waalwijkse en lancjstRAAtse coupant Gemeenteraad van Loon op Zand accoord met ruimtelijke ordening van het gebied de woonkernen buiten Gemeenteraad van Drunen eenparig tegen voorstel ruimtelijke ordening in en Duinengebied het Bos Uitstekend concert in Kath. kerk te Besoijen /rjansm-Stwoffe Jaarvergadering Kath. Bond van Bejaarden en Gepensioneerden aid. Waalwijk H. DE ZEEUW FORD FORD-garage Waalwijk net Onze Perzische tapijten maken Uw woning tot de residentie van een koning! Heren-en Juniorkleding Willem O straat 59 TILBURG Berings winkelmeisje VRIJDAG 1 APRIL 1966 87e JAARGANG No. 25 De tcho van het Zuiöen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Ccntractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167- 2002 Telegram-adres„ECHO" Het hoofdgerecht van het overi gens eenvoudige menu, dat de ge meenteraad van Loon op Zand woensdagavond werd voorgescho teld, vormde ongetwijfeld het voor stel tot het vaststellen van regelen ten aanzien van het gebruik van gronden en opstallen, behorende bij het bestemmingsplan „uitbreidings plan in hoofdzaak van de gemeente Loon op Zand", alsmede een wijzi ging van de bestemmingsplannen behorende bij het bovengenoemd bestemmingsplan. De wet op de Ruimtelijke Ordening, die op 1 au gustus 1965 in werking is getreden, heeft de gemeentebesturen namelijk de wapens in handen gegeven om door middel van planologische maat regelen ordenend te gaan optreden. Dat is noodzakelijk om de ruimte lijke ordening van het gebied bui ten de woonkernen in positieve zin volgens de nieuwste inzichten en wettelijke mogelijkheden te kun nen plannen en te doen uitvoeren. Enkele raadsleden stonden nog al sceptisch tegenover 't voorstel, ter wijl anderen burgemeester v. Erp om een nadere toelichting vroegen, waaraan deze, mede ter geruststel ling van de eersten, gaarne voldeed. In zijn uitvoerig betoog wees de heer v. Erp er op, dat de gestegen welvaart met de steeds toenemende vrije tijd duidelijk de ontoereikend heid van de tot nu toe geldende re gelingen heeft aangetoond. Er is niet voorkomen kunnen worden dat de groene ruimte steeds meer ge bruikt wordt op een wijze, die niet doeling is om misbruik van goede ruimte tegen te gaan, om positief werkzaam te zijn door een inventa risatie te maken, zodat die ruimte voor allen dienstbaar blijft. Er zijn volgens hem goede campings in de directe omgeving met goede sani taire voorzieningen, waar men met zijn caravans terecht kan. Overigens wil men degenen die met hun cara van reeds een plaats bezetten, niet meteen voor een feit accompli stel len, doch deze voor een tijdvak van maximum vijf jaar telkens voor één jaar ontheffing verlenen, om dan tot een definitieve regeling te ko men. Nadat burgemeester v. Erp nog menige vraag had toegelicht, ver zocht hij de voorgestelde regeling onverkort te accepteren, waartoe de raad besloot. Verschillende leden waren ver heugd met het voorstel tot vaststel ling van de verordening, regelende de tegemoetkoming in de vervoers kosten van scholieren uit de ge meente, welke ook van toepassing zal zijn op scholieren van de eerste twee klassen van scholen, waar on derwijs wordt gegeven, aansluitend aan het gewoon lager onderwijs. De heer v. Nieuwstadt had nog verder willen gaan dan de eerste twee klassen, terwijl hij, evenals de heer Soeterboek, niet gelukkig was met de gestelde welstandsgrens van 12.000,als absolute grens om voor deze vergoeding in aanmerking te kunnen komen. Burgemeester v. Erp merkte op, met de daaraan gegeven' bestem dat de vergoeding gebaseerd is op met de daaraan gegeven Destem dg Lager Onderwijswet en Leer plichtwet, om op deze wijze ouders ming overeenkomt, met name het gebied dat landschappelijk en re creatief van betekenis is. Het mis bruik spitst zich toe op het gebrui ken in strijd met hun bestemming van gronden en opstallen, welke hun bestemming reeds hadden be reikt en het verspreid opstellen van caravans en dergelijke inrichtingen, welke niet vallen onder het begrip bouwwerk ingevolge de Woningwet, doch wel als zodanig worden ge bruikt. Vooral dit laatste heeft ge