wAAlwnkse cn I AncsTPAAtse coupant Begroting Sprang-Capelle sluitend WAALWIJK Karnaval in Waalwijk Straatbelasting en opcenten Pers. belasting omhoog $1%a -#■ j Sprang-Capelle Korte berichten Waspik TWEEMAAL BRAND IN WONING MAANDAG 21 FEBRUARI 1966 87e JAARGANG No. 14 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 -j- 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. G'4167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" De begroting van de gemeente Sprang-Capelle is sluitend, ondanks het feit dat het begrotingsjaar 1966 het eerste jaar is, waarin met een korting van de garantie-uitkering rekening moet worden gehouden. De budgettaire positie van de ge meente is in niet onbelangrijke mate verbeterd. Deze verbetering is te danken aan een aantal factoren, waar van de voornaamste zijn a. de stijging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds; ■b. de verhoging van de tarieven der plaatselijke belastingen. De verhoging van de reinigings rechten, de leges ter secretarie en voor de verrichtingen van de ambtenaren van de burgerlijke stand, de begrafe nisrechten en de hondenbelasting, be tekende een aanzienlijke versteviging van de inkomstenbronnen der ge meente, hetgeen met het oog op het accres der uitgaven echter beslist noodzakelijk was. Naast de plaatselijke heffingen, welke reeds in meer of mindere mate waren verhoogd, resteerden nog de straatbelasting en de opcenten op de personele belasting. De daaraan ver bonden tarieven dateren van resp. '62 en 1946. Zouden deze tarieven kun nen worden herzien, dan bleek het mogelijk een sluitende begroting te verkrijgen, waarin tevens een post voor onvoorziene uitgaven kon wor den opgenomen ten bedrage van pl.m. f 13.000.-. Met het oog op de positie der be groting willen B. en W. de heffings percentages voor de straatbelasting opvoeren tot resp. 15;% en 8 Verwacht wordt, dat de opbrengst der straatbelasting daardoor zal toe nemen met pl.m. f 11.000.-. B. en W. willen dat de opcenten personele belasting worden verhoogd tot 200. Dan worden de middelen ver kregen om de begroting sluitend te maken. Uit de aanbiedingsbrief ontlenen wij verder het volgende Bestemmingsplannen. Sedert de inwerking-treding van de wet op de Ruimtelijke Ordening p6r 1 augustus 1965 wordt niet meer van uitbreidingsplannen, maar van be stemmingsplannen gesproken. In nauw overleg met de stedebouw- kundige wordt grote aandacht be steed aan de verdere uitleg van onze gemeente. De uitgifte van gronden in de be staande bestemmingsplannen Sprang I (noord), Vrijhoeve I en Capelle, ten behoeve van de woningbouw gaat ge stadig voort. Aandacht zal in het be grotingsjaar dan ook vooral gericht moeten worden op het zoveel moge lijk gereed maken van bouwterreinen in de bestemmingsplannen Vrijhoeve II en Sprang II (zuid). Op een enkele uitzondering na zijn de benodigde gronden in het plan Vrijhoeve II thans eigendom van de gemeente. De aankooponderhandelin gen in het plan Sprang II lopen wat stroef. V olksgezondheid. In het jaar 1966 zal een nieuw on derzoek van de bevolking op tuber culose plaats hebben. B. en W. hopen dat de bevolking in grote getale aan dit onderzoek zal willen deelnemen. Meer dan eens is de preventieve werking van deze onderzoekingen ge bleken. De overige entingen geven een be vredigend verloop te zien. V olkshuisvesting. Op 1 januari 1966 waren in totaal 50 woningen in aanbouw, n.l. 31 woningwetwoningen (contingent 1965); 9 premiewoningen; 5 niet-gesubsidieerde woningen; 5 vrijetijds-woningen. 