wAAlwijkse en LanqstRMtse couRAnt Een jaar wel en wee in het binnenland Xz^en nieuw jaar3 r VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 86e JAARGANG No. 101 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.20 p. mnd. (100 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contract adverjg^ij^^^ciaaltariel Telegram-adres „ECHO" Niemand zal kunnen zeggen, dat het jaar 1965 Nederland geen sensa tie heeft gebracht. Het is een zeer opmerkelijk jaar geweest met snelle en verrassende ontwikkelingen op vrijwel alle gebieden. Van pop-art tot koningshuis, van jeugd tot bedrijfs leven: steeds weer waren er nieuwtjes die tot heftige discussies aanleiding gaven. Discussies, die tot ver over de grenzen met spanning werden ge volgd. Want al is Nederland 'n klein land en zijn betekenis in de wereld zelfs voor de grootste chauvinist niet overdreven groot, men luisterde in 't buitenland toch met grote belangstel ling naar onze meningen over bij voorbeeld de Europese ontwikkeling. Doordat Nederland lid werd van de Veiligheidsraad werd ons land ook nauwer betrokken bij de internationa le vraagstukken. Het meest verras send echter in het afgelopen jaar - ja, zelfs wereldsensaties - waren de verlovingen van kroonprinses Beatrix en prinses Margriet- Koninklijk Huis Opvallend was het, dat bij de ver lovingen van de prinsessen de ge beurtenissen wat uit de hand dreigden te lopen. Zowel de verloving van prinses Margriet met Pieter van Vol lenhoven, zoon van een Schiedamse fabrikant en student in de rechten in Leiden, als de bekendmaking van de verloving van kroonprinses Beatrix met de Westduitse diplomaat Claus von Amsberg had eerder plaats dan eigenlijk de bedoeling was van het Koninklijk Huis. De verloving van prinses Margriet werd verhaast door geruchten, die begin maart de ronde deden in Londen en Parijs en vandaar uit door klonken naar Nederland. Koningin en Prins achtten het niet raadzaam om, na alles wat zich in 1964 rond verloving en huwelijk van prinses Irene had afgespeeld, ver warring te laten bestaan. Op 10 maart kondigden zij trots de verloving van prinses Margriet aan. In de avond uren brandden alle lichten op Paleis Soestdijk. Het was groot feest. Pieter kon niet erg actief meedoen. Zijn been zat in het gips. Hij had het ge broken bij de wintersport in Zwitser land. De rest van het jaar zou hij voortdurend last ondervinden van de breuk. Kort geleden besloten de ge neesheren zelfs dat het noodzakelijk zou zijn het been opnieuw te breken omdat de heer van Vollenhoven an ders blijvend last zou ondervinden. Het feest op Soestdijk was een echte familiereünie. Ook prinses Irene kwam met haar echtgenoot uit Madrid over. De verloving van prinses Beatrix veroorzaakte nog meer opschudding. Hier was de verrassing in eerste in stantie volkomen. Wonderlijk genoeg was het opnieuw een foto, die de ge moederen hoog deed oplaaien- In 1964 was het een foto geweest, die tot gevolg had dat uitlekte, dat prin ses Irene rooms-katholiek was gewor den en wilde trouwen met de Spaanse troonpretendent Hugo Carlos. Bij prinses Beatrix was het de met een telelens gemaakte foto van de kroon prinses, wandelend in de tuin van haar kasteeltje Drakesteyn met een onbekende man. De foto's werden voor het eerste gepubliceerd in een Engels ochtendblad. Kort voor de pu- blikatie gaven koningin en prins een communiqué uit, waarin zij de ge ruchten over een op handen zijnde verloving logenstraften en een drin gend beroep op ieder deden prinses Beatrix de rust en de tijd te gunnen voor een weloverwogen beslissing. In de praktijk had dit tot gevolg, dat de aandacht nog meer op de komende gebeurtenissen werd gevestigd. Ver slaggevers