wAAlwijkse en lAnostRAAtse couraiu Bruidspaar in Den Haag Nationaal geschenk bestemd voor gehandicapte kind in onze economie Ogen vragen brillen i; I van STASSAR Damesmode Bezuiniging Matiging Meer slachtoffers Brandend spoor Voor huwelijksgeschenk al meer dan f 400.000 Tilburg MAANDAG 21 FEBRUARI 1966 «7e JAARGANG No. 14 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) ƒ3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 GROEISTUIPEN In de loop van de laatste jaren is de rente in verschillende Euro pese landen flink gestegen. Ook in Nederland zijn wij aan deze ten dens niet ontkomen, zodat het nu een normale transactie is wanneer er voor een langlopende lening 614 tot 6%% rente moet worden betaald. Vooral in west-Europa met Nederland niet uitgezonderd be staat er een voortdurende investe ringsbehoefte. Het produktieproces in het alge meen in ons werelddeel beweegt zich naar een situatie van perfecte rationalisatie, die niet onderdoet voor het hoge bedrijfseconomische peil van de Ver. Staten. Wij zijn dus bezig de welvaart in de Ver. Staten in te halen. De benodigde middelen voor de hoge vlucht der investeringen zijn voor een goed deel uit besparin gen in de oude wereld gekomen. Voor een ander deel hebben de V.S. de industralisatie van west-Europa gefinancierd. Daarnaast heeft de nieuwe wereld miljarden besteed aan de ontwikkelingsgebieden en de veiligheid in de wereld. Zij heeft daarvoor oorlogen geriskeerd, waar van er nu nog een met alle kracht wordt gevoerd in Vietnam. Het is duidelijk dat deze financiële krachtsinspanning een geweldige aderlating betekent voor de beta lingsbalans van de V.S. President Johnson doet daarom al het moge lijke om daarin verbetering te brengen. Tegen deze achtergrond bezien wordt het duidelijk waarom de Amerikanen in verschillende delen van de wereld bezuinigen op hun militair apparaat. Zij proberen daarnaast de stroom van dollars uit Amerika naar industrieën el ders te beperken. In de derde plaats doen zij alles om hun uitvoer van emdprodukten naar de rest van de wereld op te voeren en tenslotte trachten zij de toeristenstroom van de V.S. naar andere landen te be perken door te wijzen op hetgeen het eigen land te bieden heeft. Tegelijkertijd worden wij en an dere Europeanen opgeroepen om 't land der onbegrensde mogelijkhe den met een bezoek te vereren. Ook deze actie is gericht op ver sterking van de positie van de dol lar. Tenslotte moet nog gewezen worden op de disconto-verhoging in VS. van 4 op 4%%, Ook deze maatregel heef gevolgen voor de economie van de U.S.A. maar even zeer voor ons. Wij hebben hier aan den lijve reeds gevoeld wat het betekent wanneer het geld duur wordt. Dan vertraagt dit het investeringstem po. Het bouwen van huizen en be drijven in de V.S. zal ook zeker niet onaangetast blijven door de renteverhoging aldaar. Verder be tekent een renteverhoging in eigen land dat financiers de neiging heb ben om beleggingen in het buiten land terug te trekken binnen de landsgrenzen omdat zij daar nu 'n hogere vergoeding ontvangen. Ka- pitaaltoevloed naar andere landen wordt dus gematigd of afgesneden en reeds verhuisd kapitaal wordt naar huis teruggeroepen. Ons land zal de gevolgen van het duurdere Amerikaanse geld ook moeten verwerken. Op de aandeel- markt zijn wij daar al een tijd lang mee bezig. Er worden veel minder effecten door de V.S. gekocht en er vloeien er zelfs een aantal terug. Een blik op de koerskolommen leert ons dat de prijzen van aande len flink onder druk staan. Daar naast zullen wij de uitbreiding van ons produktie-apparaat meer uit eigen zak moeten financieren. Zien wij dan naar de hoge rente stand dan gaat daar een matigende invloed van uit. Deze matiging wordt dus geaccentueerd door ge brek aan toevloed van vreemd ka pitaal. Dat zal onze economische VLIEGRAMP IN MOSKOU Op het Moskouse vliegveld Tsje- remietievo zijn woensdagavond 48 mensen om het leven gekomen, toen een TU 114-straalvliegtuig direct na de start neerstortte. Het vliegtuig was opgestegen voor een vlucht naar Braz zaville die bedoeld was als officiële opening van een geregelde dienst. Er waren 70 personen aan boord; de 22 overlevenden zijn in