leid tot de mistoestand dat er een snipperverkaveling van toeristische en landschappelijk aantrekkelijke gebieden plaatsvindt, hetgeen de juiste verhoudingen ernstig verstoort omdat hierdoor de toegankelijkheid van deze gebieden wordt belem merd en het landschapsschoon vaak geweld wordt aangedaan. Burgem. v. Erp wees er op dat volgens de nieuwe wet de gemeenteraad op de eerste plaats verantwoordelijk is voor de bestemming van de grond en dat er voor alle gronden een be stemmingsplan moet komen. De be- gelegenheid te geven hun kinderen buiten de gemeente onderwijs te laten volgen. Opvoeren van de grens stuitte volgens hem op financiële bezwaren. Randgevallen kunnen schrijnend zijn, maar daar is nu eenmaal niets aan te doen, aldus de heer v. Erp, waarna de verordening ongewijzigd werd geaccepteerd. De overige agendapunten gingen vlot onder de hamer door. Besloten werd een krediet van 22.000, beschikbaar te stellen voor 't aan schaffen van een hoogwerker, wel ke dienen moet voor het onderhoud van de straatverlichting. Ter ver vanging van een aantal stalen licht masten voor aluminium masten, stelde men een eerste krediet be schikbaar van 22.000,—. Na een Ij kort, doch vruchteloos pleidooi van de heer Elshout, die informeerde naar een andere mogelijkheid van vergoeding, ging de raad accoord met het voorstel tot weigering van medewerking ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet aan 't bestuur van de R.K. Stichting voor L.O. St. Jozefparochie te Kaatsheuvel, voor vergoeding van notariskosten in verband met de eigendomsover dracht van de St. Bernardusschool aan deze stichting. Aan het bestuur van de St. Leonardusschool te Kaatsheuvel werd wel medewer king verleend voor het aanschaffen van leermiddelen voor 't vak han denarbeid. Nadat nog enkele grondtransac- ties waren goedgekeurd, maakten diverse leden tot besluit nog gaarne gebruik van de rondvraag om de gebruikelijke aandacht te vragen en te pleiten voor noodzakelijke voor zieningen aan buitenwegen, waaraan volgens burg. v. Erp al tonnen zijn besteed en waarvoor het gemeen telijk budget thans voorlopig geen ruimte biedt. Overigens hadden deze zaken ook zijn aandacht. Komt langs en overtuigt U van de grote collectie in lage prijzen. Nisuwstraat 1 72 (hoek Trouwlaan) Tel. 04250-24754 TILBURG BREUK MET FRANKRIJK IN DE NATO. Onder voorzitterschap van minis ter Luns heeft de permanente raad van de Noordatlantische Verdragsor ganisatie in Parijs vergaderd over de gevolgen van Frankrijks uittreden uit de NATO. Minister Luns verklaarde na afloop van deze vergadering dat de saamhorigheid van de veertien an dere NATO-landen versterkt is door deze besprekingen en dat uit de dis cussies, waaraan door vertegenwoor digers van ale landen behalve die van Portugal werd deelgenomen, geble ken is dat de veertien landen één lijn zullen blijven trekken tegenover het optreden van Frankrijk. De wettigheid van Frankrijks be slissing om niet alleen zijn eigen strijdkrachten uit de NATO terug te trekken, maar ook te eisen dat de NATO-hoofdkwartieren en de NA TO-bases in Frankrijk op betrekkelijk korte termijn ontruimd zullen worden, is door de andere landen juridisch aangevochten. Voor Frankrijk kan daarom het eenzijdig verbreken van de gesloten overeenkomsten een dure geschiedenis worden, want de totale waarde van de in. Frankrijk door de NATO geïnvesteerde kapitalen be draagt bijna 5,5 miljard gulden. Zoekt U 'n nieuwe auto? KT Het regelement tot ruimtelijke or dening in Bos- en Heide- en Duin gebied wat samengesteld werd door een werkgroep uit vier gemeenten welke alle belangen hebben in het gebied van de Loonse en Drunense duinen, heeft woensdagavond in de raad van Drunen de stemming niet eens gehaald. Alle leden waren zo zeer tegen dit ter tafel gebrachte reglement dat bij voorbaat reeds bleek dat dit voorstel van B en W geen voorstanders zou vinden. De meeste leden kwamen gedo cumenteerd met een serie argu menten naar voren welke tot slot de voorzitter alleen maar deed be sluiten het voorstel in te trekken. Woensdagavond hebben we in de kerk van de