wAAlwijkse en IAnc,stpaalsg couRAnt Waardering voor 50 jaar gemeentedienst KAATSHEUVEL Theater Musis Sacrum ondergaat grote verandering EXBOMIJ- woningen zeer aantrek kelijk Gertina STASSAR Provinciaal nieuws Pastoor Pater Wilhelmus over Pater Wim van Leijden C. Couwenbergh nam afscheid 2e of 3e kSas bediende Waspik tffü VRIJDAG 4 FEBRUARI 1966 - -J— .w^u iJUU 87e JAARGANG No. 9 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Burgemeester Teijssen biedt mevrouw Couwenbergh bloemen aan. liet midden de scheidende heer Couwenbergh. In Maandagmiddag heeft het gemeen tebestuur van Waalwijk afscheid ge nomen van de heer G. Couwenbergh, die op enkele maanden na vijftig jaar in dienst geweest is van de gemeen ten Besoijen en Waalwijk. Bij het afscheid in de sfeervol ver sierde raadzaal waren behalve de heer en mevrouw Couwenbergh aanwezig hun kinderen, het voltallig College van Burgemeester en Wethouders, de hoofden van dienst en het personeel van de gemeentesecretarie. BESOIJENSE NATIONALITEIT BEHOUDEN. Burgemeester Teijssen wees op de lange staat van dienst van de heer Couwenbergh. "Bijna had U een uniek jubileum gevierd door 50 jaar in dienst van een gemeente te zijn. Er ontbreken maar enkele maanden aan", aldus Burgemeester Teijssen, die het samengaan van de gemeen ten Besoijen, Baardwijk en Waalwijk in herinnering bracht. "U heeft zich nooit tot Waa'lwij- ker willen naturaliseren. U heeft de Besoijense nationaliteit behouden", zo merkte Burgemeester Teijssen op". Dat heeft echter niet verhinderd, dat U Uw talenten in dienst van de ge meente Waalwijk hebt gesteld met grote werklust en werkkracht". De Burgemeester wees er op, dat men de scheidende referendaris, chef van de afdeling algemene zaken en gemeente-archivaris, vaak na tijd op het gemeentehuis kon aantreffen. Behalve een coördinator van de werkzaamheden op zijn afdeling noemde Burgemeester Teijssen de heer Couwenbergh een man die de anderen stimuleerde en activeerde. Hij wees op de belangstelling van de scheidende functionaris voor ar chief en historie en prees de gemeen te gelukkig met het feit, dat de heer Couwenbergh bereid gebleken is zijn vitale werkkracht nog in dienst te stellen van het gemeente-archief, dat daarvan nog meer dan in het verleden zal kunnen profiteren. De grote talenten van de heer Cou wenbergh waren wel gebleken toen deze op latere leeftijd nog het diplo ma Staatsinrichting M.O. en het di ploma Wetenschappelijk Archief- ambtenaar 2e klasse, doorgaans sledhts weggelegd voor mensen met een academische opleiding, had be haald. Voor de vele verdiensten van de heer Couwenbergh bracht de Burge meester dank namens het gemeente bestuur. Hij voegde daar nog een per soonlijk dankwoord aan toe, omdat "onze persoonlijke contacten voor mij altijd een verrijking betekenden in de zin dat ik er wijzer van werd". Het gemeentebestuur meende geen en Prisma horloges Stationsstraat 88, Waalwijk beter geschenk dan een geschenk on der couvert aan te kunnen bieden, ai- dus de Burgemeester, die bovendien aan mevrouw Couwenbergh bloemen overhandigde. HISTORISCH VERANTWOORD Oök gemeentesecretaris mr J. Kuy- peTS toonde grote bewondering voor het feit, dat de heer Couwenbergh beide diploma's had weten te behalen. Hij wees er bovendien op, dat de 'heer Couwenbergh erin was geslaagd de grote ontwikkeling in de gemeente niet alleen „bij te houden", maar zelfs in belangrijke mate mee gestalte te geven. Zeer nauwgezet was de heer Cou wenbergh altijd geweest bij zijn werk zaamheden en angstvallig waakte hij over het historisch verantwoord zijn van bepaalde straatnamen. Namens het personeel van de ge meentesecretarie bood mr Kuijpers aan de heer Couwenbergh een aktetas en een vulpen aan. In een geestige toespraak schilder de de heer v. d. Mee, opvolger van de heer Couwenbergh als chef van de afdeling algemene zaken, zijn voor ganger als chef, die "geen enkele concessie wenste te doen aan de door de Haagse keukenmeiden gevestigde praktijken". Het personeel van de afdeling al gemene zaken, alsmede