wAAlwijkse en lanGStRAAtse couRAnt WEER WERKTE OP HUWELIJKSDAG NIET MEE Stralend bruidspaar door duizenden toegejuicht Rookbommen in de stoet ii Feestvreugde in de Langstraat Saluutschoten Ja-woord Glazen koets Afscheid ^Dankwoord van <^Bruidópaar „Telegramstijl" AMSTERDAM; Ten overstaan van burgemeester mr. Gijsbert van Hall, van Amsterdam gaven gis termorgen rond elf uur Prinses Beatrix en Claus von Amsberg elkaar het ja-woord. Prinses Beatrix had de heer Von Amsberg, op dat moment reeds Prins Claus, tot haar man gekozen. Het „huwe lijk van 't jaar" waarover maanden is gesproken was gesloten. Zichtbaar gelukkig verliet het pas gehuwde paar het Amsterdamse Raadhuis om het huwelijk in de Westerkerk te laten bevestigen. Pas toen de huwelijksstoet op weg was naar de Westerkerk bemerkten de miljoenen televisiekij kers dat niet iedereen het Prinselijk paar toe juichte. De rookbommen die in de stoet werden geworpen deden de televisiekijker iets vermoeden van ongeregeldheden. Er kwamen donderdagmor gen in verschillende delen van de hoofdstad rel letjes voor. VRIJDAG 11 MAART 1966 87e JAARGANG No. 19 De ïcho vAn het Zuiöen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,26+ 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Prinses Beatrix en Prins Claus werden in Amsterdam grandioos ontvangen Deze ongeregeldheden deden echter niets af van het sprookje, zoals het huwelijk door velen werd betiteld. Behalve in Amsterdam werd ook practisch in elke gemeente in Nederland feest gevierd. Veelal was het slechte weer echter spelbreker. Woensdagavond, de vooravond van het huwelijk, werden er in enkele plaatsen door het gemeentebestuur ontvangsten georganiseerd. Dat was ook het geval in Loon op Zand, waar burgemeester van Er.p, van de ge meente Loon op Zand-Kaatsheuvel, in samenwerking met het centraal oranje-comité een receptie hield. De enorme belangstelling getuigde er van dat men ook in de Langstraat het Huis van Oranje een warm hart toedraagt. Een enorm gejuich klonk op toen Prinses Beatrix en Claus rond kwart voor drie op het bordes van het Koninklijk Paleis op de Dam ver schenen. Toegezongen door duizen den belangstellenden, wuifde het prinselijk paar naar de enthousiaste menigte om zich daarna terug te trekken in het paleis. Toen de deu ren op het bordes werden gesloten viel voor de buitenstaander het scherm van deze huwelijksdag neer. Een feestdag die het jonge paar eeuwig bij zal blijven. De 21 saluutschoten die donder dagmorgen om negen uur werden af gevuurd, waren het begin van deze voor het vorstenhuis zo belangrijke dag. De schoten waren voor de, dui zenden langs de route de aankondi ging dat hun wachten over goed een uur zou worden beloond. Om tien over tien reden de auto's en rijtuigen het paleis voor. In de eerste auto stapten Prinses Armgard, de grootmoeder van de bruid, en haar zoon Prins Aschwin, die getuige was. De overige tien hof- auto's waren bestemd voor de naaste familieleden van het 'bruidspaar en de getuigen. In een van de laatste auto's nam het echtpaar Alting von Geusau- Houben plaats. Prof. jhr. dr. F. A. M. Alting van Geusau, woonachtig in Oisterwijk, is hoogleraar aan de Ho geschool in Tilburg. Het echtpaar, wiens dochtertje Carolyn, bruidsmeis je was, behoort tot de intieme vrien denkring van het prinselijk paar. In het eerste rijtuig nam Prinses Margriet en haar verloofde mr. Pie- ter van Vollenhoven samen met de heer en mevrouw P. Ahrens-Von Amsberg plaats. Voor Prinses Irene en haar man Prins Carel Hugo en de heer en me vrouw B. Jencquel-Von Amsberg was Nadat de gasten in de raadzaal hadden plaats genomen verwelkomde burgemeester G. van Hall het bruids paar, de familieleden en verdere ge nodigden. Zoals duizenden Amster dammers in dit raadhuis in de loop der jaren hebben gedaan, beantwoord den bruid en bruidegom bevestigend de vragen van de ambtenaar van de burgerlijke stand (burgemeester van Hall). Tweemaal klonk het vereiste ja-woord in de raadzaal. Nadat dr. P. Bakker, ambtenaar van bijstand, de trouwakte had voorgelezen, 'begon het tekenen van de akte. Mevrouw W. A. Zimet-Kaldewaay assisteerde het bruidspaar, de ou ders van de bruid en de getuigen met het tekenen