waalwijkse en LanQStRaatse coupant Jampe Rechtbijstand,dienstplichtigen Prachtige reclame voor Waalwijk via de NCRV-radio GEMEENTERAAD WAALWIJK Slagerswinkels voorlaan op maandagmorgen gesloten „Koppel1 uit Leeuwarden wint wedstrijd „Uit ben je" Henry Vermeer Tilburg datum van ingang nog onbekend Parkeer gelegenheid Technische recon structie zwembad Olympiads Tour Waar blijven de kinder speelterreinen DIAMANTEN SIERADEN Damesmode Onderwijs- vergoeding slagers Waalwijk... zo!! „De Waalwijkers hebben het hoog zitten" De wedstrijd ,ZO IS HET...' AFGELAST MAANDAG 4 APRIL 1966 87e JAARGANG No. 26 De tcho van het Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per nrm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" DRINKWATER WORDT GEFLUORIDEERD De agenda voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk, vrijdagavond gehouden, had een bescheiden omvang. De voorstellen van B en W leverden voor de raadsleden bovendien am per problemen op, zodat voorzitter Teijssen de vergadering na ruim een uur kon sluiten. Van betekenis was o.m. het voorstel tot fluoridering van het drink water. Door de verhoging van het fluoride-gehalte wordt de weerstand van het gebit tegen tandbederf, cariës, in belangrijke mate verhoogd. Bij een proefneming in een tweetal gemeenten in ons land, alsmede in de Verenigde Staten van Noord-Amerika en Canada, is aan het licht getreden, dat een 10-tal jaren na de fluoridering bij de school kinderen 50% minder cariës werd aangetroffen dan bij de kinderen, die van fluorhoudend drinkwater verstoken waren gebleven. Zonder hoofdelijke stemming is de raad met het desbetreffende voorstel akkoord gegaan. De kosten voor de aanschaffing van de vereis te apparatuur bedragen 65.000, Bij een te verwachten op te pompen hoeveelheid water van 1 miljoen m3 in 1966 zullen de kosten van fluoridering neerkomen op 1,7 cent per m3, welk bedrag per m3 ver mindert naar gelang hoeveelheden leidingwater worden geleverd. In de stadswijk Bloemenoord zul len parkeerhavens worden aange legd. De kosten daarvan bedragen 33.700,De heer Meijs zou het op prijs stellen, als bij het ontwer pen van nieuwe uitbreidingsplan nen al meteen rekening werd ge houden met parkeergelegenheid. De laatste jaren gebeurt dit steeds, antwoordde wethouder van Hees- wijk. De heer Brouwer vroeg of het niet mogelijk was de kosten van aanleg van parkeergelegenheid in Bloemenoord te verhalen op de bouwonderneming, die er de gron den gekocht heeft. Deze bouwon derneming, aldus wethouder Van Heeswijk heeft aan al zijn verplich tingen voldaan. Deze zaak staat hier volkomen buiten. B en W vroegen de raad een cre- diet van 18.000 ten behoeve van de technische reconstructie van het gemeentelijk zwembad. De heer Van Eijl merkte op, het onprettig te vinden, dat nu, zo kort voor het nieuwe zwemseizoen pas dit voorstel werd gedaan. Er is naast dit voorstel geen alternatief. Hij was overigens van mening, dat er nog veel meer mankeerde de aan het zwembad. Hij vroeg, of er geen filter- of zuiveringsinstallatie kon worden aangebracht. Bij toeval is een nogal ernstige onvolkomenheid in de bodem van het diepe basin ontdekt, zei wet houder Van Heeswijk. De bodem heeft geen vaste betonnen bodem en de grondlaag van deze basins is niet van de vereiste samenstelling gebleken. Deze grondlaag zal nu worden uitgegraven en vervangen worden door een laag steriel scherp zand. De slechte kwaliteit van de te vervangen grondlaag is niet van invloed geweest op de kwaliteit van het water. Van het water worden wekelijks monsters genomen, die door deskundigen worden onder zocht. Er moet inderdaad veel aan het zwembad worden verbeterd, zei de wethouder, maar daar zyn ton nen mee gemoeid. Dat geld is er niet voor. En wat het zuiveren be treft, alleen chloreren is een moge lijkheid. B en W vroegen de raad een bij drage van 500,toe te kennen aan de organisatie van „Olympia's Tour door Nederland". De heer Hij