Katholieke Ulo-scholen krijgen hogere vergoedingen dan B. en W. voorstellen R.K. Boerinnenbond (aid. Waalwijk) hield jaarvergadering Smid je Verholen en de strijd tegen Mars a Ook voor de lagere-schooljeugd traktatie Festiviteiten rond koninklijk huwelijk 6 ÜE ECHO VAN HET ZUlDEN VAN VRIJDAG 11 FEBR. 1966 6 „Cultuur inpompen" Voordat de raad van Waalwijk maandagavond overging tot het houden van de algemene beschouwingen op de bedrijfsbegrotingen en gemeentebegroting 1966 en tot het vaststellen van deze begrotingen, werden nog enkele voorstellen van B en W aan de raad in behandeling genomen. Over enkele daarvan werd nog uitvoerig gediscussieerd, namelijk over het voorstel tot het vaststellen van het bedrag per leerling voor het buitengewoon uitgebreid lager onderwijs, en over het beschikbaar stellen van een crediet voor de organisatie van festiviteiten ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. De raad wilde het gevraagde crediet graag beschikbaar stellen, ze was spontaan bereid méér te voteren, om ook de lagere-schooljeugd te kunnen trak teren. Achterstand in onder wijsvergoedin gen moet worden ingehaald „Zuiden heneden ANP" Systeem van geleidelijkheid Wethouders en Van Seters tegen DOKTER JANE verklaarde de heer van Engelen ge schrokken te zijn van de opvatting van de heer van Seters, dat het cul turele leven in Waalwijk nog niet vol doende gerijpt is voor een cultureel centrum. Het is de taak van de over heid, aldus de heer Van Engelen, iedereen in de gelegenheid te stellen "aan cultuur te doen". Hij was met het college van B. en W. van oordeel, dat de noodkerk geen geschikt instructiebad zou kunnen worden. Dit pand krijgt straks een andere en belangrijkere functie. De verbinding van het centrum van de Langstraat met Tilburg en Den Bosch is persé beneden de maat. Van de stadsgewestelijke commissie zal er eens een nadrukkelijke aktie uit moeten gaan, die er toe zal lei den, dat er een uursneldienst komt. Willen we voorkomen, dat er stagnatie ontstaat in de voortzetting van het winkelbestand in de Stati onsstraat, dan moet er op korte ter mijn een complex plan klaar komen, dat voorzien in de leemte die er be staat tussen het gasfabriek en de Bernhardstraat. Hij was blij met het gevarieerde woningbouwpakket, met het investe ringsschema, waaraan hij toch graag een zekere prioriteit ten grondslag zou willen leggen. Hij uitte zijn tevredenheid over de op handen zijnde voorstellen, maar vond het toch jammer geen uitspraak te hebben gekregen naar aanleiding van zijn opmerking over de uitgifte van de industrieterreinen. Burge meester Teijssen antwoordde hierop, dat hij dienaangaande geen medede lingen kon dóen. Elders zullen zeker N.V.'s bestaan, maar die zijn dan toch bemand door gemeentelijke functionarissen. De heer Van Engelen herinnerde het college van B. en W. aan de eens gedane belofte tot het. organiseren van een burgerdag, van belang in ver band met de op handen zijnde ver kiezingen, waaraan dit keer voor het eerst door een grote schare jonge kiezers zal worden deelgenomen. Zij moeten immers gewezen worden op de waarde van deze burgerplicht. De heer Van Seters bleef er bij, dat er in Waalwijk weinig belangstelling voor cultuur bestaat dat is duidelijk gebleken. Men kan geen belangstel ling voor cultuur inpompen, zei hij. Hij was blij met de toezeggingen van de informele vergaderingen en hij ging nog even nader in op de ver tragingen in de industrievestiging, veroorzaakt door het uitblijven van rijksgoedkeuringen. Hij vond het