WAAlwnkse en lAnestRAAtse couRAnt DOMINEE H. J. KATER „Ik sta er volledig achter" i i I Mensen werken die zijn in rumoerige fabrieken uitermate prikkelbaar Raadsleden zien financiële positie somber tegemoet KffiDampo OPEN OOG ELK JAAR MEER LAWAAI IN DE WERELD van Bejaardensoos in Nieuwkuyk Beatrix' leraar zegent het huwelijk in „American-Stores" BEGROTING VLIJMEN SLUITEND GOEDE DUITSER GEEN VERSCHIL AMERIKAANSE ASTRO NAUTEN OMGEKOMEN Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta Provinciale Staten over openluchtrecreatie Leger- schrijfmachines Damesmode Tilburg -^xcluóieve lerenkledincf WAALWIJK y? a RUSSISCH RUIMTE SCHIP OP VENUS Hogere Textielschool en HTS gaan samen Verkerk en Schenk niet bij huwelijk VRIJDAG 4 MAART 1966 87e JAARGANG No. 17 De tcho VAn het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg op 10 maart in de Westerkerk zal worden ingezegend door ds. H. J. Kater uit Amsterdam. Wij bezochten de dominee en hadden in zijn mooie, klassiek ingerichte studeervertrek hoog boven de drukke Am sterdamse Cornelius Krusemanstraat een gesprek met hem. De eerste indrukken van ds. Kater waren die van een rustige reële man, die heel goed weet wat hij doet. „In oktober kreeg ik een tele foontje, niet eerder, of ik eens langs wilde komen. Ik kende Beatrix al vanaf haar middelbare schooltijd, ik was namelijk theologieleraar op het Baarns lyceum in de tijd dat zij er leerlinge was. Zij heeft ook bij mij op de catechesatie gezeten en heeft op 25 maart 1956 be lijdenis bij mij gedaan." Dominee Kater, die zelf hervormd predikant is 'en assessor van de Centrale Kerkeraad, heeft opdracht gekregen zich te bewegen onder de vrijzinnig hervormden in Amsterdam, die hun centrum hebben in de Nieuwzijdse kapel op het Rokin. „Sinds 1950 woon ik in Amsterdam en verzorg iedere donderdagmiddag en vrijdag het radioprogramma van de VPRO Deze Week". Enige be kendheid in Nederland heeft hij ook gekregen door de televisie: „Enkele van mijn kerkdiensten wer den uitgezonden en twee maal ben ik in Achter het nieuws op het scherm verschenen, de eerste maal was het een interview over de moeilijkheden met de repatrianten uit Indonesië op het beeldscherm met een rooms-katholieke pater". Ds. Kater is geboren in De Rijp, een klein plaatsje in Noord-Holland. Zijn jeugd heeft hij echter doorge bracht in Friesland, in Werdum, dicht bij Leeuwarden. „En niet om dat mijn vader dominee was, maar omdat ik in een jeugdkamp geïn teresseerd raakte voor theologie trok ik naar Leiden. In 1935 was ik afgestudeerd en werd beroepen in Drimmelen, een klein plaatsje in Brabant. In 1938 vertrokken we naar Nederlands Indië en ik werd in Batavia predikant bij de protes tantse kerk. De oorlogjaren heb ik doorgebracht in een jappenkamp, waar ik spoorlijnen moest aanleg gen. In 1946 keerde ik terug naar Nederland en werd beroepen in Enschede. Na vier jaar kwam ik in Amsterdam terecht en zelfs 'n aan bod van de Nederlandse hervormde gemeente in Londen kon me daar niet meer vandaan krijgen". Dominee Kater is 54 jaar oud, is getrouwd en heeft vier kinderen. Zijn oudste dochter is lerares oude talen, zijn oudste zoon studeert in Delft, een zoon heeft onlangs eind examen gedaan voor de kweek school en een andere zoon zit nog op het lyceum. Over het huwelijk van prinses Beatrix en Claus von Amsberg zegt ds. Kater: „Ik sta voor honderd pro cent achter dat huwelijk en ik weet, dat als er zogenaamde goede Duit sers bestaan, juist Claus von Ams berg er