nen. WOONCENTRA De bevolking, die op het regionale industrieterrein werk zal vinden, zal niet alleen worden opgenomen door Geertruidenberg en Raamsdonksveer maar ook door het noordelijk gelegen Hank en het westelijk gelegen Made. De bestaande kernen zullen hier wor den uitgebouwd tot royale wooncen- tra. De gronden ten oosten en ten westen van de centrale ,Tweelingstad' zullen voorlopig in reserve blijven voor ontwikkelingen op langere ter mijn. Verwacht wordt, dat de vier ge meenten samen op de duur een inwo nertal van 100.000 zullen bereiken. Een van de adviseurs van het plan, de heer Speetjens van het ETI, ziet in het nieuwe industrieterrein een goede mogelijkheid om grote „stu wende" industrieën aan te trekken, met name chemische en farmaceu tische bedrijven en metaalbewerking. Bijna nergens in Brabant kan een zo veelzijdig geëquipeerd terrein met 'n zo gunstige ligging worden aangebo den. Uitbreiding van de industrieter reinen is toch al een punt van urgen tie, want in heel de provincie is mo menteel nog maar 400 ha. voor uit gifte beschikbaar. De vier gemeenten zijn een ge meenschappelijke regeling aangegaan waarbij o.a. een „Dongemondraad" in het leven wordt geroepen. Tech nisch is het mogelijk reeds volgend jaar met de uitvoering van het plan te beginnen. De uitwerking is in han den van de stedebouwkundige ir. W. Wissing te Barendrecht. Tot zover de Brabantse redacteur van „De Tijd". Vanzelfsprekend heb ben wij alle belangstelling voor alles wat er in en om de Langstraat, langs de Bergsche Maas gebeurt en hopen gaarne dat aan toekomst als 'hierbo ven geschetst, zo spoedig mogelijk uitvoering wordt gegeven. Wat ons echter enigszins verbaast is dat de schrijver onder de wijdse titel „Nieuwe industrieën aan de Bergsche Maas", deze aangelegenheid zo een zijdig bekijkt en zijn oog ook niet wat meer oostelijk heeft gericht. Dan zou hij, via Waspik en Sprang-Capelle te recht zijn gekomen bij Waalwijk, waar men al zo ver gevorderd is, dat mogelijk reeds het volgend jaar een geheel nieuwe, modern geoutilleerde haven (binnen-, buiten- en jachtha ven) met een capaciteit voor binnen schepen en coasters van 2000 ton zal kunnen worden geopend. Waar zestig hectare indus trieterrein, waarvan een groot gedeel te reeds opgespoten, klaar ligt om de industrieën te ontvangen en zelfs en kele reeds zijn gevestigd. Waar men een goede verbinding zal krijgen met de geprojecteerde weg Tilburg-Waal- wijk-Gorinchem, die op een paar hon derd meter afstand van die haven komt te liggen en in welke gemeente enorm wordt gebouwd om eventuele nieuwe bewoners een woning te ver schaffen. Waar men naast een schit terend wandelpark een prachtig re creatieoord aan de duinen in het zuidelijk deel der gemeente heeft, en waar dus ook de recreatie het volle pond krijgt. Dit alleen maar ter aanvulling van het artikel „Nieuwe industrieën aan de Bergsche Maas" waarbij toch ze ker Waalwijk een plaats van beteke nis inneemt, met dit miljoenen-pro ject. „Fietsen met NS" is één van de toeristennieuwtjes, die de spoorwe gen in 1966 zullen invoeren. Hier voor zullen in Hulshorst en Stave ren depots worden ingericht. De NS gaat er van uit, dat steeds meer mensen belangstelling hebben voor een vakantie per fiets. In het wes ter. van het land zullen op ver schillende stations treinkaartjes worden verkocht, die ook recht ge ven op het huren van fietsen bij een van de depots. Deze nieuwe regeling, die wordt uitgevoerd in samenwerking met de rijwielfabriek batavus, die zorgt voor speciale lichte dames- en he renfietsen, maakt een fietsvakantie mogelijk zonder dat de eigen fiets (zo die er nog is), wordt opge stuurd. Het vervoer van fietsen per trein is voor de NS een teruglopen de zaak. De wandeltochten van de NS worden uitgebreid met trips langs de Oisterwijkse vennen en de JP Thijssewandeling van Wolfheze naar Westerbouwing. Een ander nieuwtje is de rondrit over het mil joenenlijntje van Heerlen naar Val kenburg; een treinrjtje langs de ve le vergezichten van Zuid-Limburg. Ritten naar Noordhollandse toe risten-evenementen worden uitge breid met een reisje van Amster dam op woensdag naar de Oudhol landse markt in Hoorn. De Schager- VAN EERSTE KWALITEIT'DOEK - TEGEN BIJZONDERE LAGE PRIJZEN 164.50 261.55 OP DEZE PRIJZEN 12% KORTING VOOR CONTANT. Fabrikage en reparaties van dekzeilen en autohuiven T.I.R.