waaLwij kse en lADQStRAAtse couraïu B. en W. geven repliek op algemene beschouwingen 110 E.M.S.-woningen verkocht of verhuurd Er keutel ij kheicS Investeringsschema Doorstromingsfonds Voelt Uzich moe? Futloos, dag in dag uit? Laat Sanatogen U helpen. Neem het dagelijks en merk hoe Uw oude energie en levenslust terugkeert. Sanatogen B i oscooptoez i c h t Verkeersplanning Financiële situatie niet onrustbarend Woningbouwbeleid 110 EMS-woningen verhuurd of verkocht Dank aan de heer Van Engelen Havenindustrie- terrein nog niet bouwrijp City-plan DEKZEILEN „American- stores" Tilburg Opzettelijke vernie lingen in de speeltuin Het organisatie onderzoek Begin volgend jaar aardgas Dupliek van nog enkele raadsleden VRIJDAG 11 FEBRUARI 1966 87e JAARGANG No. 11 tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" Geen reden tot ongerustheid havenindustrieterreinen Woningbouwbeleid zal meer gevarieerd worden Burgemeester Teijssen 'en de wethouders Van Heeswijk, Van Laack en Van den Hoven, hebben nog tijdens de vergadering van maandag gerepliceerd op de algemene beschouwingen van de fraktievoorzitters in de raad. In verschillende zaken is het college van B. en W. de raad weer tegemoet gekomen, en er konden enkele misverstanden uit de weg geruimd worden. Ook dit jaar zullen er ten gerieve van de raadsleden een aantal informele vergaderingen gehouden worden, waarin voorlich- Burgemeester Teijssen betuigde de raadsleden de erkentelijkheid van het college voor hun deelname aan de al gemene beschouwingen, maar vooral voor de inhoud van deze beschouwin gen, waarin een toon door klonk van warme belangstelling. Voordat hij in ging op deze beschouwingen deed hij enkele mededelingen van algemene aard. Er komen dus twee informele ver gaderingen, een met betrekking tot het slachthuis, waaraan een excursie verbonden zal zijn, en een met be trekking tot de centrale verwarming in het plan Laageinde. Tijdens een afzonderlijk te houden vergadering zal een geheel plannenpakket inzake de woningbouw worden aangeboden. In zijn nieuwjaarsrede had burge meester Teijssen een uit 25 plannen bestaand pakket aangeboden van ob jecten, die reeds een begin van reali sering of een begin van realiteit heb ben. Er is een uitvoerig investerings schema voor opgesteld, dat aan de raad wordt voorgelegd, nadat 't eerst door de financiële commissie is be sproken. Burgemeester Teijssen kondigde voorts aan, dat de raad binenkort een zestal voorstellen van enige im portantie zal worden gedaan. Als eerste noemde hij het voorstel met betrekking tot de instelling van een zgn. Doorstromingsfonds voor huur ders van woningwetwoningen die ver huizen naar woningen met een hoge- Het versterkend middel voor jong en oud re huur. Van rijkswege worden de ge meenten geholpen bij deze zgn. door stroming. De gemeenten kunnen aan spraak maken op een bedrag van f 50 voor ieder geval, en op een bedrag van f 0.50 per inwoner. Dit betekent voor Waalwijk dus f 10.000, - Er zal een fonds van in het leven geroe pen moeten worden. De regeling die de gemeente thans nog heeft, komt te vervallen. Tijdens een van de komende raads vergaderingen zulen B. en W. de raad een voorstel doen met betrekking tot het bioscoop toezicht. Dit is noodza kelijk geworden, nu de gemeenschap pelijke filmkeuring van een groot aantal gemeenten op de helling is ko men te staan. Het is een zaak met minstens drie aspecten, een juridisch, een principieel en een doelmatig heidsaspect. Aan een en ander zal zorgvuldig aandacht worden besteed. De verkeersplanning wordt steeds meer geïntegreerd in de