wAAlwijkse en LAnc,siRAAtse couRAnt Sociale bewogenheid RUILVERKAVELING Nota van Minister Veldkamp en Staatssecretaris Bartels Verkiezingen Provinciale Staten Ogen vragen brillen van STASSAR Wat studeerde onze kroonprinses? Openhartig Sociologie „Het Zuiderafwateringskanaal" MAANDAG 14 FEBRUARI 1966 87e JAARGANG No. 12 De tcho vad het Zuiöen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 4-10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bjj girobetalkig (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" PRINSES BEATRIX Ondanks alle beroering rondom de verloving zal het geluk dat H.K.H. prinses Beatrix komende maanden ten deel zal vallen, stellig door het grootste deel van het Nederlandse volk met oprechte vreugde worden gedeeld. Onze kroonprinses heeft zich immers in de afgelopen jaren bij ons volk zeer bemind gemaakt door haar optreden, dat wars is van alle opsmuk en waarvan steeds een ongekunstelde hartelijkheid uitgaat, die de gemiddelde Nederlander in personen van vorstelijken bloede zo gaarne prijst. De historie keert nimmer op haar schreden terug, maar toch passeert zij bij haar ommegang door tijd en ruimte soms de zelfde plaatsen. De ene keer wat dichter bij dan de an dere keer en vaak met een tussen poos van eeuwen. Maar altijd in een ander gewaad. Die wisselende gewa den geven het bonte en het boeien de aan de historie. De historie zou echter niet boei end zijn, indien in de bonte wisse ling niet de contrastwerking met en kele vaste punten kon worden waar genomen. Eén dier vaste punten is de monarchie. Na praten sommigen over de monarchie als een verou derde instelling. Maar zij dit dit me nen, gaan aan de werkelijkheid voorbij. Die werkelijkheid bestaat hieruit, dat ieder mens behoefte heeft aan de zichtbaarheid van de emotionele band met het verleden. Die symbolische waarde van ons koningshuis is van beslissende bete kenis. Nog steeds is het optreden van ons koningshuis een oriënte- ringspunt, een blikvanger voor de zich aan personen en menselijke lot gevallen hechtende nationale gevoe lens. Er zou over deze funktie van het koningschap veel te zeggen zijn. Zij is al oud. Een volk pleegt altijd een menigte verlangens in zijn vorst te projecteren. Hier ligt een opdracht voor de moderne vorst, ook voor de kroonprins (es). Prinses Beatrix heeft deze opdracht op de juiste wijze verstaan. Zij heeft nimmer de goedkope populariteit gezocht, doch zich weten te verhef fen tot exponent van het beste dat er in een volk aan gevoelens leeft. lijkheid, van trouw en oprechtheid. Zij lacht graag en gul: Haar grijs blauwe ogen kunnen veel uitdruk ken: lachen en toornen, kritiseren en mediteren. Ze heeft, als zovele mensen van haar generatie, veel kritische zin. Zij maakt gemakke lijk vrienden en schenkt ook gemak kelijk vertrouwen. De opvoeding en de vorming van onderwijs, die zij heeft genoten, brachten haar veel vuldig in contact met kinderen uit l andere milieus. Van de foto kent men prinses als 't vrolijke kind dat parmantig door de Londense straten stapt, dat spe lenderwijs Engels leert in Canada, dat pret maakt met haar zusjes, als de jonge vrouw die met guitige ernst haar officiële funkties ver richt. Maar die jaren van angst, van ballingschap, van terugkeek naar 'n berooid land, dat alles heeft haar niet onberoerd gelaten. Deze ingrij pende gebeurtenissen hebben grote invloed op haar uitgeoefend, haar belangstelling voor wat er in Neder land gebeurt, verhevigd. Wil men een samenvattende ka raktertrek van onze kroonprinses: zij houdt van openhartigheid en eer- Voor haar generatiegenoten valt het wel eens moeilijk de kroonprin ses in haar vorstelijke rol te aan vaarden. Dat gold zeker voor dege nen, die met haar op de collegeban ken hebben gezeten. Aan het stu dentenleven in Leiden heeft zij ac tief deelgenomen, o.a. als lid van de vereniging van Vrouwelijke Studen ten. Ook H.K.H. is gewoon ont groend. Ook zij schikte zich in haar opdrachten. Voor haar doctoraal examen in de rechten koos prinses Beatrix de „vrije" studierichting" die het mo gelijk maakt dat men bijvoorbeeld ook een vak