waalwijkse en UnostRAAtse coupant De Prins-gemaal München herdenkt verzet van medische studenten Jampe I I Oe brief der bisschoppen van Man naast de troon heeft delicate positie Claus 3 de Prins-gemaal Leger- „American-Stores „Zonder prik!" tcgen Wanneer straks het huwelijk tussen Claus en Beatrix zal zijn voltrokken, zal de heer Von Amsberg de derde prins-gemaal in de geschiedenis van ons vors tenhuis zijn. Nu is de term prins-gemaal een omstreden titel, die formeel zelfs niet eens bestaat. Prins Bernhard heeft het nooit plezierig gevonden om zo te worden beti teld, en voordat koningin Wilhelmina met prins Hen drik in het huwelijk trad, heeft zij heftig tegen het woord prins-gemaal geprotesteerd. Haar schoonzoon noemde zij daarom zelf „prins der Nederlanden". xcluóieve ^lerenkieclinci .'r' WAALWIJK v.;. vi 'm V-.VW/*:, j; A, Damesmode Tilburg schrijfmachines zegt M iss Green Spot Van verse Californische sinaasappelen Vol vitamine-C. En zonder prik! Fantastisch lekker! zonder prik! Al 750 munten in Serooskerke Persconferentie van De Gaulle Sigarettensmokkel aan banden SANA- Zevenmijlskaarten met stempel „Soestdijk" Sanatoegen Geeft nieuwe energie Sterkt lichaam en geest van jong en oud. Neem het elke dagï MEER RIJKSBELASTING NAAR DE PROVINCIES Schenk - Verkerk Nederlands gezin in Zuid-Afrika omgekomen VRIJDAG 25 FEBRUARI 1966 87e JAARGANG No. 15 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 -2002 Telegram-adres„ECHO" Van de prins-gemaal, de man naast de troon, wordt in de eerste plaats een grote dosis tact vereist. Dat zei men in 1901 al, toen koningin Wil helmina in het huwelijk trad met p.ins Hendrik van Mecklenburg. De koningin is immers het staats hoofd, deze rol mag haar echtge noot niet overnemen. Maar tenslot te is hij getrouwd met deze vrouw, zodat hij in een delicate positie verkeert. Het is daarom voor een prins-ge maal niet gemakkelijk zich een ei gen plaats temidden van het volk te veroveren. In andere landen heeft dit wel eens aanleiding tot ernsti ge moeilijkheden gegeven. Koningin Victoria van Engeland (1819-1901) was getrouwd met her tog Albert v. Saksen-Coburg (1819- 1861). Zij wilde haar man de titel koning-gemaal geven, ofschoon zij uitdrukkelijk verzekerde dat haar man zich niet met de staatszaken zou bemoeien. Maar de machtige Tories kwamen in verzet. Zij voel den er niets voor de positie van de Duitse hertog wettelijk te regelen en wilden hem ook geen inkomen uit de staatskas toekennen. Pas 17 jaar later zou het Victoria gelukken dat haar man de titel prins-gemaal verwierf. EIGEN PLAATS Ondertussen had Albert zich al zo intensief met de staatszaken in gelaten, dat een moeilijke situatie ontstond. Victoria nam geen enkele beslissing zonder haar man. Dat ge beurde wel allemaal binnenska mers, maar ook de paleismuren hebben gaatjes en zo ontstond er 'n sterke oppositie tegen Albert. Voor al het bekende dagblad „Times" had weinig goede woorden voor de ze vorst over. Dergelijke onverkwikkelijke situ aties rondom de persoon van de prins hebben zich in ons land ge lukkig nimmer voorgedaan. En prins Hendrik, én prins Bernhard wisten zich een geheel eigen plaats in onze volksgemeenschap te ver overen. Nu heeft prins Hendrik, „de land jonker" het wat dit betreft heel v/at gemakkelijker gehad dan prins Bernhard. NOOIT GEHOORD In het begin van deze eeuw had het vorstelijk gezin slechts een ge ring contact met de bevolking. Het volk wist weinig van het doen en laten van de leden der koninklijke familie. Men zag de koningin en haar gemaal slechts bij officiële be zoeken, of op de foto. Miljoenen Nederlanders hebben de stem van Wilhelmina's gemaal zelfs nooit ge hoord. Hoe anders is de situatie nu. De moderne communicatiemiddelen hebben de barrière rondom het ko ninklijk huis doorbroken. Men ziet de leden van