waalwijkse en lanqstcaatse coucant Industrieschap kan industrievestigingen stimuleren i I I Mlgem&ne beschouwingen van tie f ra kt les van r i iieno It Grote variatie in woningbestand broodnodig „American-Stores" Namens de Katholieke Unie sprak de heer v. Engelen: „Critïscli- constructieve" benaderingswijze werd zegen veer de gemeente Erkentelijkheid Financiële positie haart grote zorgen S-[erenkledincj mémM WAALWIJK Geen variatie in woningbestand Geen leedvermaak Bejaarden woningen Leger- schrijf machines Meer exactheid Voor Baby Uitgifte industrie terreinen vlot niet VRIJDAG 11 FEBRUARI 1966 87e JAARGANG No. 11 De ïcho van het Zuióen Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 -f 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling Hoofdredacteur: JAN TIELEN w w "J (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. C-4167 - 2002Telegram-adres„ECHO" Marathonvergadering gemeenteraad Waalwijk Met een onderbreking van een half uur is de raad van Waalwijk maan dagavond vanaf half 8 tot tegen half 2 in openbare vergadering bij een geweest ter behandeling van enkele voorstellen van B. en W. en ter vaststelling van de bedrijfsbegrotingen en gemeentebegroting voor 1966 Lag het aanvankelijk in de bedoeling om twee avonden te ver gaderen, nadat omstreeks 10 uur de woordvoerders van de verschil lende frakties hun algemene beschouwingen hadden gegeven, vroeg de voorzitter een half uur voor beraad van 't college van B. en W. waarna bij zijn repliek gaf op de algemene beschouwingen. Er werd aan tal van zaken uitvoerig aandacht besteed. De behandeling van de begroting is vanavond in meerdere opzichten een eindpunt. I Het belangrijkste is wel, dat de j gemeenteraad in de huidige samen- stelling voor het laatst een begroting behandelt. De verkiezingen staan immers voor de deur en de, Waalwijkse burgers zullen zich erover uit moeten spre ken welke van de fracties hun be langen het best heeft gediend. Een korte verantwoording - zon der te vervallen in een verkiezings redevoering - lijkt alleszins op zijn plaats. Toen onze fraktie in september '62 haar intrede deed in deze raad, heb ik gezegd, dat wij het beleid van het College van Burgemeester en Wet houders "kritisch-konstruktief" zou den volgen. Dat werd toen slecht begrepen; een van de woordvoerders van de andere frakties verzocht zelfs om het fijn tjes te houden. Thans zal ook die woordvoerder het er over eens zijn, dat de door ons geïntroduceerde benaderingswijze een grote zegen geweest is voor de Ge meente. En tevens voor een juist funktioneren van de gemeentelijke demokratie. Men kan nl. wel zeggen, dat we in ons land in een demokratisch bestel leven, maar als de burgers, de kiezers al te ver van het politieke gebeuren staan, leeft die demokratie niet en is haar waarde maar betrekkelijk. Door de wijze waarop wij de voorstellen van het College van B. en W. steeds tegemoet zijn getreden - opbouwend kritisch - zijn heel wat politieke ge beurtenissen zeer intens door de bur gers méébeleefd. Afgezien van de zakelijke resulta ten, is dat alleen al een grote winst. Het verheugt ons ten zeerste, dat thans de woorden "kritisch-konstruk tief" niet meer de angst van vier jaar geleden opwekken, doch integendeel door U, mijnheer de voorzitter, bij het afscheid van gemeente-ambtenaren zelfs als pluspunt worden meegege ven. Wat de zakelijke resultaten betreft van onze benaderingswijze, zijn we niet altijd even gelukkig geweest. Het kwam nogal eens voor, dat som mige leden van deze raad niet de uiterste konsekwentie durfden trek ken van een bepaald standpunt. We hebben dat altijd bijzonder jammer ge" vonden. De slagvaardigheid van de raad in totaliteit werd ex vaak door lamgelegd. In andere gevallen mochten we wel rekenen op de steun van anderen en daarvoor zijn we zeer erkentelijk. Bijzonder erkentelijk is de fraktie van de Katholieke Unie voor het vele werk, dat in de afgelopen jaren is verricht. Werk, verricht door het Col lege van Burgemeester en Wethou ders, werk verricht door het gemeen telijk ambtenarenkorps en werk, ver richt door de gemeenteraad. Bij alle kritiek, die wij gehad heb ben en nog hebben, moet die waar dering voorop staan. Om deze algemene beschouwingen met een punt van waardering te be ginnen, mijnheer de voorzitter, kan ik U