Kans tegen de Duitsers? Jampe Een krachtig en juist woord Spele Uwe Seeler niet te missen kracht B.V. v. d. Brandt ontmoet B.V. Engels K.R.O. heeft belangstelling voor Drunen Noodlanding astronauten Smit/je Verholen en de strijd tegen Mars ORANJE-ELF STAAN WOENSDAG VOOR EEN ZWARE OPGAVE rs zullen vechten voor plaats in bondsteam Tilburg DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 MKT. 1966 HOOGSTE DOEL MASSIEF Damesmode GEEN ROUTINIER Spionnen opereren in Den Haag Woensdag zal het Nederlands voetbalelftal voor de zware taak staan een goed resultaat te behalen tegen de nationale elf van west-Duits- land. Voor de Duitsers betekent deze wedstrijd meer dan een vriend schappelijke ontmoeting. Zij zullen deze zomer immers uitkomen in het tournooi om de wereldtitel, dat in Engeland wordt gehouden, en uit de aard der zaak hopen onze oosterburen dat zij evenals in 1954 en 1958 in dit spectaculaire voetbalcircus weer een vooraanstaande rol zullen spelen. Nederland zal daarom een geladen tegenstander tegenover zich vinden. Alle Duitsers zullen hard knokken voor een plaats in het team, dat straks de bondsrepubliek op de Britse velden zal vertegenwoordigen. Wellicht gelukt het onze landgenoten zich aan het peil van zijn tegenstander op te trekken. Zo ja, dan staat ons een interessante krachtmeting te wachten. Toen Helmut Schön in november 1964 de job van bondscoach van de legendarische Sepp Herberger over nam, had hij geen ingespeelde ploeg. Enkele weken later moesten de Duitsers reeds aantreden voor een thuiswedstrijd tegen het sterke Zweden in de voorronden voor de wereldkampioenschappen. Op papier hadden zij een heel sterk elftal met drie in Italië spelende profs (Halier, Schnellinger, Szyma- niak). Maar de dergelijke beproefde krachten vormt men nog geen team. Het werd in Berlijn 1 - 1 en de kans dat deze oosterburen Engeland zou den halen, zat er dit ik. Schön nam onmiddellijk maatregelen om het team een ander gezicht te geven, meer eenheid en dus meer inhoud. Door blessures van enkele promi nenten zoals Uwe Seeler, Weber, Patzke en Giesemann werd hij ge dwongen verschillende jongere krachten op te stellen, die goed vol deden. Een 1-1 draw tegen het zeer sterke Italië vormde het bewijs dat Schön op de goede weg was. Cyprus werd met 5-0 verslagen en daar door bleef de hoop bestaan dat toch Engeland nog gehaald zou worden. Die hoop is dit seizoen in vervulling gegaan toen de Duitsers inderdaad Zweden met 2-1 ver sloegen. Toch zal 't Helmut Schön niet ge makkelijk vallen een elftal te for meren, dat straks op de Britse vel den 'n voornaamste rol kan vertol ken. De indeling met Spanje, Ar gentinië en Zwitserland in Pool B opent zeker perspectieven, omdat 't forse Duitse spel de Spanjaarden en Argentijnen van nature al niet ligt. Eén van de sterkste kanten van de Duitse voetballers in hun nationaal bewustzijn. Voor de Duitse voetbal ler is het spelen in het nationale team nog steeds het hoogste sportie ve doel. Alle spelers plegen zich in het internationale shirt voor de vol le honderd procent te geven. Dat heeft Engeland onlangs op Wem bley ondervonden. De grote favo riet voor de wereldtitel heeft alle moeite gehad Der Mannsehaft van zich af te schudden. De Britten on der aanvoering van routinier Bob by Charlton speelden wellicht iets geacheveerder, maar de Duitsers verdedigden zich zo bekwaam dat de sterke Engelse voorhoede wei nig kansen kreeg en tenslotte kant- half Stiles nog het enige doelpunt moest maken. En het zou niet eens een Engelse overwinning zijn ge worden wanneer debutant Sigi Held, de geslepen centervoor van Borussia Dortmund, niet zo'n pech had gehad. Een ploeg die op Wembley de Engelsen bijna een gelijkspel weet af te dringen, mag gerust hoog worden aangeslagen. Bovendien spelen de Duitsers voetbal, dat Ne derland niet bijster ligt. Voetbal, dat steunt op een grote dosis en- thousiasmee forse charges en een behoorlijke techniek. Onze ooster buren kennen vooral de waarde van de lange pass, die het verras sende element in de aanval kan brengen. Voor Daan Schrijvers, die altijd