ons vorstenhuis gere geld op de televisie en de publici teit onthult ons vele menselijke de tails van vorstelijke personen, die vroeger nimmer in de openbaarheid kwamen. Het koninklijk huis staat dichter bij het volk dan vroeger. Maar dat impliceert, dat koningin, echtge noot en prinsessen nu ook veel kri tischer worden bekeken. Dat maakt de taak van prins nog moeilijker dan ze toch al was. HUN BELANGSTELLING Prins Hendrik en prins Bernhard hebben zich zelden of nooit inge laten met het staatsbestuur in en gere zin. Wel maakten zij zich op verschillende terreinen verdienste lijk. Prins Hendrik had vooral be langstelling voor de agrarische sec tor. Vooral de land- en bosbouw had zijn interesse. Hij is meer dan 30 jaar ere-voorzitter van de Ne derlandse Heidemaatschappij ge weest. Prins Bernhards belangstelling is vooral economisch gericht. Dat bleek al in de dertiger jaren, toen hij enige tijd bij de Nederlandse Handelsmaatschappij heeft gewerkt om zich snel in te werken in de eco nomische problemen van ons land. Claus von Amsbergs belangstel ling gaat vooral uit naar culturele zaken en ontwikkelingshulp. Hij is werkzaam geweest op verschillende diplomatieke posten in het Afri kaanse continent en kent de nood van de bevolking van deze onder ontwikkelde gebieden dus uit eigen ervaring. WETTELIJKE REGELING Voor het huwelijk van koningin Wilhelmina en prins Hendrik wer den destijds 4 wetsvoorstellen in gediend. Gedebatteerd over dit hu welijk werd er in de Kamer niet. De wetsvoorstellen hielden natuur lijk in de eerste plaats de goedkeu ring van het huwelijk in. Voorts de naturalisatie van prins Hendrik. Tenslotte de toezegging van een jaargeld na de eventuele dood van de koningin en de regeling, dat de regeling, dat de prins werd be noemd tot generaal-majoor a la suite van het Nederlandse leger. Na het huwelijk van koningin Wilhelmina en prins Hendrik werd er nog een K.B. opgesteld, dat be paalde dat de kinderen van het vorstelijk paar allereerst prins(ses) van Oranje-Nassau zouden zijn en pas daarna hertog(in) van Meck lenburg. Met deze wetten is ook de juri dische positie van prins Bernhard geregeld. Wel werd in 1938 een an dere regeling terzake van het inko men van de prins-gemaal in de grondwet opgenomen. Sinds dat jaar ontvangt Z.K.H. een eigen in komen. Voor het huwelijk van Beatrix en Claus zijn zoals u weet slechts twee wetsvoorstellen ingediend. De eerste beoogde de goedkeuring van het huwelijk, de tweede de natu ralisatie van de heer Von Amsberg. 1 J >-' i' I A' V 'V'''v De universiteit van München her dacht ,,De Witte Roos", een ver zetsorganisatie van overwegend ka tholieke studenten, die 23 jaar ge leden door de nazi's werd opgerold en uitgeroeid. Reeds kort na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog was er in München, de plaats waar het natio- naal-socialisme zijn gestalte had gekregen, ontevredenheid en ver ontwaardiging ontstaan onder de studenten. De toenemende onlust gevoelens leidden in de zomer van 1942 tot de vorming van een stu denten-verzetsbeweging aan de uni versiteit van München. De centrale figuren waren de 25-jarige Hans Scholl, een student in de medicij nen, en zijn 21-jarige zuster Sophie, die biologie en filosofie studeerde. Onder mentorschap van proffes- sor Kurt Huber (49), die in Mün chen filosofie en psychologie do ceerde, vormde een aantal medi sche studenten een discussiegroep die vrij discussieerde over het leed en het lijden van de oorlog, waar mee zij als jonge medici tijdens hun verplichte werk in ziekenhuizen en veldhospitalen voortdurend gecon fronteerd werd. Reeds spoedig raak te men ervan overtuigd dat alleen- daadwerkelijk verzet een einde kon maken aan deze zinloze slachtingen, aangericht door een gewetenloos regime. In juni 1942 verspreidde Hans Scholl, in navolging