wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Nijmegen krijgt vernieuwde vakopleiding schoenindustrie Dergelijke opleiding ook in Waalwijk ÉSÉgS VERS VAN DE PERS i i I Waalwijk heeft nog dit jaar een sportraad Vorig jaar dertien geslaagden MEER SPORTVERENIGINGEN NOODZAKELIJK Jeugdleider-cursus Is een groot succes FORD-garage Waalwijk duurt het langst Tilburg Zoet water, zo bitter Fa. J. Tausch Leger- American-Stores" Resultaat I togen Eerlijk Damesmode Geboren oogst De Penkowsky- documenten schrijfmachines Bij P^iehaela thuis Hef rijk van de nacht Lakshmi Ford-onderdelen en accessoires SsBnstogesi het versterkend middel voor jong en- oud voor lichaam en geest. jSANA- Neem het elke dag.'l Provinciale Raad VRIJDAG 1 APRIL 1966 87e JAARGANG No. 25 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (by incasso p. postkwit, 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per ir-n. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" op de voet WAALWIJK De Nijmeegse schoenfabrieken, Nimco, Robinson, Swift en Wellen Co., hebben te zamen met de lagere Technische School Dr. Poels, het Gemeenschap pelijk Instituut voor Toegepaste Psychologie en de Stichting Vak opleiding Schoenindustrie een diep gaande studie gemaakt van de vak opleiding in de schoenindustrie. Men is tot de conclusie gekomen, dat de snelle technische ontwikke ling in de schoenindustrie een gron dige herziening van de vakoplei ding nodig maakt. Tot nu toe was de bestaande opleiding schoentech niek namelijk overwegend gericht op de uitvoerende productie-func ties. Inmiddels is echter een aantal nieuwe functies aan het ontstaan met een geheel eigen verantwoor delijkheid, waarvoor ook een ge heel andere kennis vereist is dan voor de zuiver uitvoerende werk zaamheden. Het is de bedoeling voor deze nieuwe, zgn. sleutel-functies, een speciale opleiding te ontwikkelen, vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 waarbij het accent komt te liggen op een grondige, veelzijdige theo retische kennis en op inzicht in de samenhang van het gehele produc tie-proces. Dit zal een drie-jarige, mogelijk zelfs een vier-jarige op leiding worden met hoge toelatings eisen. Men hoopt, voor wat Nijme gen betreft, in september a.s. te starten. De Nijmeegse schoenindustrie heeft berekend, dat zij in de naaste toe komst zeker 300 van deze speciale opgeleide vakmensen nodig zal heb ben. Ook in Waalwijk hoopt men in de naaste toekomst met een der gelijke opleiding van start te gaan. De stormachtige technische ont wikkeling, waarin onze gehele maatschappij verkeert, biedt ook de schoenindustrie grote mogelijkhe den. Nieuwe productie-methoden worden ingevoerd en constant ver beterd. Nieuwe kunstmaterialen gaan een steeds grotere rol spelen als grondstof naast het aloude leer. Nieuwe methoden van wetenschap pelijke bedrijfsvoering maken een steeds betere productie- en kwali teitsbeheersing mogelijk. De toepassing van al deze nieu we vindingen in de schoenindustrie gaat met ingrijpende veranderingen gepaard. Het duidelijkst komt dit misschien nog wel tot uiting in de sterk gewijzigde werksituatie. Niet alleen krijgen vele functies een zwaardere inhoud, maar ook zijn er een aantal nieuwe functies aan het ontstaan met een overwegend pro ductie-regelend karakter. Deze nieuwe, zgn. sleutel-functies, dragen 'n geheel eigen verantwoor delijkheid en vereisen ook een veel bredere kennis dan de zuiver uit voerende werkzaamheden. Ligt bij deze laatste de nadruk op de handvaardigheid, voor de sleutel-functies valt het accent op een grondige, veelzijdige theoreti sche kennis en op inzicht in de sa menhang van het gehele productie proces. Het ligt voor de hand, dat daartoe een geheel andere vakop leiding nodig is. De toelatingseisen voor deze nieu we opleiding zullen natuurlijk hoog zijn. Ook de vervolg-opleiding in de bedrijven zal van zwaar kaliber zijn. Het zal een 3-jarige, mogelijk zelfs een 4-jarige L.T.S.