waalwijkse en LanqstRaatse couaant GÜmdudêec „CHRISTEN DEMOCRATISCHE SAMENWERKING" I I I I van Problemen stapelen zich op in de Biesbosch Bossche kleding-service PERFECT LONG-DRINK Almdudler, met jonge jenever -Qxcluóieve cJ-lerenkleclinc) WAALWIJK Damesmode Tilburg DEKZEILEN American-Stores KLEDING-VERHUUR VRIJDAG 17 DECEMBER 1965 86e JAARGANG No. 97 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.28 p. mnd. (100-f 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 -f- 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO' Woningnood in 1970 opgelost? De Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Drs. P. C. W. M. Bogaers, heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal inge licht over een aantal uitkomsten var. het onderzoek naar de woning behoefte in ons land. Dit onderzoek vond medio oktober van het vorige jaar plaats. Het werd verricht door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek in overleg met de Centrale Directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid en met mede werking van een groot aantal ge meentebesturen. Bij het onderzoek dat op steek proef basis werd uitgevoerd zijn gegevens verzameld omtrent bijna 16 000 woonverblijven en de daarin gehuisveste huishoudens en alleen staanden. Voor zover bij deze be woners het verlangen bleek te le ven naar een andere woongelegen heid zijn in tweede instantie vra gen gesteld betreffende de aard van deze wensen (huurprijs, grootte van de gewenste woning, redenen waar om een andere woning wordt ge wenst). De uitkomsten van het woning- behoefte-onderzoek zijn in de brief van de Minister voor zover moge lijk gesteld tegenover die, welke bij de algemene woningtelling van 30 juni 1956 en bij de algemene volks telling van 31 mei 1960 werden ver kregen.. Hieronder volgen enige van de belangrijkste resultaten. WONINGBEHOEFTE WONINGVOORRAAD EN WONINGTEKORT Aan de hand van de gegevens, die bij het onderzoek werden verkre gen, konden de ramingen omtrent de ontwikkeling van de woningbe hoefte en die van het woningtekort sedert de laatste in 1960 gehouden, algemene telling worden geverifi eerd. Deze ramingen hadden de verwachting gewekt, dat in de ja ren 1960-1964 niet of nauwelijks op het woningtekort zou zijn ingelo pen. Thans is gebleken, dat *n te genstelling hiermee het kwantita tieve tekort na I960' toch in niet on belangrijke mate verder is terugge lopen; het kan voor oktober 1964 berekend worden op circa 185.000 woningen tegen 217.000 per 31 mei 1960. In deze aantallen zijn niet al leen begrepen de huishoudens en de Alpendrank uit Oostenrijk alleenstaanden, die in verband met de woningnood nog niet de beschik king hebben over een zelfstandige woning; zij omvatten ook een ver dere aanvulling op de woningreser ve tot \Vz% (resp. 25.600 en 26.400 woningen). De daling van het tekort heeft zich vooral voorgedaan ten aanzien van de inwoningen van huishou dens. Het aantal ongewenste inwo ningen van alleenstaanden bleef na genoeg ongewijzigd. Van de ruim 110.000 huishoudens welke in oktober 1964 bij anderen inwoonden als gevolg van de wo ningnood is bijna 70% ontstaan na 31 mei 1960. In de prognose, welke Minister het vorig jaar aan de Tweede Ka mer overlegde, was het tekort per 1 januari 1965 gesteld op 200.000; herleid tot oktober 1964 zou dit cij fer rond 212.000 zijn geweest. De uitkomsten van het woningbehoef teonderzoek komen, zoals gezegd, neer op een tekort van circa 185- duizend, dus rond 27.000 lager dan de prognose aangaf. Wel moet re kening worden gehouden met de onzekerheidsmarges, welke uitkom sten van een steekproefonderzoek nu eenmaal hebben. In het ongun stige geval is het begintekort in de prognose echter toch 10.000 wonin gen te hoog geweest. Het onderzoek heeft voorts uitge wezen, dat omstreeks 1960 een ver traging in de groei van de woning behoefte is ingezet. In de eerder ge noemde prognose, welke er op neer kwam, dat omstreeks 1970 het wo ningtekort voor het land als geheel zal zijn verdwenen, is reeds met 'n zekere ombuiging van de ontwik keling rekening gehouden omdat bleek dat anders de uitkomsten