Geïnteresseerde industrieën niet afschrikken door hoge grondprijs Aansluiting centrum met Langstraatweg in oostelijk richting Wensen van de heren Kemperman en Brouwer Waar blijven de B.B.A.-wachthuisjes Protestant Christelijke Raadfraktie Beleid voor 1966 moet progressief en behoedzaam zijn 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 11 FEBR. 1966 3 I ndustr ievestïgingen Het iiavenplan Slachthuis Snstructiebad kantoorgebouw en bedrijfsgebouw gemeentewerken Reconstructie Wedesplein B.B.A. Schoonmaak flats, toezicht op het bewonen van gemeentewoningen en op nieuwbouw Bezitsspreiding - bezitsvorming Geen structureel tekort Expositieruimte gmeentewerken Reconstructie straten Speelterreinen en speel werktuigen Streek» samenwerking dan wel de hand aan gehouden? Het zou dienstig zijn, indien alle 'betrok kenen precies wisten hoe deze pre mietoekenning werkt. Onze fractie heeft vastgesteld dat de laatste tijd weinig of geen nieuwe industrie wordt aangetrokken. Zijn hier nog vooruitzichten aanwezig, die reeds in een stadium verkeren, dat U iets daaromtrent kunt mededelen, Mijnheer de Voorzitter? Mijn frac tie betreurt het, dat op het droge in dustrieterrein de laatste jaren enkele zeer grote complexen verrezen zijn, die qua bebouwing zeer veel indruk maken, doch die kennelijk weinig of geen arbeidsintensiviteit te zien ge ven Het komt mij voor, dat het zaak zal zijn hierop in de toekomst terde ge te letten. Is er al iets bekend wan neer de Betonfabriek aan de haven en Philips NV. zullen gaan bouwen? Dit miljoenenwerk vordert gestaag en geruchten gaan dat al spoedig de sluis in gebruik gesteld gaat worden. Is er al iets bekend wanneer de ope ning zal plaats vinden. Wordt na de ingebruikstelling van de sluis ook de verbinding met het Zuider afwate ringskanaal direct afgebroken, zodat in de haven reeds een vast waterpeil gehandhaafd kan worden en de veel geld verslindende aanslibbing voor goed een halt kan worden toegeroe pen? Of komt dit pas aan de orde wanneer alle havenwerken beëindigd zijn? Het slachthuis staat naar men zegt op verbetering en uitbreiding te wach ten. Is er waarheid in de geruchten, dat het slachthuis toch zal moeten verdwijnen in verband met reorgani satieplannen die op hoog niveau in voorbereiding zouden zijn en waarbij alle kleinere slachthuizen zouden moeten verdwijnen? Indien het slachthuis kan aanblij ven, dan is het de mening van mijn fractie, dat hoognodige verbeteringen niet hokje voor hokje, maar radicaal en afdoende zullen moeten geschie den. Reeds enige tijd zie ik de afwikke ling van deze aangelegenheid met be langstelling tegemoet en doet de me ning opgang, dat stagnatie ontstaat in de afwikkeling als gevolg van een meningsverschil tussen de betrokken diensten over de mogelijkheden van het benutten van het binnenkort te sluiten badhuis. Ik zou de vraag wil len stellen, of het mogelijk is dit bad huis te verbouwen tot kantoorgebouw. De omstandigheden waaronder bij voorbeeld de Centrale Administratie gehuisvest is, roept om een oplossing. Namens onze fractie kom ik opnieuw terug op het denkbeeld, de ter zijner tijd vrijkomende noodkei k van de H. Bernadette, te bestemmen als vesti gingsgebouw voor een instructie-, te vens wedstrijdbad van 25 m. Daarmee zijn alle belanghebbenden tevreden gesteld. Dit zal waarschijnlijk de goedkoopste oplossing zijn. Moge lijk kan de inrichting zodanig zijn, dat toch nog andere sporten van die sporthal gebruik zulten kunen maken. Als sporthal is trouwens dit gebouw reeds achterhaald door de op te rich ten grote sporthal aan de Taxandria- weg. De punten 13 en 14 van het plan nen-pakket wekken de indruk, dat dit niet als een geheel gezien wordt. Al leen bij 't bedrijfsgebouw wordt over plan "Zanddonk" gesproken. Ik zou hierover gaarne nadere bijzonder heden vernemen, daar