vroeg de voorzitter of het niet Brouwer was er enthousiast over. mogelijk zou zijn de renners enkele rondjes te laten rijden op het par cours nabij he tzwembad, waardoor het voor de bezoekers attractief zou worden. De voorzitter suggereerde de heer Brouwer zich hierover met Waanwijks Belang in vebinding te stellen. Een voorstel tot het verlenen van medewerking overeenkomstig artikel 72 van de Lager Onderwijs wet in verband met het aanbren- JUWELIER HORLOGER Een diamant is voor eeuwig. Daarom zijn diamanten sieraden van diepe betekenis. HEUVELSTRAAT 94. TILBURG gen van een afrastering rond de Oranjeschool, was voor de heer Van Eijl aanleiding nog eens met nadruk te wijzen op het grote ge brek aan speelterreinen voor de jeugd. Er is ooit een plan geweest, maar er is nooit iets van gereali- heerd. De voorzitter antwoordde, dat zeer binnenkort aan de raad verstrekkende voorstellen zullen worden gedaan. De financiële com missie is reeds in de zaak gekend. De verkoop van industrieterrein aan Holland Heating N.V. en het pre-advies bij het desbetreffende voorstel had bij enkele raadsleden enig misverstand veroorzaakt. Na een verduidelijking van de voorzit ter waren hierover geen problemen meer. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 Exclusieve collecties SHAWLS V BLOUSES PULLOVERS VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. Toen de raad op 30 december '64 voor 1965 een bedrag van 95, vergoeding per leerling voor de ULO vaststelde, zijn de besturen van de R.K. Meisjes-ULO „Maria Koningin" en van de R.K. Jongens- ULO „St. Michaël" bij gedeputeer de staten in beroep gegaan. Gede puteerde staten hebben beschikt, dat 109,dient te worden ver goed. De raad werd van deze be schikking op de hoogte gesteld. De verbetering van de gas- en waterleidingen in de 24 woningen René de Clerqstraat 1 t/m 24 kost 6.050,— De uitbreiding van de gas-, elek- triciteits- en waterleidingen, van de straatverlichting in het industrie terrein Zanddonk gaat f 18.4G'0, kosten. De slagervereniging Waalwijk had het gemeentebestuur het verzoek gericht te bevorderen, dat voor sla gerszaken de verplichte dinsdag- dagmiddagsluiting komt te verval len en vervangen wordt door een verplichte maandagmorgensluiting, aangezien de maandagmorgenslui ting voor deze branche het meest geschikt is. B en W stelden de raad voor aan het verzoek te voldoen. De raad ging ermee akkoord. Het is ons niet bekend met ingang van welke datum de verandering zal in gaan. GRONDTRAN S ACTIE S Aan A. A. Dijkstra werd een bouw perceel verkocht, gelegen aan de Ambrosiusweg. Bouwterrein in het bungalow- en villapark Meerdijk werd verkocht aan L. J. J. Bijnen en M. Harkema. Aan „T.N.W.", Technisch Bureau van Nij natten N.V. werd industrie terrein verkocht, gelegen in het plan Zanddonk, evenals aan Aan- nemings Mij F. Couwenbergh N.V. SUCCESSIEWET AANGENOMEN De Tweede Kamer heeft de ge wijzigde successiewet zonder hoof delijke stemming aangenomen. Daardoor is een zeer belangrijke verbetering in de betaling van erf- rechten, vooral bij overlijden van een der echtgenoten, verkregen. Deze zijn nu tot 250.000 gulden vrij gesteld. Ook de particuliere pen sioenen vallen niet meer onder de successiewet, 'n Amendement-Kieft (A.R.) om de datum van ingang, 1 januari 1965, nog verder te vervroe gen, nl. tot 1 juni 1964 voor de par ticuliere pensioenen, werd verwor pen. Aangenomen werd een amen- dement-Lucas (K.V.P.), dat een pleegkind gelijk stelt met een wet tig kind. lBCTrïwiiff i I Aan de Nederlandse jongemannen, krachtens de dienstplichtwet onder de wapenen geroepen, wordt een reeks van niet geringe verplichtin gen opgelegd, welke niet alleen bij oorlog of oorlogsgevaar, doch ook in vredestijd tot ernstige moeilijk heden voor betrokkenen kunnen leiden. Worden zij in deze verplich te militaire dienst door ziekten, ge breken of ongevallen getroffen, dan wel na het verlaten van de dienst als gevolg