ruimtelijke ordening. Het is noodzakelijk, dat Waalwijk wordt onderworpen aan een nauwkeurig verkeersonderzoek. Het college heeft aan het Raadgevend Bureau voor Verkeerskunde lr. Van Dijk te Den Haag gevraagd of het bereid is, de gemeente aan een derge lijk onderzoek te onderwerpen. De kosten zullen ca. f 8.000, - bedra gen. Tijdens een van de eerstkomen de vergaderingen zal aan de raad worden gevraagd het benodigde cre- diet beschikbaar te stellen. De raad staat verder nog een voor stel te wachten aangaande de invoe ring van een differentiatie voor sub sidieverlening aan de Oranjevereni gingen, waardoor deze verenigingen dus zullen worden gesubsidieerd naar het aantal jeugdleden; een voorstel met betrekking tot het uitbreidings plan De Hoef en een voorstel t.a.v. de havenaccomodatie, waarover het gemeentebestuur contact heeft gehad met het Rotterdamse havenbedrijf. Sprekend over de financiële situa tie van de gemeente, gaf hij de raad een exposé van de functie van de ge meentelijke reserve, die voor Waal wijk niet onbelangrijk is. Ze is goed deels van toevallige aard, en werd tot nu toe aangewend als er behoefte was aan liquiditeitsmiddelen. Ze fungeert nu gedeeltelijk als sluitpost voor de gewone dienst. Dat het organisatie onderzoek van het gemeentelijk appa raat, dat binnenkort ingesteld gaat worden, geweldige financiële succes sen zal hébben, valt niet te verwacmh- ten. Met betrekking tot de schulden last van de gemeente, zei burgemees ter Teijssen, dat miljoenen geïnves teerd zijn in de woningbouw. Belang rijke investeringen, zoals het haven project, zullen zo spoedig mogelijk rendabel worden gemaakt, antwoord de burgemeester Teijssen op desbe treffende vragen van enkele raadsle den. Het woningbouwbeleid ondervindt doorslaggevende moeilijkheden in ver band met de krappe kapitaalmarkt. Zeer binnenkort hoopt het college een zeer gevarieerd pakket van de te ver wezenlijken bouwprojecten te kunnen aanbieden. Het college besteedt alle aandacht aan de woningwetwoningen B. Dat zijn prachtige woningen, die te pref eren zijn boven de woningwet woningen A, waarvan er al veel staan in Waalwijk. Het pakket bevat ook nog premie-woningen en een aantal zgn. Manders-woningen, waarvan er voorlopig 6 gebouwd zullen worden en waarvoor grote belangstelling be staat. De verwachting is gerechtvaar digd, dat er nog meer verworven kun nen worden. Door een ministeriële bijdrage zulen deze woningen f 26.900, - gaan kosten. Met betrekking tot de bungalows aan de Akkerlaan, deelde burgemees ter Teijssen mee, dat ze alle 12 wa- ting zal worden gegeven over plannen die op stapel staan, terwijl in een afzonderlijk te houden vergadering een geheel plannenpakket inzake de woningbouw zal worden aangeboden. Op korte termijn kan de raad een investeringsschema tegemoet zien, waarin zullen zijn aangeduid alle objecten, die een begin van realiteit hebben. ren verkocht. De stichtingsprijs is door een 3-tal factoren beduidend op gevoerd door een t.v.installatie, een garage en door de afscheidingsmu ren. Minder opwekkende geluiden moest burgemeester Teijssen laten horen met betrekking tot de EMS-wonin- gen. Hij deelde mee, dat er intussen 22 zijn verkocht en 88 verhuurd. Het project omvat 246 woningen, maar ze zijn nog niet allemaal gereed. Burgemeester Teijssen ging nadien nader in op de onderwerpen, waaraan door de verschillende sprekers aan dacht was besteed, en die door hem nog niet ter sprake waren gebracht. Hij sprak over het aanstaande vertrek van de heer Van Engelen, die hij dank bracht voor de "critisch-construc- tieve" wijze, waarop