-kappen. TELEFOONSTRAAT 33 (zijstraat Heuvelstraat) Tel. 04250 - 31 748 - 23391 - 70496 - 31 664 Dinsdag zijn in een plechtige zit ting de laatste vier conciliedocu menten afgekondigd. Drie de verklaring over de godsdienstvrij heid en de decreten over de mis sies en over ambt en leven der priesters lagen al gereed; van het vierde, de pastorale constitutie over de Kerk in de wereld van deze tijd, werden maandag de laatste teks- wijzigingen goedgekeurd in de laat ste voltallige werkzitting van Vati- caan II met 251 nee-stemmen op 'n totaal van 2373 (2111 bisschoppen zegden ja; elf stemden ongeldig). Paus Paulus liet nog tijdens de ver gadering weten, dat hij zijn goed keuring gaf voor de promulgatie, de officiële afkondiging. Het aantal tegenstemmers is voor een zo sterk omstreden document, waarin bovendien thema's van ge heel verschillende aard worden aangeroerd, niet bijzonder hoog. De motieven van de bisschoppen die hun goedkeuring aan het stuk ont hielden, laten zich slechts raden. Een vingerwijzing zijn de uitslagen van de stemmingen over de wijzi gingen in de hoofdstukken afzon derlijk. Het grootste aantal non placet-briefjes noteerde de elektro nische stemmentelmachine bij het hoofdstuk over de oorlog en vrede: 483. In een speciale bulle, naar de be- Te midden onder alles wat zich wijzigt, blijft een goede gewoonte bestaan: elkaar bij de jaarwisseling geluk te wensen. Daarom stelt onze krant dit jaar de mogelijkheid weer open tot het plaatsen van Geef uw annonce liefst spoedig op aan onze colporteurs, bijkantoor of hoofdkantoor „De krant van en voor de Lang straat" Grotestraat 205, WAALWIJK Telefoon 04160 - 2621 - 2746 ginwoorden getiteld „Mirificus event us" (Het wondervolle gebeu ren), heeft paus Paulus gisteren na dere mededelingen gedaan over de wijze, waarop hij de tijd van bezin ning op het concilie in de naconci- laire tijd geregeld wil zien. De paus hoopt dat de vernieuwing, waar 't concilie aan heeft gewerkt, in de hele Kerk zal doordringen. De be- zinningstijd, die is vastgesteld van 1 januari tot Pinksteren (29 mei), is in ieder bisdom sterk geconcen treerd rond de bisschop en zijn ka thedraal. De paus verwacht hiervan een sterker groei van het kerkbewust- zijn bij priesters en gelovigen en 'n versterking van de eenheid, de or dening, de leiding en het leerambt. Hij spoort de gelovigen aan mee te v/erken aan de ceremoniën, te luis teren naar de predikaties over de concilie-documenten en deel te ne men aan de volksmissies die spe ciaal voor dit doel vooral in de bis schopskerken gehouden zullen wor den en vraagt van iedereen ver zoening met God, boete en verdie ping van het eucharistisch leven. MacNAMARA HEFT HONDERD VIJFTIG BASISSEN OP De Amerikaanse minister van de fensie Robert S. MacNamara, heeft gisteren medegedeeld dat vele mi litaire basissen in Amerika en over zee zullen worden opgeheven, waar door jaarlijks 410 miljoen dollar bespaard zal worden en een opper vlakte van 7000 vierkante kilome ter zal vrijkomen voor „onderwijs, recreatie, staats- en gemeenschaps gebouwen". Op een persconferentie deelde de minister mede dat woensdag be kend zal worden gemaakt welke 126 basissen in Amerika zullen worden opgeheven. De namen van do 25 overzese basissen zullen pas worden bekendgemaakt na over leg met betrokken regeringen. Door de maatregelen zullen 53- duizend miljtairen en civiele func ties worden opgeheven en zullen 29.OOG' militairen en burgers wor den overgeplaatst. DOLLAREXPORT MOET OMLAAG De regering-Johnson probeert de nu al 18 jaar durende tekorten op dl Amerikaanse betalingsbalans r.og steeds in te dammen met op roepen tot vaderlandslievende zelf beheersing. Deze week bezwoer zij het bedrijfsleven opnieuw de inves tering van dollars in Europa en de .rest van het buitenland te beper ken. Zij noemde voor het eerst streef-bedragen. Generaal de Gaulle heeft zondag 2.6000.000 stemmen minder gekre gen dan bij de volkstemming over de grondwetherziening in 1962. Sindsdien is het aantal