dieptreurig, dat Nederlandse bedrij ven moeten verhuizen naar het bui tenland. Een veelheid van hamerslagen on derstreepte de even zovele goedkeu ringen van de raadsleden die zij hechtten aan de bedrijfsbegrotingen en de gemeentebegroting 1966. B en W stellen de raad voor de exploitatievergoeding van het bij zonder uitgebreid lager onderwijs vast te stellen op 105,per leer ling en voor de zgn. bruikleen- scholen op 92 per leerlingen. In een vrij geëmotieerd betoog vroeg de heer Van Eijl nog eens nadrukkelijk de aandacht van zijn mederaadsleden en van het college van B en W voor deze kwestie. Het landelijk gemiddelde is 135,- per leerling, voor 1965. Waalwijk lag dus het vorig jaar, toen 95, werd uitgetrokken, maar liefst 30% beneden dit gemiddelde. De heer van Eijl wees met nadruk op de achterstand van het onderwijs in Noord-Brabant, die naar zijn me ning is voortgekomen uit het feit, dat religieuzen lange tijd op basis van liefdadigheid veel voor het on derwijs hebben gedaan. De kosten werden zo laag mogelijk gehouden, en daarop wordt thans nog voort geborduurd. Nu het onderwijs voor een goed deel in handen van leken is, die niet zelf de schoollokalen schoonhouden of enveloppen tebin- nenstebuiten keren, wordt het on derwijs de dupe van de uiteraard zeer toe te juichen en zeer goed be doelde zuinigheid van toen. De heer van Eijl citeerde uit een artikel van „De Volkskrant", waar in werd gesteld, dat Noord-Brabant en Limburg een duidelijke achter stand hebben in deze. De hoofdin specteur van het lager onderwijs voor deze provincies zou dit heb ben beaamd. Er werd gesproken van 'n achterstand van 22%, Waal wijk ligt 30% achter Hij stelde de raad voor de bedra gen te verhogen tot resp. 120, en 100,opdat ze dichter bij het rijksgemiddelde zullen worden ge bracht, maar ze liggen dan toch al tijd 25,onder De voorzitter zei, dat B en W de zaak uit een andere gezichtshoek benaderen dan de heer Van Eijl. Het standpunt van B en W is, dat ook de vergoedingen voor het ulo zullen worden opgetrokken, maar dan volgens een systeem van ge leidelijkheid. In 1961 werd 62,50 beschikbaar gesteld, in 1961 63,60, in 1962 66.50, in 1963 80,—, in 1964 85,in 1965 95,en nu werd 105,voorgesteld. De heer van Eijl wil vandaag het niveau bereiken, dat B en W zich ook voor stellen, maar dan op langere ter mijn. De heer Kemperman had verno men, dat Eindhoven 105.betaal de. Daar moeten wij dan maar niet boven gaan, zei hij. „Dat was voor 1965", zei de heer Van Eijl, maar v/at zegt U ervan als ik U vertel, dat een gemeente als Rolde 175,- betaald?" De heer Van Engelen deelde de zienswijze van de heer Van Eijl. Er is en blijft een achterstand, en die moet zo snel mogelijk worden in gehaald. Wij moeten als staat niet op de stoel van de school gaan zit ten. De heer Van Seters verklaarde, dat zijn fraktie wel begrip had voor de moeilijkheden van de scholen, maar dat hij toch liever nog even een afwachtende houding aannam, want de exacte cijfers, die de heer Van Eijl had gegeven hadden hem nog niet overtuigd. „Als we zo doorgaan, raken we steeds verder achter", zei de heer Van Mosselveld die zich voor het voorstel van de heer Van Eijl uit sprak. Ook de heer Meijs zou graag nog wat meer cijfers gezien hebben. Het voorstel van Van Eijl kwam in stemming: bijna alle raadsleden gaven er hun stem aan, behalve de wethouders en de heer Van Seters. B en W vroegen de raad een cre diet van 2250,voor het organi seren van festiviteiten rond het hu welijksfeest van prinses Beatrix. B en W hadden contact gehad met Waal wij ks Belang en de Oranje verenigingen; men had zich geza menlijk beraden en de plannen kre gen de instemming van 't gemeen tebestuur. De feestelijkheden zullen worden geconcentreerd in de avond uren, omdat overdag toch velen naar de T.V.