wAAlwijkse en lanqstRAAtse couraiu Water- en luchtverontreiniging in Ruhrgebied met succes bestreden Chemische Werke Hüls geeft rivieren zuiverder water terug I I I I Jampe Uitgaan in het weekend orni Musis Sacrum Zorba de Griek de Vampiers van Brabantbad geopend Luxor aangerand APOLLO Gisteren, vandaag Opstand in het legerkamp Romantica Lido „American-Stores" uitsluitend bij m TeleJ Leger- schrijf machines Wasmiddelen Bankroet Damesmode TiSbisrg Delegatie cJ-ierenklecling VV A A L W IJ K DE HUWELIJKSREIS Slachtoffers pyromaan gratis paasvakantie Sprang-Capelle NATO ZOEKT ONDERDAK IN BELGIë Piusplein 26-33 - TILBURG Tel. 33080 (04250) officieel TOP-FORM adviseur VRIJDAG 18 MAART 1966 87e JAARGANG No. 21 ïcho van het Zuiöen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 -(- 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 -j- 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Doctor Franz Broich is een man die tegelijk vriend en vijand van de natuur is. Als particulier houdt hij ervan, tijdens een boswandeling een frisse neus te halen en achter een hengel te gaan zitten met de redelijke kans dat een vis in zijn aas hapt. Als chemicus met een ongeteld aantal patenten op zijn naam staat hij aan het hoofd van een kleine 16000 mensen die samen het per soneel vormen van de Chemische Werke Hüls, een industriële gigant met een jaaromzet van ruim 900- miljoen D-mark per jaar. En een chemische fabriek van die afmetin gen vormt een bedreiging van de natuur. Indirekt: door de produktie van grondstoffen voor synthetische was middelen, zuurstof vretende sub stanties die, eenmaal in rivieren, kanalen en meren gekomen, de dood betekenen voor vissen en planten. En direkt: door het ver bruik van zo'n 33.000 kubieke me ter water per uur voor fabricage- en koeldoeleinden. Als het water zijn gang door de fabriek voltooid heeft is het beroofd van zijn zuur stof en vergiftigd door tal van che mische stoffen. En de lucht: hon derden verschillende chemische re- I Gerev. vanaf 65, Half jaar garantie. Gratis schrift, type-cursus Telefoonstraat 33 - Tel. 31748 TILBURG akties doen kwalijke dampen op stijgen, de ketelhuizen van de eigen energie-centrales braken continu miljoenen kubieke meters vuile, stoffige lucht in de toch al niet zo propere atmosfeer. Daarmee is aangetoond dat dr. Franz Broich een vriend en een vijand van de natuur is. Hij wil zijn wandelingen blijven maken en hij wil zijn fabriek laten draaien. En anders gezegd: hij wil de men sen, die rondom zijn fabriek wonen hun wandeling in de schone natuur gunnen, en er tegelijk voor zorgen dat ze in zijn fabriek hun boter ham blijven verdienen. Dat dwingt hem tot een vergelijk tussen zijn vriendschap en zijn vijandschap. Dat vergelijk is gevonden. Al lang geleden trouwens, onder supervisie van zijn voorganger die al met het zelfde probleem kampte. Een staf van chemici en technici heeft zich geworpen op vraagstukken van lucht- en watervervuiling op een moment dat er van een wettelijke dwang in die richting nauwelijks sprake was, en sindsdien heeft men voldoende tot stand gebracht om, ten koste van tientallen miljoenen marken, de lucht en het water in wijde omtrek „leefbaar" te houden. In Nederland zijn deze vraagstuk ken sinds kort aktueel. Onze indus trie begint, in afwachting van wet telijke voorschriften, haar afval water en verbruikte lucht te rei nigen. Zó, in het kort, werd het in Hüls gedaan. Het water, dat in hoeveelheden van ruim 3000 m3 per uur uit de toch al niet zo frisse rivier de Lip- pe werd gepompt, werd na gebruik in de verschillende fabrieksafdelin- gen in die afdelingen zelf vóórge- zuiverd. Dat gebeurde door destil latie, absorptie, ionenuitwisseling of andere manieren, en daarna werd het water doorgepompt naar twee grote zuiveringsinstallaties. Daar belandt het water in gigantische filters, om vervolgens door sproei- of andere beluchtingssystemen weer zuurstofrijk gemaakt te wor