waalwijkse en LanqstRaatse couRAnt Mali Tellem-expeditie vooral het werk van H.Haan 't Onmogelijke gebeurde in Wageningse wasmachine Uitgaan in het weekend I i i Doctor de Vetten verwacht interessante werken m Romantica Luxor APOLLO in Stwum de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! Corry en Wim Avontuur Dodenstad onderzoeken Zelf 5000 gulden bijpassen Gierst en Uien Goede plaatsvervanger Uitgevloerd Sanatogen SANA- Tentoonstelling DEKZEILEN „American- stores" Tilburg Waspik VRIJDAG 21 JANUARI 1966 87e JAARGANG No. 6 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Wie dokter De Vetten kent weet met een bekwaam chirurg te maken te hebben. Wie dokter De Vetten goed kent weet met een bijzonder mens te maken te hebben. Hij paart zijn grote medische kennis aan een geweldige liefhebberij en kennis van muziek. Een van de opvallend ste zaken in zijn gerieflijke woon kamer is wel de aanwezigheid van een zestal violen en een cello. In kontrast daarmee is het biljart, dat eveneens in deze kamer een plaats vond. Met zijn oudste jongens maakte dr. De Vetten deze zomer nog een fiets tocht haar de Afsluitdijk en terug en voor zijn kleinste kinderen, bouwde hij een zwembad achter 't huis. Geen wonder, dat niemand erg verrast was, toen hij hoorde, dat deze chirurg van het Waalwijkse ziekenhuis in de gelegenheid werd gesteld deel te nemen aan de be faamde Tellem-expeditie, die be langrijke onderzoekingen verricht in de Afrikaanse republiek Mali. De Tellem-expeditie geniet bij de Nederlandse televisiekijker bekend heid door de aandacht, die een NCRV-reportage-ploeg eraan gege ven heeft. Voor dr. De Vetten wordt zijn deelname één groot avontuur. Op 31 januari vliegt de ploeg van vijf expeditieleden naar Parijs, van daar is er een lijndienst naar Bamo- ko de Hoofdstad van Mali. Dan begint het avontuur: „Waar schijnlijk is er in Bamoko een vlieg tuig naar Mopti en daar moet een landrover klaar staan voor de tocht naar het onderzoek-gebied", zegt dr. De Vetten. Of het werkelijk al lemaal zo mooi zal gaan? „Och dat zien we wel". De leden van de expeditie zijn dr. J. Huizinga van het Antropo- biologisch Instituut te Utrecht, dr. De Vetten, die Herman Hefting als expeditie-arts en als antropoloog vervangt, Herman Haan, de leider van de expeditie, die archeoloog en cineast is, een technicus en een fo tograaf. Dr. De Vetten verwacht zeer in teressante gegevens te verzamelen. Voor hem zijn die dubbel interes sant, omdat hij in Nederland reeds enkele onderzoekingen heeft ver richt (vooral voetmetingen). Het onderzoek van de expeditie is tweeërlei: het strekt zich uit tot ar- chelogisch en cultuur-historisch on derzoek van het Tellem-volk, dat van 1200-200 jaar vóór Christus in de bergwanden rond Pégué (200 ki lometer ten zuiden van Timboektoe) leefde en omvat bovendien onder zoekingen bij het tegenwoordige Dogon-volk, die deze streek thans bewoont. In verband met het cultuur-his torisch onderzoek van de Tëllem is dr. De Vetten blij met zijn ervaring terzake, omdat hij in zijn studen tentijd dit vak erbij heeft gedaan. Niet zonder leedvermaak vertelt hij ons van de jaloezie van historici in zijn kennissenkring, die ook zo de een groot probleem worden. Het territoria van de Apachen mag niet de Vetten, die met de Tellem-expeditie mee naar Afrika gaat dolgraag eens aan praktisch veld werk zouden doen. Dat veldwerk zal overigens geen pretje worden. De beste werkperi ode zou die tussen 1 januari en 15 februari zijn geweest. De expeditie vertrekt nu op 31 januari en zit nu net in de warmste periode in het savanna-gebied, nl. tot half maart. Verwonderd over het late vertrek, vragen wij dr. De Vetten of de leiding van de expeditie het ver trek niet beter had kunnen voor bereiden en tijdig had kunnen la ten