WAAlWIlkse pn lAnG<Tr?AAtS6 COUPADt OPEN OOG u u UW MENING B b B B B VAN MIL Vanuit het centrum voor Bedrijfsapostolaat Waspik BANKETBAKKERIJ VRIJDAG 14 JANUARI 1966 87 e JAARGANG No. 4 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10-f 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertentjes: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 op de voet Het onderhoud van leder In een van onze vorige nummers spraken wij over het onderhoud van schoenen en beloofden ditmaal bet onderhoud en het verwijderen van de meest voorkomende vlekken bij lede ren kleding, handschoenen, tassen en andere kleine lederwaren onder de loep te nemen. Handschoenen en lederen kleding. Lederen kleding moet regelmatig worden ingecrêmed, (suède natuur lijk niet) vooral nappa, dat veel aan de 'buitenlucht is blootgesteld. De crè me wordt het beste verdeeld op een lapje, waarna hij ingemasseerd wordt met ronddraaiende bewegingen. De klodders crème mogen nooit direct zó op het materiaal worden aangebracht, dat maakt onherroepelijk vlekken! Een echte wasbeurt kan het beste ge beuren met een droogsChuimwasmid- del. Wildleer veloursleerTassen, deux-pièces, jasjes. is zeer ontvankelijk voor straatvuil- afzetting en vocht. De zaak is, de pool 'los van elkaar te houden door regelmatig te wrijven met een crêpe- reinigingskussen, ofschoon gum ook wonderen kan doen. Evenals suède schoenen kunnen kledingstukken van dit materiaal ook worden „gefixeerd" met een suède spray, die een be schermende film aan de oppervlakte legt en vuil tegenhoudt. Vlekken in suède met een suède-reiniger er uit halen, doch steeds proberen bij de zoom of de behandeling niet schade lijk is. Met kalfssuède heel voorzich tig te werk gaan. Pigskin of varkensleren handschoe nen worden in een mild, zacht sopje van goede huishoudzeep in lauw wa ter gewassen. Dan worden de 'hand schoenen aangetrokken 'en dezelfde bewegingen gemaakt als bij 'het han den wassen. De vingertoppen mogen hierbij wel een extra beurt hebben. Na het wassen worden de handschoe nen goed uitgespoeld en niet uitge wrongen maar uitgedrukt iop 'n hand doek. Voorts blaast men ze bol op, en worden ze buiten in de wind of schaduw aan de lijn gehangen. Het meest succesvol zijn natuurlijk de speciale handsdhoenspanners. Glacé-handschoenen mogen nooit gewassen worden. Wasbenzine kan ze reinigen van het ergste vuil of vet, waama ze met kleurloze was inge wreven kunnen worden, om ze soepel te houden. Als handschoenen door en door ge verfd zijn, komt het wel eens voor, dat ze afgeven. Om dit tegen te gaan worden de handschoenen binnenste buiten gekeerd en alle stof en leer- vezeltjes eruit geborsteld. Daarna worden ze grondig in de talkpoeder gezet. Mocht dit dan nog niet 'baten, dan ligt het hoogstwaarschijnlijk aan te vochtige handen, waar natuurlijk niet zomaar een oplossing voor is. Het meest aan te raden is dan, goed gevoerde handschoenen te dragen of handschoenen die alleen aan de buiJ tenzijde geverfd zijn. Witleder handschoenen kunnen 't beste worden gewassen in melk (met een scheut salmiakgeest) of heel fijn zeeppoeder. Zijn ze hard geworden, dan worden ze weer soepel in 2 liter water met een theelepel olijfolie. De handschoenen worden daarin zachtjes gekneed. Tassen mogen als nieuw zijnd al worden ingecrêmed. Dit kan bij nieuwe leerartikelen nooit kwaad. De crème gelijkmatig verdelen. Het be vordert de soepelheid van het leer, en het wordt duurzamer. Dit geldt niet voor slange- en krokodilleleer; deze mogen alleen met daarvoor 'bestemde reinigingsmiddelen behandeld den. wor- Reptielleer is waterschuw! Vermijdt, zoveel mogelijk, regen druppels. Regen heeft een funeste in vloed, die zich niet meer laat weg werken. Reinigen kan het best ge schieden door een vakman. Voordat de kroko- of salamandertas gebruikt wordt kan hij 'bespoten worden met een silikonen-spray, die beschermend werkt voor alle nare invloeden van buitenaf. Leer is niet kreukvrij. Het kan