als sociologie als hoofd vak kan kiezen. Voor een toekom stige koningin levert de studie der sociologie ongetwijfeld vele vrucht bare elementen op. Sociologie houdt zich bezig met de verhouding tus sen individuen onderling en tussen individuen in groepen, met bestu dering van sociale instellingen en in verband daarmee met sociale psychologie. Daarom is juist deze wetenschap een ideale studie voor een vorstin, die eens de hoogste po sitie in den lande hoopt te bekleden. Een koningin, die over een grote mate van inzicht in het volksleven beschikt, kan immers impulsen ge ven aan hen, die in dit volksleven de leiding hebben. Beweegt de so ciologie zich meer op het algemeen niveau, daarnaast moeten de studen ten zich verdiepen in de sociogra fie. D.w.z., zij moeten bepaalde toe standen binnen een groep bestude ren (middenstanders, boeren, etc. etc.) Ook de prinses heeft dergelijk sociografisch werk moeten doen en dat zal haar als koningin tot voor deel kunnen strekken, omdat zij zich nu gemakkelijk in een maat schappelijk onderwerp kan inleven en de verbanden duidelijk zal we ten te onderscheiden. Deze situatie lag geheel in de lijn van onze kroonprinses. In haar op treden treedt een sterke sociale be wustheid en bewogenheid aan de dag, die het merkteken van onze tijd genoemd mag worden. Deze so ciale belangstelling, alsook haar liefde voor de (beeldende) kunst heeft zij met haar aanstaande echt genoot gemeen. Bouw van 40 boerderijen in de polder In de buitenpolders van 't ca. 6000 ha grote ruilverkavelingsgebied Het Zuiderafwateringskanaal komen een 40 boerderijen. Het gebied omvat de polders ten noorden van Raamsdonk, Waspik, Sprangr Capelle en Waal wijk. De verplaatsing van landbouw bedrijven naar de polders vormt een belangrijk facet van de verkaveling. De voorbereiding tot de ruilverkave ling is nagenoeg klaar. Zeventien miljoen. De kosten voor het z.g. cultuur technische werk worden geschat op ongeveer 17 miljoen gulden. Bij dit bedrag komt dan nog een kleine 4 miljoen voor de bouw van de boerde rijen. In de buitenpolders komen al leen akkerbouwbedrijven, in de bin- nenpolder van Sprang-Capelle waar schijnlijk ook een aantal weidebedrij- ven. Subsidie. Het rijk verleent subsidie voor de bouw van een boerderij. Op een boer derij (gemengd of weidebedrijf) van b.v. 24 ha, waarvan de totale stich- tingskosten f 100.000 bedragen, ver strekt het rijk f 36.000 subsidie. De oude boerderij moet tegen taxatiewaarde worden "ingeleverd" bij de plaatselijke commissie voor de ruilverkaveling. Krijgt de eigenaar hiervoor 'n bedrag van b.v. f 24.000, dan worden de kosten van de nieuwe boerderij teruggebracht tot f 40.000. Van dit bedrag kan jaarlijks aan de ruilverkaveling 5 pet. (f 2000) wor den afgelost. Het bedrijf is dan met de rente erbij in 30 jaar afbetaald. Draagkrachtig. Alleen boeren die voldoende draag krachtig zijn en een bedrijf hebben van 15 ha komen in aanmerking voor de bouw van een boerderij in de bui- tenpolder. Die 15 ha mag ook huur land zijn. Is het huurland dan zal de pachter na passering van de akte van ruilverkaveling een huurovereenkomst moéten hebben kunnen sluiten met de verpachter voor 24 jaar. Splitsing van bedrijven is niet mogelijk. Het oude bedrijf verdwijnt of kan misschien nog worden gebruikt door een andere boer. Ondoelmatig. Verkaveling is alleen al door de ondoelmatige ligging van de percelen hard nodig. Gemiddeld hebben de be drijven thans niet minder dan 7 kavels in exploitatie en bijna de helft van alle kavels ligt 4 km van de boerde- WELVAART SCHEPT VERPLICHTINGEN „De welvaart schept verplichtin gen", zo schrijven Minister Veldkamp en Staatssecretaris Bartels in hun V olksgezondheidnota, die vorige week bij het parlement werd inge diend als basis voor een gedachten- wisseling tussen regering en volks vertegenwoordiging over het volksge- zondsheidsbeleid. Wil de komende generatie licha melijk en geestelijk gezond kunnen leven, dan zal bij het afwegen van de prioriteiten voor de belangen van de volksgezondheid een redelijk deel van de economische groei en de bud gettaire ruimte