\vAAlw13kse en UncstRAAtse couRAnt Produktiekosten stegen sneller dan produktie Uitgaan in het weekend Luxor Lido Boerengezinsdag geslaagd UW IIliIVli 1 1 1 Musis Sacrum APOLLO Romantica In lederindustrie Water-zuivering niet alleen ten laste van de industrie de fijne dropbonbon lekker en... goed voor u! Waspik Sprang-Capelle SER WIL STEEDS HOGER TEGEN VELDKAMP Zusjes door ijs gezakt en verdronken VOOR BABY'S HUIDJE DEKZEILEN „American- stores" Tilburg VRIJDAG 25 FEBRUARI 1966 8?e JAARGANG No. 15 van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 -f 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 -j- 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" op de voet Toen enige tijd geleden de heer J. Gompen de voorzittershamer van de Federatie van Verenigingen van Nederlandse Lederfabrikanten over droeg aan de heer P. van Heesbeen heeft hij enkele behartenswaardige dingen gezegd. Zo wees de heer Gompen op de zeer merkwaardige ontwikkeling van de huidenprijzen in de laatste jaren. In 1963 was de prijs van de hui den bijzonder laag. Men vond daar voor toen een verklaring in het feit, dat de toegenomen welvaart een toenemende vraag naar vlees met zich meebracht, waardoor de hui- denaanvoer enorm toenam. Tegelij kertijd wierp de entrée van kunst stoffen voor schoenen zijn schaduw vooruit. CATASTROPHAAL Ondanks het feit, dat de welvaart zich doorzet en de kunststoffen de markt overspoelen, heeft zich sinds 1963 een stijging van de huiden- prijzen ingezet, die catastrophaal dreigt te worden. In diezelfde twee jaren heeft Ne derland een stormachtige ontwik keling doorgemaakt, die de pro duktiekosten sneller heeft doen stij gen dan de produktiviteit. VRAAG NEEMT TOE In Amerika schijnen de slachtin gen toe te nemen in Argentinië ne men zij af (beide landen behoren tot de grootste huidenleveranciers van de wereld). De exportcijfers van beide landen liepen met deze ontwikkeling parallel. Al met al is de markt wat betreft de aanbodzij de gelijk gebleven. Daarin moet de oorzaak van de prijsstijgingen dus niet worden gezocht. Een van de verklaringen is, dat er in de oorspronslanden een toe nemende vraag ontstaan is. Een an dere is, dat de vraag naar schoei sel overal toeneemt. Op zich een hoopvolle ontwikke ling, die als bijverschijnsel heeft, dat de grote schoenproducenten groter worden en de kleine klei ner. De vele leveranciers hebben tegenover de grote afnemers een slechtere onderhandelingspositie. Niettemin blijft de vraag naar le der alsmaar stijgen. PRODUCTIVITEIT De bewerkingskosten van leder zijn enorm gestegen. De lonen zijn stormachtig omhoog gegaan. Die siijgende welvaart levert grotere bestedingsmogelijkheden op en zo stijgt de vraag naar schoenen, le derwaren en lederen kleding. De stimulerende invloed van het Mo decentrum is daaraan ook niet vreemd. De stijgende loonkosten baren dus geen al te grote zorgen. Wel de steeds achterblijvende pro duktiviteit. Het aantal fabrieken in Europa neemt af, de vraag etijgt. Dit maakt het mogelijk de produktiviteit op te voeren. Niet alleen kan dat wor den bereikt met de aanschaf van snelwerkende maar dure machines. Tegenover hogere lonen, moeten ook hogere arbeidsprestaties staan. In dit verband merkte de heer Gompen op, dat de huidige moeilijk heden rond het afsluiten van de nieuwe C.A.O. wel opgelost zullen worden. De werknemersorganisa ties hebben in het verleden vaak genoeg getoond een open oog te hebben voor het algemene belang. Nu er een bedrijfschap voor de le derindustrie