-uitzendingen zullen kijken. Alle kinderen krijgen een lampion, die ze mogen houden. Er zullen lichtstoeten geformeerd wor den, die vanuit de verschillende delen van de gemeente op zullen trekken naar het centrum. De Waalwijkse muziekgezelschap pen zullen er hun medewerking aan verlenen. De kleuters krijgen een traktatie, en dit alles was be groot op 2250,—, d.w.z. ca. 10 ct. per inwoner. Gedeputeerde Staten hadden zich er reeds accoord mee verklaard. Waarom geen traktatie voor de lagere-schooljeugd? vroeg de heer Van Mosselveld. Alle raadsleden wilden de lagere-schooljeugd wel trakteren, en daarom was de raad ai bij voorbaat bereid, het daar voor benodigde geld beschikbaar te stellen. Hamerstukken werden de voor stellen tot vaststelling van presen tiegeld ad 25,voor leden van de stembureaus; tot het beschikbaar stellen van een crediet van 3.290,- voor de aankoop van een hydrauli sche kraan ten behoeve van de dienst gemeentewerken; tot aan koop van grond, gelegen onder de gemeente Sprang-Capelle, van J. J. C. A. de Graaf te Kaatsheuvel; tot aankoop van grond, gelegen ten noorden van de Drunenseweg, van W. C. Pullens; en tot het aangaan van een credietovereenkomst. In café ,,'t Vosje" kwam de afde ling Waalwijk van de R.K. Boerin nenbond in algemene jaarvergade ring bijeen. Aan deze vergadering was ditmaal een feestelijk tintje ge geven, terwijl als spreker was uit genodigd de heer E. Grosveld, cul tureel adviseur van de N.C.B. uit Tilburg. Mevrouw van Loon-Pullens voor zitster van de afdeling opende de vergadering met gebed, waarna door allen een marialied werd ge- zengen. Uit het jaarverslag van de secre taresse mevrouw Pulles - Damen bleek, dat de afdeling in het afge lopen jaar een grote activiteit heeft ontplooid. De vergaderingen wer den uitstekend bezocht en aan de excursies werd door een groot aan tal leden deelgenomen. Door ver trek was het ledental; iets terugge lopen. Het financieel verslag van de pen- nmgmeesteresse mevrouw v. Bla- del- Klijn vermeldde een batig sal do. Nadat beide functionarissen door de voorzitster dank was gebracht voor hun keurig verzorgde jaarver slagen, kreeg de heer Grosveld het woord. Voor de pauze behandelde deze vlotte spreker op duidelijke wijze het onderwerp „arbeidsver- korting" waarbij hij aantoonde, dat dit onderwerp, door de grote ver anderen in het arbeids millieu, ook voor het boerenbedrijf grote betekenis heeft gekregen, te meer omdat het boerenbedrijf thans ge heel is gespecialiseerd, en de kin deren in tegenstelling bij vroeger, menigmaal andere bedrijfstakwerk zoeken. In de pauze werd koffie met ge bak geserveerd. Na de pauze sprak de heer Gros veld over het onderwerp „levens kunst". De voorzitster bracht de heer Grosveld hartelijk dank voor zijn leerzaam en interressant betoog, en dat de leden buitengewoon voldaan v/aren bewees het hartelijk applaus dat de dankwoorden van de voor zitster onderstreepte. Bij de bestuursverkiezing werd de periodiek aftredende secretares se mevrouw Pulles-Damen met al gemene stemmen herkozen. Na de vergadering had een ver loting plaats ter versterking van de kas, om prachtige prijzen. De ver loting bracht 67,50 op. Na de verloting deelde de voor zitter mede, dat de afdeling op 5 april a.s. een excursie zal