wAalwijkse en LanQStRMtse couRAnt Loon op Zand: Het voorbije jaar 1965 in vogelvlucht Nieuwe industrie en gemeentehuis voor Kaatsheuvel Zwembad en brandweergarage aanwinst voor Sprang-Capelle D.E.S.K. kampioen Afscheid Broeders van Liefde Paters H. Familie jubileerden WV: Geslaagde Microshow VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 •SSe JAARGANG No. 101 De Lcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.28 p. mnd. (100 4- 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 -f- 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief 'V.1 Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO' Stadsgewestelijke commissie voor Noordelijk Midden-Brabant Feestelijke opening van de weekmarkt De Efteling al in de belangstelling. Dit keer op 27 maart met een t.v.- optreden van de befaamde Shirley, die de stoomcarroussel als achter grond gebruikte. De paters van de H. Familie vier den op 1 april heel stiekum het feit, dat zij zich 50 j. geleden in Kaatsheu vel vestigden in het Missiehuis St. Antonius. Op 1 mei werd de viering nog eens publiekelijk overgedaan. Op 2 april werd Kaatsheuvel een weekmarkt rijker. Burgemeester Van Erp opende met de van hem verwach te zwier deze weekmarkt, die over be langstelling van de zijde van de huis vrouwen niet te klagen heeft. Tweede Paasdag zorgde de voet balvereniging DESK voor een histo risch feit: door een 2-2 gelijkspel tegen Terneuzen werden de Efteling spelers kampioen van de tweede klas se en promoveerden zij naar de eerste gere scholen een bijzondere glans. De mannen van St. Jan mochten zich na de finale tegen Bemdijk de sterksten der sterken noemen. De vierde „schoen-rally" werd een enorm succes; niet minder dan 163 teams namen er aan deel. In de A- klasse werd de rally gewonnen door het team Haans-Rubbingh. De stichter van de St. Jozefparo chie, thans rector van het bejaarden centrum Rosagaerde, Em. pastoor F. J. C. J. de Klein mocht op 29 mei zijn gouden priesterfeest vieren en er varen, dat hij in groot aanzien staat bij zijn vroegere parochieanen, overig Kaatheuvel én in het huis waarvan hij de rector is. Behalve een jeugdkoor is Kaats heuvel dit jaar ook een jeugddrum band rijker geworden. Op 4 juli vond het eerste - succesvolle - optreden Voor de gemeenten in het noorden van de Midden-Langstraat heeft het achter ons liggende jaar weer een stap verder ingehouden op de weg naar intergemeentelijke samenwerking. Waren in 1964 reeds de principeële beslissingen gevallen omtrent de sa menwerking, 1965 heeft de stichting gezien van de stadsgewestelijke com missie, waarin vertegenwoordigers van gemeenteraden van Waalwijk, Dru- nen, 's Gravenmoer, Heusden, Loon op Zand, Sprang-Capelle en Waspik zijn gaan praten over de bestuurlijke problemen, die de gemeenten geza menlijk hebben. Op 1 juni hield de stadsgewestelijke commissie haar eer ste vergadering. De stadsgewestelijke commissie wist meteen waar de grote problemen lig gen en bezocht de gemeenten Waspik en Sprang-C apelle om daadwerkelijk te kunnen constateren, dat de wijze waarop het Oude Maasje naar het wes ten verbonden blijft met de Bergsche Maas voor de industrialisatie van de streek van het allergrootste belang is. Op gemeentelijk niveau is er zowel in politiek als in maatschappelijk op zicht veel gebeurd in het afgelopen jaar. De voornaamste zaken vermelden we plaats voor plaats in het onderstaan de overzicht. We weten echter op voorhand, dat het inzicht van deze en gene lezer van verschillen met dat van ons over wat „voornaamste zaken zijn. Wij bieden bij voorbaat onze excuses aan voor al wat vergeten wordt. Spaar ons a.u.b. een uitvoerige correspondentie. Nog voordat het eerste Kaatsheu- velse Jeugdkoor voor eigen publiek optrad toog het naar het buitenland. Het Belgische Kastedee maakte op 30 januari voor het eerst kennis met dit koor. Kaatsheuvel moest daarop tot 6 maart wachten. Inmiddels was in de maand febru ari bekend geworden, dat de Interna tionale Gas Apparaten N.V., dochter van twee Amerikaanse firma's, zich zou gaan vestigen in de bedrijfsruim ten van de vroegere schoenfabriek Wennekes. In september startte men met de produktie, die nijvere handen werk gaan verschaffen en een welko me aanvulling van het industriepa troon in Midden-Brabant zal beteke nen. In het bedrijf zal in Kaatsheuvel zo'n slordige 3 miljoen geïnvesteerd worden. Tal van nieuwe