zo een is. Uit de ontmoe tingen die ik met hem heb gehad is mij gebleken dat hij het moei lijke van de toestand volkomen be grijpt. De geloofsovertuiging van Claus von Amsberg is Deutsch Evangelisch, wat overeen komt met de Nederlands hervormde denkrich ting. Ik meen de prinses trouwens wel zo goed te kennen, dat ik weet dat zij geen ondoordachte stappen zal nemen". „Ik heb aan de drie oudste prin sessen op het Baarnse lyseum les gegeven en het is waar dat de le raren de prinsessen net zo behan delen als de andere leerlingen, maar direct de dag na het eind examen met Koninklijke Hoogheid gaan aanspreken". „Gaat het koninklijk gezin eigen lijk vaak naar de kerk?" „Dat weet ik echt niet, Ze gaan meen ik vaak in Amersfoort naar de kerk, maar of dat nu iedere zondag is, dat kan ik echt niet zeggen." Toen ons gesprek weer kwam op het huwelijk van onze kroonprinses, merkt de dominee op: „Ik kan het geen speciale eer vinden dat ik het huwelijk van prinses Beatrix mag inzegenen. Ieder kerkelijk huwelijk dat ik sluiten mag is een eer voor mij en ik mag hierbij geen verschil van stand in acht nemen. Of er zich nog moeilijkheden op 10 maart zullen voordoen, kan ik niet zeg gen. Er hoeft maar één mens het niet eens te zijn met de gang van zaken. Natuurlijk moest ik er wel even over nadenken, toen ik gevraagd werd het huwelijk in te zegenen, maar terugschrikken, nee dat niet Vooral nu ik Claus von Amsberg heb leren kennen, geloof ik dat dit huwelijk misschien een voorbeeld voor de Nederlanders kan zijn die nog steeds alle Duitsers over één kam scheren." De gereformeerde predikant ds. J. H. Sillevis Smit uit Bussum zal IC' maart in de Westerkrek de pre- dicatie houden. Ds. Sillevis Smit is evenals dr. Kater in Nederlands- Indië predikant geweest en in 1945 is hij hoofdvlootprediker geworden. Thans is hij gepensioneerd en maakt pastorale reizen naar verschillende landen, o.a. naar Ethiopië, waar hij 21 januari van teruggekeerd is. Ds. Sillevis Smit heeft ook de dienst geleid ter gelegenheid van het 25- jarig huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard. De 34-jarige Amerikaanse lucht machtkapitein Charles Bassett en de 38-jarige voormalige marinevlie ger Elliott See, die deze zomer een ruimtevlucht zouden maken met de Gemini-9, zijn maandag te St. Louis (Missouri) bij een vliegtuigonge luk om 't leven gekomen. Zij raak ten met hun toestel, een'straalvlieg tuig van het type T-38, een ge bouw van de McDonnell-vliegtuig- fabriek toen ze een „blinde" landing bij mistig weer poogden te maken op een aangrenzend vliegveld. Het vliegtuig kaatste van het gebouw terug, stortte neer op een parkeer terrein en vloog in brand. Tien ar beiders in het gebouw werden ge wond. NIEUWE VERKIEZINGEN IN ENGELAND Op donderdag 31 maart zal Enge land ter stembus gaan en beslissen of premier Harold Wilson in Dow ning Street 10 mag blijven of dat hij en zijn socialistische regering zullen moeten plaats maken voor de conservatieven met als nieuwe premier Edward Heath, de man die 3 jaar geleden tevergeefs als een leeuw heeft gevochten om Engeland in de EEG te krijgen. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant stellen overeenkomstig de wens van Provinciale Staten een recreatienota op. De door het col lege ingestelde commissie zal de openluchtrecreatie bestuderen en er advies over uitbrengen. De provin cie steunt de recreatie reeds finan cieel. In de nota kan ook naar vo ren komen waar deze steun nodig is. De aanleg van parkeerterreinen en picknickplaatsen langs wegen van recreatieve betekenis zien de statenleden als noodzakelijk. In verband met de in december in gevoerde financiering zijn de sta ten genoodzaakt grote zorgvuldig heid in acht te nemen ten aanzien van raadsbesluiten die voorzien in het verlenen van garantie voor geldleningen ten behoeve van in stellingen of particulieren voor de realisering van recreatieplannen. NATRAPPEN Wat is 't toch heerlijk tegen een Oranje huis, wat is 't toch heerlijk tegen een Willem Duys, vol begeerde nagaperij, vol vereerde betweterij te trappen. Allemaal samen, eensgezind, ieder op zijn beurt. Dat er ergens stil een vrouw dan treurt, wat gaat ons dat aan, zo iets doms zeg je toch niet zo iets doms zing je toch niet. We willen rechter maar geen beklaagde zijn. We krijgen ze hand-in-hand-kameraden wel klein. - Die buren aan de overkant, ze hebben hun tiende kindje aan de hand. - Die nieuwe linke aan de linkse band. - Die ouwe die zo gluiperig doet. - Dat kind dat nu al trouwen moet. Van twee priester in een stad. Van 'n bisschop die 't ook moeilijk had. We hebben carbonpapier in ons hart, en iedere kreet op radio en teevee, wordt zo heerlijk, o zo heerlijk nagetart. We zijn zo heerlijk ori-gineel. „Maar wie zijn broeder haat, is in de duisternis en wandelt in de duisternis; en hij weet niet waarheen hij gaat, want de duisternis heeft zijn ogen verblind.". I Johannes 2, 11. Namens 't bedrijfsapostolaat, A. MEGENS Gerev. vanaf 65, Half jaar garantie. Gratis schrift, type-cursus Telefoonstraat 33 - Tel. 31748 TILBURG 1 51748 Sinds kort is men tot de slotsom gekomen, dat de mens, wil hij ook in de toekomst in 'n enigzins draag lijke wereld leven, de bestrijding van de lucht- en waterverontreini ging stevig moet aanpakken. Over dit onderwerp wordt vrijwel dage lijks in de dagbladen geschreven en terecht. Waar men evenwel nog te weinig over hoort, is het lawaai, dat ons omringt. Elk jaar wordt de wereld rumoe riger. Met het steeds hoger worden de tempo van onze „machinebescha ving" bestormen brullende, bonken de, fluitende, snerpende en dreunen de geluiden onze trommelvliezen met wat geluidsingenieurs „feestef- fect" noemen. Want is het niet zo, dat juist op feesten iedereen zijn stem verheft om nog maar enigszins Tijdens de raadsvergadering, van afgelopen maandag, kwam ook de gemeentebegroting van 1966, die sluitend is, aan de orde. De heren J. van Meerendonk en M. Leerma- kers zagen de financiële positie van de gemeente in de toekomst wat somber tegemoet. De beide raads leden waren van mening dat er op enkele punten wel te bezuinigen was om zo de financiële positie wat te verruimen. Vooral de bouwkosten, 4% ton, voor het Culturele Centrum vond de heer Van de Meerendonk nogal aan de hoge kant. Door de kosten met een ton te drukken komt de gemeente ook in aanmerking voor rijkssubsidie. „Het mes snijdt dus zo van twee kanten" aldus de heer Van Meerendonk. De heer Leermakers vond het 'n Exclusieve collecties SHAWLS BLOUSES PULLOVERS VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz eerste vereiste om op de gewone dienst te bezuinigen. Door een orga nisatie- of efficiëncy onderzoek bin nen het gemeentelijke bestuursap paraat in te laten stellen zou naar de mening van de heer Leermakers de bezuinigingen in de hand wor den gewerkt. Burgemeester mr. L. Schweitzer kon de gedachten van de beide spre kers over de financiële positie van de gemeente ten volle delen. De burgemeester