zo bekwaam kort combineren de voorhoedes weet af te stoppen, wordt het de 23-ste een zware avond. Krijgt onze defensie het op deze verkiezingsdag niet gemakkelijk, onze voorlinie staat voor een nog heel wat zwaardere opgave. Want ook al zal de befaamde Schnellin ger voor deze match van zijn club A. C. Milan wel geen toestemming krijgen voor zijn geboorteland uit te komen, ook zönder deze eminen te achterspeler is de Duitse achter hoede een massief blok, zoals de Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Exclusieve collecties SHAWLS BLOUSES PULLOVERS VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN makeri enz. Britten kort geleden hebben onder vonden Een zeer belangrijke rol in deze defensie wordt vertolkt door Horst Szymaniak, de man die eind vorig seizoen Italië verliet omdat hij het bij Inter Milan zelden verder dan het tweede elftal bracht. Niet, dat hij in de sterrenploeg van Inter de toneerde, maar de Milanezen mo gen maar twee buitenlanders op stellen terwijl ze er al drie hadden aangekocht (Suarez, Jair, Peiro). Szymaniak was dus „over" en beproefde daarom zijn voetbalge- luk bij het Berlijnse Tasmania. Het is een prima kanthalf, die zelfs voor de beste voorhoedespeler nog een onoverkomenlijke struikelblok kan zijn. Naast hem staat de lakonieke Schulz, de centrale figuur in de Duitse defensie, welke in Borrussia- doelman Tilkowski een betrouwba re sluitpost heeft. Wat onze oosterburen echter ont breekt is de aanwezigheid van een routinier in de voorhoede. Wat Charlton voor Engeland is, dat was Uwe Seller jarenlang voor Duits land. Hij was de man die lijn bracht in de aanval, hij was ook de man die de aanvallen afrondde. Door herhaalde blessures kwam de Ham burger helaas op het ziekenbankje terecht en ofschoon Uwe sinds kort weer de aanval van de Hamburger S.V. leidt, zal Helmut Schön ver moedelijk op dit moment nog niet met hem willen experimenteren. Maar ook zonder Seeler vormen de Duitsers een sterke ploeg, die de 23ste als favoriet binnen de lij nen zal verschijnen. Maar juist het feit dat het een sterke tegenstan der betreft, zal onze jongens wel licht kunnen inspireren. Nederland heeft vaker van sterker geachte te genstanders gewonnen. Ofschoon dit de enige hoop is, die wij ten aanzien van deze ontmoeting koes teren In de voorronde om de Coupe d'- Europe zal dinsdag 22 maart as. de B.V. Engels, gevestigd in het Groot handelsgebouw te Rotterdam de gast zijn van de B.V. v. d. Brandt, gevestigd bij Henny de Ruyter te Waalwijk. Het sterke team van de Rotter dammers bestaat uit de spelers: 1. L. Teegelaar; 2. J. Baay; 3. J. Riet veld en J. Nicodem, met als reserve S. de Jonge. Dit team zal het dins dag a.s. moeten opnemen tegen het team van Van den Brandt, bestaan de uit: 1. Henny de Ruyter; 2. Wim Soeterboek; 3. Cor Soeterboek; 4. A. van Alphen, met als reserve M. Knuist. Voor de biljartliefhebbers zal er dus dinsdag 22 maart bij Henny de Ruyter te genieten zijn van drie- bandenspel op hoog; niveau, waar van we alleen maar hopen dat de spelers van Van den Brandt de sterkste zullen blijken te zijn. De wedstrijden beginnen om 5 uur met de vierde partij. JEUGDHARMONIE IN RADIOPROGRAMMA De jeugdharmonie „Druilen" is za terdag 2 april in een radiouitzen ding te beluisteren. Zaterdag heeft de KRO in een van de radio-studio's opnamen gemaakt voor het pro gramma „Musiceren en Dilettan ten", waarin 'n plaats is ingeruimd voor deze Drunense harmonie. De harmonie die onderleiding staat van Jacques Merx voert werken uit van Cori, Van Lijnschoten, Filleul en Shaillet. Het programma „Musice rende Dilettanten" wordt op zater dag 2 april 's middags van 4.10 uur tot 4.30 uur uitgezonden. Drunen komt nog meer in het nieuws. In de maanden juli en au gustus zendt de KRO-radio iedere zaterdag een amusementsprogram ma uit dat opgenomen wordt in een Nederlandse camping. Op 3 augus tus komt de KRO naar Drunen. In camping „De Klinkaert" zal dan deze „tiener camping happening" worden opgenomen. De presentatie van het programma heeft Theo Stokking. Het programma zal be staan uit een aantal