KAAT^EUVEL J. Annegarn nam afscheid als Levensschooldirecteur Waalwijk DE BESTE 16 3 DE ECHO VAN HET ZCiDEN VAN MAANDAG 21 FEBR. 1966 3 Loon op Zand Sprang Raamsdonk 500 1500 5000 10.000 eindst. Landbouw Vrijdagavond heeft de heer J. An negarn, die per 1 maart a.s. benoemd is als stafdocent aan de Sociale Aca demie in Sittard, tijdens een daartoe belegde bijeenkomst afscheid geno men als directeur van de Kaatsheu- velse levensschool. In het leuk ver sierde sportlokaal waren naast het bestuur van de levensschool aanwezig burgemeester L. van Erp, wethouder J. Beerens van Sociale Zaken de pastoors P. v. d. Spijker en H. Sim- kens, de heer W. van Nieuwstadt na mens de schoenfabrikantenbond, de heer J. Stokkermans namens het N. K. V-, de heer P. v. d. Biggelaar na mens de Uloschool, de heer Diender directeur van de Efteling, een depu tatie van oud-deelnemers en diverse ouders, die door de heer Stokman, de nieuwe leider van de levensschool werden verwelkomd. Aangezien voorzitter A. Wennekes wegens ziekte verstek moest laten gaan, werd als eerste het woord ge voerd door de secretaris van het be stuur der levensschool, de heer G. Franken. Deze memoreerde dat bij de komst van de heer Annegarn in 1955 de levensschool nog geheel haar vorm moest vinden, waarbij men het moest doen met 'n handenarbeidlokaal en een leslokaal achter en in de Gilden bond. Mede door het harde werken van de heer Annegarn kon in 1958 'n eigen school in gebruik worden geno men, waar het werk veel beter tot z'n recht kwam, terwijl enige tijd nadien de halve schooldag werd uitgebreid tot een hele, waardoor de begeleiding van de jongens veel krachtiger en doeltreffender kon worden. Opval lend was, aldus spreker, dat de heer Annegarn altijd zocht naar een pro gramma, dat zoveel mogelijk van vor mende invloed op de jongens zou zijn en er steeds naar gestreefd werd het werk fris te houden. Om de levens school zoveel mogelijk aan haar doel te doen beantwoorden, ging hij met de jongens op vacantie tijdens de be- drijfsvacantie, organiseerde verdie- pingsdagen aan het eind van het 2e jaar en voerde vorig jaar nog vor- mingsweken per groepen in. De heer Franken dankte de heer Annegarn voor alles wat hij aan de opbouw van le levensschool had gedaan en ver trouwde dat het kontakt vanuit Sit tard zou worden onderhouden. Als middel daartoe, tevens gemakkelijk in de nieuwe werkkring, bood hij na mens het sdhoolbestuur een koffer schrijfmachine aan, daarbij de hoop uitsprekend dat de heer Annegarn hiermee nog eens een "reisbrief" zou willen schrijven voor het levens- school-kontakt, het blad dat hij als enige redacteur iedere maand vol schreef. Wijzend, op de prettige samenwer king tussen gemeentebestuur en le vensschool, dankte burgemeester L. v. Erp de heer Annegarn voor zijn werk aan de levensschool, waaraan hij gaarne de gedachte verbond dat er todh nog eens gezocht zou moeten worden naar wegen om de jongens, die twee jaren dit instituut bezocht hebben, nog verder op te vangen. Hij feliciteerde tevens de heer Stokman, waarin hij z'n volle vertrouwen uit sprak als nieuwe leider van de school. Kapelaan J. Pas, die de honneurs voor de leraren en de in de levens school gevestigde judoclub, waarvan hij zelf 'n actief lid is, merkte in zijn kort