namens de fraktie van de Ka tholieke Unie verzekeren, dat wij zeer verheugd zijn over de tijdige indie ning van de begroting voor het jaar 1966. Temeer zijn wij daarover ver heugd, omdat Uw college dit jaar werkelijk gehandicapt was. Ernstig is het financiële tekort, waarmede we ook dit jaar weer wor den gekonfronteerd. De belangrijkste oorzaken - het werd door Uw College 'overduidelijk aangetoond - moeten worden ge zocht in het niet toereikend zijn van de middelen, die de gemeente krijgt krachtens de Wet Financiële verhou ding Rijk - Gemeenten. Dat is een ernstige zaak. Vorig jaar mocht ik de hoop koes teren, dat het toen op stapel staande nieuwe kabinet aan dit ernstige pro bleem, dat niet alleen onze gemeente parten speelt, ruime aandacht zou besteden. Ik moet thans bekennen, dat de te genwoordige regering voor dit pro bleem ook nog geen afdoende oplos sing heeft gevonden. Erger nog, door een overmatige bestedingsdrang van de rijksoverheid dreigen de lagere pu- als raadsleden geen kruideniers wor den. Het zal het College van B. en W. ook wel bekend zijn dat sommige posten hoger staan opgevoerd dan de werkelijke uitgaven van de laatste jaren rechtvaardigen. Het is toch niet zo, dat het College in de aangeboden begroting doelbe wust het tekort wat heeft opgevoerd om de situatie slechter voor te stel len dan deze is? Aan een dergelijke taktiek zijn wij niet bereid onze medewerking te ver lenen. Met het oog op de moeilijke finan ciële situatie moeten wij als gemeen tebestuurders de grootst mogelijke zuinigheid in acht nemen. In dit ver band scharen wij ons echter gaarne achter de opmerkingen, die de begro tingscommissie heeft geplaatst. Vol verwachting zien wij uit naar de resultaten van het organisatie onderzoek. Een onderzoek, waarvan het nut, toen het door de fraktie van de Katholieke Unie bij de vorige al gemene beschouwingen werd ge vraagd, zo werd bestreden. Niet dat we met het thans inge stelde onderzoek onze wensen voor 100 gerealiseerd zien, dat niet. Het liefst zouden wij e'en onder zoek hebben van een onafhankelijk partikulier bureau. Nu dat niet haalbaar is gebleken willen wij - ondanks het bezwaar te gen het huidige onderzoek, waarbij ambtenaren door ambtenaren worden gekontroleerd - genoegen nemen met wat haalbaar was. W A A I A I I 1/ bliekrechtelijke lichamen nog verder in de knel te geraken. Ik vind het jammer, dat er thans van socialisti sche zijde geen motie aanwezig is om aan de Minister van Financiën te vragen de gemeenten wat meer geld middelen te verstrekken. Ik kan U de verzekering geven, dat ik een der gelijk verzoek con amore zou onder steunen. Maar de socialisten zullen vandaag de dag wel meer begrip hebben voor de moeilijkheden van §en Minister van Financiën dan een jaar geleden. Juist nu de financiële situatie van onze gemeente zoveel zorgen baart, mijnheer de voorzitter, staan wij als gemeentebestuur voor de opgave ons financiële beleid zorgvuldig te bepa len. Dat kan aleen gebeuren wanneer de begroting zo reëel mogelijk is en een juist beeld geeft van de te voor ziene uitgaven en inkomsten. Nu staan er in de begroting nogal wat posten, die niet helemaal korrekt zijn. Het zou te ver voeren die hier allemaal op te sommen. We moeten Ik sprak zojuist, mijnheer de voor zitter, over de mate van betrokken heid van de burgers met de gemeente politiek. Nu valt het niet te ontkennen, dat de meeste burgers op het stuk van de huisvesting met de gemeente in kon- takt komen. De mate van het gemeentelijk suc ces bij het woningbouw- en woning toewijzingsbeleid, is dan ook veelal bepalend voor de sympathie van de mensen voor het gemeentelijk appa raat en de gemeentelijke politiek. Nu valt het enerzijds niet te ontkennen, dat het bouwbeleid in onze ge meente met grote voortvarendheid ter hand is genomen, anderzijds man keert er toch wel het een en ander aan de variatie in het woningbestand in onze gemeente. We zijn gelukkig met wat in op dracht van de gemeente door de N.V. Cordam in het Plan Laageinde wordt gebouwd. We zijn ook tevreden met het toe wijzingsbeleid ten aanzien van deze woningen, die in meerderheid ge bruikt zijn om tot een gezonde door stroming te komen. We schamen Ons echter een beetje voor de nog steeds in grote getale leegstaande Zwolsman-woningen in het Plan