van de akte. Bur gemeester Van Hall sprak na het officiële gedeelte het bruidspaar toe. In de wachtkamer van het stadhuis nam het stralende paar de eerste gelukwensen in ontvangst- Het publiek was buiten in rijen van soms wel zes, zeven dik toege stroomd om de stoet naar de Wes terkerk te zien trekken waar het huwelijk kerkelijk zou worden be vestigd. Tussen de rijen stram in de houding staande militairen trok de stoet naar deze kerk inmiddels de vele binnen- en buitenlandse gasten waren gearriveerd. het tweede rijtuig bestemd. Twee van de vier bruidsmeisjes en de vier bruidskinderen namen plaats in het derde rijtuig, dat vooraf ging aan de glazen koets. Hierin zaten Koningin Juliana, Prins Bernhard en mevrouw Gösta von Amsberg. De honderdveertig jaar oude gla zen koets, die voor de laatste maal werd gebruikt bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, werd geëscorteerd door It.-generaal vlieger H. Schaper, kolonel-tit. C. C. Geertsema, It.-kolonel W. R. A. ba ron van Tuyl van Serooskerken en lt.- kolonel J. P. H. van Diepenbrugge. Nadat de glazen koets zich in be weging had gezet, brak het moment aan waarop iedereen wachtte. Over ste Bischoff van Heemskerck, de ceremoniemeester, kon het bruids paar naar de gouden koets begelei den. Toen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg naar bui ten traden, zongen de aanwezigen spontaan „Oranje Boven". De door dé bevolking van Amsterdam in 1898 geschonken gouden koets werd begeleid door cavalerie-officieren en de kolonel der cavalerie A. von Balluseck en de brigade-generaal der cavalerie J. Bartles. In het zesde en laatste rijtuig namen de overige vier bruidsmeisjes, waaronder prin ses Christine van Nederland plaats. Door de nauwe binnenstad van Am sterdam ging de stoet naar het stad huis. In de raadzaal, die één bloe menzee was, hadden zich verzameld de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, resp. mr. J. A. Jonkman en mr. F. J. F. M. van Thiel, minister president mr. J. M. L. Th. Cals, vice- president van de Raad van State dr. L. J. M. Beel, premier J. A. Pengel van Suriname en minister-president E. Jonkheer van de Ned. Antillen, minister J. Smallenbroek van Binnen landse Zaken, prof. dr. L. Samkalden, den, minister van Justitie en de heren J. Lachmon en J. A. O. Bikker, Sta- tenvoorzitters van resp. Suriname en de Ned. Antillen. Tussen half twaalf en kwart voor twaalf namen koningen en koningin nen, prinsen, hertogen en hertogin nen, graven en gravinnen hun plaat sen in de eerste drie rijen in. Op de eerste rij Prinses Marina van Kent, Koning Konstantijn van Griekenijand met Koningin Anne Marie, Koning Boudewijn en Koningin Fabiola van België, groothertog Jan en groother togin Charlotte van Luxemburg en Prins Harald van Noorwegen. Op de tweede rij; Prins Michael van Kent, Prinses Irene van Griekenland, Prins Albert van Luik met Prinses Paola, de Infante Maria del Pilar, Prins Ka- rel van Luxemburg, Prinses Benedik te van Denemarken, Prins Juan Car los van Bourbon met Prinses Sophie en Prins Chah Karim Aga Khan. Op de 3e rij Prins Moritz van Hessen en zijn vrouw, Prins Richard zu Sayn- Wittgenstein-Berleburg, Prins Maxi- miliaan van Baden, hertog Franz Fer- dinand van Hohenberg, de hertogin van Hohenberg, kolonel Pantsjoulidz- jef, graaf Caspar van Oeynhausen- Sierstorpff en zijn vrouw, graaf Ra- be, mevrouw Von Watzdorf en haar man, de graaf en gravin Von Don- nersmarck, Prinses Margaretha met haar man, de heer J. Ambler, Prinses Kira van Pruisen en Prins Franz van Beieren. Even over twaalven werd het bruidspaar bij de kerk verwelkomd door een college van ontvangst. Terwijl de honderden in de kerk 't „A toi la gloire" inzetten schreden Beatrix en Claus het kerkgebouw binnen. Toen het bruidspaar voor de avondmaalstafel op de twee stoelen plaats namen kon de huwe- lijksdienst een aanvang nemen. Na de preek van ds Sillevis Smitt, oud- hoofvloot predikant, stelde dominee Kater waarmee wij enige tijd geleden een gesprek hadden, dat op 3 maart in De Echo werd gepu bliceerd de gebruikelijke vragen aan 't bruidspaar. Na het ja-woord schoven Beatrix en Claus de rin gen aan de vinger. De zegen beëin digde de