echter wel gestreken wor den bij een warmte van 50-60 graden Celsius. Doch ook hier moet eerst een proefje aan de zoom genomen worden. Verfecht nappa kan als nylon gestre ken worden, met een schoon katoe nen doekje bedekt, in één riohting. Aan de binnenkant. Hang een nappa- jas altijd op een hangertje met ronde hoeken. Scherpe hoeken hebben altijd fatale gevolgen die in de schouders goed merkbaar zijn. Nieuwe leren koffers. Wanneer deze heel sterk naar 'looi stof ruiken kan dit ongedaan worden gemaakt door de koffer te laten luch ten in een sterk verwarmde kamer. Varkensleer Bij het reinigen van varkensleren koffers nóóit benzine gebruiken. Dit laat onuitwisbare zwarte vlekken na. Leerzeep is hier de oplossing, daarna leercrême aanbrengen. Leer heeft frisse lucht nodig. Lederwaren mogen nooit wegge stopt worden in een plastic zak, er be staat dan kans dat het gaat schimme len. Vlekken in leer. Een advies vooraf: ga voorzichtig te werk, zodat U de schade niet nog groter maakt. Probeer eerst het 'be tref fende vlekken'bestrijdingsmiddel op een onzichtbare plaats. Meestal is het verstandig niet alleen de vlek te behandelen, maar 'het gehele opper vlak van het schoon te maken voor werp. Wanneer U daarbij vloeistof gebruikt deze eerst licht op de vlek betten en daarna cirkelvormig uit wrijven. Regen- of watervlek. Het 'hele voorwerp (dus niet alleen de vlek) 20 cm boven stoom heen en weer bewegen. Het 'leer wordt dan eerst wat donkerder, maar bij het drogen verdwijnt dit kleurverschil. Inktvlekken. Een heel probleem. De natte inkt direct verwijderen. Is de inkt eenmaal ingedroogd, dan hangt het resultaat sterk af van de inktsoort. Middelen om de vlekken te laten verdwijnen: lauw water, verdunde melk, verdund bleekwater en azijnzuur. Eerst probe ren op een onzichtbare plaats. Ball-pointvlekken Nog hardnekkiger dan inktvlekken Bij sommige leersoorten kan alcohol gedeeltelijk uitkomst geven, maar bij andere zal hierdoor de dekverf wor den aangetast. Ook 'hier geldt weer: eerst proberen in een onzichtbaar hoekje. Li ppenstiftvlekken Deze vlekken kunt U sterk vermin deren door een voorzichtige behan deling met wasbenzine. Lippenstift werkt echter heel intensief en er zal ook dikwijls een lichte schaduw over blijven. Vetvlekken. De vlek met een stukje vloeipapier grauw papier of krantepapier afdek ken en met een „zijdewarm" ijzer deppen. Daarna een papje maken van wasbenzine en magnesiumoxyde, op de vlek aanbrengen en enkele uren laten drogen. De benzine verdampt (pas op, nooit bij open vuur) en de magnesiumoxyde kunt U later droog wegborstelen. Bloed- en fruitvlekken. Het hele vlak met lauw water 'be handelen. Teer- en verfvlekken. Eerst zoveel mogelijk teer of verf met een stomp voorwerp afkrabben. Geen mesje nemen: dan wordt het middel erger dan de kwaal. Daarna de vlek voorzichtig met terpentijn of wasbenzine behandelen. Geachte Redactie, Vóór alles de beste wensen voor de plaatselijke overheid bij de in gang van het voor ons liggende ka lenderjaar. Ook U, geachte redactie met uw medewerkers, alles wat wenselijk is voor 1966. Het is een voorrecht elkander het beste toe te kunnen wensen, zonder dat dit in houdt het in alles met elkander eens te zijn. Voor het gezond hou den van een democratische samen leving is het niet genoeg een mening te hebben, maar die moet er ook uitkomen. Critiek moet er blijven. Vanaf deze plaats richt ik mij tot hen, die, evenals schrijver dezes, ten behoeve van een gezonde sa menleving in de weg der middelen gebruik maken van het plaatselijke publieke badhuis, dat voor de ge hele streekbevolking open staat. In de eerste plaats richt ik mij tot hen die in het arbeidsproces gewik keld zijn. Hieronder vallen ook, het spreekt van zelf, huisvrouwen. La ten we gemeenschappelijk onder de douche of vanuit de badkuip deze stadsvesting van binnen uit verde digen, zodat een totale sloping er van in het belang der gezondheid van plaats en streekbevolking