plaatsvinden. Dr. De Vetten kan dan zijn erger nis nauwelijks verhelen. „De vorige expeditie", zo vertelt hij," werd gesubsidieerd door de WOTRO, de stichting voor Wetenschappelijk Onderzoek in de Tropen. Ook voor deze expeditie werd weer op een subsidie van die zijde gerekend, te meer omdat in persoonlijke ge sprekken tussen dr. Huizinga en vertegenwoordigers van de WOTRO nooit van het tegendeel blijk was gegeven. Na herhaaldelijke ver zoeken om antwoord op de subsi die-aanvrage, kwam in december onverwacht het bericht, dat geen subsidie zou worden verstrekt. Er was geen opgaaf van redenen bij", zegt dr. De Vetten verbitterd. Daardoor ontstond natuurlijk enige vertraging. Andere bronnen moes ten worden aangeboord. De Ame rikaanse Wenner-Gren Foundation for Anthropological Research sprong direkt bij en er was al een subsidie van de Engelse BOISE- foundation. Toch is het ontbreken van Neder landse financiële steun voor de Tellem-expeditie een grote last. De expeditieleden moeten zelf voor de ontbrekende 25.000,-— zorgen. Dr. De Vetten heeft er graag die 5000 gulden voor over, maar hij vindt het toch wel heel erg, dat 't enige Wetenschappelijk onderzoek in Afrika niet door de regering ge financierd wordt. En dat, terwijl het vorige onder zoek reeds ten dele door dr. Hui zinga is vastgelegd in een aantal studies, die bij de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Weten schappen zijn verschenen. Dr. De Vetten vergeet deze ergernis v/eer vlug als hij komt te spreken over de levensomstandigheden, waarin de expeditie komt te verke ren. Water zal in deze droge perio- voedsel zal bestaan uit brood van gierst, uitjes en af en toe schape- of geitevlees. Dat voedsel wordt be reidt door een Dogon-kok uit het dorp waar de expeditieleden zullen wonen en slapen, wanneer zij niet in de Tellem-grotten vertoeven. Bij de gedachte daaraan fleurt de avontuurlijke chirurg helemaal op. Voor ons is het een beetje luguber, maar voor de wetenschapsmensen ligt er een schat van gegevens ver borgen in de grotten van de berg waar o.m. een dodenstad met 2500 skeletten is gevonden. Tenslotte vragen wij dr. De Vet ten of hij zes a zeven weken uit het ziekenhuis weg kan. „Dank zij mijn associé dr. Beekman, die als tweede chirurg aan ons zie kenhuis is verbonden, kan ik weg. Ik kan met een gerust hart gaan, v.ant de patiënten laat ik in ver trouwde handen achter." Kijk, dat is ook dokter De Vet ten. Het avontuur akkoord, maar toch vooral aan de patiënten den ken. Wij wensen hem in het droge Mali zeven interessante weken toe. Bent u gauw vermoeid, ook na de geringste inspanningen? Neem dan tÜr Het versterkend middel voor jong en oud. XJU „Onmogelijk dat mijn was nog witter kan wordenzei mevrouw J. Hofstede, Wolstraat 12, Wage- ningen, toen een Sunil team bij haar thuis kwam wassen. Maar zie ...uit haar eigen wasmachine kwa men wittere lakens, wittere schor ten, wittere lingerie. „Daar kan geen sop tegenop!" concludeerde mevrouw Hofstede zelf. Wat een waskracht!" En zij ging gelijk met de demonstratrices de deur uit... om Sunil te halen. De Tellem-expeditie, die reeds veel publiciteit kreeg, is vooral het werk van Herman Haan, een ar cheoloog in hart en nieren. Op ei gen houtje trok hij in 1960 het ge bied in, waar Dogon leeft. Hij ont dekte, dat in de steile rotswanden grotten waren, die mensen hadden geherbergd. Die rotswanden waren nagenoeg onbegaanbaar. Er volgde een omvangrijke voorbereiding en met de nodige hulp van de over heid kon in januari 1964 een vol ledige expeditie worden uitgezon den. Bekend gebleven is vooral de ko gelvormige aluminiumcabine, een soort liftkooi, die met duizenden me ters hijslijn, staalkabels en andere attributen een aanval mogelijk maakte op de meest onbereikbare grotten. De befaamde architect