Deken van Riel Stichting jaaroverzicht over 1964 „Vogellust" organiseert unieke vogelshow Tiende Supermarkt van André van Hilst fik Spontaan onthaal voor &n Ciaus i anjer VERLOVINGSRINGEN! r m 3S 2 i 3fö DE ALLERMOOISTE Stassat - ^KJaaHivcjlz 14 TIE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 17 DEC. 1965 14 Verse haantjes FAZANT" hjoecJouS voor de allerliefste moderne Verlovingsringen steeds voorradig POELIERSBEDRIJF ff Thorbeckelaan 35 - tel. Waalwijk 2869 sen, 27 j. en A J M Wolterbeek, 25 j. beiden te Waalwijk. Huwelijken: J H Kruif, 28 j. en H M Westerveen, 23 j. beiden te Waalwijk; HAM Nieuwkoop, 27 j. te Groningen en M C Langbroek, 25 j. te Waalwijk; G H M Copal, 21 j. en J L Rekkers, 24 j. beiden te Waalwijk; P J van Raven- stein, 20 j. en E M de Werd, 18 j. beiden te Waalwijk; P R Blom, 22 j. en J M v. d. Wiel, 25 j. beiden te Waalwijk; G J F M Klerks, 26 j. en T M Hamers, 24 j. beiden te Waal wijk; P J Brekelmans, 26 j. te Loon op Zand en R W de Negro, 23 j. te Waalwijk; L W H J Pullens, 29 j. en A M G Elshoul, 23 j. beiden te Waal wijk; J G The, 29 j. te 's-Bosch en P W M C Goewie, 19 j. te Waalwijk; P G J M van Lang, 24 j. en A A W Verdonk, 22 j. beiden te Waalwijk; M J A P Lemmens, 34 j. te Tilburg en J W J Rek, 24 j. te Waalwijk. Ingekomen: NAM van Vessem en gezin van Maastricht; C J Maas van Vught; H Zonneveldt en gezin van Duitsland; J A Bouman en echtg. van Heusden; A P Timmermans van Sprang-Capel- le; A W Groené van Amsterdan; M Makkenze van Amsterdam; J Klees en echtg. van Rotterdam; S Samson en echtg. van Amsterdam; M Kaya- can van Turkije; B Kocak van Tur kije; H Notur van België; A Tuparea van Harlingen; A M Miyakuni van Jutphaas; A W van der Valk en ge zin van Amsterdam. V er trokken: P W M van Helvoirt en echtg. naar Loon op Zand; J C N Stallaert naar Utrecht; P van Boxtel en gezin naar Vlijmen; C Stolk naar Tilburg; M C Langbroek naar Rosmalen. Op 14 januari overleed Dr. B. J. R. M. van den Hurk, voorzitter van het College van Regenten. Geduren de de bijna 11 jaar, dat hij voorzitter van onze Stichting was, heeft hij een groot aandeel gehad in de ontwikke ling van ons ziekenhuis. Zijn toewij ding en onvermoeide werkkracht zul len in dankbare herinnering blijven. Drs. G. J. de Vries, die sinds de oprichting van de Stichting deel uit maakt van het College van Regenten, verzocht op 16 juni ontheven te wor den van zijn functie als regent. De heer de Vries was sinds november 1935, uit hoofde van zijn functie als secretaris van het Kerkbestuur van St. Jan, lid van het Bestuur van het ziekenhuis. Voor het vele werk, dat hij verricht heeft zullen wij hem steeds erkentelijk blijven. Zr. Joannina, overste van de com muniteit van de sociëteit van JMJ. verlaat Waalwijk en wordt opgevolgd door Zr. Marianne. Zr. Joannina was 39 jaar in Waalwijk werkzaam, waar van de laatste 6 jaren als overste. Sinds 15 juli 1964 is de heer B. G. H. M. Sanders als oogarts aan het ziekenhuis verbonden. Het diploma Ziekenverpleging A werd door 9 leerling verpleegsters be haald; 8 verpleegsters verkregen de aantekening kraamverpleging. Op 1 november 1964 werd begon nen met de opleiding tot het verkrij gen van de aantekening kinderverple ging- Het totaal aantal opnamen was -598 (vorig jaar 2610) en 'het aantal verpleegdagen 39706 (vorig jaar 39851). BOUW VAN HET NIEUWE STREEKZIEKENHUIS I september 1965 gereed