voor komen wordt. Wij verdedigen hier mee niet anders, dan dat wij een gezond lichaam even lief hebben als ieder ander, van wat voor origine hij of zij dan ook zijn mag. Onder dat gezond houden menen wij niet te overvragen met eenmaal in de week per douche of per badkuip ons lichaam te mogen reinigen. Wat we voor ons zelf vragen, willen we een ander niet onthouden. Dat ik mij in de eerste plaats richt tot personen die in de running zitten, vindt z'n oorzaak hierin. Alom wordt gewaar schuwd dat we als volk moeten op passen niet in de gevarenzone te recht te komen. Dit geldt vooral in het industriële bedrijfsleven. Als we daarin terecht komen, dan zou dat zo ongeveer gelijk staan te zitten in de zuigkracht van een soort Nia- gara-waterval, die in de weg van inflatie het volk voert naar een mager tijdperk, waarin b.v. de die ren zo ineengeschrompeld en mager zijn, dat ze vanwege hun lelijkheid niet zijn om aan te zien. Vraag nu niet hoe het er in zulk een periode voor een mens dan uitziet. Die ge varenzone moet vermeden worden, niet door een demonstreren van macht, maar in de weg van gesprek, d.w.z. in de weg des verstands, waarbij men toegankelijk is voor wederzijdse redelijke en zedelijke argumenten. Ondergetekende meent te moeten ontkennen dat de bezoe kers van het publieke badhuis, om gezond en fit in hun arbeid te blij ven, dit ressort van Midden-Bra bant, door overschrijding vah de toelaatbare sociale grenzen, in de gesignaleerde gevarenzone stuwen. Dezer dagen hoorde ik over de radio een verzoek van gedeputeerde staten van boven de rivieren, de watergemalen stop te zetten, omdat de uritieke toestand van de streek dit eiste. Men vraagt zich af, of de raad der gemeente alhier beneden de rivieren met zijn m.i. noodlottig besluit, waarvan het tragische is dat het éénstemmig genomen is, zodat er naar menselijke berekening geen speld tussen te krijgen is, door de weeromstuit van dit verzoek ge raakt is door als een automaat de waterkraan van het publieke bad huis dicht te draaien en Midden- Brabant droog te leggen. In en om de verleden bezettingstijd sprak ik iemand van boven de rivieren, die ook nog al het een en ander had meegemaakt en die zei: Zonder brandstof te zitten is naar. Zonder licht te zitten is erg. Maar zonder water te zitten, wat dat is, daar kun je je gewoonweg geen voorstel ling van maken wat voor 'n plaag of dat is, niet alleen als reinigings middel, maar ook met dorst te heb ben en geen druppel water te kun nen krijgen. Met het eenzijdig de monstreren van macht om de pu blieke badhuiskraan dicht te draai en, valt op deze waarschuwing van boven de rivieren niet anders als antwoord te beluisteren dan: Wij hebben geen pijn gevoeld. Vandaar is de sprong in het duis ter bij het wegsterven van 1965 mogelijk nog te verklaren. Het is namelijk, en dit weten we heel ze ker, een sprong in de verleden tijd, liggende voor 1940-1945. Laten we reëel blijven. Wg kunnen prettige herinneringen in en uit het verleden hebben, maar dat het een tijdperk is dat b.v. evenals 1965 voorbij is en niet meer terugkeert. Dat station zijn we gepasseerd. De medebezoe kers van het badhuis adviseer ik, bij alle waardering voor de overheid, de Raad in zijn sprong in het duis ter niet te volgen. Laten we dan vanuit het badhuis springen, vanuit de tegenwoordige in de toekomende tijd. Dit past ook meer in de stan ding van onze goede stad Waalwijk, die in de toekomende tijd mikt op 40.000 inwoners. Laten we ons met vertrouwen in de toekomst het in evangelische zin houden met de apostel Paulus, die zegt: Dat hij, vergeten hetgeen achter is, zich strekt naar hetgeen voor ligt. Laten we in de legale weg trachten dit raadsbesluit in de huidige vorm ont bonden te krijgen door gedeputeer de staten te vragen zijn goedkeu ring aan dit besluit te onthouden en te bevorderen dat, al is het nog op zulk een bescheiden voet, hier ter plaatse voor Midden-Brabant een publieke gelegenheid om een bad te