is, verwacht de heer Gompen bij alle betrokkenen be grip voor de produktiviteit en ren tabiliteit van de lederindustrie. ENQUETE ONDER AFGESTUDEERDEN LEERLINGENSTELSEL De derde twee-jarige cursus van het leerlingstelsel voor de lederin dustrie zal in juli 1966 worden be ëindigd. Er is gestart met 21 deel nemers en er zijn er nu 10 over. Deze tien leerlingen komen uit ne gen bedrijven. Men is zeer tevre den over deze leerlingen, die goede cijfers behalen. Aldus lezen wij in het jaarverslag van de Federatie van Verenigingen van Nederlandse lederfabrikanten. Wat betreft de leerlingen, die de afgelopen twee cursussen met goed gevolg hebben afgelegd, zijn de er varingen van hun werkgevers zeer goed. Om een indruk te krijgen wat de leerlingen zelf van hun opleiding hebben gevonden en wat de hui dige resultaten in het bedrijf zijn, zal bij de oud-leerlingen naar hun ervaringen geënqueteerd worden door de consulent. In het najaar zal de cursus weer starten. Overigens wordt overwo gen een werkgroep in te stellen, die nagaat wat nu de echte behoef te aan krachten in de lederindus trie is en welke opleiding gericht moet worden. Er zijn reeds drie succesvolle stol-cursussen gegeven, waaraan 38 personen hebben deel genomen. Nu zal in het voorjaar gestart worden met een splitcur- sus. VLIEGENDE DUIVELS Uit uè~ verschrikkingen van de tweede wereldoorlog kwam een korps getrainde mannen, bereid hun leven te geven om levens te redden, waar ook ter wereld en onder alle omstandigheden. Het devies van de mannen die deze organisatie groot maakten luidde als volgt: „Het is mijn plicht levens te redden en ge wonden te helpen. Ik ben altijd be reid mijn opdrachten vlug en effi ciënt uit te voeren en dit te stel len boven mijn persoonlijk leven". Dit is het verhaal van drie van de ze mannen. Mike Takashim, kolonel Glenn Stevenson en luitenant John Gregg worden door de centrale comman dopost van de Luchtreddingsbriga- de opgeroepen om een vrachtboot te helpen, die voor de Japanse kust in een typhoon is geraakt. De Ja panse zeelieden voeren een hopelo ze strijd met de huizenhoge golven proberen vrouwen en kinderen in de reddingsboten te brengen. Ten slotte is helaas slechts een ramp zalig overschot van hen er getuige van hoe na een explosie het schip in de diepte verdwijnt. Terwijl het watervliegtuigv an de redders zich naar de plaats des onheils spoedt zien wij in een serie van korte flash-backs de persoonlijke levens geschiedenissen van de drie man nen. Donderdag, vrijdag en zondag. KUS ME SUFFERD Met Dean Martin, Kim Novak, Ray Wals top. en Felicia Farr gaan we in deze film een tijd vol ver wikkelingen tegemoet. Dean Mar tin die als Dino de grote zanger heel Amerika door moet reizen om zijn publiek tevreden te stellen, komt na pech' met zijn auto in een klein dorpje terecht waar het avontuur begint en na veel misverstanden ook eindigt. Zaterdag en maandag. OORLOGSDRUMS Een apache-stam die jaren ach tereen een vreedzaam leven had- geleid gaat op oorlogspad doordat een misdadiger bij de rech ter heeft weten te insinueren dat, zijn groep die met „vreedzame" be doelingen op weg was door de Apachen is gedood. Zondag 3 uur. De federatie van verenigingen van Nederlandse Lederfabrikanten is blijkens het jaarverslag van mening dat de lasten van de waterzuive ring niet alleen voor rekening van de vervuilers kunnen worden ge bracht. De federatie poneert dit standpunt naar aanleiding van de indiening bij de Staten-Generaal van 'n wets ontwerp over de verontreiniging