gereserveerd moeten worden, zo schrijven Veldkamp 'en staatssecretaris Bartels in de thans verschenen Volksgezondheidsnota. Deze nota bieden voor een funda mentele gedachtenwisseling met het parlement over het volksgezondheids beleid. Het „recht op gezondheid" vormt het uitgangspunt van dit zeer om vangrijke Kamerstuk. Uiteraard kan niet ieder individu dit recht absoluut afdwingen, maar men zou het kun nen vergelijken met het recht op ar beid. Het „recht op gezondheid" ver plicht de overheid het de burgers mo gelijk te maken in de gunstigste ge zondheidsomstandigheden te leven. Eenieder moet, met inachtneming van zijn persoonlijke plicht voor een rede lijke gezondheidszorg, deel kunnen hebben aan de best mogelijke gezond heidsvoorzieningen Dit vormt het uitgangspunt van 't te voeren volksgezondheidsbeleid, maar, zo ze zeggen de bewindsliede ren: de algemene economische en budgettaire mogelijkheden hébben 'n grote invloed op het tempo, waarin dit beleid verwezenlijkt kan worden. De overheid heeft enerzijds de ver antwoordelijkheid de burgers een zo breed mogelijk pakket van gezond heidsvoorzieningen via een stelsel van verzekering te garanderen, maar zij moet eveneens zorgen, dat het geheel ook betaalbaar blijft. Overigens wordt er op gewezen, dat de nationale eco nomie uiteraard medebepalend is voor hetgeen op het terrein van de volks gezondheid mogelijk zal zijn, maar dat van de andere kant datgene ge beurt, ook de economische mogelijk heden beïnvloedt (bijvoorbeeld door dat de produktiefactor „arbeid" ver sterkt wordt). De opstellers van de nota hebben de indruk, dat de som van de bestedingen uit particuliere en publieke bronnen ten behoeve van volksgezondheid niet te hoog is. ZUINIGHEID GEBODEN Het lijkt verantwoord voor de ja ren 1965-1970 (evenals voor de ja ren 1960-1965) een groei van het bruto nationale produkt naar volu me van bijna vijf procent per jaar aan te houden. Vooral de overheids investeringen zullen snel toenemen. In de afgelopen 5 jaar bedroeg deze toeneming gemiddeld per jaar bijna 8 procent; in de periode 1965-1970 zal 't percentage misschien nog enigs zins hoger moeten zijn. Willen wij ons woonmilieu leefbaar houden, dan zullen belangrijke investeringen, ook op 't gebied van de volksgezondheid, moeten plaats vinden. Ook de parti culiere investeringen zullen verder moeten stijgen, zij het met een lager percentage dan de circa 6Vè in de periode 1960-1965. „Niet onaannemelijk lijkt de ver wachting, dat handhaving van de stijging der particuliere consumptie met eenzelfde percentage als in de af gelopen jaren het geval was, in de komende periode niet geheel moge lijk zal zijn. Het is niet uitgesloten, dat het loon- en prijsniveau in de ko mende jaren economie zal blijven", aldus de nota. Het is een dwingende eis bij de uitvoering van bestaande overheids taken en bij het aanvatten van nieu we taken grote zuinigheid te betrach ten. In de afgelopen jaren werd als stelregel aanvaard het percentage van de groei der overheidsuitgaven niet te laten uitgaan 'boven het percentage, waarmee het nationaal product toe neemt. Zo mogelijk zal men binnen niet te lange tijd deze regel weer gaan toepassen. De mogelijkheden voor 't aanpakken van nieuwe voorzieningen zullen daardoor niet gemakkelijker worden. EIGEN RISICO De belangrijkste prioriteiten in de volksgezondheid hebben betrekking op de volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's en de bestrij ding van de luchtverontreiniging. Voor de genoemde verzekering zullen de middelen beschikbaar worden ge steld. De financiering van het tweede punt moet echter nog onder ogen worden gezien. Verder zal de mogelijkheid van een belangrijk groter uitgavenstijging dan overeenkomt met de trendmatige ont wikkelingen beperkt zijn. Het aan boren van nieuwe inkomensbronnen (zoals retributies) en het invoeren van een beperkt eigen risico in de ziekenfondsverzekering verdienen overweging. Met moet evenwel 't ge vaar voor ontduiking van retributies in het oog houden. Voorts dreigt, wanneer het eigen risico verkeerd ge kozen wordt, het gevaar van „medi