wAAlwijkse en UnostRAAtse couratu DE MENS EN ZIJN STAD Verstedelijking van mensheid heeft aandacht van de WHO Veel zwembaden zijn onhygiënisch en onveilig Veel belangstelling voor interland in Kaatsheuvel Jampe HEILIG GEWELD TEGEN OORLOGSGEWELD nosÉ n.v. Probleem van verstedelijking bestaat al heel lang Slaafs' Schoenfabriek Luchtvervuiling Het verkeer De toekomst 00K KAMPEERPLAATSEN zijn 2 wetsont werpen ingediend GEEN VOORWEDSTRIJDEN OP EFTELING-TERREIN Damesmode Tilburg De Wereldgezondheidsorganisatie, één der Gespeci aliseerde Organisaties der Verenigde Naties, heeft tot taak de bevordering van de gezondheidstoestand in de wereld. On de Wereldgezondheidsdag (7 anril) werd speciale aandacht gegeven aan een bepaald aspect van het werk der WHO. Dit jaar stond de verstedelijking van de mensdeid in het middelpunt van de belangstel ling. Grootste deel van de mensheid woont in de steden Bij Tweede Kamer Nederland en Frankrijk strijden om coupe Canelle Bijbetaling j rentezegels i Vier Turken in Tilburg buiten de deur gezet hulpstanzer - splitter stikkers en stiksters en leerling stikkers en stiksters personeel voor diverse werkzaamheden MAANDAG 18 APRIL 1966 87e JAARGANG No. 30 De Tcho An het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) f 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Het probleem van de verstedelijking van de mens bestaat al heel lang. Reeds in de oudheid bestonden grote steden zoals Caesaria en Rome, die op him hoogtepunten meer dan een miljoen mensen binnen hun poorten herbergden. Maar in die tijd waren grote steden meer uit zondering dan regel. Bovendien kon de stedeling van die tijd buiten de stadswallen alle ruimte vinden waaraan hij behoefte had. Dit is tegenwoordig wel anders. Gedurende de afgelopen honderd jaar is de mensheid in aantal ver dubbeld, maar over dezelfde periode is de bevolking van de steden vijfmaal zo groot geworden. Hiermede is een probleem geschapen, die alarmerende afmetingen heeft aangenomen. 4 Ij v Vvüoi' De urbanisatie is voor een groot deel het gevolg van de moderne in dustrialisatie. Er kan alleen goed koop geproduceerd worden als de industrie beschikt over voldoende aanbod van arbeid en dat kan al leen gevonden worden in samen leving van grote omvang. Het ziet er niet naar uit dat de verstedelij king van de mensheid in de nabije toekomst in omvang zal afnemen. De mechanisatie van de landbouw vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 heeft tot gevolg dat per ha. land steeds minder arbeiders nodig zijn. Vele van deze overtollige krach ten trekken naar de stad. Geschat wordt dat tegen het einde van de ze eeuw 8 tot 12 procent van de we reldbevolking werkzaam zal zijn op het platteland. Dit houdt derhalve in, dat het grootste deel van de mensheid dan in de steden woont. In de periode van 1940 tot 1960 nam de stadsbevolking van Sao- Paulo met 300 procent toe. Santi ago de Chile zag het aantal inwo ners verdubbeld en in Caracas werd het aantal inwoners vijfmaal zo groot. De stadsbevolking van New Delhi, Peking en Karachi nam met 200 procent toe. De urbanisatie gaat gepaard met een horde van problemen. In wel haast ieder land van de wereld heeft men te worstelen met slechte woningtoestanden, verkeersproble men, lucht- en watervervuiling, gebrek aan groen en het ontstaan van krottenbuurten. Over de gehele wereld ontston den om en nabij de grote steden uitgebreide krottenbuurten. In be paalde gevallen woont niet minder dan 50 procent van de totale stads bevolking in deze buurten. Vol gens een schatting van de Verenig de Naties zullen in de ontwikkelde landen 30 miljoen woningen wor den gebouwd teneinde een einde te maken aan de woningcrisis. Maar in de ontwikkelinkslanden moeten 150 miljoen mensen opnieuw ge huisvest worden. In de industriegebieden is over al de