van de anti- Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Exclusieve collecties SHAWLS BLOUSES PULLOVERS VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. nazi pamfletten van de felle bis schop van Münster, de latere kar dinaal Clemenz August, Graaf von Galen, zijn eerste pamfletten op de universiteit onder de titel „Vlug schriften van de Witte Roos" waar in hij het nazi-regime in Duitsland fel aanviel. Kort daarop verschenen nog drie vlugschriften, maar daar na moest men de uitgave geruime tijd staken aangezien de medici in de verzetsgroep naar het Front in Rusland werden gezonden voor 'n verplichte stage. Toen zij eind 1942 terugkeerden zetten zij het ondergrondse werk met hernieuwde energie voort. Nieuwe vlugschriften verschenen terwijl in het begin van februari 1943 hun activiteiten ook op straat zichtbaar werden. Onder leiding van Hans Scholl trokken leden van de groep erop uit om op muren an ti-nazi leuzen te schilderen. Inmid dels had de groep contact tot stand weten te brengen met gelijk gezin de studenten in Freiburg, Hamburg enBerlijn, waar een begin werd ge maakt met soortgelijke acties. Voor Hans Scholl en de zijnen kwam helaas spoedig het einde. Op 18 februari 1943 werden hij en zijn zuster betrapt bij het verspreiden van pamfletten in het universiteits gebouw. Arrestatie door de Gesta po volgde. Ook een studiegenoot van hen, de 24-jarige Christoph Probst, werd gearresteerd. Nadat zij in het beruchte paleis Wittelsbach de zwaarste martelin gen hadden óndergaan volgde op 21 februari voor het Volksgerecht van München een schijnproces te gen het drietal. De beruchte nati- rechter Roland Freisler, tot razer nij gebracht door de fiere houding van de studenten, veroordeelde hun wegens hoogverraad ter dood. ONTHOOFD Op maandag 22 februari mochten de ouders van de Scholls nog een laatste bezoek aan hun kinderen brengen, waar ook Probst zijn von nis afwachtte. Zijn vrouw Herta, was niet in staat haar man nog te zien voordat hij zou sterven. Zij verwachtte haar derde baby en zou eerst later op de hoogte worden ge steld van het lot van haar man. In de namiddag van diezelfde dag werd het vonnis voltrokken. Eerst werd Sophie onthoofd, dan volgde Flans, die vóórdat hij zijn hoofd op het blok legde uitriep: „Leve de vrijheid". Probst stierf als derde. De Gestapo kwam ook de ande re leden van de groep op het spoor. Prof. Huber werd op 13 juli terecht gesteld. Op 16 september werd de 25-jarige Alexander Schmorell, ook een medisch student, ter dood ge bracht, terwijl de 25 jaar oude Willi Graf op 12 oktober 1943 door de Gestapo werd onthoofd. Later heeft c'e zuster van de beide Scholls, In ge, die eveneens aan het verzet heeft deelgenomen maar de dans ontsprongen is, de droeve geschie denis weergegeven in haar boek „De Witte Roos". Gerev. vanaf 65, Half jaar garantie. Gratis schrift, type-cursus Telefoonstraat 33 - Tel. 31748 TILBURG ORGANISATIES INDIA SAMEN- IN STICHTING De 5 organisaties die de actie In dia hebben georganiseerd, hebben zich maandagavond verenigd in de Stichting Eten voor India. Uiterlijk binnen twee weken zullen grote partijen voedsel naar India worden verscheept. De stichting zal met grootste spoed werken aan een zo doelmatig mogelijke bestrijding van de hongersnood in India. Contacten zijn al opgenomen met de Indiase en Nederlandse regering en met in ternationale organisaties. De vijf in de stichting samenwer kende instanties zijn de NOVIB, UNICEF, UNESCO, de stichting Mensen in Nood en de organisatie Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen. De stichting is bui tengewoon dankbaar voor de spon tane giften van het Nederlandse volk en voor hulp van Kerken, overheid, organisaties, radio, tv en de pers, aldus een maandagnacht gepubliceerd communiqué. De ver antwoordelijkheid van de