maar hartelijk afscheidswoord op, dat allen in de omgang met de heer Annegarn een geestelijke verrij king hadden genoten. Hij bood een prachtige boekentas aan en namens de judoka's een fraaie schemerlamp. Dat het werk van de levensschool voor hem niet vruchteloos was geble ven bewees Rini van Heumen in zijn leuke toespraak namens de oud-deel nemers, waarin hij wees op wat de school voor hen betekend had en in het bijzonder de heer Annegarn, die hij als bewijs van erkentelijkheid daar voor een prachtige tuinstoel met pick nicktafel aanbood. In een geestige toespraak bood de heer Stokman een mooi album aan, waarin de diverse voorvallen tijdens de afgelopen elf jaren in beeld wa ren gebracht. "Het spreekgestoelte is leeg", zo merkte de heer Annegarn op de van hem bekende geestige wijze snedig op, "maar mijn hart is vol". Hij dankte op de eerste plaats het bestuur voor de vlotte wijze waarop hij altijd 'be- pril had ontmoet voor zijn gedachten over het levensschoolwerk en de vrije hand die men hem steeds had gelaten. Hij vond het jammer dat de heer Wenekes niet aanwezig kon zijn, om dat deze altijd op het juiste moment op de, school aanwezig pleegde te zijn. Hij dankte de heer Franken voor diens afscheidswoord en niet minder voor het fraaie geschenk. In zijn dankwoord tot burgemeester van Erp memoreerde hij de bijzondere, belang stelling van het gemeentebestuur, niet alleen financiëel maar ook op ander terrein. Voor kapelaan Pas vond hij het jammer in december a.s. niet meer in de gelegenheid te zijn deze bij diens 12Vè-jarig priesterfeest in het zon netje te zetten voor de, bijzondere wij ze waarop hij in de levensschool met de jongens omging. Hij dankte dhr. Stokman, de aanwezige oud-deelne mers en ouders - onder wie een moeder uit Loonopzand met vijf zoons uit welk gezin 8 van de 12 kinderen de levensschool hadden bezocht - 't N.K.V. en de Efteling en ten slotte zijn vrouw, die hem altijd bij zijn werk zo zeer ter zijde had gestaan. Met de ontvangen geschenken en in het bijzonder het tuinmeublement, toonde hij zich bijzonder verheugd. Met een kort slotwoord van de heer Stokman en een "lang zullen ze le ven" voor de heer en mevrouw Anne garn, die met zijn gezin een mooie toekomst in Sittard werd toegewenst, werd deze stijlvolle afscheidsbijeen komst besloten. BILJARTEN Clubcompetitie district Kaatsheuvel Uitslagen le klas KTO - Eupho- nia 7 - 0HGL - Efaeling 5-2; NAS - Altijd Raak 7-0. Met nog een wedstrijd voor de boeg op 28 febr. is het HGLteam geves- tigrd in café Th. van Boxtel bijna ze ker van het kampioenschap van 'het district Kaatsheuvel. In de ontmoe ting tegen Euphonia ging slechts één partij verloren. M. Klijn moest het hoofd buigen voor P. Klaassen, die blijkens z'n 7.11 gem. goed op dreef was. KTO dat 7 pt. op de lijstaanvoer der achter ligt, stuurde Euphonia wel met de grootst mogelijke nederlaag naar huis, maar dat zal weinig baten met nog slechts een wedstrijd voor de boeg. Vooral de Sittardiaan Th. Net ten was geweldig op dreef tegen J. v. Rooij, die hij maar met liefst 9.20 gem. "omspeelde". Ondanks vele verzoeken tot en commentaar op de wedstrijdleiders, is er bijna elke week, zoals ook nu weer, één vereniging die haar uitslagfor mulier niet binnen de gestelde termijn van drie dagen inlevert. Het onver mijdelijke envervelende, gevolg hier van is een niet geheel bijgewerkte standenlijst, welke er thans als volgt uitziet. 