-opleiding worden met aansluitende vervolg opleiding in de bedrijven. Hierbij is gedacht aan één alge meen voorbereidend jaar, en twee leerjaren waarbij de opleiding ge richt is op de schoenindustrie. Deze figuur komt geheel overeen met de opleidingen aan de L.T.S. voor an dere bedrijfstakken. Daarom mag worden verwacht dat bij een vol doende aantal leerlingen de over heid aan de bedoelde opleiding me dewerking en goedkeuring zal blij ven verlenen. Het lijkt niet uitgesloten dat op de duur moet worden overgegaan tot een 4-jaarlijkse opleiding, over eenkomstig de bestaande mogelijk heden voor de vakken electro-tech- niek, fijn-metaalbewerking etc. Hierdoor kan worden bereikt dat meer aandacht geschonken kan worden aan de zgn. algemeen vor mende en ook aan de bedrijfskun dige leervakken. Omdat voorshands niet mogelijk wordt geacht de nodige medewer king en goedkeuring van overheids wege te krijgen voor een vierjaar lijkse opleiding zal alles in het werk gesteld moeten worden om met de bovenbedoelde driejaarlijk se opleiding bij het begin van het nieuwe schooljaar 1966 te starten. Intussen kan dan worden nagegaan in hoeverre het noodzakelijk is de ze opleiding met één jaar te ver lengen. Om te komen tot een opleidings programma dat kwantitatief en kwalitatief in overeenstemming is met de Nijmeegse bedrijfsbehoeften is nagegaan wat de toekomstver wachtingen zijn in deze. In verband hiermede is een onderzoek ingesteld bij drie Nijmeegse bedrijven naar de thans voorkomende zgn. sleutel functies. Deze getallen gelden ook voor Waalwijk, waar ongeveer een eensluidende behoefte is. Aan de hand van de thans in dienst zijnde functionarissen is een prognose gemaakt van het aantal sleutel-functionarissen, waarover in de naaste toekomst moet kunnen worden beschikt. Voorts mag wor den verwacht dat in de verdere toekomst nog meer nieuwe sleutel functies zullen ontstaan, waarvan de aard en omvang thans nog niet kunnen worden bepaald. Uitgaande van het personeelsbe stand van de gehele Nijmeegse schoenindustrie kan worden gesteld, dat in de naaste toekomst zeker 300 van bovenbedoelde functiona rissen blijvend nodig zullen zijn. Met behulp van dit gegeven is ge tracht de jaarlijkse behoeften te be palen met de volgende aan het verleden ontleende zgn. verloopcij- fers. a. natuurlijk verloop in de bedrij ven (gemiddelde diensttijd 25 jaar) 4% b. verloop naar andere bedrijfs takken 1% Totaal verloop 5% Om dit verloop te compenseren zullen dus jaarlijks ongeveer 15 functionarissen aan het personeels bestand toegevoegd moeten worden. Auteur: Peter Norden, Uitgave: Zuid-Hollandsche Uitgeversmaat schappij Den Haag. Wij zijn niet altijd in de stemming om een ro man te lezen waarin we ons moeten verdiepen in diepgaande levenspro blemen. Ook de verfrissende ont spanning door een dolkomische ro man is nodig en zeker in onze over haastige tijd, die veel van onze energie vraagt. „Eerlijk duurt het langst" biedt deze kostelijke ontspanning in over vloed, niet alleen door zijn unieke gegeven, maar ook door de pakken de verteltrant, waardoor wij de hoofdpersonen met hun zo gevari eerde „aanleg" zo