ziekenhui zen opgenomen met verwondingen. De Russen zelf zeggen dat er maar 8 doden zijn. groei bepaald niet ten goede ko men. Er wordt zelfs al over gespro ken dat deze groei tijdelijk tot stand zal komen. Er zijn meer krachten die in deze richting werken. Wij denken daar bij aan het snel stijgend kostenni veau van onze industrie. Ter ver gelijking diene dat de loonstijging in Nederland de laatste jaren gere geld om de 10% zweeft of daar boven stijgt, terwijl de V.S. in het laatste jaar de loonstijging tot ruim 3% wisten te beperken. Aan de spankracht van onze eco nomie zullen in de eerstkomende maanden hoge eisen worden ge steld. Allereerst door de voortdu rende hoge rentestand, die een nauwkeurig afwegen van de ver schillende investeringen afdwingt. Ook de overheid met zijn formida bele behoeften voor wegen, water bouw, woningbouw, onderwijs en onderontwikkelde gebieden zal on der dit rentejuk door moeten. Onder de klem van dit kosten- vraagstuk zal er een groter aantal bedrijven ten offer vallen dan wel licht in een vroeger stadium is ver wacht. Onder die slachtoffers zul len wij allereerst veel kleine zaken vinden, die het aan weerstand ont breekt. Maar ook aan grotere be drijven gaat dit oordeel niet voor bij, vooral in de sectoren waar zich structuurveranderingen voltrekken. Wij noemen de kolenmijnen met name en richten ook de wijsvinger naar de textielindustrie, waar 't al- Ook eigen gift van ondertrouwden Prinses Beatrix en de heer Von Amseberg doen ter gelegenheid van hun huwelijk een schenking ten be hoeve van de revalidatie van gehandi capte kinderen in Nederland en de overzeese rijksdelen. Voor ditzelfde doel zouden zij ook gaarne het bedrag besteed zien dat hen naast het persoonlijk huwelijks cadeau, als nationaal geschenk wordt aangeboden. Het koninklijk bruids paar heeft dit donderdag bekend ge maakt. De tekst van hun bekendmaking luidt „Wij willen op deze dag, waarop onze bruidstijd aanvangt, na het aan tekenen in Baarn en na de ontvangst die Den Haag ons bereidt, graag zelf een blijk geven van de vreugde en de dankbaarheid, die ons heden vervul len. Onze dank gaat uit naar al dege nen, die persoonlijk of namens orga nisaties, instellingen, verenigingen en andere, groeperingen uitdrukking heb ben willen geven aan hun medeleven en hun hartelijke gevoelens. Deze dankbaarheid geldt ook alle leden van het Comité Nationaal Hu welijksgeschenk voor de wijze, waar op zij het initiatief hebben willen nemen om al diegenen uit het Neder landse volk, die bij ons huwelijk wil den bijdragen aan een nationaal ge schenk, daartoe in de gelegenheid te stellen. Maar daarnaast willen wij getui gen van onze persoonlijke vreugde en ons geluk door zelf een bijdrage te geven voor een algemeen doel, dat ons beider warme sympathie en be langstelling heeft. Wij zijn ons bij de keuze daarvan ten volle bewust ge weest van de vele noden en behoef ten, die overal ter wereld nog be staan. Maar de bestemming, die wij aan dit - ons eigen persoonlijk ge schenk - willen geven, hebben wij toch wel zeer uitdrukkelijk willen vin den binnen het koninkrijk. Wij zijn ervan overtuigd, dat er grote waarde gelegen is in de moge lijkheden van uitwisseling en ontmoe ting tussen de bewoners van de lan den van het koninkrijk. Vooral daar door kan belangstelling en begrip voor elkanders problemen en noden worden verdiept. Wij weten, dat er juist op het ge bied van de revalidatie nog grote nood bestaat, en met name ten aan- leen met de meest perfecte rationa lisatie het voortzetten van de pro- duktie nog mogelijk zal blijven. In andere sectoren zullen ook nog slachtoffers vallen vooral daar waar men jaren de ogen gesloten heeft gehouden voor modernisering. Zo laat de snelle groei van ons produktieapparaat een spoor van vernietiging en bedrijïsbeëdiging achter zich. Dit spoor zal het ar- beidstempo in een aantal bedrij ven opvoeren en elders sociale spanningen veroorzaken, waarvoor wij een open oog zullen moeten hebben. Groei, versnelling en verschuiving mond nemen. Maar de dynamiek zijn woorden die wij gaarne in de heeft zijn schaduwzijde in de groei stuipen, die uitwerken op de eco nomie van een land in zijn