achtte het echter on mogelijk om de begroting van het Cultureel Centrum omlaag te bren gen. „Hoe kan het totaalbedrag om laag gebracht worden als de kosten steeds stijgen?" Ook in het door de heer Leermakers voorgestelde offi- ciëncy-onderzoek zat volgens de burgemeester geen voordeel. De verdere agendapunten gingen vlot onder de hamer door. De per sonele belasting werd van 150 op 175 opcenten gebracht. De financi ële toestand van de gemeente had deze verhoging noodzakelijk ge maakt. Doordat de bouwkosten voor de twaalf klassige lagerè school met 70.895,17 waren gestegen, zoals uit de afrekening bleek, besloot de raad een aanvullend krediet toe te ken nen aan het R.K. schoolbestuur „Goddelijke Voorzienigheid". Het kerkbestuur van Nieuwkuyk wil in de kleine zaal van het patro naat een bejaardensoos gaan hou den. Om dit plan te realiseren moest de zaal worden verbouwd. De raad ging met het voorstel akkoord om het soosbestuur 17.500,te lenen voor de verbouwing en inrichting van de soos. Verder zal een jaar lijkse subsidie worden toegekend van 2.500, verstaanbaar te blijven. Het spreekt vanzelf, dat vooral in de grote steden en op de grote snel wegen, het gemotoriseerde verkeer voor een gestadige stroom van la waai zorgen. Ook vliegtuigen, de zware industrie en luchtverversings installaties dragen tot het algemene rumoer het hunne bij. De mens wordt mede daardoor gedwongen zich zo luid mogelijk verstaanbaar te maken. Zoals men weet, wordt geluid ge meten in decibels. Gefluister wordt bepaald op ongeveer 20 decibel, ter wijl men normaal converserend, niet boven de 60 decibel uitkomt. In een rumoerige fabrieksruimte valt door gaans 85 tot 90 decibel te meten. Mensen, die gedurende lange peri oden aan geluiden van 120 decibel worden blootgesteld, kunnen blij vende schade oplopen aan hun ge hoororganen en lichamelijk of gees telijk in de war raken. Over het al gemeen wordt aangenomen, dat het lawaai gedurende de afgelopen 30 jaar met gemiddeld 1 decibel per jaar is toegenomen. Aangezien het aantal machines snel toeneemt en de bevolkingsaanwas stijgt, mag men veilig aannemen, dat het la waai nog in ernstige mate zal toe nemen. De gevolgen blijven niet uit. Recente onderzoekingen hebben na- daar geen hebben. bezwaar tegen zouden GRA SM A AIM ACHINE Eén van de grootste rustverstoor ders is bijvoorbeeld de gemotori seerde grasmaaimachine. Het im mense geratel zou men gemakkelijk kunnen verminderen, hetgeen bo vendien slechts weinig extra kosten met zich mee brengen. Enkele jaren geleden, bracht een fabrikant een dergelijk apparaat in de handel voorzien van een geluiddempende kap over de motor en een omlaag gerichte uitlaat, waardoor het gras tapijt veel van het veroorzaakte la waai absorbeerde. Dit model werd bijna niet verkocht. Het bezat even wel een even krachtige motor als de vroegere modellen, maar wan neer de machine in het hoge gras vastliep, gaven de eigenaars de slechts zachtjes zoemende motor de schuld. Zij stelden lawaai gelijk aan vermogen. Vrachtautochauffeurs verkeren dikwijls eveneens in deze waan. Wanneer een vrachtauto met zoveel lawaai tegen een helling opkruipt, dat iedereen 's nachts wakker wordt, is de kans groot, dat er aan de uit laat is geknoeid, in de veronderstel ling, dat de motor daardoor een groter vermogen krijgt. Het merk- E3 melijk aangetoond, dat mensen, die in rumoerige fabrieken of kantoren werken, zowel thuis als in hun werkkring uitermate prikkelbaar zijn en meer bij „sociale