Jan Riet veld en de schrijver Bert Schier- beek waren ook enige tijd bij de expeditie van 1964. Deze koos het dorp Pégué als uit gangspunt en daar werkte de ex peditiearts, dr. Hefting ten behoeve van de zieken uit de omgeving. Dat werk zal tijdens de expeditie '66 grotendeels door dr. De Vetten worden overgenomen, evenals het physisch antropologisch onderzoek bij de Dogon en de Kouroumba, waarvan het mogelijk wordt ge acht dat ze afstammen van de Tel- lem. Het zou te ver voeren de resul taten van de onderzoekingen in de Tellemgrotten hier te vermelden. Binnenkort wordt daar trouwens een t.v.-uitzending aan gewijd en in het Museum voor Land- en Vol kenkunde te Rotterdam werden de eerste resultaten in een tentoon stelling ondergebracht. Een van de belangrijkste ont dekkingen is geweest die van een dodenstad, waar 250G' skeletten werden gevonden. Die vooral zul len door de expeditie '66 worden bestudeerd. Herman Haan is als archeoloog de grote man van de Tellem-expe ditie. Dit jaar moet hij er weer geld bij leggen. Enkele jaren terug verkocht hij al eens zijn auto om geschonden worden met de aanleg van een spoorweg. Met hulp van 'n misdadiger en de vijandige Kiowa- stam houdt men zich niet aan deze opdracht. De daarop volgende acties van de beide partijen zijn zo ver rassend dat vriend en vijand in de war raakt en de ontstane spannin gen vergroot worden. Vrijdag, zaterdag en zondag. EILAND DER BEGEERTE Een troepentransportschip dat te rugkeert van Korea, loopt op een mijn. Vier der opvarenden weten zich in een boot te redden. Twee verpleegsters, een secretaresse en een oorlogscorrespondent. Zij we ten een onbewoond eilandje te be reiken en hier moeten zij wachten in de hoop, dat zij op een dag door een boot opgemerkt zullen worden. De vier mensen onderkennen heel goed het gevaar, dat hun samen werking bedreigt en daarom spre ken zij af dat Patrick de leiding krijgt en dat er geen man en vrou wen op het eiland zijn doch slechts schipbreukelingen. Zaterdag, zondag en dinsdag. 18 jaar. MALANDO KOMT WEER Het komend weekend zal Waal wijk weer in de ban vertoeven van de tango- en rumbamuziek die Ma- lando met zijn orkest ten gehore pleegt te brengen. Zaterdagavond zal dit wereldberoemde orkest in Lido optreden. De uitverkochte za len van de vorige keren heeft ons wel geleerd dat de belangstelling enorm zal zijn. Malando die in de wereld Arie Maasland wordt ge noemd wordt zelfs in het rumba- land bij uitstek; Argentinië tot een van de beste tango- en rumba-com ponisten gerekend. Niet alleen Ar gentinië erkent Malando als een groot musicus. Over de hele wereld is de naam een begrip en enkele feiten die dit kunnen bevestigen zijn, dat in Japan 20 maal zoveel platen verkocht zijn dan in ons ei gen land, waar hij toch ook be hoorlijke verkoopcijfers noteert. Een ander bewijzend feit is dat de overleden koning van Griekenland zijn Ole Guapa zo mooi vond dat hij Malando er persoonlijk 'n aan-' bevelingsbrief over stuurde. Malando werd in Rotterdam ge boren en spoedig bleek dat hij erg een tocht naar het onderzoek-ge bied in Mali te bekostigen. Hij is bij de Dogon, temidden waarvan de expeditieleden leven, bekend als „onze broeder". Zover zullen de andere expeditieleden 't nooit brengen. Dr. De Vetten hoopt, dat hij als arts onder de Dogon ook het nodige vertrouwen zal verwerven. In ieder geval kan hij een schat van gegevens verzamelen, die zijn wetenschappelijke arbeid in Neder land zeker ten goede zullen ko men. ALLE VROUWEN VAN DE WERELD Deze film laat de toeschouwer 'n blik werpen op de wereld van de vrouw, die mooi en lelijk, kuis en onkuis is, de vrouw die haar kind het leven benam en alle vrouwen van de wereld die voor hun kinde ren, hun familie, hun kleine we reld vechten. De makers zeggen er van: „Wij