interviews met vakantiegasten en het optreden van enkele artiesten. Ondermeer zullen in deze tien programma's optreden: Ronnie To- ber, Margie Ball, Jacco van Renes- se, Rob de Nijs, Rita Hovink, Ilon- ka Biluska, Boudewijn de Groot, Gonnie Baars, Rita Valk, De Mas kers, de Clugels, De Motions en de Toreo's. Wie er in Drunen optreedt staat nog niet vast. Wel is zeker dat ook Brabantse artiesten voor de microfoon komen. Er wordt in Drunen een programma van twee uur opgenomen waaruit een pro gram van bijna een uur wordt ge monteerd. Donderdag om zes minuten voor half vijf Nederlandse tijd heeft zo als wij in onze editie van vrijdag meldden, een noodlanding een ein de gemaakt aan de vlucht van de Gemini-8-cabine met aan boord de astronauten Neil Armstrong en David Scott, die zich in goede wel stand bevonden. Hun cabine is neergekomen in het Westen van de Stille Oceaan op 80o kilometer ten oosten van het eiland Okinawa. Om half acht donderdagmor gen werd het tweetal opgepakt en aan boord gehesen van de Ameri kaanse torpedojager „Leonard P. Mason, en werden later naar Oki nawa gebracht. Na een onderhoud met zijn medewerkers, besloot vluchtleider John Hodge in het con trolecentrum te Houston in de nacht van woensdag op donderdag, dat de vlucht van de Gemini-8 vroegtij dig beëindigd moest worden. Er was nl. gebleken, dat de ruimtecapsule moeilijkheden had met het stuur mechanisme, een systeem van ra- ketjes, waarmede de positie van de capsule wordt beheerst. In NCRV's actualiteitenrubriek „Attentie" heeft eindredacteur Dick Houwaart woensdag 1.1. fel geprotes teerd tegen het feit, dat „een groep zogenaamde intellectuelen" zich in een brief tot de Tweede Kamer en en kele ministers heeft gewend, veront rust door het optreden van de Am- sterdmamse politie tijdens het huwe lijk van prinses Beatrix en prins Claus. „Zien de ondertekenaars van deze brief niet, of willen zij mischien niet zien, dat orde en rechtszekerheid ernstig in gevaar wordt gebracht door hun - mischien onbedoelde - maar toch schijnbare steun aan de straat acties en provo's", zo vroeg hij zich af. En hij vervolgde „Zou deze groep ook zo verontrust zijn geweest, wan neer de straatschenders en provo's inderdaad de lakens hadden uitge deeld in de Amsterdamse straten? Zouden de ondertekenaars even snel en verontwaardigd op de bres zijn gesprongen voor al die duizen den, die van de straten zouden zijn ge jaagd door een stel straatschuimers? Ds. Kater had gelijk, toen hij stel de, dat terreur en intimidatie begint, wanneer de straat wordt overgelaten aan dit soort lieden. Deze zogenaam de intellectuelen laden de schijn op zich het met die terreuracties eens te ii zijn. Eerder deze week heeft NCRV's radio-directeur, de heer G. Hoek, reeds in de Radiokrant gezegd, dat onze democratie bij het huwelijk van onze kroonprinses „op beschamende wijze is gehoond en getrapt". En ver der: „Het parlement had gesproken over dit huwelijk. Met de middelen der democratie - de vrijheid - heeft echter een deel van de pers, radio en televisie, stelselmatig een sfeer opge wekt, die tot doel had althans de hu welijksdag te doen mislukken. Het beruchte studentenblad Propria Cu res gaf recepten voor het vervaardi gen van rookbommen, die bij 't voor bijtrekken van de bruidsstoet konden worden geworpen. Die zijn dan ook geworpen, en over heel de wereld zijn filmbeelden vertoond over deze zoge naamde demonstraties, die voor een deel speciaal met het oog hierop wa ren georganiseerd", aldus de heer Hoek. (Tijd) s'uD'O *v*n 86. Ja, die opzwellerij had een uiterst vreemd gevolg. Er zijn misschien wel enkele lezers, die zich nog her inneren wat de wijze Grurantrog eens had gezegd, toen hij de zwei bommetjes aan smidje Verholen had gegeven. „Ze zwellen niet al leen op, maar gaan nog omhoog ook!" had Grurantrog gezegd. Nu. dat was juist waar smid- je Verholen met uitgestrekte wijs vinger naar stond te kijken. De op gezwollen soldaat maakte zich los uit de brokstukken en begon lang zaam, maar plechtig omhoog te stijgen. En omdat er nu geen be schermend dak meer boven hem was de