nemen blijft bestaan, zowel 's zo- tners als 's winters. Dat verzoek ftioet natuurlijk gesteund worden. Minstens 10 bezoekers van het bad huis moeten daar achter staan. Ik hoop dat de meerderheid der ver gadering der provincie dan zal kun nen besluiten. We zullen stad en gezondheid der streek sparen om der tienenwil en derhalve dit raads besluit niet sanctioneren. Ik verzoek u, indien u met mijn gevoelens instemt, bij mij een on dertekend briefje met uw naam en adres in de brievenbus te stoppen, vaak ben ik n.l. niet thuis, die sluit ik dan bij, zodat het verzoekschrift ook van u uitgaat. Zouden er min der dan 10 stemmen bij mij binnen komen, dan staan we, naar mijn ge voel, te zwak om hierin nog iets te kunnen doen. Mijn oogmerk is verder ook daar op, dat b.v. een vereniging als Waalwijks Belang, in overeenstem ming met zijn naam, termen aan wezig zal achten om iets tot behoud van badgelegenheid te doen. Het zou toch te gek zijn als inkomende personen zouden informeren waar ze hier een bad kunnen nemen, deze mensen geadviseerd zou moeten worden hiervoor de bus naar Den Bosch of Tilburg te moeten nemen, daar dit ressort van Midden-Bra bant door afsluiting van de kraan in Waalwijk is drooggelegd en dit middel ter bevordering van de ge zondheid dan ook niet meer te koop is. Mijnheer de Redacteur, dank voor de opname, waarom ik U verzoek. J. Buddingh Westeinde 5 E BIBLIOTHEEK Zondag a.s. 16 jan., is de uitleenbiblio theek wegens verhuizing naar de meisjes school in de Kerkstraat gesloten. WERKGROEP KVP In het gemeenschapshuis kwamen de le den van de Werkgroep van de KVP bijeen om te discussiëren over het onderwerp „eigen gemeente program". Als gespreks leider trad op de heer Theo Zijlmans. KLANKRIJK CONCERT VAN DE „NACHTEGALEN" Voor de vierde maal in enkele jaren tijd presenteerde rector-cantus P. Fick zijn jon genskoor „De Oosterhoutse Nachtegalen" in Waspik. Het was zeer jammer dat de belangstelling in zaal van Helvert voor dit evenement niet evenredig was aan de pres taties welke de concertgroep van deze Euro pees vermaarde zangschool leverde. Met een verbluffende techniek en een fraaie homo gene koorklank volgde men de muzikale wil van de koorleider, rector Fick. Doorzichtig en helder klonken motetten uit de klassieke polyfonie, naast werken uit de Rococo ter wijl tevens de opera en het volkslied verte- Een opmerking van een kind kan ons aan het denken zetten. Prijzenvertrappende folders, nog riekend naar stencilinkt, die zich in uw brievenbus wringen, gaan meestal zonder verhaal de papiermand in. In het decembernummer van het MAS-kompas, het blad van de Ma ter Amabilisschool te Waalwijk, lazen wij met betrekking tot een 'en quête onder werkende meisjes het artikel: „de werkkring". Daarin stonden eerlijke gedachten en opmerkingen van meisjes, die uw dochters zijn, eventueel kunnen zijn. Het grootste gedeelte van de geenquêteerde meisjes is werkzaam in bedrijf, kantoor of winkel. Ik citeer nu enige samengevatte vragen die aan de meisjes gesteld werden. hoe vind je de omgang met mensen in je werkkring? wanneer je opnieuw moest kiezen, koos je dan weer opnieuw dit werk? wat is je mening over het samenwerken in het bedrijf met bv. ge trouwde vrouwen, met buitenlandse arbeiders? wat vind je het belangrijkste op het werk? wat vind je van het loon dat je verdient? Nu kunt u natuurlijk zeggen, beste lezer, maar ze weten nog zo ver domd weinig van het leven af! Het zij u toegestaan, maar bedenkt u wel dat hun leven uw leven is. De jongeren maken de toekomst, een toekomst waarin ideeën van jongeren in ieder geval medebepalend zijn. Ik geef u nu 'enige geuite gedachten uit de enquête. Omgang met mensen uit het bedrijf: Met mensen samenwerken is steeds gezellig, de aanpassing is weieens moeilijk. Accepteert de groep mij: Wat verwachten deze jongeren nu van hun meerderen: dat zij belangstelling tonen ook in persoonlijke zaken, dat zij niet te veel laten voelen dat jij de