van het oppervlaktewater in ons land. Een bijzondere commissie van de federatie heeft zich met het wets ontwerp bezig gehouden, waarbij zij tot de bevinding kwam, dat de verschillende bedrijfstakken hun belangen hadden toevertrouwd aan de Commissie Industriewater en Milieuhygiëne van de vier werkge versverbonden. Aan deze commissie heeft de fe deratie van lederfabrikanten de vraag voorgelegd of het niet rede lijk is, dat bepaalde bedrijfstakken, die uit de aard van de werkzaam heden vervuiler zijn geen heffings- vrije graad van vervuiling toege kend moet worden. Inmiddels be studeerd men in eigen kring de mo gelijkheden zo weinig mogelijk ver vuiler te zijn. Zo heeft het Lederinstituut TNO verslag uitgebracht over het onder zoek tot verwijdering van Na 2S uit afvalwater. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat zwavelionen, wel ke sterk storend zijn voor de water zuivering voor een groot deel ver wijderd kunnen worden zonder de kwaliteit van het leder te benade len. Over de gevonden conclusies heeft met de Technische Dienst van het Waterschap „De Dommel" een uitvoerig gesprek plaats gehad. Er zullen in de praktijk proeven wor den genomen. DE TIJGER LUST ZE RAUW De tijger in deze film is een ge heime agent die twee dames moet bewaken. De twee dames voelen zich na enige tijd sterk tot hem aangetrokken mede door de spec taculaire wijze waarop hij op een vliegveld een aanslag op het leven van een der dames voorkomt. Vrijdag tot en met dinsdag. 18 j. KAATSHEUVEL JONGE MEISJES VAN GOEDE FAMILIE De hoofdrolspeelster in deze film is een meisje die een rijke vader heeft doch liever de juwelen die ze spaart wegneemt dan uit vaders zak betaald. Dat brengt grote con sternatie teweeg mede omdat de diefstallen een grotere omvang krij gen en mede door het politieonder zoek dat niet vordert doordat nie mand op het idee komt „het meisje van de goede familie" aan de tand te voelen. Het hoogtepunt wordt bereikt wanneer op een grote fuif 100.000 verdwijnen. Dat alles toch goed afloopt lijdt natuurlijk geen twijfel. Zaterdag, zondag, dinsdag. 18 j. DE VIKINGEN KOMEN De Viking Rolfe, die schipbreuk heeft geleden haalt zijn kostje op als sprookjesverteller op een Noor se Markt. Hij vertelt van een klok die gegoten moet zijn door Mon niken van het goud dat de Kruis vaarders buit maakten. Dit verhaal gaat als een lopend vuurtje rond er. al gauw verkeert hij in grote moeilijkheden want de klok bestaat echt en alleen hij weet waar Vrijdag, zaterdag, zondag Zondagavond treden met The AU Stars The Athenians op. Het orkest wordt gevormd door Philip, Kos- tas, Spyridon, Gregory en Klean- tis. Reeds enige jaren vormt dit 5- tal een befaamd orkest dat over de gehele wereld suksessen heeft ge boekt. De opkomst van de Griekse muziek was 't motief, om de Athe nians suksesvolle shows te laten verzorgen en na een tweetal tele visie-optredens in Nederland was de faam van The Athenians spoedig gemaakt. Ook in Zwitserland, Frankrijk, Duitsland en Amerika worden zij veel gevraagd en alleen de maand februari zullen zij in Nederland verblijven. In Frankrijk traden zij ondermeer op in Scala-Parijs, in Amerika enkele maanden op Broad- way-New York. Het is niet alleen de Griekse muziek die zij brengen maar voor alle genres zijn zij thuis. Alles wat zij Grieks brengen is in een show compleet met de sirtaki vastgelegd. Zaterdag treedt het Duke City Sextet op met o.a. hun nieuwste liedje „Lees je 't niet in mijn ogen". Zondagmiddag zijn Mr X and his Bats weer