Vrijdagavond 13 mei is Lido middelpunt van Olympia's Tour Wat zal moeder daarvan zeggen? Toneelgroep van Instuif speelde voor bejaarden Leer in Route Olympia s Tour de huishouding FINISH OM ZEVEN UUR Kaatsheuvel Weinig Belangstelling voor „Reddend Zwemmen'v. OOG Show 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 18 APRIL 1966 2 Tour wordt voor vijftiende keer georganiseerd ZEEMLAP IS DAGELIJKSE HULP IN HUISHOUDING Selectie Groei 250 deesnemers Pax Christitocht in Kaatsheuvel Raamsdonk Overval op wisselkantoor Tips In het kort (Van onze verslaggever) WAALWIJK i De voorbereidingen van Olympia's Tour zijn rond. Op een speciale vergadering die het bestuur van Waalwijks Belang, Ide heer .M van Hooff, eigenaar van Lido, en het organisatiecomité van Olympia's Tour donderdagavond in Waalwijk belegden zijn de belang rijkste punten uit de doeken gedaan. De finish van de derde etappe van Vlissingen naar Waalwijk op 13 mei, zal zoals bekend, liggen voor het café-restaurant Lido. De renners zullen zaterdagmorgen ook op dit punt van start gaan voor de vierde etappe van Waalwijk naar Geleen. Wat zal moeder opkijken, zeg, als ze ziet wat jij daar helemaal zelf hebt gemaakt: zo maar een heerlijk dessert voor straks aan tafel Dat's gewoon een tafeltje-dek-je voor haar „iets lekkers na" staat daar al kant en klaar, 't Is heel gemakkelijk, hoor, maar lees toch maar even goed hoe 't allemaal moet Neem voor 4 personen 50 gr. (6 afgestreken eetl.) havermout 1 doosje kwark 200 gr.) 1 blikje vruchten op sap 227 gr.) 1 flesje appelmoes 350 gr.) Week de havermout een uurtje van tevoren in t vruch tensap. Doe er dan de kwark en de appelmoes bij. Meng alles goed door elkaar en doe 't daarna in glazen schaal tjes. Versier nu elk schaaltje met wat vruchtjes uit het blik voor het feestelijk aanzicht. Klaar! Liefst koud opdienen b.v. zó uit de koelkast, want dat smaakt 't fijnst! En dan smullen maar! Afgelopen vrijdag voerden de leden van de toneelgroep van de Chr. Instuif Besoyen te Waalwijk voor de bewoners van het bejaardencen trum Samarja te Waalwijk het Noorse Drama „Bergvik" van Tormod Skagestad op. De Nederlandse bewerking is van Leo Taconis. Het stuk werd gespeeld in de recreatie-zaal van Samarja. Al eerder gaf men een tweetal opvoeringen in de gymnastiekzaal van het Willem van Oranjecollege te Waalwijk. Dat was op zaterdag 26 maart voor de leden van de Instuif zelf en op maandag 28 maart voor de donateurs en be gunstigers van de gymnastiekvereniging „Kracht en Vlugheid". Het stuk speelde zich af op een grote, Noorse boerderij. De regie was in handen van de heer C. N. Rekkers sr., die zeer goed met het spelersmateriaal bleek te zijn omgesprongen. „Bergvik" werd krachtig ten tonele gebracht en dat het werd gewaardeerd bleek wel uit het applaus na afloop van de voorstelling. Spelers waren Will Quirijns, Joop Kruif, Eva Quirijns, Louis Rekkers, Riekie Blom, Corry de Geus en Bas Timmermans. De meubelen voor het decor waren gratis beschikbaar gesteld door de meubelhandel Jansen uit Waalwijk. De A.S.C. OLYMPIA werd opge richt op 27 november 1898 en is de oudste wielervereniging in Neder land. De uit deze vereniging gefor meerde Commissie „OLYMPIA'S TOUR" heeft tot taak om jaarlijks de zo vermaarde „Olympia's Inter nationale Tour door Nederland" te organiseren, die dit jaar voor de 15e maal zal worden gehouden. De eerste „Olympia's Tour" werd in 1909 verreden en bestond uit 4 etappes. De volgende werd