plan Zanddonk toch de uiteindelijke bestemming voor de vestiging van Gemeentewerken in zijn geheel uitmaakt? Is het reeds vroeger verstrekte crediet om het ont werpen van een totaal plan mogelijk te maken reeds aangewend en is reeds een architect van naam geko zen? Mijn fractie meent dat concen tratie van alle kantoren en opslag plaatsen om allerlei redenen zeer ur gent is. Aan de kwestie van de reconstruc tie van het Vredesplein kan blijkbaar geen oplossing komen, ondanks het feit dat het benodigde crediet reeds lange tijd goedgekeurd is. Ook de uiteindelijke verschuiving van de centrale bushalte van het oude sta tionsplein naar het Vredesplein voor de B.B.A., schijnt te stagneren, om dat de B.B.A. financiëel geen enkele medewerking wil verlenen. Onze fractie zou gaarne weten welke in stantie naar de mening van het Col lege de plicht heeft om in dit geval de financiële lasten aan de voorzie ningen verbonden, te dragen. Ik zou gaarne zien, Mijnheer de Voorzitter, dat zonder dralen de reconstructie van het Vredesplein wordt uitgevoerd, al of niet met invoeging van het cen trale bushalte-project. Mijn fractie is bepaald niet tevreden dat hier niets wordt gedaan. Indien de B.B.A. niet in het gareel wil, dan maar zonder de B.B.A. alleen de hoogstandige ver- keersvoorzieningen getroffen. Mijnheer de Voorzitter, dit zijn drie punten, waarop het hele jaar door, maar ook telken jare bij de begro tingsbeschouwingen, de aandacht wordt gevestigd en waarop regelma tig toezeggingen worden gedaan, zon der dat er iets uit de bus komt. Mijn fractie is thans aan het punt aange land, waarop met beloften alléén geen genoegen meer genomen wordt. Ik moge het College met klem ver zoeken te willen mededelen welke voorzieningen op korte termijn ge troffen kunnen worden. De werknemersfractie is zeer ge porteerd voor het scheppen van mo gelijkheden tot aankoop van wonin gen, zoals dit in Waalwijk bij ge meentewoningen geschiedt, waarbij De heer Dercksen Wij staan aan het begin van een nieuw begrotingsjaar en tevens aan het einde van een 4-jarige zittings periode van de Raad. Het afgelopen dienstjaar heeft zich gekenmerkt door een grote openheid van beleid. Ër is een jaarverslag verschenen, er is een financiële kommissie ingesteld, er zijn informele vergaderingen gehouden om de Raad voor te lichten omtrent omvangrijke en belangrijke projekten, er zijn excursies gehouden binnen de gemeente, er zijn enige detail-rap porten uitgegeven en bij dat alles werd van de zijde van Uw kollege kennelijk gedacht aan het adagium "Tout savoir c'est to-t comprendre". Een woord van waardering voor deze openheid van beleid is bij het begin van deze algemene beschou wing van de zijde der Prot. Chr. Raadsfractie zeker op zijn plaats. Mede hierom zullen de algemene beschouwingen korter en zakelijker gehouden kunnen worden dan in vroe gere jaren wel het geval was. Uw kollege heeft ons zoveel mogelijk deelgenoot gemaakt van Uw zorgen en plannen en het heeft geen zin, van onze zijde alles te herhalen wat U alreeds bekend is en o.a. in de nieuw jaarsrede door U, meneer de Voor zitter, genoemd is. Of de plannen, die op tafel of in de ijskast liggen, t.z.t. ook verwezenlijkt kunnen worden hangt enerzijds af van de toestem ming van hogere instanties en ander zijds van de financiële mogelijkheden. En zoals U in de nieuwjaarsrede en in de aanbiedingsbrief hebt doen blij ken zijn deze financiële mogelijkhe den uiterst beperkt. In Uw aanbiedingsbrief van de Begroting voor het dienstjaar 1966 spreekt U van een struktureel tekort. U zult het met mij eens zijn, dat het simpele feit dat gedurende twee ach tereenvolgende jaren de primitieve begroting een tekort aanwijst van ca. 4 ton op de Gewone Dienst, niet vol doende is om te konkluderen tot een struktureel tekort. Daarvoor is een nadere analyse