present. Vrijdagavond het zo succesvolle Café Chantant en zaterdag The All Stars. Op de avond van Café Chan tant wordën chansons gebracht van Brell, Brassers en Aznavour ter wijl ook de klassieke muziek-lief- hebbers aan hun trekken komen. CORRY EN WIM Zaterdag zijn het zoals altijd De Notenzaaiers die voor de vrolijke noot zorgen. Zij verzorgen de avond die U zich wenst; met volksmuziek, nieuwe liedjes en oude liedjes, Duitse en Oostenrijkse volksliedjes. Een avond zoals zij die verzorgen zijn er maar weinig. De werknemers en een aantal kroonleden van de Sociaal Econo mische Raad (een kleine meerder heid) wil de ouderdoms. en wedu- wenpensioenen, de invalididenren- ten en de kinderbijslag met twee percent méér optrekken dan de on geveer tien percent die minister Veldkamp (Sociale Zaken) deze maand voorstelde. Unaniem vindt de SER dat mi nister Veldkamp te onzorgvuldig gebruik heeft gemaakt van de mo gelijkheid van vóór-indexering (het op voorhand aanpassen van de uit keringen aan de nog verwachte prijsstijgingen). Niettemin komen velen, ook zonder deze berekening, tot de conclusie dat de voorgestelde verhoging onder de maat is. De minister krijgt ook een veeg uit de pan van alle SER-leden, om dat hij de hogere uitkeringen voor 1966 eerst vrijaf voor publicatie in de pers en daarna pas advies vroeg aan de SER,. Twee zusjes, de tienjarige A. Post en de dertienjarige H. Post uit Urk, zijn dinsdagavond door het ijs ge zakt in een rivier aan de rand van het dorp en verdronken. Doordat er struikgewas langs de rivier staat, had niemana gezien, dat de kinde ren zich op het ijs hadden gewaagd. /V.V. SNEE* Op woensdag 16 februari j.l. hield de Boerenbond de jaarlijkse boe rengezinsdag. Deze zou beginnen met een H. Mis voor levende en overledene leden, in de St. Clemens parochie. Door het vrij plotseling overlij den van 'n oud-bestuurslid de heer J van Heesbeen kwam de H. Mis voor de boerenbond te vervallen, daar juist die dag de uitvaartdienst plaats had voor de heer Van Hees been, waarbij vele leden van de boerenbond tegenwoordig waren. Om half twaalf begon de jaarver gadering in café van H. van Hees been. Deze vergadering begon met 'n goed verzorgde koffietafel, waar na de voorzitter de heer C. Pullens allen welkom heette en hij de se- cretaris verzocht om voorlezing van de notulen. Vervolgens gaf de se cretaris de heer A. van Leijden 'n verslag over het afgelopen vereni gingsjaar, alsmede rekening en verantwoording over het boekjaar 1965. Beide verslagen werden goed gekeurd, waarbij de secretaris-pen ningmeester dank werd gebracht voor het gevoerde beleid. Verkiezing van 2 bestuursleden wegens periodiek aftreden van de heren C. Pullens en G. van Loon. Beide heren werden met nagenoeg algemene stemmen herkozen. Ver kiezing van een bestuurslid, wegens vacature A. van Bavel. Met overgrote meerderheid werd in deze vacature gekozen de heer J. W. van Dalen. Hierna sprak Mr. van de Vleuten, juridisch adviseur van de N.C.B., over „Eigendom, verering en pacht". Uit het aan dachtig gehoor bleek dat deze on derwerpen voor onze leden zeer be langrijk waren, de hierna gestelde vragen werden door spreker op deskundige wijze beantwoord. Door de voorzitter werd uitvoe rig ingegaan op het werk van de onlangs opgerichte Coöp Aan- en Ver koop vereniging G.A. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt zodat de voorzitter de aanwezigen dankte voor het ge animeerd verloop van deze jaarver gadering, en sloot deze met de Chr. Groet. 