wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couraiu Wat verstrekt 't ziekenfonds i Een paas-stuk om zelf te maken Reisbureau „Husa" organiseert vakantiereizen naar Oostenrijk Belastingverlaging al of niet F O voor vrijwillig- en verplicht verzekerden? Ogen vragen brillen van STASSAR mm ■mIAm NA 1 JANUARI 1966 Nu ook psycho-therapie Tiendaagse reis naar Dalaas aan voet van Arlberg TIROL SALZBURG STUWDAM Voor hen, die graag knutselen, is hier een gemakkelijk te maken werkstukje ter versiering van de Paastafel. Beno digdheden bij een tableau geschikt voor drie eieren zijneen karton- schijf met een diameter van 22 cm., figuur 1; eierverpakking van de melk handelaar of kruidenier: gekleurd naoier drie lege eierschalen en UHU univer seel, 'n niet kristalliserende en krimp- vrije lijm. Wij beplakken de schijf met gekleurd papier en knippen de rand golvend. Van de eierverpakking knippen wij 6 eiervakjes (figuur 2). Deze versieren wij met een gekartelde papierrand (fi guur 3) en lijmen ze vast op de bo dem. In 3 hiervan lijmen wij de eier schalen, welke dienen als bloemenvaas- jes. Een slinger van papier of echt gras om de dopjes schikken en daartussen Paas- snoepjes verdelen. Tenslotte nog de vaasjes vullen met voorjaarsbloemetjes en het geheel is 'n gezellige versiering van de Paastafel. Als u met meer dan drie personen bent, dan kunt u uiteraard een grotere schijf met het gewenste aantal eiervakjes ge bruiken. KOEKOEK FAALT ësiis qL- ■•'«-I-.Jf s sÖ§® - ilèè MAANDAG 4 APRIL 1966 87e JAARGANG No. 26 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 -f 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (by incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprys: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Nu van 1 januari 1966 af de Zie kenfondswet geheel in werking is getreden en de minister de beschik king heeft gegeven, die de rechten op medische en bijkomende hulp opnieuw regelen, heeft het zin nog eens de verstrekkingen op te som men, waarop vrijwillig en verplicht verzekerden aanspraak kunnen ma ken. Ofschoon veruit het grootste deel van onze bevolking verplicht of vrijwillig tegen ziekte is verzekerd, doet zich het merkwaardige feit voor dat vele verzekerden dikwijls hun eigen rechten niet kennen. Er is verschil of men verplicht, dan wel vrijwilig verzekerd is. Dit wat het tijdstip betreft, waarop men zijn recht op verstrekkingen kan doen gelden. Hebben de bejaarden en verplicht verzekerden met on middellijke ingang van hun inschrij ving bij het ziekenfonds recht op verstrekkingen, de vrijwillig ver zekerden moeten eerst enige tijd in- geschrev enstaan voordat zij recht hebben op verstrekkingen. Deze wachttijden belopen één maand voor verstrekkingen, waarvoor geen toe stemming van het ziekenfonds be hoeft te worden gevraagd; twee maanden voor verstrekkingen, waar voor wél toestemming vereist is en zes maanden voor verloskundige hulp en kraamzorg. Sluit iemand een vrijwillige ver zekering onmiddellijk in aansluiting op een verplichte verzekering, dan kan deze wachttijd geheel of ge deeltelijk vervallen. WAT IS VRIJ? Op welke verstrekkingen hebben de vrijwillig en verplicht verzeker den recht? Enkele verstrekkingen zijn overbekend, zoals het gratis consulteren van huisarts en 't gratis verkrijgen van genees- en verband middelen, voor zover deze althans op recept van de arts worden ver leend. Oordeelt de huisarts het noodza kelijk dat de patiënt specialistische hulp inroept, dan is ook deze hulp gratis. Evenwel niet altijd. cAug. ^Pijnenburg CYl.Cö. Juwelier - Horloger Heuvelstraat 61 hoek Willem Il-straat TILBURG Tel.: 04250 - 34868* Een der nieuwe bepalingen van de ziekenfondswet is namelijk, dat niet-klinische psycho-therapeutische behandeling slechts in beperkte om vang voor rekening van het zieken fonds komt. Slechts na toestemming door het ziekenfonds op een aan vraag, vergezeld van een uitvoerige motivering door de specialist, kan deze behandeling voor ziekenfonds rekening worden verleend en wel gedurende maximaal 10 zittingen van ten hoogste 45 minuten per zit ting. FYSISCHE THERAPIE Verpleging en behandeling in een ziekenhuis is gratis, voor de duur van ten hoogste 365 dagen per ziek tegeval. Verpleging in een verpleeg inrichting of sanatorium wordt slechts ten dele vergoed. Laatstge noemde verpleging is echter gratis, indien de verzekerde tevens betaalt voor het aanvullingsfonds. Het kan zijn, dat de behandelende geneesheer fysische therapie nodig oordeelt. Deze komt alleen dan voor rekening van het ziekenfonds, als de toestemming daartoe door de verzekerde is aangevraagd. Bij de aanvraag moet een