parochie van O Jj. Vrouw Onbevlekt Ontv. in Besoyen een concert bijgewoond, dat gegeven werd door het Waalwijkse Symfonie Orkest, het Hollands Vocaal Kwartet en Parochieel Gemengd Koor van de parochie van Besoyen. Wij zijn er enthousiast over, zeer enthousiast, en dat zullen met ons vele be zoekers zijn. We hebben kunnen genieten van een nu eens niet over laden, maar zorgvuldig uitgekiend programma van onvergankelijke muziek, aan de uitvoering waarvan de executanten de grootste zorg hebben besteed. HET WAALWIJKS ORKEST HEEFT ZIJN PLAATS VERWORVEN Toen het parochieel kerkkoor van Besoyen met succes de Missa Bre- vis in C van Mozart had ingestu deerd, moet het plan gerijpt zijn, het Waalwijks Orkest uit te nodi gen de begeleiding van deze mis in te studeren. Het orkest heeft deze uitnodiging graag aanvaard. Hoewel de voorbereidingstijd voor het or kest betrekkelijk kort geweest moet zijn, is het. er meer dan goed in geslaagd het koor te begeleiden. De Missa Brevis vormde het sluit stuk van het concert, maar was er ook het hoogtepunt van. Er be stond een voorbeeldig samenspel tussen koor en orkest. Men voelde, dat beide ensembles zich tot taak hadden gesteld zuiger Mozart-mu- ziek te vertolken. Het koor, dat in de altpartij wel iets te zwak is, liet zich strak leiden door Frans Wil- mont, kende zijn partijen en paste zich uitstekend aan bij zijn bege leiders. Er werd fijn gezongen. De Benedictus werd begrijpelijker wijs ongewild een aangelegen- heid van de sopraan, Nel Dupont. Het Waalwijkse orkest was het i concert begonnen met de ouverture I „Iphigenia in Aulis" van Von Gluck, een repertoirestuk van het orkest, maar de uitvoering in de kerk was de beste die wij tot nu toe van het orkest hoorde. De kwaliteit van de ze uitvoering was werkelijk niet al leen te danken aan het feit, dat de grote kerkruimte er de allerschep- ste kantjes af sleept. De onderschei- j den groepen instumentalisten blij - I ken steeds beter op elkaar te zijn ingespeeld, en deze groepen samen vormen voor een orkest onmisba re eenheid. Het proeven van de re- sonante in het kerkgebouw moet de musici uitgenodigd hebben nog scherper te luisteren, nog scherper te spelen, waardoor de zuiverheid optimaal kon worden opgevoerd. Woensdagavond heeft het Waal wijks Symfonie-orkest weer een duidelijk bewezen, dat het 'n plaats in de Waalwijkse gemeenschap meer dan waard is, en dat het er niet meer uit weg te denken is. Dit is een prestatie, want Troe lang is het geleden, dat het orkest voor 't eerst in het openbaar optrad? Tien, twaalf jaar, toen het de be geleiding verzorgde van de opera Der Freischütz, door leerlingen van Alda van Boort uitgevoerd? Toen kneep men nog de tenen bij elkaar. En nog lang nadien was het geen onverdeeld genoegen, concerten van het orkest bij te wonen. Nu is dat anders, veel anders, men kan van het uitgevoerde genieten. Hulde aan de dappere musici, hulde voor al aan Jan Plinsinga, de enthousi aste instructeur-dirigent van het orkest. Hoe voortreffelijk was die uitvoe ring van het orgelconcert nr. 6 van Handel! Werkelijk een openbaring. Het mag dan zijn, dat van het or kest in dit orgelconcert niet het uiterste gevraagd wordt, het was een gaaf geheel, dat door het uiter mate vaardige orgelspel van Frans Wilmont iedere toehoorder moet hebben verrast. De naam van het Holands Vocaal Kwartet pretendeert meer dan het ensemble werkelijk presteert. Joke Leoni, sopraan, Annie Bothe, alt, Jaques Willemsen, tenor en Jan Stroomenberg, bas, gaven er wel blijk van, geschoolde stemmen te hebben met meer of minder grote volumen, hun manier van samen- zingen kon ons allerminst bekoren. We herinneren ons de uitvoering van de Benedictus uit het Requiem van Mozart tijdens de Dodenher denkingen in Waalwijk. Het Hol lands Vocaal Kwartet bereikte lang niet die sublimiteit. Beethovens „Die Ehre Gottes aus der Natur" werd een van dik-hout-zaagt men- planken. Jammer. De initiatiefne mers haden een betere gooi kunnen doen. Concerten zoals deze verdie nen navolging. De prachtige orgels in onze kerken vragen om meester werken, de ruimte in