deden naarstig naspeurin gen naar de identiteit van de man, met wie prinses Beatrix was gefoto grafeerd, gearmd lopend in de tuin. Op 6 mei was die naam bekend: Claus von Amsberg. In een telefo nisch interview voor de radio gaf hij toe prinses Beatrix regelmatig te heb ben ontmoet. Nauwelijks een maand later werd officieel de verloving be kend gemaakt. De heer van Amsberg, die begin mei het Westduitse minis terie van buitenlandse zaken al had veriaten met onbekende bestemming diende officieel zijn ontslag in. Hij nam zijn intrek in paleis Soestdijk. Hij kreeg ook de beschikking over 'n werkkamer in het Haagse paleis Noordeinde. Verzoekschrift Op de dag van de verloving pre senteerde prinses Beatrix, onder het glimlachende toezicht van koningin en prins, haar verloofde via de tele visie aan het Nederlandse volk. In gesprekken met een Nederlandse en een Engelse tv-verslaggever verhaal de Claus von Amsberg over zijn ver leden, dat tot zoveel discussies aan leiding gaf. Vanuit Tanzania was hij door zijn ouders naar nazi-Duitsland teruggestuurd om daar een school te bezoeken- Zoals later door de rege ring - die zelf al een uitvoerig on derzoek had ingesteld naar het ver leden van de heer von Amsberg - werd bevestigd, was de nazi-invloed op deze school gering. Toch bleven bij velen bedenkingen bestaan tegen het feit, dat een Duit ser, die, ook al was het slechts kort, in de Wehrmacht had gediend, Prins der Nederlanden zou kunnen worden. Dit kwam tot uitdrukking in een handtekeningen-actie van het „Comi té Verzoekschrift Staten-Generaal". Dit comité, dat door vele vooraan staande hoogleraren, schrijvers en kunstenaars werd gesteund, verklaar de zich niet tegen het huwelijk, maar wei tegen het handhaven van de rech ten op troonsopvolging, die prinses Beatrix als oudste dochter van de koninklijke familie heeft. De tweede kamer zou, aldus dit comité, de door de grondwet voorgeschreven goed keuringswet niet moeten aanvaarden Het comité verzamelde zestigduizend handtekeningen. De initiatiefnemers noemden dit teleurstellend, maar we ten de oorzaak aan een gebrek aan organisatie, tijd en medewerking. Dit laatste met name van de pers. Het merendeel van de bladen weigerde 'n advertentie van het comité op te ne men. De tweede kamer nam de goed keuringswet met grote meerderheid aan. Alleen de pacifisten en 'n klein aantal socialisten verklaarden zich te gen de wet. De communisten onthiel den zich van stemming. In de eerste kamer werd de goedkeuringswet eveneens, in dezelfde stemverhouding aangenomen. Ook hier waren de pa cifisten en een paar socialisten tegen, terwijl de communistische afgevaar digde voor de stemming de zaal ver liet- Politie Bij het optreden van de hoofdste delijke politie tegen de provo's werd regelmatig geklaagd over te hard op treden en een wat al te gretig gebruik van de wapenstok. Dit was nog een vrij onschuldig geluid vergeleken bij de regelmatige pleidooien (o.a. in het parlement) voor nieuwe instructies voor wat betreft de bewapening van de politie. Vernieuwingen, die overi gens door de regering werden toege zegd. Politie, rijkspolitie en andere overheidsdienaren, die wel eens van hun wapens gebruik kunnen maken, zullen nieuwe instructies krijgen, die ongelukken zoveel mogelijk moeten vermijden. Ongelukken, die helaas in 1965 opnieuw zijn voorgekomen. In januari al werd een 24-jarige smok kelaar bij Eersel door een schot van een douane-beambte in de voet ge troffen. De ambtenaar verklaarde la ter, dat hij was gestruikeld. Drama tisch was later de dood van een 18- jarige jongen, die in Wassenaar door een agent werd neergeschoten. De jongen was aangetroffen op het dak van een meisjestehuis. Hij