m Jampe 9 form Meer arbeidsintensieve bedrijven aantrekken uitsluitend bij Fraktie van de Werknemerslijst Geen directe behoefte aan Cuitureei Centrum 2 DE ECHO VAN HET ZtiDËN VAN VRIJDAG 11 FEBR. 1966 2 I ndustrieschappen gewenst Maatschappelijke zorg CHOCOLADE- MI NTS Cultuur-arm Waalwijk Damesmode Tilburg Wei prioriteiten Afscheid Piusplein 26-33 - TILBURG Tel. 33080 (04250) officieel TOP-FORM adviseur Financiële situatie Tegenstelling Cultureel centrum l¥3@er zelfstandig heid der gemeente Toekomst van Waalwijk Verpleeghuis v@©r langdurig® zieken Verwarming in woningbouw Aardgas Uitbreidingsplan „De Hoef" Premie bij krotopruiming werkgelegenheid in geheel Midden- Branbant op korte termijn adequate maatregelen genomen worden. We zouden het bijzonder prettig vinden te horen, dat het Gemeente bestuur van Waalwijk in principe be reid is, wanneer het Oude Maasje naar het westen open blijft, een indu strieschap in het leven te roepen, sa men met de gemeenten Sprang-Ca- pelle en Waspik, die ook plannen hebben langs het Oude Maasje. In dat verband wil ik zijdelings opmerken, dat het ook van belang is te weten of een gezamenlijke aanpak van het woningbouwbeleid mogelijk is in die situatie. Daarnaast vindt de fraktie van de Katholieke Unie het gewenst, dat uit een oogpunt van juiste sfeer en zake lijkheid het College van B. en W. zou besluiten tot een samenwerking met die instanties, die meer direkt in kon- takt staan met het 'bedrijfsleven, waar het betreft het in exploitatie brengen en de uitgifte van industrie-terrei nen, zoals dat thans in bijna alle gro te Brabantse gemeenten geschiedt in de vorm van industrieschappen of stichtingen, die zelf voor huur of huurkoop industriehallen bouwen en zo op een efficiënte wijze een geheel ijlan ineens tot ontwikkeling kunnen brengen. Waarom kan dat in 's-Hertogen- bosch, Breda, Helmond en andere ge meenten wel en in Waalwijk niet. We moeten zo weinig mogelijk door de overheid laten geschieden, dat door het maatschappelijk leven gedaan kan worden. In dit verband waag ik het te be twijfelen of het wel verstandig is de haven-accomodatie in handen van de dienst gemeentewerken te leggen, als er particuliere bedrijven belangstel ling voor tonen. De werkgelegenheid in stad en ge west kan alleen maar gegarandeerd worden, wanneer er tijdig een rijke variatie aan bedrijven wordt aange trokken. Tot dusverre is het gemeen tebestuur er niet in geslaagd - be houdens de vestiging van de N.V. Philips - in het droge industrieter rein andere dan reeds bestaande be drijven aan te trekken. Die werkge legenheid op lange termijn moet de voornaamste zorg van het gemeente bestuur blijven. Mijn fractie meent de creatie van een gemeentelijke dienst Sociale Za ken, een College van bijstand krach tens de Bijstandswet en de aanbie ding van de huidige begroting te be grijpen, dat de raad thans een repres sieve controle heeft over de Dienst Sociale Zaken en het College van Bijstand. Bovendien menen wij, dat de raad een beleidsbepalende invloed kan laten gelden, anders dan destijds bij de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg. We verheugen ons erover, dat het College van B. en W. blijkens de No ta van Antwoord, geen geheim wenst te maken van de voor de 'bijstands uitkering gehanteerde normen. Wel zouden we nog erg graag we ten, wat nu de konkrete afgeleide normen zijn voor verschillende cate gorieën die recht hebben op bijstand. Het komt ons met name voor, dat vele zelfstandige bejaarden niet vol doende hebben aan