die van huis vesting, meende eT goed aan te doen de heer Couwenbergh in staat te stel len zijn met veel zorg opgebouwde boekenbezit aan te vullen. Dat was echter zo'n persoonlijke zaak, dat men maar besloten had dit te doen in de vorm van een hoekenbon, die door de heer v. d. Mee werd overhandigd. De heer v. d. Mee verzékerde de heer Couwenbergh, dat, wanneer de eenzaamheid van de archiefkelder te sterk zou worden, hij altijd welkom zou zijn op zijn afdeling. Nadat er een heildronk was uitge bracht op de scheidende functiona ris, dankte deze voor het afscheid dat hem was bereid en voor de prettige samenwerking, die hij in de afgelo pen vijftig jaren had mogen onder vinden. HEEMKUNDIGE STUDIEDAGEN De Heemkundige Studiedagen '66 worden dit jaar te Boxtel gehouden in de aula van het Jacob Roelandskolle ge, Konijnhoolse Dreef. Op zondag 13 februari zal worden behandeld om 11.15 uur Drs. H. H. v. Reg- teren Altena, Amsterdam Archeolo gisch onderzoek naar verlaten middel eeuwse nederzettingen: mogelijkheden en methoden om 14 uur Dr. W. Piepers, Bonn Ausgrabung eines neolithischen Dorfes der sog. Rössener Kultur (mit Liohtbildern). De tweede dag, zondag 27 febru ari, ziet er als volgt uit om 11.15 uur Dr. D. P. Blok, Am sterdam: Ontwikkeling en toekomst van het toponymisch onderzoek in Nederland. om 14 uur Prof. dr. J. E. Bogaers, Amersfoort: Romeins Cuyk (met lichtbeelden). Aanmelding voor deze studiedagen kan geschieden door opgave bij dhr. Dorenbosch, Mgr. Wilmerstraat 10 te Boxtel. zeggen in 'n parochie van ca. 30.000 zielen met zes kerkjes. Het scheen wel dat hij op verschillende, plaatsen tegelijk was. Een dusdanige activiteit kan men alleen maar verwachten van een Hol lander en dan een van zijn klasse. Met enorme zelfverzekerdheid heeft Pater Wim van Leijden beant woord aan alle verwachtingen. Hij heeft het vertrouwen dat U in hem stelde, toen U de parochie verliet en de parochianen aan hem toevertrouw de allerminst beschaamd. Ere wie ere toekomt, aldus dit schrijven. Het kerkje in Caxanga, waarvan inmiddels het dak is gerepareerd, is volgens Pater Wilhelmus meer dan 300 jaar oud en werd door de paro chianen van toen, zelf gebouwd. In 1640 bezocht Prins Johan van Mau- rits, destijds gouverneur van de West- Indische Compagnie, het kapelletje regelmatig. En zo zet Pater Wim van Leijden EERSTE KLAS BANKETBAKKERIJ vraagt Telefoon 2617, Waalwijk uit Baardwijk zijn onvoorstelbaar moeilijk missiewerk daar in Brazilië tijdens de afwezigheid van zijn pas toor, met taaie volharding, alleen voort. Straks echter, als Pastoor Wilhel mus hem de blijken van medeleven vanuit Waalwijk overhandigt, zal dit voor hem een nieuwe stimulans zijn, om zijn zware werk voort te zetten. In Waalwijk zal Pater Wim van Leijden niet worden vergeten. Theater Musis Sacrum zal zowel wat het theater zelf als de film voorstellingen betreft een grote verandering ondergaan. De zaal werd in 1946 door de heer D. Boers sr. overgenomen. Het be stond toen uit een stalhouderij die tot dansgelegenheid was omge bouwd. Direct na de overname be gon de verbouwing die bestond uit het maken van een hoger en die per podium, de kleedkamers in plaats van achter het podium on der het podium. Ook werden toen de stoelen geplaatst die er thans nog staan. Het geheel was toen aangepast aan de eisen des tijds. Met de opening die op 20 decem ber 1946 geschiedde begon men met de filmvertoning. Eveneens kon men er voor plaatselijke evenemen ten terecht. Dhr. Boers jr. die ruim een jaar geleden de zaak aan hem overge dragen kreeg, ging evenals zijn va der in 1946 deed, vernieuwingen en verbeteringen aanbrengen. Hij heeft al, met adviezen van kunstschilder Wim Klijn, het schilderwerk ver beterd. De stoelen die tot op he den in twee rijen stonden met een middenpad gaan verdwijnen en daarvoor komen, hoewel niet ge heel nieuw, andere stoelen, die in een blok geplaatst zullen worden met aan weerszijde een zijpad. Het trapsgewijze aflopen van de stoelen zal nu veranderen in het geleide lijk aflopen van hoog