luchtvervuiling in de opmars. Topsterftecijfers in België (1930), Poza Rica in Mexico (1958) en Lon den (1952) konden worden toege schreven aan de atmosferische ver vuiling van deze hoog geïndustri aliseerde gebieden. De aanwezig heid van rook en damp van schoor stenen van fabrieken en huizen heeft tot gevolg dat de zonnestra ling met 30 tot 40 procent wordt gereduceerd en dit feit beïnvloedt de gezondheidstoestand op nadeli ge wijze. Er bestaat verder weinig twijfel dat de luchtvervuiling het ontstaan van ziekten, zoals kanker bevordert. Het is bekend dat niet minder dan 50 procent van de luchtvervui ling wordt veroorzaakt door de huisverwarming. Ook de uitlaatgas sen van motorvoertuigen dragen bij tot dit euvel. Niet minder dan 50 procent van de autobestuurders in Parijs hebben een concentratie van 1 ml. per 100 ml. koolmonoxyde in het bloed en dat betekent dat de ze mensen bijna worden vergiftigd. Ook het waterprobleem liegt er niet om. Meer dan 200 miljoen men sen beschikken niet over behoorlijk drinkwater. Op de vier patiënten het drinken van vuil water. Slechts ziek is geworden als het gevolg van in de ziekenhuizen is er een die water en ziekten zijn onafscheide lijk met elkaar verbonden. In een tropische stad bestaat sedert tien tallen jaren een broedplaats van cholera. Zolang de watervoorzie ning en de vuilafvoer ontoereikend blijven, bestaat het risico dat de ge vaarlijke ziekte zich rond deze stad verspreidt. 't Toegenomen verkeer is oorzaak van 't ontstaan van allerlei zenuw ziekten. De urbanisatie en de uit breiding van de steden heeft meest al tot gevolg dat de mensen ge dwongen zijn over een grotere af stand te reizen teneinde op hun werk te kunnen komen. In bepaalde steden is men soms vier uur per dag onderweg. Dit heeft weer tot gevolg dat de vader van een gezin voor zijn kinderen een vreemde is geworden. Het toegenomen verkeer is ook de oorzaak van de stijging van de verkeersongelukken. In Eu ropa bijv. nam het aantal ongeluk ken tussen 1953 en 1960 met 79 pro cent toe. De meeste stedebouwkundigen zijn de mening toegedaan dat in de toe komstige grote steden de ruimte een belangrijke plaats zal moeten innemen. Op de tekentafels van mo derne architecten ontstaan steden bestaande uit verscheidene verdie pingen, waardoor stedelijke activi teiten zoals het verkeer en het win kelen, van elkaar zijn gescheiden. De stad van de toekomst zal ver anderlijk moeten kunnen zijn ten einde zich te kunnen aanpassen bij de steeds veranderende behoeften om zodoende het gevoel voor de tijdelijkheid van de waarden te weerspiegelen die onvermijdelijk is. Hoe het ook zij, de Wereldgezond heidsorganisatie is van mening dat in ieder land studiecentra voor de architectuur dienen te worden opge richt die subsidies dienen te ont vangen die even groot of zelfs nog groter moeten zijn dan de subsidies voor de ruimtevaart. Want het is altijd nog zo, dat het tehuis voor de mens op de aarde te vinden is. Bij de Tweede Kamer zijn twee wetsontwerpen ingediend, enerzijds op kampeerplaatsen en anderzijds met betrekking tot de hygiëne in en betrekking hebbend op de hygiëne en veiligheid in zweminrchtngen. In de memore van toelichting op het laatste wetsontwerp wordt mee gedeeld, dat van de ongeveer 550 zweminrichtingen in ons land 23 percent niet meer zodanig kan wor den verbeterd, dat zij voldoen aan Op vele fronten wordt er hard gewerkt om de wedstrijd tussen de nationale zaterdagelftallen van Ne derland en Frankrijk op zaterdag 7 mei in Kaatsheuvel tot een da verend succes te maken. De orga nisatoren hebben op papier nu alle formaliteiten afgehandeld, de taken zijn verdeeld en iedereen kan in de laatste weken hard aan de slag. Er blijkt nu reeds grote belangstelling te zijn voor de inmiddels in omloop gebrachte kaarten. In Frankrijk laat het Franse elftal