wAAlwnkse en lAnqstRAAtse couRAnt Verkiezingsuitslag drukt meer uit dan afkeuring over regeringsbeleid Verschuiving is niet plots komen opzetten Raad Waalwijk vergadert vrijdagavond 1 april VLUCHT UIT HET MIDDEN Wantrouwen tegen grote partijen CULTUREEL- EN RECREATIE CENTRUM Raad Sprang Capelle akkoord met de naam „Zindewinde" Paus Paulus en Dr Ramsey geven verklaring uit een FORD-garage Waalwijk Hoefsven wordt gereconstrueerd 0LYMPIA TOUR N WAALWIJK i Er is FORD f t Conclusies Internationale schoenbeurs Nederland 1966 „Gaan jullie maar onder de koeien zitten," zo schreeuwden op de verkiezingsavond enkele Am sterdammers de leden van de Boerenpartij toe, die in een grote zaal in de hoofdstad bijeen waren. Het is echter wel zeker dat een groot deel van Koekoeks huidige aanhang nooit 'n koe heeft aan geraakt en dit ook in de toekomst niet van plan is te doen. Maar het Nederlandse kiezerskorps heeft er wel voor gezorgd dat de Boerenpartij van een kleine tot een middelgrote partij is aangegroeid. Dat was het meest opmerkelijke feit van de jongste sta tenverkiezingen. De twee grote regeringspartijen hebben een duide lijke nederlaag geleden. Maar dat is in de politiek nog niet zo ongewoon. Zo het in Nederland veelal niet gebruikelijk was, in het buitenland is dat een verschijnsel, waarover men zich nooit zal hebben verbaasd. Het ongewone van deze verkiezingen was echter, dat de oppositiepartijen van deze nederlaag der regeringspartijen nauwelijks hebben geprofiteerd. De C.H.U. en V.V.D. zouden, wanneer we deze uit slag projecteren op de kamerverkiezingen, samen slechts één zetel hebben gewonnen. Verlovingsringen De allermooiste voor de allerliefste STASSAR Waarom verlies? Prognoses Trouw en verlovingsringen - f model „ARONA" Fabriekshal in Sprang-Capelle Subsidie Dorpshuis verhoogd VOOR IEDEREEN/ MAANDAG 28 MAART 1966 87e JAARGANG No. 24 vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10+ 10 ct. inc.k.) f 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" Daarom drukt deze verkiezings uitslag meer uit dan een afkeuring over het regeringsbeleid alleen. De verschuiving naar extremistische links en rechts is immers niet plots komen opzetten, ze manifesteerde zich al heel duidelijk ten tijde van het vorige babinet, toen P.S.P. en Boerenpartij met tezamen 5 kamer zetels ook al een ongewoon grote winst maakten. Meer dan de afkeu- Stationsstraat 88 Waalwijk ring van welk beleid ook houdt de ze verkiezingsuitslag een motie van wantrouwen in tegen alle democra tische partijen. Het is zonneklaar, dat de politieke leiders der grote partijen de hand in eigen boezem moeten steken. Zij hebben gefaald in het Nederlandse volk een aansprekend toekomst beeld te bieden, en zo zij dit wel hebben, dan zijn zij er onvoldoende in geslaagd hun kiezers van de zin en betekenis hiervan te overtuigen. Het verlies van de P.v.d.A. is het grootst, maar toch eenvoudiger te verklaren dan dat van de K.V.P. In de eerste plaats bleef een aanzien lijk deel van de verloren stemmen toch in het linkse kamp (P.S.P.) en voorts zullen de koinngskwestie en het feit, dat uitgerekend de socia listen de altijd precaire sleutelpo sitie van financiën in het huidige kabnet bezetten, de P.v.d.A. parten hebben gedeeld. Een andere factor is, dat in deze tijd van welvaart de arbeiders flink geprofiteerd hebben van de wel vaart en dus de noodzaak van een arbeiderspartij niet meer zo zien. Er schijnen zelfs vele arbeiders op de boeren te hebben gestemd. Dat zou in een crisisperiode ondenkbaar zijn. Het verlies van de KVP is gecom pliceerder, te meer omdat het in de verschillende provincies nogal uit eenloopt. Het staat echter wel vast, dat het vooral de middengroepen uit deze partij zijn, die hun heil zochten bij