hij steeds aan de beraadslagingen heeft deelgenomen. Naar aanleiding van diens opmer kingen over het Bejaardencentrum, merkte de voorzitter op, dat het ge meentebestuur steeds gestreefd heeft naar de totstandkoming van dit pro ject. De gemeente heeft waar moge lijk haar bijdrage geleverd; in het bij zonder heeft de gemeente aandacht besteed aan de financiële kant van de zaak. Het grote verschil in huurprijs van de sportvelden werd door de bur gemeester afdoende verklaard. Het terrein aan de Krayenhoflaan is met bescheiden middelen tot stand ge bracht en behoeft van gemeentewege geen onderhoud. Wat de speelterrei nen betreft, zei hij, dat de raad bin nenkort een voorstel zal 'bereiken aan gaande de aanleg van een speelterrein in het Laageinde, en zo spoedig mo gelijk daarna hoopt 'het college te kunnen komen met voorstellen voor speelterreinen elders. De bezorgdheid van de heren van Engelen en Dercksen over de trage uitgifte van industrieterreinen aan de haven deelt het college niet. Ze zijn nog niet eens bouwrijp gemaakt en er is nog geen bekendheid aan gegeven; desondanks zijn er al gegadigden. Het industrieterrein Zanddonk is, op enkele kleine percelen na, uitge geven. Hier doet zich echter de moei lijkheid voor, dat de vestiging wordt afgeremd door het uitblijven van de rijksgoedkeuringen, zonder welke niet kan worden gebouwd. Burgemeester Teijssen vond deze situatie verontrus tend, vooral ook, omdat de werkgele genheid er door wordt gestabiliseerd. De opmerkingen van de heer Van Engelen met betrekking tot de wegen in de streek, zei burgemeester Teijs sen, dat 'hij het daarmee meer dan roerend eens was. Hij kan overigens niet beoordelen, of het departement van Verkeer en Waterstaat in de si tuatie verkeerd,, zoals de heer Van Engelen die geschetst 'heeft! De verbinding Tilburg - Gorkum zal nog wel eens ooit tot stand komen. Het gaat met stukjes en beetjes; de brug over de Bergse Maas zal zeker niet voor 1970 in aanbouw komen. Het college zal de mogelijkheid onderzoeken om te komen tot verto ning van over het algemeen betere films. Mogelijk is in dit verband iets te doen met de subsidie, die nog voor de Kunstkring wordt uitgetrokken. Op 25 februari vindt de afsluiting van de besprekingen plaats in het ka der van het city-plan. Nadien zal zo spoedig mogelijk de raad op de hoog te worden gesteld. Het ligt allerminst in de bedoeling de onderhandelingen over de verwer ving van de panden, die liggen tussen de Kombi en Speet, te traineren, zo als de heer Van Engelen dat sugge reerde. Na 25 februari zal er, ook aangaande dit terrein, een gesprek plaats hebben met vertegenwoordigers van de middenstand. Voor zover ze nog niet aan de orde waren geweest, ging burgemeester Teijsen nog in op vragen en opmer kingen van de heren Van Seters, Dercksen, Kemperman en Brouwer. De voorlichting aan de gemeente- van eerste kwaliteit doek tegen bijzonder lage prijzen! Bijv. 400 x 600 115,20 600 x 800 230,40 Op deze prijzen 5% KORTING voor contante betaling. Belt U even tel. (04250) 31748 Telefoonstraat 33 (zijstraat Heuvelstraat) naren moet inderdaad meer accent krijgen. Een daartoe bestemd pand is intussen gesloopt. B. en W. blijven diligent. Over het Cultureel Centrum zullen spoedig informaties worden gedaan. Een verpleeghuis voor langdurige zieken zal er zeker komen in Waal wijk, want het is daarvoor aangewe zen in een provinciale planning ter zake. In 21 gevallen is een rijkspremie verleend voor krotopruiming. De betonmortelfabriek in het ha venindustrieterrein komt zeker; het wachten is op de