H. VAN OVERSTEEG Smid je Verholen en de strijd tegen Mars WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Cfdbootta-aanlzoriii^Ln^an <l2. A. C. v. d. Voort vloerkleden bijrijder of als corveeër Wonislériiil l zoekt bijwerk IV1. de Roy 14 DE ECHO VAN HET ZUiDEN VAN VRIJDAG 14 JAN. 196^ 14 f, 'i' PARANA PINE Schaatsen slijpen een kalfkoe halfwas draaier machine-bankwerkers aankomende bankwerkers aankomend stanzmessen- en matrijzenmaker SVIachinefabriek t. DOKTER JANE NOORD-BRABANT KRIJGT 17 MILJOEN UIT PROVINCIEFONDS De minister van Binnenlandse Za ken, J. Smallenbroek, heeft aan de provincie Noord-Brabant een voor schot van ruim 17 miljoen gulden toegekend uit het Provinciefonds 1966. Noord-Brabant ontvangt met precies f 17.155.000 twee miljoen gulden minder dan Zuid-Holland, maar ruim 900-duizend gulden meer dan Noord-Holland, dat als derde provincie staat genoteerd. In totaal is voorlopig 138.058.000 aan de provincies voorgeschoten. DEN BOSCH HEEFT IJSSTADION „Ik ben trots op wat hier ge presteerd is", zei burgemeester mr. R. Lambooy maandagavond in het nieuwe ijsstadion van Den Bosch. De zware opgave van het bestuur, binnen vijf maanden een over dekte baan te bouwen, was tot een goed einde gebracht. 2500 Bossche naren genoten na de opening van een boeiende ijshockeywedstrijd tussen Den Bosch en het Zuidsla- vische Beogradt De Brabanders' (voornamelijk Tilburgërs) wonnen met 96. Met een aardige show van enkele Belgische kjmstrij dsters werd deze ijs-avond in Den Bosch heloten. "ill- P. Tl 'lil ONRUST OVER PRIJZEN IN DJAKARTA Terwijl in de Indonësiche hoofd stad Djakarta grote demonstraties werden gehouden tegen de steeds stijgende prijzen, werd in Singapore een uitzending van radio Djakarta opgevangen waarin werd meege deeld dat preident Soekarno nieuwe belastingen en accijnzejj. had inge steld. Dit om de economie van het land te versterken en inflatie te gen te gaan. Zo worden bijvoorbeeld de dou anetarieven op olie, alcohol en sui ker verhoogd. De vennootschaps belasting gaat van 20 tot 60 procent omhoog. ONDERHOUDSKOSTEN HUIZEN PER MAAND 45 MILJOEN De onderhoudskosten van alle Ne derlandse woningen samen vergen maandelijks ongeveer 45 miljoen gul den. Met de utiliteitsgebouwen meer, zoals kantoren en fabrieken, is maan delijks zelfs circa 100 miljoen gulden gemoeid met onderhoudswerken. Dit verklaarde maandag de heer A. van der Wal, directeur van de Algemene Bouwcentrale ABC. JONGEN (3) DOOR MEISJE UIT WATER GERED Een nog onbekend meisje van on geveer tien jaar heeft in het weekein de de 3-jarige Hansje van Galen uit de Andoornstraat in Waalwijk op het droge gebracht. De kleine knaap was bij de winkelgalerij in Bloemenoord in de daar aanwezige waterpartij te water geraakt. Hansje werd nog juist op tijd op het droge gebracht. Ondertrouwd: WILL VAN BEURDEN Jacob Catssingel 70, Breda en AD VOS Burg. Moonenlaan 6 Waalwijk De huwelijksinzegening zal plaats vinden op zaterdag 22 januari a.s. om 11.00 uur in de kerk van de H. Petrus en Paulus, Graaf Hendrik Ill-laan Breda. Receptie: van 14.0016.00 u. in Huize „Merula" Baronie laan 102, Breda. Toekomstig adres: Roeseiarestraat 57, Breda. Geef U eens de moeite onze modelboeken van ^■thaottakaattfts te komen Inzien. Wij hebben een sortering van ruim 70 stuks In de fraaiste en modernste