conflicten" zijn betrokken, dan zij, die in een rustiger omgeving leven en werken. Dit wordt onder meer duidelijk door het aantal klachten en rechtproce- dures op dit gebied, wat betekent, dat de geluidsomvang, die de mens kan accepteren, de grens heeft be reikt. MISVERSTANDEN Nu moet echter wel worden ge constateerd, dat de menselijke geest ook op dit gebied nauwelijks te vol gen is. Wat is namelijk het geval? Heel wat fabrikanten zouden him pro- dukten veel minder lawaaiig kun nen maken, indien hun afnemers waardige is, dat men doorgaans het gevoel heeft, dat men zijn werk pas goed doet, wanneer het met 'n gro te dosis lawaai gepaard gaat. SCHRIJFMACHINE Proeven hebben bijvoorbeeld aan getoond, dat vele typistes van hun stuk raken, indien zij op geruisloze schrijfmachines moeten werken. Er zijn talloze voorbeelden te geven van bromfietsen tot straaljagers, die als aanwijsbare bronnen voor onze lawaaiige wereld kunnen worden gebrandmerkt. Dat thans echter ge luidsdeskundigen bezig zijn met proefnemingen om minder luidruch tige motoren te ontwikkelen, moet, aldus „Het Beste", hoopvol stem men. Uiteindelijk is stilte een even groot levensbelang als de aanwezig heid van zuivere lucht en water. Helaas is zij nogal zeldzaam gewor den. Een Russisch ruimteschip heeft dinsdag, zo meldt het persbureau Tass een landing gemaakt op de planeet Venus. Dit persbureau meldde ook dat de Venus 3 'n wim pel en een wapenschild Van de Sovjet Unie op de planeet heeft ge deponeerd. Het ruimteschip werd in novem ber van het vorig jaar gelanceerd. Het voertuig legde een ruimte van zeker 275 miljoen mijl af. De reis is mogelijk gemaakt door eën aan tal geheel nieuwe problemen van de interplanetaire vlucht op te los sen. De Hogere Textielschool en de Hogere Tecnische School in Tilburg gaan samen in een instituut, het Instituut voor Hoger Beroepson derwijs (IHBO). De in de Mam moetwet vervatte constellatie van het hoger beroepsonderwijs en de staat van de gebouwen van de Ho gere Textielschool heeft het bestuur er toe gebracht samen te gaan met de HTS. Beide scholen hebben dezelfde doelstelling: het verzorgen van ho ger beroepsonderwijs, niet tot één gespecialiseerde taak beperkt. Voor toelating tot het eerste leer jaar is HBS B nodig. Leerlingen met Mulo B worden in een voorbe reidende klas geplaatst. Ook in Eindhoven en Enschede bestaan plannen bij de schoolbesturen van de daargevestigde scholen om sa men te gaan. Wereldkampioen Kees Verkerk en de houder van de Europese schaatstitel Ard Schenk zullen geen gehoor geven aan de uitnodiging om het huwelijk van prinses Bea trix en de heer von Amsberg bij te wonen. De twee Nederlandse schaats- cracks zullen op 11 maart in Noor wegen nog aan schaatswedstrijden moeten deelnemen. Pogingen om de wedstrijden enkele dagen te vervroegen liepen op niets uil Aangezien alle Nederlandse schaat sers, die nog in Noorwegen zijn, gezamenlijk naar huis gaan, was het niet mogelijk Kees en Ard en kele dagen eerder naar Nederland te laten terugkeren. Er zóu dan voor deze twee toprijders een apart vliegtuig gecharterd moeten wor den. De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond betreurt het dat Kees Verkerk en Ard Schenk niet bij het koninklijk huwelijk aan wezig kunnen zijn. „Het is echter prettig te weten," aldus de KNSB, „dat er voor de afwezigheid vól komen begrip bestaat, zowel bij het hof als bij de Nederlandse re gering."

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1