Franse kiezers echter met honderdduizen den gestegen en sinds 1945 is de deelneming aan een stemming nog nooit zo hoog geweest als nu. Hier uit valt geen andere conclusie te trekken, dan dat vooral de jonge kiezers aan generaal de Gaulle de rug hebben toegekeerd. Zij zijn niet de enigen. Wie de stempercentages in de 90 Franse departementen af zonderlijk bekijkt ontdekt, dat overal de aanhang van de Gaulle sinds 1962 sterk en vaak zelfs enorm is gedaald. Zoals in ons vorig nummer mee deelde heeft generaal de Gaulle slechts 44% der stemmen behaald. Hij zal aan de herkiezing tegen Mitterand op 19 december deelne men. markt-expres op donderdag en de kaasmarkt-expres naar Alkmaar op vrijdag blijven daarnaast bestaan. De autoslaaptrein naar Avignon vervalt. Deze verbinding met Zuid- Frankrijk wordt vervangen door treinen naar St. Raphaël en Nar- bonne. De autoslaaptrein van Hoek van Holland naar Salzburg-Villach krijgt een stopplaats in Den Bosch. De achtdaagse abonnementen der NS vinden veel aftrek. Het aantal verkochte abonnementen steeg in 3 jaar tijds van 6000 via 13.000 naar 35.000 in 1965. Er komen kinder abonnementen voor de halve prijs. De tarieven (zestig gulden voor eerste klas en veertig voor tweede klas) zullen in ieder geval volgend jaar gehandhaafd blijven. Dit in te genstelling tot de vakantietochten, die wel iets duurder zullen worden. De achtdaagse vakantiereizen wor den uitgebreid met een vakantie naar Brabant en naar Montferland. Het aantal driedaagse vakantierei zen wordt verdubbeld tot 4. Voor deze korte vakantietrips bleek gro te belangstelling te bestaan. (Volkskrant) GENEESBAARHEID VAN KANKER MOET IN WIJDERE KRING BEKEND WORDEN Wanneer van de 23 pet. manne lijke kankerpatiënten en van de 37 pet. vrouwelijke patiënten die vijf jaar na het ontdekken van kanker nog leven, de meesten als definitief genezen beschouwd mogen worden, dan is dit feit voldoende aanleiding voor een breder opgezet anti-kan- ker-programma, waarbij de preven tie en vroege opsporing van kan ker het centrale thema behoren te vormen. Dit was een van de argu menten die dr. L. Meinsma, direc teur van het Bureau Kanwerregis- tratie en -voorlichting aanvoerde ten gunste van 'n zo ruim moge lijke voorlichting op 't terrein van deze ziekte. Dr. Meinsmt sprak op de jaar vergadering van het Overijsselse Wit-Gele Kruis. De geneesmogelijk- heden voor kanker, zo zei hij, ver dienen wijde bekendheid, omdat de mensen er dan eerder toe zullen komen zich bij kankerverschijnse- ler. onder behandeling te laten stel len en omdat het land dan ook eer der rijp wordt voor gericht massa- onderzoek. De Kruisverenigingen kunnen helpen alle lagen der be volking van de wenselijkheid van vroegtijdige behandeling en con trole te doordringen. De vooroplei ding en bijscholing van de wijkver- plegsters is daarbij o.a. een belang rijk uitgangspunt. Voldoende deskundigen en hulp krachten ontbreken nu nog voor 't periodiek uit te voeren onderzoek, zelfs ten behoeve van degenen die extra risico's lopen (b.v.) zware ro kers). Bovendien wordt o.a. door de ziekenfondsregeling niet voor zien in het dekken van de kosten van zulk massa-onderzoek. Belang- ri)ker vindt dr. Meinsma daarom voorlopig, dat de wat ouder gewor- denen een groter vertrouwen wordt bijgebracht in de geneesmogelijk- heden voor sommige vormen van kanker. De Eerste Kamer nam dinsdag met 65 tegen 5 stemmen en een onthouding de toestemmingswet voor het huwelijk van prinses Bea trix aan. Tegen stemden de heren Cammelbeeck, de Rijk en Meester van de PvdA en de heren van der Spek en van Pelt van PSP. Zonder hoofdelijke stemming werd de Na- turalisatiewet aangenomen met aantekening van tegenstem der 2 PSP-ers. 