totali teit. Die groeistuipen kunnen wij misschien overwinnen. Wij kunnen er ook aan ten offer vallen in die zin dat zij een inzinking veroorza ken in ons reeds jaren voortduren de hoge marstempo naar meer ma teriële welvaart. In elk geval is er niets veranderd in de sfeer waerin wij werken. Niet elke fusiepoging is een sterktebod, niet elke wisseling van baan bete kent een betere positie, niet ieder arbeidsuur dat wij afknibbelen van de werkweek betekent welvaarts winst tot in lengte van dagen. Voor onze toekomst blijft de hoog ste economische waakzaamheid ge boden. zien van de zorg voor het gehandi capte kind. Wij zouden daarom bij het zoeken naar een onderwerp, waarop deze uit wisseling zich in het bijzonder zou kunnen richten, de zorg voor het ge handicapte kind in Suriname, de Ne derlandse Antillen en in Nederland centraal willen stellen. Wij willen met deze eigen gift on zerzijds trachten om deze gedachte niet slechts uit te spreken, doch ook reeds een eerste uitvoering van geza menlijke hulp aan de gehandicapte jeugd hier en in de west te bevorde ren. In dezelfde gedachtengang zou den wij gaarne het bedrag, dat ons naast het persoonlijk huwelijks cadeau wordt aangeboden als natio naal geschenk, voor deze doelstelling bestemd willen zien, waardoor de stichting van revalidatiecentra in Su riname en de Nederlandse Antillen mogelijk kan worden gemaakt. Tevens zou dan hierdoor ook steun verleend kunnen worden aan de orga nisaties, die op dit gebied in Neder land reeds werkzaam zijn, teneinde deze in de gelegenheid te stellen, hetzij door uitbreiding van hun in stellingen en instituten, hetzij door verruiming van hun opleiding, aan bovenstaande gezamenlijke doelstel ling zinvol mede te werken." HERINNERINGS-PLATEN Ter herinnering aan ondertrouw en huwelijk wordt een platenalbum, be staande uit twee langspeelplaten en een album met kleurenfoto's uitgege ven, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Prinses-Beatrixfonds. Het is de eerste keer dat op deze wij ze een stuk historie vereeuwigd wordt. Dit heeft de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaassesz, donderdag meegedeeld na afloop van de plechtige officiële ont vangst in Den Haag. VASTENWET MILDER Paus Paulus heeft donderdag bij decreet belangrijke wijzigingen aan gebracht in de vast- en onthoudings- wet voor de katholieken van de hele wereld. De bisschoppen hebben meer bevoegdheden gekregen tot wijzigin gen. De vastendagen gedurende de aan Pasen voorafgaande grote vasten zijn van veertig verminderd tot twee. De verplichting tot onthouding van vlees op vrijdagen is van kracht gebleven, maar zal alleen gelden voor personen boven de 14 jaar (inplaats van zoals vroeger voor degenen, die ouder zijn dan zeven jaar). Als vastendagen (waarop slechts één volledige maaltijd is toegestaan) zijn nu voor de Wereldkerk aangewe zen Aswoensdag en Goede Vrijdag. In Nederland was deze verzachting al eerder doorgevoerd. De vastenwet is slechts van kracht voor personen tot 60 jaar (voorheen 65). De paus heeft gespecificeerd, dat de onthouding op vrijdag alleen be trekking heeft op vlees en niet op eieren, zuivelprodukten en soepen en sauzen, bereid met dierlijk vet. BELASTING INDE IN 1965 RUIM 15,5 MILJARD GULDEN De schatkist heeft vorig jaar voor de zoveelste achtereenvolgende keer na de oorlog een recordbedrag aan belastinggeld ontvangen. De totale opbrengst heeft de 15,5 miljard over schreden en is geklommen tot 15.534 miljoen gulden. Dit is 1800 miljoen of ruim 13 percent meer dan in 1964, toen aan belasting 13.742 miljoen gulden in de schatkist stroomde. Met uitzondering van de vermo gensbelasting vertoonden alle groe pen van belastingen een stijging van de inkomsten. De groei van de op brengst aan dividendbelastingen met 65 percent tot 271 miljoen gulden springt daarbij het meest in het oog. Dit kwam vooral omdat in 1965 nog de fisoaal gunstige bepalingen van de wet op de herkapitalisatie 1957 gol den, waarvan in aanzienlijk ruimere mate gebruik werd gemaakt dan zelfs de fiscus had voorzien. Zeer goede zaken deed de fiscus ook in de sector wijnen. De opbrengst van de accijns hierop steeg met niet minder dan 56 