mogen de vrouwen graag en begrijpen volkomen dat zij de eeuwenoude mannenheerschappij beu zijn. Zij hebben het moeilijk gehad in de geschiedenis." Aristote- les zei, dat een vrouw een vrouw is omdat zij bepaalde hoedanighe den mist. Socrates noemde haar, met een zinspeling op zijn eigen vrouw „heks". Het vriendelijkste dat van vrouwen gezegd is, is dat zij een „mysterie" is. Verder zeggen de makers: „Als er mannen zijn die een oordeel over de vrouwen willen geven is dit het gevolg van het feit dat de vrouwen dit oordeel zelf graag willen horen. Donderdag tot en met maandag. 18 jaar. ELVIS OP ZIJN BEST Mike Edwards (Elvis) en Danny Burke (Garry Lockwood) proberen aan de kost te komen door met 'n vliegtuigje opdrachten uit te voe ren. Doordat hun hobby's nogal kostbaar zijn (vrouwenharten ver zamelen en dobbelen) wordt hun toestel in beslag genomen wegens wanbetaling. Dan gaan zij op weg naar de wereldtentoonstelling om daar werk te zoeken om zo hun toestel terug te verdienen. Helaas gebeuren er onderweg zoveel din gen dat ze al gauw vergeten waar om zij eigenlijk uit hun woonplaats vertrokken. Zondag 3 uur. muzikaal onderlegd was. Hij mocht pianolessen nemen hetgeen hem bijzonder lag. In zijn H.B.S.-tijd richtte hij een orkestje op. Later ging hij spelen bij de Jumping- Jacks, het sextet waar later zijn orkest uit groeide wat nu al der tien leden telt. 27 februari komen The Athenians ons met een bezoek vereren. Na 2 maanden Scala, Parijs, 6 weken Broadway, New York en enkele weken de Babalu-dancing in Mün- chen komen zij even naar Neder land. Hun pas uitgekomen lang speelplaat heeft zoveel sukses dat zij voor enkele optredens gearran geerd zijn. Waalwijk mag zich ge lukkig prijzen dat een orkest van Broadway en Scala hier komt op treden. MAJOOR DUNDEE Tegen 't einde van de Amerikaanse burgeroorlog teistert de apache Charriba de omgeving van fort Benlin. Als hij een pleisterplaats uitmoordt en drie jongens ontvoert besluit Majoor Dundee tot 'n straf expeditie. Vrijdag tot en met dinsdag. WINNETOU HET GROTE OPPERHOOFD Old Shatterhand en Winnetou gaan een groot avontuur tegemoet. Het Op het bal van a.s. zaterdag tre den Les Compains op met John Desmare. Hun steeds weer nieuwe liedjes doet de liefhebber van goe de muziek naar Romantica gaan. Sprang-Capelle Dit weekeind treden zoals ge woonlijk De Notenzaaiers op. Het is een heel ander orkest dan we al tijd gewend zijn. Het orkestje be staat uit drie personen en trekt elk jaar naar Duitsland om in hun vacantie daar de originele Duitse muziek te halen. Zij brengen dan ook uitsluitend Duitse en Oosten rijkse liedjes en vooral volksmu ziek. Dat is dan ook de reden dat zij op vele bruiloften en besloten avonden gevraagd worden. Zij wil len geen populaire beat brengen maar gezelligheid voor de mensen waar zij spelen. Op onze vraag of ook de teeners hun avonden bezoch ten antwoordde de heer van Gin- neken. „Welzeker komen er tee ners want ook zij houden van ge zellige muziek en niet alleen van beat." De drie orkestleden begonnen al vroeg te zingen. Een van hen was L van eerste kwaliteit doek tegen bijzonder lage prijzen! Bijv. 400 x 600 115,20 600 x 800 230,40 Op deze prijzen 5% KORTING voor contante betaling. Belt U even tel. (04250) 31748 Telefoonstraat 33 (zijstraat Heuvelstraat) n J zeven jaar toen hij een rol kreeg in een kinderoperette die 3 maan den volle zalen trok. Zoals vele anderen vormden zij ook een groep je en nu kan men zeggen als men naar een avond van hen is geweest. „Dat is een echt gezellig volksfes tijn". 