'tijdens zijn antwoord raakte mi nister-president Cals in schermut seling met de heer van der Spek over diens beweringen inzake lid maatschap van de familie Von Ams- berg van de NSDAP tijdens de plantersperiode in Afrika. Voorts zou mede blijkens een gewraakt artikel in Panorama Claus von Amsberg reeds als jongen lid van c'e Hitlerjugend zijn geweest en zou hij hebben deelgenomen aan de Alpendrank uit Oostenrijk c-en kamp te Mombassa. De heer Cals noemde deze beweringen je reinste fantasie en een succes vo.or de Hitlerpropaganda. Deze wilde doen geloven, dat alle planters lid waren. Aangetoond kan worden, dat dit n°g niet de helft was. De feiten lagen anders. De heer Cals ontkende aan de heer Von Amsberg te hebben ont raden iets over de Afrikaanse tijd te zeggen. Dit is ook fantasie en insinuatie. Terecht weigerde de heer Von Arnsberg een interview met de hoofdredacteur van Panorama. Dit zou de propaganda kunnen lijken. Geheel anders ligt een gesprek met een kamerlid, dat zijn stem naar eer en geweten wil uitbrengen. Premier Cals heeft over het in getrokken Panorama-artikel geen enkele vorm van contact met prof. de Quay, president-commissaris AUTO REED IN OP MENIGTE 125 DODEN Een vrachtwagen, geladen met bouwmaterialen is na een botsing ingereden op een menigte feestgan gers in Lome in de Afrikaanse staat Togo. Ongeveer 125 mensen wer den gedood. In Beiroet is 'n Libanese vracht wagenbestuurder ingereden op een menigte, die zijn broer had ont hoofd, nadat deze een meisje had doodgereden. De familie van het meisje had hem het hoofd afgesne den en op de cabine van zijn wagen geplaatst. Toen de broer van de vermoorde aan kwam rijden en hij dat zag reed hij uit woede in op de menigte. Twaalf mensen werden gedood. Dinsdagavond zijn op 3 plaatsen in ons land auto's in het water ge reden waarbij 6 personen, onder wie 3 kinderen om het leven kwa men. WEER EEN BUITENLANDER VERMOEDELIJK IN AMSTERDAM VERMOORD Er wordt gevreesd dat de Ame rikaanse professor Richard H. Fol- lis (56) de derde buitenlander is die in korte tijd in Amsterdam om het leven is gebracht. De professor, in dienst van het Amerikaanse gou vernement, is in de nacht van za terdag op zondag voor het laatst in hotel Schiller aan het Rembrandt- plein te Amsterdam gezien. Sinds dien is hij spoorloos en wordt er door een legertje rechercheurs naar hem gezocht. De Amerikaanse professor werd met de Nederlandse hoogleraar Querido gekozen in een commissie, die in maart in Equador een onder zoek zou instellen naar een in Zuid Amerika gevreesde ziekte. In Mexi co sprak prof. Querido met zijn hem in Nederland zou opzoeken, zodat zij nog gedachten zouden uit wisselen voordat zij naar Equador vertrokken. Het gesprek had maan dagmiddag in Leiden moeten plaatsvinden. Toen prof. Richard Follis, die in Maryland is geboren, zijn afspraak niet. nakwam en bleek dat de Ame rikaanse geleerde sinds zondagoch tend vroeg niet meer in hotel Schil ler was gezien, alameerde profes sor Querido de Amerikaanse am bassade, die op haar beurt de Am sterdamse recherche om inlichtin. tingen vroeg. Van dat moment af hebben de rechercheurs van 't bu reau Singel weinig rust gehad. Uit het onderzoek is gebleken dat prof. Follis vrijdagochtend met de Pan American Airways uit Ameri ka is vertrokken, dat hij via Sschip- hol in Amsterdam kwam en dat hij dus zijn intrek nam in hotel Schil ler. Vrijdagavond kwam de professor met een ongeveer 42-jarige vrouw in de hal van het hotel. Wie deze vrouw is geweest wordt nog onder zocht. Bij de receptie nam zij af scheid van de professor. Dat was zaterdagochtend rond half vier. van de uitgeverij, gehad. Hij nog 't kabinet oefenden invloed op het in trekken van het artikel. Spreker had overwegend bezwaar tegen de methodiek van der Spek, die bevestiging vroeg van oncon troleerbare geruchten. Daarbij draaide deze de bewijslijst om en verwijt dan de regering, dat zij niets schriftelijk bewijzen kan. De heer van der Spek had een opmerking gemaakt over het sa menwonen van de heer Von Ams berg met Ferdinant Graaf Von Bis marck te Hamburg. Deze werkt thans bij het EEG-secretariaat van de heer Moser in Brussel. Hij gaf uitstekende inlichtingen. Trouwens nergens in de wereldpers is 'n aan tijging tegen de heer Von Amsberg te vinden. In de verklaringen van de heer Moser ligt niets krampach tigs. Premier Cals verklaarde voorts, dat alle brieven over de vraag of de BVD ten onrechte zou zijn op getreden, worden onderzocht. Er is geen reden voor angst. Iedereen kan zich hierover tot zijn vertrou wensman in de Kamer wenden, al dus de minister-president.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1