50 In de vergadering van 28 jan. j.l. besloot de raad grond en bouwvoor- schotten aan de Woningbouwstich- ting Sprang-Capelle te verlenen voor de bouw van een extra contingent van 30 woningwetwoningen, met de bouw waarvan binnenkort een aanvang zal worden gemaakt. Verder is voor dit jaar het navol gende contingent woningen aan Sprang-Capelle toegewezen 35 woningwetwoningen; 12 premiewoningen; 4 niet-gesubsidieerde woningen, 51 Ook dit contingent zal in 1966 ge realiseerd worden. Openbare werken. Voor de uitbreiding van de be graafplaats in Capelle zijn alle ver eiste goedkeuringen ontvangen. Dit werk is thans opgedragen aan de Kon. Ned. Heide Mij. Verwaoht mag wor den dat deze werkzaamheden ook dit jaar nog voltooid zullen kunnen worden. De riolering vraagt grote aandacht. De plannen zijn klaar, dodh de mid delen ontbreken om deze werken tot uitvoer te brengen. Indien de rijks overheid hiervoor niet de benodigde handreiking doet, komt van deze plannen voorlopig niets terecht. Voor de verbreding van de Dick Flemmingstraat zullen maatregelen getroffen moeten worden. In het afgelopen jaar zijn ver schillende verkeersmaatregelen ge troffen. Het steeds drukker wordende gemotosiseerde verkeer noopt tot waakzaamheid. Voor verschillende wegen gelegen buiten de bebouwde kom, gelden nog onbeperkte snelhe den. Getracht zal worden om ook daarvoor snelheidsbeperkende maat regelen ingevoerd te krijgen, teneinde de veiligheid op de weg zoveel moge lijk in goede banen te leiden. Onderwijs. Voor de bouw van de nieuwe bij zondere lagere school aan de Burg. Vermeulenstraat is de verlening van de rijksgoedkeuring in uitzicht ge steld in het tweede kwartaal van dit jaar. B. en W. hopen, dat het school bestuur in staat is spoedig tot over eenstemming te geraken met een aan nemer, opdat met de bouw van de school een aanvang kan worden ge maakt. Voor de bouw van een nieuwe bij zondere lagere school in Sprang is nog steeds geen urgentieverklaring verkregen. De afgifte van een urgen tieverklaring komt dit jaar in zicht. In het afgelopen jaar is men ge confronteerd met de mogelijkheid om voor de bouw van nieuwe scholen sy steembouw toe te passen. Het voor deel van systeembouw ligt voor den belangrijk deel in een spoedig te ver krijgen rijksgoedkeuring, omdat de betreffende ministers geporteerd zijn voor de bouw van scholen middels 'n arbeidsbesparende methode. Deze vorm van scholenbouw kan alleen tot haar recht komen indien de aannemingsmaatschappij, die soortge lijke scholen reeds op verschillende plaatsen in ons land heeft gebouwd, seriebouw kan toepassen. Door ver schillende gemeenten c.q. schoolbe sturen in onze provincie is dan ook een bouwstroom gevormd, waaraan de schoolbesturen in Sprang en in Kaatsheuvel/Vrijhoeve (voor de bouw van een school in Vrijhoeve) in prin cipe medewerking hebben toegezegd. Licmhamelijke opvoeding en recreatie. Zoals het zich thans laat aanzien zal het jaar 1966 door de totstandko ming van verschillende culturele en recreatieve voorzieningen een belang rijk jaar worden. De bouw van het dorpshuis vordert naar wens. Verwacht mag worden, dat dit ge bouw over enkele maanden in gebruik kan worden genomen. Hiermede zal in een behoefte worden voorzien. Aan de periode van gemis van enig repre sentatief gebouw in de gemeente zal dan een eind gekomen zijn. Onlangs besloot de raad tot het be schikbaarstellen van een krediet voor de bouw van een sporthal. Kan dit plan