op langere termijn gezien irreëel zou den worden (bijv. meer dan 100% gehuwden in bepaalde jaarklassen). Het woningbehoefte-onderzoek heeft aangetoond, dat in dit opzicht de prognose juist is geweest. Een en ander betekent, dat de op statische gronden te verwachten vertraging bij de groei van de wo ningbehoefte op een wat vroeger tijdstip is ingezet dan aanvankelijk kon worden voorzien. De correcties, die op grond van de uit het woning- behoefte-onderzoek verkregen ge gevens in de prognose zouden kun- r.en worden aangebracht, zijn even wel niet van zodanig belang, dat de prognose zou moeten worden herzien. Het aantal leegstaande woningen is na 1960 relatief vrij sterk toege nomen en bedroeg in oktober 1964 35.800, d.w.z. ruim 1% van de wo ningvoorraad. DE VRAAG NAAR WONINGEN Bijna 870.000 van de grond 3,5 miljoen huishoudens en alleen staanden die ons land telt, blijken van huisvesting te willen verande ren. Bijna 740.000 van deze huis houdens en alleenstaanden beschik ken reeds over een woning. Deze woningen komen in beginsel be schikbaar als aan wensen van die huishoudens en alleenstaanden zou kunnen worden voldaan. Met het onderzoek werd niet al ken beoogd een inzicht in de mo gelijke omvang van de doorstro ming te verkrijgen. Het had vooral ten doel na te gaan, welke gevallen via doorstroming binnen de aanwe zige voorraad tot een oplossing kunnen komen en in welke geval len uitgaande van bepaalde ver onderstellingen op een andere wijze (nl. nieuwbouw) zou moeten worden voorzien. Bij de verdere berekeningen, waarvan de resulta ten in, de brief aan de Tweede Ka mer zijn vermeld, is daarom uitge gaan van die huishoudens en al leenstaanden (daaronder begrepen de volwassenen gezinsleden), die reeds op de een of andere wijze ge poogd hebben een passende woning te verkrijgen (de zgn. actieve vra gers). Deze woningzoekenden zul len zich in het algemeen immers reeds hebben georiënteerd omtrent de bestaande mogelijkheden. Te verwachten valt daarom, dat juist de door deze groep verstrekte ge gevens de werkelijke behoefte zo goed mogelijk weergeven. Boven dien zijn bij de berekeningen van de doorstroming verder buiten be schouwing gelaten de woningen slechte kwaliteit welke vervangen dienen te worden. Verondersteld is derhalve, dat deze kwalitatief slech te woningen, wanneer zij via door stroming vrij komen, niet opnieuw als woning in gebruik worden ge nomen. DOORSTROMING De huishoudens en alleenstaan den, die bij de enquête kenbaar hebben gemaakt van huisvesting te willen veranderen, zouden voor een deel de gewenste woning kun nen vinden als gevolg van opschui ving binnen de woningvoorraad. Ter verkrijging van een inzicht dienaangaande is de mogelijke om vang van de doorstroming bere kend. Hierbij is uitgegaan van de bij het onderzoek door de „actieve" woningzoekenden naar voren ge brachte wensen (en uiteraard van óe woningen welke beschikbaar komen wanneer deze wensen wor den vervuld). De beperking tot deze categorie impliceert een zekere onderschat ting van de omvang van de moge lijke doorstroming. Bovendien moet v/orden bedacht, dat de verkregen uitkomsten niet meer kunnen zijn dar- de weergave van een moment opname. De voortdurend wisselen de omstandigheden, welke de door stroming beïnvloeden (o.m. de stij ging van de welvaart, het aanbod van nieuwe woningen, de harmoni sering van het huurpeil en een sterkere mobiliteit), komen in die uitkomsten niet tot uitdrukking. Niettegenstaande deze beperkingen geven zij waardevolle aanwijzingen voor het te voeren beleid. De berekeningen resulteerden in een doorstroming van 170.600. Het gaat hierbij om woningzoekenden, waarvoor binnen de aanwezige voorraad de gewenste woning be schikbaar zou kunnen komen via doorstroming. De grootste doorstromingsmoge lijkheden (namelijk 45% van het totaal) blijken te bestaan voor wo ningen met jaarhuren (of tot een huurprijs omgerekende huurwaar de) tussen 750,en 1.000, Voor de goedkopere en de duurde re woningen is de mogelijke door stroming aanmerkelijk kleiner. Bij de berekeningen is er van uit gegaan, dat een volledige doorstro