wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt De situatie in de Nederlandse schoenindustrie Raadsel in Krimpen werd spoedig opgelost u u. Uitgaan in het weekend IVOROL K U Musis Sacrum Luxor APOLLO Lido Romantica VAN MIL m Internationale Schoenenbeurs Nederland 1966 overschrijdt de 6000 m2 standruimte VRIJDAG 4 FEBRUARI 1966 87e JAARGANG No. 9 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 -f 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" PRODUKTIE In het afgelopen jaar heeft.zich de sterk stijgende lijn, die de ontwikke ling van de schoenenproduktie in de jaren 1963 en 1964 kenmerkte (beide jaren 8i%), niet voortgezet. Het jaar 1965 vertoonde, ten opzichte van 1964 slechts een geringe produktie- toeneming. De sector damesschoenen noteerde een produktiewinst van 5 1%de pro- duktie van herenschoenen bleef onge veer gelijk, terwijl aan kinderschoenen 5 minder werd geproduceerd. De 5 stijging in de damesschoe- nen-prodüktie, die overigens bijna de helft uitmaakt van de gehele Neder landse schoenenproduktie, is in deze geheel opvallend en moet zonder twij fel worden toegeschreven aan het te rugdringen van de import van dames schoeisel. Als oorzaak voor het feit dat de produktie in 1965 slechts weinig is gestegen kan naast de stijging van 't schoeiselverbruik, die beneden de ver wachting is gebleven, worden ge noemd de sterke toeneming van de voorraden bij de detailhandel in 1964, als gevolg waarvan de orders van de detailhandel dn 1965 minder groot zijn geweest. VERBRUIK 'Het verbruik van schoeisel is in 1965 achtergebleven bij de stijging van het reële inkomen en de groei van de totale gezinsconsumptie. Er is re den om aan te nemen dat dit ver schijnsel slechts van tijdelijke aard is in West-Duitsland, waar het schoe- nenverbruik per hoofd relatief toch al hoog is, heeft de schoenindustrie vol op geprofiteerd van de gunstige con junctuur. De stijging van het verbruik van schoenen bedroeg in volume in 1964 7 ten opzichte van 1963, in 1965 slechts 5 in vergelijking met 1964. Aangetekend moet dan ook worden dat de slechte zomer van 1965 zijn in vloed op de aankoop van schoeisel niet heeft gemist; de vroeg ingevallen winter was daarentegen - voorna melijk door de verkoop van dames- laarzen - nog een gunstige factor te noemen. OMZETTEN DETAILHANDEL De parenomzetten van de schoen- detailhandel stegen in 1965 met 3 de geldomzetten met 9 Het is niet juist uit dit verschil in percentage te concluderen dat de schoenenprijzen gemiddeld met 6zouden zijn ge stegen. Er hebben zich verschuivingen voorgedaan in de ridhting van duur dere artikelen (b.v. door de aankoop van dameslaarzen in november en de cember). De stijging van de sohoe- nenprijs kan gemiddeld gesteld wor den op 3 - 4 Dit is in hoof dzaak het gevolg van de stijging der leer- prijzen, die weer verband houdt met de prijsstijgingen op de internationale huidenmarkt. INVOER In 1965 is de invoerstijging, die zich sinds lang jaar in jaar uit voor deed, vrijwel tot staan gekomen. De pareninvoer is in totaal ongeveer ge lijk aan die van 1964 (11 miljoen paar). De pareninvoer van damesschoe nen - de belangrijkste categorie - bleef gelijk, die van pantoffels en textielschoeisel daalde aanmerkelijk en die van heren- en kinderschoenen steeg nog belangrijk. De invoer naar waarde steeg nog met 5 welke stijging zich voor deed in de sectoren heren- en kinder schoenen; de invoerwaarde van 'da messchoenen (de pareninvoer bleef gelijk) daalde zelfs met enkele pro centen Het is overigens verheugend dat de Nederlandse schoenindustrie het ver der opdringen van de buitenlandse concurrentie heeft weten te voorko men en nog steeds voor deel in de behoefte van de 'binnenlandsee markt voorziet. f „Het hangt aan de lijn en 't is witter", constateerde mevrouw Groenevelt, Buys Ballotstraat 22, Krimpen aan de IJssel, toen een Sunil team bij wijze van proef haar was had gedaan. „Maar 't blijft voor mij een raadsel hoe dat kan!"