1 HGL 13-68; 2 KTO 13-56; 3 NAS 13-48; 4 Euphonia 13-46; 5 Altijd Raak 13-41; 6 KOT 12-37; 7 Efteling 13-35; 8 HKS 12-31. OUDERSVER. ULO-SCHOOL Donderdagavond werd in de ach terhaal van hotel-restaurant Euphonia de eerste vergadering géhouden van de nieuw opgerichte oudersvereniging van de R.K. Ulo-school Pius X. Het gehele schoolbestuur, de lera ren en kapelaan J. Pas aan de ene kant en een grote opkomst van de ouders aan de andere kant gaven blijk van de groeiende belangstelling voor deze nieuwe vorm van samenwerking van school en ouders bij de opvoeding van hun kinderen. Na de formering van een voorlopig bestuur onder voorzitterschap van de heer J. Bisselink, hield de heer J. An negarn een lezing, waarin hij uiteen zette op welke terreinen de school en de ouders raakpunten vinden en el kaar aanvullen. Al met al was het een geslaagde avond en het bestuur verwacht dan ook, dat bij een volgende bijeenkomst die ouders, welke nu nog verhinderd waren, ook aanwezig zullen zijn. ACTIE VOOR HONGEREND INDIA. De ingezetenen van de gemeente Loon op Zand - Kaatsheuvel hebben zich zaterdag niet onbetuigd gelaten tijdens de actie voor hongerend India en daarvan op een spontane en milde wijze blijk gegeven, zowel oud als ong. De ruim 16000 tellende gemeen schap bracht in totaal ca. f 25.370.- bij elkaar. STICHTING JEUGDBELANGEN Het afgelopen jaar is voor de Stichting Jeugdbelangen bijzonder goed geweest, want er is voor de jeugd van Loonopzand veel verricht. Kosten noch moeite zijn gespaard. Dit bewijst het resultaat dat op eind dec. 475 leden werden ingeschreven bij een der afdelingen. Diverse verenigingen werden in 1965 op gericht en het ligt in de bedoeling dat in 1966 weer enige nieuwe afdelingen worden op stapel gezet, maar dat kost veel geld. De z.g. verjaardagsactie komt geheel ten goede aan de Stichting, maar dat is nog lang niet voldoende. Het bestuur verwacht niet meer de traditionele cent per paar van de jarige, maar beslist meer, want deze actie is de enige die zij voert. Aan het jaaroverzicht ontlenen we enkele cijfers: de uitgaven voor de diverse afde lingen welke gedekt worden uit alle soorten va nopbrengsten beliepen f 11.808.50. Het was niet voldoende om gelijk te spelen. Een nadelig salo van f 1.193.12 is er nog. We zien hier dat de afdeling enballet, gym- nistiek, gidsen en de aankoop van instru menten voor gymnastiek met de grootste bedragen gaan sleden, terwijl ook de kabou ters, rakkers, kegelvereniging, wandelsport, postzegel en andere verenigingen ook aan hun trekken moeten komen. Gelukkig bengt het lidmaatschap van een afdeling ook con- tibutie binnen, maar het weegt niet op tegen hetgeen alles kost. De begroting heeft eveneens een tekort, zodat het bestuur een dringend beroep doet op de bevolking om te komen tot een stevi gere financiële positie. Zowel voor de jeugd als voor de ouderen is het van het grootste belang, dat de activiteiten zich verder gaan ontplooien teneinde ervoor te zorgen dat de Loonse jeugorganisaties in stand worden ge houden en zelfs worden uitgebreid. ETEN VOOR INDIA Ook Loonopzand heeft een goed aandeel mogen hebben