hun A.O.W. Vooral zij, die alleen zijn, hebben het bepaald moeilijk. Vaak is de bijstand-behoefte af hankelijk van zeer subjectieve om standigheden. Het zou me verheugen een inzicht te krijgen in de mate van inwimn i' trim chocolade-mints: van binnen hard/zachte mint, van buiten fijne chocolade. Verras uzelf - met trim! tri si variatie bij de behandeling van bij standsaanvragen. Mijnheer de voorzitter, op het ter rein van de sociale voorzieningen raakt het gemeentelijk beleid erg ge makkelijk dat van andere gemeenten, omdat er reeds bepaalde samenwer kingsvormen bestaan. Zo kan het gemeentebestuur van Waalwijk niet onverschillig staan te genover de moeilijkheden rond de zorg B.L.O. in het rayon Oosterhout - Waalwijk. Wellicht kan het Ooile ge de raad enig inzicht verschaffen in de aard van de moeilijkheden en de gevonden oplossing. Enige tijd geleden, mijnheer de voorzitter, hebben we via mededelin gen van het Gewestelijk Arbeidsbu reau een en ander kunnen vernemen over de door Gemeentelijk Sociale Werkplaats met succes toegepaste regeling voor mindervaliden, die 'be neden een percentage van 33 Vi validiteit vallen. Het zou ons verheugen deze zaken rechtstreeks van de Dienst Sociale Zaken te vernemen en niet via mede delingen van derden. Mijnheer de voorzitter, staat U mij toe, dat ik me thans van de grote lij nen afbuig naar wat incidentele ge vallen. Ze zijn voor onze fraktie toch van teveel belang om ze onbesproken te laten in deze Algemene Beschouwin gen. Gaarne vragen we het College eens nauwgezet de mogelijkheden te 'be studeren om de flats behoorlijk schoon te houden (niet de woningen, maar de traphallen en de buitenra men). Van een zelfstandig optreden van de flatbewoners verwacht ik niet veel, alle goede bedoelingen ten spijt. Wanneer het particuliere bedrijfs leven faalt om deze opdracht goed uit te voeren (men zou ook wel eens een ander bedrijf dan het tegenwoor dige ermee kunnen belasten), zou ik het College van B. en W. in overwe ging willen geven een speciale afde ling van de gemeentelijke reinigings dienst daarvoor in het leven te roe pen dan wel de reiniging onder het woningbedrijf te laten vallen. Voor de flatbewoners aan de Noordstraat, mijnheer de voorzitter, is de aangeboden nacalculatie voor de verwarming een bron van onbehagen geweest. Wij betwijfelen de juistheid van de nacalculaties, omdat de meters die daarvoor worden gebruikt, niet juist zijn. Er zal een ander systeem van be rekening moeten komen. We ver zoeken B. en W. zich daar eens ern stig op te bezinnen. Missohien dat het systeem in het Plan Laageinde (een vast bedrag per week) het beste is. Ook daar zijn de voorzieningen overigens ook niet op- timae. In afwachting van de resultaten van die bezinning, komt het onze fraktie gewenst voor om voor afreke ningen, die thans gelden een bepaal de vermindering toe te passen en af hankelijk van de situatie van de flat woningen mate van benadeling door de meter. Met graagte werkt onze fraktie mede aan een verhoging van het sub sidie voor de Muziekschool. Niette min zou onze fraktie graag kennis nemen van de door het College toe gezegde nota over de te verwachten ontwikkeling rond het muziekonder wijs. Onze fraktie wil niet nalaten gro te bewondering uit te spreken voor de leiding van de muziekschool, die zo'n belangrijke cultuurbevorderende functie in onze cultuurarme plaats vervult. Cultuurarm is Waalwijk ook blij kens het steeds dalende peil van de filmvoorstellingen We verheugen ons over de poging van een van de exploitanten om in 'n cyclus wat betere films te brengen. Het dalende peil van de overige voorstellingen kan naar ons inzicht niet worden tegengehouden door de nakeuring krachtens de K.F.C. Onze fraktie vindt het al heel wat, dat B. 