gekomen Nadat een schrijven dd. 26 maart 1964 aan het Ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, Den Haag, is ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de rijksgoedkeu ring voor de bouw van Deel II, be houdens bijzondere omstandigheden, verwacht kon worden, werd op 23 juli opdracht gegeven aan het aanne mersbedrijf Fa. Wed. A. Aarts Zn, Waalwijk, tot het bouwen van het beddenhuis, behandelhuis, poliklinie ken, laboratoria, keuken, klooster en kapel (Deel II) voor in totaal een be drag van f 4.283.703. - Op deze opdracht is van kracht de risico-rege ling dd. 10 juli 1964. De totale investering voor het nieuwe streek-ziekenhuis wordt be groot, per 31 dec. 1964 op totaal f 12.711.271.-. De bouw van het verpleegstersflat en 'het energiegebouw (deel I) vordert goed. Overeenkomstig het -bouw schema zijn deze gebouwen op 1 KON. NED. MIJ. VAN TUINBOUW EN PLANTKUNDE HIELD ZEER GESLAAGDE BLOEMSCHIK- AVOND De bloemschikavond, die dins dagavond jl. in Hotel Verwiel werd gehouden, is weer een groot suc ces geworden voor de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. Stelt U voor een keurig ingerich te zaal met een 50-tal plaatsen. Toen 't bestuur binnenkwam werd door in de hand wordt gewerkt, bleek aan het einde van de avond toen verschillende leden het be stuur meehielpen met het weer in orde brengen van de zaal. Telkens weer blijkt dat er nog altijd liefhebbers zijn die graag zo'n avond mee willen maken. Men behoeft zich hiervoor slechts op te geven bij de volgende adressen: Wittenhorstlaan 4 of Grotestr. 198b er even beraadslaagd wat te doen en in een ommezien was alles zo veranderd dat der wel 70 deelne mers een plaatsje konden krijgen. Het bleek al gauw nog te weinig te zijn en het werd behelpen en woe keren met de ruimte. Na enkele minuten hadden alle 80 leden een plaats en kon na het welkoms- woord van de voorzitter begonnen worden met het vullen van de bak jes. Omdat de toeloop boven ver wachting was, konden aan elk lid 2 in plaats van 3 hyacinthen wor den verstrekt. Hierna volgde de in structie, die werd gegeven door de heer Weterings, het jongste lid van het bestuur. Als een volleerd leer meester, liet hij alle stukjes die al in elkaar waren gezet wijse lijk afbreken en men begon van voren af aan „klassikaal" weep op te bouwen, er was werkelijk sprake van „de bezieling van het aantal". Van alle kanten kwamen vragen en de stemming liep op tot „zeer aangenaam". Ieder volgde nauwgezet de in- structie's die werden gegeven en het resuiaat was dan ook verbluf fend. Om de gezellige avond op 'n prettige manier te sluiten, werden nog enkele mooie stukken verloot. Na het sluitingswoord van de voor zitter volgde een enthousiast ap plaus voor de instructrice, en het was maar goed, dat er geen ruimte genoeg was, anders was hij zeker op de schouders rondgedragen. Het was een genot te zien, dat zoveel leden met innig genoegen en met een zelf gemaakt kerststukje huiswaarts gingen. Geen wonder dat die avond zich weer vele nieu we léden kwamen melden en het is verheugend dat Waalwijk weer een vereniging bezit, die op zo'n aantrekkelijke wijze haar leden weet bezig te houden. Dat de zelfwerkzaamheid daar- Een beeld van de drukte bij de opening van André van Hilst's tiende supermarkt, die werd gerediseerd in de zg. Rivierenwijk te Den Bosch In de de Bossche zilverenwijk open de het levensmiddelenbedrijf