... 't Was snel verklaard: Sunil-sop is anders, heeft meer waskracht, geen vlekje, geen vuildeeltje krijgt daar in een kans. Geen wonder dat het aantal Sunil-gebruiksters met de (was)-dag toeneemt! UITVOER De parenuitvoer van schoenen is in 1965 met ongeveer 161% gestegen, terwijl de stijging van de uitvoer naar waarde pl.m. 25 1% bedraagt:. In de sector damesschoenen vermeerderde de uitvoerwaarde zelfs met 40 Hieruit blijkt de duidelijke tendens dat de Nederlandse schoenindustrie hoe langer hoe meer exportminded wordt. Van de schoeiselexport is ech ter 75!% gericht op West-Duitsland en op België, hetgeen duidt op een te geringe spreiding van de export. De export naar Engeland is - mede on der invloed van de extra invoerbelas- ting van 10 tot vrijwel niets te ruggelopen, terwijl de export naar de Scandinavische landen nog slechts minimale betekenis heeft. In 1966 zullen daarom de aktiviteiten gericht moeten zijn op een grotere spreiding van de uitvoer. In de Nederlandse schoenindustrie bleef de personeelsbezetting in totaal ongeveer gelijk aan die in 1964, nl. 15.500, zijnde 1,5;% van de Neder landse industriële beroepsbevolking. Het aantal direct bij de produktie betrokken arbeiders liep enigszins te rug, waartegenover een geringe toe name van het kader- en stafpersoneel stond. De arbeidskosten zijn in de afge lopen jaren echter zodanig gestegen dat de voorsprong, die de Nederland se schoenindustrie in dit opzicht had ten opzichte van die in andere E.E.G.- landen, geheel is verdwenen. De ge middelde kosten per uur aan Ionen en sociale lasten van arbeiders in de schoenindustrie lagen in 1965 in Ne derland, België en Italië ongeveer op gelijk niveau, in Frankrijk 8 lager, in Duitsland daarentegen nog 24 i% hoger. Het tekort aan arbeiders, dat de Nederlandse schoenindustrie nog steeds kent, bedroeg eind 1965 5 van de totale bezetting. VOORUITZICHTEN Het jaar 1966 zal naar verwach ting weer een behoorlijke groei van de afzetmogelijkheden op de binnenland se markt te zien geven. Er is alle reden om aan te nemen dat de stijging van het verbruik van schoenen in 1966 niet zal achterblij ven bij de algemene consumptiestij ging. De betekenis van de voorraadcyclus (het ene jaar wordt door de detaillist meer gekocht dan verkocht, het an dere jaar minder) blijkt ook in de schoenindustrie steeds groter te wor den. De voorraden van de detailhan del zijn in 1965 verminderd en als gevolg daarvan zal de detaillist dit jaar ongetwijfeld weer meer orders plaatsen. Ten aanzien van de gunstige ontwikkeling van de export, die in '64 is begonnen en zich in 1965 in ver sterkte mate heeft voortgezet, wordt eenzelfde ontwikkeling voor 1966 verwacht. Overigens gaan voor dit jaar de nodige gevaren schuil in de relatieve stijging van het loonkostenpeil. AARDGASONTPLOFFING TE DEN BOSCH De lichtgewonde weduwe E. J. Gee- nen (74) werd dinsdagavond door een buurtbewoner gered uit de puin hoop, die er van haar huis op de hoek van de Moliusstraat en de Koe dijkstraat in Den Bosch was overge bleven na een aardgasontploffing, die het effect had van een bominslag. Het door mevrouw Geenen's buur man van der Linden bewoonde huis werd zo zwaar beschadigd, dat het praktisch zeker gesloopt moet wor den; stukken muur, huisraad, dak pannen en glasscherven lagen ver spreid over de hele Moliusstraat; een nieuwe personenwagen, die voor het huis van de aan de dood ontsnapte weduwe geparkeerd stond, werd door het neerstortend puin totaal vernield; BANKETBAKKERIJ Citroen Chocolade Hazelnoot Mokka-rum Roombotercake Roomboterkoekjes een aantal andere auto's in de straat werd zwaar beschadigd door rond vliegende brokstukkentientallen rui ten van woningen in de buurt werden versplinterd; muren van huizen lie pen brede, scheuren op. De oorzaak van de ontploffing, die gepaard ging