in de actie voor "Eten voor India". Om 11 uur hebben zaterdag onze klokken geluid, al is het nog maar in de niet geheel voltooide kerktoren. De bevol king 'heeft er gehoor aan gegeven. Voor on ze parochie is f 4.600. - bijeengebracht aan de kerkdeur. Zeker zijn er nog wel giro overschrijvingen bij, zodat Loonopzand zeker meetelt in het miljoenenbedrag van zater dag. Om 2 uur was in de gemeente pl.m. f 25.000 bijeengebracht. Een prachtig resul taat. CARNAVAL Vrijdag is de carnaval hier reeds ingezet met een groots jeugdbal in het Cultureel Centrum. Hier hebben de jongens en meis jes kunnen genieten van hetgeen de Stichting Jeugdbelangen voor hen heeft klaar ge maakt. Het was een degelijk feest, waar echt is genoten. De muziek was van The Blue Birds. In zaal Vermeulen is zaterdag het Teener bal gehouden en zondag om half één heeft Prins Konharsof II de kleine kinderen een grote ontvangst bereid. Het was een gezel lig gekostumeerd kindermatinee, waar de ouders hun kinderen in de mooiste kleij kon en presenteren. De Prins heeft hem toege sproken en aan hen werden versnaperingen uitgedeeld. De voltallige Raad van Elf was er bij en het geheel was kostelijk. Op de avond begon er het groot bal, waar om II over 8 de Prins verwelkomd werd met hof kapel en Raad. Deze avond was echt de moeite waard. Bij Concordia is het zondagmiddag ma tinee geweest en 's avonds gecostumeerd bal. Wijd en zijd is deze zaal bekend en in wer kelijkheid is het ook zo. Hier verzorgde het orkest The Julespipers uit België de muziek. In zaal De Echo der Duinen 'heeft de heer Nico Schoolenberg zijn eenmansshow ge houden. Dat dort hij elke avond van dit carnaval. Het is hier zijn jubileumshow die hij bracht. Kortom, het ging er al heel goed naar toe in Loon. De andere avonden zullen ook wel zo zijn. In elk geval viert er de zotternij hoogtij en... dat mag dan ook wel. We vermelden nog graag het bezoek van Prins 'Konharsof aan de ouden van dagen in het Gerlachuspension, met Raad van Elf en Hofkapel. Zowel de oudjes als de zusters waren zeer in hun schik. Hetzelfde gezelschap bracht later nog een bezoek aan Burgemeester van Erp te Kaats heuvel, aan zijn woning. De Prins mocht Burgemeester van Erp benoemen tot "Ere- prins van het Vetléér" en reikte hem de versierselen uit welke hierbij behoren. Het was een mooie gemoedelijke bijeenkomst in de beste carnavaleske zin. OPBRENGST COLLECTE "ETEN VOOR INDIA" De j.l. zaterdag gehouden bliksemactie- collecte voor "Eten voor India" heeft in de gemeente Sprang-Capelle f 14.100.- op gebracht. OLIEBOLLENACTIE Door de toneelvereniging Gezelligheid zal a.s. zaterdag 26 febr. een olieböllenactie ge organiseerd worden. Het ligt in de bedoeling van de vereniging zich enige toneelattributen aan te schaffen, die voor de toneelvereniging van groot belang zijn die in bezit te hebben. Met het kopen van een zak heerlijke olie bollen steunt men de vereniging in haar po gen dus zeer. ZANGAVOND. Op zaterdagavond 5 maart a.s. zal in het Geref. Kerkgebouw een zangavond worden gehouden, waaraan door een 5-tal koren me dewerking zal worden verleend. ETEN VOOR INDIA. De aktie die zaterdag tuss enll en 1 uur wend gehouden voor hongerend India bracht in de gemeente Raamsdonk f 11.033,78 op. Ook de raderen van de