ming tot stand zal komen. Op het moment dat dit is bereikt, zullen er woningen over zijn, waarnaar geen vraag bestaat („overschot"). Daarentegen zullen er woningen worden gevraagd die niet via door stroming beschikbaar zijn gekomen („tekort"). Het overschot heeft voor meer dan 90% betrekking op woningen met huren beneden l.OC'O,per jaar. Het grootste overschot valt in de klasse van 500,tot S 7,50, huur per jaar. Dit betreft wonin gen, waarvan op het moment van het onderzoek is aangenomen, dat zij na een volledige doorstroming niet meer worden gevraagd, bij voorbeeld omdat de woningen op de verkeerde plaats staan of omdat zij door kwaliteitsgebreken niet bleken te voldoen aan bestaande wensen. Dit betekent overigens nog niet, dat de als „overschot" bere kende woningen te zijner tijd leeg zullen komen te staan. Immers, de kwaliteit kan worden verbeterd; verder kunnen als gevolg van een sterkere mobiliteit en door krotop ruiming voortdurend nieuwe ver schuivingen in de vraag naar wo ningen optreden. Van het „tekort" dat na een vol ledige doorstroming zou ontstaan, valt 40% in de klasse van 1000,- tol 1.500,huur per jaar; de op een na grootste prijsklasse is die van 750,tot 1000,met ruim 20%. Voor het verkrijgen van meer in zicht zijn de gegevens betreffende de samenstelling van dit tekort waardeval. Uit de enquête is gebleken, dat ei bij volledige realisatie van de mogelijkheden tot doorstroming ruim 100.000 door de bewoners zul len kunnen worden onttrokken. Eveneens is echter gebleken, dat het totaal aantal slechte woningen kan worden gesteld op 350.000. Het verschil toont aan, dat een groot deel van de bewoners van degelij ke woningen vooralsnog niet de wens te kennen heeft gegeven om van huisvesting te veranderen. Toch zal ook voor deze huishoudens naar een betere huisvestingsvorm moeten worden gestreefd. Aange nomen mag worden, dat de bejaar den in die groep vrij sterk verte genwoordigd zijn. De bouw van speciale aan hun behoeften aange paste woningen zal ongetwijfeld in een groot aantal gevallen uitkomst kunnen bieden. Het verschil tussen deze beide cijfers kan niet vergeleken wor den met het zogenaamde kwanti tatieve tekort van 185.000, waar in bijvoorbeeld een aanvulling op de reverve is begrepen en dat overigens op andere grondslagen is samen gesteld dan de hier be doelde vraag naar woningen. (wordt vervolgd). Christen-democratische samenwer- king is 't thema van de december- uitgave van „Op Wiek", „De Jonge Nederlander" en „Jongeren Voorop" periodieken uitgegeven respektie- velijk door de Anti-Revolutionaire de Christelijke Historische- en de KVP jongeren. Mr. J. Cals, drs. N. Schmelzer, prof. C. Romme, Dr. J. Bruins Slot, Mr. W. van de Sluis, Dr. G. Delf- gaauw, Dr. Schuring en Fedde Schurer geven in deze drie bladen, die een gelijkluidende inhoud heb ben, hun visie op de christen-demo- kratische gedachte. Ondanks dat Fedde Schurer in zijn bijdrage stelt, dat het criterium voor een politique partij niet is dat men samen christen is, maar dat men politiek dezelfde ideeën koes tert, spreken Dr. G. Delfgaauw en ARP, secretaris Mr. W. van de Sluis zich uit voor een politiek ge formeerd christendom dat een we zenlijke en praktische rol heeft te spelen in wereldlijke aangelegen heden. „Het geloof", zegt Mr. van de Sluis, „stelt Christus op de cen trale plaats en niet de mens Christus is de norm van de poli tiek". En de schrijver voegt daar aan toe dat Christus het enige vaste punt buiten en het enige echte houvast van de mens is. En daar mede een betere norm voor 't han delen dan de veranderlijke mens die alleen zichzelf als houvast heeft. Mr. van de Sluis valt verder nog het ook door Fedde Schurer ge hanteerde argument aan, dat men niet politiek verenigd is omdat men samen christen is, maar omdat men dezelfde politieke ideeën koes tert. De ARP-secretaris releveert dan dat bijvoorbeeld de socialisten, maar ook de liberalen, zich graag voorstellen als een groepering van mensen die het over politieke doel stellingen op basis van een progres sief programma onderling eens zijn, waardoor een meer gericht en min