wordt verwezenlijkt, dan ont staat in het hart van onze geemeente een magnifiek cultureel en recreatief centrum ten gerieve van onze gehele gemeenschap. B. en W. zullen alle pogingen in het werk stellen om de in uitzicht gestelde rijksgoedkeuring voor de verbouw van het pand Nieu- wevaart 1-3 tot sporthal te doen omzetten in een rijksgoedkeuring voor de bouw van de door de Pellikaan Bouwbedrijf N.V. te Tilburg geof freerde prefabsporthal. Mocht dit op korte termijn gelukken, dan zal het mogelijk zijn deze sporthal dit jaar te realiseren. De behoefte aan sportterreinen is voor enkele voetbalverenigingen nog groot. De regelmatige toename van actieve sportbeoefenaars doet het le dental der verenigingen stijgen, zodat terzake op korte termijn voorzienin gen moeten worden getroffen. De voetbalvereniging NEO heeft beslist een tweede terrein nodig. On derhandelingen worden bereids ge voerd met eigenaren der aangrenzen de terreinen, doch de resultaten zijn tot dusverre pover. In gelijke omstandigheden bevin den zich de voetbalverenigingen in Capelle, t.w. HNC en Wit Zwart. Grote moeilijkheden ondervinden beide verenigingen bij de indeling van de thuiswedstrijden in competitiever band voor hun verschillende elftallen. Een derde sportterrein zal ook hier beslist noodzakelijk zijn. Ook met de aanleg van het jacht- haventje zal, indien het gevoteerde krediet hogere goedkeuring heeft ver kregen, een aanvang worden gemaakt. Op deze wijze kan Sprang-Capelle, zij het voorlopig op bescheiden schaal een bijdrage leveren aan de water sportrecreatie. Maatschappelijke zorg. De kosten van maatschappelijke zorg geven telkenjare een stijging te zien. In vergelijking met het jaar '65 dient thans f 30.843.48 meer te worden geraamd. Deze stijging houdt in hoofdzaak verband met de optre dende loon- en prijsstijgingen, waar door verpleeggelden e.d. steeds meer gaan bedragen. Ook het beroep op uitkeringen krachtens de Algemene Bijstandswet beweegt zich in opwaart se lijn. Aanvragen om uitkeringen worden getoetst aan normen, welke in alle Langstraatse gemeenten als richtlijnen zijn ingevoerd. Sedert 1 januari 1966 zijn deze normen afge stemd op de zgn. loonmethode, d.w.z. een methode, waarbij de normen in 'n bepaalde verhouding staan tot zekere loongroepen in het vrije bedrijf. Economische aangelegenheden. B. en W. van Sprang-Capelle ver wachten, dat dit jaar de stemming zal worden gehouden over de ruilverka veling. De inmiddels opgerichte tuinbouw- stichting zal daarop moeten wachten om voet aan de grond te krijgen. Ge streefd zal voorlopig worden naar verwerving van gronden om bij de ruilverkaveling over een bepaalde in breng te kunnen beschikken en een gunstige toedeling te kunnen bedin gen. Het plan voor de bouw van een winkelcentrum tegenover het ge meentehuis wacht op de rijksgoed keuring. Een machtig wapen in de handen van de rijksoverheid ter tem porisering van de gemeentelijke acti viteiten op het gebied der investerin gen. Regelmatig wordt de aandacht gevestigd op de wenselijkheid dit win kelcentrum te realiseren. Positief re sultaat is echter nog niet bereikt. Met de bouw van een tweetal in dustriehallen op het industrieterrein aan de Dick Flemmingstraat zal bin nenkort 'n aanvang worden gemaakt. Beide industriehallen zullen in huur koop worden uitgegeven. Voor het jaar 1966 stellen B. en W. van Sprang-Capelle het volgende programma van kapitaalsuitgaven voor 1. realisering woning-contingent 1966. b. bouw bijzondere lagere school Burg. Vermeulenstraat. 