nodig. De inkomstenbronnen van de Ge meente zijn Belastingen en heffingen Uitkeringen uit het gemeentefonds Winsten uit de bedrijven en Beschikkingen over reserves. De tarieven van heffingen, rech ten en belastingen zijn in het afgelo- wij zeer erkentelijk zijn voor het ten aanzien van deze materie gevoerde beleid. De termijn van twee jaren, zo als die is gesteld, dat men huurder moet zijn en tevens bewoner, om voor aankoop in aanmerking te komen, willen wij gaarne handhaven, doch wij zouden die termijn willen laten ver vallen voor diegenen, die minstens 2 jaar in een gemeentelijke duplex-wo- ning hebben gewoond en voor diege nen die uit een andere gemeentewo ning komen, omdat die woning door maatregelen in het algemeen belang, niet meer verkocht worden. Ik denk hierbij b.v. aan de woningen in de Victoriestraat. Gaarne zou ik hier over de mening van Uw College wil len vernemen. Het is weer een poos geleden, dat plannen voor de inrichting van een expositieruimte kant en klaar waren. Sedertdien is hieromtrent niets meer vernomen. Door het permanent expo seren van uitbreidingsplannen, ma- quetten, fotomateriaal enz. kunen be langrijke diensten worden bewezen aan vreemden die voor Waalwijk in teresse hebben en 'n bepaalde „Good- wil" worden verkregen, terwijl ook de eigen inwoners meer van dichtbij bij de ontwikkeling van hun woon plaats worden betrokken. Mijnheer de Voorzitter, hoe staat het thans met deze aangelegenheid? Met de Stationsstraat als voor beeld, geloof ik, Mijnheer de Voor zitter, dat geen zinnig mens, nu nog de waarde zal ontkennen van het ver pen jaar al zo hoog mogelijk opge voerd en het effekt daarvan op het budget is slechts zeer gering. De uitkeringen uit het Gemeente fonds zullen gedurende enkele jaren dalen. Een verhoging van de uitke ringsnormen voor onderwijs zal mi nimaal zijn omdat de normen daar voor gebaseerd zijn op de rente en af lossing van vroegere investeringefi. Er wordt wel een vefhoogde alge mene uitkering gegeven ter kompen- satie van de algemene loon en prijs stijgingen, maar tot nu toe is de Ge meente aan de verhoogde opbrengst alleen maar tekort gekomen. Dit geldt ook voor de uitkeringen ter dekking van de politiekosten. De reserves kunnen slechts zeer ten dele gebruikt worden voor het sluitend maken van de gewone dienst en zelfs dan is er in feite sprake van in-téren. Wat de winsten uit de produktie- bedrijven betreft het regeringsstand punt is dat loonsverhogingen in deze sektor 'behoren te worden opgevan gen door produktiviteitsstijging. Al leen hierom al is een stijging van de winstsaldi moeilijk te verwachten ten zij er nieuwe tariefsverhogingen wor den doorgevoerd. Daar komt nog bij dat de invoering van het aardgas in onze gemeente jarenlang een enorm tekort zal veroorzaken op de exploi tatierekening van het Gem. Gasbe drijf. U hebt in Uw nieuwjaarsrede, me neer de Voorzitter, gewezen op twee wetsontwerpen die, als zij tot wet worden verheven, enige soulaas kun nen bieden, maar U hebt er direkt aan toegevoegd dat zij de krappe beurs niet in enigszins betekenende mate zullen kunnen vullen. Is er dus in 1966 van een verho ging der baten weinig te verwachten, dan moet nagegaan worden of de las ten verminderd kunnen worden. In dat verband is er in de januari-ver- gadering een belangrijk besluit geno men, nl. een krediet te voteren voor het instellen van een efficiëncy-on- derzoek. Persoonlijk acht ik het hele maal niet onmogelijk dat door een meer efficiënte werkwijze een bespa ring wordt bereikt die het geraamde tekort van f 400.000 dekt. Op zichzelf genomen en ook in vergelijking met het totale uitgaven- budget van ruim 15 miljoen gulden voor de Gewone Dienst, is het tekort van ca. 234 niet onrustbarend. Menige Nederlandse Gemeente is er heel wat erger aan toe., Op een andere schaal zien