de Boeren. Dat vooral Noordbrabant en Lim burg hiertoe 't meest bijdroegen, is wel verontrustend. Ook de VVD kan zich deze ver kiezingsuitslag aantrekken. De par- j tij bood een werkelijk alternatief voor het huidige regeringsbeleid en ze verloor stemmen. Een bewijs, dat ook het alternatief niet bij de be- j volking is ingeslagen. Heel kernachtig kunnen wij het resultaat van de statenverkiezingen aldus samenvatten: 1. de Partij van de Arbeid is tot bleek-rose verbleekt, door de uit- stroming van de felrode socialisten en de republikeinen; 2. de KVP verenigt niet meer al le rooms-katholieken onder één koepel, doch behield de meer ortho dox katholieken; 3. de A.R. bleven standvastig doordat zij stoelen op een religieus beginselprogramma, en een sleutel positie in het kabinet bezetten; 4. de CHU won een aantal stem men doordat zij weinig aan de weg timmert en als „rustige middenpar tij" wordt beschouwd, die niet schuldig is aan impopulaire rege ringsmaatregelen 5. de VVD werd geen goede op positiepartij geacht, zodat vele li beralen zich wendden tot een zich meer roerende groepering; 6. de Boerenpartij profiteerde van de heersende ontstemming bij de middengroepen jegens de verhoog de belastingen, de omroeppolitiek en de niet nagekomen verkiezings beloften van de grote partijen; 7. de PSP verenigde nu alle te genstanders van de monarchie on der één felrode vlag, won dank zij de ontstemming tegen het huwelijk van prinses Beatrix met prins Claus, doch laat nu duidelijk zien dat het aantal republiekeinen in ons land niet verontrustend groot is; 8. de communisten boekten wat stemmen meer door de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd, maar wonnen niet in betekenis; 9. de splinterpartijen kwamen er weer niet aan te pas, waarmee voor de zoveelste maal is bewezen dat afsplitsing op grond van onbelang rijke meningsverschillen of afwij kende programmapuntjes totaal geen zin heeft. Het is niet moeilijk na deze sta tenverkiezingen een prognose te ge ven voor de gemeenteraadsverkie zingen van dit jaar, want winnaars trekken stemmen en verliezers zul len te kampen krijgen met voort schrijdende afval van kiezers die ditmaal de ogen uitwreven. Tenzij de grote partijen met sprekende da den hun beloften van vroeger als nog waar maken, dan wel met po pulaire maatregelen de volksgunst terugwinnen, voorspellen wij bij de uitslag voor de gemeenteraden een stijgend succes voor PSP en Boe renpartij en een verder verlies voor KVP en PvdA. Dat zou voor vele gemeenteraden wel eens grote ver rassingen kunnen opleveren en boe ren op wethouderszetels kunnen brengen, indien zij daar (en de cij fers wijzen daar nu al op) derde en vierde in grootte worden. Het benieuwt ons, welke maatre gelen de regering zal treffen, om 'n verdere vlucht uit het midden te verijdelen, maar wij zijn niet gerust. met Holle blnriénrarid leverbaar in 5 en 6 mm oCug. ''Pijnenburg cïl.cö. Juwelier - Horloger Heuvelstraat 61 hoek Willem li-straat TILBURG Tel.: 04250 - 34868* «TTrf; 'Jii Het oostelijk deel van het industrie terrein aan de Dick Flemmingstraat in Sprang-Capelle zal in de tweede helft van dit jaar zijn volgebouwd. Op dit ogenblik is de nieuwe fa briekshal voor schoenfabriek „Agu- gento" in aanbouw. Op het moment is dit bedrijf ondergebracht in een pand aan de Raadhuisstraat. De ge meente Sprang-Capelle, die deze hal plaatst, zal deze aan bovengenoemde N.V. in huurkoop geven. Voor de N.V. Brabant-Tricotage uit Tilburg komt op hetzelfde perceel eveneens een industriehal. Op het ogenblik is dit bedrijf ondergebracht in het pand Nieuwevaart 1-3. In de baseliek van „St. Paulus" buiten de muren, is met een korte, geheel in het teken van oecumeni sche verbroeding staande plechtig heid het officiële