's-Avonds had de feestelijke bij eenkomst plaats in de zaal de Lin deboom. Hierbij waren de echtge noten van de leden van de Boeren bond aanwezig, alsmede de katho lieke jongeren-organisatie met hun verloofden en meerdere genodigden. De voorzitter gaf na de opening het woord aan de Zeereerw. pater Othmarus O.F.M. die als onder werp had „Wij en de veranderde wereld". Op zeer geanimeerde wij ze sprak de pater over de veran derde gebruiken in de kerk, en de veranderde omstandigheden waarin wij leven in verhouding tot 30 a 40 jaar geleden. Met een hartelijk ap plaus betuigden de aanwezigen hun instemming. Het amusant gedeelte werd ver zorgd door het gezelschap de „Bril janta's" uit Waalwijk wat heel goed in de smaak viel. Tijdens de avond werd nog een loterij gehouden voor de Katholieke jonge boeren. Ook werd nog gecol lecteerd voor de kerk van pater van Leijden S.C.J. in Brazilië. Aan het slot dankte de voorzit ter allen voor het gezellige verloop van deze feestavond bijzonder het gezelschap de „Briljanta's", die zeer zeker de stemming er in wisten te houden. COLLECTE ASTMATISCHE KINDEREN Nog deze week zal door Herwonnen Levenskracht een huis-aan-'huis-collecte wor den gehouden t.b.v. astmatische ginderen. Gezien de vroegere resultaten heeft het bestuur het volste vertrouwen dat de op brengst een succes zal worden. VOORZITTER TREEDT AF. Op 1 maart a.s. zullen in de zaal van café De Statie om 20 uur alle vakbondbesturen met het KNV-bestuur en met 'het bestuur van Herwonnen Levenskracht bijeenkomen om afscheid te nemen van de president dhr. L. Kuijesters. Districtsbestuurder de heer v. Collenburg zal aan de heer 'Kuijsters de zil veren speld uitreiken wegens ruim 20 jaar voorzitterschap van Herwonnen Levens kracht. HONGERACTIE De actie ten bate van de hongerigen in India bereikte een onverwacht hoog resul taat. De 3700 inwoners brachten samen bij na 5V2 duizend gulden bij elkaar. HENRI BELLETABLE De toneelvereniging Henri Belletable zal zaterdag 26 en zondag 27 febr. a.s. twee uitvoeringen geven dn het gemeenschapshuis. Onder leiding van de heer Freddy van Irsel zal worden opgevoerd de triller Valstrik voor een man alleen, van Robert Thomas. Aanvang 20 uur. TOTO WHITE BOYS De inleg van de le toto welke t.b.v. de jeugd van White Boys van start ging be droeg f 411. Dit bedrag werd geraden door J G de Nijs Marktstr. 33 Kaatsheuvel die hiervoor f 61.65 ontvang; 2e prijs AMvd Mierden-v Oers Rechtvaart 26 Kaatsheuvel en B Rekkers 't Vaartje 24 Waspik, die elk f 20.55 ontvangen; René Martinus kreeg met f 411,11 de 3e prijs. 4 JUBILARISSEN BIJ WILLIBRORDUS In de zaal van café De Statie vond een druk bezochte ledenvergadering plaats van Willibrordus, de bond van werknemers in de industriële bedrijven. Er werden tijdens deze bijeenkomst 4 jubilarissen gehuldigd, C. Verschuren, 40 jaar lid, en de heren H. Smits, A. van Tilborgh en L. van Diem, die een kwart eeuw lid waren. 'Het bondsraads- Meneer de redukteur, Ik zei blij dék 'n ploatske in oe- we kraant gekregen heb, om ies 'n stukske te schijve over de Carna val in Wolluk. Zo zuutjes aon wor 't toch wel beter mee de carnaval zinne de meense, es ze in de winkel kwaame om 'n boerepet of ne kiel te kopen. En veural de keinder hebbe der veul moeite veur gedaon om der ègen te verklejen. En aon de centen laag 't nie want der ies zat gekocht, 't Was dan ok gin wonder dè de aauw meense en de keinder verwaachte, dés ze ne rr.ooien optocht te zien zo'n krij gen. En dè hai ik zelf ok wel verwaacht, want ik hai al tegen