André v. Hilst woensdag zijn tiende super markt. De belangstelling voor deze le zaak in de Rijnstraat was overweldi gend groot. Er werd dan ook al druk en gezellig gewinkeld in de nieuwe supermarkt, die een oppervlakte heeft van 250 vierkante meter. Bij de supermarkt is een eigen sla gerij, die volledig gekoeld is en waar 't vlees onder koeling (8 graden Cel sius) wordt verwerkt. Er is ook een gekoeld groentenmeubel. Voor de di verse gekoelde afdelingen zijn door Friado niet minder dan 8 koelcom- pressor'en in gebruik genomen. Adjunct-directeur Kemps vertelde ons, dat de nieuwe supermarkt aan vankelijk pas in januari zou worden geopend. Door een extra inspanning kon men enige weken eerder starten. De nieuwe AVEHA-supermarkt staat onder leiding van de heer Picotrie, die samen met de heer Kemps grote verwachtingen heeft. En terecht. Reeds op de openingsdag was er een overweldigende belangstelling. Straks zal de Rivierwijk 18.000 zie len tellen. In de zaal van „De Gecroondde Leersse" heerst momenteel de na tuur met wellicht haar mooiste schepping: de vogels. „Horen en zien vergaat" mag 'n uitdrukking zijn, die te pas en te onpas gebruikt wordt, maar die in dit geval zeer toepasselijk genoemd mag worden. De vogelvereniging „Vogellust" uit Waalwijk geniet na melijk het voorrecht de Provinciale vogel tentoonstelling Noord-Brabant 1965 te mogen organiseren en haar leden hebben het zich tot een eer gerekend deze prachtige vogelex positie tot iets groots te doen groei en Ondanks de enorme voorberei ding die er aan deze jaarlijkse ten toonstelling verbonden is, zijn er elk jaar weer diverse verenigin gen, die moeite noch kosten spa ren om deze show zich te trekken. „Vogellust" bestond februari '65 echter 15 jaar en dit derde lustrum was voor het bondsbestuur aanlei ding, de organisatie voor 1965 in handen te geven van deze actieve len. Deze vogel is in al zijn groot heid, weet niet van rassendiscrimi natie, doch paart er lustig op los, daarbij zijn hoogste lied zingend, gelukkig zijnde met hetgeen hij heeft, voorwaar een voorbeeld voor veel mensen. Alle vogels te noemen zou zoals de fraai gedrukte catalo- ges aantoont een boek vullen, doch wij mogen niet vergeten even de aandacht te vestigen op de fraaie groep papagaaiachtigen met een waarde variërend van 10,— tot 350,of meer, terwijl ook de tro pische duiven en de diverse soor ten kwartels zeer zeker veel aan dacht zullen opeisen. Aan deze vogelshow gaat een wedstrijd vooraf, waarbij een tien tal keurmeesters, ware vogelken ners van hun groep, zich zullen beijveren, elk elke vogel op zijn volle waarde te testen en hen de punten te geven, die hun toekomen. Deze gigantische taak is bij hen echter in veilige handen en wij zijn er zeker van, dat de niet minder Hel '?n: dan .Prijzen, waarbij maar liefst toonstellingsbestuur, met aan het hoofd de onvermoeibare secretaris A. v. Nunen heeft reeds bergen werk verzet om alle ingeschreven vogels in een fraaie cataloges te vermelden en hen bovendien in 'n keurige en voor alle vogels passen de showkooi onder te brengen. Bijna 900 vogels met een rijke variatie van vorm en kleur, af komstig uit alle deien van Noord- Brabant zijn ingezonden en onder gebracht in de grote zaal van J. de Nijs, die door de zorg van de Ge meentelijke Plantsoenendienst is omgetoverd tot een waar vogelpa- radijs. Alhoewel de grote en kleur rijke groep