den. Volgende stap: het water werd in bassins gepompt waar het tot rust kwam terwijl bacteriën de kans kregen, alle mogelijke achtergeble ven kwalijke stoffen op een natuur lijke manier te vernietigen. Op nieuw een zuurstofverrij kende be handeling, waarna een dubbele controle werd uitgevoerd: een zui ver biochemisch onderzoek, en het nemen van watermonsters waarin men vissen liet zwemmen. Pas aan het einde van deze gekompliceerde behandeling liet men het water weer terugvloeien in de Lippe, en trots kan men nu zeggen dat het water schoner in de Lippe terug komt dan het eruit gehaald was. Van de sportvissers aan de oever van de Lippe hoort men sindsdien geen kwaad woord meer over de Chemische Werke Hüls. En de Che mische Werke Hüls zwijgen maar liever over de miljoenen die de in richting van de zuiveringsinstallatie gekost hebben en blijven kosten. Dat was één probleem. Bleef over: de grondstoffen voor synthetische wasmiddelen die door Hüls werden gemaakt en die voldoende waren voor ongeveer 80% van de hele Duitse wasmiddelenmarkt. De was middelen, na gebruik door de Duit- Se huisvrouw, lieten zich bijna niet op de gebruikelijke manier uit het huishoudelijke afvalwater verwij deren. Gevolg: grote schuimbergen in rivieren, kanalen en meren, gi gantische sterfte van vissen en wa terplanten. Researchploegen in Hüls gingen aan het werk, terwijl juristen van Hüls in overleg traden met de overheid. Tegelijkertijd werd ge werkt aan een nieuwe wet en aan een nieuw produkt. De wet, die op 1 oktober 1964 in werking trad, ver biedt het gebruik van de oude, niet verwijderbare wasmiddelen, en omstreeks die tijd had Hüls zijn produktie overgeschakeld op een nieuwe grondstof voor wasmidde len, die geen schuimbergen en geen „dodelijk" water veroorzaakt. Pro bleem nummer twee was opgelost. Blijft probleem nummer drie: de luchtverontreiniging. Een ingewik keld vraagstuk in een streek als 't Ruhrgebied, waar een chemische industrie, hoe groot ook, de enige industrie niet is. Alle fabrieken te zamen blazen zoveel onzuiverheden de lucht in dat de verantwoorde lijkheid voor gezonde lucht prak tisch onmogelijk op één bedrijf vast te leggen is. Samen met buur- industrieën zijn mensen van Hüls aan de tafel gaan zitten met over- heids-dienaren om te komen tot 'n wettelijk regeling van deze zaak. „Het meewerken aan de totstand koming en trouwens ook aan de uitvoering van deze wetgeving was om praktische en maatschappelijke redenen geboden", zegt dr. Franz Broich nu. „Wij konden de gemeen schap helpen door het aandragen van onze kennis, wij konden onze goede wil duidelijk demonstreren en bovendien konden wij er bij de besluitvorming op toezien dat bij de formulering der voorschriften de grenzen van het technisch mogelij ke niet werden overschreden. Nog een ander ding: het aan brengen van zuiveringsinstallaties zou sommige kleine industrieën wel eens aan de rand van het bankroet kunnen brengen, en ook daarin Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 Exclusieve collecties SHAWLS BLOUSES PULLOVERS VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. moest worden voorzien door het voorstellen van enkele fiscale en financieringsfaciliteiten". De voorschriften zijn er, in een sfeer van vertrouwen en weder zijdse welwillendheid, gekomen. En, samen niet andere industrieën, is Hüls gaan investeren: ruim zes miljoen aan onderzoek en filterin stallaties die ongeveer 99,6% van de stofdeeltjes uit de fabrieksrook halen, aan alle mogelijke voorzie ningen die kwalijke dampen op de honderden plaatsen waar ze ont- stain opvangen en verwerken. Voortdurend zijn mensen van het eigen bedrijf bezig, in de wijde om trek metingen te verrichten naar de zuiverheid van de lucht, tiental len hooggeschoolde mensen zijn be zig, een gigantische, bijna 200 me ter hoge schoorsteen op te richten, en in de laboratoria zijn specialis ten bezig, het nog onopgeloste vraagstuk van de verontreiniging