gehou den in 1910 (3 etappes) en de der de vóóroorlogse Tour werd gehou den in 1927 evenals in 1909 bestaan de uit 4 etappes. Na de tweede wereldoorlog is Olympia begonnen met de zgn. Be nelux-wielerwedstrijd waarvan de start in Breda was en het parcours liep via Antwerpen naar Amster dam. Dit was in 1951. Het was toen de bedoeling om daarvan een 3 lan den wedstrijd te maken, zoals de titel al luidde. Door onvoldoende medewerking van diverse autoritei ten, waardoor het comité voor on overkomelijke moeilijkheden kwa men te staan, konden het helaas niet tot het gewenste resultaat ko men. In 1952 en 1953 werden door de Een dagelijkse hulp in de huis houding met nog extra nut in de schoonmaaktijd is de zeemlap. Dit onmisbare attribuut voor de huisvrouw (en haar man voor zijn auto!) is een kwaliteitsprodukt met een interessante achtergrond. Er schuilt heel wat meer achter dit eenvoudige gebruiksvoorwerp dan men op het eerste gezicht zou ver moeden. Zeemleder is eigenlijk een wonder der natuur, want een lap van goede kwaliteit absorbeert 5 a 6 maal zijn eigen gewicht aan wa ter. Geen enkel materiaal heeft zo'n natuurlijk absorbtievermogen en daarom gaat er ook niets boven een echte zeem: een werkbespaar- der die sneller het water van de ruit opneemt, maar niet gauw aan verzadiging toe is zo dat men veel minder hoeft te wringen. Het is een openbaring te ontdek ken welk een zorg er aan dit pro- dukt wordt besteed, voordat het uiteindelijk in de handel komt. Zeemleer wordt gemaakt van zorg vuldig geselekteerde huiden van organisatoren nogmaals pogingen ondernomen, doch ook deze faalden. Hierbij moge vermeld worden dat ook de financiële middelen niet toereikend bleken te zijn. Elk jaar moest ongeveer een 1.000,wor den bijgelegd. In 1954 vatte men het idee op om een 3 etappe wedstrijd teorganiseren, de toenmalige 6-pro- vinciënrit. Hieruit werd dan uit eindelijk „Olympia's Tour door Ne derland" geboren. In 1955 werd de eerste na-oorlogse „Olympia's Tour door Nederland" gehouden, bestaande uit 5 etappes. Dit met individuele deelnemers. In 1956 werd eveneens een Tour met individuele deelneming gehouden over 6 etappes. In 1957 werd het ploegsysteem in gevoerd, met deelname van club teams. Dit was eveneens een Tour bestaande uit 6 etappes. De daar opvolgende Tour's t.w. in 1958 (6 etappes), 1959 (6 etappes), 1960 (6 etappes). 1961 (6 etappes), 1962 (7 etappes), 1963 (7 etappes), 1964 (7 etappes), 1965 (7 etappes), werden alle gereden in ploegverband met sponsors. Zoals al vele jaren na de oorlog gebruikelijk is, is het verzamelpunt het Olympisch Stadion. Aldaar wordt de gehele karavaan gefor meerd. In het middaguur wordt vanaf het Olympisch Stadion ver trokken (vanzelfsprekend geneutra liseerd) via Stadionplein naar het Rembrandtsplein. Op 't Rembrandts- plein vindt de voorstelling van de ploegen plaats alsmede de ceremo niële start. Dit is een traditie ge worden. Dit geschiedde ook al in 1909. Van daar wordt in geneutra liseerd verband vertrokken via de Amstelstraat, naar ABCOUDE al waar voorbij de bekende spoorbo men de officiële start zal plaats vinden. De renners worden vrijdag 13 mei rond tien voor zeven 's avonds in Waalwijk verwacht. Dit betekent dat de winnaar van deze derde etappe rond zeven uur over de meet gaat bij het Lido. Achter de afzet- hekken zal volop plaats zijn voor de belangstellenden. Men verwacht dat duizenden de finish zullen bij wonen. In de nabijheid van de fi nish zijn