Chr. school waren zeer aktief. Zij gingen met hun eigen ge maakte kijkdozen langs de huizen en haalden f 150 voor India op. NEDERLAND 's-Werelds eerste schaatsnatie Wie dacht zaterdagavond, dat Cees Verkerk wereldkampioen zou worden. Misschien hijzelf, maar al le anderen hielden het op Ard Schenk. Zijn voorsprong op nummer 2 in het klassement na twee afstanden, de Rus Matoesevitsj was immers ai zo groot, een 20 sec. bijna, dat als er niets abnormaals zou gebeu ren Schenk zondag als de kampi oen zou eindigen. De buitenlandse concurrentie heeft er ook met de beste wil van de wereld niet aan kunnen tornen. Maar wat in De venter bij het Europese toernooi bijna gebeurde, kreeg in Göthen- borg dan zijn beslag. Cees Verkerk werd winnaar op drie afstanden: 1500, 5000 en 10.000' m, hetgeen volgens het reglement al voldoende was om 't pure goud te overhandigen. Verkerk had dat reglement niet eens nodig. De ster ke rijder uit Puttershoek, die na 3 afstanden nog 9,2 sec. van ploegge noot Ard Schenk in het klassement v/as verwijderd, greep op de 10 ki lometer zo onstuimig zijn kans in zijn rit tegen de Noor Fred Anton Maier (notabene wereldrecordhou der op die afstand) dat het weinig scheelde of hij had de politieman uit Oslo nog gelapt voor de finish. Met zijn 16.21.6 werd „Ceessie" ver uit de snelste, zo snel dat een al v/at aangeslagen Ard Schenk wei nig hoopvol aan zijn rit tegen de snelle Guttormsen begon en ten slotte met het zilver tevreden moest zijn. KLAP VOOR RUSSEN Tegen de twee Nederlanders was niets te beginnen. De Russen heb ben het geprobeerd, maar ze heb ben een nog grotere klap op hun reputatie moeten incasseren dan de Noren. Die hadden nog het ge luk dat Guttormsen een grandioze 10 km. reed tegen Ard Schenk en daardoor uiteindelijk achter Ver kerk, Schenk en Nilsson nog als vierde in het toernooi kon eindi gen. Maar Matoesevitsj moest ge noegen nemen met een zesde plaats. Valerie Kaplan, als de nieuwe op komende ster uitgekreten, kwam in het laatste bedrijf zelfs niet eens meer voor. Kotitsjkin, Ant. Antson moesten met bescheiden posities in het eind klassement genoegen nemen. Rus land is voorlopig een heel eind ach terop geraakt. Wat een wereld- toernooi. Toen duidelijk werd dat Verkerk de achterstand op Schenk zo flitsend inliep alsof zijn energie onuitputtelijk was. Dol werd alles wat Nederland was. Dol in het kwadraat het legioen Puttershoe- kers. Wat 'n enorme kracht schuilt er in dat lichaam van Ceessie. Hal verwege de race liepen zijn ronde tijden op naar 46' sec., om in de laatste 400 meter weer minder te worden, de aanzet tot een moor dende spurt zoals hij ook het duel met de arme wereldrecordhouder Fred Anton Maier was begonnen. Een laatste ronde nog van 38 sec. Het was ongelooflijk, wat moest Schenk nog doen om toch wereld kampioen te worden? Heel eenvou dig, Ard had sneller moeten rijden dan ploeggenoot en vriend Cees Verkerk. Onbegonnen werk, omdat Schenk nog niet zo'n perfecte sta yer is. Elf ronden hield Ard het nog vol, niet tegen zijn tegenstander Guttormsen te rijden, maar tegen dat duivelse snelle rondeschema van Cee'ssie. Daarna was het voorbij. 