maken naar de tapijtfabriek Bergoss te Oss, waarna 's avonds een mode show georganiseerd door „Libelle" te Tilburg zal worden bijgewoond. Na deze mededelingen, die met ap plaus werden begroet volgde slui ting der vergadering. KRIJGSMACHT GEEFT HUWELIJKSGESCHENK Land-, zee- en luchtmacht gaan een inzameling houden voor een huwelijksgeschenk voor prinses Beatrix. Maandag is van minister De Jong een brief uitgegaan, waar in op basis van vrijwilligheid van al het militaire en burgerpersoneel, waaronder ook de dienstplichtigen vallen, gevraagd wordt een bij dra- gé te leveren. De wijze van inza meling wordt overgelaten aan de commandanten. De gedachten van 'de minister gaan uit naar twaalf zilveren schalen, die de wapens van de krijgsmachtdelen zullen dragen. De garde-regimenten geven een apart cadeau, nl. 8 ijskoelers; en de marechaussees 12 wijnkoelers met zilveren beslag. JUWELENROOF VAN HALF MILJOEN De diefstal in het Amsterdamse Hilton-hotel afgelopen weekeinde, waarbij uit de kamer van een Ameri kaanse miljonairsechtpaar een partij sieraden gestolen werd, blijkt de grootste juwelenroof te zijn, die de hoofdstad ooit gekend heeft. Aan vankelijk meende het echtpaar, dat er voor een ton aan juwelen was wegge haald, maar bij latere naspeuringen kwam het tot de overtuiging, dat de dief voor ruim een half miljoen gul den heeft buitgemaakt. Voor het echtpaar is het een zware slag; het is niet tegen diefstal verzekerd. De bestolene is de 50-jarige Ame rikaanse uitgever E. Reves, woonach tig in Genève. Zaterdag pas was het echtpaar Reves in het Amsterdamse Hilton-hotel aangekomen. De juwelen zaten in een bruinieren koffertje; de heer en mevrouw Reves hebben nage laten hun kostbaarheden bij de hotel- kluis in bewaring te geven. „Rinosflag salieragzei een van de Marsakkertjes met een ern stig gezichtje, terwijl hij op de vo geltjes wees. Maar de smid ver stond daar natuurlijk geen woord van. „Ik weet niet wat je bedoelt, makker," lachte hij. „Maar als je denkt, dat ik die bandjes van die bekjes haal, dan heb je het mis. Dan zouden die lieve vogeltjes im mers gaan zingen, en dan zou ik zó afschuwelijk vredelievend wor den, dat ik met niemand meer wil de knokken, zelfs met Mars niet! Het spijt me wel, jongens, maar voorlopig blijf ik toch nog liever over mijn 2 vuisten beschikken!" Dat was een heel verhaal van de smid en op hun beurt verstonden de Marsakkertjes daar weer niets van. Maar toen de kereltjes merk ten, dat de smid de snaveltjes net jes dichtgebonden liet, begonnen ze tevreden te lachen: ze hadden el kaar dus begrepen, die drie. Intussen hebben we al lang be grepen, dat de torenkamer zo stik donker was, omdat de ramen to taal ontbraken. Maar in het licht van de zaklantaarn was duidelijk te zien, dat er vroeger wel ramen geweest waren, die echter op ruwe wijze dichtgemetseld waren. ,Mooi zo," lachte de smid en hij haalde een paar hamers en breekijzer uit zijn gereedschapskist. „We kunnen hier niet eeuwig blijven. We moe ten proberen naar buiten te komen. Als jullie me dus eens hielpen hak ken, dan schoten we goed op." De slimme Marsakkertjes begrepen onmiddellijk wat smidje Verholen wilde en samen met hem begonnen ze van leer te trekken tegen een der dichtgemetselde ramen. Dat de den ze opperbest, want met hun 4 handjes waren ze veel handiger dan de smid met twee. Was het ene stel armen moe, dan gebruikten ze rustig het andere en zo hakten ze zonder ophouden aan één stuk door. Eilaasbeneden was men op dat ogenblik ook aan het hakken. Daar stond een sterke soldaat krachtig los te beuken op de deur van smid- je Verholen. De kolonel keek daar bij persoonlijk toe, iets waarin ko lonels meestal héél goed zijn. De deur was echter zo sterk, dat het werk bijna niet opschoot, ook al gaf de kolonel nog zulke terzake kundige aanwijzingen. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door Adeline McElfresh 37) Juffrouw Dawson had de tafel op de veranda gedekt, een blauw en wit geblokt tafellaken, blauw en wit ge blokte servetten en een grote karaf ijsgekoelde limonade. Toen Jane haar auto op de witbe- tegelde inrijweg parkeerde, bood het een verrukkelijk en uitnodigend wel kom op zo'n gloeiende avond. De langdurige hitegolf was door de storm niets afgenomen; na de eer ste paar uur was de temperatuur van bijna honderd graden weer terugge komen, en zo was het sindsdien ge bleven. Zelfs 's nachts kwam het kwik weestal niet beneden de zeven tig- Jane had het koelste aan wat ze bezat, een gespikkeld wit Zwitsers jurkje, met een lage, ronde hals en een wijde rok. Ze had die nog ge kocht voor haar vakantie in Maine - was dat pas vorig jaar geweest? - toen ze bij Peter en Millie Farley in hun zomerhuisje gelogeerd had. De keting die ze nu droeg, had ze toen van Peter gekregen, een snoer wite bewerkte schelpjes. „Dan kun je aan -*» me denken als je 'm draagt", had hij met een lichte kus op haar lippen ge zegd. „hij brengt geluk". Hieraan dacht ze toen ze de ket ting even aanraakte voor ze op de bel drukte. De oude dokter deed open; zijn bruinverbrande, rimpelige gezicht verhelderde toen hij haar zag. „Jane, wat zie je er heerlijk koel uit, kind. En lief ook. Als ik veertig jaar jonger was - of zelfs dertig - Grinnekend bood hij haar zijn arm. Jane stak er de hare door en zei „Wat bent u complimenteus vandaag, dokter". „Ik moet gauw zijn met m'n com plimenten, voordat Bill Latham je ziet." „Bill? Is die óók hier?" „Die is hier ook", herhaalde hij plechtig. „Ik kan je je avond toch niet laten verspillen aan zo'n oude sok als ik." Bill stond op toen ze de kamer binnenkwamen. - „Wie is er een oude sok?" „Ik zei juist tegen Jane - Maar Jane viel hem in de rede ,,Ik wist niet dat je ook zou komen Bill. Lief van dokter Ed om ons van zijn vangst te laten meegenieten, vind je niet?" „Heel lief", zei Bill zacht met haar beide handen in de zijne Maar het was duidelijk, dat Bill Latham het niet over de vis had, waar van de heerlijke bakgeur hen uit de keuken tegemoet kwam. Kennelijk in z'n schik stond de oude dokter lachend naar hen te kij ken. De vis was precies goed, heerlijk mals en bros. Juffrouw Dawson gaf er frisse, groene sla bij en ze dronken koele kwast uit hoge, ranke glazen. Jane voelde zich bijna gelukkig, terwijl ze zo naar de wederwaardighe den van Bill en de oude dokter op de Wisconsinmeren zat te luisteren. Bill was er ook geweest, maar geef mij maar een bergbeek in Tenessee; als 't op een prettig visdagje aankwam, zat hij met vuur het oord waar hij vandaan kwam, te verdédigen. Onwillekeurig vlogen Jane's ge dachten naar de vraag hoe vaak hij in z'n geliefde bergbeken gevist zou heb ben met het meisje wier portret hem op zijn schrijftafel gezelschap hield. Bij die gedachte leek de avond iets van zijn kleur voor haar te ver liezen. „En wat vind jij ervan, Jane?" be trok Bill haar in 't gesprek. „Ik durf het haast niet te beken nen, maar ik heb nog nooit gevist." „Nog nooit gevist?" riep Bill on gelovig uit. „Maar daar zullen we dan eens verbetering in moeten brengen, vindt u ook niet, dokter?" Ze