levend voor ons zien! „Eerlijk duurt het langst" is ondanks alle schelmengenialiteit ook nog een bijzonder menselijke en levensechte roman, zoals wij die onder andere ook van de beste boe ken van de bekende auteur Hans Fallade herinneren en die ons zo'n bijzondere tijdspiegel voorhoudt. Dit modern schelmenverhaal ver lucht met foto's kan een welkome ontspanning betekenen. Exclusieve collecties SHAWLS BLOUSES PULLOVERS VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN makeD enz. Auteur: Gordon Meyer, Uitgave: Zuid-Hollandsche Uitgeversmaat schappij. De meesterlijke wijze waarop Gordon Meyer in de psychi sche problemen van het huwelijk Weet door te dringen is zo pakkend en staat op zo'n hoog niveau dat wij er onmiddellijk geheel en al door in beslag worden genomen. In het tweede gedeelte van deze bijzondere vrouwenroman ontvan gen wij een diep en rijk inzicht in een vrouw, die haar echtgenoot verdenkt van ontrouw en zichzelf voor de keuze stelt haar gevoelens het zwijgen op te leggen om haar huwelijk te redden of om hem de vrijheid te schenken die hij wenst, terwijl zij weet, dat de andere vrouw hem alleen als speelbal ge bruikt. Een roman van bijzondere kwaliteit en door de spanning in de menselijke verhoudingen daarin briljant. Auteur: Margit Söderholm, Uit gave: Zuid-Hollandsche Uitgevers Maatschappij. De naam van deze Zweedse schrijfster is een begrip geworden voor de lezers die niet alleen haar geliefde Anckarberg- cyclus, maar ook „Weerzien in We nen" en „als de dauw hangt komt er regen" als hun favoriete boe ken beschouwen. Haar nieuwste roman „Geborgen Oogst" komt „Als de dauw hangt komt er regen" het meest nabij in sfeer en karakter. Ook hierin weer die stoere kracht van het natuur lijke leven in het landelijke Zwe den, die zo mysterieus tot zovelen spreekt in haar liefdesromantiek, maar ook in de gecompliceerde con flicten in het gebied van de verre blauwe wouden. In deze wouden moet de gewone boerenjongen Anders het voor zijn liefde opnemen tegen de rijke boe renzoon Halvar. Anders ziet hij zich 't mooie jonge meisje Magreet ont gaan, maar hij vindt tenslotte toch „de oogst voor zijn leven". Dit fas cinerend geschreven boek zal de Margit Söderholm-vrienden onge twijfeld een grote verrassing berei den. Auteur: Oleg Penkowsky, Uitga ve: Forum Boekerij, Den Haag. Dit opzienbarende feitenboek licht de sluier op, die tot dusver de ge heimste bedoelingen van het Sow- jet regime aan onze blik onttrok en waarvan de kennis van zo'n gorte betekenis voor ons is geweest in 't jongste verleden. Wat de omvang en de betekenis van het werk van Penkowsky voor het Westen betreft, deze waren zo groot dat wij kunnen spreken van het schokkendste spionagefeit van deze eeuw. Van april 1961 tot eind augustus 1962 voorzag Penkowsky de Engelse en Amerikaanse inlich tingendiensten van actuele, uiterst BEKROON HAAR JA-WOORD met een hechte band van zuiver goud. Voegloos ge smeed met levenslange garantie. Juwelier - Horloger Grotestr. 231a - tel. 2625 Waalwijk Verlovings- en trouwringen zijn onze specialiteit. Grote keuze in klassieke en moderne modellen. Prijzen, al naar gelang groot te en gewicht, 85- tot 200.