wAAlwiikse en L\nGST.RAAtse couRAnt Op Koninginnedag in nieuwe uniformen Snelheidscontrole beperkt het aantal ongelukken Verslag werkweek klas 4 b Willem van Oranje College „CORNU COPIAE" GAAT BLIKSEMACTIE ORGANISEREN Waalwijk staat heel wat te wachten Radarcontrole, een bij toeval ontdekt systeem Hartelijke gelukwensen Vol vitamine-C zegt Miss Green Spot Het Waalwijkse jachthoorncorps „Cor- nu Copiae" heeft weer wat nieuws. Zo als de traditie wil laat dit corps op Koninginnedag altijd op een bijzondere wijze van zich horen. Dat zal ook dit jaar het geval zijn. Op 30 april trekt het korps voor de eerste maal in de nieuwe uniformen door de straten van Waalwijk. De bevolking zal op die dag echter ook kennis kunnen maken met 'n nieuwe mars, Jagersfestijn, die door instructeur W. Gerrits is gecomponeerd. „Cornu Copiae" leeft en dat wil het be stuur van het korps steeds opnieuw be wijzen. Ook de akties die op touw wer den gezet om geld in te zamelen voor nieuwe uniformen werden steeds een succes. Dat is ook de reden dat het be stuur besloot om binnenkort een blik- semaktie te gaan houden. „Een bliksemaktie waarover heel Waal wijk moet spreken", aldus voorzitter Theo Burmanje. Wat het precies gaat worden kon de heer Burmanje nog niet verklappen. Wel dat de aktie rond Pa sen wordt gehouden. „Heel de bevol king wordt er in betrokken. Het is een stunt die nog nooit in de Langstraat is vertoond. Vandaar dat we er ook zoveel vertrouwen in hebben. „Het zal en het moet slagen", aldus de heer Burmanje. 5942 NIEUWE WONINGEN IN JANUARI Van verse Californische sinaasappelen Vol vitamine-C. En zonder prik! Fantastisch lekker! zonder prik! VRIJDAG 11 MAART 1966 87e JAARGANG No. 19 e tcho vad het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) f 0,28 p. mnd. (1,10 -j- 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 -j- 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief „ECHO" Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres Er staat in Waalwijk dus wat te wachten op Koninginnedag. Daar zal „Cornu Copiae" wel voor zor gen. Wat de drumband tot heden toe organiseerde, was altijd een groot succes. Trouwens ook de pres taties van het korps zijn steeds enorm geweest. Naar nieuwe uni formen heeft het bestuur al lang uitgekeken. Voorzitter Burmanje vertelde ons dat er twee jaar ge leden al plannen waren om de leden in een nieuw tenue te steken. „We konden echter geen ijzer met han den breken. Onze eerste zorg was, om er voor te zorgen dat de instru menten goed waren. Dat heeft lang geduurd, maar sinds vorig jaar, toen de vereniging vijftien jaar be stond, zijn we kompleet uitgerust. AFDELING UITMUNTENDHEID Ons instrumentarium is fantas tisch. Vooral de jachthoorns en de Liera zijn een aanwinst. Ja, jacht hoornkorpsen zijn er niet veel. In Best bestaat ook zo'n korps. Ook geweldig goed. We komen nu uit in de afdeling uitmuntendheid, de op één na hoogste afdeling. Daarin zijn we vanzelfsprekend niet zo maar gekomen. Daar hebben de leden heel wat voor moeten doen". En dat repeteren gebeurt iedere week onder leiding van instructeur W. Gerrits en diens assistent de heer J. van der Gouw. Dit jaar wordt er zelfs bijzonder intensief gerepeteerd, want op 24 juli neemt het korps deel aan het wereldkam pioenschap voor muziekgezelschap pen in Kerkrade. Vier jaar geleden is het korps ook in Kerkrade uitge komen. Veel heeft „Cornu Copiae" toen niet klaar gemaakt. OEFENSCHEMA „Dit jaar hopen we vanzelfspre kend op meer succes. Ons hele oe fenschema is op 24 juli afgestemd. We nemen dit voorjaar deel aan enkele concoursen. Niet om daar met de eerste prijs te gaan slepen. Welkom is dat natuurlijk altijd, In de maand januari 1966 zijn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 5.942 nieuwe woningen gereedgekomen. In januari 1965 kwamen 6-679 nieu we woningen gereed. In de jaren 1960 tot en met 1964 kwamen in de maand januari gemiddeld 4.290 wo ningen gereed. Van de in januari 1966 voltooide woningen werden er 1.222 uitge voerd in systeembouw. Sedert juni 1945 zijn nu in to taal 1.315.574 nieuwe woningen ge bouwd, waarvan er 