percent tot 30 miljoen gulden, vooral als gevolg van een verrekening in december met België in het kader van het Benelux-verdrag tot unificatie van de accijnzen. De stijging va n de ontvangsten aan tabaksaccijns 19 percent) en al coholaccijns 29 percent) was vooral het gevolg van grotere omzet ten in het najaar onder invloed van de tariefsverhogingen die 1 januari in werking zijn getreden. De stijging bij alcohol is groter dan bij tabak om dat bij de eerste accijns het verleende belastingkrediet veel korter is dan bij de laatste. De ontvangsten aan loonbelasting zijn vorig jaar met 13 percent geste gen tot 3231 miljoen gulden. Deze stijging is aanzienlijk kleiner dan de groei van veertig percent die in 1964 werd gerealiseerd. Dit is onder meer het gevolg geweest van de tariefsver laging die 1 juli werd doorgevoerd en die in het vierde kwartaal de ont vangsten zelfs deed teruglopen en van een verlenging van de afdrachtter mijn. Via aanslagbiljetten werd vorig jaar voor 5339 miljoen gulden geïnd aan de kohierbelastingen tegen 4719 mil joen gulden in 1964. Aan niet-kohier belastingen (loonbelastingen, rechten en accijnzen) werd 10,2 miljard gul den geïncasseerd tegenover 9022 mil joen gulden in 1964. Op gironummer no. 25 en bij de banken is tot en met woensdag 16 februari een bedrag van 401.466,52 overgemaakt ten bate van het na tionaal comité huwelijksgeschenk. SEGERS FORMATEUR De Christelijke Volkspartij in België wenst geen zitting te nemen in een regering, die wordt geleid door een socialistische premier. Daarom heeft informateur Van Acker gisteren zijn opdracht aan koning Boudewijn teruggegeven. Korte tijd later verzocht de koning aan de desmissionaire CVP-minis- ter Paul-Willem Segers een nieu we regering te vormen. Segers aan vaardde de opdracht. Vele waar nemers in België vrezen, dat de kabinetscrisis nog van lange duur zal zijn. Het Hollands bruidsfeest dat de gemeente Den Haag H.K.H. Prinses Beatrix en de heer Claus von Ams- berg heeft bereid, is ingezet met een feestelijke ontvangst in 't lands eerste vergaderzaal, de ridderzaal op het Binnenhof. De vlaggen waren gesto ken, de binnenstad lag er opgepoetst bij en drommen mensen waren naar het regeringscentrum en onmiddellijke omgeving gekomen om het bruidspaar in de residentie te verwelkomen. De Koninklijke Militaire Kapel onder leiding va n eerste luitenant A. Posthumus, deed dit met het "Wil helmus", waarvan de tonen weerkaat sten tegen de muren van de gebou wen, waar prinsen, graven en herto gen van het Hollandse, 't Henegouw se, het Beierse, het Bourgondische en het Oostenrijkse Huis en van het Huis van Oranje verbleven. Bij het betreden van de Ridderzaal zongen de aanwezigen "Lang zullen zij leven". Het bruidspaar, de familieleden en het gevolg hadden een plaats in de ridderzaal, waar anders de verhoging is met de troonzetels. Na de aanbieding van het geschenk van de gemeente Den Haag, werd een programma ofgewerkt van muziek, zang, dans en conference, uitgevoerd door het Residentieorkest onder lei ding van Paul Hupperts van het U.S.O. (omdat de eigen dirigent Wil lem van Otterloo nog ziek is). "Die Haghe Sangers", onder leiding van Jos Vranken, mr. Paul van Vliet, di recteur van het Cabaret "Pepijn", bij gestaan door Rob van Kreeveld aan de vleugel Albert van Dalsum en le- PRINSES IRENE KOMT WEL NAAR HUWELIJK Prinses Irene en Prins Charles Hugo waren niet aanwezig om de ondertrouw van Prinses Beatrix en Claus von Amsberg bij te wonen maar zij zullen wel tegenwoordig zijn bij het huwelijk op 10 maart. EIS TEGEN NJONO: DOODSTRAF Volgens een in Singapore opge vangen bericht van Radio Djakar ta, is donderdagavond de doodstraf geëist in het proces tegen de Indo nesische vakbondsleider Njono, die ervan wordt beschuldigd betrok ken te zijn geweest bij de mislukte staatsgreep van 1 oktober vorig jaar. Volgens de aanklager, luitenant kolonel Datoek Moelia, lijdt het hoegenaamd geen twijfel, dat de beklaagde gepoogd heeft een ge wapende opstand te ontketenen met het doel de wettige regering der Indonesische republiek omver te werpen. Hij legde er de nadruk op, dat Njono eerder bekend had, deelgenomen te hebben aan de po