tribunes voor pers en voor genodigden. In de avonduren is er een Caballeroshow waarin onder meer optreden het Cocktail Trio, Conny van Bergen, Karin Kent, The Jay Jay en vele anderen. Na af loop van deze show is er in de zaal van het Lido een groot wielerbal met medewerking van het Duke City Sextet met zang van Bob Smit. Circa 250 deelnemers aan de Pax Christi-tocht arriveerden in de loop van donderdagmiddag in hun start plaats Kaatsheuvel. Extra bussen hadden hen aan de Roestelberg af gezet, vanwaar de resterende 5 km. lopende werden afgelegd. Diverse groepen zullen zich deze laatste ki lometers echter nog lang heugen. Het is namelijk niet gebruikelijk bij de Pax Christi-tocht van hoofdwe gen gebruik te maken, integendeel. Tengevolge van de dicht neerval lende sneeuw, die de te volgen weg getjes en binnenpaadjes tussen de Roestelberg en Kaatsheuvel bedek te en aan het oog onttrok, en mede vooral door onbekendheid met de plaatselijke situatie, hadden enkele kapittels een totaal verkeerde rich ting genomen en verdwaald geraakt richting Loon op Zand. Pas enkele uren na de andere groepen, arri veerden zij vermoeid in Kaatsheu vel. In de parochiekerk van St. Jan werd om zes uur een korte ope ningsplechtigheid gehouden en lie deren gerepeteerd, waarna de deel nemers zich naar hun toegewezen logeergelegenheden begaven om kennis te maken met hun gastheer of -vrouw en wat op verhaal te ko men. Ruim 200 van hen genoten on derdak bij particulieren en de rest in het missiehuis St. Antonius. Om acht uur vond in de zaal van de Gil- denbond een gemeensohapsavond plaats met de plaatselijke bevol king. De Boerenkapel van het Kon. Muziekgezelschap Euphonia droeg er vooral toe bij dat de stemming tussen deze bijeenkomst opgewekt bleef, zodat de beoogde verbroede ring al spoedig tot stand kwam. Vrijdagmorgen begonnen de deel nemers na een reisgebed per kapit tel aan hun tocht via Udenhoutnaar Den Bosch. BRAND IN WERKPLAATS Vrijdagmiddag omstreeks half één is er brand uitgebroken in de werk plaats van de motor- en rij wielhan del H. J. Muskens, Gasthuisstraat 7 in Kaatsheuvel. Tengevolge hiervan werden een motor en een scooter vernield, van een aantal nieuwe fietsen lak en banden beschadigd, gereedschappen gingen verloren, I terwijl de werkplaats zelf ook door j het vuur werd aangetast. Met be- I hulp van enkele in de buurt staan- de jongelui kon worden voorkomen, dat de schade groter werd dan nu j het geval was. Zij sleepten een groot i aantal fietsen naar buiten en veel ander materiaal en gingen met em mers water de vlammen te lijf. De snel gearriveerde Kaatsheuvelse brandweer kon toen met doeltref fend materiaal de rest doen. Om trent de oorzaak is men niet zeker, doch men vermoedt dat een star tende motor de in de werkplaats hangende benzinedamp tot ontbran ding heeft gebracht. De heer Mus kens is tegen brandschade verze kerd. LANGSTRAATWEG Een dezer dagen is het traject Raamsdonk-Waspik van de nieuwe Langstraatweg gereed gekomen. Vanaf heden kan men nu, zij het dan voorlopig, bij de Ned. Herv. kerk de Langstraatweg op. Het tra ject RaamsdonkRaamsdonksveer, dat nu afgesloten is, hoopt men ook spoedig te kunnen openen. Het welkomswoord, waarmede de heer M. v. d. Heijden zaterdagavond de toneelavond van OOG opende, te kende de toestand waarin het ama teurtoneel zich bevindt, aardig scherp. De oppermachtige concur rentie van de televisie en het sterk gewijzigde amusementspatroon van de jeugd zijn