probeerde te ontvluchten. De agent, die voor het eerst sinds lange tijd een vuurwapen droeg, loste een waarschuwingsschot. Met fatale gevolgen. Bijna was het bij de luchtmacht in 1965 tot tragische dodenvluchten ge komen. Onverwacht deden zich moei lijkheden voor bij de zuurstofvoor ziening in de nieuwste aanwinst van de Nederlandse luchtmacht, de super sonische Starfighter. De luchtmacht kondigde direct beperkingen af voor het vliegen met deze toestellen- Later in het jaar werden die weer opgehe ven toen zich geen herhalingen voor deden. De oorzaak van de moeilijk heid is echter nog steeds niet gevon den, ondanks intensieve studies van o.a. het TNO. De piloten van de Starfighters ontsnapten aan 'n nieuw gevaar toen vanuit Duitsland berich ten kwamen over een technische fout, die al tot enkele ongelukken had ge leid. Een klein koperen buisje (waar de nog geen cent) bleek oorzaak te zijn van het neerstorten van de vlieg tuigen. In Nederland deden zich geen ongelukken voor. De fout werd bij tijds hersteld. In juni verloor de Ne derlandse luchtmacht wel haar meest beroemde stuntteam. Twee leden van de „Whiskey Four" verongelukten bij een demonstratie boven de vlieg basis Woensdrecht. Voor de ogen van dertigduizend ontstelde toeschouwers en hun beide echtgenotes kwamen de 29-jarige kapitein R. A. Liem en de 33-jarige kapitein J. Sommer om het leven. Gokken Het afgelopen jaar leek even hét jaar te worden voor de Nederlanders, die graag een gokje wagen. Er kwam een nieuwe staatsloterij met 'n hoofd prijs van honderdduizend gulden schoon en goedkopere loten. De hoofdprijs van de voetbaltoto werd eveneens verhoogd tot honderddui zend gulden na aftrek van belastin gen- De belangstelling voor beide lo terijen nam dan ook drastisch toe. Elke nieuwe ronde van de staatslote rij was binnen enkele dagen uitver kocht. Tot vreugde van de minister van financiën. De echte „gokkers" konden even aan hun trekken komen bij de vele „casino's", die plotseling als padde stoelen uit de grond schoten. De wet wilde wel „behendigheidsspelen" toe staan. Dus spelen, waarbij de deel nemer door zijn eigen kunde zijn kan sen kan vergroten. Heel wat handige exploitanten meenden door de mazen van de wet te kunnen glippen met allerlei varianten op het befaamde roulettespel. Later besliste minister Samkalden (justitie) echter, dat de officieren van justitie direct moesten optreden. De exploitanten werden voor de keus gesteld; of zelf sluiten of optreden van de politie riskeren. Aardgas De speurtocht naar Nederlandse bodemschatten - op gang gekomen na de ontdekking van een van 's we relds rijkste aardgasvelden bij het Groningse Slochteren - is van 1965 met verdubbelde krachten voortgezet. Talrijke maatschappijen concentreer den zich vooral op de Waddenzee. De vele boringen hebben tot nu toe niet geleid tot sensationele vondsten, die vergelijkbaar zijn met de „bel" van Slochteren. Hard is gewerkt aan het dienst baar maken van het in Nederland ge vonden aardgas aan de energievoor ziening in eigen land. Een groot aan tal steden is aangesloten op het aard- gasnet, dat dit jaar aanzienlijk is uit gebreid. Gemakkelijk is de overgang van cokes- en stadsgas op het aard gas niet gegaan. In enkele plaatsen deden zich moeilijkheden voor door dat het bestaande en niet gewijzigde buizennet niet overal bestand bleek tegen het onder hogere druk staande aardgas, ook de prijs voor de verbrui ker is velen tegengevallen. Televisie Het nieuwe medium, de televisie, heeft dit jaar niet over gebrek aan aandacht te klagen gehad. Het werd zelfs oorzaak van een kabinetscrisis. Het kostte heel wat moeite de politie ke ruzies weer bij te leggen. Uitein delijk