- per paar. H I Telei Gerev. vanaf 65, Half jaar garantie. Gratis schrift, type-cursus j j Telefoonstraat 33 - Tel. 31748 TILBURG 1.748 belangrijke foto's en duizenden do cumenten van topgeheimen, waar door wij een inzicht krijgen hoe het Sowjet spionagesysteem in eigen land en over de gehele wereld werkt, wat Chroesjtsjow werkelijk Van plan was en welke speculaties van hem te verwachten waren. De ze zestien maanden vielen samen met een bijzondere ernstige crisis tussen het regime Chroesjtsjow en John Kennedy. Frank Gibny ver zamelde en rangschikte de „Pen- kowski documenten". De geautori seerde Nederlandse vertaling van dit uitstekende werk is van Hans de Vries. Auteur: Michaela Denis, Uitgave: Forum Boekerij. Wij behoeven u Michael Denis niet meer voor te stellen. Haar „met 'n luipaard op schoot" en „rijdend op een rhinosrug" hebben hun weg naar het Nederlandse lezerspubliek gevonden. Haar echtgenoot Armand Denis, heeft dit succes met zijn fas cinerende levensverhaal in „op sa fari" bevestigd. In dit nieuwe boek wordt Micha ela Denis gastvrouw in het eerste echte huis van haar en Armband in Langata in de omtrek van Nai robi. Zij vertelt zoals altijd buiten gewoon charmant en onopgesmukt over dit prachtige huis met zijn kostbare verzameling antiek, over de sprookjesachtige tuin en hun tweehonderd dieren. Ongetwijfeld zullen de zeer velen, in wier huis de boeken van Michaela en Armand Denis een ere-plaats in hun boe kenkast innemen, dit nieuwe ver rassende boek van Michaela willen bezitten. Met de fraaie foto's een boek voor het gehele gezin. Auteurs: M. Pongracz en I. Sant- ner, Uitgave: Forum Boekerij. Zijn dromen bedrog of ontsluieren zij belangrijke ziele- en toekomst geheimen voor ons? Deze vraag wordt beantwoord in dit boek, dat het gebied van de droomuitlegging behandelt, welk gebied zo oud is als de wereld. De wijzen van de oudheid hebben er zich mee bezig gehouden, het oude testament en de talmoed ge ven er belangrijke voorbeelden van en ook in onze verlichte tijd hecht de psychoanalystische Wetenschap er grote waarde aan. Ondanks het feit, dat velen onder ons sceptisch en huiverig staan tegenover alles wat „occult" is, worden zij toch ge ïntrigeerd door een bijzondere droom en willen zij de uitlegging ervan weten. De auteurs van dit boek hebben hun taak serieuser op gevat dan in de gebruikelijke droomboekjes het geval is. Voor liefhebbers een interessant boek. Auteur: Richard Mason, Uitgave: Zuid-Hollandsche Uitgevers Maat schappij. Richard Mason verwierf een zeer grote populairiteit onder de Neder landse lezers door zijn voortreffe lijke romans, die door hun unieke liefdesromances en exotische sfeer wereldbekendheid oogstten en on middellijk de aandacht trokken van de filmwereld, waardoor grote suc cesfilms ontstonden. Mason voert in Lakshmi de lezer naar het Oosten waar hij in het on afhankelijk geworden India met zijn deels Britse, deels oeroude le vensaspecten Birkett ontmoet, een auteur, die tevens politiek agent is. Deze heeft door zijn slechte levens ervaringen de romantiek en vooral „de liefde" afgezworen. Maar toch slaagt een jonge Indiase vrouw, Lakshmi, erin tot zijn hart door te dringen. De ontroerende tederheid, waarmee ook deze liefdesromance is getekend, zal ongetwijfeld zeer velen naar het bezit van deze ro man doen verlangen. De Sportraad voor Waalwijk krijgt steeds meer gestalte. Dinsdag werd de stichtingsakte opgemaakt terwijl ook de stichtingsraad van de grond kwam. Na 5 jaar van voor bereiding heeft het er nu dan ook alle schijn van dat Waalwijk spoe dig zijn sportraad zal bezitten. In deze sportraad zal ook de huidige jeugdsportraad worden opgenomen. Deze raad „in het klein" draait al twaalf jaar tot genoegen van ieder een. Het idee om tot een sportraad te komen werd dan ook geboren op een van de vergaderingen van deze jeugdraad. Deze raad behartigt de proble men van 14 aangesloten