fabrieken en win kels verrezen of werden tot moderne installaties omgebouwd en uitgebreid. Nog voor het seizoen begon stond Was 1964 een in vele opzichten een muzikaal jaar voor Loon op Zand, zo was het vervlogen 1965 een heel rustig jaar waarin weinig spectaculairs valt te melden. Trach ten we toch een en ander naar vo ren te halen, dan ziet het er als volgt uit. Juist met nieuwjaar werd pas toor F. Mommers ziek en moest 't bed houden na een opname in het ziekenhuis. Dit had tot gevolg, dat hij met emiritaat ging in de maand juni. In de eerste maand werd café „De Nieuwe Finantie" geopend, welke uit de as was herrezen. In 't KLM- gebied was Loon op Zand de plaats voor de Landbouwdag. In februari werd de aanbesteding gehouden van de nieuw te bouwen kleuter school. De daaropvolgende gunning was in april en men hoopte deze school dit jaar te voltooien. In de bouwsector van het bungalowplan Loon op Zand-Oost vlotte het nog niet erg, maar enige maanden later ging het weer de goede weg op. De maand maart was niet erg gunstig voor harmonie Sophia; de- Wereldprimeur voor Sprang-Capelle Op mei recipieerde het bestuur van de 40-jarige voetbalvereniging NEO. In de Neo-familiekring werd het jubileum gevierd op 14 mei met een feestavond in Lido te Waalwijk. Er is in Sprang-Capelle nog geen tip pelverbod, hoewel de bijtjes niet meer bij de komkommers mogen komen (ja De west geve l Kleuterschool wordt begin 1966 gerealiseerd Ontwerp KLBUT2H3CH00L to LOONOPZAWD voor de Con&r. Zustere van SCHIJNCEL. Arch. Bur.; Huh. PHtKS meneer de Bie, de bijtjes hebben er toch iets mee te maken). Van dat ont brekende tippelverbod profiteert vooral de wandelsportvereniging „Er op uit", die begin juni een avond vierdaagse organiseerde en 'n maand later weer het spectaculaire wandel festijn dat Jan de Rooy-mars heet presenteerde. Tijdens de Jan de Rooy- mars weren niet minder dan 2200 tip pelaars op de been. Op 10 juli konden de Sprang-Ca- pelse gemeentenaren met eigen ogen hun wereldprimeur aanschouwen: het zwembad, waarvan de azobee-houten wanden met gebitumineerde alumini- umstrips zijn bekleed, stond gratis ter bezichtiging. De belangstelling ervoor bleef niet beperkt tot de openingsdag. Toen na het seizoen de poorten wer den gesloten bleken 37.573 mensen het bad bezocht te hebben. Op 14 augustus vierde de toneel vereniging „Gezelligheid" haar 20- jarig bestaan. In diezelfde augustusmaand nam Afscheid van de Broeders van Liefde te Kaatsheuvel le bezoekers mocht begroeten. Het natuurpark bleef maar een fractie van de één miljoen bezoekers verwijderd. Hoog bezoek kwam er in de frêle ge stalte van de Belgische Prinses Lili- ane. Na de barre zomer moeten de zwem- enthousiasten wel heel erg optimis tisch zijn geweest, die op 29 septem ber een zwemclub oprichtten. Harmonie Apollo bestond 80 jaar en vierde dat met een nationaal blaas muziek en tamboerconcours, waaraan niet minder dan 36 korpsen deelna- namen. ze ging naar het topconcours te Arnhem maar de bovenste plaats was niet voor haar weggelegd. Het N.K.V. krijgt vaste vorm, doordat er maatregelen genomen werden in de Kath. arbeiders beweging. Ook muzikaal was de teenersjeugd. Het Songfestival van de K.A.J. werd een „top". Op koninginnedag krijgt PTT-besteller v. d. Aa de Kon. on derscheiding in de orde van Oranje Nassau. Voor de K.A.V. was het zilveren feest in mei. De dames hebben da nig de bloemetjes buiten gezet. Het Rode Kruis heeft een prachtpres- tatie geleverd door de grote op komst van bloeddonors in de gehe le gemeente; het was een sukses. Een gouden bruiloft werd gevierd bij het echtpaar Snoeren- Biemans en in dezelfde maand werd Uno Animo kampioen in de derde klas met een promotie naar de tweede klas. Het blijft niet bij voetbal, want de Stichting Jeugdbelangen heeft haar zinnen gezet op andere sporten die worden uitgebroed in diverse clubs. Tegelijk met een droevig ongeval in die zelfde maand mei bracht de harmonie uit Chaume-en-Brie uit Frankrijk een tegenbezoek aan harmonie Concordia. De zieken van het dorp kregen een prachtig Triduum geboden in juni in het Cultureel Centrum. Als opvolger van pastoor Mommers is benoemd pastoor J. Simons, die op 3 juli wordt ingehaald en geïnstalleerd. Bijzonder aardig was 't feest voor do Loonse Ballerina's. De diploma's werden uitgereikt met een mooie balletavond. Naar de missie in Indonesië ver trok pater Harrie Vermeulen. Har monie Sophia had onder de vacan- tie een pracht reis langs de Rijn in Duitsland welke niet licht vergeten zal worden. Het was daar „so schön am Rhein"; het klinkt nog na! De boeren jeugd uit de omgeving kwam in augustus alhier bijeen. Opnieuw muzieksucces in sep tember, want dan komt de drum band van Concordia met een eer ste prijs en promotie naar de su perieure afdeling naar huis. Maar Sophia laat het hierbij niet zitten: Haar jeugdharmonie behaalde in oktober de eerste prijs op het con cours te Kaatsheuvel. Voor de eer ste maal op geweest in de vierde afdeling; ze begint uit de kluiten te wassen. Het tweede K.A.J.