daarvan lichamelijk of geestelijk invalide, dan doet zich de vraag voor, waarop zij recht kun nen doen gelden. Gebleken is, dat vele dienstplich tigen en ook zij, die de dienst reeds verlaten hebben, onbekend zijn met de voorzieningen, welke zijn getrof fen terzake van arbeidsongeschikt heid en invaliditeit, welke hun oor sprong hebben gevonden in ziekte of ongeval, tijdens het verblijf in wer kelijke dienst, alsmede met de we gen welke moeten worden bewan deld om tot een realisering van de in deze voorzieningen neergelegde aanspraken te geraken. Teneinde in deze leemte te voor zien, is een onafhankelijke stichting in het leven geroepen met als doel, de dienstplichtige voor te lichten en te helpen. Bedoelde instantie, genaamd „Stich ting Rechtsbijstand Dienstplichti gen", is gereed haar taak te begin nen. Niet alleen aan de dienstplich tige, maar ook aan hem, die de dienst reeds verlaten heeft, wordt, indien hij meent rechten te kunnen doen gelden, voorlichting en advies en, ter beoordeling van de stichting, bijstand verleend. Voorts wordt als de dienstplichtige hetzij tijdens de militaire dienst, hetzij na afloop van de militaire dienst en als ge volg daarvan is overleden, aan de nabestaanden op hun verzoek Als men uit Emmen komt, of uit Delden, of uit Leeuwarden, en men weet een antwoord op de vraag hoe de VVV van Waalwijk heet, of men weet welk jaartal staat op de westelijke gevel van de Ned. Herv. Kerk aan de Haven (1617), en bovendien nog, dat het imposante Waal wijkse stadhuis een schepping is van architect Kropholler, dan verdient men daar punten voor te krijgen en een wedstrijd te winnen met als prijs een weekend gastvrijheid van het Waalwijkse gemeentebestuur. Mevr. Jellema en haar dochter uit Leeuwarden hebben donderdag avond de wedstrijd „Uit ben je", in het Sterprogramma, dit keer over de gemeente Waalwijk, met een record aantal 54 punten gewonnen. Ze wisten op alle vragen van wedstrijdleider Dick van Ruler tijdens het NCRV-radio-programma „Samen uit Samen thuis" een perfect) antwoord te geven, en dat nog wel in een minimum van tijd. Het was vooral voor de Waalwijkers een interessant programma. Burgemeester Teijssen, die met de heren Dercksen en F. Couwen bergh de jury van de wedstrijd vormde, heeft de gelegenheid, om wat reclame voor zijn gemeente te maken, graag aangegrepen. Na af loop van de wedstrijd bracht hij de NCRV dank, dat zij aan Waal wijk deze kans heeft willen geven. Hij bood het winnende koppel een schrijf- en correspondentie-etui, „natuurlijk" van leder, aan, evenals wedstrijdleider Dick van Ruler. De presentatrice van het programma noemde burgemeester Teijssen een waardig ambassadrice van Waal wijk en ze kreeg daarvoor een paar exclusieve, „natuurlijk" uit Waal wijk afkomstige schoenen. Tenslot te nodigde burgemeester Teijssen de luisteraars, die nog meer over Waalwijk willen weten uit, hem dit schriftelijk te laten weten. Met groot genoegen zal hij al die brie ven beantwoorden. Een honderdtal Waalwijkers, le den van de NCRV, hebben de op name voor dit programma bijge woond. Ze moeten vrolijk gekeken hebben, want daar wees Dick van Ruler speciaal op. Natuurlijk kwam Emil Hullenbroeks „De schoentjes die gaan er met paren.op de proppen, waarna enkele Waalwij kers het een en ander over him woonplaats vertelden. Stadsarchi varis Couwenbergh noemde de fac toren, die remmend hebben gewerkt bij de ontwikkeling van Waalwijk, tijdens de voorbije eeuwen, o.m. de wateroverlast en de grote branden. Jac. Bergmans sprak over het doel van het Nationaal Museum voor de schoen- en Lederindustrie; de voor zitter van Waal wij ks Belang, J. de Kort wees op de recreatiemogelijk heden, o.a. het recreatie-oord met zwembad en roeivijver, vlak aan de Loonse en Drunense Duinen. Aan de noordelijke zijde een prach tig poldergezicht tot de Bergsche Maas met watersportgelegenheden, de heer Dercksen op het aantrek kelijk woon- en leefklimaat