kanaries (335 stuks) 'n groot gedeelte van de zaal in be slag neemt, zijn ook de overige vo gels goed zichtbaar opgesteld. Naast de rijkgeschakeerde kanariegroep zijn er veel tropische vogels te be wonderen, die door hun grote ver scheidenheid van kleur een majes tueuze aanblik bieden. Vanzelfsprekend zijn ook 'n groot aantal vogels van eigen land: de z.g. Europese vogels in grote geta le aanwezig, zodat ook de liefheb bers van vinken, sijsjes, putters etc. volop van 't tentoongestelde kunnen genieten, terwijl een groot aantal bastaarden aantoont, dat de Euro pese vogels zich best in de vele ge riefelijke volieres thuis voe- ruim 90 bekers, door de vogels worden verdiend, die daarop het meeste recht hebben. Voor de beste vogel „eigen kweek" is een prachtige beker beschikbaar gesteld door Het Brabants Dag blad, terwijl de beste vogel „open klasse" een even fraai beker krijgt toegewezen, die geschonken is door „Waalwijks Belang". Wij hopen in derdaad van harte dat met deze giootse vogelshow, het belang van Waalwijk gediend wordt en wij durven met gerust hart elke vogel liefhebber en eenieder die liefde heeft voor de natuur, aanraden de ze kans aan te grijpen om in ruime mate te genieten, van alles wat de ze vogels aan kleurenpracht en zang te bieden hebben. De Edelachtbare Burgemeester Tneijssen zal vrijdagavond 17 dec. des avonds te acht uur deze expo sitie openen en het is nu reeds ze ker, dat op dit tijdstip vele inzen ders benevens vele genodigden bij deze gebeurtenis aanwezig zullen zijn. De openingstijden van deze ten toonstelling zijn als volgt: Vrijdag 17 dec. van 8 tot 11 u. Zaterdag 18 dec. van 10 tot 11 u. Zondag 19 dec. van 10 tot 6 u. Hierna prijsuitreiking en vogels afhalen. JUWELIER - HORLOGER - OPTICIËN Stationsstraat 88 Een stralende prinses Beatrix heeft woensdag samen met haar verloofde, de heer Claus von Ams- berg, kennis gemaakt met een ge zellige Brabantse hoofdstad. Om half elf arriveerde het ver loofde paar aan de grens van' s-Her- togenbosch op de Empelseweg, waar het werd begroet door de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kort- mann, burgemeester mr. R. J. J. Lambooy van 's-Hertogenbosch en de commissaris van politie van die stad. Na een kort oponthoud bij het protestantse ziekenhuis arriveer den prinses Beatrix en Claus von Amsberg bij de ambtswoning van de commissaris der Koningin, waar de 13-jarige Heieen Kortmann een fleurig boeket bloemen aanbood. In de Statenzaal werden de kioonprinses en haar verloofde met applaus begroet. De commis saris der Koningin stelde aan het paar voor de leden van het college van Gedeputeerde Staten: ir. H. A. van Haaren, Tilburg KVP P. H. Coppes, Tilburg, KVP; F H J M van den Eerenbeemt, 's-Her- togenbosch, KVP; ir. H. J. M. Steenbergen, Veghel, KVP; C. J. van Lienden, Eindhoven, PvdA; mi. E. J. N. M. Bogaerts, griffier der staten. De voorzitters van de fracties van provincaile staten werden eveneens voorgesteld: J. L. P. M. Teijssen, Waalwijk, KVP; J. M. Willems, Oisterwijk, PvdA; K. de Geus, 's-Gravenmoer, ARP; J. H. Kloezen, Breda, VVD; D. W. van der Put, Zevenbergen, CHU even als de Procureur-Generaal, mr. A. J. M. van Overveldt. Ook de dames werden voorgesteld. In zijn toespraak maakte de commissaris der Koningin gewag van de grote vreugde die in Noord- Brabant heerst in verband met het bezoek. Dr. Kortmann zag in het uitstel van het