kolonel had dat immers weggeschoten steeg hij regel recht omhoog, dwars door het gat in de zoldering. Toen zag de smid ook, dat de soldaat merkwaardiger wijs een ketting om zijn voet had. Nóg merkwaardiger was het, dat die ketting aan een touw zat, ter wijl aan dat touw weer een tank bungelde. Och hemeltje, dat is waar ook! Daar heeft die suffe kolonel hele maal vergeten, dat hij nog met het touw aan die dikke soldaat vast zat! Ja ja. en die domme kolo nel had aanvankelijk nog wel zo'n plezier in het feit, dat hij met dat meesterschot de toren omver had geschoten. Toen hij echter voelde, dat hij omhoog bgeon te stijgen, brak hem het klamme zweet uit. „Lieve help. Kneek is een luchtbal lon geworden!" riep hij uit. „O, wat moet ik nou beginnen? Hoe kom ik in vredesnaam uit die tank!?" Ja, daarvoor kon de kolonel natuurlijk maar één ding doen en dat was het deksel van de scutterstoren ope nen. Dat deed hij dan ook, doch toen hij eenmaal half buiten de tank hing, schrok hij zó van de hoogte, die ze intussen al bereikt hadden, dat hij het uitgilde van angst. „Héééélpü" brulde hij en dat vinden wij maar een dwaze uitroep, want hoe moet je nu iemand hel pen, die in een tank zit en hoog in ruimte bungelt aan een opgezwol len soldaat? Dat dacht smidje Ver holen ook, die de tank en de lucht ballon-soldaat plechtstatig langs zich heen zag drijven, de lucht in. Kwam de kolonel er niet uit? Ja zeker, want hij ging de weg van hen, die staan en ergens op toe moeten zien. Hij vielen dat hij als held wist te vallen, dat blijkt wel uit de heldhaftige wijze, waar op hij hier naar beneden suist. De tank en de dikke soldaat heeft nie mand echter ooit teruggezien. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door: Emily Grant 1. Opzienbare moord in hotelkamer. Papieren wijzen op de mogelijkheid van spionage. Gistermiddag trof men in een der kamers van een eerste klas hotel hier ter stede het lijk aan van een man van middelbare leeftijd, die niet tot de hotelgasten behoorde. Naar wij vernamen, tast de directie volkomen in het duister omtrent de identieteit van de overledene. De ijlings gewaarschuwde politie be gon onmiddellijk met een uitvoe ring en systematsch onderzoek. Commissaris Van Eerkerk deelde ons mede, dat de overledene het slachtoffer is geworden van een moordaanslag. De moordenaar be diende zich van een klein kaliber revolver. Op grond van op het slachtoffer aangetroffen papieren acht de politie het niet uitgesloten dat de overledene gemengd was in internationale transacties van ver dacht allooi. In het belang van het onderzoek lijkt het de politie op dit ogenblik nadere mededelingen te doen. Commissaris Van Eerkerk deelde ons ten slotte mede, dat de politie vertrouwt weldra klaarheid te kunnen brengen in deze zaak. Van doorgaans goed ingelichte zijde vernamen \yij nader, dat de Haagse politie-autoriteiten kort na de lugubere fonds in contact zijn getreden met politie-instanties in andere landen, daar de op het lijk gevonden papieren wijzen in de richting van spionage. Aanwijzin gen, die kunnen leiden tot vaststel ling van de identiteit van 't slacht offer, kwamen tot dusver niet ter beschikking van de politie. De on dervraging van het personeel en de hotelgasten leverde geen positieve resultaten op. De omstandigheid, dat een aantal hotelgasten als di plomaten in Den Haag zijn geac crediteerd, vergemakkelijkt het on derzoek der politie niet. Dit bericht verscheen midden ok tober 1948 op de voorpagina van „De Hofkoerier", een toonaange vende krant in Den Haag. Toen dit bericht verscheen, wa ren de volgende feiten aan de Haagse politie bekend: Op 10 oktober had de markies van Arlotti zijn intrek genomen in het hotel. Arlotti, gesproken uit een be kend Italiaans geslacht, beschikte over relaties op zeer hoog niveau. Hij was avontuurlijk van aard. Vóór de oorlog had hij in Neder land enige malen vertrouwelijke opdrachten uitgevoerd, die hem in contact hadden gebracht (commis saris Van Eerkerk was dit uit eigen wetenschap bekend) met mevrouw Vera Xanthopoulos, Griekse van geboorte, zonder beroep, thans