niets aan het toeval over om op 7 mei zo stevig mogelijk in de voet balschoenen te staan. De Fransen wonnen vorig jaar de Coupe Fer- nand Canelle en willen alles in het werk stellen te tonen dat hun succes geen op zichzelf staande uit schieter is geweest. Er is zoals te doen gebruikelijk een selectiewed strijd geweest, waarna het uitver koren elftal oefenwedstrijden af werkt tegen een Frans legerelftal, het nationale studentenelftal en een team dat is samengesteld uit werk gevers. Dit alles geschiedt in com petitieverband, waarbij de Challen ge Maurice de Vienne als trofee de inzet vormt. Er zijn in Frankrijk 23.500 zater dagvoetballers, verdeeld over 950 clubs. Deze komen voornamelijk uit Parijs, maar ook uit Normandie, Oost-, Noord- en vooral ook Zuid- Frankrijk (Nice en Monaco). Het Ned. zaterdagelftal doet ook alles om straks in blakende vorm te kunnen aantreden. Er zijn inmid dels oefenwedstrijden afgewerkt tegen de 2e divisieclub H.V.C. uit Amersfoort (2-1 zege) en de FC. Twenthe in Rijssen (1-3 nederlaag) Er resten nu nog wedstrijden te gen R.C.H. (19 april in Zeist) en 26 april tegen Fortuna VI. (in Zeist) De centrale trainingsgroep bestaat inmiddels uit 19 man. Aan het ge zelschap is toegevoegd keeper Jaap v. d Niet van Noordwij k die de huidige internationale doelman v. d. Laan zware concurrentie kan aan" doen. Aan de interland in Kaatsheuvel zal in tegenstelling tot eerdere ge dane berichten geen voorwedstrijd voorafgaan. De toestand van het terrein van DESK laat dit namelijk niet toe. de minimum-eisen en voor vele an dere baden zijn plannen ter verbe tering of vervanging in voorberei ding. Wanneer het ontwerp van wet tot wet zal zijn verheven, zal 'n algemene maatregel van bestuur kunnen worden vastgesteld, waarin de hierboven bedoelde minimum voorschriften worden gegeven. Het zal de houder van een zweminrich ting verboden zijn gelegenheid tot zwemmen te geven, indien niet is voldaan aan de gestelde eisen. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen, dat het wetsont werp alleen betrekking heeft op de hygiëne en veiligheid in zwemin- rchtingen. De vraag, of n het be lang van de zedelijkheid en de openbare orde bepaalde eisen moe ten worden gesteld kan, aldus de toelichting het beste binnen deei- gen sfeer van een bepaalde gemeen te of provincie worden beantwoord. Het wetsontwerp met betrekking tot de hygiëne in en op de kam peerplaatsen beoogt het waarborgen van de hygiëne op kampeerterrei nen. Bij gebrek aan algemeen gelden de normen, aldus de memorie van toelichting, voldoet een aantal kam peerterreinen niet aan de mini mumeisen op hygiënisch gebed. Het wetsontwerp beperkt zich tot het kamperen in eigenlijke zin, waarbij wordt overnacht. De zoge noemd dagcampings vallen niet on der het ontwerp. Zoals reeds eerder bekend werd I gemaakt is het niet meer mogelijk om nog rentezegels te plakken over tijdvakken na 31 december 1964. Voor degenen die in het bezit zijn geweest van een rentekaart, maar het aantal van 150 zegels niet be reikten, werd onder bepaalde voor waarden de gelegenheid openge steld bij te betalen tot 150 zegels. Dit aantal is n.l. minimaal nodig voor het recht op invaliditeitsrente. Verzoeken om bij te mogen be talen moesten worden ingediend voor 1 januari 1966. Nu is echter de termijn verlengd tot 1 jan. 1967. Bovendien kan nu iedere verze kerde, zonder medisch onderzoek j vooraf, bijbetalen tot 150 zegels, maar in deze bijzondere gevallen bestaat uitsluitend recht op inva liditeitsrente indien de aanvrager reeds vóór 1 januari 1965 invalide is geworden. Tegen de beslissing op een aanvrage om rente kan op de normale wijze beroep worden ingesteld bij de Raad van Beroep. I Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Exclusieve collecties SHAWLS BLOUSES PULLOVERS VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN makeD enz. Zoals bekend geacht kan worden heeft paus Paulus VI ongeveer een jaar geleden, gedreven door zijn ernstige bezorgdheid voor de we reldvrede, 'n beroep op alle katho lieken gedaan, om door het persoon lijk en gemeenschappelijk bidden van de rozenkrans de Koningin van de Vrede te smeken, de wereld van oorlogsgeweld te bevrijden en haar in de toekomst daarvoor te behoe den. Millioenen mensen leven nog sinds jaren temidden van de gru- welij kste oorlogsverschrikkingen. Denkt u slechts aan 't rampzalige Vietnam, aan de ontelbaren die op gejaagd en angstig wonen achter prikkeldraadversperringen en ge schutstorens langs de grenzen van de vrije wereld, aan het permanen te gevaar voor de vrede, dat uitgaat van het wereld-communisme in Pe king en Moskou. Overtuigd dat ook een lokale ge wapende botsing een hele wereld in ellende kan storten, bewust van de onvoorstelbare dreiging, gelegen in een steeds groeiende voorraad nu- cliaire wapenen, heeft de paus niet alleen op een vergadering van de Verenigde Naties om vrede voor alle volkeren gesmeekt, maar heeft hij ook, onlangs nog, via alle hem be schikbare diplomatieke kanalen 'n vredesoffensief op hoog niveau in gezet. De paus mag verwachten dat wij allen hem bij dit offensief terzijde staan, vooral door het bidden van de rozenkrans. In bovengenoemd beroep op de katholieke wereld (encycliek „Mense Maio") consta teert hij slechts de waarde van dit gebed, zonder op nadere bewijzen in te gaan. Hij vestigt aleen de aan dacht op een eeuwenoude traditie van rozenkransgebed als noodgebed. Ook mijn bedoeling is het niet en kan het binnen het korte bestek van dit artikeltje niet zijn, de in nerlijke waarde van deze vorm van bidden met argumenten aan te to nen en bezwaren ertegen te ont zenuwen. Vele jaren lang en op velerlei wijzen heeft het Apostolaat van de Rozenkrans in Nederland zich voor deze taak ingezet. Wat ik slechts beoog is, bij de nadering van de meimaand de aansporing van de paus „Bidt de rozenkrans voor de vrede", in herinnering te brengen en te herhalen. Mij dunkt, dat hier voor nog alle redenen aanwezig zijn. D. A. Linnebank O.P. Promotor van het Apostolaat van de Rozenkrans. TILBURG - De Tilburgse ge meentepolitie heeft woensdagavond, weer enkele Turken over de grens ge zet. Vier Turkse arbeiders die pas een dag in Tilburg waren riepen woens dag de assistentie van de politie in, toen hun kostbaas, de eigenaar van 'n pension in de Sevenhoeksestraat de Turken weigerde het vooruitbetaalde kostgeld terug te betalen. De Turken besloten namelijk niet langer in dit pension te blijven omdat het volgens hen niet aan de eisen van een behoorlijk pension voldeed. De Turken die dinsdag uit België naar Tilburg waren gekomen hadden de kostbaas f 100.- betaald. Vijftig gulden was bestemd voor het kostgeld voor deze week, terwijl de resterende vijftig gulden een garantiebedrag vormde. Na overleg met de politie besloot de kostbaas tachtig gulden aan de Turken terug te betalen. Vrijdagmiddag werd de Tilburgse politie opgebeld door een persoon die informeerde of het werkelijk waar was dat men slechts twee Turken in pension mocht hebben. Op 't bevestigend antwoord van de dienstdoende politiebeambte ver telde de man laconiek dat in een gebouwtje achter het pand Goirke- straat 125, het zgn. „Vossenhol" 30 Turken verblijvenVerder com mentaar overbodig. O vraagt voor de afd. Snijderij de afd. Stikkerij de afd. Montage ALSU wilt, werken in een gezond en modern ingericht bedrijf ALS U voor goed werk een zeer goed loon wilt ver dienen DANis dit beslist iets voor U WILT U MEER WETEN, KOM GERUST EENS PRATEN Dagelijks aan de fabriek Burg. v. d. Klokkenlaan 35, Waalwijk Tel. 04160 - 3061. 's Avonds na telefonische afspraak.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1