wij in ons land overal het zelfde beeld, in het bedrijfsleven, bij tal van particuliere instellingen en beteren van dergelijke belangrijke straten, ook al moeten er soms, he laas, al eens wat bomen voor geofferd worden. Reconstructie met aanleg van parkhavens staan nog te wachten blij kens aangevraagde credieten bij Ge deputeerde Staten, voor de Putstraat, Burg. v. d. Klokkenlaan, le Zeine, St. Antoniusstraat en Besoijensestr., in willekeurige volgorde. Kunt U iets mededelen hoe het met deze cre dieten staat en meent U niet, Mijn heer de Voorzitter, dat vooral de Be- soijensestraat, zoals reeds vroeger ge steld, de voorkeur moet hebben, met name gelet op de drukte in de zomer maanden naar en van "de Efteling". Ook de ontwikkeling van deze ma terie vlot nog maar uiterst langzaam. Kunt U hieromtrent misschien enige vooruitzichten openen, mijnheer de Voorzitter? Dit zijn behoudens de algemene be schouwing zo enkele vragen en pro blemen die bij de fractie van de werk" nemers zich voordoen. Er zijn enkele stokpaardjes bij die al geruime tijd bereden worden. Onze fractie zou zeer erkentelijk zijn als juist die paardjes in het ko mende begrotingsjaar nu eens defini tief op stal gezet zouden kunnen worden. Namens de fractie dank ik U voor Uw aandacht en voor het vele vrucht bare werk door U en alle diensten verricht, voor de prettige samenwer king en verhouding met Uw College en de Raad en ben ik er van over tuigd dat het ook in de toekomst met Gods hulp en de medewerking van allen waarachtig wel weer zal gaan. ook in de huishoudbeurzen van de i Nederlandse gezinnen. De geldont waarding veroorzaakt een snellere kostenstijging dan een toename van inkomen. Erger is, dat het beeld, voor wat onze gemeente betreft, geflatteerd wordt door het achterstellen, resp. uitstellen van bestedingen die eigen lijk al lang hadden moeten plaats vinden. Het plannen-pakket wordt van jaar tot jaar omvangrijker en de opsomming ervan in Uw jaarrede was nog niet eens volledig. Het zou on juist zijn te stellen dat de financiële konsekwenties daarvan toch thuisho ren in de Kapitacddienst. Het uit stelten van duurzame investeringen wegens geldgebrek veroorzaakt indi- rekt een gunstiger voorstellen van de lasten op de Gewone Dienst, voorzo ver die investeringen werkelijk nood zakelijk zijn. Daar komt bij dat di verse bedrijven en Diensten de nei ging hebben, in een overigens loffelijk streven om het eigen budget niet te overschrijden, onderhoudswerkzaam heden e.d. uit te stellen tot betere tij den. Wie door Waalwijk rijdt, ziet en voelt de wissels op de toekomst bij wijze van spreken op de straten lig gen. Of komt dit alleen door een te kort aan stratenmakers? In dat verband moet er wel op ge wezen worden, dat een angstig groot deel van de investeringen niet - of slechts gedeeltelijk - rendabel is. Ruw geschat is één derde deel van de investeringen onrendabel. Een ander deel heeft slechts een geringe renta biliteit. Als we verder bedenken dat de ge- meentesChuld in de laatste 5 jaren met 70 is gestegen, terwijl de ren telast meer dan verdubbeld is, dan is het duidelijk dat niet aleen de renta biliteit maar ook de liquiditeit ge vaar loopt. In Uw nieuwjaarsrede komt deze interessante zinsnede voor "Bij de gemeente als bestedingskategorie zul len de wensen altijd groter blijven dan de mogelijkheden. Het gaat dus steeds om afwegen van belangen en behoef ten". Inderdaad, het gaat om het af wegen van belangen en behoeften. Maar is er in het verleden bij dat af wegen niet al te veel gelet op de vraag zijn er middelen voor te ver krijgen, is het een haalbare trek? En te weinig op de vraag in hoeverre is de investering rendabel? Het begrotingsjaar zal meer dan ooit tevoren in hét teken moeten staan van dat afwegen van belangen en behoeften. Dat wil zeggen dat bij de beoordeling