wAAlwijkse en UnqstRMtse couRant 23 MAART NAAR DE STEMRUS Pas sinds 1922 kiesrecht voor alle volwassen mannen en vrouwen Stad en welvaart vroeger norm Ander stelsel Betekenis Leerlingental Nijverheidsschool nam ook in 1965 weer toe Ridicuul Jampe Kosten levensonderhoud zullen met 1°/0 stijgen TAFELSPEECHES OP BRUILOFTSLUNCH Provinciale stalen kiezen eerste kamer FORD-garage Waalwijk Er is een FORD Avondschool Ogen vragen brillen van STASSAR ALS E.E.G.-VOORSTEL WORDT AANGENOMEN Drie en twintig maart zullen in ons land de ver kiezingen voor Provinciale Staten worden gehou den, enkele maanden later gevolgd door de ge meenteraadsverkiezingen. De uitslag van deze stem mingen wordt dit jaar met grote belangstelling te- gemoetgezien. Door de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 23 naar 21 jaar zal het kiezersgilde worden uitgebreid met honderdduizend jongeren, die voor het eerst hun stem zullen uitbrengen. Weinigen van hen zullen beseffen, hoe lang hun voorouders heb ben gestreden voor de verwezenlijking van het al gemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, dat nu als een vanzelfsprekende zaak wordt aanvaard. VOOR IEDEREEN.' Damesmode Tilburg Hoge ambtenaren in Limburg plegen belastingfraude Duitser (22) die meisje doodde NSU-PRINZ Een van ons MAANDAG 14 MAART 1966 87e JAARGANG No. 20 De ïcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25-f 10 ct. inc.k.) ƒ3,35 p. kwrt. p.post 3,70 b(j girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" zijds was de spanning bij de ver kiezingen groter bij het districten stelsel, omdat iedere kiezer uit het district de vertegenwoordigers der partijen van nabij kende. Daarom heeft de partij v. d. Arbeid kortge leden voorgesteld, om weer gedeel telijk naar dit systeem terug te ke ren door een deel van de kamerle den volgens het districtenstelsel te kiezen. Tijdens de republiek der Zeven Verenigde Nederlanden hadden be paalde groepen van (gezeten) bur gers het recht bepaalde colleges te kiezen. Maar echte ontwikkeling van het kiesrecht moest nog komen. Pas na de Franse tijd, toen ons recht de invloed van de Code Civil en de Code Pénal onderging, begon ook deze ontwikkeling gestalte te krijgen. Van een algemeen kiesrecht was geen sprake. Aanvankelijk kenden wij in Nederland getrapt kiesrecht door de „standen". De Tweede Ka mer werd gekozen door de leden der (Provinciale) Staten en die werden op hun beurt gekozen door 3 standen: edelen of ridderschap pen, steden en landelijke stand. Stemgerechtigde burgers waren er heel weinig. Slechts zij die een zeer grote belasting betaalden, kwamen in aanmerking voor dit privilege van vadertje staat. Voor de Eerste Kamer werden helemaal geen ver kiezingen gehouden. De heren se natoren werden door de koning voor 't leven benoemd. Slechts zij kwa men voor een senaatszetel in aan merking, „die door hun geboorte of gegoedheid onder de aanzienlijk sten van den lande behoren". De Eerste Kamer had politiek geen enkele betekenis. Koning Wil lem I had grote invloed op de stem ming. Daarom sprak men over de Eerste Kamer als „de dierentuin van de koning". in 1913 70% van de mannelijke Ne derlanders van 25 jaar en ouder. Maar het stelsel als zodanig was toch maar bijzonder ridicuul. Wie een kwartje te wéinig huur betaal de, kon op een gegeven moment niet voor het kiesrecht in aanmer king komen. Toonde hij echter aan, dat hij een bedragje op de spaar bank had staan, dan mocht hij weer wèl stemmen. Eindelijk, in september 1913, werd in de Troonrede een grondwetwij ziging aangekondigd, die het alge meen kiesrecht voor mannen in uit richt stelde. Door de internationale verwikkelingen (eerste wereldoor log) werd de