ging, een opstand eerder te ver wekken. Proces in Tennessee 5 NEGERS NAAR ELEKTRISCHE STOEL Een geheel uit mannen bestaan de gerechtelijke jury heeft donder dag in Memphis in de staat Tennes see 5 jonge negers ter dood veroor deeld en drie andere tot levenslan ge gevangenisstraf, wegens geza menlijke mishandeling van twee jonge meisjes, twee jaar geleden. De jury, waarvan twee negers deel uitmaakten, sprak twee van de 10 beklaagden vrij. INRUILWAGENS DIE GEHEEL O.K. ZIJN GENERAL MOTORS START MET GARANTIE VOOR GEBRUIKTE AUTO'S In navolging van General Motors in Amerika heeft thans ook de Ne derlandse vestiging van dit concern zich op een georganiseerde aanpak den van het Nederlands Danstheater. De Ridderzaal, die Floris de Vijfde van Holland omstreeks 1275 liet bou- wenwen, vulde zich eerst met de mu ziek die G. F. Handel componeerde voor "Royal fire Works" en gespeeld werd door het Orkest. De plechtige sfeer, die het naar Middeleeuwse trant ingerichte inte rieur van de zaal ademt, kreeg er een feestelijk karakter door. De witte muren, het donkere geu rige eikenhout, de wapenschilden van graven uit vele huizen en de venster wapens van Hollands steden, deden niet op de eerste plaats meer herin neren aan bijeenkomsten van Philips van Bourgondië, met de ridders van het Gulden Vlies, aan Karei de Stou te, die er recht sprak of aan de jaar lijkse eerste zitting van de Staten- Generaal. Paul van Vliet had uit zijn pro gramma's "Oh pardon" en "Opus 2" geput. Zijn stijl is geïnspireerd op de menselijke satire, de absurditeit van de wereld, het collectieve onbehagen als bijproduct van de welvaart. Hij bracht zijn "Zoals U daar zit" en "De Hollder". "Die Haghe Sangers" hadden er tusen door "Skotse Trye" in de be werking van Henk Badings gezongen. Samen met het mannenkoor zong Paul van Vliet zijn schets van de re sidentie "Den Haag met je lege pa leizen". Albert van Dalsum hield een "Aaensprake aan de doorluchtige Princesse Beatrix van Orangie en den Heere Claus von Amsberg op den ge- denckwaerdigen 17 februari 1966". van het inruilwagen probleem ge worpen. De laatste jaren ontstond een gro te behoefte aan een sanering van de handel in gebruikte automobie len. De verkopen van occasions in Nederland verdubbelden namelijk in drie jaar tijd en kwamen in 1964 al vlak hij het half miljoen, een aantal dat vorig jaar ruimschoots werd overschreden. Thans worden in Nederland jaar lijks tweemaal zoveel gebruikte auto's als nieuwe verkocht, bijna 10% van de in de handel gebrachte tweedehands auto's werden als ge bruikt in Nederland geïmporteerd er. hebben een waarde van 720,-. Deze invoer neemt nog steeds toe. Ook uit het feit dat de gemiddel de leeftijd van de Nederlandse per sonenauto elf jaar bedraagt, mag afgeleid worden dat de kwaliteit van vele tweede of derde hands of wel achtste hands verhandelde wa gens zeer dubieus is. Een goede garantie is, wil men tot een verbetering van deze situ atie komen dan ook van groot belang. De G.M. dealer biedt thans O.K. garantie voor die automobielen van alle merken en in alle prijs klassen welke aan de strenge ei sen, gesteld in het O.K. systeem voldoen en heeft als eerste die ga rantie vrijwel „all-in" gegeven. De dealers, die een O.K. wagen drie maanden of 10.000 km garan deren zullen de onderdelen waar voor dit noodzakelijk is gratis her stellen of zonodig vervangen. Deze garantie geldt uiteraard al len onder normale gebruiks- en on- derhoudsomstandigheden en niet voor de normale slijtage van b.v. de bekleding en de carrosserie. Momenteel nemen een 12-tal dea lers deel aan het O.K. programma. Menverwacht dat dit jaar het aan tal dealers tot 40 a 50 zal uitgroei- en. Het spreekt vanzelf dat alleen door invoering van dit O.K. systeem de handel in slechte gebruikte au tomobielen niet wordt uitgesloten. Het feit echter dat alleen de uitge sproken goede automobielen het predicaat ,,O.K." krijgen, alsmede 't hoge peil dat de Nederlandse G.M. dealer bedrijven hebben betekent inderdaad een ware bijdrage tot 'n gezondere handel in gebruikt auto mobielen in Nederland. Exclusieve collecties SHAWLS BLOUSES PULLOVERS VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1