eerst vastgestelde bezoek een voordeel. Inmiddels heeft nl. het parlement goedkeu ring gehecht aan het a.s. huwelijk en Brabant is verheugd over dit menselijke geluk. Dr. Kortmann memoreerde de brede en diepe banden, die Brabant met de Oran jes heeft. De portrettengalerij in de Statenzaal bewezen dat. „De plaats waar U staat herinnert aan de bevrijding van Den Bosch door Prins Frederik Hendrik." De commissaris wees verder op de speciale relaties van Tilburg met Koning Willem II en hij wees er op, dat Eindhoven zijn tekort aan banden met het vorstenhuis tracht in te halen door tal van vorstelijke ontvangsten. De commissaris wees tenslotte op de wel heel bijzondere banden van het Huis van Oranje met de stad Breda. Dr. Kortmann overhandigde als verlovingsgeschenk van het pro vinciaal bestuur een exemplaar van het boek „Beschrijving der Stadt en Lande van Breda" door Thomas Ernst van Goor. De keuze is op dit boek gevallen omdat via Breda het Huis Nassau in Nederland kwam. Engelbrecht van Nassau werd door zijn huwe- l'jk in 1403 met Johanna, erfdoch ter van Jan van Polanen, heer van Breda en Brabants edelman. Het exemplaar dat aan het ver loofde paar is aangeboden was, voordat het in het bezit der pro vincie kwam, eigendom van mr. P. F. van Cooth. Deze werd 10 september 1850 voor de eerste en 6 juli 1853 voor de tweede maal gekozen tot lid van gedeputeerde sfaten. Op 13 juli 1853 werd hij be- noemdnoemd tot griffier der sta ten, welke functie hij tot 3 novem- S'.'IS Verlovingsringen ote sortering Prinses Beatrix en haar verloofde maken kennis met de Brabantse be stuurders. Op de foto ziet men nog juist de fractievoorzitter van de p-» de heer J- P- L. M. Teijssen en mevrouw Teijssen-v. d. Putten. ber 1885 bekleedde. Hij overleed 8 juni 1901 en legateerde vrijwel geheel zijn (aanzienlijke) vermo gen ten behoeve van het onderwijs in een aantal Noord-Brabantse en Gelderse gemeenten. (Zijn broer dr. L. F. W. van Cooth het na zijn dood in 1880 aan de gemeente Breda een stad. Het paar ontving uit handen van burgemeester Lambooy een koningsblauw servies en een plas tiek als presse-papier. Bij het stadhuis onderging het paar een muzikale hulde, die door vele belangstellenden werd bijge woond. Groot was ook de belang- aanzienlijke stelling van de bevolking voor de som gelds na, waarvan o.m. de rijtoer. U.s. aan het naar hem genoemde De 12.0C0 schoolkinderen die op van Coothplein is gebouwd.) i verschillende punten in de stad Het poek is gerestaureerd in het 1 waren opgesteld werden op het kunstatelier van de Norbertines- ser. proosdij St. Catharinadal te Oosterhout. Dit klooster, het oud ste van Nederland, werd in 1271 >.e Vroenhout bij Wouw gesticht, in 1295 overgebracht naar Breda (de huidige Kloosterkazerne) enj in 1647 naar Oosterhout. De heren van Breda, sedert 1403 leden van het Huis Nassau, legden een voort durende, grote en daadwerkelijke belangstelling voor het klooster aan de dag, welke belangstelling toi vandaag de dag voortduurt. Reden waarom het klooster zich op middaguur versterkt door velen; die van de lunchpauze gebruik maakten prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg toe te jirchen. Het bezoek werd besloten met 'n verblijf in de ambtswoning van de commissaris der Koningin, waar hot paar bij zijn vertrek werd toe gezongen door 't Koninklijk 's-Her togenbosch Mannenkoor o.l.v. Wie- ke Jordans. met