sche onderconsumptie". Aan de ziekenfondsraad en de Cen trale Raad voor de Volksgezondheid zal een „wetenschappelijk onder bouwd" advies worden gevraagd over een beperkt eigen risico. Voor de periode na 1970 worden als zeer belangrijke punten genoemd het voorkomen van ziekten, die de geestelijke en lichamelijke gezond heidstoestand bedreigen of aantasten, de verzekering van de drinkwater voorziening, de handhaving van de leefbaarheid van het milieu en de zorg voor voedings- en geneesmidde len. DELTAPLAN Bij de gezondheidszorg vragen kan ker, hart- en vaatziekten vooral de aandadht. Bij de gezondheidsbescher ming zullen na 1970 de drinkwater voorziening en de hygiëne van het milieu centraal staan. Voorzieningen om ook in 't jaar 2000 over voldoen de goed drinkwater en industriewater te beschikken, kunnen met recht de titel,,Deltaplan" dragen. Een dergelijk plan zal volgens een globale schatting in dertig jaar een investering van 10 miljard gulden vergen. Om de vervuiling van de op rijen. De gemiddelde oppervlakte van de bedrijven in het ruilverkavelings gebied Het Zuiderafwateringskanaal is 12 a 13 ha. 401% heeft een opper vlakte in exploitatie kleiner dan 10 hectaren. Voor de tuinders wordt door de plaatselijke commissie voor de ruil verkaveling een aparte voorlichtings bijeenkomst gehouden in café P. Pruijssers te Capelle op dinsdag 1 maart, 's avonds om half 8. Fusie schoenfabrieken ROBINSON NEEMT MYAGRO OVER De Nijmeegse schoenfabriek „Ro binson" (500 werknemers) heeft de ze week de schoenfabriek „Myagro" in Groesbeek in haar geheel over genomen. De 50 personeelsleden van van Myagro kunnen allzmaal in dienst treden bij Robinson die ook de complete technische installatie en inventaris overneemt. Vastenactie 1966 NEDERLANDS EPISCOPAAT ROEPT Op TOT HULP Voor honderden harde werkers in de vele ontwikkelingslanden zijn de jaarlijkse vastenacties in alle werkelijkheid een laatste kans om iets van de grond te krijgen. En ctet is ook de typische eigen bedoeling van de vastenactie: bij voorkeur steun geven waar geen hulp komt dagen. Dit aegt het Nederlands episcopaat op een heden uitgege ven oproep tot hulp, waarin verder o.a. wordt gezegd. Zo zijn wij allen aangegre pen door de mateloze ellende in Vietnam. En zonder aarzelen heb ben de Nederlandse bisschoppen reeds nu in samenwerking met de National Catholic Welfare Confe rence der Amerikaanse bisschoppen, een flink bedrag uitgetrokken op de vastenactie 1966. Daarnaast zet de Katholieke stichting „Mensen in nood" op 't ogenblik alle krachten in voor hulp aan Vietnam. Boven dien is de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp in Europe se samenwerking een nationale ac tie voor vluchtelingen begonnen, en helpt het Nederlandse Rode Kruis. Zonder twijfel krijgen dus onze ge lovigen alle gelegenheid dé drang hun hart tot helpen in deze speci ale nood van de vluchtelingen te volgen. Bij het begin van de vasten zult u via onze publiciteitsmedia uit voerig op de hoogte worden gesteld over de besteding der opbrengst van het vorig jaar, die 4,5 miljoen gulden bedroeg. En zij zullen U duidelijk informeren over de talrij ke projecten, waarin wij dit jaar hopen bij te dragen, in de goede verwachting dat de stijgende lijn van ons jaarlijks vastenoffer zich sterk zal voortzetten. In verband met de a.s. verkiezin gen van de leden der provinciale sta ten lijkt het ons nuttig de aandacht te vestigen op een paar van de jong ste wijzigingen in de Kieswet. De belangrijkste is ongetwijfeld de terugbrenging van de minimum-leef tijd voor het aktief kiesrecht van 23 tot 21 jaar. Bij de komende verkie zingen zal dus een nieuwe categorie van kiezers, personen dus van 21 en 22 jaar, voor het eerst in de stemlo kalen verschijnen om hun stem uit te brengen. Voor de 21-jarigen geldt dan dat zij deze leeftijd op de dag van de kandidaatstelling, in dit geval voor de provinciale staten op 8 febr. 1966 moeten hebben bereikt. Een andere wijziging betreft een verruiming met betrekking tot hét stemmen bij volmacht. Deze verrui ming beperkt zich overigens tot het schrappen van het