'en W. zich over het vraagstuk van de nakeuring beraadt, maar zij is tevens van mening, dat dit beraad kort kan zijn en de verantwoordelijk heid voor het filmbezoek van de jeugd een primaire verantwoorde lijkheid voor de ouders is. Zo goed als zij hun kinderen een televisie-pro gram al dan niet verbie den, dienen zij hun gezag over hun kinderen in het Ifilmbezoek te ge bruiken. De overheid behoeft hier niet aan vullend op te treden, zeker niet als aanzienlijke minderheden van onze bevolking een specifiek katholieke beoordeling opgedrongen krijgt. y? Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 Exclusieve collecties SHAWLS BLOUSES PULLOVERS VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. Daarom zouden wij de Gemeente raad graag willen voorstellen deze zaak niet al te lang in beraad te hou den en de beslissing uit de K.F.C.- regeling te stappen op een termijn, die zo kort is, als de geldende af spraken mogelijk maken. Gelijktijdig zou het gemeentebe stuur faciliteiten moeten scheppen voor de bioscoop-exploitanten, die 't mogelijk moeten maken filmvoorstel lingen van hoog niveau te presente ren. Mijnheer de voorzitter, laat me te rugkeren tot de grote lijn, U heeft in Uw nieuwjaarsrede een 25tal zaken opgesomd, die gerealiseerd zouden moeten worden. 'U heeft zich daarbij angstig ont houden een volgorde prioriteit aan te leggen, terwijl die prioriteit er be paald wel is. Ik had zo gedacht, dat het vast stellen van globale prioriteiten (waar van in incidentele gevallen natuurlijk afgeweken kan worden), door de fi nanciële commissie kan geschieden in zoverre deze commissie een voorstel aan de raad kan doen. In dat verband moet het me van het hart, dat deze financiële com missie nog niet van de grond is ge komen. Wel in de behandeling van incidentele gevallen, in andere niet. Het college van B. en W, zou er verstandig aan doen de werkzaamhe den van deze commissie wat meer re- lief te geven. Wat betreft de globale inventari satie, die U, mijnheer de voorzitter, in Uw nieuwjaarsrede heeft gegeven, kan ik me met de volgorde wel ver enigen. Woningvoorraad vermeerde ren als eerste urgentie, staat me wel aan, evenals de industrievestigingen als tweede. Ten aanzien van de uit breiding van het winkelbestand als derde punt veroorloof ik mij namens mijn fraktie een opmerking. Hoelang blijft het "city-plan" nog in "porte feuille"? Het zal vroeg of laat toch ook eens tot een effectuering van dat zo riante plan moeten komen. In schijnbare te genstelling hiertoe staat het verlan gen van de fraktie om vóórdat het city-plan tussen Stationsstraat en Mr. van Coot'hstraat wordt gerealiseerd, het vacuum tussen ICombi en Speet op te vullen met een middenstands warenhuis. Wanneer dit niet gebeurt, zal het winkelbestand aan de Wil- helminastraat ten dode gedoemd zijn, omdat de koperstroom zich dan voor- j tijdig naar het westen heeft verlegd, j Het wordt hoog tijd, dat het ge meentebestuur eens ordentelijke on- j derhandelingen gaat voeren met bei- j de middenstandsbedrijven, die nog in j dat deel van de Grotestraat gevestigd zijn. De taktiek door Uw Gollege ge volgd om deze bedrijven te isoleren, murw te maken en goedkoop over te nemen, zou wel eens een avenrechts resultaat kunnen hebben. De betrok ken bedrijven