medische moti vering worden gevoegd. Onder fy sische therapie verstaat men zeer uiteenlopende behandelingen als heilgymnastiek, behandeling met medicamenteuze baden, ultra-violet- bestraling e.d. Voor medische kunst- en hulp middelen geeft het ziekenfonds doorgaans een vergoeding, die 90% van de kosten uitmaakt. Voor som mige middelen is echter een maxi mum aan de vergoeding van het ziekenfonds gesteld. Dat geldt bij voorbeeld voor hoortoestellen, teles- coopbrillen, kunstoog en contact glazen. TANDHEELKUNDIGE HULP De tandheelkundige hulp voor ziekenfondsverzekerden is geregeld in de Beschikking Tandheelkundige hulp Ziekenfondsenverzekering van de minister van sociale zaken en volksgezondheid van 5 januari 1966. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tusen gesaneerde en niet-gesaneer- de verzekerden. Wanneer heeft men een gesaneerd gebit? Het sanerings- bewijs verkrijgt men, wanneer het gebit aan bepaalde eisen voldoet: a. in de kaken mogen geen direct waarneembare wortels, wortelresten of ontstekingen aanwezig zijn; b. tandsteen moet verwijderd zijn; c. de elementen moeten vrij zijn van cariës of alle cariës moeten be handeld zijn door middel van blij vende vullingen. Een gesaneerde verzekerde heeft zonder bijdrage zijnerzijds recht op vullingen en wortelkanaalbehande ling, een niet-gesaneerde betaalt 3,25 per vulling. Voor pulpa- of wortelkanaalbehandelingen moet hij 24,05 betalen. KRAAMZORG In aansluiting op verloskundige hulp, hebben moeder en kind be hoefte aan kraamzorg. De kosten van de kraamzorg komen slechts ge deeltelijk en slechts gedurende tien dagen voor rekening van het zieken fonds. De verzekerde is verplicht tot een bijdrage in de kosten, voor zover het dagtarief van interne kraamzorg meer dan 27,per dag bedraagt of voor wijkkraamzorg, voor zover het dagtarief van het kraamcentrum meer dan 11,25 per dag bedraagt. Bij kraamzorg in ziekenhuis of kraaminrichting, betaalt het zieken fonds 75% van het door het zieken huis of de kraaminrichting in reke ning gebrachte dagtarief voor de verpleging tot ten hoogste 27, per dag, terwijl de verzekerde het restant van hét tarief als bijdrage is verschuldigd. De interne of wijkkraamzorg moet tijdig, d.w.z. 5 maanden vóór de vermoedelijke datum van de beval ling, bij het in de woonplaats van de verzekerde werkzame kraamcen trum worden aangevraagd. Kan het kraamcentrum evenwel de gevraag de zorg niet verlenen, dan ontvangt de verzekerde een uitkering in geld van 100, WAALWIJK Het Waalwijkse reisbureau „MUSA" verzorgt ook dit jaar weer een aantal vakantiereizen naar binnen- en buitenland. Deels verzorgt „Musa" deze reizen in samenwerking met grote Nederlandse reisbureaux, deels zijn het reizen die de firma Mulders-Sars zelf or ganiseert. Voorwat de buitenlandse reizen betreft staan er dit keer twee bezoeken aan Oostenrijk op het MUSA-programma. Daarnaast worden weer een twintig-tal dagtrips gemaakt. Aantrekkelijk is de goedkope 10- daagse reis naar Dalaas in Oosten rijk. Dalaas ligt in het prachtige gebied van Vorarlberg aan de voet van de Arlberg temidden van mach tige bergen. Speciaal om tegemoet te komen aan hen die graag op reis gaan en willen genieten van de wondermooie natuur van deze streek heeft MUSA besloten, van deze reis een zg. nachtpendel te maken, dit wil zeggen dat er zowel op de heenweg als op de terugweg 's nachts doorgereden wordt. Na- tuuriyk met de nodige stopplaatsen onderweg. Behalve dat de deelnemers aan deze tiendaagse reis een week lang kunnen genieten van de omgeving is bij de reissom die nog geen 200 gulden bedraagt, een drietal excur sies begrepen. Ondermeer wordt er een tocht gemaakt via de Flexenpas naar Zürs en Lech. Dit plaatsje is bekend om zijn wintersport. Verder gaat men naar Dornbirn, met be zoek aan de wereldberoemde Rap- penschlucht. Van Arlberg tot in de Kitzbüheler Alpen en van Kufstein tot in het Pustertal is heel Tirol door spoor lijnen, uitstekende wegen, gemar keerde wandelwegen, kabelsporen en stoeltjesliften toegankelijk ge maakt. Op iedere hoogte vindt men toeristengebieden met meer dan 50.000 bedden in hotels, herbergen, berghuizen en schuilhutten. Er zijn mondaine vakantieplaatsen en stil le, afgelegen oorden. Zo kan hier iedere zomergast zijn vakantie door brengen zoals hij wil: met sport, culturele genoegens of in vrolijk gezelschap van anderen. Interessant zal ongetwijfeld de excursie naar Salzburg zijn. Als er ergens een stad is, waar verleden en heden zo harmonisch in elkaar overgaan, dan is dat wel in Salz burg in de gelijknamige provincie. De provincie, die door de natuur zo bevoorrecht is, heeft door de wereldlijke macht