500 METER Eerst een halve seconde achter op, daarna liep de achterstand snel ler op. Vier ronden voor de finish stond de uitslag vast. Het wereld kampioenschap van Cees Verkerk. Het verschil bedroeg toen al 5,5 sec. Grandioos spektakel ook toen Ver kerk meteen naar Ard Schenk toe kwam en hem de hand drukte. In de gang naar de kleedkamer liepen zij met de armen om eikaars schou ders. En dan een twaalfde plaats in het eindklassement voor Peter Nottet die op de 10.000 m als ook op de andere afstanden zich coute que coute wilde doen gelden. Voor de Loosduinse jongen werd er 17.00.6 afgedrukt, uitnemende tijd sneller nog dan Zimmermann, sneller dan Fred Anton Maier, sneller dan Per Ivar Moe. Liebrechts die pal voor hem einigde in 16.53.G'. en 8ste werd in het eindklassement en juist met al zijn grilligheid zondag een on gelooflijke sterke dag had, een gro tere superioriteit kon moeilijk door onze schaatsploeg in deze 10.000 m worden gedemonstreerd. Een supe rioriteit die er al was toen Ard Schenk zaterdag het toernooi had geopend met de 500 m. Schenk reed fenomenaal de rit uit. De magistrale tijd 41,6 sec., in Deventer was hij op 42,8 sec. blij ven steken. Daarmee bleef hij op de derde pïaats. In de 14de rit luk te het de Japanse klassesprinter Suzuki bijna hem op het erepodi um weg te drukken. Zijn tijd was 41,2 sec. Toch was dat voor de Ja panner nog niet voldoende om als winnaar in de sprint te worden uit geroepen. Die eer werd toebedeeld aan de New Y'orker Tommy Gray, die een staaltje supersprint weggaf, zo volmaakt als een sprint moet zijn. Bijna 41 sec voor Gray en daar kwam niemand meer onder. Cees Verkerk het was duide lijk te zien dacht er niet aan zijn kansen te verknoeien door er een wild-west-race van te maken. Hij reed uitstekend. Kwam op rond 43 sec. wel langzamer dan in Deventer (42,8) maar een tijd die hem op de 20ste plaats bracht. Zijn duim op stekend en een en al lach kwam de'jonge Jorrit Jorritsma van de ijspiste na een puike rit tegen Ma toesevitsj. Zijn tijd was 42.3, vol doende voor een elfde plaats, de beste Nederlander na Ard Schenk. Met het openingsnummer waren de pure sprinters aan het einde van hun schaatslatijn gekomen. Van daar ook dat Gray, Suzuki, Paul Enock, de Chinees en Canadezen op die 500 meter alles hadden ge geven wat zij konden opbrengen en zonder blikken of blozen va banque hadden gespeeld. In het verdere verloop telden zij toch niet meer mee. JONNIE UITGETELD Op die 5000 meter had het Zweed se idool Jonnie Nilsson zijn kans moeten slaan. Maar Jonnie is de Jonnie niet meer die in 1963 als de beste rijder ter wereld eindigde. Met zijn zonderlinge prikslag reed hij al in de tweede rit de Duitser Zimmermann van de baan in 7.45.9. Het stadion was tijdens die race het domein van Jonnie. Bij elke ronde tijd hij startte haastj erepje met 22,35,37 en 36 sec. daverde het in het stadion „Jonnie, Jonnie. Da verend waren de toejuichingen ook toen zijn tijd werd omgeroepen. Het bleek bij lange na niet voldoen de. Huiskes had met de chronome ter als een spion langs de baan ge staan. Hij had het voornemen Cees Verkerk, die pal achter Nilsson zou starten tegen Tommy Gray, op een schema van 7.46 te laten rijden. Er was weer eens een valse start, maar daarna werd het de race van Cees sie. Prachtig trok de man uit Put tershoek ronde na ronde over het ijs. Na 1000 m lag hij al 4 sec. on der de tijd