door zwaveldioxyde naar een tech nisch uitvoerbaar einde te brengen. Dat alles kost kapitalen die de prijs van de chemische produkten on gunstig beïnvloeden. „Dat moeten we dan maar met koopmanschap zien op te lossen", zegt dr. Franz Broich. „Al dit werk en al deze uit gaven zijn verantwoord. We moe ten ons voortdurend voor ogen houden dat we ons dienen te ge dragen als goede huurlieden voor de mensen die rondom ons wonen en als leveranciers met verant woordelijkheidsgevoel, ook ten aan zien van de maatschappelijke bij verschijnselen die het gebruik van onze produkten kan oproepen". Dat men in de Bondsrepubliek de gehele wereld in de strijd tegen de water- en luchtverontreiniging vér voor is, blijkt wel uit het studiebe zoek dat een groep functionarissen van de Amerikaanse ministeries van Binnelandse Zaken, Economi sche Zaken, Industrie en Gezond heid dezer dagen aan West-Duits- land, in het bijzonder aan het Ruhr gebied, zal brengen. Deze delega tie, die werd samengesteld op ini tiatief van President Johnson, staat onder leiding van de Minister van Binnenlandse Zaken der Verenigde Staten, Stewart Undall. Na de grote successen die Zorba de Griek overal ter wereld boekte zal deze film komende week in Waalwijk draaien. Michaël Cacoy. annes schreef het scenario geba seerd op een verhaal van de be roemde schrijver Niko Kazantzakis. Antony Quinn in de rol van Zor ba. Zorba die zijn levensvreugde uit in dansen. Tegenslagen raken hem niet. Hij danst zijn dans en begint met kinderlijke gevoelens aan de volgende mislukking. Hij is gelukkig en iedereen mag dat weten. Een verlegen Engelse Schrij ver, Basil, is naar Griekenland ge reisd in de hoop op Kreta een bruinkoolmijn te exploiteren, die hij van zijn vader heeft geërfd. In de wachtkamer van een haven ont moet hij de oudere Griek Zorba die Basil overhaalt hem mee te nemen. Op Kreta worden zij ontvangen door de mijnbeheerder en zij ne men hun intrek bij Madame Hor- tense. Zorba ontwerpt ingewikkel de kabelsystemen om het voor de mijn benodigde hout te transporte ren. Intussen maakt hij madame Hortense het hof terwijl Basil con tact krijgt met een mooie weduwe. Deze verhoudingen worden door de gemeenschap als gevaarlijk voor hun dorpsleven gekenmerkt en worden aanleiding tot een zelf moord en het stenigen van de we duwe. Als Zorba's kabelleiding klaar is lopen alle dorpelingen uit maar paniek breekt uit wanneer alles ineen stort en een ruïne over blijft. Basil is teneergeslagen maar realiseert zich dat Zorba de levens kracht vertegenwoordigt. Hij vraagt dan Zorba hem de dans te leren. Lachend dansen zij met overgave tussen de ravage om hen heen, met iets van weemoed, omdat het lot hen nu zal gaan scheiden. Donderdag tot en met maandag. Na veel omzwervingen keert Her- les terug in zijn geboortestad Eca- lia, maar de stad wordt geteisterd In tegenwoordigheid van vele plaatselijke autoriteiten en voor aanstaande figuren uit de nationale sportwereld, heeft minister M. Vro lijk, die met zijn echtgenote aan wezig was, het riante Brabantbad te Den Bosch officieel geopend. Nadat burgemeester Mr. R. J. J. Lambooy allen had welkom gehe ten en zijn vreugde had uitgespro ken dat minister Vrolijk de opening wilde verrichten nam deze het woord: Het inrichten van zwembaden, al dus de minister is een gemeentelij ke aangelegenheid en ik ben niet naar Den Bosch gekomen om de eer hiervan op te strijken. Wel ben ik gekomen om te kijken hoe Bra bants Hoofdstad het heeft gedaan en ik kan U zeggen: Den Bosch heeft het goed gedaan. Hierna klonk het commando „Op Uw plaatsen" en na een fluitsig naal van minister Vrolijk doken 6 zwemstertjes in het water. Het woord werd verder nog ge voerd, door de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond, de heer Jan de Vries, die de wens uitsprak dat uit dit Brabant bad ook nationale en internationale topkrachten naar voren zullen ko men. Na dankwoorden van burgemees ter Lambooy