had er een wisseling van rege ringspartners plaats. De CHU en de VVD ruilden haar plaats in de rege ring in ten gunste va nde PvdA. KVP en AR bleven zitten* De strijd ging vooral over het toe laten van nieuwe omroepen en het toestaan van commerciële radio en te levisie. Men is het eens geworden over een beperkte reclamemogelijk heid via radio en televisie, bij de t.v. geconcentreerd rond het journaal. De reclame zou aanvankelijk al in ok tober worden ingevoerd. De wettelij ke regeling stuitte echter nog op en kele technische problemenen, zodat dit jaar het nieuwe systeemnet niet meer kon worden ingevoerd. Wel kwam het derde radionet tot stand, voorlopig alleen nog via de FM en daardoor niet op elk radiotoestel te ontvangen. Het derde net werd voor namelijk bestemd voor lichte muziek, als concurrent voor radio Veronica, de piratenzender voor de kust van Scheveningen. De „piraten-t.v." van de REM, gebouwd op een kunstmatig eiland net buiten de territoriale wate ren, was inmiddels al weer verdwe nen. Het eiland rust echter nog steeds op hoge poten in de Noordzee. Onzekerheid bestond er wel over de zgn. „volksaandelen" van de VAT, de financieringsmaatschappij achter de REM. Op de incourante markt worden ze verhandeld voor ongeveer een tientje, de helft van de oorspron kelijke waarde. Ongelukken Het verkeer eiste in 1965 opnieuw veel slachtoffers. Twee ongelukken trokken vooral de aandacht- Eind mei werden 22 Nederlandse vakantiegan gers gewond toen hun (Nederlandse) bus in Oostenrijk op een helling on bestuurbaar geraakte. Ze waren on derweg naar Italië. De chauffeur werd zwaar gewond. Hij moest met snijbranders uit de wrakstukken wor den bevrijd. Eind juli stortte een Ne derlandse bus met toeristen in Duits land bij het plaatje Zeil in de Moezel. Alle 31 passagiers werden gewond., zeven ernstig. Het ongeluk gebeurde bij slecht weer. De spoorwegen kondigden een programma aan voor de invoering van automatische beveiligingssys temen. Het geheel gaat zo'n twee honderd miljoen gulden kosten. Tra gisch was het spoorwegongeluk, dat het leven vroeg van vier jongens van 14, 9, 8 en 6 jaar. Ze reden nabij Bodegraven op een landbouwtrekker over een onbewaakte overweg en werden gegrepen door de trein Lei den - Utrecht. De bestuurder van de trein gaf nog signalen, maar de 14- jarige jongen aan het stuur van de tractor kon zijn voertuig kennelijk niet meer op tijd op gang krijgen. Om de veiligheid van het verkeer te vergroten werd in 1965 hard ge werkt aan het plaatsen van midden bermbeveiligingen. In april kon Zee land juichen toen de Grevelingendam werd geopend, die Schouwen-Duive- land met de Randstad Holland ver bindt. Het was een van de grootste en meest imposante onderdelen van de Deltawerken. De eerste mensen, die over de dam gingen, was een bruidspaar, symbool van het nieuwe leven voor Zeeland. In Rotterdam opende Koningin Juliana de van Brie- Het zal niet lang meer duren of het aar 1965 glijdt over in. het vol gende, 1966. Op zich geen bijzonder feit, week volgt op week, seizoen op seizoen en jaar op jaarde mens en de natuur hebben zich een bepaalde indeling van de tijd gemaakt, hebben dat bepaalde stuk van de eeuwigheid nog meer bepaald naar eigen luim en voor eigen gemak. Er verandert straks wanneer volgens Greenwich het jaar 1965 heeft afgedaan, niets merk baars; alleen de wereld is wat wij noemen een jaar ouder geworden, al is het niet te zeggen hoeveel jaren de wereld oud is, omdat we in het begin vergeten hebben te tellen en we toen ook nog niet de eenheid van tijd ken den. Maar ook toen werd de wereld ouder, wellicht van nieuwe maan op nieuwe maan, in plaats van jaar op jaar. We willen maar zeggen