vijf groe pen voor hongerend India en voor de besteding van de giften van het Nederlandse volk kan het best wor den gewaarborgd door een blijven de vorm van samenwerking, waar toe gisteravond de stichting in het leven is geroepen. Getracht wordt zo spoedig moge lijk boren beschibaar te stellen voor vuster Baptista, die zaterdag voor de tv verslag deed van de moeilij ke situaties in Indore, waar zij werkt. Met behulp van de boren zal het mogelijk zijn waterputten te slaan. Er is in Indore groot tekort aan drinkbaar water. Ir. Davelaar, voedingsdeskundige van de UNI CEF, vertrekt donderdag weer naar New Delhi en zal van daaruit de stichting Eten voor India adviseren bi.i de hulpactie. Hoewel op het ogenblik nog met geen mogelijkheid te overzien is, wat het eindbedrag zal zijn, acht men het bij de organisatie van de actie niet uitgesloten dat het eind bedrag van de actie voor Het Dorp 24 miljoen gulden wordt over schreden. Thans is er nabij de 20 miljoen. Volgens de gouddelver P. Chris- tiaanse jr. uit Serooskerke groeit de goudschat nog voortdurend aan. Na slechts enkele uren spitten zijn er maandag weer elf gouden mun ten tevoorschijn gekomen waardoor de totaalstand nu gekomen is op 750 exemplaren. Onder de elf stuks die werden opgegraven bevond zich een muntsoort, die nog niet in de verzameling aanwezig was. Het gaat om een bekende gouden munt, v/aarin naar het schijnt, hebreeuw se lettertekens zijn geslagen. Een van de nieuwe, ofschoon niet geheel onverwachte zaken, die ge neraal de Gaulle tijdens zijn in het Elysée gehouden persconferentie heeft gezegd is, dat Frankrijk vóór 4 april 1969 verschillende maatre gelen zal treffen om niet alleen de Franse strijdkrachten in de NATO maar ook alle NATO-voorzieningen en -instellingen op Frans grondge bied onder zuiver Frans nationaal bevel te brengen. Vier april 1969 is de datum, waarop het Atlantisch Pact van 1949 afloopt. Als generaal de Gaulle inderdaad alle consequenties uit zijn verkla ring zou trekken, betekent dit dat zelfs het Atlantische opperbevel, omdat dit zijn zetel in Frankrijk heeft, ondergeschikt zou moeten worden aan het Franse militaire opperbevel. Men neemt voorlopig aan, dat generaal de Gaulle voor al het oog heeft op de militaire ba ses, de logistieke voorzieningen en de gehele militair-technische infra structuur van 't Noord-Atlantische bondgenootschap. De Nederlandse douanediensten hebben dinsdag op alle doorlaat posten naar België via aanplakbil jetten de nieuwe maatregelen te gen de invoer (gelegenheidssmok- De bisschoppen van Nederland constateren in hun Vastenbrief dat 't Concilie een begin heeft gemaakt met een grondige vernieuwing van de Kerk: bij de Eucharistie-viering, in de verhouding tot de andere christenen en tot de niet-christenen. De kerk is veel meer dan een ambtelijk georganiseerd instituut met een bepaalde geloofsovertui ging. Heel de ambtelijke inrichting van de Kerk is een middel om het samen-zijn van heel de mensheid met God te bereiken. In zijn Kerk heeft God allen willen samenroe pen die geloven in Jezus Christus. De Kerk is de beginnende verwer kelijking van wat God eigenlijk met ons voorheeft; zij is het volk van God dat op weg is naar het vol maakte samenzijn met God, aldus de bisschoppen. Dit volk van God vindt zijn concrete gestalte in de Katholieke Kerk, waarin wij zijn opgenomen door het doopsel. Maar er zijn er meer die tot dit volk Gods behoren dan alleen de leden van de Katholieke Kerk. De Kerk hier op aarde is niet al tijd en niet in alles volmaakt. Zo lang het volk van God nog op pel grimstocht is, draagt de Kerk in haar sacramenten en instellingen nog de trekken van de tijd die voorbij gaat. Ook in de Katholieke Kerk zal altijd menselijke beperkt heid en menselijke zondigheid te vinden zijn. Het is goed, zo schrij ven de