WA Al wijse en UncjstRAAtse couRAnt SYSTEEM ZAL OOK IN NIEUWE WIJKEN WORDEN TOEGEPAST Wijkverwarming is in Waalwijk niet meer weg te denken van OPEN OOG KUCHTEN WAALWIJK - Dat de gemeente Waalwijk vooruit strevend is op het gebied van de woningbouw is ieder een bekend. De laatste jaren zijn de woningen uit de grond gerezen en als de gemeente zich niet aan het voorgeschreven aantal behoefde te houden zou de wo ningnood spoedig een halt toegeroepen zijn. Het voor uitstrevende gemeentebestuur zorgt er ook voor dat Waalwijk niet zo maar volgebouwd wordt, maar dat ook het wooncomfort niet iwordt vergeten. En een heel belangrijk onderdeel van het wooncomfort is de Meer voordelen dan andere systemen Niet alleen gemeentewon i ngen Nog 80 woningen verwarming. Sinds vorig jaar september kent deze Langstraatse gemeente wijkverwarming. Een cen traal ketelhuisje in het plan Laageinde zorgt er voor dat 275 woningen, 48 bejaardenwoningen een kerk en straks ook nog twee noodscholen centraal worden verwarmd. Toen Waalwijk met het wijkverwarmings- lan op tafel kwam waren er slechts enkele gemeen- en in Nederland die dit systeem toepasten. In Waal wijk is men zo tevreden over deze wijkverwarming dat ook in andere nieuwe woonwijken dit systeem zal worden toegepast. Modern gebouw -Qxcluóieve ^-lerenktecling WAALWIJK In vier maanden Prijsvraag Prinses Beatrix en Prins Claus verlaten Mexico Minister Vrolijk bezocht Brabant VRIJDAG 22 APRIL 1966 87e JAARGANG No. 31 De Echo van het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) f 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) f 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (by incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" CENTRALE VERWARMING f m (VAN ONZE VERSLAGGEVER) Over de resultaten van dit wijk- verwarmingssysteem spraken wij met wethouder J. v. d. Hoven en de direkteur-gemeentewerken, de heer J. Kobben. Een centraal ver warmingssysteem kende Waalwijk reeds in een aantal flatjes, terwijl gedeeltelijke wijkverwarming in de nieuwbouw van de wijk Besoyen werd toegepast. Waarom dat de ge meente besloot over te gaan tot wijkverwarming, tot groot genoe gen van de bewoners van de be trokken panden, vertelde ons de heer Van den Hoven. „Men kent vier soorten van ver warming: de individuele centrale verwarming, de blokverwarming en de wijkverwarming", aldus wet houder v. d. Hoven. „Het goedkoop ste is vanzelfsprekend de lokale verwarming, terwijl de blokverwar ming weer goedkoper is dan wijk verwarming. De vele voordelen die aan dit laatste systeem zitten hebben het gemeentebestuur ertoe gebracht om te besluiten in nieuwe woonwijken dit soort verwarming aan te leg gen. Of op dit verwarmingssysteem alleen gemeentewoningen worden aangesloten? Neen, ook de eigen bouwers kunnen aansluiten. Uiter aard zijn dan de kosten van aanleg in de woning voor eigen rekening. De huurders van de gemeentewo ningen betalen ruim f 7.- per week De klachtenbeurs voor de verwarmingskosten. Voor f 350.. heeft men dus van 1 okto ber tot 1 mei (van deze datum kan afgeweken worden) verwarming in alle vertrekken. De „eigen bou wers" die aansluiten betalen om en nabij de f 30.- per maand. „Wat ik ook een voordeel vind", aldus de wethouder, „en waaraan men niet altijd denkt is dat wan neer men een woning betrekt die aangesloten is op dit verwarmings systeem, men ook geen kachels be hoeft te kopen. En voor twee be hoorlijke kachels is men toch ook altijd nog zo'n kleine f 1000.