Laageinde. We durven ons niet eens enig leed vermaak te veroorloven, omdat het feit dat er in deze tijd van schrijnende woningnood, tientallen woningen leeg staan, te ernstig is. Onze fraktie is er bijzonder geluk- lig mee, dat er nooit meer iets ge komen is van een aanvullende bouiv van de Zwolsman-woningen. Op de grond, die daarvoor op het nippertje niet verkocht is, kunnen thans uit stekend de woningen gebouwd wor den, die als extratoeslag op de ar beidsbesparende Cordam-bouw zul len komen. Ik prijs me gelukkig de oppositie tegen het tweede contingent Zwols man-woningen te hebben gevoerd. Maar nogmaals in de huidige trieste situatie durf ik me geen leed vermaak te veroorloven. Dat geldt evenzeer, mijnheer de voorzitter, voor de door de N.V. Nij- han gebouwde Fort-bungalows aan de Akkerlaan. Alle mooie verhalen ten spijt, de doos van Pandora heeft ons hier wei nig moois voorgetoverd. De woningen, die tot dusver ge reed kwamen, hebben zo'n lange bouwtijd gehad, dat gespot is met ieder begrip van prefab-woningen. Die lange bouwtijd is geen techni sche kwestie geweest. Een en ander is veroorzaakt door gebrek aan belangstelling, nadat door de Dienst Gemeentewerken aan de bouw bepaalde verfraaiingen waren aangebracht, die de kopers achteraf konfronteerden met een stichtings- prijs, die het dubbele bedraagt van wat aanvankelijk door U, mijnheer de voorzitter, werd gesuggereerd. Zo ooit, dan is in dit geval dui delijk gebleken, dat aan een bepaalde soort woningbouw een behoefte-on derzoek vooraf moet gaan. Waar voor naar ons gevoelen geen behoef te-onderzoek nodig is, is de bouw van een categorie woningen in de midden klasse, woningwetwoningen B of iets duurdere in de premie- of vrije sec tor. De bouw van Manders-woningen juichen wij ten zeerste toe. We vra gen ons echter af, of het gemeente bestuur de bouw van deze categorie woningen niet nog meer kan bevor deren. Wellicht verdient het overweging om in de bestemmingsplannen voor deze woningen goedkopere grond te reserveren. Door de bouw van woningen in de middenklasse kan een betere door stroming worden bereikt. Wanneer deze woningen dan voor Waalwijkse mensen worden bestemd en mensen die aan Waalwijkse indu strieën en bedrijven zijn verbonden en niet zoals het merendeel van de Zwolsman-woningen worden be stemd door mensen, die geen enkele binding met Waalwijk hebben, kan op die wijze het woningtekort wezen lijk worden aangepakt. Dan kan bij het toewijzingsbeleid ook de wei standsgrens gehanteerd worden als norm voor de toewijzing van woning wetwoningen. Geen behoefte-onderzoek is nodig, meneer de voorzitter, naar de nood zaak voor de bouw van zg. bejaarden woningen. In het Plan Laageinde zijn daar voor gronden gereserveerd, maar van nadere plannen hebben wij helaas nog niet gehoord. Juist de bouw van de bejaarden woningen - b.v. galerijwoningen midden in de normale woonwijken - verwachten wij veel effect bij de doorstroming. Tenminste als het be trekken van zo'n woning door be jaarden aantrekkelijk wordt gemaakt tengevolge van extra-voorzieningen. In dit verband kan de bouw van een bejaardencentrum in Waalwijk-Zuid niet genoeg bespoedigd worden. De vertraging ligt - het is mij be kend - lang niet altijd bij 'het Ge meentebestuur, maar ik hoop niette min, dat het College van B. en W. al het mogelijke zulen doen om de bouw te bespoedigen. Gaarne wil ik er bij het College van B. en W. op aandringen, dat de bezetting van 'het bejaardencentrum in zoverre gecontroleerd wordt, dat de meeste eenheden in het nieuwe cen trum benut zulen worden door Waal wijkse bejaarden. Ook hier geldt, dat het gemeente bestuur een aktief stimulerend be leid moet voeren om de bepaarden, die beschikken over volledige wonin gen, de waarde van het nieuwe cen trum te doen inzien. Sprekende over stimulering van verhuizingen, mijnheer de voorzitter, komen mijn gedachten onwillekeurig bij het debat, dat vorig jaar bij de Algemene besohouwingen is gevoerd over de verordening "Tegemoetko ming verlaten goedkope huurwonin gen". Mijn fraktie blijft op het stand punt staan, dat het College van B. en W. de huidige verordening niet juist toepast. We betreuren het, dat geen van de gedupeerden een proef proce dure heeft aangegaan. Nietemin vinden wij het onjuist, dat het Gemeentebestuur