rijksgoedkeuring. Voor de, behuizing van de Centrale Administratie hoopt het gemeentebe stuur een pand te verwerven, zoals haar dat is gelukt voor de Gemeente lijke Sociale Dienst en het Bureau Huisvesting. Voor de dienst gemeen tewerken zal een semi-permanent ge bouw worden geplaatst aan de Taxan- driaweg tussen de Meisjes-ulo en de r.k. Kleuterschool in het gemeente huis bestaat grote behoefte aan ruim te. Als de dienst Gemeentewerken er uit is, zal de situatie aanmerkelijk verbeterd zijn. Binnenkort komen ook nadere ge gevens over de bouw van bejaarden woningen. Wat betreft het openluchttheater, waar de heer Brouwer over sprak, merkte burgemeester Teijssen op, dat er in Brabant 6 zijn; alle 6 zijn ze noodlijdend! Met de BBA zullen nog eens be sprekingen worden gevoerd om Waalwijk-Zuid in de route van een van de lijndiensten op te nemen. De sporthal heeft in beginsel de goedkeuring verkregen van Gedepu teerde Staten. Nadien besteedden de wethouders nog aandacht aan zaken, die speciaal de aan hen toevertrouwde diensten betroffen. Wethouder Van Heeswijk van Gemeentewerken, Grondbedrijf, Sportpark en Zweminrichting, begon met te verklaren, dat de gemeente handen tekort komt om de vernielin gen, die kennelijk door grotere jon gens worden aangericht in de speel tuin bij het zwembad, te herstellen. Wat het dak boven de zandbak be treft, zei hij, dmat een grondig her stel noodzakelijk was, op de eerste plaats door verzakkingen en op de tweede plaats door op ettelijke ver nielingen van de jeugd.. De veiligheid van de schooljeugd gaat het college van B. en W. zeer ter harte. B. en W. zullen erkentelijk zijn voor iedere suggestie, die de veilig heid van de jeugd kan verhogen. De opmerkingen van de heer Van Enge len t.a.v. de moeilijkheden die zich voordoen, wanneer bij verkeersonge vallen geen onmiddellijke doktershulp aanwezig is, zei de wethouder nader in overweging te zullen nemen. Rond 15 maart zal de sluis in het havenproject in gebruik kunnen wor den gesteld. 'Het instructiebad kan toch wel het beste gebouwd worden naast het bad huis. De noodkerk van de Bernadette,- parochie is te klein. Bovendien is ze constructief niet voor dit doel bruik baar. De reconstructie van het Vredes plein vlot inderdaad niet. Er is een crediet voor, maar men is het er nog niet over eens, welk materiaal zal worden gebruikt, asfalt of klinkers. Het wachten is ook op definitieve be slissingen van de BBA, die op het Vredesplein een busstation wil bou wen. De reconstructie van verschillende straten verloopt volgens plan. Spoe dig is de Besoijensestraat aan de beurt; daarna volgt de St. Antonius- straat. Er is inderdaad een grote, ach terstand in de herbestrating. Er wordt gedaan wat mogelijk is; er zijn echter te weinig stratenmakers. Er is een plan om alles op orde te brengen. De verbinding met de Langstraatweg waarop de heer Kemperman aan dringt, zal een gemeentelijke aange legenheid worden. De provincie zal er zeker niet aan beginnen. Wethouder Van Laack, van Sociale Zaken en Personeelszaken, deed en kele mededelingen betreffende het op handen zijnde organisatie-onderzoek van het gemeentelijk apparaat. Hij verklaarde met nadruk, dat het col lege van B. en W. het nut van een dergelijk onderzoek nooit heeft be streden. 