bezoek van de primaat der Angelicaanse kerk Dr. Ramsey aan de paus geëindigd. Tot besluit van deze ontmoeting dank ten zij de Almachtige, die door de werking van de H. Geest in de laat ste jaren een nieuw klimaat van Christelijke broederschap tussen de Rooms Katholieke kerk en de ker ken van de Anglicaanse gemeen schap heeft doen ontstaan. Deze gemeenschappelijke verkla ring, was vlak tevoren door paus Paulus en Dr. Ramsey in de aan grenzende Abdij ondertekend en op het einde van de plechtigheid in de baseliek door Mgr. Willebrands, se cretaris van het Secretariaat voor eenheid der Christenen in het latijn en door de Anglicaanse bisschop van Caribou Dr. Dean in het Engels werd voorgelezen. Deze gemeenschappelijke verkla ring zet een streep onder 4 eeuwen van vijandigheid en luidt een peri ode van samenwerking in. Op de persconferentie, waaraan 'n bezoek van de Aartsbisschop aan het Se cretariaat voor de Eenheid was voorafgegaan, verklaarde dr. Ram sey, dat hij verwachtte dat er zeer binnenkort overgegaan zal kunnen worden tot instelling van een ge mengde Katholiek-Anglicaanse-the- ologische commissie, waarin ener zijds behalve Engelen ook andere kerken der Anglicaanse gemeen schap vertegenwoordigd zulllen zijn en anderzijds naast Engelse Katho lieken ook Katholieken uit andere landen zitting zullen hebben en die onder rechtstreeks toezicht va n Ro me en de Anglicaanse gemeen ischap zal staan. SPRANG-CAPELLE De raad van de gemeente Sprang-Capelle werkte zich vrijdagavond in 'n vlot tempo door de korte agenda heen. Alleen het voorstel van B. en W. om het cultureel en recreatief cen trum de naam Zidewinde te geven, ontlokte enige discussie. De raad verklaarde zich echter zonder hoof delijke stemming akkoord met dit voorstel. Ook het toegevoegde agen da-punt dat een verhoging van het subsidie aan de Stichting Dorpshuis in Sprang-Capelle inhield, werd, zonder dat hiervoor overleg plaats had kunnen hebben binnen de frac ties, aangenomen. De heren Rijkers en Van den Dool, beiden SGP, weigerden medewer king te verlenen aan het voorstel om enkele gronden aan te kopen, die bestemd waren voor de uitbrei ding van de sportvelden van de voetbalvereniging NEO. De heer Rijkers vond dat hiermee te hoge bedragen gemoeid waren. De aan- en verkopen van enkele andere per celen grond gingen echter vlot on der de hamer door. Ook werd besloten bouw- en grondvoorschotten te verlenen aan de woningbouwstichting „Sprang- Capelle" voor de bouw van zes ga rages tussen de Emmastraat en de Nassaustraat. Het in aanbouw zijnde cultureel en recreatief centrum, dat het ge meenschapshuis, zwembad en later ook de sporthal gaat omvatten, zal voortaan de naam Zindewinde dra gen. Daaraan kon ook de heer Ge- nuit niets veranderen. Dit raadslid zag graag een meer passende naam bij dit centrum. De burgemeester was het hiermee niet eens. De heer Van Prooyen zei te houden van een naam met een historische betekenis. De heer Genuit opperde echter het voorstel om de raad meer tijd te geven een betere naam te vinden. Hiermee was het ook de heer Rij kers niet eens. Hij vond Zindewinde een uitstekende naam, temeer daar het huidige kasteeltje, het vroegere jachthuis van de heerlijkheid Zin dewinde geweest moet zijn. De heer Kuijsten vroeg waarom de raad en niet de stichting 't cen trum een naam moet geven. Ook vroeg hij waarop de naam zou ko men te staan. Burgemeester Van Prooyen maakte de heer Kuijsten er op attent dat bijna het gehele complex van de gemeente is en deze dus wel degelijk een taak heeft om een passende naam te vinden. „Trouwens ook het stichtingsbestuur vindt „Zindewinde" een geschikte naam", aldus de voorzitter, die zei dat de naam op de gevel van het gemeenschapshuis komt en bij de ingang van