der compromisachtig beleid moge lijk zou zijn. Maar, constateert hij, over de kernbewapening, het om- roepprobleem en de huurpolitiek wordt in de P.v.d.A. geen samen hang gehoord. In welke richting de christelijke partijen hebben te gaan daarover Exclusieve collecties SHAWLS Heuvelstraat 14 Telefoon 26S82 BLOUSES PULLOVERS VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. Mr. J. Cals laten de verschillende schrijvers geen twijfel bestaan. Minister, pre sident Cals en drs. N. Schmelzer komen met hun benadering van 't christen-demokratisch toekomst perspectief dicht in de* buurt van Dr Bruins Slot, die de noodzaak onderstreept de krachten te bunde len. „Neem Uw hoed af voor het verleden, maar stroop de mouwen op voor de toekomst", zegt deze auteur. En daarbij is het, volgens Prof. Romme, niet alleen nodig over de christen-demokratische samenwer king te getuigen, maar er moet ook wat voor gedaan worden. De jon genen moeten m.i. (prof. Romme) de koppen bij elkaar steken om tot een plan te komen, waarvan ze zelf de verwezelijking in de hand heb ben, dat de bevordering van chris- ten-demakratische samenwerking inhoudt en zo'n plan aan de orde stellen. Wellicht is het gelijkgerichte num mer van de drie christen-demokra tische jongerenorganisaties de eer ste faze van zo'n plan. 4 DODEN BIJ ROOFOVERVAL Vier Braziliaanse bedienden in een supermarkt in Rio de Janeiro zijn vermoord door gewapende ban dieten. De boeven plaatsten hun lijken in de ijskast. Volgens de po litie beschikten de overvallers over machinegeweren. De bandieten stalen ongeveer 4000 gulden uit een ijzeren kistje, maar slaagden er niet in de brand kast te forceren. Hierin lag bijna 80.000 gulden. De rovers lieten geen eiikele vingerafdruk achter en de politie ontbreekt tot nu toe ieder spoor. Twee van de slachtoffers waren kassiers, die die nacht doorwerkten om rekeningen op te maken. De 2 andere doden waren een nachtwa ker en een veiligheidsofficier. Zij droegen pistolen maar hadden ken nelijk geen kans om ze te gebrui ken. Minister Suurhoff van Water staat ziet wegens drukke werk zaamheden geen kans om de uitno diging van het waterschap De Bra bantse Biesbosch aan te nemen. Het waterschap had de minister gevraagd een bezoek aan het ge troffen poldergebied te brengen. Men hoopt nu, dat de heer Suur hoff binnenkort tijd heeft om een audiëntie in Den Haag toe te staan. Het waterschap De Brabantse Bies bosch heeft al in juni 1965 de mi nister dringend om een onderhoud verzocht, omdat zich steeds meer problemen voordoen bij de aanpas sing van ed Biesbosch aan de Del tawerken. In de kringen van het Brabantse Landbouwschap en bij de gemeen tebesturen wordt de ontstemming ever de trage gang van zaken steeds groter. De huidige stormvloedscha- de heeft de toekomst van de Bies bosch nog ingewikkelder gemaakt. Op verzoek van Rijkswaterstaat heeft het bestuur van het water schap enkele jaren geleden aan de Nederlandse Heidemaatschappij NV opdracht gegeven een aanpassings plan voor de Biesbosch te maken, dat rekening houdt met de gewij zigde waterstanden, onder andere na afsluiting van het Haringvliet in 1969, Hierbij speelt de ontsluiting van de Noordwaard, de Oostwaard en de Zuidwaard en de waterlozing van de polders een rol. Het plan van de Oostwaard, dat gereed is ligt al 14 maanden ter goedkeuring bij de centrale Cul tuur-Technische Dienst. Er is nog steeds geen beslissing genomen. De aanpassingsplannen voor de Noord- waard wachten mede op deze goed keuring. Daarnaast is het pas ge lanceerde plan van Rotterdam voor de aanleg van drinkwaterbekkens in de Biesbosch. Het bestuur van 't waterschap en veel andere instan tie:- willen weten waar zij aan toe zijn. De Biesboschboeren zijn er over ontstemd dat de minister niet heeft gereageerd op het in juni ge dane verzoek om een audiëntie. Tientallen boeren in de zuidelij ke Biesbosch hebben te kampen SOEKARNO BESCHERMT COMMUNISTEN Een aantal doden en gewonden is in Medan gevallen toen veilig heidstroepen op een demonstreren de menigte vuurde om te voorko men, dat de massa het Chinese con sulaat zou afbreken. De