146.026 werden uitgevoerd in systeembouw. In ja nuari 1966 werd een aanvang ge maakt met de bouw van 6.225 wo ningen (januari 1965 met 7.80C' wo ningen). Daar het aantal in aanbouw ge nomen woningen in januari groter was dan dat van de gereedgeko men woningen, steeg het aantal in aanbouw zijnde woningen tot 148.748 op het einde van die maand. maar het hoofddoel is repetitie voor Kerkrade. We hebben voor de strijd om de wereldtitel drie nummers moeten insturen. Twee er van wor den uitgekozen. Hopenlijk kiest de jury „Waalwijks Glorie" en „Ja gersfestijn". Twee marsen die in structeur Gerrits heeft gecompo neerd. Een concours organiseren we dit jaar niet meer. Dat was wel de be doeling geweest, maar door 'n mis verstand bij de federatie, konden we geen datum meer krijgen, en 'n federatief concours is toch ons hoofddoel". Het jachthoornkorps bestaat uit achtenveertig personen. De vereni ging zelf telt meer leden. Er zijn namelijk nog al wat leerlingen die geleidelijk aan worden klaar ge stoomd om later de plaats van ou deren, die met spelen stoppen, in te nemen. Aan het toeval laat „Cornu Copiae" niets over. Deze 48 muzi kanten zullen dus op 30 april in nieuwe uniformen op straat ver schijnen. Uniformen, waarvoor het geld voor het grootste gedeelte door de Waal wijkse bevolking is bijeen gebracht. Het bestuur van „Cornu Copiae", dat bestaat uit Th. Burmanje, voor zitter, J. Hamers, secretaris, A. de Vries, penningmeester, J. van de Elshout, tweede secretaris en de heren G. Burmanje, A. Beerens en P. Maas, is de Waalwijkers daar voor bijzonder dankbaar. Als tegen prestatie wil het korps dan ook op vallende prestaties leveren, presta ties die Waalwijk ook in de muziek wereld een goede naam geven. Kerkrade zou daarvoor bij uitstek geschikt zijn. Vrijwel elke automobilist weet, of behoort te weten, dat hij zich binnen de bebouwde kom aan de ter plaatse geldende snelheidsbe perking dient te houden. Daarom heeft men bij de gemeentegrenzen borden geplaatst waarop die staat aangegeven. Soms staat er boven dien nog bij, dat de plaatselijke po litie die snelheidsbeperking contro leert. Op welke wijze staat er door gaans niet bij; dat zou het spel wat al te simpel maken. Er zijn ver schillende mogelijkheden, zoals ca mera's, twee op de rijbaan gespan nen draden, voor dit doel ingerich te politie-auto's en dergelijke. Een andere methode, die niet zo geliefd is bij de automobilisten, maar voor de politie bijzonder doeltreffend is, radar. Zo doeltreffend, dat de hoofdcommissaris van politie in de Engelse stad Oxford er tijdelijk van afgestapt is, aangezien de zeer snel le wijze van bekeuren door de ad ministratie niet was bij te benen. Het aardige is, dat dit systeem van snelheidscontrole bij toeval werd ontdekt. Een groepje Ameri- golflengte dan waarop ze werden uitgezonden en wel op een kortere golflengte wanneer 't doel zich in de richting van de zender beweegt en op langere wanneer het zich ver wijdert. Het verschil in golflengte variëert met de snelheid van het bewegende voertuig. Hierop is de radarcontrole van thans gebaseerd. In een geparkeerde auto, of naast de weg, wordt een zender geplaatst, die radiogolven uitzendt in de leng terichting van de weg. Treffen de ze golven een naderende auto, dan worden ze op een andere golfleng te teruggekaatst; hoe hoger de snel heid van de auto, des te groter het verschil tussen de uitgezonden en de teruggekaatste golflengte. Een tweede instrument zet het verschil om in snelheid per uur, die op een wijzerplaat kan worden afgelezen. Een derde instrument tekent een diagram en legt aldus de snelheid van de auto bujvend vast. Bij een gewone controle, zoals die in Ame rika wordt toegepast, staat een pa trouillewagen met radarapparatuur in de berm van de autosnelweg met de zender gericht op een wegge deelte, dat 50 tot 150 meter in de richting van het naderende verkeer ligt. Een tweede patrouillewagen, de onderscheppingswagen of vang- auto, staat binnen het gezichtsbe- reik van de radarwagen gepar keerd, zodat de man, die de radar bedient, in geval van een oproep door de rechtbank, kan getuigen, dat