ontwer pen en uitvoeringen. ~0ulttooImjs-kaaltjes, Önidltiouw kantten en llitotn, O ottbifitns-aankondigingen, TSi.2p.lt.ntfes e.d. kunnen wij U tonen In keuze van 120 modellen van prima uitvoering en In alle kwaliteiten en prijzen. Grotestraat 205 - WAALWIJK Wandplaten in edele hout soorten wand- en plafondschrootjes. Hout- Board- en Triplex- handel Grotestraat 389, Waalwijk tel. 3246 Kreitemolenstraat 105 Udenhout - tel. 596 ENIGE WOLLEN SMYRNA door Groothandel op Jaar beurs gebruikt; 150,per stuk. Grote maten. Niet van nieuw te onderscheiden. Evt. thuis te bezichtigen. Brieven onder nr. 5528 aan het bureau van dit blad. JONGEMAN, 29 jaar, zag zich gaarne geplaatst als Brievën onder nr: 5531 aan het bureau van dit1 blad'. Heb woning toegewezen in. plan Laageinde. Wil ruilen tegen andere woning. Brieven onder nr. 5530 aan het bureau van dit blad. JONGEMAN administratief onderlegd in de avonduren. Liefst in Drunen of om geving. Brieven onder nr. 5529 aan het bureau van dit blad. Mgr. Zwijsenstraat 14 Waalwijk Kopen zaterdag a.s. van 3.30 tot 4 uur. Mannenkanaries a 9. Poppen a 4. Bastaard putters a 12. Zebravinken witte 3,50 p.k. Parkieten 2.25 p.k. TilburgOisterwij k Vogels brengen: Café Merkx Hugo de Grootstraat 6, Waalwijk TE KOOP aan telling 3e kalf bijM. v. d. Sanden Coubertinlaan 101 (Hoek Akkerlaan) Waalwijk VOOR DIRECT GEVRAAGD Voor afdeling Stanzmessen en Matrijzen: Aanmelden: Oosteind 64, SPRANG-CAPELLE Telefoon 04167 - 2338 Grasso dealer Pneumatische machines voor de Schoen- en Lederwarenindustrie 6-69 COPYRIGHT STUDIO AVAN Wat de oude Knekelbleker en de valse sletueldrager aan de grote 'baas Mars te vertellen hadden, daaraan hoeven we werkelijk niet veel woorden te verspillen. Dat begrijpen we ook wel, zonder dat het hele verhaal opnieuw wordt verteld. We stellen alleen met ver bazing vast, dat Mars precies zo reageerde als alle dictatoren in die omstandigheden schijnen te doen. Hij ontpolfte van woede en toen hij eenmaal precies had begrepen wat ër was gebeurd,, vond hij het nodig iemand de schuld te geven en af te straffen. Tot dat doel greep hij een grote hondezweep en daarmee begon hij de sleuteldrager en de ouwe Kneek toch af te ranselen, jongens! Zo'n fris pakje op hun ziel hadden ze waarschijnlijk nog niet veel gehad. „Ik had het kunnen weten!" brulde Mars. Nu begrijpen Wij niet goed, wat Mars daarmee precies bedoelde, want als hij het had kunnen weten, dan was het eigenlijk zijn eigen schuld en in dat geval zou er beter aan hebben gedaan als hij zichzélf van een pak slaag had voorzien. Maar ja, dat doen dictatoren nooit. We laten daarom maar rus tig verder slaan en wij vragen ons alleen af, wat er op deze wijze van die arme smidje Verholen moet worden. De smid merkte niets van al dat gebrul, dat door de gangen van de burcht weerklonk. Hij was namelijk op dit moment bezig met behulp van een zware voorhamer de zware stalen deur op zijn plaats aan te brengen. Hij was zó ijverig bezig, dat hij niets hoorde of zag van alles wat er op het ogenblik plaats vond. Het enige, dat hij merkte, was 't feite dat er iemand aan zijn jasje trok. Toen hij opkeek zag hij de 2 Marsakketjës staan, die opgesloten hadden gezeten in de knekelkel- cters. „Nou breekt mijn klomp!" zei de smid verbaasd hij liet zijn ha mer rusten. „Zijn jullie vrij?" Hoe