voorschrift, dat de volmachtgever en de gemachtigde in dezelfde gemeente moeten wonen, maar laat onaangetast de zo bezwa rende regel, dat de gemachtigde de volmachtstem moet komen uitbrengen in de woonplaats van de volmachtge ver en wel in het district, waarvoor deze laatste zijn oproep ontving. Het stemmen bij volmacht is mo gelijk voor de kiezer, die vermoede lijk niet in staat zal zijn in persoon aan de stemming deel te nemen. Het verzoek wordt o.a. echter afgewezen, indien betrokkene gebruik kan maken van de regeling voor het stemmen in een andere gemeente in deze provin cie. Het verzoekschrift wordt uiterlijk op 9 maart 1966 ingediend bij B. en W. van de gemeente, waar de ver zoeker op de dag van de kandidaat stelling in het kiezersregister is op genomen. Als gemachtigde kan slechts wor den aangewezen de echtgenoot of echtgenote, een der bloed- of aan- pervlaktewateren de baas te blijven, zullen in de komende decennia ook honderden miljoenen guldens nodig zijn. De deskundigen hebben ook schat tingen van honderd miljoenen per jaar laten horen voor de bestrijding - en vooral het voorkomen - van luchtverontreiniging door industrie, huisverwarming en verbrandingsmo toren. Het is nog niet mogelijk uit te maken hoe de onderlinge lastenver deling zal moeten zijn. De problemen van de drinkwater voorziening en de „milieubeheersing" zijn in de Volksgezondheidsnota nog maar globaal aangegeven. Mede met het oog op de belangrijke investerin gen, die hierbij nodig zullen zijn, acht de Regering het nodig een commissie in te stellen, die in nauw overleg met andere adviesinstanties zal nagaan hoe het programma van de behoeften na 1970 moet worden opgezet. verwanten in de eerste tot en met de derde graad, de echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenoot van een zwager, dan wel een der huisge noten van de volmachtgever. Vanzelf sprekend moet degene, die zich be reid heeft verklaard als gemachtigde op ta treden, op de dag der kandidaat stelling zijn opgenomen in een kie zersregister en ten slotte mag deze kiezer niet meer dan twee aanwijzin gen als gemachtigde aannemen. Zoals reeds hierboven opgemerkt, kan voor de op 23 maart a.s. te hou den verkiezing der provinciale staten aan een kiezer op zijn verzoek wor den toegestaan in een andere door hem aan te wijzen gemeente in deze provincie aan de stemming deel te nemen. Degene, die van deze be voegdheid gebruik wenst te maken, dient zich uiterlijk op 9 maart a.s. in persoon te melden ter secretarie van een gemeente voor het doen opmaken van een schriftelijke verklaring. AAAAAAAAAAAAAAA/^AAAAAAA^ BROOD CENT DUURDER Het brood wordt met ingang van 14 februari aanstaande 1 cent per 800 gram duurder. Dit in verband met de gestegen prijzen van bloem en meel. De regeling, dat de prijzen van thuisbezorgd brood drie cent per 800 gram hoger mogen zijn dan de maximale prijzen voor brood, dat in de winkel wordt afgehaald, blijft van kracht t Drama in Canada OUDERS EN HUN 7 KINDEREN LEVEND VERBRAND Een groot Canadees gezin, be staande uit ouders en zeven kinde ren, is gisteren omgekomen bij een brand die hun hele huis in de as legde. Het drama speelde zich af in Shediac Bridge in New Bruns wick. De zeven kinderen waren allen nog zeer jong. De ouders waren 34 jaar oud. Een familielid dat 25 me ter verder in dezelfde straat woont, ontdekte het vuur, maar zijn alarm kwam te laat. Het gezin sliep op de tweede etage en was onbereik baar in de vlammenzee, die op de begane grond begonnen moet zijn. KAMER KRITISCH TEGENOVER SPAARBRIEVEN Van alle Tweede-Kamerfracties komt veel kritiek op de belasting- spaarbrieven, die minister Vonde ling (Financiën) wil invoeren. Ver schillende leden geven het kabinet aelfs „met grote klem" in overwe ging het wetsontwerp tot invoering van de spaarbrieven maar in te trekken. Het moeilijkst verteerbaar vinden alls grote fracties het, dat door de belastingspaarbrieven de plicht op volgende kabinetten wordt gelegd om na 1972 450 mil joen per jaar aan uitbetaling van de spaarbrieven te besteden.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1