kunnen niet gedwongen worden weg te gaan en hoe langer Uw college talmt hoe sterker de on derhandelingspositie van deze be- j drijven wordt, in plaats van zwakker, j I Mijnheer de voorzitter, namens de fraktie van de Katholieke Unie heb ik thans de laatste in een reeks van 1 vier algemene beschouwingen mogen uitspreken. Ik zei straks, dat deze algemene j beschouwingen in meerdere opzich ten een eindpunt betekenen. Ik bedoelde daarmee, mijnheer de voorzitter, dat deze algemene be schouwingen voor mij zonder meer 'n eindpunt betekenen voor mijn poli tieke activiteit in de gemeente Waal wijk. Gaarne zou ik mijn doen en laten in deze zittingsperiode van de ge meenteraad aan het oordeel van de Waalwijkse kiezers hebben onderwor pen. Over de uitspraak van die kie zers ben ik geenszins ongerust. Ook niet nu ik niet met de Katholieke Unie aan de verkiezingen kan deel nemen. Ik ben er nl. van overtuigd dat de kiezers verdraaid goed weten bij welke politieke groepering in deze gemeenteraad de afgelopen jaren hun belangen het veiligst waren en voor de toekomst het veiligst zullen zijn. Gaarne maak ik van de gelegen heid gebruik, mijnheer de voorzitter, Uw College, mijn collegae raadsle den en vele gemeente-ambtenaren hartelijk dank te zeggen voor de pret tige wijze van samenwerken. De meningen botsten vaak, maar nooit laaiden de emoties zo hoog op, dat de juiste toon werd gemist. Daarvoor ben ik zeer erkentelijk, evenals ik erkentelijk ben voor de ondervonden vriendschap in de af gelopen vier jaren. Moge het U, mijnheer de voorzit ter, gegeven zij nog veel tot de wel vaart, het welzijn en het geluk van de gemeente Waalwijk bij te dragen. Bekijk de complete TOP-FORM collectie 1966 van alle kanten! DirecJ doen... stuur een kaartje of kom even langs: u krijgt de fraai geiilustreerde meubelcatalogus ge heel gratis. De Heer van Seters Ik geloof, Mijnheer de Voorzitter, dat ik, sprekende namens de fractie van de Werknemerslijst, dien te be ginnen met U en het College dank te brengen voor het feit, dat U dit jaar zoveel vroeger reeds de begrotings vergadering van de Gemeenteraad hebt kunnen uitschrijven. Niet minder breng ik U dank voor de wijze waarop U in de loop van het vorig jaar Uw belofte zijt nage komen om de Raad in diverse bijeen komsten over verschillende zaken, uit voerig in te lichten. Ik ben er van overtuigd dat deze voorlichtings avonden zeer nuttig zijn geweest en de Raad daardoor de gelegenheid heeft gehad, zich diepgaander te oriënteren. Waardering ten slotte voor 'het aan geboden begrotingspakket, een knap stuk werk, is zéker op zijn plaats. Het is zonder twijfel, dat het beeld, zoals dit zich aftekent uit de aange boden begroting voor 1966 met een geraamd tekort van f 404.625. - van weinig opwekkende aard is. Te recht stelt U in de "Memorie van Toelichting" dan ook "dat de fi- naciële situatie van de Gemeente - ook op langere termijn bezien niet bepaald gunstig is te noemen en dat bij het bepalen van het beleid, met name bij het voteren van credieten voor z.g. onrendabele investeringen van enige omvang, de grootste voor zichtigheid dient te worden betracht." Toch mag ik er aan herinneren, dat ook het vorig jaar een tekort ge raamd was van circa f 400.000, - en dat B. en W. uiteindelijk, dank zij een aantal (bezuinigingen en meeval lers, er alsnog in geslaagd zijn de begroting uiteindelijk sluitend te krij gen. Om tal van redenen ben ik er van overtuigd, dat het dit jaar niet zo gemakkelijk zal zijn, deze kracht proef opnieuw ten