van Waalwijk, zijn uitstekende voorzie ningen op onderwijsgebied, zijn gunstige ligging als handels centrum, bijzonder in Benelux-ver- band, omdat het gelegen is halver wege Amsterdam en Brussel, en hij liet zich waarderend uit over de sa menwerking tussen de verschillen de kerkgenootschappen. De secretaris van de Kamer van Koophandel, Drs. Smits, sprak over de bevredigende ontwikkeling in de schoen- en lederwarenindustrie, over de nieuwe haven, vooral in verband met industrievestigingen. Volgens de heer van Ruler zou den de Waalwijkers „het hoog heb ben zitten". Ze zijn ook licht ge raakt, meende hij, ze voelen zich gauw op hun teentjes getrapt, en daarom zijn ze, ter verzachting van de onaangename gevolgen daar van, maar overgegaan tot het fabri ceren van schoenen. Ja, volgens de heer van Ruler hebben de Waalwij kers .nogal wat koude drukte; „een uier met zucht", noemen ze dat in de omgeving, meende hij. Natuurlijk herinnerde hij aan de oud-Brabant se zegswijze „Waa,lwijk-Kaajwyk, als ze trouwen zijn ze rijk, als ze komen te sterven, is er niets te er ven". De leerlooiers, ocharm, werden nog speciaal op de korrel gjenomen. Van Ruler vertelde de mop van de stink - bok. Wie er het langst bij in het hok kon blijven, won een prijs. Een onderwijzer hield het twee minuten uit, een schoenmaker vijf, en toen een leerlooier in het hok was gegaan, vocht de bok zich het hok uit! Het was allemaal wel leuk. En toen begon de wedstrijd. De ju ry werd voorgesteld en er werd nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat burgemeester Teijssen lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal en lid van de Provinciale Sta ten van Noord- Brabant is, in welk verband ook nog de functie van wethouder van Laack als lid van de Tweede Kamer der Staten - Gene raal werd genoemd. Er waren 12 vragen: 1. Welk bekend museum vindt men in Waalwijk? (het Natio naal Museum voor de Schoen- en Lederindustrie) 2. Door welke ramp werd Waalwijk in 1421 geteisterd? (De St. Elisabethsvloed) 3. Hoe heet de Waalwijkse VVV? („Waal wij ks Belang") 4. Welke bekende rechtsgeleerde vertoefde ooit in Waalwijk? (Hugo de Groot) 5. Wel ke instelling voor Middelbaar Tech nisch onderwijs is er in Waalwijk? (De Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie) 6. Wel ke beeldhouwer vervaardigde het gerenomeerde Waalwijkse Oorlogs monument? (John Radeker). 7. Op welke datum werden de ge meenten Baardwijk en Besoyen bij Waalwijk gevoegd? (1 januari 1922) 8. Wie is de architect van het stad huis van Waalwijk? (Kropholler) 9. Door welke internationale han del waren Waalwijk, Baardwijk en Besoyen bekend in de 19de eeuw? (de vee- en paardenhandel) Dick v. Ruler vertelde dat de paardenhan delaren de verkochte dieren soms tot diep in Frankrijk moesten weg brengen. Omdat nogal eens voor kwam, dat men niet binnen de daar toe gestelde termijn in zijn eigen parochiekerk zijn pasen kon houden was het voor deze mensen toege staan, dit later te doen. Naar aan leiding daarvan zou de zegswijze onstaan zijn „met de paardetrek- kers zijn pasen houden", hetgeen werd gezegd van de mensen, die tot het laatst van de gestelde ter mijn aan hun godsdienstige plichten ten deze hadden voldaan 10. Welk jaartal staat er in ijzeren cijfers op de westelijke gevel van de Ned. Herv. Kerk aan de Haven? (1617) 11. Welke tak van zaalsport wordt in Waalwijk nadrukkelijk beoe fend? (biljarten), en welke familie heeft befaamde biljarters voort gebracht? (familie de Ruyter, nl. Kees en Hennyj Er zijn niet minder dan 18 biljartclubs in Waalwijk, merkte Dick van Ruler op. Ten slotte vraag 12. Hoe heet het deze bijstand verleend. Het werk van de Stichting be perkt zich niet tot het geven van advies en voorlichting. Zij verleent ook hulp bij het opstellen van be zwaar- en beroepschriften en de verzending daarvan aan het juiste adres. Wanneer dit nodig is, wordt ook bijstand verleend bij het instel len van beroep