van haar aarts bisschoppen gedurende vele eeuwen een buitengewoon rijke culturele ontwikkeling doorgemaakt, die nog steeds in de atmosfeer van Salzburg leeft. De barokke pracht van de Festival-stad met de vestiging Ho- henzalzburg, die hoog boven de da ken en kerktorens uitrijst, is op zichzelf al een belevenis. Bijzonder in de smaak bij het pu bliek vallen ook altijd de binnen- en buitenlandse dagtochten. Van daar dat de heer Mulders, directeur van het reisbureau, een groot aan tal van deze tochten op het pro gramma heeft staan. Enkele van deze buitenlandse dagtochten zul len wij nader toelichten. Veel be langstelling bestaat er altijd voor de tochten naar de Belgische Ar dennen. Via Hasselt brengt deze tocht de deelnemers naar Luik waar men een kijkje gaat nemen op de Citadel, van waaraf men een prachtig gezicht heeft op de stad en de Maasvallei. In Remouchamps wordt de gelegenheid geboden de grotten te bezoeken. Een hoogtepunt van de'reis is on getwijfeld het bezoek aan de Cas cade de Coo, de grootste waterval van België en aan Barrage de la Gileppe, een machtige stuwdam voor de opwekking van elektriciteit en om de wolfabrieken van Ver- viers van voldoende water te kun nen voorzien. Een mooie tocht is die naar Königswinter en Ahrdal. Op deze tocht wordt de Domkerk in Keulen bezocht. Het uiteindelijke doel van de reis is Köningswinter waar de Drachenfells wordt be klommen. In het Ahrdal gaat men uiteraard de Weinstuben niet zon dermeer voorbij. Musa heeft voor dit jaar weer heel wat op het pro gramma staan. Reizen die binnen ieders bereik liggen en die 'n pret tige vakantie waarborgen. M. vert. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 Boer Koekoek leed dezer dagen in de Tweede Kamer een fikse ne derlaag tegen landbouwminister Biesheuvel, krap een week na de opzienbarende stemmenwinst voor de Boerenpartij. Mr. Biesheuvel legde duidelijk uit, hoe het komt dat de melk 14 cent duurder wordt tus sen boerderij en ontbijttafel. Goed koper kan het niet, zei de minister. Als de heer Koekoek het beter weet, moet hij maar eens een melkplan maken voor de stad Amsterdam, waarbij de boer meer geld krijgt en de consument minder betaalt. Koe koek faalde. Hij wist niet beter dan de bekende vage kreten te uiten en de zaal te verlaten. Zoals wel te verwachten, ziet het er met 's rijks financiën niet roos kleurig uit. Minister Vondeling zei- de dat het tekort op de begroting nu reeds 250 millioen beloopt en met de tweede moot over de belas tingverlaging op 1 januari a.s. ziet het er dus maar somber uit. Minister Vondeling zeide daar over het volgende: De tweede moot van de belasting verlaging maakt deel uit van het regeringsprogramma, De regering moet haar uiterste best doen dat programma, waarmee de Kamer haar instemming heeft betuigd, uit te voeren. Tot het onmogelijke is FS&&K:'A IffP 9* f' fp\< Sa echter niemand gehouden. De minister zei verrast te zijn over al die vragen over dit punt. De regering heeft geen aanleiding gegeven tot de veronderstelling, dat de verlaging niet zal doorgaan. „Ik heb in de Kamer slechts gezegd, dat de tweede moot van de belasting verlaging mij loodzwaar op de bud gettaire maag lag. Maar dat kon iedereen weten". Eerst in juli worden de begrotin gen definitief vastgesteld, zo zei de minister; dan worden de grote kno pen tussen de diverse ministers en de minister van van Financiën door gehakt. Als de beschikbare ruimte niet groot genoeg is om de uitgaven te dekken, zal naar verhoging van de middelen moeten worden omge zien. Minister Vondeling sloot zich min of meer aan bij oud-minister Zijl stra (A.R.), toen deze een „pot loodschets" voor de begroting 1967 beproevend verklaarde een no minaal tekort van een miljard aan de lage kant te achten. Dr. Polak (P.v.d.A.) sprak van een tekort van 1,1 miljard. De veronderstelling, in een dag blad geuit, dat de begroting voor volgend jaar in haar eerste opzet een tekort van vier miljard te zien zou geven, deed de minister af met „duimzuigerij". Ditmaal is geen an dere procedure toegepast dan in andere jaren: de procedure van de streefcijfers, zoals deze door de ver schillende ministeries ter tafel zijn gebracht. Van een meerjarenplan per departement is nog niets geko men. Zelfs over de toekomstige uit gaven voor kernzaken als onder wijs, verkeer en volkshuisvesting is nog onvoldoende bekend. Tegen de doorvoering van een dergelijk meerjarenplan per depar tement, kwam een waarschuwing van senator Zijlstra. Hij vreesde, dat de diverse departementen tegen elkaar zouden opbieden onder het motto „zorg dat je erbij komt".

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 9