menigte v/erd woedend toen de Chinese con sul weigerde een protest in ont vangst te nemen tegen de vijandige uitzendingen van radio Peking. Ir. Djakarta hebben 3000 studen ten tijdens een protestdemonstra tie wederom een dringend beroep op president Soekarno gedaan om de communistische partij in Indo nesië te verbieden en op te heffen. De studenten eisten ook zuivering van het gehele ambtenaren-appa raat, van de regering en van de in lichtingendienst. Tot nog toe zijn in zeven militaire districten de com munistische partij afdelingen ont bonden, namelijk in West-Java, Djakarta, en Molukken, West-Bor neo, Midden-Borneo, Noord-Cele- bes en Zuid-Celebes. President Soekarno heeft weer de communistische partij in bescher ming genomen. „Men kan het com munisme in Indonesië niet verbie den. En wij moeten ophouden met elkaar te bestrijden, anders zullen wij van binnenuit in elkaar storten. De heksenjacht heeft zulke extre me vormen aangenomen, dat vele or.schuldigen zijn gedood", aldus de president. „Als dit zo doorgaat vrees ik dat er een massale vergel dingsreactie komt." De president vertelde dat een vriend van hem die op weg was van Oost-Java naar met overlast van ratten. Als gevolg van het hoge water zijn veel rat ten naar de dijken gevlucht, die bij dc stormvloed zijn drooggebleven. Van hieruit trekken de beesten naar de boerderijen op zoek naar voed sel. De rijkspolitie te water van Drimmelen heeft de afgelopen 24 uui patrouilletochten door de Bies bosch gemaakt op zoek naar wild- stropers. Grote aantallen hazen en fazanten zijn eveneens naar de dij ken gevlucht. Nu het water hoog blijft, is het een koud kunstje de hr.zen op de geïsoleerde dijken met honden te vangen of zelfs met knuppels neer te slaan. Djakarta onderweg 'n pakket kreeg aangeboden. In het pakket zat het hoofd van een man met een brief je „Hoofd van een Pemoeda Dak- jat" (communistisch jeugdlid). De president waarschuwde dat de com munisten ondergronds zullen gaan werken. Generaal Nasoetion en andere militaire leiders hebben de strijd krachten gewaarschuwd om paraat te zijn voor tegenacties van de com munisten. POLITIE ONTDEKT VOOR DRIE MILJOEN AAN KUNSTWERKEN De politie van Venetië heeft voor een waarde van meer dan 3 miljoen gulden aan kunstwerken achter haald die van 1957 tot 1962 werden gestolen uit kerken in Noord- en Midden-Italië. De actie van de politie om de gestolen kunstwerken terug te vin den begon drie jaar geleden met de aanhouding van een van de leiders van de bende kerkdieven. Het zoe ken naar andere vermiste kunst werken duurt voort, hoewel de po litie vreest dat veel van deze wer ken het land zullen zijn uitgesmok keld. Onder de 85 achterhaalde kunstwerken bevinden zich een houtschildering, schilderijen, beeld houwwerken, gouden en zilveren kruisbeeldjes en andere kostbare voorwerpen van religieuze kunst, waarvan vele oudheidkundige waarde hebben. r var I Telel I (zijst I Tel. van eerste kwaliteit doek, tegen bijzondere lage prijzen. Bijv.: 400 x 600 131.65 Op deze prijzen 12% korting voor contant. Fabricage en reparaties van dekzeilen en autohuiven T.I.R.-kappen. TILBURG Telefoonstraat 33 (zijstraat Heuvelstraat) 04250 - 31748 - 23391 I J MR J. GEUKERS BURGEMEES TER VAN HELMOND Met ingang van 1 januari 1966 is benoemd mr. J. A. Geukers, thans burgemeester van Bolsward. Hij is lid van de KVP. De heer Geukers (44 jaar, ge huwd en vier kinderen) heeft rech ten gestudeerd aan de Gemeentelij ke Universiteit te Amsterdam, de Katholieke Universiteit te Nijme gen en de Vrije Universiteit te Am sterdam. Deze verandering van uni versiteit deed zich voor ten gevol ge van oorlogsomstandigheden. Hij heeft, voordat hij in juni 1957 be noemd werd tot burgemeester van Bolsward, de advocatuur uitgeoe fend in Den Haag en was o.a. lan delijk secretaris yan St. Andelbert. BRUIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJESJAPONNEN, enz. en een ruime sortering gelegenheidskleding foor heren naar de laatste mode. Vughterstraat 205 - Tel. 34580 (na 19 uur 37491) 's-HERTOGENBOSCH

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1