het zwembad. Het voor stel werd tenslotte zonder stemming aangenomen. Toegevoegd aan de agenda was 't voorstel van B. en W. om het sub sidie aan de Stichting Dorpshuis Sprang-Capelle met f 51.000,te verhogen. De aanneemsom was na melijk ruim 18.000 overschreden, terwijl ook de uitgaven voor de technische installaties, de inrich tingskosten, de kosten voor de ar chitect, het toezicht en de advies- kosten van deskundigen te laag waren geraamd. Voor deze meeruit gaven moet het stichtingsbestuur zich verzekerd weten van te verkrij gen financieringsmiddelen, aange zien anders geen opdrachten tot le verantie verstrekt zouden kunnen worden. Een reden waarom B. en W. alsnog met dit voorstel op tafel kwamen. De raadsleden konden zich vrij snel met het voorstel vereni gen. Zeker toen burgemeester Van Prooyen hen van de noodzaak over tuigde en de raad tevens uitnodigde om naar 't in aanbouw zijnde dorps huis te gaan kijken. Dit gebeurde na afloop van de raadsvergadering. WAALWIJK Vrijdagavond 1 april komt de raad van de gemeen te Waalwijk in openbare vergade ring bijeen. Aan de orde komen on der meer de volgende punten: Voorstel tot fluoridering van het drinkwater, alsmede voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 65.000, Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 6.050,voor de verbetering van de gas- en wa terleidingen van de woningen René de Clercqstraat nrs. 1 t/m 24. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 33.700,voor de aanleg van parkeerhavens in het plan „Bloemenoord". Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 18.000,voor een technische reconstructie van de diepe bassins van het zwembad. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 18.400,voor de aanleg van gas-, water- en elek triciteitsleidingen in het plan Zand- donk en tot uitbreiding van de openbare verlichting in dat plan. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 500,als ge meentelijke bijdrage in de organi satiekosten van de aankomst en start te Waalwijk van de 15e Olym- pia's Internationale Tour. Voorstel tot wijziging van de ver ordening als bedoeld in artikel 4, eerste lid, der winkelsluitingswet 1951, voor de gemeente Waalwijk. Voorstel tot het verlenen van me dewerking ingevolge art. 72 der La ger Onderwijswet 1920 en het be schikbaar stellen van een krediet van 7.757,aan het bestuur van de Oranjeschool ten behoeve van 't treffen van enige voorzieningen aan die school. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 27 januari 1966 en tot verkoop van bouwterrein, ge legen aan de Ambrosiusweg, aan A. A. Dijkstra. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 27 januari 1966 en tot verkoop van bouwterrein, gele gen in het bungalow- en villapark „Meerdijk", aan K. van Drumpt. Voorstel tot verkoop van bouw terreinen, gelegen in het bungalow- en villapark „Meerdijk", aan L. J. J. Bijnen en M. Harkema. Voorstel tot wijziging van 't be sluit van 23 december 1963 inzake uitgifte in huurkoop van een indus triehal en tot verkoop van indus trieterrein, gelegen ten noorden van de Zanddonkweg, aan N.V. Holland Heating te Waalwijk. Voorstel tot verkoop van indus trieterrein, gelegen aan de Tuin straat, aan „T.N.W.", Technisch Bu reau van Nijnatten N.V." Voorstel tot verkoop van indus trieterrein, gelegen aan de Prof van 't Hoffweg, aan N.V. Aanneming Mij F. Couwenbergh. Wijziging begroting. Bij de aanleg van de gemeente lijke zweminrichting „het Hoefsven" in het jaar 1953, zijn alleen in de ondiepe bassins vaste betonnen bo dems aangebracht; deze ontbreken echter in de beide diepe bassins. Nu dit riante bad inmiddels reeds een 12-tal jaren in gebruik is, blijkt het noodzakelijk om de bodem van de diepe bassins van een nieuwe grondlaag te voorzien, welke zal be staan uit een laag steriel scherp zand. De kosten van het geheel leeg pompen van de bassins met de ver dere hiertoe behorende werkzaam heden, zijn blijkens de bijgevoegde kostenraming te stellen op 18.000.