woonachtig in Den Haag en met dr. J. Laaghuis, journalist en pu blicist, eveneens woonachtig in Den Haag. Arlotti had op een avond vóór de moord in de eetzaal van het hotel met zijn beide bekenden gedineerd. Na tafel (zo had Laag huis de politie medegedeeld) had den de disgenoten oude herinne ringen opgehaald. Bij het afscheid had Arlotti zijn gasten verzocht, des anderen daags om 3 uur in de namiddag op zijn kamer te komen, daar hij iets met hen wilde bespre ken. Volgens Laaghuis was Arlotti tijdens en na het diner volkomen rustig en zelfverzekerd geweest. Toen mevrouw Xanthopoulos en. Laaghuis op de dag van de moord tegen drie uur de kamer van de markies betraden, troffen zijn hun stoel achter het bureau, een grijn zende dode man. Laaghuis had eerst telefonisch de politie en toen mondeling de hoteldirectie verwit tigd van de lugubere vondst. Des gevraagd had hij verklaard en mevrouw Xanthopoulos had zich bij deze verklaring aangesloten niet te weten of te kunnen ver moeden, wie de dode man was, noch wat Arlotti met mevrouw Xanthopoulos en hem (Laaghuis) had willen bespreken. De markies van Arlotti had (nog) niet kunnen worden verhoord, daar elk spoor van hem ontbrak. Een zorgvuldig onderzoek van zijn bagage had geen enkele bijzonderheid aan het licht gebracht. De ondervraging van de gasten en het personeel van het ho tel had tot geen enkel resultaat ge leid. Het routine-onderzoek naar deze mensen was gaande. Na een bespreking met commissaris Van Eerkerk had de procureur-generaal contact gezocht met enige rege ringsinstanties. Deze hadden na overleg met de diplomatieke ver tegenwoordigers van twee bevrien de staten opdracht gegeven, de affaire zo discreet mogelijk te be handelen. Eén feit was onbekend gebleven aan de politie. Noch dr. Laaghuis noch mevrouw Xanthopoulos had aan de politie medegedeeld, dat er, toen zij het lijk ontdekten, op het schrijfbureau een stukje papier lag, waarop met rode inkt stond ge schreven „1 x 1 is 3". Laaghuis had het papiertje met dit vreemde sommetje versnipperd en in snippers vervolgens uit het venster geworpen, alvorens de po litie op te bellen. Waarom? Toen mevrouw Xan thopoulos hem dit vroeg, had hij geantwoord: „Hogere wiskunde is voor de politie onbekend terrein. Bovendien beschouw ik dit raad seltje als een persoonlijke mede deling voor mij „Van Arlotti?" „Natuurlijk, van Arlotti.ik begrijp er weliswaar geen sikkepit van doch dit is geen reden om' die internationale koorddanser niet een lastige ondervraging te bespa ren Mevrouw Xanthopoulos had even nagedacht en toen „ja" geknikt. „De Hofkoerier" was nog geen 2 minuten geleden op het hoofdbu reau van politie gearriveerd, toen commissaris Van Eerkerk het num mer van Laaghuis draaide. Of Laag huis kon verklaren, wilde de poli tieman weten, hoe „De Hofkoerier" aan die spionage-toevoeging kwam in het bericht over de moord. „Eerkerk", had Laaghuis geant woord, „je spreekt met D-G-I-Z zelf. Ja, natuurlijk, dat betekent „Doorgaans-Goed-Ingelichte-Zijde" Je weet toch dat ik uitstekende re laties onderhoud met de ons allen zo dierbare Koerier?Wat zeg je? Een stommiteit die toevoeging? Man, weet je dan nog niet, dat lichtschuwe elementen en die zijn in het spel, speurneuseen erge hekel hebben aan licht, ook aan 't licht der openbaarheid? Dan gaan ze.laat me uitspreken, commis saris Kordaat!fladderen en dan jij de kans om ze te meppen. zeg liever dank-je-wel-ouwe-mak- ker.voor mij het spel, voor jou de eer, broeder Kordaat.ja, zo is het!" Vervolgens had Laaghuis de hoofd redacteur van „De Hofkoerier" op gebeld. „De commissaris", had Laaghuis gezegd, „vertelde me, dat Doorgaans - Goed - Ingelichte - Zijde gelijk heeft.nee, niet met zo veel worden natuurlijk.de com missaris kent zijn vak en zijn pa- penheimers.ja, koerierszoon, ik houd je op de hoogte.ik be loof je sappig nieuws. wanneer? Zo spoedig mogelijk.geef me tien dagen a twee wekendan gaat de film draaien.ja, exclu sief, dat weet je, anders is het niet aardiggoed, ik reken op je wees vol vertrouwen (wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 2