oorzaak, dat de zalen steeds minder gevuld zijn en dat de ,rstrijd om het bestaan" steeds moei lijker wordt. Wij vragen ons af, hoe lang dit nog vol te houden is, want zelfs de grootste liefhebberij loopt zich te pletter, tegen een lege zaal en kas, hoe vreemd de vergelijking ook moge klinken. Maar ondanks de geringe belang stelling heeft OOG zich met enthou siasme van zijn taak gekweten. „Reddend zwemmen" van Vaszary zouden we het best een tweeman stuk kunnen noemen. Zo'n blijspel heeft het voordeel, dat de handeling zich rechtlijnig naar het doel be weegt, zonder in nevensituatie's te verzanden. Een nadeel is, dat het de beide hoofdfiguren voor de moeilij ke opgave plaatst, de aanwezigen bijna zonder een seconde respijt te blijven boeien. Dat eist een zeer hoog tempo, dus een enorme rol- kennis, want elke inzinking wreekt In Leersum waren 4 jongens in een zandafgraverij aan 't spelen. Zij raakten plotseling onder 't zand bedolven, en twee vonden de dood. zich. Het pleit voor de beide hoofd rolspelers mevr. R. Noyens-Damen en de heer Cor Rombouts, dat zij zonder veel merkbare haperingen, deze gevaarlijke klip wisten te om zeilen en de leuke situaties, waar aan dit spel zo rijk was, tot leven wisten te brengen. De bijrollen mochten dan kort zijn, ze waren in ieder geval door de schrijver goed getekend en bo den de kans er iets aparts van te maken. Het decor van de firma Beyns uit Amsterdam, de costuums van het Brabants Costuumhuis en de grime van Jo de Goey droegen er het hunne toe bij deze uitvoering op 'n goed plan te plaatsen. OOG kan er tevreden over zijn, al zal de peningmeester dat zeker met ons eens zijn. Nic Rombouts zette een verdraaid leuke kelner op de planken, terwijl Kees IJpelaar van de taaie-chauf- feur een levensecht type wist te ma ken in de korte tijd, die hij daartoe toegemeten kreeg. Het echtpaar met de verlaten dochter was bij H^ Brok ken en de dames F. Hesselberth- Timmermans en M. Penings-v. Son in goede handen evenals het kamer meisje bij mevr. Bakkers-Timmer mans. Twee mannen die zich als Duit sers .voordeden probeerden 'n over val op het grenswisselkantoor in Bergh (Gelderland) bij de Neder lands-Duitse grenspost. De 20-jarige employé Louis Elshof, die snel rea geerde, joeg hen echter op de vlucht zodat zij er niet in slaagden ook maar iets mee te nemen van de 15- duizend gulden die in de geldla la gen. De twee mannen kwamen tegen negen uur het kantoortje binnen. Bij uitzondering zat de bankbedien de op dat tijdstip alleen. Na binnen komst liep een van de mannen naar de balie en vroeg de bankbediende of hij een rijksdaalder in Duitse Marken kon wisselen. Het was als of Louis Elshof een voorgevoel had dat er iets niet in orde was, zodat hij als het ware automatisch zijn stoel wat achteruit schoof. Op het moment dat hij het Duitse geld wil de pakken kreeg hij een klap met een knuppel. Hij probeerde nog wel naar beneden te duiken, de klap te ontwijken, doch dit was niet meer mogelijk. Wel zag hij kans, toen de mannen in de geldlade wilde graai en, nog vlug het ijzeren rolluikje hier overheen te trekken. Behalve het geld in de lade, bevond zich in de kas nog ruim 80-duizend gulden en in de kluis ruim 350-duizend gul den. Door de snelle reactie van Louis Elshof werd een grote dief stal verijdeld. In West-Java is een kustvaar der vergaan, waarbij 160 mensen verdronken en 30 werden gered. WAALWIJK De route van de derde en vierde etappe, die belang rijk is voor onze