ondergeschikte bent. dat zij steeds redelijk blijven in hun eisen, dat zij tijd en gelegenheid durven te zoeken voor een eerlijk ge sprek. Zou je bij een mogelijke keuze opnieuw dit werk kiezen? Men is over het algemeen wel tevreden. Typisch is dat vele meisjes hunkeren naar een dienend beroep in de verzorgende sector (kinder verpleging, ziekenverpleging, kraamverzorging, onderwijs Werken met gehuwde vrouwen, met buitenlandse arbeiders; Een niet te verwaarlozen percentage werkt niet graag samen met ge huwde vrouwen. Bezwaren tegen samenwerken met buitenlandse ar beiders (van welke nationaliteit dan ook) waren er ook. Het belangrijkste op je werk. De onderlinge sfeer van samenwerken. Bijna 70 pet. zou ontslag ne men wanneer de sfeer niet goed was. Het loon: Bijna de volledige honderd procent is tevreden met het loon dat men verdient. Uit het een en ander zouden we samen enige vragen kunnen opstel len. Vragen zonder verwijten. Vragen die we aan ons zelf stellen. Ben ik als meerdere (als ouder) een eerlijke collega? Gaat mijn doch ter nu een aardig centje verdienen met een werk dat haar eigenlijk niet ligt of gaat ze over 'enkele jaren de inspanningen van haar ouders met een goed salaris belonen in een verzorgend beroep waar ze met haar hele ik van houdt? Is de opinie van de meisjes over de werkende gehuwde vrouw wel helemaal foutief? Of zouden gesprek ken en mentaliteit thuis en in het bedrijf deze houding verklaren? Is het bezwaar van 21 pet. der meisjes tegen samenwerken met bui tenlandse arbeiders te wijten: aan de verkeerde instelling van de meisjes? aan de verkeerde instelling van de gastarbeiders? of zijn misschien onze ideeën als stuifmeel op onze kinderen over gewaaid? Is het loon dan toch niet het belangrijkste? Laten we de zaak optimistisch bekijken; de algehele opinie der meis jes maakt dat mogelijk. Laten we kritisch zijn maar ook eerlijk. Dan kunnen de Opmerkingen van uw kinderen steeds uw hart be reiken. Ook het onze. Namens het bedrijfsapostolaat: A. MEGENS Grotestraat 234. Tel. 231 2 Waalwijk Citroen Chocolade Hazelnoot Mokka-rum Roombotercake Roomboterkoekjes genwoordigd waren op het met zorg samen gestelde programma. Een boeiende verklan king van een interessante greep uit het om vangrijk repertoir van deze Nachtegalen. 1 In de pauze sprak rector Fick een woordje I voor de nieuwe cursus die in Waspik deze I week van start gaat en waarvoor jongens van de lagere school zich bij de heer Ad Berkelmans, Schoolstraat 42, kunnen opge ven. POSTDIRECTEUR BENOEMD Met ingang van heden is als opvolger van mevrouw Schiks tot kantoorhouder van het postkantoor te Waspik benoemd de heer Van Densen uit 's-Hertogenbosch. NIEUWE WIJKZUSTER Het bestuur van de plaatselijke kruisver eniging heeft als opvolgster van zr. Goos weten aan te trekken als wijkverpleegster zuster Vogels uit Someren. Telefoon 203 te Waspik. GOUDEN BRUILOFT Pieter Johannes Ranters, geboren te Waspik op 29 april 1891 en Cornelia Ber gé, geboren te Raamsdonk op 5 september 1895 zullen op vrijdag 14 februari het mid delpunt zijn van de feestvierende gemeen schap te Waspik-Boven. Met name de buurtbewoners in de Spoorstraat zullen zich niet onbetuigd laten want het sympathieke echtpaar Kanters-Bergé viert dan haar gou den huwelijksfeest. Een feestcomité heeft al de nodige voorbereidingen getroffen om van deze dag iets te maken wat het gouden paar en 'hun 9 kinderen en 10 kleinkinderen nog lang als een plezierige herinnering zullen meedragen. Om kwart over elf zal er in de Theresiakerk een H. Mis worden opge dragen. Van half drie tot half vier 's mid dags zal het gouden paar recipiëren in het gemeenschapshuis te Waspik-Boven. MEDISCHE DIENST Tijdens het a.s. weekeinde zal de dokters praktijk in Waspik en Capelle worden waar genomen door dokter Gerlach, tel. 350. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk, zondag a.s. 9.30 en 14.30 uur: ds. Rebel.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5