Waalwijk- se verenigingen. Praktisch alle clubs met 'n jeugdafdeling, of clubs die uitsluitend jeugdleden hebben, zijn lid van de raad. Naast het ver delen van de subsidies, waartoe de raad zich de eerste jaren van haar bestaan beperkte, worden nu ook jeugdleidercursussen georganiseerd. Vorig jaar werden 13 geslaagden afgeleverd terwijl eenzelfde aantal cursisten momenteel de opleiding volgt. Uit deze uit een combinatie van voetbalverenigingen ontstane raad, kwam vijf jaar geleden het idee naar voren om een sportraad te stichten. Een enquette die onder de ver enigingen en een aantal notabelen werd gehouden deed de wenselijk heid van een overkoepelend orgaan naar voren komen. Ook 't gemeen- Voor originele tebestuur zou het toejuichen als men tot het stichten van een sport raad zou komen. Er werden contac ten gelegd en adviezen bij de Ne derlandse Sport Federatie ingewon nen, maar door gebrek aan de juis te man, kwam er weinig uit de bus. Twee jaar geleden werd de voor bereidingscommissie weer nieuw licht ingeblazen. Er werden door de heren Snels, secretaris van de jeugdsportraad, en de Rooy diverse mensen gepolst. Het resultaat was dat er verschillende belangstellen den voor bestuursfuncties gevonden werden. Deze aspirant bestuursle den komen uit alle geledingen van de bevolking. Dinsdagavond werd tijdens een vergadering het definitieve ontwerp van de stichtingsakte op tafel ge legd. De heren Snels en De Rooy hebben de mogelijkheden voor de stichting besproken met de heer De Wilf, adviseur van de NSF. Wan neer de sportraad in werking treedt kon de heer Snels ons nog niet me dedelen. „Ik hoop zo snel mogelijk want het is nodig. Er zijn voor de raad grote taken weggelegd" aldus de heer Snels. Op onze vraag wat de raad alle maal denkt te gaan doen antwoord de de heer Snels: „Dit moet groei en. Er gaan jaren overheen voor dat het goed functioneert. We heb ben in ieder geval alle steun van de gemeente en dat is heel belangrijk. De bedoeling is dat er sportevene menten en cursussen worden geor ganiseerd. Verder zullen er film avonden met ondermeer instructie ve films worden vertoond. Wellicht krijgt de sportraad ook het beheer van de sportaccomodaties. Dat zou een ontlasting voor de gemeente be tekenen. Zeker als er een sporthal komt is een goede verdeling van de uren onder de diverse verenigin gen uitermate belangrijk. Er zijn in Waalwijk heel wat ver enigingen, maar het voetbal over heerst nog steeds. En dit is niet juist. Spreiding is noodzakelijk. Maar wie weet als er een sporthal is, komen er misschien ook andere sportverenigingen. En sportraad is niet meer weg te denken. Er zijn er in Nederland honderden. Het is daarom niet ondenkbaar dat er ook provinciale raden komen. De Gede puteerde Staten van onze provincie hebben een sportcommissie inge steld en dat wijst al naar die rich ting. Maar dit is nog toekomstmu ziek, eerst moeten we zorgen dat er in Waalwijk een sportraad komt Dat zal de sport in deze stad zeker ten goede komen. De wereldvoetbalbeker is te recht. Hij werd door een man ge vonden. Het was de beroemde be ker in een courant verpakt. - In Sebring is tijdens een race een auto op 't publiek ingevlogen; de coureur verbrandde en 5 personen werden gedood en 40 ernstig gewond. - In Soesterberg is een dompteur van 't circus Boltini door een leeuw aangevallen en ernstig gewond. - In Djakarta is een nieuw mi nisterie van anti-communisten ge vormd, bestaande uit 30 leden. Na- soetion komt er bij.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5