onze kerken om mooie vocale en instumentale muziek. Dat iedereen zeer voldaan was over het concert in de Besoyense kerk bleek meer dan duidelijk uit het hartelijk applaus, dat aanvan kelijk wat onwennig, maar gaan deweg spontaan opklonk. De jaarvergadering van de afd. Waalwijk van de Kath. Bond van Bejaarden en Gepensioneerden die maandag j.l. in het Parkpaviljoen werd gehouden, stond onder leiding van de nieuwe voorziter de heer H. Klerks, die met de Christelijke groet opende en een woord van dank bracht aan de leden voor de goede opkomst, ondanks het slech te weer. De notulen worden zonder op of aanmerkingen onder dankzegging goedgekeurd en vastgesteld. Het jaarverslag over 1965 van de pen ningmeester sloot men een klein batig saldo. Voor zijn keurig be heer mocht hij van de voorzitter 'n dankwoord in ontvangst nemen en van de vergadering een hartelijk applaus. In de kascontrolecommissie werd in de plaats van de heer A. de Vaan gekozen de heer H. Vink. Het uit gebreid jaarverslag van de secreta- rise kon de goedkeuring van de vergadering ten volle wegdragen. Ook deze functionaris werd door de voorzitter harteijk dank ge bracht. Het periodiek aftredende bestuurslid de heer M. Pullens, werd bij enkele candidaatstelling herkozen. Een kringvergadering van de Bossche Katholieke Bond van bejaarden zal op 10 mei wor den gehouden en de algemene ver gadering op 24 mei, beide te Til burg. Hieraan zal door 3 afgevaar digden van de afd. Waalwijk wor den deelgenomen. Door de Eerw. adviseur, die el ders is benoemd, sprak een af- scheids- en dankwoord. Hij dankte speciaal voor de samenwerking, die hij van het bestuur en de leden van de afdeling Waalwijk heeft mo gen ondervinden. De voorzitter sprak hierna zijn grote voldoening uit voor de wijze, waarop de Eerw. adviseur, Rector v. d. Eerden, zijn taak voor de afdeling heeft vol bracht. Hij wenste hem in zijn nieuwe standplaats veel succes toe. De le den dankte hij nogmaals voor hun opkomst en zakelijke besprekingen en sloot daarna deze vruchtbare vergadering met de Christelijke Groet. Na zijn teleurstelling hier over te hebben geuit, dit stuk te rug te nemen, daarbij wel onder 't oog brengende de consequenties dat de misstanden welke er dreigen te ontstaan nu zonder meer konden doorgaan. Het was tenslotte de heer v. Lammeren die in vrij krachtige taal onder ogen bracht, dat het hier niet ging om het feit dat de raad geen ordening wilde maar dat de regeling zoals deze thans werd voor gesteld onvoldoende was en om 'n nadere bestudering 'en aanvulling vroeg. Indien de werkgroep zoveel tijd heeft besteed om deze regeling te ontwerpen dan heeft zij zeker ook nog wel tijd om.de raad ge hoord hebbende deze te vervolma ken. Men dient, aldus de heer Van Lammeren, er van uit te gaan, en dit is ook bij alle sprekers naar vo ren gekomen, dat men positief staat tegenover een regeling maar dan een, die alle partijen recht doet wedervaren. De agenda noemde hiervoor de volgende punten: a. Regelen ten aanzien van het ge bruik van gronden en opstallen be horende bij het bestemmingsplan „Uitbreidingsplan in hoofdzaak van de gemeente Drunen". b. Een wijziging van de bestem mingsbepalingen behorende bij het bovengenoemd bestemmingsplan. Als eerste voerde van de raads leden mevr. Bosman het woord welke in een uitvoerig betoog het nut van goede spelregels wel on- BANKETBAKKERIJ vraagt leeftijd ±17-18 jaar 5-daagse werkweek Waalwijk - Oranjeplein Telef. 3276 derkende maar dat zij bij de aange boden regelingen veel hiaten had gevonden. Zij mag bij de voorgestel de regeling speciaal bet eigendoms recht wel zeer sterk aangepast ter wijl, zij tevens de mening was toe gedaan dat met dit reglement in de hand B en W, als zouden zij dat willen in de komende 5 jaren haar taak zeker niet goed zou kunnen uitvoeren. De heer Brok kantte zich in fel le bewoordingen tegen het aange boden stuk waarin hij bijzonder de nadruk legde op de vrijheid welke hiermede wel danig aan de banden werd gelegd. De heer Pijnenborg achtte het niet van zulks een bijzonder groot belang det er regelingen