de wagen waarvan hij de snel heid heeft opgenomen, werkelijk de wagen was die voor de vangauto werd aangehouden. De politieman, die de snelheid van een verkeers- overtreden opneemt, waarschuwt de vangauto per radio. KUNSTJES Sommige automobilisten denken dat hun snelheid wordt opgenomen op het moment dat ze de radarwa gen passeren en trappen dan op hun rempedaal, niet beseffend dat ze zo'n 100 meter terug al zijn ge controleerd. Ook menen sommigen ten onrechte, dat hun snelheid wordt opgenomen tussen radarwa gen en vangauto. Er zijn er zelfs die denken hun wagen immuun voor radarcontrole te kunnen maken door zilverpapier of aluminiumfo lie in hun wieldoppen te doen of er hun voorbumper mee te omwikke len. Dit kunstje is vermoedelijk be dacht door iemand, die zich heeft herinnerd hoe tijdens de Tweede Wereldoorlog vliegtuigen foliestro ken afwierpen teneinde de vijande lijke radarposten in verwarring te brengen. Deze tactiek maakte ech ter niet de vliegtuigen immuun voor radar, doch het succes school in het feit, dat de stroken als een menigte valse echo's op de vijandelijke ra darschermen verschenen. Andere vruchteloze pogingen zijn sleep- kettinkjes aan de wagen, wappe- Gisteren was het 't nationale feest bij uitnemendheid in Nederland. Onze kroonprinses Beatrix, de toekomstige opvolgster van de troon in ons land, trad in het huwelijk met de nieuwe prins der Neder landen, Jhr. Claus van Amsberg. Elders in dit nummer vindt men een relaas van de festiviteiten in Amsterdam en onze streek; hier willen we ons bepalen tot een har telijke gelukwens voor het jeugdig vorstelijk echtpaar, de koninklijke familie en ons vaderland. Wij spreken daarbij de hoop uit, dat onder Gods zegen het huwelijk allergelukkigst zal zijn voor het jeugdige paar, voor hun familie, maar niet minder voor ons land, dat de prinses eens hoopt te be sturen, met als voorbeeld de twee vrouwen, koningin Wilhelmina en koningin Juliana, die ons land op een wijze hebben geregeerd, op democratisoh-monarchale wijze, die overal eerbied afdwingt. Wij kennen de capaciteiten, de ambities, wilskracht en belangstelling van onze kroonprinses die van haar echtgenoot zullen we spoedig ervaren. Moge deze de voetsporen drukken van zijn schoonvader, Prins Bernhard, die zulke grote verdiensten voor ons land heeft. Waar alle voortekenen zo gunstig zijn, mogen wij ons verheugen in deze voor ons land zo bijzondere verbintenis en nogmaals de hartelijke gelukwensen van onze redactie en zijn lezers aanbieden, met de hoop op een gelukkige en zegenrijke toekomst voor het echt paar, land en volk- rende vaantjes aan de antenne van de autoradio of het beurtelings aan zetten van de linker en rechter rich tingaanwijzer. Geen van deze me thoden haalt ook maar iets uit. Uit een onlangs door Reader's Digest ingesteld onderzoek bleek, dat de meeste leiders van politie patrouilles langs de snelwegen van mening zijn, dat het gebruik van radar zowel het aantal snelheids overtredingen als het aantal onge lukken heeft doen afnemen. Vol gens de politie zou de ongevallen- staat zonder die controle er dan triester uitzien. kaanse technici werkte aan het einde van de Tweede Wereldoorlog aan een radardetector, welke auto matisch verkeerslichten zou kun nen bedienen, werkend op de inten siteit van het verkeer. Hun pogin gen mislukten, voornamelijk tenge volge van 't zogenaamde „Doppler- effekt". Dit is een verschijnsel, dat zich voordoet wanneer radiogolven een bewegend doel raken. Zij wor den dan weerkaatst op een andere Hans Waltz, leerling van het Wil lem van Oranje College te Waal wijk zond ons het volgende verslag van de werkweek van klas 4b toe: Evenals vorige jaren ging klas 4b van het Willem van Oranje Col lege ook dit jaar weer op werk week. We vertrokken op maandag 14 februari om twee uur, en het doel het jeugdcentrum „De Witte Hei" in Bilthoven. De start vond plaats onder luid gejubel en ook de reis naar onze verblijfplaats voor één week ver liep onder luid gezang. Na onze aankomst in de met sneeuw getooi de „Witte Hei" werd ons de gang van zaken aldaar bekend gemaakt onder het genot van een