aan de sprekers vin gen de wedstrijden aan, die vooral zondag grote belangstelling trok ken, doch waarbij jammer genoeg de traditionele „geladen" sfeer ten eenenmale ontbrak. Cozumel, het eiland, waar prin ses Beatrix en prins Claus sinds za terdag logeren, vormt het meest oostelijke stukje van het Mexicaan se grondgebied. Ruim drieduizend mensen wonen er, levend van wat landbouw en visserij en, in toene mende mate, van het toerisme. De schitterende zeeflora en -fauna hebben Cozumel de faam van „dui kersparadijs" bezorgd. Ook het feit, dat van hieruit alle expedities zijn vertrokken op zoek naar de goud schatten van Spaanse galjoenen, die in de Caribische Zee zijn vergaan, zal zeker tot het ontstaan van de naam hebben bijgedragen. Het prinselijk paar heeft voor het eerste gedeelte van de huwelijks reis een plaats uitgekozen, die de aangenaamste temperatuur (jaar gemiddelde 25 graden Celsius) heeft van heel Mexico. Bovendien bete kent het voor Beatrix een hernieu- we kennismaking met het gezin van ex-president Lopez Mateos. Bij na 2 jaar geleden bracht zij met koningin en prins een officieel be zoek aan het land, waarvan Mate os toen nog president was. Cozumel is niet alleen in trek als vakantieoord voor liefhebbers van natuurschoon en watersport, ook veel overblijfselen van de Maya cultuur doen de (wat serieuze) toe rist oversteken van het schierei land Yukatan, dat om zijn vorm de leeuwekop wordt genoemd. Meestal per vliegtuig, want de boten, die de verbindingen met het vasteland onderhouden, zijn beter ingericht voor het vervoer van kreeften (be langrijk exportprodukt) dan van passagiers. door de vloek der boze machten. De koningsdochter volgde haar va der na diens dood niet op daar zij gevangen wordt gehouden in de onderwereld. Hercules besluit haar te gaan zoeken om de welvaart te doen terugkeren. Een actievolle film met veel span ning. Zondag 3 uur. De hoofdfiguur in deze film is patty Smith. Zij wordt het slacht offer van enkele jeugdige misdadi gers en dat wordt haar ondergang. Vrijdag tot en met dinsdag. 18 j. Voctorio de Sica zet de liefheb ber deze week het meest geliefde paar van het filmdoek voor Sophia Loren en Marcello Mastroianni. Het paar van gisteren, vandaag en mor gen, in 3 tableaux door-de-Sica ge schilderd. Allereerst Adelina die na de oorlog zwarte sigaretten pro beert te verkopen maar in moei lijkheden komt wanneer zij door de politie gegrepen wordt. Het is haar echtgenoot die moet zorgen dat zij op het rechte pad zal blij ven. Tevens zal hij moeten zorgen dat de boete betaald wordt., Dap Anna, een ontgoochelende rijke vrouw, die een jong schrijver haar liefde waar wil maken. Zij ziet er wel tegenop zonder de materie te moeten leven. Ten slotte Mara, een licht meisje. Zij woont op een flat je en haar buren zijn een paar bra ve lieden wier kleinzoon op het seminarie is. Hij gaat voor zeer ko mische verwikkelingen zorgen daar hij bij het zien van zijn buurvrouw in vuur en vlam raakt. Een Engels legeronderdeel, dat met de Afrikaanse strijdkrachten samenwerkt om de rebellie te on derdrukken, gaat een moeilijke tijd tegemoet wanneer zij de macht aan de Afrikanen moet overdragen. De nieuwe regering verlangt tevens dat de Europese strijdkrachten het land verlaten. Dit alles ontstemd de Engelsen zeer en weigeren hun medewerking. De grootste verwarring komt ech ter pas wanneer enkele officieren hun medewerking wel verlenen. Stoute stukjes moeten worden uit gehaald om het vege lijf te redden en de grote verrassing voor de sol daten komt wanneer hun kolonel komt vertellen dat hij weer in dienst is en dat de jongens zich moeten onderwerpen aan de dienst- regels. RADIO-UITZENDING BRENGT ƒ92.000 BIJEEN Maandagavond is via VARA's radiouitzending „Van Harte" bijna 92 duizend gulden bijeengebracht voor de slachtoffers van de ver schillende branden, die de laatste tijd in de Amsterdamse binnenstad hebben gewoed en die waarschijn lijk zijn