blijvend in overtreding is. Aan die toestand willen we een einde maken door de verordening zo danig te wijzigen, dat de premie al leen dan wordt uitgekeerd, wanneer mensen een goedkope woning verla ten op verzoek van het College van Burgemeester en Wethouders. Het college kan dan - gesteund door de woningadviescommissie - toch een aktief stimulerend doorstro- s Gerev. vanaf 65, Half jaar garantie. Gratis schrift, type-cursus Telefoonstraat 33 - Tel. 31748 TILBURG 1 mings'beleid voeren, zonder dat de tegenwoordige ongewenste situatie voortduurt, dat de een wel en de an der geen tegemoetkoming krijgt, ook al zijn de gevallen objectief hetzelfde. Samenvattend zou ik over het wo- ningbeleid willen zeggen bouw vol doende en voldoend gevarieerde wo ningen, voer een aktief doorstro- mingsbeleid, begin met het weigeren van mensen voor goedkope woning wetwoningen die boven een bepaald inkomen staan en denk vooral aan Waalwijkse mensen en aan hen, die onze plaatselijke industrie versterken, en de burgers zullen het gemeentebe stuur bijzonder dankbaar zijn voor 't gevoerde beleid. Bij de aanvang van de Algemene beschouwingen heb ik er op gewezen, dat het noodzakelijk is, dat de Ge meentebegroting een exact beeld ver toont. Ten aanzien van de onderwijs posten mankeert die exactheid nog al eens. Nu de onderscheidene vormen van onderwijs de beschikking 'hebben over normale vergoedingen per leerling, kunnen naar het gevoel van onze fraktie bepaalde door de gemeente verleende diensten op basis van de werkelijke kosten worden doorbere kend. We denken daarbij b.v. aan het schoolzwemmen en de huur van be paalde gymnastieklokalen. In dit geval moet het ons van het hart, dat we niet goed begrijpen dat het voetbalveld aan de Krayenhoflaan voor f 400, - aan het Willem van Oranje College wordt verhuurd, ter wijl het Dr. Mollercollege welis waar een groter terrein - f 8000, moet betalen en de St. Michaël-ULO voor een veel kleiner terrein f 2000. De begroting spreekt, mijnheer de voorzitter, op pagina 69 (post 510) over onderhoud speeltuinen. Daarvoor is f 3500, - uitgetrok ken. Wat doen we daar nu mee? Die ene speeltuin die we hebben verwaarlozen? En dan een gebouw POEDER -CREME OLIE - ZEEP boven de zandbak vernieuwen, omdat de centen toch op moeten? Alles wijst er op, dat alle beloften ten spijt nog niet veel terecht is ge komen van de aanleg van speelplaat sen in volkrijke wijken. Mijnheer de voorzitter, dit is niettemin een zeer belangrijke zaak. Ik zou wensen, dat het College op dit terrein dezelfde voortvarendheid betrachtte als bij de realisering van de havenwerken. Het betreurt ons echter ten zeerste, dat de uitgifte van de industrie-kavels geen gelijke tred houdt met de reali sering van de havenwerken. Hierin zijn al miljoenen geïnvesteerd en zul len nog eens miljoenen geïnvesteerd worden, terwijl het plan zelf voor de bezetting van het industrieterrein nauwelijks van de grond komt. Een betonmortelbedrijf heeft er gronden gekocht, maar sindsdien hebben we van dat bedrijf niets meer gehoord of gezien. De uitgesproken "droge" industrie Piet Klerkx heeft inmiddels een prachtig terrein in beslag genomen, maar daarmee zijn we er nog niet. Met ieder kwart procent, dat de rentevoet stijgt, neemt de last van de ondernemers om te investeren met tientallen procenten af. Daar komt nog bij dat de aantrekkelijkheid van de industrieterreinen aan onze haven ernstig wordt aangetast door de ge brekkige afvoerwegen. In streekverband zal de trom danig geroerd worden, willen we de heer Suurhof en zijn indolente departe ment wat aktiever maken t.a.v. de verkeerssituatie in Midden-Brabant. Er moet 'hoog nodig wat gebeuren, want alle streeksamenwerking ten spijt, is het onlangs tot de oprichting gekomen van een industriéschap "Dongemond" dat op nog geen 20 kilometer afstand van onze 12 mil joen gulden kostende haven, een ern stige konkurrent gaat worden. De "Dongemond" heeft aanslui ting op groot vaarwater en op een Europa-weg. Gezien de voortvarendheid, waar mede de sporthaven in Drimmelen van de grond is gekomen - het is overigens een goed redht van de be trokkenen is er voor onze gemeen te uiterste spoed geboden. Er moeten naar het gevoelen van mijn fraktie, ten behoeve van de

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1