lezers, laten we hieronder volgen. Derde etappe van Vlissingen naar Waalwijk. Start in Vlissingen om 15.00 uur. Doorkomst Oosterhout om 18.25 uur. Via Oosteind naar 's-Gravenmoer (18.35) via Wilhelminalaan, Hoofdstraat, Dongenseweg, Gemeenteweg, Dreefse- weg naar KAATSHEUVEL (18.45) via Hilsestraat, Marktstraat, Gast huisstraat, Peperstraat, Hoofdstraat Jan de Rooystraat naar SPRANG (18.48) via Dick Flemmingstraat, Van der Duinstraat, Kerkstraat, Til- burgseweg naar WAALWIJK (18.54) via Floris V-laan, Burg. van der Klokkenlaan, Noorder Parallelweg, Ambrosiusweg, Akkerlaan, Vijver laan naar LIDO, waar rond 7 uur finish. OM ACHT UUR CABAL- LERO-SHOW EN OM TIEN UUR WIELERBAL IN DE ZAAL VAN HET LIDO, met mededewerking van DUKE SITY SEXTET. Zaterdag 14 mei om 13.00 uur vertrek vanaf het Lido via Akkerlaan, Olympiaweg, Burg. v. d. Klokkenlaan, Wilhelminastraat, Vredesplein, Grotestraat, Molenvlietstraat, Laageinde, Loeffstraat, Hoogeinde, Voor einde, Langstraatweg naar DRUNEN (13.06) via Eindstr., Raadhuispl., Grotestraat naar NIEUWKUIJK (13.13) via Nieuwkuijksestraat, St. Jo- risstraat, Nieuwkuijkseweg naar HELVOIRT (13.27). DE ROUTE IS TOT NIEUWKUIJK GENEUTRALISEERD. Finish om 17.15 uur in Geleen. op de voet vleesschapen (die speciaal gefokt worden voor de vleesconsumptie). Na het looien worden de huiden met de hand geschuurd en daarna ge sorteerd. Vaklieden knippen nu met grote deskundigheid de huid tot 'n zeem, waarbij ze de zwakke plek ken vermijden en voor een egale dikte zorgen. Zo ontstaat niet al leen een grote variëteit in maten, maar ook in kwaliteitsgradaties. De grootste en mooiste zijn uiter aard het duurst. Men is er zelfs toe overgegaan er een verpakt merkartikel van te maken met kwa liteitsgarantie, hetgeen overigens niet inhoudt dat een onverpakte zeem niet goed zou zijn. Bij aankoop er op letten, dat de lap mooi egaal van dikte is en zacht en soepel aanvoelt. Een goede zeem mag niet te dik en niet te dun zijn. Een te dunne slijt snel en neemt niet voldoende water op. Een te dikke kan niet voldoende water los laten en is moeilijk uit te wringen. Een nieuwe zeem eerst in koud wa ter zetten om de stof, die tijdens 't schuren in de poriën is gedrongen, te verwijderen. Zo nu en dan de zeem in een lauw warm zeepsopje uitwassen en in de open lucht uithangen om te laten drogen. De zeem mag nooit in vochtige toestand worden weggelegd, want dan ontstaat er broeiing en gaat het leer verteren. Dat geldt speciaal voor meneer als hij met zijn auto bezig is geweest. Maar al te vaak laat hij de zeem na gebruik in een prop liggen. Hij beseft ook niet al tijd de juiste functie van de zeem: deze is niet bestemd (zoals spons) om er vuil van de voorruit mee te verwijderen, maar om de ruiten te drogen. Als het glasservies met een zeem wordt afgedroogd, krijgt het glas een kristalheldere glans. Vanzelf sprekend moet dit niet gebeuren met dezelfde lap die voor de ramen is bestemd. Wie zich wil spiegelen in zijn schoenen kan na het uitborstelen het leer opwrijven met een zeem, die natuurlijk niet nat is gemaakt. Het afnemen van stof met een zeem is ook ideaal, terwijl meubels met hoogglans het opwrijven met een zeem Uw interieur wederom glan zend zullen verrijken. Van zeem leer vervaardigt men ook andere artikelen: brillelapjes, inktlappen, zitvlakken in broeken van wielren ners, autohandschoenen, zooltjes voor kinderpantoffeltjes, enz.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 2