aangestoken door een on bekende pyromaan. Henk van Sti- priaan was in de radiostudio de centrale man, die van verschillende posten in het land geldbedragen binnen kreeg. De luisteraars gaven niet alleen geld, maar ook veel goederen zoals bedden, matrassen, gasfornuizen en kleren. De Vereniging voor Vreemdelin genverkeer van Ameland heeft in samenwerking met enkeel pension en hotelhouders op het eiland be sloten de gedupeerden van de branden in Amsterdam een gratis vakantie op Ameland aan te bie den. Het zal een vijfdaagse, volle dig verzorgde vakantie, omstreeks Pasen, worden. De betrokkenen zul len in Amsterdam worden opge haald en weer teruggebracht. De Amelandse VW zegt ernstig ver ontwaardigd te zijn over het misda dig optreden van de pyromaan. Men is op het eiland diep getrof fen door het leed, dat over een aantal Amsterdamse gezinnen is ge komen. Vrijdagavond is er op het café chantant een speciale gast. Tap Knepper die met enthousiasme en talent het hammondorgel en de pi ano bespeelt. Hij is in alle genres thuis en schakelt zonder een te grote overgang op andere genres over. Het is voor de kenners van zijn spelen niet verwonderlijk dat hij in internationale kringen be kendheid geniet en veel suksessen heeft geboekt. Er is echter nog meer dan de muziek alleen dat zijn aandacht opeist. Zaterdagavond komt John Des- mare, alias de Nederlandse Adamo, zijn liedjes wéér zingen met bege leiding van Les Compains. Zij leg gen zich steeds meer toe op het Franse lied met eigen teksten en muziek. Wat ons verheugt Zij verwijderen zich steeds meer van de weg van Adamo. Hun eigen stijl komt er duidelijker uit. Een winst punt in hun carrière. Carnaval is nog maar net achter de rug en nu hebben we het half- vastenbal. Het Duke City Sextet zal zaterdagavond met Bob Smit het gecostumeerd bal tot een succes maken. De Wollukers presenteren zondagmiddag de Rowdies in hun programma. Hun half-vastenbal is speciaal voor de (gecostumeerde) jeugd. Zondagavond is het wat rustiger en zijn het The All Stars met Ton Kalberg die de avond verzorgen. CORRY EN WIM Zaterdagavond zullen de Noten zaaiers de eersten'zijn op uw weg naar 'n gezellige a/vond. Hun volks liedjes uit Duitsland en Oostenrijk worden elke week beter gebracht en steeds is er iets nieuws in hun programma te ontdekken. NATO-functionarissen zoeken in België naar een geschikte plaats voor de inrichting van nieuwe mi litaire hoofdkwartieren van de At lantische verdragsorganisatie. Zij hebben onder meer een stuk land van ongeveer 25 vierkante ki lometer in het noordoosten, dicht bij de Nederlandse grens, geïnspec teerd. Het terrein, dat tot nu toe al tijd is gebruikt door het Belgische leger, ligt ten noorden van de au toweg van Antwerpen naar Aken. Vermoed wordt dat er plannen zijn om hier de zetel van zowel SHAPE, het opperbevel van de ge allieerde strijdkrachten in Europa, als AFCENT, de geallieerde strijd krachten in Centraal Europa, te vestigen. Het SHAPE-hoofdkwar- tier bevindt zich nu in Rocquen- court, een westelijke voorstad van Parijs en AFCENT in Fontaine- bleau, ongeveer 50 kilometer ten zuiden van de Franse hoofdstad. Beide hoofdkwartieren zullen uit Frankrijk worden verwijderd als gevolg van het Franse besluit zich uit de NATO terug te trekken. Volgens goed ingelichte bronnen is ook Luxemburg betrokken in de heroriëntering van de NATO-hoofd- kwartieren. Maar zij geloven dat België een veel betere kans maakt. Nederland, de derde mogelijke kan didaat, schijnt al helemaal te zijn uitgeschakeld. Ook een terugtrek king uit Parijs van de NATO-raad, het politieke hoofdkwartier van de alliantie, schijnt ernstig te worden overwogen. Brussel wordt genoemd als mogelijke nieuwe zetel. Bekijk de complete TOP-FORM collectie 1966 van alle kanten! Direct doen... stuur een kaartje of kom even langs: u krijgt de fraai geïllustreerde meubelcatalogus ge heel gratis.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5