'Het feit, dat aan de nieuwe gemeente-secretaris enige inwerktijd diende te worden gelaten, maakt het begrijpelijk, dat het college van B. en W. wat later dan was voorzien, kwam met het voorstel tot het instellen van het betreffende onderzoek. Dat amb tenaren nu door ambtenaren zullen worden gecontroleerd, bestreed Wet houder Van Laack. Het bureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten beschikt over deskundigen, die geen ambtenarenstatus hébben. Ten aanzien van de bezetting van het te bouwen bejaardencentrum merkte wethouder Van Laack op, dat dit primair een zaak is van het be stuur van de stichting. Waalwijkse ingezetenen zullen naar zijn mening zeker niet achtergesteld worden, in tegendeel. Toch blijken er steeds pro blemen te zijn t.a.v. de bezetting van bejaardentehuizen. Het college van B. en W. zal graag via de gemeente lijke dienst van Sociale Zaken stimu lerend en coördinerend optreden. Hoe zit het met de normering van de bijstanden, verleend volgens de Al gemene Bijstandswet? Er is een zeer intensief contact met de Langstraatse gemeenten, dat o m. 'beoogt eenheid te verkrijgen in de uitkeringen. De normen voor de te verlenen bijstand mogen zeker openbaar gemaakt wor den, maar wethouder Van Laack wil de dat liever niet doen. "In ons land loopt men niet graag te koop met de inhoud van zijn portemonnaie" Hij stelde zich voor, dat de raadsleden vertrouwelijk over een en ander zul len worden geïnformeerd. Met de nazorg van het b.l-o. héb ben B. en W. geen rechtstreekse be moeiingen. B. en W. worden wel ver trouwelijk ingelicht. Ongerustheid dienaangaande is werkelijk overbo dig, aldus wethouder Van Laack. De raad zal binenkort een voorstel bereiken dat de noodzakelijke uitbrei ding van de Gemeentelijke Sociale Werkplaats tot onderwerp heeft. De instandhouding van een team van deskundige leiders baart het gemeen tebestuur enige zorgen. Wethouder Van den Hoven, van de Gemeentelijke Bedrijven, ging in op de opmerkingen aangaande het schoonhouden van de flats. B. en W. houden zich ernstig met deze zaak bezig; er wordt momenteel een en quête ingesteld. Voorop staat, dat de vele klachten moeten worden wegge nomen. Overwogen wordt een ander schoonmaakbedrijf de opdrachten te geven. Het in het leven roepen van een eigen gemeentelijk schoonmaak bedrijf vond wethouder Van den Ho ven niet wenselijk. Persoonlijk is wet houder Van den Hoven er voor, dat de bewoners zelf de trappen schoon houden, terwijl het schoonmaken van het bovenste gedeelte van het trap penhuis en van de ramen aan een particulier bedrijf blijft opgedragen. Een vast bedrag voor de kosten van verwarming in de Noordstraat zou prachtig zijn, maar een en ander brengt grote problemen met zich mee. De warmtemeters daar zijn in ieder geval goed.. Reële klachten over de verwarming in het plan Laageinde zijn er eigen lijk nooit geweest. Het tijdstip, waarop het aardgas in Waalwijk zal kunnen worden ge- distrmibueerd, is al verschillende ke ren verschoven. De verwachting is thans eind dit jaar, begin volgend jaar. Met de erkende installateurs zijn reeds besprekingen gevoerd. Er is geen sprake van, dat het slechthuis gaat verdwijnen, aldus wet houder Van den Hoven. Als het al gefluisterd wordt, dan gebeurt dit vast door "belanghebbenden"Hét slachthuis zal aan een nauwkeurig onderzoek worden onderworpen. Toezicht op bewoning zal er voor lopig nog wel niet komen. Het col lege van B. en W. heeft overwogen een inspecteur of een inspectrice aan te stellen, maar 'het is op de eerste plaats nogal kostbaar en vervolgens zal het weinig effect sorteren, omdat hooguit twee keer per jaar in iedere gemeentewoning een onderzoek kan worden ingesteld. Naar aanleiding van de opmerking van de heer Van Seters met betrek king tot het cultureel centrum, waar aan z.i. geen directe behoefte bestaat,

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5