van Nilsson. Nu schreeuwde alles wat Neder lands was de kelen schor. Weer eens bleek hoe dat machtige wapen van de oranjebrigade een moordend aanvangstempo en dan nog volhouden een doorslag gevend effect kan geven. Verkerk eindigde onder een orkaan van toe juichingen in 7.42.8 en dan te weten dat hij in Deventer „maar" op de 7.47.8 was gekomen. Het was verbluffend. Het werd de snelste tijd op deze afstand. Ard Schenk had uiteraard niet de minste steun aan tegenstander Suzuki, die hij ook tweemaal lapte. Hij kwam tenslotte op 7.43.9 ter wijl Huiskes een schema had be paald van 7.5Ó.0. SUPERIEUR Het is een weergaloos kampioen schap geweest. Ongekend in onze schaatshistorie. De superioriteit van de équipe van Anton Huiskes is zo imponerend geweest, dat stem pel werd door oranje zo zwaar ge drukt op dit wereldkampioenschap in Göthenborg, dat men geneigd is zich af te vragen of het ooit nog beter zal kunnen. DE TERP ONMISBARE SCHAKEL IN DE GROEI NAAR VOLWASSENHEID Op 26 november van dit jaar zal het 5 jaar geleden zijn, dat „De Terp" te Waalwijk het trotse ge bouw aan de Irenestraat te Waal wijk in gebruik nam, nadat eerst gedurende enkele jaren in diverse noodlokalen de basis van het club werk werd gelegd. „De Terp" heeft namelijk speciaal voor de kinderen uit de parochie St. Jan en Berna- dette, sport- spel en hobbyclubs gevormd. „De Terp" is als het wa re het hoofd, dat draait op de romp die gevormd wordt door de clubs. De Terp biedt voor elk wat wils. Zo zijn er o.a. clubs „handenarbeid" voor meisjes en jongens van 9 jaar eri ouder. Judoclubs voor jongens van 10 jaar en ouder, waar het populaire japanse worstelen en zelfverdedi ging wordt beoefend. Op zeer kor te termijn begint een nieuwe club voor beginners. De judosport geeft een zeer goede lichamelijke vor ming. Er is een radio-elektroclub, waar jongens van 12 jaar en ouder met een wat technische aanleg en echte knutselaars bijzonder goed terecht kunnen. De zweefvliegtuigenbouwclub geeft jongens van 11 jaar en ouder de gelegenheid zich te oefenen in het bouwen van eenvoudige handstart modellen, later echte zweefvliegtui gen en voor de meest gevorderden het bouwen van motorisch aange dreven toestellen. De „Vrije expressie club" geeft kinderen vanaf 9 jaar en ouder ge legenheid zich uit te leven in teke nen, schilderen, boetseren, mozaïek etc. met een eigen pottenbakkerij. In de Philatelieclub treffen de jongens vanaf 11 jaar elkaar die postzegels verzamelen Zij kun nen de waarde bepalen de zegels ruilen etc. Er is ook een tafeltennisclub, waar jongens van 9 jaar en ouder deze mooie sport kunnen beoefenen waarbij steeds spannende wedstrij den gespeeld worden. Een leerza me sport. In de zangclub, zingen jongens vanaf 9 jaar onder deskundige lei ding het hoogste lied. Er is ook 'n fotografieclub, waar men vanaf zijn 12e jaar, wanneer men over een fototoestel beschikt, niet alleen goed foto's leert maken, maar ook ontwikkelen, afdrukken, vergroten enz. Wanneer er voldoende liefheb bers zijn, kan men in de toekomst weer een toneelclub gaan oprichten en kan er een mogelijkheid zijn voor musiseren, voor biljarten, scha ken en dammen. -Uit dit alles blijkt dat de jeugdbeweging „De Terp" 'n onmisbare schakel is in de groei naar volwassenheid van het kind. Aan de ouders de taak hun kind de instituut van vrijetijdsbesteding weg te wijzen naar dit zo prachtige De gegevens van bovenstaand ar tikel ontleenden we aan het Kon- taktblad ,,St. Bernadette"-parochie. 