-songfestival wordt weer een knetterend succes in november. De teeners en twens kwamen zeer goed aan hun trek ken. De torenbouw van de kerk eist veel moeite en hoofdbrekens, maar in alle zorgen ging op 19 no vember de vlag in top. Het begint De restauratie van de kerktoren gaat nog steeds door dus al wat te worden. Hopenlijk zal bet voorjaar een nieuw geluid en een verjongde toren uit de steigers komen. Een samenwerking kwam op 21 november tot stand tussen de gezamenlijke standorganisaties in het dorp. Ook werkte enige mid- denstandsbedrijven samen voor een geslaagde show in het cult. Cen- tium om de verkoop voor sinter klaas te bevorderen. Het was een navolging waard. De K.V.P. is inmiddels ook weer geactiveerd. Op financieel gebied iets anders, want de Centrale Volksbank open de haar bijkantoor officieel aan de Kloosterstraat. En wat te zeggen van Concordia's harmonie Zij plaatste zich in december voor de zesde keer als kampioen van haar Federatie. Een éclatant sukses wat de muzikale eer van Loon hoog hield. Kapelaan Vertegaal stichtte nog zo pas een nieuw missie-centrum. En de Luchtbode hield tot besluit van het jaar een grote postduiven- show. De grote aangelegenheden zullen nog wel de komende tijden de ge dachten bezig houden van de Loon- opzanders t.w. de kleuterschool, de torenbouw, het bungalowpark, de plannen van de woningbouw, het pi an Molenwijk, de nieuwe rond weg om Loon op Zand van Tilburg naar Gorinchem, de ruilverkavelin gen, de urbanische of stadsgeweste lijke vorming en wat nogal meer. We hebben er goede moed in en gaan vol vertrouwen naar 1966 toe. Vrijdag 22 oktober maakte burge meester Van Erp een begin met het 205 ha. omvattende ruilverkavelings project „Bartelenakker". Waren de Micro-shows in het ver leden van regionale betekenis, de Micro-show 1965 kreeg een nationaal karakter. Er waren niet minder dan 26 exposanten, die niet meer in het Efteling-restaurant geborgen konden worden en daarom hun toevlucht zochten in twee tenten op het parkeer terrein. De show werd een groot suc ces. Werden de standhouders gecon fronteerd met verwarmingsproblemen, ook de gemeenteraad moest zich daar over in deze dagen beraden. Beslo ten werd om in een deel van de wo ningwetwoningen in het Plan Panne- hoef Centrale verwarming aan te leg gen. Op 11 december werd dat deel van het voormalige broederklooster in ge bruik genomen, waar enkele bejaar den werden gehuisvest. Burgemeester Van Erp verichtte de opening. Deze had trouwens toch een goed jaar-einde, omdat gemeentefinanciën bleken toe te staan gelden te reser- vren voor de broodnodige nieuwbouw. Burgemeester Van Erp bij de opening van St. Janshof klasse. De talrijke supporters bewe zen tijdens een langdurig kampioens feest dat zij deze prestatie in hoge mate bewonderden en DESK bewees weer op zijn beurt zijn plaats in de amateurafdeling waardig te zijn door spoedig na het begin van de compe titie de leiding te veroveren. Met het DESK-kampioenschap in gedachten dreeg het Paasvoetbaltournooi der la- plaats van de Jeugddrumband van de Harmonie St. Jan. Rustiger ging het enkele weken la ter toen tijdens het ziekentriduüm dat in het Wit-Gele Kruisgebouw werd gehouden. Voor organisator Pater B. Berg m.s.fwas het een dankbaar suc ces. Inmiddels hadden de Broeders van Liefde op 18 juli afscheid genomen na 35 jaar in Kaatsheuvel gewerkt te hebben. Groot zijn de verdiensten van deze broeders geweest voor 't onder wijs, zowel als voor het maatschappe lijk leven. Groot was dan ook de dankbaarheid waarvan de ingezetenen van Kaatsheuvel blijk gaven tijdens de afscheidsreceptie. Het slechte zomerweer kon niet verhinderen, dat de Efteling weer ve-

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 13