kopje thee. Later in de middag maakten we nog, in vier groepen verdeeld, schema's van een stad zoals die er naar onze mening uit moet zien. De avond werd besteed aan het ver tonen van de film „Warum sind Sie gegen uns"? en nog een film over leerbereiding. Het was de bedoe ling dat we de volgende morgen over deze film zouden gaan discus siëren, maar de film bleek zoveel gespreksstof op te leveren dat dit op verschillende slaapkamers die zelfde avond nog werd gedaan. Na een goede doch tamelijk korte nachtrust verschenen we de volgen de morgen voltallig aan het ontbijt. Na het ontbijt waren we tot 10 uur vrij en van deze vrijheid maakten we gebruik om te tafeltennissen, schaken, dammen enz. De morgen werd verder besteed aan het dis cussiëren over de film en ook nu bleek de film veel stof tot gesprek op te leveren. De middag werd besteed aan vrije ekspressie. Klas 4b werd in twee groepen verdeeld. De ene groep maakte verschillende schema's over de organisatie van een bedrijf zo als zij zich voorstelden en de ande re groep voerde een soort toneel stuk op over een probleem in een bepaald bedrijf. Dinsdagavond vertelde de heer Moerman ons nog wat meer over deze dingen, speciaal over de mens in het bedrijf. De volgende dag, woensdag, be gon al vroeg. We zouden namelijk naar Rotterdam gaan en daardoor moesten we er vroeger uit dan ge woonlijk. Klas 4b was nog geheel kompleet maar juffrouw Allaart van „De Witte Hei" was ziek en kon niet mee naar Rotterdam, 's Morgens brachten we een bezoek aan het Rotterdams Maritien Muse um. Dit bezoek was wel interessant maar het geheel duurde te lang. Van het museum gingen we naar de Rotterdamse haven om daar 'n bezoek te brengen aan de vracht vaarder „Gorredijk". Dit was bij zonder leuk vooral omdat we ook nog konden zien hoe het schip met een grote kraan geladen werd; die zelfde avond zou het nog vertrek ken. Voor het avondeten waren we weer in de „Witte Hei" en daarna konden we de nieuwe Nederlandse speelfilm 10.32" in Zeist zien. In Rotterdam was mijnheer Rot tier achtergebleven en zijn plaats werd ingenomen door mijnheer Schouten die vers uit Waalwijk kwam. Donderdag was de dag van de eerste zieken. Alleen juffrouw Al laart was gelukkig weer beter, 's Morgens konden we weer sport bedrijven en daar er ook liefheb bers voor 'n wandeling in de prach tige besneeuwde omgeving van de Witte Hei waren, ging de ene helft van 4b voetballen en de andere helft wandelen. 's Middags sprak ds. N. Sierink over „ik mens-jij mens - wij men sen". Zijn inleiding was bijzonder boeiend maar over het algemeen vonden we dat hij op onze vragen niet erg overtuigend ontwoordde. De donderdagavond was bijzonder geslaagd met de verschillende pla ten van Toon Hermans, Wim Son- neveld en vooral Fons Jansen met zijn „lachende kerk". Ook „die Jü- dische Witze" van de heer Zeile- makers deden het wel al was het Duits soms Wat moeilijk. De volgende dag, vrijdag, waren er al meer slachtoffers gevallen on der de 4b'ers zodat verschillende mensen niet aanwezig waren bij de Bijbelstudie onder leiding van de heer J. Stolk. Deze Bijbelstudie was wel interessant maar toen we er later nog eens over praatten ble ken we het op sommige punten toch niet helemaal eens te kunnen zijn met de heer Stolk. Vrijdagmid dag was gereserveerd voor de na bespreking van de werkweek en voor de voorbereiding van de slot- avond. Het bleek wel moeilijk, iets te verzinnen op zo'n korte termijn. Maar ik geloof toch wel dat we de slotavond geslaagd mogen noe men al was het jammer dat we la ter op de avond niet bij het open haardvuur konden blijven zingen omdat we twee ernstige zieken had den. Het was een beetje triest dat de tot nu toe bijzonder geslaagde werkweek met deze zieken eindig de vooral omdat ze de volgende dag niet met de bus naar huis mochten. Tot slot nog een pluimpje voor juf frouw Allaart en mijnheer Zeile- makers voor het leuke programma en een bedankje voor de vele moei te die ze zich voor ons gegeven heb ben, wat ook geldt voor onze le raren, de heren Montagne, Rottier en Schouten.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5