4 JUBILARISSEN EN EEN AFSCHEID. De Waspikse brandweer zag in de feiten dat er 4 jubilarissen te 'huldigen waren en dat er een afscheid gevierd moest worden voldoende motieven in café Montens eens gezellig bij elkaar te komen. Wegens hun koperen lidmaatschap werden door burge meester H. C. Welling onderscheiden de heren P. Verschuren, C. Donks, Chr. Donks en J. Hoogers. Voorts kwam tijdens deze viering de heer C. Dekkers in het middel punt van de belangstelling, omdat hij we gens het bereiken van de wettelijk daartoe gestelde leeftijd ging afzwaaien. Niet echter voordat 'hem (in vele toonaarden lof en dank was toegezongen. TWEEMAAL ZILVER BIJ HARMONIE. In de zaal van hotel van Helvert hield de Kon. Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak haar jaarlijkse feestavond. President P. Brokx huldigde deze avond twee actieve le den, wegens hun 25-jarig lidmaatschap, t.w. de heren C. de Groot en P. Heymans. De heer Brokx memoreerde hierbij hun ver diensten en gaf tevens in het kort aan op welke wijze het verenigingsleven van toen aangepast dient te worden aan de moerne tijd. Namens het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Fed. van Harmonie- en fanfaregezel schappen mocht hij hen het zilveren KNF- speldje opsteken en een zeer fraai gekali- grafeerde oorkonde overhandigen. De dames van de jubilarissen werden met een doosje bonbons verrast. Na dit officiële gedeelte volgden muziek, zang en dans elkaar snel op. De jeugd liet zien waartoe zij in staat is en ook de ouderen lieten zich niet onbe tuigd, zodat het sluitingsuur eerder aanbrak dan het gezelschap lief was. Het geheel stond onder knappe leiding van bestuurslid H. van Dongen. HUMOR IN DE ZIELZORG. Op initiatief van de volksuniversiteit te Waspik hield Dr. M. J. de Jong in het ge meenschapshuis een voordracht getiteld: "Humor in de zielzorg". De bezoekers keer den enthousiast huiswaarts. De volgende avond van de volksuniversiteit is gepland op 16 februari. Dan zal J. A. Brouwers pr. spreken over het onderwerp "vierde en laat ste periode van het tweede Vaticaanse con cilie". WONINGBOUW 1966. De gemeente Waspik heeft voor 1966 uit het woningcontingent een toewijzing gekre gen van 24 woningen. Het betreft hier 15 woningwetwoningen (vorig jaar 12), 5 pre miewoningen en 4 ongesubsidieerde wonin gen. GEEN OFFICIEEL CARNAVAL? De carnavalviering dreigt in Waspik in het slop te geraken, 'n Tiental jaren werd dit volksfeest met verve gevierd. Er was toen een straffe en goede organisatie. Vorig jaar echter ontbrak bij de raad van elf al het nodige initiatief. In feite was zelfs voor het feest de raad als zodanig al ontbonden, maar op aandrang van de diverese vereni gingen werd de organisatie toen alsnog ter hand genomen. Dit jaar ziet het er naar uit dat er geen officieel carnaval zal wor den georganiseerd. In een vergadering van de gezamenlijke verenigingen is tenminste weini positiefs tot stand gekomen. Mogelijk dat er alsnog een groep enthousiasten te vinden is die de zaak flink wil aanpakken, maar het ds al kort dag. Dit betekent echter niet dat er 's avonds in de café's geen car naval zal worden gevierd, want er zijn altijd nog enkele verenigingen die niet bij de pak ken blijven neerzitten. Hun activiteiten gaan tot nu toe echter niet verder dan hun eigen stamcafé. WASPIK GROEIT Mede door het feit dat het vertrekcijfer van de gemeente Waspik sterk is terugge lopen kan men voor het eerst sinds jaren van een noemenswaardige toename van de bevolking spreken. Op 1 januari telde men 1969 manen en 1827 vrouwen,totaal 3796 personen. Het aantal geboorten bedroeg 78, terwijl 22 personen kwamen te overlijden. Het geboorteoverschot bedroeg derhalve 56, tegenover vorig jaar 46. In totaal vestigden zich in de gemeente 117 personen, waar tegenover er 113 vertrokken. In 1964 was het vertrekepfers 172. Voor het eerst sinds jaren dus een vestigingsoverschot al is het slechts 4. Vorig jaar was er nog een ver- trekoverschot van 37.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5