met een enorme knal, welke tot ver in de omtrek te horen was, is nog niet bekend. Sanatogen het versterkend middel voor jong en- oud voor lichaam en geest. I8ANA- TOGENH DE ZEVEN GLADIATOREN VAN SPARTA. Heel Rome is aanwezig in de are na als de wanhopige en ongelijke strijd gestreden wordt tussen de Spar taan Darius, een tot slavernij ge brachte edelman en een keur van de beste Romeinse zwaardvechters. Da rius verdedigt zich echter zó onver moeid en zó vakkundig dat de me nigte van de consul eist, dat zijn le ven gespaard zal worden. Darius wordt een vrij man en kan naar Spar ta terugkeren. Daar is, na zijn vertrek, veel ver anderd. Darius vader is vermoord en de opdrachtgever van de moordenaars heeft zijn plaats ingenomen als eerste Efoor. Zodra deze hoort van Darius terugkeer neemt hij zijn maatregelen. Hij is reeds verantwoordelijk voor de dood van Darius' vader.hij zal ook de zoon laten doden, zodat niets zijn eerzucht en machtswellust in de weg kan staan. Donderdag, vrijdag en zondag. STRIP-GIRLS VAN SOHO. Terry Collins, een losgeslagen jon geman, die niet bepaald een sieraad voor zijn generatie is en mede door zijn eigen lamlendigheid en karakter op het slechte pad is geraakt, over valt in een Londense Achterbuurt een oude man en berooft hem. De bedoe ling om hem bewusteloos te slaan mis lukt, waardoor de man sterft. Het ge roofde geld maakt hij in een obscuur oord van vermaak op, waar drank en strip-tease hoogtij vieren en een der De a.s. Internationale Schoenen- beurs Nederland, welke op 30 maart aanvangt en 1 april eindigt, wordt voor de negende maal gehouden en wel in de Irenehal, de nieuwste en modernste hal van de Jaarbeurs, op het Croeselaanterrein te Utrecht. De Schoenenbeurs wordt traditie getrouw georganiseerd door de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs, in samenwerking met de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten en de Vereniging van Nederlandse Schoe nengrossiers De beurs zal qua oppervlakte ruim 10l% groter zijn dan de Schoenen beurs in 1965, die 5400 m2 netto ex positie-oppervlakte omvatte. Voor de komende beurs wordt ge rekend op een oppervlakte van 6000 m2 netto. Een 150-tal firma's uit binnen- en buitenland hebben te kennen gegeven aan de ISN '66 te willen deelnemen. Italië komt, evenals vorig jaar, met een collectieve stand. Voorts komen er nog deelnemers uit België, Frankrijk, West-Duitsland, Oostenrijk en Zwit serland. De jaarlijkse manifestatie is het ontmoetingspunt van fabrikanten, grossiers en importeurs met hun af nemers uit binnen- en buitenland. Niet alleen alle Nederlandse schoen- detaillisten bezoeken de vakbeurs, maar vooral de laatste jaren heeft de ISN zich in een groeiende buitenland se 'belangstelling mogen verheugen. De 'beurs is dagelijks geopend van 9.00 - 17.00 uur en op donderdag 31 maart bovendien van 18.30-21.30 uur. De beurs is uitsluitend toegan kelijk voor de handel. meisjes zijn permanente aandacht heeft. Ondertussen gaat het politie onderzoek voort met weinig aanwij zingen, maar een vaste overtuiging dat de dader gevonden zal worden. Terry leeft met een grote angst wan neer een "vriend" zijn daad begint te doorgronden en zwijggeld eist. Hij leeft eveneens in de angstige veron derstelling dat hij geen misdaad heeft begaan, daar hij niet had willen do den. Hij voelt zich ingesloten en weet dat de kring steeds kleiner zal wor den. Zaterdag en maandag, 18 jaar. DRIE AVONTURIERS VAN DE ZEE. Drie jonge knapen moeten om ver schillende. redenen Frankrijk verlaten en nemen daarom het besluit zeero vers te worden. Zij verrassen een Spaans galjoen en nemen het in bezit. In plaats van de kapitein van 'het schip neemt een van de knapen de leiding over, om zo het goud dat het schip moest halen in bezit te krijgen. Tussen de drie knapen ontstaan ech ter misverstanden waardoor in plaats van het goud meteen in bezit te krij gen een serie spannende acties daar aan vooraf gaan, waarin een meisje een grote rol gaat spelen. De heerlijk openhartige piraten weten echter al les met een lach tot een goed einde te brengen. Zondag 3 uur. Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta VERPLEEGSTERS ZONDER MASKER. Een wervelwind van gebeurtenis sen, pleziertjes en verdrietelijkheden, die ongetwijfeld de spanning er in houdt. Vrijdag tot en met dinsdag. MANNEQUINS VERDWIJNEN De journalist Hugo Barsac ziet on geduldig uit naar de kans door een opzienbarende reportage beroemd te worden. Het is zover als een manne quin dood in een moeras wordt aan getroffen en haar beste vriendin een zekere Demarchelier als de dader aanwijst. Vreemd genoeg 'komt zij la ter op haar verklaring terug. De journalist Hugo gaat op on derzoek uit en komt oog in oog te staan met de vermoedelijke moorde naar. Hij komt in een uiterst gevaar lijk parket terecht, waar het slot van is dat hij zijn grote reportage heeft maar tevens verlangt naar een nor maal leven, waaruit hij destijds vluchtte omdat hij aan de drang naar roem geen weerstand kon bieden. Vrijdag, zaterdag, zondag, 18 jaar. LIANE, HET MEISJE UIT HET OERWOUD. Een wetenschappelijke expeditie is op zoek naar een zeldzame orchidee, die in het gebied van de WO-Do-stam moet bloeien. Onderweg stuiten zij echter op een blank meisje, dat ge heel in de stam is opgenomen en al leen de leefwijze van deze stam kent. De expeditie besluit dan te onder zoeken wiens afstammelinge zij is. Zaterdag, zondag en dinsdag. Zaterdagavond zal het Duke City Sextet met zang van Bob Smit de nieuwste liedjes laten horen. In maart zullen zij in een speciaal televisie programma optreden, waarna ook weer een nieuw plaatje in het ver schiet ligt. Wat Joost de Draaier van Veronica voor de televisie vertelde zal beslist waar worden. Op de Neder landse Hit-Parade zijn ze tot de 24e plaats doorgedtongen. Het liedje "Ik heb me weer vergist" blijkt in het blad de Wereldkroniek ook anders uit te pakken. Daar zijn ze n.l. op de 30e plaats beland, wat heel wat zegt voor een amateursorkest. Zondagmiddag- en avond treedt zowel het Rainbow Quintet als Trio Hellenique op. Het aanstaande ver trek van het Trio naar Griekenland deed niet verhinderen dat zij hier een middag en een avond op zullen tre den. Het zal dan wel de laatste maal zijn dat zij Waalwijk met een bezoek vereren. Les Compains met John Desmare vallen bij het Waalwijkse publiek bij zonder goed in de smaak. Zij treden nu regelmatig in Romantica op en genieten in Brabant steeds groter wordende populariteit. Zaterdag zijn zij weer te beluisteren. Vanaf vrijdagavond zal er voortaan elke week een café chantant worden gehouden waaraan drie Waalwijkse jongens meewerken. Wim van de Ven zingt met begeleiding van Tom Bur- manje en Cees Leijtens, die de guitaar zullen hanteren, eens een heel ander genre dan Waalwijk altijd gewend is geweest. Een klein half jaar terug zijn ze bij elkaar gekomen en zijn de liedjes gaan instuderen die zij voort aan elke vrijdag gaan brengen. Zij hebben het chanson gekozen en bren gen daarbij ook klassiek gitaarspel. Sprang-Capelle CORRY EN WIM. Zoals altijd ook dit weekend De Notenzaaiers met hun gezellige caba retliedjes, voordrachten en volkslied jes. Waalwijk DE LINDEBOOM De 'heer Jan Timmermans, die sinds september j.l. eigenaar werd van het vanouds bekende café annex dans zaal met ruim 80 meter dansvloer, heeft in de afgelopen maanden zijn zaak gerestaureerd en wil nu trachten de regelmatige dansavonden, zoals vroeger, weer in ere te herstellen. Voor het openingsbal op zaterdag avond 5 febr. a.s., heeft hij de mede werking verkregen van de jonge, doch nu reeds succesvolle band: The Un- touchabeles. De tcho van het Zuióen op de voet PERSONEEL Grotestraat 234, Tel. 231 2 Waalwijk Neem het elke dag! I

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5