van de rentabiliteit van een investering tevens gelet moet worden op de termijn waarin een in vestering rendabel begint te worden en verder dat van de onrendabele in vesteringen alleen de allernoodzake lijkste in de prioriteiten mogen wor den opgenomen. Dit houdt ook in dat investeringen die al hebben plaats gehad, denk b.v. aan het havenplan, zo snel mogelijk geheel of gedeeltelijk rendabel ge maakt moeten worden. Daarbij mag de zuinigheid de wijsheid niet bedrie gen. Beter onmiddellijk een beperkte rentabiliteit, dan een enorme jaar lijkse kapitaallast in de hoop dat er nog eens een reflectant komt opdagen die bereid is de hoogste prijs te be talen. Met de wetten van vraag en aanbod moet bij de uitgifte van gron den wel degelijk rekening gehouden worden. Aan de faciliteiten die ande re gemeenten en andere landen bie den, kan de gemeente Waalwijk niet zonder meer voorbijgaan. Het is een klein kunstje om een begroting slui tend te maken door de rente te ver hogen die aan het Grondbedrijf in re kening wordt gebracht. Maar als daar door de grondprijzen stijgen tot een niveau waarop geen zaken gedaan kunnen worden, dan is voor de ge meente Waalwijk de schade door het afschrikken van geïntereseerden on eindig veel groter dan in het rentebe drag alleen tot uitdrukking komt. Uit het voorgaande zal U duidelijk zijn, dat de Prot. Chr. Raadsfraktie zich dit jaar in de algemene beschou wingen helemaal wil richten op de kern van de zaak de ramingen van baten en lasten voor 1966. Dit neemt niet weg dat hieruit ook een beleids lijn spreekt. Het doorberekenen van rente aan het grondbedrijf, zojuist ge noemd, is er een voorbeeld van. Zo leven er ook bij de Prot. Chr. groepering vele wensen die gewoon lijk in de algemene beschouwingen tot uitdrukking worden gebracht. Een stokoude wens is het creëren van 'n voorlichtings- en propaganda-appa raat, dat tot taak zou moeten hebben de burgerij en zij die zich in de Lang straat willen vestigen, voor te lichten aan de hand van maquettes, foto's, plattegronden en brochures, omtrent de mogelijkheden en toekomstplannen in Waalwijk als streekcentrum. In Uw nieuijjaarsrede hebt U interessante mededelingen gedaan omtrent de ont wikkeling van de streeksamenwer- king. De Raad èn de burgerij zullen het beslist op prijs stellen, wanneer Ook de eenmansfrakties namen deel aan de algemene beschouwingen bij de behandeling van de bedrijfsbe- grotingen en ge gemeentebegroting voor 1966. De heer Kemperman, P.v.d.A. ver klaarde, dat hij zich vooral wilde aansluiten bij de woorden van de heer Dercksen. Wat het woningbeleid be treft, vroeg hij de nadrukkelijke aan dacht van het college van B. en W. voor de bouw van bejaardenwonin gen. Hij wilde ook graag, dat voor taan alleen maar bouwgronden be schikbaar werden gesteld voor de bouw van woningen met een rendabe le verhuring. Vooral de bouw van woningen voor de middengroepen werd door hem bepleit. Hadden enkele sprekers gesugge reerd de exploitatie van de havenac- comodatie in handen te geven van particulieren, de heer Kemperman zag liever, dat de gemeente zelf het ge hele havencomplex exploiteren zou. Hij brak nog eens een lans voor een aansluiting van het centrum van Waalwijk met de Langstraatweg in oostelijke richting. Men is thans nog steeds genoodzaakt, om te rijden tot aan de Tuinstraat, tegenover de Be soijensestr aat, als men van de Lang straatweg in oostelijke richting ge bruik wil maken. Hij bracht het gemeentebestuur en alle gemeentelijke diensten dank voor alles wat zij in het belang van de ge meente doen. O penluchttheater. „Hoe groter de fraktie, hoe groter de beschouwing", zei de heer Brou wer (eigen lijst), toen ook 'hij het woord kreeg voor het maken van en kele opmerkingen. Nu er steeds meer sprake is van over de voortgang van deze ontwik keling met de grootst