schoten alle drie in een harte lijke laoh en de gezelligheid keerde weer. Het speet Jane toen de télefoon rinkelde en de dokter zich haastte om die te gaan beantwoorden. Hij was bijna dadelijk weer terug, een ernsti ge uitdrukking op zijn gezicht. „Lizzie Rogers", legde hij uit. „Het was haar man. Hij kan haar maar niet wakker krijgen. Kom je mee, Jane. Hij was al op weg naar het witte dok tershuis, waar hij zo snel mogelijk zijn boel bij elkaar zocht die hij twee maanden geleden op een plank in de kast had weggeborgen. Jane en Bill kwamen direct achter hem aan; Jane's gedachten gingen uit naar hét magere, taaie vrouwtje, dat beloofd had naar dokter Laird te gaan. Had ze dat nog gedaan? Even later reden ze met z'n drieën in Jane's auto door de donkere stra ten, waaruit het puin nu bijna geheel was weggeruimd. Het was bijna tien uur op het dash boardklokje. Vrouw Rogers lag op haar rug, schijnbaar rustig in slaap. Maar het lukte 'hen evenmin haar wakker te krijgen. Haar man vertelde dat hij het al verscheidene malen geprobeerd had voordat hij was gaan opbellen. Jane vroeg hem naar de hoofdpijnen. „Ze kreeg ze hoe langer hoe va ker. Gisteravond klaagde er erover dat ze er niet door in slaap kon ko men; maar - en de 'hemel moge het me vergeven - ik dacht dat ze bang was door de storm". „Is ze nog bij dokter Laird geweest zoals dokter Langford had voorge steld?" vroeg de oude dokter. Stephen Rogers schudde het hoofd, „Ze dacht aldoor dat 't wel weer over zou gaan." De oude dokter deed nu zijn tas open, haalde er de bloeddrukmeter uit, en wond de band om de arm van de vrouw. Toen hij de uitkomst zag, fronste hij licht 't voorhoofd. Jane streek met haar tong langs haar lip pen. Het wachten moest ondraaglijk zijn voor Stephen Rogers, die het hoofdeind van 'het bed zo stijf om klemd hield, dat z'n knokkels er wit van werden. ..Ik geloof dat we haar maar met een naar het ziekenhuis moeten bren gen", zei de oude dokter. „Jane, wil jij even om een auto bellen. En vraag naar dokter Laird. Zeg hem dat ik een patiënt kom brengen voor een spoedfoto, en dat er vermoedelijk ook direct geopereerd zal moeten worden. Ik zou graag willen dat hij dat deed." Jane glipte de vestibule in met de angstige woorden van Rogers nog in haar oren ,,'t Is toch niet ernstig, dokter?" Ze zou Clay Morton wel wat kunnen doen! Als de vrouw wer kelijk eens stierf, terwijl een operatie een paar dagen eerder, haar had kun nen redden. Haar stem klonk gespannen van ingehouden woede toen ze de telefo niste vroeg haar zo gauw mogelijk het ziekenhuis van Martinsburg te geven. e De ochtend na de begrafenis van Lizzy Rogers liep Jane de rivier langs om Jones uit de hut te gaan opzoe ken. Ze had al eerder geprobeerd met hem te praten, maar ditmaal lag de zaak anders. Er was een vrouw ge storven, wellicht door het knoeien van Clay Morton, en Jones uit de hut speelde een rol in dat knoeien. Jane was nu op weg om uit te vinden wat zijn röl precies was geweest. De hut, eigenlijk een soort woon boot, die er uitzag of hij op een goeie dag met de Vloed de rivier was komen afzakken en hier was blijven steken, was verlaten toen ze er aankwam. Bomen en kreupelhout groeiden er vlak tegen aan, en 's nachts moesten de muggen er een ware plaag zijn. Half vermolmde treden met een wankel uitziende leuning erlangs voerden omlaag naar het water waar een roeibootje lag. De eigenaar zou wel in het dorp zijn op een van die plaatsen waar hij stamgast was. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 6