kwamen. Volgens hem was de grond voor 'n groot deel toch in handen van men sen en instellingen welke reeds waarborgde dat het geheel niet tot grote exsessen zou leiden. De heer Van Lammeren was van oordeel dat er regelingen moesten komen en juichte het toe dat B en W reeds in die richting hadden ge dacht en gewerkt. Spreker sloot zich aan bij het uitvoerig betoog van Mevr. Bosman en achtte het stuk dat ook diverse goede punten inhield onvolgroeid. Ook de heer Snoeren kon zijn goedkeuring evenmin aan dit voor stel geven en gaf in overweging te bepalen dat alleen grote stukken grond konden worden verkocht. Ook de andere leden de heren Van Venrooy, v. d. Wiel, Ploegmakers, Fortuin en Van Hul ten lieten zich in afkeurende bewoordingen over het voorstel uit. Eenparig was men van oordeel dat er een regeling moest komen maar dat deze beter diende te zijn dan de voorgestelde. De voorzitter stelde in zijn ant woord nadrukkelijk dat B en W te leurgesteld waren over de houding van de raad ten opzichte van het voorgestelde. Het was volgens de voorzitter ze ker niet de bedoeling om de door de raad zoveel geroemde vrijheid aan banden te leggen maar meer nog om de vrijheid van allen welke van dit natuurgebied konden ge nieten te beschermen. Op uitvoeri ge wijze belichtte Burg. Stieger nog 'eens het doel van deze regeling om ongebreidelde verkaveling en plaat sen van caravans tegen te gaan zonder echter ook maar iets tekort te doen aan hen die zich hier reeds hebben gevestigd. Zonder regeling in deze zaak heeft de gemeente in de toekomst geen enkele controle op de ontwikkeling in dit gebied en dit zou voor de toekomst wel eens catastrofaal kunnen zijn. Spreker was er van overtuigd dat de rege ling welke veel studie en overleg heeft gevraagd, er een was welke alle partijen recht deed wederva ren. Te meer waren burgemeester en wethouders teleurgesteld dat de raad zich niet in positieve zin kon uitlaten. De uitvoerige bespreking leidde tenslotte tot het terug ne men van het stuk. DIERENPARKJE Op initiatief van directrice en be stuur van het bejaardentehuis en met medewerking van de daar ge vestigde bejaarden werd in de zo mer van vorig jaar een aanvang gemaakt met de aanleg van een dierenparkje. Al spoedig bleek dat dit initiatief op hoge prijs werd ge steld en niet alleen de bejaarden maar ook menig inwoner uit Dru nen werden met zijn kinderen een vaste bezoeker van dit dierenpark- je. Het enthousiasme bij het aan schaffen van de dieren was zo groot, dat de beschikbare ruimte spoedig te klein bleek te zijn. Het aangren zende terrein bleek voor dit doel ongeschikt te zijn en daarom werd naar een andere plaats uitgeweken. Uiteraard moest dit in de onmiddel lijke nabijheid van het tehuis zijn. De meest gunstige plaats hiervoor bleek te zijn de grasstrook langs de Burg. van de Heij denstraat, gren zende aan de tuin van Jacobushof. Voorlopig zal het dierenpark be volkt worden door herten, berggei ten en pauwen, terwijl de kleinere dieren zoals kippen, eenden, duiven, konijnen en marmotten in het be staande kleine dierenpark zullen blijven. De kosten werden begroot op 3500,De raad keurde dit voorstel goed. GEMEENTEREKENINGEN De gemeenterekeningen voor 1963 en 1964 werden vastgesteld na door de raadscommissie te zijn onder zocht. De heer van Lammeren, die namens de commissie verslag uit bracht van haar onderzoek merkte op dat de rekeningen bij een ver gelijking tot de begroting van deze jaren reëel te noemen waren. DIVERSEN Grond werd verkocht in het uit breidingsplan Braken Oost aan: Th. van Heeswijk, Waalwijk; W. van Heeswijk, P. van Heeswijk, Drunen. Deze grond werd geruild tegen grond in de Torenstraat waar ge noemde kopers wilde bouwen maar welke grond bestemd is voor scho ne industrie in het kader van uit breidingsplan Zuid. In de commissie tot wering van 't schoolverzuim werden gekozen P. Jansen, A. Verdiesen, A. Pulles, H. Portier, J. Merkx en R. Jansen. Voor aanschaf meubilair en leer middelen voor de Ulo-school werd een bedrag van 20.742,beschik baar gesteld.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 13