kan dat nou?" de smid kreeg geen vraag geen bevredigend antwoord, want de twee kereltjes begonnen te ratelen in de onverstaanbare taal van de stad Marsak. Nu denkt mis schien iemand: hoe vreemde dat de twee Marsakkertjes niet bang zijn voor zo'n lelijke soldaat! Och. dat is niet zo vreemd. De Marsak kertjes hadden al lang begrepen, dat het een brave vent moest zijn, die de echte Knekelbleker hij hen in de cel had gesmeten. En zij had den de smid aan zijn edele gelaats trekken herkend: dat is alles. En fin, de mannekes riepen dus: „Kri- naslog larsag magosseflos! Seifas dinareslag fosgas trubenos!" „Het spijt me wel, jongens," mom pelde de smid. „Maar daar versta ik geen woord van. Als jullie echter zijn ontvlucht, dan zal ik jullie moeten helpen." En toen deed de smid het enige wat hij onder deze omstandigheden kon doen: hij joeg de twee kereltjes de verboden trap op naar de torenkamer FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door Adeline McElfresh 28 ■S' Het magere lichaam rechtte zich. Toen Jane ging helpen om de draag baar zo gelijkmatig mogelijk in de auto te schuiven, keek dè vrouw haar na, voor het eerst met iets van hoop op haar gezicht. Jane wendde zich tot Bill Latham. „Kom je met de auto achter ons aan, Bill"? Hij knikte. De zwaargebouwde buurman die opgebeld had; flapte er ipeens zonder nadenken uit: „Bedoelt u, dat U zó naar het ziekenhuis gaat, dok?" Jane keek neer op haar gebloemde zijden jurk. De rok zat vol Mei door het neerknielen naast het lichaam van de bewusteloze Tom Treffers, en haar pumps waren één kleffe modder en klei. Ze keek de man recht in de ogen. „Zeker. Er is niemand die erop zal letten, hoe ik er nu uitzie." Ze klom de ziekenauto in. De verpleger sloeg het portier adhter haar dicht, viel op z'n eigen plaats neer, en met gieren de sirene gingen ze op weg naar het ziekenhuis in Martinsburg, dertig ki lometer ver. Het was de tweede maal dat Jane met een ziekenauto meereed, sinds ze het als intern assisstent in het City ziekenhuis geregeld gedaan had. Bij 't Randall gebeurde zoiets niet. Daar reden je patiënten in limousines voor, of als ze al met een ziekenauto kwa men, was het toch een rustig ritje en geen race tegen de dood zoals dit. Nog nooit had ze harder gevochten om het leven van een patiënt te be houden tot hij de betere kans die de operatiekamer hem 'bieden kon, be reikt had. Toen ze de stad begonnen te naderen, kon ze de angst in de ogen van vrouw Jeffers niet meer ontmoe ten. In de mondhoek van de schijn baar levenloze mens was een druppel tje bloed opgeweld... In het ziekenhuis werd Jane door een verpleegster schoongeboend, en in een helder wit uniform geholpen, terwijl een paar andere zusters dokter Laird hielpen zich voor de operatie klaar te maken. Voor vrouw Jeffers en Bill Latham die zaten te wachten, moesten de vol gende drie uren wel een eeuwigheid hebben geleken. Maar Jane merkte ampef dat ze voorbijgingen, zo ver diept was ze in de strijd die ze bezig was te helpen winnen. En ze wonnen. De Chirurg deed zijn operatie-masker af. „Jongedame - dokter Langford - mijn gelukwensen!" „Maar u bent 't die hem gered heeft, dokter." Laird schudde het hoofd. „Toch niet, of althans, uw voorlopige be handeling heeft mij een leven gege ven om te redden. Als dat tenminste gebeurd is. Met