volle te herhalen. Daarvoor wordt de situatie steeds moeilijker en de druk van de steeds hoger wordende renten en aflossin gen op leningen voor niet of ten dele rendabele werken en voorzieningen, steeds zwaarder. Maar indien ik zie wat er in het afgelopen jaar weer tot stand is ge bracht, dan kan toch met recht ge steld worden, dat een beroep voor het nadelig saldo ad f 404.625. -op een bijdrage van gelijke grootte als "aanvullende bijdrage uit het gemeen tefonds toch zeker niet onredelijk te noemen is. Ik zie de toekomst dan ook weer niet al te somber in en kan een ge matigd optimisme vooralsnog niet onderdrukken. Nietemin, waakzaam heid is geboden! Waalwijk heeft een functie als centrum-gemeente op allerlei terrein. Het heeft de mogelijkheden en de energie zijn toegewezen 'en aangeno men plaats in het Stadsgewst Waal wijk, naar behoren te vervullen. Onze stad bruist van leven en bedrijvigheid, van ontplooiing en groei naar alle kanten. Om deze centrum-functie mede ten behoeve van het Gewest goed te vervullen, zijn moeiten noch kosten te groot. Het is dan toch niet meer dan billijk, dat de overheid hiervoor ook begrip toont en ergens de helpende hand biedt, zou dit nood zakelijk blijken? Overigens meen ik enige tegenstel ling te zien in de minder gunstige j conclusies ten aanzien van de finan ciële positie der gemeente geschetst in de "Memorie van Toelichting" ten opzichte van het 25 punten tellende plannen-pakket voorkomend in Uw nieuwjaarsrede van 27 januari 1966. Het zal uitermate moeilijk - zo niet onmogelijk - zijn, al die plan nen in de komende jaren te verwe zenlijken. De vrijkomende middelen van 1960 en 1961 zijn gestort in een fonds voor stichting van een Cultu reel Centrum, Reeds in de begro tingsbeschouwingen van 1962 en '63 heeft het lid van mijn fraktie, de heer C. van Mosselveld, er reeds op gewezen, dat het wellicht beter zou zijn aan deze gelden een andere - voorlopig meer urgente - bestem ming te geven. Ik voorzie, gelet op de steeds moeilijker wordende fi nanciële situatie van onze gemeente, de mogelijkheid tot verwezenlijking dezer plannen in een nog ver ver schiet. Daar komt nog bij dat ik - hoe spijtig misschien ook - nog geen directe behoefte kan zien aan een schouwburg met Cultureel Centrum. Naar mijn opvatting is het Cultu rele leven in Waalwijk daarvoor nog niet voldoende gerijpt en voor zover zulks bij een bepaalde groepering wel het geval is, vindt men gemakkelijk zijn weg naar Tilburg en 's-Bosch. Waar Waalwijk grote behoefte aan heeft is een eenvoudige fatsoenlijke zaal met toneel-accomodatie voor ca. 600 personen. Hier ligt terrein braak voor particulier initiatief. In mijn algemene beschouwingen gehouden op 9 mei 1963, mocht ik de hoop uitspreken, dat na de over gangsfase van het inwerking treden van de nieuwe regeling inzake de fi nanciële verhoudingen tussen 't Rijk en de Gemeenten, welke regeling in 1970 definitief zal gaan werken, de zekerheid van meer armslag en meer zelfstandigheid zal zijn verkregen. En wat zien we tot nu toe? Een begin van de jaarlijkse korting van 1/5 deel van circa f 700.000, - steeds gro tere stijging van salarissen en lonen, zomede de sociale lasten, waar de overheid veel te weinig tegenover stelt, verplichte kostbare omschake ling van mijngas op aardgas met enorme investeringen, zonder tege,- moetkoming in de kosten; steeds meer beperking van de mogelijkheden van kapitaalverwerving enz. Toch mag dit alles niet leiden tot een fatale stemming en afremming van de ontwikkelingsmogelijkheden