parlementaire behan deling enkele jaren uitgesteld. Op 12 december 1917 kreeg Nederland zijn algemeen kiesrecht voor man nen. De vrouwen hadden ondertus sen niet stilgezeten. Ook Nederland kende in die jaren zijn „suffraget tes". In 1922 werd het algemeen kiesrecht voor vrouwen van kracht. Een der uitvloeisels van de grond wetswijziging van 1917 was de in voering van het stelsel der evenre dige vertegenwoordiging, dat het zogenaamde districtenstelsel ver ving. Het systeem van evenredige vertegenwoordiging wordt be schouwd als de meest rechtvaardi ge vorm van verkiezing, omdat aan de stem van iedere kiezer volkomen gelijkheid wordt gegeven. Ander- Het systeem van evenredige verte genwoordiging brengt met zich mee, dat men eerder stemt op een partij dan op een bepaalde kandidaat. Toch hoeft dat niet. Het is altijd mogelijk een voorkeurstem uit te brengen. Er zijn ooit wel eens kan didaten gekczzn door voorkeur stemmen, bijvoolbeeld het katholie ke kamerlid mr. van Rijckevorsel. Hoewel de verkiezingen voor de Provinciale Staten minder tot de verbeelding spreken dan de ge- meenteraads- en kamerverkiezingen zijn zij voor het landelijk bestuur toch niet zonder betekenis. Nog steeds sinds 1848 is dat al zo worden de leden der Eerste Kamer gekozen door de leden der Provin ciale Staten. Des te beter een par tij bij deze verkiezingen uit de bus komt, des te sterker wordt dus haar vertegenwoordiging in de Eerste Kamer. ♦♦♦♦4 Stand en welstand, op deze aan vechtbare basis berustte in de 19e eeuw het kiesrecht in Nederland. Daar veranderde ook in 1848 wei nig aan, toen het getrapte kiesstel sel plaats maakte voor het recht streeks kiesrecht. Kiezers waren na deze grondwetwijziging alleen die genen die een zeker bedrag aan be lasting betaalden (census-kies- recht). De verkiezingen vonden districtgewijze plaats. De Provinci ale Staten kregen het recht de Eer ste Kamer te kiezen. Pas bij de grondwetsherziening van 1887 werd het actief kiesrecht verruimd. Onder het ministerie-Van Houten kwam een kieswet tot stand. Het kiesrecht werd toen toegekend aan belastingskiezers, woningkie zers (bewoners met een zekere mi nimale huur), loonkiezers (die een minimum loon verdienden) en spaarkiezers (zij die een bepaald bedrag op de spaarbank hadden). Het aantal kiezers nam op die manier aanzienlijk toe en bedroeg Aan de dagschool van de Nijver heidsschool voor Waalwijk en Om streken nam het aantal leerlingen dermate toe, dat noodzakelijk voor zieningen moesten worden getroffen, door het ontbreken van enkele ge schikte lokalen en door het ontbreken van inventaris. Ofschoon een gefundeerd oordeel over de in 1963 ingevoerde "A"- stroom nog niet gegeven kan worden, blijkt wel dat de belangstelling nu al tanende is. Diverse leerlingen ver langden de normale B-opleiding te mogen volgen, meestal omdat in deze klassen meer praktijk wordt gegeven. Dit jaar werden er ook weer ouder avonden georganiseerd om de ouders de gelegenheid te geven over de be langen van bun kinderen met de do centen te spreken. Meestal werden inlichtingen ver schaft omtrent gedrag, vorderingen en vooruitzichten van de pupillen. Onder leiding van leraren en in groepsverband werden diverse excur sies georganiseerd naar scheepswer ven, machinefabrieken, schoenfabrie ken gieterijen, electrotechnische in dustrieën, verffa'brieken, steenbakke rijen, aardewerkfabrieken en metaal verwerkende induserieën. Deze ondernemingen waren in di verse plaatsen in Nederland gevestigd zoals Heusden, Drunen, Rotterdam, Nijmegen, Tegelen, Maastricht, Apel doorn, Tiel enz. Meestal werden deze excursies ge combineerd met een bezoek aan mu sea, nationale of historische plaatsen of parken. Verschillende voorlichtingen op technisch gebied, niet direct met de opleiding verband houdende, werden door diverse ondernemingen gegeven. Zo werd door Bene gas een filmver toning gegeven over aardolie, raffina- tie e.d. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 Exclusieve collecties SHAWLS BLOUSES PULLOVERS VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. Verzorgd door de leverancier van de persgassen aan de school, was er voor de leerlingen een wedstrijd aan verbonden, door het inleveren van opstellen aan de Maatschappij. J. v. d. Wassenberg, een leerling uit B 3 b, won hiermede een fototoe stel (Agfa) voor het beste opstel over het gebodene. De Marine- en legervoorlichtings- dienst verzorgde, na het houden van de voorlichtingsdagen, excursies naar diverse legeronderdelen. Voor vervoer en verblijf zorgden de leiders van de onderdelen. De R.K. leerlingen van de hoogste klassen woonden verdiepingsdagen bij, welke besloten werden met een Eucharistieviering, de niet R.K. leer lingen maakten gedurende die tijd 'n fietstocht naar historische gebouwen en plaatsen in de omgeving. Voor beide groepen werd in het R.K. Gemeenschapshuis een slui tingsmaaltijd gegeven. De Sportdag kon niet doorgaan wegens de onoverkomelijke vele voor waarden en voorschriften;, die het houden van zo'n dag meebrengt. Door enkele leerlingen werden de metselwedstrijden, die door de Ver enigde Baksteenindustrie jaarlijks worden gehouden, bezocht en er aan deelgenomen. Tentoonstellingen werden er in de school gehouden onder verzorging van de Stichting Onderwijs Tentoon stellingen in den Haag. Met kerstmis werden er door de leerlingen van de school vervaardigde werkstukken aangeboden aan de zie ken welke die dagen in het zieken huis moesten vertoieven of langer dan 3 maanden bedlegerig waren. Dit jaar was het een Keramiek bloemenvaas op standaard, die door De directeur van publieke wer ken van de gemeente Valkenburg, diens plaatsvervanger, en de direc teur van publieke werken van Vaals, zullen zich binnenkort voor de Maastrichtse rechtbank moeten verantwoorden voor zen vrij om vangrijke belastingfraude. Het is zeer waarschijnlijk, dat nog een vierde ambtenaar, het hoofd van de technische dienst van Bocholz, eveneens verdacht van belasting fraude zal moeten terecht staan, zo deelde de officier van justitie, mr. P. Schenkenberg van Mierop mee. J de leerlingen van het le algemeen leerjaar waren gemaakt tijdens de les sen kleiarbeid. Een fruitbakje met fruit, waaraan allen op basis van vrijwilligheid had den bijgedragen completeerden het geschenk. Zieken, die buiten de plaats ver toefden werden door verschillende le raren bezocht en eveneens van het zelfde geschenk voorzien. Na het verlaten van de school met een getuigschrift, gingen verschillen de leerlingen verder studeren aan dagscholen, zoals UTS. De A-opleiding vertoonde dit jaar een achteruitgang, waardoor zelfs en kele groepen moesten worden afge schreven. Het ligt in de lijn der verwachtin gen dat binnen enkele jaren deze op leiding overbodig zal blijken te zijn. Bovenstaande gegevens ontlenen we aan het jaarverslag 1965 van de Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken. Twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek kreeg de 22-jarige lasser E. L. uit Kamen (Did) opgelegd van de rechtbank aldaar. Hij had in ja nuari van het vorige jaar de 19-ja- rige studente Inge Vorrink in haar woning in de Coranthij nestraat in Groningen na een hevige ruzie om het leven gebracht. Hij wurgde haar met het snoer van een platenspeler en sneed haar vervolgens de halsslagader door met een aardappelschilmesje. De officier van justitie sprak in zijn requisitor van