zo'n gekneusd lich aam als dit, blijft het de eerste echten- veertig uur toch zeker een dubbeltje op z'n kant." Jane knikte. „Maar hij is in leven. Ik zal 't zijn vrouw even gaan zeg gen." Bij het geluid van naderende, snel de voetstappen stond vrouw anstig 'op. „Is hij - is Tom - „Uw man heeft de operatie goed doorstaan, vrouw Jeffers," zei Jane tegen haar. „De zuster zal u hij hem brengen en ik kom ook zo." „Dokter" de eeltige werkhan den grepen de heel wat zachtere van Jane „hoe zal ik u ooit kun nen danken?" Jane voelde een brok in haar keel schieten. „Dat hoeft dan ook hele maal niet, vrouw Jeffers. Gaat u nu maar naar hem toe en bid zoals u nog nooit gebeden hebt". Toen de vrouw weg was, wendde Jane zich tot Bill Latham. „Bill" maar de woorden wil den niet komen. Dat hoefde ook niet, voelde ze, terwijl ze haar voor hoofd even tegen zijn schouder liet rusten. Het grootste deel van de volgende twee dagen bracht Jane in het zie kenhuis door. Alleen haar ernstige patiënten bezocht ze vandaar uit, waarvoor ze even wat tijd van Tom Jeffers af nam, maar dan haastte ze zich zo gauw' mógelijk wëcr te rug. Zij, dokter Ïiaird,j óf dokter Matthews,; ff?" tweede acts van het ziekenhui?,1 hielden 'Voortdurend de wacht bij het bed van de man. Op de middag dat ze Jeffers bui ten onmiddellijk 'gevaar verklaard hadden, behoudens onvoorziene om standigheden, reed ze langzaam naar huis terug. Met nieuwe ogen bekeek ze de natuur om zich heen, die tegelijk vriendelijk en verra derlijk was. Kijk maar eens wat Tom Jeffers overkomen was. Maar kijk dan ook wat er met mij ge beurd is, dacht ze verrast. In geen twee dagen heb ik een ogenblik aan Lance gedacht. Of aan Clay Morton. Ook niet aan Bill, bedacht ze. Maar er was verschil. Oh, zo'n groot verschil! Hoofdstuk 10 Toen ze de hoek om kwam, zag ze de helblauwe auto voor de zaak van meneer Bates staan. Haar hart slóêg over. Lance! Wat moest die hier? Kwam hij haar soms weer uitlachen? Kwam hij kijken hoe ze zich hield onder de slag, die Clay Morton haar niét zijn hulp had toe gebracht? Ze voelde zich kwaad worden, terwijl ze haar wagentje achter de open auto parkeerde. Lance durf de terug te komen naar Halesville, nu hij toch moest weten dat zij er achter zou zijn gekomen, hoe Clay Morton aan z'n gegevens was ge komen over die arbeiders van hem of hun gezinnen, die in de dagen na de aanrijding een afspraak met haar hadden gehad. En nu hij toch moest weten dat zij niet van plan was rustig te blijven toekijken. Het klingelende belletje kondigde haar binnenkomst aan. Lance keek op en kwam naar haar toe. „Wees welkom, onze hel din!" Voor ze er iets tegen had kunnen doen, had hij een kus op haar lippen gedrukt. „Ik hoor de prachtigste verhalen over jou, meisje!" „Wat niet aan jou te danken is". „Hela. Is dat een manier om de man die met je wil trouwen, te begroeten?" Met een gebaar of hij beslag op haar legde, nam hij haar bij de arm en ging iets zachter ver der: „Ik moet je heus even spreken, Jane alleen". „Ik heb het erg druk, Lance". Twee vrouwen aan een tafeltje bij de tijdschriften wisselden een veelbetekenende blik, maar Jane probeerde dit niet te zien, terwijl ze van Lance vandaan liep, haar zwarte tas op de toonbank legde en op een van de vuurrode krukken ging zitten. „Kan ik gauw een ba- nanencoupe van u