dat dit ver jaren van de wereld iets heel betrek kelijks is, dat het gemakkelijk veer tien dagen vroeger of dertien-en-een- halve dag later had kunnen gebeuren. Maar daar gaat het niet om wan neer wij oudejaar, wanneer wij nieuw jaar vieren. Want de wereld viert dat over glijden inderdaad als een feest en daar is reden voor ook. En een van die redenen is, dat we er aan worden herinnerd, dat er een verleden is, en een toekomst en dat we beide begrippen weer eens zien in een hechte samenhang dat we weer eens begrijpen dat er eigenlijk geen grens is tussen deze twee gebieden van de tijd, maar dat zij ieder moment in el kaar vloeien en dat zowel het verle den als de toekomst over wat wij he den noemen heenschuiven. En wij, wij staan met een been in het verleden en met een in de toekomst: en het heden? misschien mogen we ons zelf zo noe men! In ons leeft het onherroepelijke van het verleden, leven de mogelijk heden van de toekomst. En het is goed ons daarvan bewust te zijn, van het onherroepelijke en van die nieuwe grote mogelijkheden; bij dat bewust worden helpt ons het feest van de jaarwisseling, dat ons doet zien naar de vele gemiste en de enkele welbe stede kansen, naar de talloze nieuwe kansen die voor het grijpen zijn. Want het leven is troostend, hoe zeer we ook in en met dat leven heb ben gefaald, steeds geeft het ons nieuwe mogelijkheden, steeds nieuwe kansen, zoals God dat heeft gewild en zolang God dat wil. In menig opzicht was 1965 voor ons, voor onze gemeente, voor ons land, een gunstig jaarwe mogen ons verheugen in een nog immer groeien de welvaart, in steeds nog beter wor dende materiële omstandigheden en we mogen deze winst voegen bij het credit van onze inspanning, onze moeite, daarbij echter niet nalatend de totstandkoming van deze winst te analyseren, om aldus in staat te zijn, het volgende boekjaar van het leven, nog gunstiger resultaten te bereiken. Wat hebben wij persoonlijk gedaan met dit jaar, dat thans aan het ster ven is- Zijn er ook in ons persoonlijk leven niet veel meer gemiste, dan wel benutte kansen; is er ook in ons eigen leven niet heel veel onvolkomen ge bleven, is er niet heel veel goeds on gedaan en niet heel veel verkeerds wel gedaan. Tot dit besef zulten we altijd, bij iedere jaarwisseling moeten komen, want we zijn in onze menselijkheid zeer onvolkomen. Maar nooit mag 't verleden ons de toekomst doen verge ten, nooit mag dit verleden, hoe groot in aantal de mislukkingen ook waren, de prachtige nieuwe kansen van de toekomst aan ons oog onttrekken. Integendeel. Het nieuwe jaar moet een vastberaden herbeginnen zijn, on danks de wetenschap dat het slechts bij een pogen zal blijven, dank zij het weten, dat ook het pogen schoon kan zijn. Dit waren enkele overwegingen die ons moeten bezig houden „van 't oud in 't nieuw", laat het oude eraan meehelpen het nieuwe zalig en ge lukkig te doen zijn. God geeft ons 1966 als een nieuwe kans en de kansen die God geeft zijn zeer reëel en gemakkelijk te grijpen. Hij weet echter dat we mensen zijn en daarom zeer onvolkomen in al ons doen en laten; maar als Hij bij ons maar de ernstige vastberaden wil aan treft, als Hij maar ons onophoudelijk pogen ziet die kans ie grijpen, steeds te doen wat Hij wil, dan kunnen we verzekerd zijn van Zijn Goddelijke steun, van Zijn Vaderlijke hulp. En dat is een sterkende en vertroostende gedachte. nenoordbrug, die de zeer drukke Maastunnel wat moet ontlasten. Misdaad Was 1965 het jaar van de schok kende criminaliteit? Het is heel moei lijk een vergelijking te maken met an dere jaren, maar zeker is het dat in het afgelopen jaar tal van sensatio nele zaken politie én de publieke opi nie bezig hielden. Daar