een beestachtig ge drag en eiste wegens doodslag 15 jaar en ter beschikking stelling van de regering. DODEN TIJDENS BETOGINGEN IN CALCUTTA De politie heeft donderdag mins tens veertien betogers gedood toen gewelddadigheden werden ge pleegd tijdens een algemene sta king van 24 uur tegen het voedsel- beleid van de regering. Een poli tieman werd doodgeslagen. De 24-uurstaking was afgekon digd door een verrenigd front van alle linkse oppositiepartijen, de communistische inbegrepen. Als de nieuwe voorstellen van de Europese Commissie worden aan vaard, zullen in Nederland de prij zen voor boter en kaas met 34% stijgen, de marktprijs voor rund vlees met 10% omhoog gaan en van rijst met ruim 25%, zo is in Brussel berekend. De voorstellen houden in, dat op 1 juli 1967 in alle zes E.E.G.-landen gemeenschappelijke prijzen van kracht zullen worden voor melk, zuivelprodukten, rund vlees, suiker, oliehoudende zaden en olijfolie. In Nederland zal dit neerkomen op een stijging van de totale kosten van levensonderhoud met 1%. De Europese Commissie wil Ne derland toestaan tot eind 1969 afne mende subsidies op boter en kaas te verstrekken, opdat de klap niet al te hard zal aankomen en het ver bruik van boter niet te veel zal da len. Deze subsidies zullen echter niet door het landbouwfonds van de E.E.G. worden betaald, maar zul len moeten komen uit de Neder landse schatkist. Een van de argu menten van de Europese Commis sie hiervoor is, dat Nederland tot die tijd toch al van een kunstmatig lagere boterprijs zal kunnen profi teren. Aanvaarding van het prijsniveau, dat de Europese Commissie voor stelt, zou behalve in Nederland, ook in Frankrijk en België prijsstijgin gen veroorzaken, zij het in minde re mate. Prijsdalingen zouden zich voordoen in Italië en in West-Duits- land. Berekend is, dat de gemeenschap pelijke financiering van het land bouwbeleid bij de volledige wer king ervan in 1970 het Europese landbouwfonds bijna 2,5 miljard gulden per jaar zal kosten. Dit be drag zou nodig zijn voor terugbe talingen aan de zes nationale schat kisten van restituties om de uit voer van landbouwprodukten naar landen buiten de EEG mogelijk te maken, van de kosten voor inter venties in de EEG zelf en enkele steunmaatregelen. Naar de mening van de Europe se Commissie zal aanvaarding van haar voorstellen de gemeenschap pelijke markt „een heel eind" dich ter bij haar voltooiing brengen. Niet alleen komt een vrije markt voor landbouwprodukten tot stand maar wordt ook door de vaststel ling van gemeenschappelijke prij zen voor alle landbouwprodukten (voor granen gebeurde dit al in de cember 1964) richting gegeven aan de landbouwproduktie op middel lange termijn en wordt de voortzet ting van de onderhandelingen in de „Kennedy-Ronde" mogelijk ge maakt. De Europese Commissie voorziet overigens voor 197G' een grotere in- voerbehoefte van rundvlees, rijst en plantaardige oliën. De uitvoer van melkoverschotten kan iets toe nemen, terwijl er geen wijziging wordt verwacht in het huidige ge ringe produktie-overschot van sui ker. De prijzen, zoals door de commis sie voorgesteld, luiden: Richtprijs voor melk 34,39 per 100 kilogram. Interventieprijs voor boter: per 100 kg. 638,03. M. vert. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 Drempelprijs voor boter: 692,33 per 100 kg. Oriëntatieprijs voor levende run deren: 239,83 per 100 kg. Oriëntatieprijs voor levende kal veren: 323,99 per IOC' kg. Basisrichtprijs voor rijst: 65,59 per 100 kg. Drempelprijs voor rijst f 64,36 per 100 kg. Gemeenschappelijke richtprijs voor witte suiker: ƒ79,42 per 100 kg. Gemeenschappelijke interventie prijs voor witte suiker: 75,44 per 100 kg. Minimum producentenprijs voor suikerbieten: 59,73 per IOC' kg. Gemeenschappelijke streefprijs voor oliehoudende zaden: 67,33 per 100 kg. Interventieprijs voor oliehouden de zaden: 62,99 per 100 kg. Gemeenschappelijke streefprijs voor olijfolie: 401,82 per 100 kg. „Bruid en bruidegom, Beatrix en Claus, 't is nu dus zover, de knoop is definitief gelegd. Niet alleen jul lie, maar ook heel veel anderen, die op jullie gesteld zijn, zullen zonder twijfel 'n zucht van verlichting sla ken omdat vandaag een periode is afgesloten waarin rondom jullie veel, teveel strijd heerste en er geen sprake was van een werkelijk blije verlovingstijd. Nu is er een nieuwe periode begonnen, waarin, naar wij van harte hopen, wèl blijdschap en geluk zullen over heersen". Aldus prins Bernhard in de tafelrede, die hij donderdag ge houden heeft aan de huwelijkslunch in het paleis op de Dam. Zijn rede en die van de bruidegom zijn giste ren voor publicatie vrijgegeven. Verder zei prins Bernhard onder meer: „Ik heb in de laatste dertig jaar drie generaties van het Huis van Oranje werkelijk goed leren kennen: je grootmoeder, Trix, je moeder en mijn kinderen. Bij zowel je grootmoeder als je moeder ben ik diep onder de indruk gekomen van de wijze waarop zij zich in hun leven onder alle omstandigheden hebben laten leiden door hun enorm plichtsbesef. Ik ben blij, Trix, te kunnen zeggen, dat ook jij dit plichtsgevoel, dat naar mijn mening zo onverbrekelijk verbonden is met het Huis van Oranje, in sterke ma te bezit. Waar eenieder, die er aan dacht aan wilde schenken, heeft kunnen constateren dat je in de ja ren tot je verloving, getrouw aan de beste tradities van je familie, jezelf maatstaven hebt opgelegd die ervoor zorgden dat je gedra gingen geheel gericht waren op het ten volle vervullen van de taak die eens op je schouders zou komen rusten, heeft het mij diep teleur gesteld dat er bij je verloving be trekkelijk velen waren die niet vol doende vertrouwen toonden in je persoonlijke keuze, een keuze die bovendien geheel onderschreven werd door je moeder en mij. Voor ons sprak het vanzelf dat je, des gevraagd, hebt geantwoord, dat als je had moeten kiezen tussen je plicht en je liefde voor Claus, je je plicht had gekozen". Goddank is deze haast onmense lijke keuze jou, en Claus, bespaard gebleven en is het je vergund door je huwelijk deze liefde een plaats te geven in je leven, waardoor je niet alleen gelukkiger, maar ook 'n completer en waardevoller mens zult worden. Het Nederlandse volk heeft zijn toestemming aan jullie verbintenis gegeven en in eerste instantie de weg geopend voor jul lie persoonlijk geluk. Het heeft me de de verantwoordelijkheid voor jullie huwelijk aanvaard en ik hoop, nee ik vertrouw erop, dat 't de con sequenties van deze democratische beslissing zal aanvaarden en jullie liefde de bescherming en de steun zal geven zonder welke jullie hu welijksgeluk geen werkelijkheid kan worden. Wij, jullie ouders, hebben voor wat betreft de toe komst het volste vertrouwen in de overtuigingskracht van de zuiver heid van jullie beweegredenen en idealen. Claus, je bent nu werkelijk één van ons geworden. Wij, de ouders van Trix, zijn daar blij om. Wij hebben de grootste eerbied voor de wijze waarop jij je in de afgelopen maanden onder de meest moeilijke omstandigheden steeds hebt weten te richten op de positieve kant van iedere situatie, daarbij vertrouwend op deze steun. Je bent een man uit één stuk, die ongetwijfeld op de je eigen, toegewijde, rustige manier de weg naar veel harten in Neder land zal weten te vinden. Maar op dit ogenblik is het het belangrijkste dat je de weg naar (zie pag. 2, kolom 4)

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1