plechtigheid in de Wester kerk. Terwijl de klokken in alle Amster damse kerken beierden, verliet het bruidspaar de kerk om na een rondrit van ruim een half uur weer op De Dam te arriveren, 's Avonds om half zes nam het bruidspaar afscheid van de koninklijke gasten in het Amstel Hotel. Prinses Beatrix en prins Claus hebben voor de radio en t.v. een dank woord uitgesproken. Prinses Beatrix zei o.a.: „Onze dank gaat in de eerste plaats uit naar al diegenen, die hebben bijgedragen aan het nationale geschenk en die ons daardoor een per soonlijk huwelijkscadeau hebben gegeven, dat voor ons juist daarom zo bijzonder feestelijk is, omdat wij dit dagelijks samen zullen kunnen gebruiken". Zij dankte ook voor de steun aan de gehandicapten. „Uw spontane reactie", aldus de Prinses, „in deze laatste maanden heeft ons vaak gesteund en verheugd. Dat niet allen met ons dit huwelijk in vreugde hebben kunnen vieren, is een feit, dat wij erken nen en begrijpen. Velen hebben in het verleden ondeelbaar leed moeten dragen en onherstelbare verliezen geleden. Wij willen dit niet onver meld laten, omdat wij dit op deze dag in eerbied willen gedenken. Het is deze achtergrond, die onze gevoelens van dankbaarheid verdiept". Daarna zei prins Claus: „Graag wil ik mij hierbij aansluiten en u zeggen hoe dankbaar ik ben voor alle bewijzen van sympathie, die wij beiden hebben mogen ontvangen. Voor mijzelf ben ik ook zeer erkentelijk voor de medewer king en de hartelijkheid, die ik in de afgelopen maanden van kennis making met Nederland heb mogen ondervinden. Hierdoor is mij het gevoel gegeven dat ik niet alleen ons land, maar reeds velen van u persoonlijk beter heb leren kennen. Ik weet, dat sommigen van u met ons huwelijk geen vrede kunnen hebben. Ik kan u slechts verzekeren, dat ik hier volledig begrip voor heb, omdat ik weet, dat het Nederlandse volk in de laatste oorlog onzeg baar veel leed en groot onrecht is aangedaan. Niemand kan dit ver leden ongedaan maken. Maar ik zou graag willen vragen ons de kans te geven om samen met u allen aan een nieuwe toekomst te bouwen. Ik kan u zeggen, dat het mijn vaste voornemen is mijn eigen taak en plaats naast mijn vrouw zó op te vatten en zó te vervullen, dat ik haar alle steun zal geven, die van mij kan en moet worden ver wacht". Brave Germaan holland gegaan enkel soestdijk plotseling rijk. had zoals moet adellijk bloed liefdes-succes bij de prinses. in onze staat heel wat gepraat veel commentaar prinselijk paar. ondanks de druk liefdesgeluk hartje verpand huwelijksband. heugelijk feit bedje gespreid Trix is van Claus af is de kous. Ton van Engelen. Door een feestelijk versierde pergola begaf de koninklijke stoet zich over de binnenplaats van het Amsterdamse stadhuis. Voorzichtig hielden de bruids meisjes de wjf meter lange sleep omhoog. Het heeft donderdag de Oranje- comité's niet meegezeten. Men had voornamelijk voor 's middags en 's avonds een uitgebreid feestpro gramma samengesteld. Er is echter allemaal weinig van terecht geko men want de regen was zoals ge woonlijk weer spelbreker. Ondanks het slechte weer ging de fakkelop tocht in Waalwijk toch door. In Vlij men was er voor de schooljeugd 's middags een vijfkamp in het sportpark. In Loon op Zand en Kaatsheuvel had men op slecht weer gerekend. In het Cultureel Centrum verzorgde Sophia's Vereniging in de avond een concert in het Cultureel Centrum. In ditzelfde gebouw was woensdagavond een druk bezochte ontvangst gehouden. Burgemeester en mevrouw Van Erp ontvingen toen deputaties van verenigingen en instellingen uit de gemeente. In Sprang-Capelle werd het concert dat op de kiosk voor het gemeente huis gegeven zou worden afgelast. Het spreekt voor zich dat de Oran jebals, praktisch in elke Langstraat- se gemeente, druk bezocht werden. De grootste attractie in Loon op Zand was de bekerwedstrijd tussen RKTVV en Uno Animo in het dis trict Zuid I. De overwinning was ook aan Uno Animo en wel met 4-3. In het clublokaal op het terrein werd de beker door de heer H. Willemsen van het district Zuid I uitgereikt. Vermeldenswaard was, dat het voltallig bestuur van het district aanwezig was.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1