bij de administratie ve of burgerlijke rechter. Hieronder volgen een paar voor beelden, welke zonder twijfel met vele andere zouden kunnen worden aangevuld, in welk geval de dienst plichtige of gewezen dienstplichtige zich tot de Stichting kan wenden: a. de minister van defensie heeft beslist, dat een aan de dienstplich tige overkomen ongeval niet kan worden aangemerkt als een dienst ongeval; b. een dienstplichtige heeft be richt ontvangen, dat hem ontslag uit de dienst is verleend terzake van gebreken en dat geen aanspraak op pensioen bestaat; c. de gewezen dienstplichtige heeft een mededeling ontvangen, dat de Koningin afwijzend heeft be schikt op zijn aanvraag om pen sioen; d. de dienstplichtige is het niet eens met de grootte van het bedrag der toegekende schadevergoeding. Zoals reeds is opgemerkt, zijn dit slechts een paar voorbeelden om te illustreren van welke aard de te verlenen hulp kan zijn. Indien de tussenkomst van de Stichting wordt ingeroepen, dient de dienstplichtige alle op het geval betrekking hebbende bescheiden, welke in zijn bezit zijn, over te leg gen. De Stichting zal in de eerste plaats die gevallen behandelen, welke van heden af plaats vinden. Evenwel zullen zo mogelijk ook gevallen die vroeger zijn ontstaan, in behande ling worden genomen. Voor de door de Stichting ver strekte adviezen en voorlichting, alsmede voor juridische bijstand, worden de dienstplichtigen in 't al gemeen geen kosten in rekening ge bracht. De Stichting bezit volko men zelfstandigheid en verricht haar taak geheel onafhankelijk van wel ke overheidsinstantie ook. Hieraan doet niet af, dat de financiering van het werk der Stichting o.a. met sub sidie van de overheid geschiedt. Het bureau der Stichting is ge vestigd te 's-Gravenhage, Stadhou derslaan 118, tel. 070 - 541142. Di recteur is drs. T. G. van den Hof, tot wie de dienstplichtige zich zo wel mondeling als schriftelijk kan wenden. In het eerste geval ver dient het aanbeveling een telefoni sche afspraak te maken. De uitzending van „Zo is het die voor donderdagavond op 't pro gramma van de VARA-televisie stond, ging niet door. Het dagelijks bestuur van de VARA heeft hiertoe besloten, omdat in het programma een onderdeel voorkwam, dat gaat over het beleid van de burgemees- 1 ter van Amsterdam, mr. G. v. Hall en de recente spanningen tussen po litie en een deel van het publiek in de hoofdstad. In het communiqué werd mede gedeeld, dat het bestuur „het voort bestaan van het programma op prijs stelde". Of hieruit opgemaakt moet worden, dat „Zo is hetnu voorgoed uit de ether zal verdwij nen, is niet duidelijk. Desgevraagd sprak een VARA-woordvoerder als zijn mening uit, dat de redactiestaf van „Zo is het... nu het bijltje erbij zal neergooien. Dr. VONDELING KONDIGT NIEUW BANKBILJET AAN Minister Vondeling heeft in de Eerste Kamer meegedeeld, dat de vraag in studie is of er meer of minder muntbiljetten zullen moe ten worden uitgegeven. Hij kondig de aan, dat mogelijk in september een nieuw bankbiljet zal worden uitgegeven. Vermoedelijk zal 't een biljet van vijf gulden worden. befaamde gemeentelijke recreatie oord? ('t Hoefsven). Zoals gezegd, Mevr. Jellema en haar dochter wonnen de wedstrijd. Zij zullen binnenkort een weekend de gasten zijn van het Waalwijkse gemeentebestuur. Zij kregen daarbij nog 'n prachtig lederen schrijf-étui aangeboden. De beide andere koppels uit Emmen en Delden kregen een boekenbon van 50.en 25. De burgemeester dankte tenslotte in hartelijke woorden de N.C.R.V. voor de gelegenheid de naam der stad Waalwijk verder te verbreiden, en de heer Ruler, die hij als dank voor zijn uitstekende leiding en z'n geestige conference eveneens een lederen schrijf-étui en mejuffrouw de Reve voor haar vlotte omroep en verzorging, een paar Waalwijkse schoentjes aanbood. Het is een interessante en succes volle avond in elk opzicht geweest.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1