was de raad selachtige moord in Amsterdam op de 32-jarige handelsagent de Japan ner Kameda, de „koffermoord". Het lijk werd gevonden in een koffer, drijvend in een Amsterdamse gracht. Het hoofd ontbrak. De hoofdstede lijke recherche is er nog niet in ge slaagd de moord op te lossen, al wer den naspeuringen gedaan in Parijs en Brussel. Vreemd was het, dat een vriend van Kameda, kort na de ont dekking van het lijk en voor hij dooi de politie kon worden gehoord, in Brussel bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Later werd in de hoofd stad ook de 30-jarige Engelse film regisseur Claude Berkeley vermoord. Zijn lijk werd gevonden in het Am sterdam-Rijnkanaal. Nam het geweld toe? Vrijwel elke maand werd wel een geval gemeld, waarin mensen om het leven kwamen door het gebruik van geweld. Tragisch waren ook de gevallen, waarin kinderen door psychopaten om het leven werden gebracht. De meest opzienbarende bankroof had plaats in Tilburg. Onbekenden met de precisie van Amerikaanse gangsters, maakten bijna 1 miljoen gulden buit, bij een gewapende over val. In Amsterdam werd bij een over val op een juwelierszaak bijna een kwart miljoen gestolen. Economie Ondanks sombere vooruitzichten aan het begin van het jaar heeft de landelijke economie toch alle aanval len, met name van de inflatie, kun nen doorstaan. De betalingsbalans werd tegen het eind van het jaar gun stiger. Tekorten werden ingelopen. Toch waren er zorgen. Het consu mentencontactorgaan klaagde, dat de prijzen veel te hoog opliepen. In het eerste half jaar zou het leven 5,3 pet duurder zijn geworden. Minister Den Uyl en zijn voorganger, minister An- driessen, voerden een verbeten strijd tegen te hoge prijzen. Minster Den Uyl pakte het horeca-bedrijf en de slagers aan, zijn voorganger verbood prijsafspraken tussen fabrikanten en winkeliers en kreeg het aan de stok met Zwolsman omdat hij het niet eens was met een drastische verho ging van de toegangsprijs tot het toe ristenobject, de Scheveningse pier. De minister verloor zijn strijd toen de rechter Zwolsman gelijk gaf. De arbeidsmarkt bleef gespannen, maar de uitvoer nam gelukkig weer toe. De nationale produktie steeg. De minister van financiën kon zich in de handen wrijven omdat de belasting opbrengst in de eerste zes maanden al zes en een half miljard gulden ho ger was dan geraamd. Sociale voorzieningen werden op nieuw verbeterd. De kinderbijslag ging omhoog, AO W-uitkeringen wer den waardevast. Tussen vakvereni gingen en werkgevers ontstonden in het najaar moeilijkheden. Begin de cember kwam het tot een breuk. Nederlandse zakenlieden richtten zich opnieuw tot Indonesië. Zwols man en Verolme gingen naar Dja karta om contracten te tekenen. Fok ker zal in Indonesië een vliegtuigfa briek bouwen, terwijl de Daffabrie- ken onderhandelingen begonnen over de levering van vrachtwagens. 1965 was wel het jaar van de Bin nenlandse Veiligheidsdienst. Vooral toen een geheim stuk over het afluis teren zoek raakte en via een groente man in de publiciteit kwam. Een hoge ambtenaar van justitie had het verlo ren. Tragisch was het overlijden van de president-directeur van de KLM, de heer Albarda. Hij kwam met zijn echtgenote bij een vliegtuigongeluk in Zwitserland om het leven, samen met twee Zwitserse piloten. Hij maakte niet meer mee, dat de KLM dit jaar zijn positie versterkte en weer in een hoopgevende winstpositie kwam. Zo ging 1965 voorbij. Een jaar vol afschrikwekkende gebeurtenissen en ook hoopgevende tragiek en humor in 365 dagen. Eén jaar als een brok geschiedenis in een razendsnel voort snellende maatschappij. De tcho van het Zuióen

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5