3. verbreding Dick Flemmingstr. 4. sloping woningen en aanleg parkeerplaats bij de Geref. Kerk te Sprang. 5. aanleg tweede sportterrein te Sprang. 6. aanleg derde sportterrein te Capelle. 7. aanschaffing nieuwe vracht wagen. 8. restauratie standaardmolen in Sprang. 9. aanleg fontein voor het dorps huis. Voorts zulen in verdere uitvoering worden genomen de volgende werken, waartoe reeds werd besloten 10. realisering extra-woning-con tingent 1965; 11. bouwri'-smaken bestemmings plan Vrijhoeve II; 12. bouwrijpmaken bestemmings plan Capelle II (Nieuwevaart); 13. bouwrijpmaken bestemmings plan Sprang II (zuid); 14. uitbreiding begraafplaats Hei straat; 15. bouw sporthal; 16. aanleg jachthaventje; 17. bouw industriehallen; 18. bouw kleedlokalen v.v. SSC en NEO. Voltooid zulen kunnen worden in 1966 19. bouw dorpshuis j 20. aanleg parkeerplaats voor I zwembad en dorpshuis; j 21. bouw woning-contingent '65. De agenda van de gemeenteraad van Sprang-Capelle die vrijdag 25 februari bijeenkomt is als volgt: 1. Opening; 2. Ingekomen ïstukken. 4. Vaststelling bedrag per leer ling voor het gewoon lager onder wijs, bedoeld in artikel 55 bis der Lager-Onderwijswet 1920 voor het jaar 19 6. 5. Vaststelling bedrag per leer ling voor het bijzonder uitgebreid lager onderwijs ex. art. 101, 5e lid, der Lager-Onderwijswet 1920 voor het jaar 1966. 6. Verlenen van voorschotten op de vergoeding der exploitatiekos ten van de bijzondere scholen voor lager- en uitgebreid onderwijs, al hier. 7. Verlenen van voorschotten op dc vergoedingen ex. artikel 73, le en 2e lid, der Kleuteronderwijswet aan de bijzondere kleuterscholen, alhier, voor het jaar 1966. 8. Verlenen van een voorschot op de vergoeding ex art. 126 der Kleuteronderwijswet over 1966 aan de Stichting Prot. Chr. Kleuterscho len te Sprang, alhier. 9. Aankoop grond van de Diaco nie der Ned. Hervormde Gemeente Sprang, alhier. 10. Aankoop grond van de heer W. C. Geenen, te Olst. 11. Verkoop bouwgrond aan de heer A. Hommel te Sprang-Capelle. 12. Aangaan overeenkomst tot ontbinding van pacht met de heer W. N. Kuijsten te Sprang-Capelle. 13. Verpachting landerijen. 14. Wijziging „Verordening rege lende de heffing en de invordering van een straatbelasting in de ge meente Sprang-Capelle. 15. Vaststelling nieuwe „Veror dening op de heffing van opcenten op de hoifdsom der personele be lasting in de gemeente Sprang-Ca pelle. 16. Vaststelling begroting grond bedrijf voor het dienstjaar 1966. 17. Vaststelling begroting van in komsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1966. 18. Wijziging gemeente-begroting dienstjaar 1966. 19. Mededelingen. 2C\ Rondvraag. 21. Sluiting. HONGERACTIE INDIA Waspik heeft in de actie van za terdag voor hongerend India het zeer mooie bedrag van 5495,en B fr. 20,mogen incasseren. BENOEMING Mgr. Bekkers heeft benoemd tot rector van het bejaarden- en ver pleeghuis te Valfeenswaard de Z.- Eerw. heer C. M. J. v. d. Eerden, thans verbonden aan het' St. Nico- laasziekenhuis te Waalwijk. In diens plaats is benoemd tot rec tor alhier de Zeereerw. Heer A. A. Weijling, die blijft wonen op de pastorie van de parochie St. Jan alhier. GEMEENTERAAD OP 3 MAART De gemeenteraad van Waalwijk zal niet, zoals gewoonlijk, op de laatste donderdag van de maand worden gehouden, maar in verband met het tijdsverschil met de vorige vergadering verplaatst worden naar 3 maart. OPBRENGST WAALWIJK: HONGERACTIE INDIA 31.186,53 De Gemeente Waalwijk