Keeje gezeet. We gaon 'n zondag zeker kijken mee de jong, want 't kan best mooi zijn. Nou wil ik nie gaon zegge dè 't nie mooi was, om den donder nie! Want die meense die ter aon mee gedaon hebbe, die hebbe der eige zat uitgesloofd om goed veur den dag te komen. Kek mèr ies naor die waogen van Vosnanza, dè was wel verrek netjes gedaon. Mer 't ies zo jammer dè daor zo weinig meense iets veur over hebbe. En dan be doel ik nie de centen, want ge heurt wel zegge, dè kost ne hoop geld. Mèr dè ies nie waor, daor lig 't nie aon. Vroeger in de kwaoie tijd reed er elk jaor mee koninginnedag nen mooie optocht deur de straot. En toen waare de meense veul erre- mer ès nou. En dan komt er nog bij, es ge tege- woorrig wè moet timmeren dè nie veul maag kosten, dan ies ter af val zat veul meer es vroeger en ze ker hier in Wolluk. Ze kanne de nieuw huize nog niet kwijt laot staon den afval. Daor lig overal zat te slingere dè ge veur niks of veur 'n bietje maag hebben. Mèr daor zit 't 'm nie in. De meense hebbe deur niks veur over om ies wè te maoken mee 'n buurt of zo. Dè kan nie mir want dan hebbe ze gin tijd mir om naor die rot televisie te kijke, waor on- derhaand nikt gifs mir op komt. Zo ies 't toevallig ok nog ies ne keer! En daorom Wollukse meense ès 't nou volgend jaor wir veur de deur staoi, zet dan dè rotting ies 'n week of drie aaf en timmer gezao- melijk, buurt veur buurt, 'n stel waogens in mekaore veur ne mooie optocht. Ge moet rekene dè ge dur nen hoop keinder en ook nen hoop aandere meense, (die nie kanne) en aawere meensen 'n plezier mee kant doen. Mee 'n bietje saomenwerking kan ne we dan fetsoenlijk veur den dag kome. 't les al erg genoeg dè ter zo weinig gedaon wordt veur de kein der en de aaw meense. Kèk mèr ies teruug naor sinter- klaos, die kon bekaant nog nie in Wolluk kome om dè ter gin centen ware ('n nieuw verlichting op het raodhuisplein ies ok veul harder nodig!) En es ik iets mee kan hel pen dan witte waor ik woon war. En veural gullie in 't Haaike en veuraon in de Eerste Zein, zurg dè we der 'n daander jaor bij zijn. Meneer de redekteur bedaankt veur de plaots war. Driek v. d. Moppenheuvel alias J. v. Loon. van eerste kwaliteit doek tegen bijzonder lage prijzen! Bijv. 400 x 600 115,20 600 x 800 230,40 Op deze prijzen 5% KORTING voor contante betaling. Belt U even tel. (04250) 31748 L Telefoonstraat 33 (zijstraat Heuvelstraat) I lid A. van Seeters uit Waalwijk spelde hen de decoraties op. Van de afdeling ontvingen de jubilarissen een presentje, terwijl ook de echtgenoten eelden in de feestvreugde mid dels een ruiker bloemen. Paul Smits ver zorgde na dit officiële gedeelte een non-stop amusementsavond die geweldig insloeg. Aan dit feest ging een korte vergadering voor af, waarin voorzitter IJpelaar in zijn ope- ninswoord nader inging op de kwestie ge organiseerd-ongeorganiseerd. Hij riep de le den op de nieuwe CAO rustig af te wachten. Tijdens deze bijeenkomst gaven de secre taris en de penningmeester resp. de heren J. L. de Wit en Chr. Kuijten hun verslagen die onder dankzegging werden aanvaard. J. de Wit en Chr. Kuijten werden gekozen in de bestuursraad, terwijl A. C. IJpelaar en Ghr. Kuijten gekozen werden in de lan- deijke actiegroep van de schoen- en leder waren. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heren Chr. Donks en A. van Tilborgh. Ook in de vacature H. Tim- mers werd voorzien. De aftredende presi dent werd met algemene stemmen herkozen.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5