- welk bedrag dient te worden afge schreven in een periode van 12 ja ren ten laste van de exploitatie van het gemeentelijk zwembad. Gelet op het belang van 't hand haven van de bestaande goede kwa liteit van het water in de gemeen telijke zweminrichitng, achten B. en W. deze investering alleszins gemo tiveerd en verantwoord. Zij stellen de raad daarom voor, om het terzake vereiste krediet ten laste van de begroting van het ge meentelijk zwembad beschikbaar te stellen. SUBSIDIE VAN GEMEENTE Van de organisatoren van „Olym pia's Tour door Nederland" te Am sterdam, is bij het college van B. en W. een schrijven ingekomen met de vraag of de gemeente Waalwijk bereid is om te willen fungeren als aankomst- en vertrekplaats in de 15e Olympia's Internationale Tour door Nederland. Genoemd wielerevenement kan worden aangemerkt als de grootste étappe-wedstrijd in Nederland voor amateur-wielrenners en zal dit jaar worden gehouden van 11 mei tot en met 17 mei a.s. Meer nog dan in voorgaande ja ren zal deze wedstrijd voor ama teurs een internationaal karakter dragen, doordat naast 12 Nederland se ploegen ook vele buitenlandse teams aan dit sportgebeuren zullen deelnemen, zoals o.a. uit België, Frankrijk, Zwitserland, Zweden, Polen en Denemarken. Deze gemeente is aangezocht om als aankomstplaats te dienen van de rit die start in Vlissingen. Het is de bedoeling, dat de dag na aan komst wederom zal worden gestart voor de rit WaalwijkGeleen. Wil Waalwijk kunnen fungeren als etappe-plaats van de genoemde tour, dan zal een bedrag van 3000 beschikbaar moeten komen van par ticuliere of overheidszijde. Van particuliere zijde in deze ge meente is aan „Olympia's Tour" te Amsterdam een bedrag toegezegd van 2.500,Van de zijde van de gemeente zou dus nog een bedrag moeten worden bijgedragen van 500,—. Het beschikbaar stellen van het genoemd bedrag voor het geschet ste doel komt B. en W. verantwoord voor, gezien de publiciteit die het fungeren als étappeplaats voor de gemeente zal opleveren. B. en W. stellen de raad daarom voor, een krediet van 500,voor dit doel beschikbaar te stellen. De Internationale Schoenenbeurs Nederland, welke op 30 maart aan vangt en 1 april eindigt, wordt voor de negende maal gehouden en wel in de Irenehal, de nieuwste en mo dernste hal van de Jaarbeurs, op het Croeselaanterrein te Utrecht. De Schoenenbeurs wordt traditie getrouw georganiseerd door de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs, in samenwerking met de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikan ten en de Vereniging van Neder landse Schoenengrossiers. De beurs zal qua oppervlakte ruim 10% gro ter zijn dan de Schoenenbeurs in 1965, die 5400 m2 netto expositie oppervlak omvatte. Voor de komen de beurs wordt gerekend op een op pervlakte van 6000 m2 netto. Italië komt, evenals vorig jaar, met een collectieve stand. Voorts komen er nog deelnemers uit België, Frank rijk, West-Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. Deze jaarlijkse Thani- festatie is het ontmoetingspunt van fabrikanten, grossiers en impor teurs met hun afnemers uit binnen- en buitenland. Niet alleen alle Ne derlandse schoendetaillisten bezoe ken de vakbeurs, maar vooral de laatste jaren heeft de ISN zich in een groeiende buitenlandse belang stelling mogen verheugen. De beurs is dagelijks geopend van 9.00 - 17.00 uur en op donderdag 31 maart bo vendien van 18.30 - 21.30 uur. De beurs is uitsluitend toegankelijk voor de handel.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1