1 Verkerk (N) 43,1 (20) 2.12,9 1) 7.42,9 1) 16.21,6 1) 182,670 2 Schenk (N) 41,6 3) 2.15,4 5) 7.43,9 3) 16.47,5 4) 183,508 3 Nilsson (Z) 43,7 (24) 2.14,5 2) 7.45,9 5) 16.32,2 2) 184,733 4 Guttormsen (No) 43,3 (22) 2.15,6 7) 7.45,7 4) 16.38,4 3) 184,990 5 Stiansen (No) 42,8 (17) 2.15,0 3) 7.50,9 7) 16.47,9 5) 185,195 6 Matusevitsj (R) 42,3 9) 2.16,1 8) 7.46,5 6) 17.02,2 8) 185,427 7 Maier (No) 43,2 (21) 2.16,5 (11) 7.43,2 2) 17.02,3 9) 186,135 8 Liebrechts (N) 43,3 (22) 2.15,2 4) 7.56,1 (11) 16,53,0 6) 186,617 9 Zimmermann (D) 42,9 (18) 2.16,8 (14) 7.55,9 (10) 17.09,6 (11) 187,570 10 Moe (No) 42,3 8) 2.16,5 (11) 7.51,4 8) 17.35,6 (14) 187,710 11 Kositsjkin (R) 42,4 (12) 2.17,3 (15) 7.54,3 9) 17.24,1 (13) 187,802 12 Nottet (N) 44,3 (26) 2.15,4 5) 7.56,2 (12) 17.00,6 7) 188,083 13 Hoeglin (Z) 42,7 (16) 2.20,6 (20) 7.56,2 (12) 17.08,6 (10) 188,613 14 Sandler (Z) 44,4 (28) 2.18,3 (17) 7.58,4 (15) 17.18,4 (12) 190,250 15 Antsson (R) 46,5 (36) 2.16,2 9) 7.57,2 (14) 17.41,8 (15) 192,710 16 Strutz (Oost.) 45,2 (33) 2.25,7 (32) 7.58,6 (16) 17.44,7 (16) 194,862 KOPERBEMESTING VAN ZAND-BOUWLAND De resultaten van het grondon derzoek op bouwland, die in sep tember jl. door de heer Knol van 't Bedrijf slaboratorium voor Grond en gewasonderzoek zijn gepubliceerd tonen aan, dat een aanzienlijk per centage van de klei- en veen-bouw landpercelen een vrij lage koper toestand heeft. Vooral de tekorten aan koper op zand-bouwland blij ken zeer groot te zijn. Verschillen de factoren zijn hiervoor verant woordelijk. De zandgronden zijn van nature arm aan koper en het kopergehalte van een groot gedeelte van deze gronden is nog steeds niet door 'n juiste bemesting op een voldoende peil gebracht. Daarbij komt, dat men, zoals wij daar vroeger, onder de titel „Tinpreparaten en koper bemesting" reeds de aandacht op vestigden, door de aardappelen i.p.v. met koperhoudende fungici- den meer met tinpreparaten en or ganische fungiciden, zoals zineb en maneb, te bespuiten, eveneens min der koper in de grond brengt. De veranderingen die het bouw plan op de zandgronden ondergaat maken het voor de boer echter te meer noodzakelijk aan de bemes ting met Koperslakkenbloem aan dacht te besteden. Veel rogge is vervangen door gerst, dat aan de kopertoestand van de grond hogere eisen stelt. Er worden meer gewassen in 't bouw plan opgenomen die een hoge PH vragen en men zal dus meer moe ten bekalken. Een eventueel ko pergebrek zal hierbij sterker naar voren komen. Met het stijgen van de pH dient men dus de kopertoe stand van de grond, ook wanneer die voorheen goed mocht zijn ge weest, in orde te brengen. Wij werden verblijd en ge lukkig gemaakt met de ge boorte van onze zoontjes en Marjo's broertjes. Wij zijn er God heel erg dankbaar voor. Bij het H. Doopsel ontvingen ze de namen Franciscus Antonius Paulus en Thomas Petrus n Wij noemen ze FRANKIE en TOINI F. van Huiten A. v. Huiten-Kusten Waalwijk, 18 febr. 1966 Besoij ensestraat 35 Tijdelijk: St. Nikolaaszieken- huis, Kamer 12,

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 3