bisschoppen, ons deze be perktheid van de Kerk te realise ren. Want er zijn er onder ons, die alles in de Kerk als zo volmaakt en zo absoluut geldig beschouwden, dat zij werden geschokt door de veranderingen die het resultaat wa ren van het Concilie. Er zijn er on der ons ook, die werden geschokt omdat het Concilie naar hun me ning niet ver genoeg ging en nog te weinig ruimte gaf. De menselij ke beperktheid in de Kerk kan er oorzaak van zijn, dat wenselijke veranderingen niet terstond door de leiding van de Kerk worden erkend of niet terstond overal worden doorgevoerd. De bisschoppen vra gen al degenen, die te lijden heb ben door deze menselijke .beperkt heid in de Kerk, niet bitter te wor den, maar met hen te bidden en te werken voor deze heilige en toch onvolmaakte Kerk. Deze vernieuwing is geen zaak van de Paus alleen of van de bis schoppen en de priesters, maar 'n zaak van heel het volk van God. De leken hebben deel aan de heils zending van de Kerk ten opzichte van de wereld. Juist de leken moe ten het Godsrijk zoeken door de tij delijke aangelegenheden te behar tigen en volgens de wil van God te regelen. Zij moeten in de wereld de geest verspreiden van de armen zachtmoedigen en vreedzamen, die door de Heer in het Evangelie zalig worden geprezen. Meer dan vroe ger worden de leken betrokken in het overleg, wat de Kerk in deze tijd en in dit land te doen staat. kei) van goedkope Belgische siga retten naar Nederland bekend ge maakt. Voor grensbewoners is het voortaan slechts toe/istaan een al of niet aangebroken pakje sigaret ten van 20 of 25 stuks vanuit Bel gië mee te nemen. De „zevenmijlskaarten" van de Icemvluchtelingenactie krijgen een bijzondere waarde voor verzame laars van postzegels en kaarten. Koningin Juliana heeft goedgevon den dat de kaarten, die aan haar zijn geadresseerd, worden terugge stuurd naar de afzender. Hiermee is de leem (Internationaal Comité European Migration), verlost van de vrees, dat door het niet verzen den van de kaarten een flink deel van de opbrengst van de postzegels in de zak van de PTT terecht komt. Omdat er wat technische moeilijk heden zijn geweest met de „zeven mijlskaarten", heeft de PTT goed gevonden dat de kaarten tot 15 mrt worden verkocht. Dat is twee we ken langer dan gepland was, want de Icemvluchtelingenactie loopt 28 februari af. Ter compensatie van de hogere financiële lasten, die de provinices door het in werking treden per 1 januari 1966 van de Algemeen Bur gerlijke Pensioenwet moeten dra gen, is het aandeel dat de provin cies ontvangen uit de opbrengst van de daarvoor aangewezen rijksbe lastingen, verhoogd met 0,014 pet. Voor 1966 zullen als gevolg hier van de middelen van het provincie fonds stijgen met f 2.388.820, De minister van Binnenlandse Zaken heeft besloten de voorschot ten, welke de provincies op hun uitkering uit 't provinciefonds ont vangen, met eenzelfde bedrag te verhogen. Als gevolg hiervan worden de voorschotetn aan de provin cie Noord-Brabant met f 294.704, tot 17.450.688,te verhogen. Nog maar nauwelijks bekomen van de huldigingen na het wereldkam pioenschap in Gotenburg, hebben Ard Schenk en Kees Verkerk maan dag deelgenomen aan wedstrijden ir. Kristinehamm. Schenk zegevier de met een puntentotaal van 91.000 voor de 500 en 3000 meter. De Zweed Hoeglin werd tweede met 91.967 en Verkerk derde met 92.300 punten. De politie van Johannesburg, Z. Afrika, heeft woensdag meegedeeld, dat het 15 jaar geleden uit Neder land geëmigreerde gezin Van der Steen dinsdag bij een verkeerson geluk om het leven is gekomen. De auto van de familie, man vrouw en 2 kinderen van resp. acht jaar en acht maanden oud, reed in volle vaart tegen een andere auto waar in vijf mensen zaten. Deze vijf in zittenden raakten ernstig gewond.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1