naar laag zó dat men niet eerst enkele treedjes op behoeft te klimmen voordat men plaats kan nemen. De stoelen die wat comfortabeler zijn zullen meer tussenruimte krijgen zodat men zich vrijer kan bewegen en mak kelijker zit. Zij worden zo geplaatst dat men tussen twee voorzittende personen door kan kijken. De capaciteit van de stoelen zal daarmee van 380 naar 300 worden gebracht. Deze veranderingen zul len medio mei klaar zijn en de heer Boers hoopt dan dat het filmpu bliek comfortabeler zit en een be ter zicht op het doek zal krijgen. Ook het filmprogramma zal in het komend jaar gewijzigd worden en hoewel het nog zoeken is gaat de heer Boers vanaf februari tot half mei flims brengen die op hoog cul tureel niveau staan. Om de 4 we ken zal 'n Ingmar Bergman film vertoond worden waarmee de heer Boers hoopt te bereiken dat er meer belangstelling komt voor de betere film. Het beginprogramma is als vclgt samengesteld: 15 februari, „Wilde Aardbeien" 8 maart, „De Maagdenbron" 29 maart, „Het zevende zegel" 26 april, „Als in een donkere spie gel" 17 mei, „De grote stilte". Wanneer hiervoor voldoende be langstelling bestaat zullen in de ko mende winter meer films van het betere genre vertoond worden. Hierbij, zal, wanneer daar voldoen de belangstelling voor wordt ge toond, in overweging worden geno men of het niet mogelijk is tot op richting van een filmkring te ko men. Wij wensen de heer Boers met zowel het theater als de filmver toning in de toekomst veel succes. Leijden alreeds een bedrag van f 2000 opgesoepeerd. Dat tijdens het verblijf van pastoor Wilhelmus in Nederland, Pater van Leijden voor 2 man heeft gewerkt, blijkt uit een brief die Pater Wilhel mus mocht ontvangen van zijn kerk bestuur uit Brazilië en die hij ons vol trots toonde. Namens dit kerkbestuur schrijft één hunner, n.l. de directeur die leiding geeft aan het stadsplan Recife, bouw kundig ingenieur en nuchter zaken man, die tevens de leiding van de re paratie-werkzaamheden van het kerk je op zich heeft genomen, dat Pater van Leijden op bewonderenswaardige wijze, zijn Werk, gedurende de afwe zigheid van zijn pastoor, heeft ver dubbeld. Hij doorkruiste, aldus de brief, de parochie, die niet minder dan 25 vierkante kilometer groot is, van links naar rechts, om acht te slaan op alles en allen. En dat wil toch iets I Pater W. v. Leijden Wanneer Pater Wilhelmus, pastoor van de Varzea-parochie, aan de rand van de miljoenenstad Recife in Bra zilië, directe superieur en medewer ker van Pater Wim van Leijden uit Baardwijk, thans enkele maanden met vacantie in Nederland verblijvende, op donderdag 17 februari a.s. weer naar zijn parochie in Brazilië zal te rugkeren, gaat hij niet met lege han den. Hij zal dan n.l. f 2500 kunnen overhandigen aan zijn kapelaan Pa ter Wim van Leijden. Deze f 2500 zijn het resultaat van de actie, die via "De Echo van het Zuiden" te Waal wijk, ten behoeve van Pater van Leij den is gevoerd. We hadden dezer dagen, ten huize van de ouders van Pater van Leijden in Baardwijk een gesprek met zijn pastoor, die graag over zijn kapelaan spreekt, die zoals hij zegt, werkt als een paard. Wat ben ik er blij om, aldus Pater Wilhelmus, dat de actie, die ten be hoeve van Pater van Leijden is ge voerd zo'n groot succes is geworden en ik ben de directie van "De Echo van het Zuiden" dan ook bijzonder dankbaar, dat zij zo'n spontane mede werking heeft verleend. Deze f 2500 komen bijzonder goed te pas, want voor de reparatie van ons kerkje in Caxanga, heeft Pater van VERKEERSONGEVALLEN Zondagnacht omstreeks kwart voor 4 reed een bestelwagen met drie in zittenden in volle vaart op een in de Gasthuisstraat geparkeerde vrachtwa gen. Tengevolge van de hevige bot sing raakte een hunner in de zwaar beschadigde bestelwagen zodanig be kneld, dat er een zaag aan te pas moest komen om hem te bevrijden. Met ernstige verwondingen werd hij naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg overgebracht, terwijl 'n twee de een flinke hoofdwond had opge lopen. De rijkspolitie stelde een on derzoek in naar de oorzaak. - Op 't kruispunt Marktstraat - Huygenstraat - Gasthuisstr. kwamen zondagavond omstreeks half 9 twee personenwegens met elkaar in bot sing, omdat een der bestuurders ver zuimde voorrang te verlenen. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de materiële schade was nogal aanzienlijk. - Maandagmiddag rond een uur werd de bestuurder van een personen wagen op de Dreefseweg verrast door een hond, die vlak voor zijn wagen de rijbaan overstak. Het dier, welks eigenaar onbekend is, werd gegrepen en overleefde de botsing niet, terwijl het voertuig de nodige schade opliep. DOKTERSDIENST. Komend weekend zal de praktijk van de doktoren P. Wijtenburg te Kaatsheuvel en A. de Vries te Loon- op Zand worden waargenomen door dokter R. Raaymaakers, Hoofdstraat 68a, Kaatsheuvel, tel. 04167-2050. Zaterdag na 12 uur en zondag zal de praktijk van dokter K. van Tuijn te Kaatsheuvel worden waargenomen door collega H. Winkelman, Kerkstr. 99, Sprang, tel. 04167 - 2350. AGENDA Apollotheater: vrijdag 21 uur, zaterdag 18.45 u., zondag 15 uur en 18.45 uur: Manne quins verdwijnen, 14 jaar. zaterdag 21 uur, zondag 21 uur en dinsdag 21 uur: Liana, het meisje uit het oerwoud, 18 jaar. Efteling zondag, voetbal, 12 uur: Desk 2 - Internos 2; 14.30 uur: Desk I - Brabantia I. JAARFEEST WILLIBRORDUS De afd. Waspik van de Ned. Bond van werknemers in de industriële bedrijven St. Willibrordus, zal op vrijdag 4 febr. haar jaarfeest vieren. Om 8 uur zal dn de zaal van café De Statie een korte vergadering worden gehouden, o.m. om de aftredende voorzitter de heer A. C. IJpelaar voor een nieuwe periode te verkiezen en om te voor zien in de vacature Joh. Tdmmers die naar een andere vakbond is overgegaan. Omdat de ddstr.-bestuurder dhr. Rijnhard uit Til burg verhinderd is, zal met bondsraadslid de heer A. J. van Seeters uit Waalwijk het hoofdbestuur vertegenwoordigen. Uitdrukke lijk worden deze avond ook de dames uitge nodigd. Het accent van de avond ligt n.l. op het feestelijk karakter, waarbij niet alleen zal worden getracteerd, maar waar boven dien muziek zal zijn om een gezellig dansje te maken. Als hoogtepunt zullen er enkele jubiarissen worden gehuldigd. Naast enkele zilveren leden is de heer C. Verschuren 40 jaar lid van St. Willibrordus. GESLAAGD Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde de heer J. M. van Gorp voor het examen technisch natuurkundig ingenieur. OPBRENGST COLLECTE. De kerkdeurcollecte voor de Memisa in Waspik-dorp bracht f 641.50 op. WASPIKSE BILJARTBOND. Uitslagen gespeelde wedstrijden: Vr. Kr. 1 - Fotsers 16-4; VKK 1 - Alt. R. 2 2-8; NGD 1 - KOT 2 8-2; Alt. R. 1-NGD 2 8-2; KOT 1 - WK 2 6-4; NGD 1KOT 1 64; Alt. R. 1 - Uitkijk 2 5-5; Vr. Kr. 1 - Alt. R. 2 8-2; Fotsers 1 - Vr. Kr. 2 82; Kot 2 - VVQ 2 6-4; Uitkijk 1 - Vr. Kr. 2 6-4; VVK 1 - NGD 2 8-2. MEDISCHE DIENST Zaterdag 5 en zondag 6 febr. Waspik en Capelle, dokter R. F. Wijffels, tel. 250. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk, 6 febr. 9.30 uur en 14.30 uur ds. Rebel. n IL. A W. De N.V. Exbomij uit Oss gaat 'n waardevolle poging ondernemen om in Waalwijk te komen met een aantrekkelijke woning in de mid denklasse. Het gemeentebestuur ziet daarin een welkome mogelijkheid het wo ningbestand in Waalwijk wat te variëren en heeft gronden ter be schikking gesteld aan de Madelief straat en de Zonnedauwstraat. De woning, die de N1V. Exbomij vrij dagavond 4 februari in „De Ge croonde Leersse" te Waalwijk zal presenteren, zal (de grondprijs van 7500 gulden inbegrepen) tussen de 26 en 27.000,gulden gaan kos ten. Gelijkvloers hebben de woningen die twee aan twee gebouwd worden, een doorzonkamer, een hal, een toi let en een royale eetkeuken van 11 m2. Een binnenplaatsje wordt aan de achterzijde afgesloten door een schuur. Op de eerste verdieping geeft een overloop toegang tot drie slaapka mers en een badcel. Er is bovendien een royale vlie ring. Op bovenstaande tekening ziet men het vooraanzicht van de wo ningen.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 9