krijgen, meneer Bates?" vroeg ze met een glimlach, die niet voor Lance bestemd was. „Hoe is het met Tom Jeffers?" vroeg meneer Bates, terwijl hij de schil van een banaan afdeed, hem in tweeën sneed en er ijs over be gon te scheppen. „Hij gaat vooruit. Ik kom juist uit het ziekenhuis". De oude man keek haar over z'n bril heen aan. „Het heeft maar een haartje bij hem gescheeld, is 't niet, Jane?" Ze knikte ernstig en keek niet op toen Lance op de kruk naast haar kwam zitten. „Weet je niet dat die dingen ont zettend aanzetten, Jane?" „Ik denk", zei meneer Bates zon der op te kijken, „dat Jane dat best kan gebruiken na het tempo waar mee ze de laatste dagen gewerkt heeft, meneer Hart." Lance gaf geen antwoord, maar Jane voelde z'n afkeuring, toen me neer Bates er nog wat ananassap over goot, daarna marsh-mallow en tot slot een grote, rode kers. „Alsjeblieft, Janie". Hij schoof 't fantastische bouwsel over de toon bank. „U ook een, mijnheer Hart?" „Mijn hemel, nee!" Met gemaakte afschuw hief Lance beide handen omhoog en een van de vrouwen be gon te giechelen. „Geeft u mij maar een glas kwast". Jane schonk haar aandacht alleen aan haar icecream en haar eigen gedachten. Als Lanse haar wilde spreken, dan moest hij maar begin nen. Maar het zou niets opleveren. Ze was niet van plan met hem over Lola Morton te gaan discussiëren of over de schandelijke poging haar klein te krijgen door haar practijk aan te tasten, of over haar eigen wijze van revanche nemen. Ze zou wel dwaas zijn terwijl Lance rechtstreeks naar Clay Morton zou wandelen om alles wat ze gezegd had over te brieven. Ze had niets meer van Morton gehoord, sedert die dag dat hij haar kantoor was komen binnenstormen en tijd om te gaan piekeren over zijn dreigend klinkende woorden: „u zult er zeker spijt van krijgen", had ze helemaal niet gehad. Het leven van een mens was heel wat belangrijker. Maar nu haar ogen ontmoetten die van Lance in de spiegel achter de tonbank. Hij be gon te grinniken. „Ik zou misschien op je ronde met je kunnen meerijden?" „Zodat je een nieuwe lijst van mijn patiënten voor je cliënt kunt opmaken?" luidde haar beschuldi ging, en ze werd beloond door een nijdige uitdrukking die over zijn gezicht vloog. „Nee, dank je wel, Lance". „Waar heb je 't over?" Zijn glas werd met een scherpe tik op het marmeren blad van de toonbank gezet. „Dat weet je heel goed". Meneer Bates had zich discreet op de achtergrond bezig gehouden en Jane legde dus een kwart dollar op de toonbank voor haar coupe, nam haar tas op en liep naar de deur. Ze hoorde het rinkelen van een ander geldstuk achter zich en Lance kwam haastig achter haar aan. „Jane" Ze was nu buiten en liep snel naar haar wagen. „Je zult naar me luisteren, Jane". Ruw greep hij haar bij haar pols en draaide haar naar zich toe. Zijn ogen keken woedend. „Als je een scène hier op straat wilt maken, ik vind 't best, hoor". Een scène Er waren inderdaad al mensen, die stonden te kijken. De twee vrou wen die bij Bates hadden gezeten met een cola, hadden hun glas vlug leeggedronken en stonden nu, open lijk nieuwsgierig, in de deur. Wat zouden de Mortons dat prachtig vin den! Die doktores, die midden in de Grotestraat ruzie had staan maken met een man! Jane kon de tongen al horen ratelen. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 11