heeft za terdag snel en doeltreffend actie gevoerd voor hongerend India. De gifte ndie in het Gemeentehuis en de kerken van Waalwijk binnen stroomden waren grandioos, even als de scholen-actie die gevoerd werd. In de korte tijd van ruim 2 uren werd 'n bedrag van ƒ31.186,53 genoteerd. Hier is het „standenlijst je": Gemeentehuis 2984,66 Scholenactie 5083,05 Antoniusparochie 3782,50 St. Jansparochie 6910,40 Clemensparochie 2587,15 O.L. Vr. Onbevl. Ontv. 3583,— Bernadette-parochie 2000, Herv. Gem. Baardwijk 445, Herv. Gemeente Besoijen 2444,77 Herv. Gemeente Waalwijk 1241, Geref. Gem. Waalwijk 125, BERNADETTE-PAROCHIE STEEDS GROEIENDE Aan het kontaktblad St. Berna dette-parochie Waalwijk ontleen den we de volgende gegevens. Toen in 1964 met de nieuwe pa rochie werd gestart, waren er on geveer 400 gezinnen bij betrokken met een totaal van 1500 parochie- anen. Spoedig na de ingebruikne ming van de kerk, werden de eer ste nieuwe huizen betrokken. Het ging daarna in een bijzonder snel tempo. Aan beide kanten van de parochie kwamen de huizen klaar en werden spoedig betrokken. Jam mer is het dat de EMS-woningen zo moeilijk van de hand gaan. Desondanks bleek bij een telling rond Nieuwjaar dat het aantal pa- rochieanen is opgelopen tot 2350 verdeeld over ongeveer 600 gezin nen. Een groei dus van ruim 800 personen. R.K.C.—D.E.S.K. Voor zondag 27 februari a.s. is deze belangrijke wedstrijd vastge steld. Daar voor dit duel grote be langstelling wordt verwacht ver zoeken wij de sportliefhebbers in Kaatsheuvel en Waalwijk zich zo veel mogelijk via de voorverkoop van plaatskaarten te voorzien. Deze adressen zijn: Sigarenmagazijn van Boxtel-van Aerden, van Heeswijkstr. 44,Kaats heuvel en schoenhandel H. v. d. Geld, Antoniusplein, Waalwijk. Bij voorbaat dank voor Uw me dewerking in deze, waardoor een vlot verloop aan de kassa's wordt bevorderd. VOLLEYBAL Avanti I speelde dinsdag j.l. haar return-match tegen West Side en won deze met, 15-3 en 15 - 6. Hurry Up gaf uitstekend partij in haar wedstrijd tegen Avanti II en de dames van het 2e team van Avanti moesten dan ook hun meer dere erkennen in Hurry Up. Dinsdag 1 maart a.s. komt Avan ti I uit tegen Sarto 4; Avanti II te gen Dionysius II. ST. AMBROSIUSGILDE BAARDWIJK Op woensdag 16 februari 1966 vervulde het St. Ambrosiusgilde de dioeve plicht, om hun overleden Deken Jan van Heesbeen, ten gra ve te dragen. Deze gildebroeder die bijna 66- jaren lid van het gilde, en vele jaren bestuurslid is geweest, was voor de gildebroeders steeds een voorbeeld, een man die voor de belangen van het gilde steeds op de bres stond. Ook in de kring Maasland was hij een bekende figuur, omdat hij steeds de belangen van het gilde in groot verband behartigde. Bege leid door vendeliers en tamboers met omfloerste trommen, vergezel de de gildebroeders hun Deken op deze laatste tocht. Na de absoute namen de gildebroeders afscheid van de overledene, door met het gildevaandel de afscheidsgroet te brengen waarna de vendeliers met hun vendels als afscheid de kist bedekten. Wij als gildebroeders zullen hem steeds dankbaar blijven voor alles vat hij voor het gilde heeft gedaan. Dat hij ruste in vrede. Zondagmiddag om 10 minuten voor vijf werd brand gemeld aan de gedempte Haven. Op de zolder van een woning was brand uitgebroken. Om half zes had de brandweer de brand geblust en kon de schade worden beperkt tot brandschade op de bovenverdieping en waterschade op de benedenverdieping. Vanmorgen om half 7 echter werd brand in dezelfde woning gemeld. Toen de brandweer het vuur ge doofd had, bleek dat het gehele dak weggebrand was. De oorzaak is nog onbekend. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: 3 sjaals, fietspomp, regenjack, balpen, handschoenen, j damesportemonnaie, trouwring, au- I topet, portemonnaie, wanten. Verloren: dwergpoedel, bankbil jet van 10.trouwring, polshor loge, pennenzakje, kentekenbewijs, herenzegelring, portemonnaie (zw.), dop van tank, portemonnaie. GILDE-TOTO Uitslag Gilde-toto, week eindigen de op 19 febr.. Ingezet f 305.60. le prijs f 45.84, gewonnen door H. Goedhart Grotestr. 11b Waalwijk, geraden f 305.60; 2e prijs f 30.56, gewonnen door W. Pullens Grotestr. 7 Waalwijk, mej. A. M. v. d. Ven Schijndel, H. v. d. Sanden Heisteeg 20 Oisterwijk, mej. Z. Waarts, Wen- delnesseweg 124 Capelle; ieder ont vangt f 7.64, geraden f 305.70 en f 305.50; 3e prijs f 15.28, gewon nen door J. Wijtvliet Westeinde 48a Waalwijk, geraden f 305.48. AGENDA Woensdag 8 uur repetitie dames koor in De Twee Kolommen. Zondag 12 uur repetitie mannen koor in De Twee Kolommen. ETEN VOOR INDIA 18 MILJOEN IN 2 UUR De actie Eten voor India heeft alle records geslagen. De Neder landse bevolking heeft voor zo ver zondag bekend was niet min der dan 18.1 miljoen gulden bijeen gebracht in twee uur tijd. De be faamde marathon voor Open het dorp kwam destijds in een heel et maal „slechts" tot twaalf miljoen. En nog is voor India niet alles bin nen. De giro-overschrijvingen moe ten nog verwerkt worden en er lo pen nog tal van toezeggingen. De regering heeft 3,6 miljoen beschik baar gesteld en ook vele particulie ren (onder wie de koninklijke fa milie) en bedrijven gaan nog hun bijdrage aan de actie leveren. Pas aan het einde van deze maand kun nen de organisatoren met defini tieve cijfers komen. Zaterdag is in Amsterdam een brand uitgebroken, waarbij 3 kinde ren van 3 en 2 jaar en een van 18 maanden zijn omgekomen. De ou ders waren afwezig. De a.s. echtgenoot van Prinses Beatrix, de heer Claus von Ams- berg, is door H.M. de Koningin be noemd tot grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. Bij Rijnstaal te Arnhem zijn 560 van de 900 man ontslagen, als gevolg van grote financiële moei lijkheden. Drs. A. Tilanus is gekozen tot voorzitter van de C.H.U. Het bekende instituut Ruwen- berg te St. Mich. Gestel gaat als in ternaat en onderwij s-instituut ver dwijnen. Hier wordt een juvenaat voor de Broeders gevestigd. De foto van Prins Jul d'n Irste van Waalwijk kunnen wij tot onze spijt niet afdrukken omdat het cliché in de B.B.A.-bus is zoekgeraakt. Hopelijk a.s. vrijdag. Waalwijks jeugd vierde zondag- middagf'weer eens uitbundig karna val. Drie jaar geleden startte men met deze kinderkarnaval en nu mochten we constateren dat ook de volwassenen een aandeel namen van deze karnaval met optocht. De wa gen met volwassenen, waarop men de toestanden in Staphorst hekelden, sprong wel erg in het oog. Prins Jules den Irste begroette op 't Vre. desplein alle aanwezige groepen die aan de optocht deel zouden nemen, vanwaar men de tocht door de stra ten begon. De grote groep werd door de ponyclub voorafgegaan. De drumband Ons Genoegen, de Vos- senkoppen, de Prinsenwagen, Jacht- hoorncorps Cornu Copiae en Har monie St. Crispijn maakten met de daartussen lopende en rijdende kar- navalsvierders de tocht weer eens tot een steeds groter en mooier (gekker) wordend festijn.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5