van Waalwijk. De woningbouw moet doorgaan, willen we niet in een im passe geraken. Uitbreidingsplannen moéten blijven komen, aantrekking van industrie en het scheppen van in dustrieterrein zal blijvend alle aan dacht opeisen. Ook verbetering en uitbreiding van het onderwijs in alle sectoren, was, is en moet de blijvende stimulans betekenen voor de vooruit gang van stad en streek. Met dit alles - het zij toegegeven - zijn vele der 25 punten uit Uw plannenpakket reeds actueel gewor den. Er zal veel zorg en beleid nodig zijn om ondanks alle tegenstellingen de vooruitgang van Waalwijk een on gestoord verloop te bezorgen. Voor 't Gemeentebestuur in zijn totaliteit is een zware en moeilijke taak wegge legd Het College van Burgemeester en Wethouders mag nu en in de toe komst, zo goed als voorheen rekenen op de steun van de werknemersfrac- tie om deze zware, opgave met succes tot uitvoering te brengen. Ik wist niet. Mijnheer de Voorzit ter, dat er plannen op korte termijn nodig zijn. Wel 'heb ik ooit horen zeggen, dat het oude ziekenhuis na ontruiming bij voorkeur zou kunnen dienen voor het 'hier beoogde doel. Zolang 'het City-plan juist daar nog niet verwezenlijkt wordt, lijkt het mij de ideale oplossing te zijn. Sedert enige tijd heb ik omtrent de plannen, die op mij en vele anderen een geweldige indruk hebben ge maakt, niets meer vernomen. Kunt U mij zeggen, Mijnheer de Voorzitter, of hier nog enige vooruitgang te con stateren valt Mijn fractie is zeer be nieuwd iets naders dienaangaande te mogen vernemen. Bij de besprekingen over verdere plannen van verwarming in nieuw- bouw-projecten, doch ook in reeds gestaande wijken indien daarvoor be langstelling bestaat om reële moge lijkheden tot verwezenlijking aanwe zig zijn, heb ik niet de te volgen be leidslijn kunen achterhalen Het is mij n.l. nog niet geheel duidelijk waar de juiste grens ligt tussen wijkverwar- ming en blokverwarming. Kunt U met het oog 'hierop al iets zeggen over de jongste ervaringen in het plan Laag einde, meer bijzonder of de kosten aan deze wijkverwarming verbonden een verloop hebben, dat in overeen stemming is met de gestelde ramin gen? Ook de ervaringen opgedaan met de warmtemeetapparatuur, waar bij andere warmte dan die afkomstig is uit de apparatuur zelf de meetcij fers ongunstig zouden kunnen beïn vloeden, heeft onze fraktie zeer aan gesproken. Er moet naar onze over tuiging meetapparatuur bestaan dat uitsluitend en alleen de door de ge meente geleverde warmte registreert en dat niet reageert op zonnestraling of langs andere weg toegevoerde warmte. Heeft het College reeds maatregelen getroffen om deze on billijkheid te voorkomen? Mijn fractie zou het zeer op prijs stellen indien U, Mijnheer de Voor zitter, inlichtingen zoudt kunnen ver strekken over het tijdstip waarop aardgas verwacht kan worden. Vele ingezetenen weten niet of en wanneer zij tot aanschaffing van nieuwe ap paraten kunnen overgaan. Dit nieuwe uitbreidingsplan, waar in naast woningbouw ook de aanleg van industrieterrein gepland is heeft de volle belangstelling van mijn frac tie. Zou ik mogen vernemen in welk stadium van voorbereiding zich dit plan bevindt? Bij krotopruiming krijgt de ge meente een premie van f 600. - per woning. Diverse betrokkenen die meenden bij het verlaten van zo'n krot, recht op dit 'bedrag te hebben klagen over de verdeling van die gel den. Zijn hiervoor geen vaste normen Mijnheer de Voorzitter en wordt daar

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 2