mogelijke fre quentie mededelingen gedaan wor den. Alleen zó kan langzamerhand deze streeksamenwerking van interes sante theorie tot levende werkelijk heid uitgroeien. Andere wensen betreffen het wo ningbouwbeleid, 't werkgelegenheids beleid, de verkeersvoorzieningen spe ciaal wat de verbindingen met de beide industrieterreinen betreft, de realisering van het plan Centrum als een werkelijk rendabel plan op be trekkelijk korte termijn, enz. Maar dat alles is toch ondergeschikt aan of al thans afhankelijk van de financiële mogelijkheden. Daarom zal het beleid in 1966 tegelijk progressief èn be hoedzaam moeten zijn. Mag ik besluiten met een woord van waardering en dank van de Prot. Chr. Raadsfraktie voor de wijze waar op het kollege van burgemeester en wethouders de bestuursfunktie uit oefent. Het spreekt vanzelf dat in de ze waardering ook betrokken worden de gemeentesecretaris, de hoofden van dienst en het overige gemeente- personeel. Moge God U in dit begro tingsjaar kracht en wijsheid schenken om Uw opdracht in het belang van Waalwijk te vervullen. WEDEROPBOUW VAN VIETNAM Op Hawii is maandag de topcon ferentie op gang gekomen tussen president Johnson, diens naaste medewerkers en het staatshoofd en de premier van Zuid-Vietnam. Het voornaamste punt van gesprek is het „pacificatie-programma" voor Zuid-Vietnam, niettegenstaande de vurige wens van premier Kie en het staatshoofd Van Thieu om de Noordvietnamese haven Haiphong af te sluiten, de bombardementen op Noord-Vietnam uit te breiden en de Amerikaanse troepensterkte aanzienlijk op te voeren. Thieu en Kie zijn van mening dat de numerieke meerderheid van de geallieerde troepen onvoldoende is. Zij vinden dat de geallieerde troe pensterkte die op het ogenblik 800- duizend man bedraagt, moet wor den verdubbeld zodat er voor elke guerrilla-strijder van de Vietcong zes geallieerden zijn. De huidige verhouding is drie tegen een. De Amerikaanse onderhandelaars leggen vooral de nadruk op het op gang brengen van het programma van wederopbouw voor het Zuid- vietnamese platteland. Dit plan heeft ten doel het plaatselijke ge zag in op de Vietcong veroverde gebieden te herstellen en de in het slop geraakte Zuidvietnamese eco nomie op poten te zetten. Boven dien beoogt dit plan een aantal so ciale hervorming door te voeren. de bouw van bejaardenwoningen, wil de hij het gemeentebestuur vragen de mogelijkheid te onderzoeken om in de verschillende delen van de gemeente deze woningen te bouwen. Men is vaak zeer gehecht aan zijn omgeving, zei de heer Brouwer, en hij was er van overtuigd, dat velen het van harte zullen toejuichen. Hij vroeg meer toezicht in de speeltuin in het gemeentelijk recrea tie-oord, waar toch zoveel wordt ver nield. In het recreatiecentrum zou naar de mening van de heer Brouwer een openluchttheater zeker op zijn plaats zijn. Het gemis aan wachthuisjes bij de bushalten van de BBA was de heer Brouwer een doorn in het oog; hij wees er in dit verband op, dat in de Wilhelminastraat volkomen doelloos een wachthuisje staat, daar, waar vroeger een bushalte was. Een harte- wens blijft de aansluiting van Waal wijk-Zuid op de lijndiensten van de B.B.A. De heer Brouwer sprak de hoop uit, dat de sport en expositiehal, waarvoor de raad reeds een crediet beschikbaar stelde en die is geprojec teerd aan de Taxandriaweg, spoedig gerealiseerd zal kunnen worden. Voor de centrale administratie van de ge meentebedrijven had de heer Brou wer gedacht aan een stadskantoor in het zg. City-plan. De verdieping op de begane grond zou aangewend kun nen worden voor de uitbreiding van het winkelbestand. Ook de heer Brouwer bracht het gemeentebestuur en het personeel van alle gemeentelijke diensten dank voor hetgeen zij in het belang van de ge meente doen.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 3