dankbare trots Oranjeklooster i roemt. DUIVENSPORT EENHEID IN MIDDEN-BRABANT HERSTELD Na de overhandiging van het ge- 1 GROTE V^e xoEKOMST^ V°°R schenk bracht dr. Kortmann een TOEKOMST heildronk uit op het verloofde paar. Met een driewerf hoera onder- stieepte de genodigden deze geluk wens. Na de ontvangst in de Staten zaal begaf het kroonprinselijk paar z:ch naar het stadhuis, waar het werd ontvangen door het gemeen tebestuur van de Brabantse hoofd- Wat over een geheel jaar bij 10- tallen vergaderingen en besprekin gen niet is gelukt, is afgelopen maandag in Rijen, als „donderslag bij heldere hemel" geschied. De postduivenliefhebbers van Mid- den-Branbant zijn, binnen het half uur, wederom als een vaste eenheid aan elkaar gesmeed. De grootste op- timist had zulks niet durven dro men, al waren insiders reeds vrij ver op de hoogte. Onder superge- zag van de heer Hopstaken, voor zitter van de Z.N.B., zijn er tijdens de kampioenendag in Tilburg koortsachtige besprekingen gevoerd en naarstig naar een oplossing ge zocht, om de vergadering van maan dag 13 dec. weer niet te doen mis lukken. Als een late St. Nicolaasverrassing is er ter elfder ure licht in de duis ternis gekomen. De vele arbeid van Z.N.B. en Midden-Brabant-bestuur ders is niet tevergeefs geweest. Voor de goede gang van zaken hebben zowel een bestuurslid van groep A en een bestuurslid van groep B zich teruggetrokken, een verschilpunt waarop in feite alles vast zat. Geen wonder was dus het vreugdebetoon, van Z.N.B.-voorzitter Hopstaken, waarmede hij maandag in Rijen van wal stak. Hij feliciteerde heel Mid den-Brabant met deze onverwachte blijde oplossing en ook de zich te ruggetrokken bestuursleden dankte hij hartelijk voor deze hoffelijke houding. Na een zeer kort overleg van beide groepen, was het forme ren van het nieuwe Midden-Bra bant-bestuur reeds een feit. De navolgende heren zullen nu in de komende periode de afdeling gaan besturen: de heren; v. Dongen uit Dongen; v. Gorp uit Made; Ja cobs uit Breda; de Jong uit Zundert; Lombarts uit Waalwijk; Martens Ulvenhout; Metsaerts Rijen; de Rooy Oosterhout; Schulte 's-Bosch; Staps Tilburg en van Wanrooy Til burg. Het bestuur is zeer hoopvol gestemd, temeer omdat men zich nu geheel de afdeling „als een man" achter zich weet. Direct zal aan de slag gegaan worden en reeds a.s. woensdag komt het nieuwe bestuur in Rijen bijeen. Heel duivenmin- nend Brabant zal deze verzoening toejuichen en de resultaten van sa menwerking zullen heus wel naar voren treden. HET WATER Het water dat de laatste weken zo onrustbarend steeg bij onze en andere gemeenten in de Langstraat is lang zaam aan, aan zijn terugtocht en de beschermende maatregelen, die zoveel mogelijk werden genomen, worden nu opgeruimd. Zoveel doenlijk wordt 't wateh overal weggepompt, maar er zijn nog plaatsen waar heel wat staat o.a. bij het viaduct achter de Hertog Janstraat, Waalwijk Noord heeft heel wat last gehad, b.v. de Noordstraat heeft dagen lang blank gestaan en het water liep enkele huizen en kelders binnen. De Dr. Broerenschool en de nieuwe kleuterschool moesten de kin deren vrijaf geven omdat de scholen onbereikbaar waren. De meisjes ULO-school lag ook vrijwel geheel in het water, maar er bleef nog wel een klein stukje over, waardoor men de school met wat hulpmiddelen wist te bereiken.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 14