- kwijt". Uiteraard is het systeem voor de gemeente nieuw. Hoewel het nu één winterseizoen heeft meege draaid kan een totale conclusie nog niet getrokken worden omdat in de loop van dit jaar nog 80 woningen aangesloten moeten worden. Als dit is gebeurd kan men pasvan een goed fungeren van deze wijkver warming spreken. Toch is men en thousiast over de bevindingen ge durende deze winter. Wethouder van den Hoven ver telde ons dat er weinig klachten zijn binnen gekomen. „Er kan tot 22 graden verwarmd worden en dat is nog al wat. Alleen de gang wordt niet verwarmd. Dit is een rege ringsvoorschrift. Anders zou de af koeling als men van binnen naar buiten gaat te groot zijn. De bewo ners mogen de kraan zo ver open draaien als ze zelf willen. Integen- stelling tot de flats in de Noord straat waar een verbruiksregeling van toepassing is, werken we in het Laageinde met eenheidsprijzen. Er wordt momenteel met olie ge stookt. Het zal echter ook mogelijk zijn later op aardgas over te scha kelen. In iedere nieuwe wijk komt een ketelhuis. Dat maakt het wo nen in Waalwijk aantrekkelijk. Te meer daar ook de particulieren, die geen gemeentewoningen betrekken, hiervan kunnen profiteren", aldus wethouder van den Hoven. Het is duidelijk dat het een wijze stap is geweest van B.enW. om de raad voor te stellen over te gaan op wijkverwarming. Er zijn in Neder land nog te veel gemeentebesturen die het wooncomfort vergeten. Op dit gebied verricht de gemeente De twee ketels met olieverbranders Waalwijk, evenals trouwens ook op ander terrein, baanbrekend werk. Het technische gedeelte van dit wijkverwarmingssysteem bespraken we met de heer J. Kobben, direk- teur gemeentewerken, en de heer B. de Koning, technisch hoofdamb tenaar, onder wiens beheer het ke telhuis valt. In een fraai en hyper modern ketelhuis, gebouwd achter een aantal woningen is de appara tuur ondergebracht, die nodig is om het plan Laageinde te verwarmen. Twee enorme ketels, met een in houd van ÏO.OC'O liter, zorgen er voor dat het water kokend zijn weg door de pijpleidingen, die te- samen ïï;5 km. lang zijn, vindt. Oliebranders voor de tanks aan gebracht zorgen er onder een druk van 24 atmosfeer voor dat per uur max. 24(i kg. verstuifd. Uit 'n olietank met 'n inboud van 100.000 liter wordt de olie naar de verbranders gepompt Men rekent er op dat men 450.0G'0 liter olie per jaar verstookt. De gehele installa tie verbruikt 17.000 kw. stroom per maand. Onder leiding van de heer de Koning waken twee monteurs over de installatie. Een waaksig- naal, bij de monteurs thuis, zorgt er voor dat storingen snel opgelost worden. Doen er zich in de wonin gen lekkages voor of ontstaan er mankementen dan kunnen de be woners een briefje in een zgn. „klachten bus" deponeren. Twee maal per dag wordt deze bus leeg- gehaald. De klachten worden dan terstond onderzocht en verholpen. Het ketelhuis is in goed 4 maan den gebouwd. In deze tijd moesten ook de ketels, tanks, etc. geïnstal leerd worden. Ondanks dit snel- werk klopt alles perfect en ont vangt de gemeente niets dan lof over dit wijkverwarmingssysteem. De spreekbuis in deze is wel de klachtenbus, die als de monteurs hem openen, vrijwel steeds leeg is. Omdat dit systeem zo goed vol doet bereiken de gemeente steeds meer verzoeken van bewoners van andere panden die dit systeem nob niet kennen om ook aangesloten te worden. De heer Kobben zei hier over: „Als de goedkeuring van het departement afkomt zullen naar alle waarschijnlijkheid ook deze woningen aangesloten worden. Een simpele instructie zorgt er voor dat alles snel aangebracht kan worden zodat men niet bang be hoeft te zijn van grote brekerijen en hoge kosten. Steeds meer wijkverwarming in Waalwijk, dat hierdoor ook als woongemeente steeds aantrekkelij ker wordt. OVER HOGE BOMEN GESPROKEN Het is alweer enige maanden geleden, dat ik Uw aandacht vroeg voor het artikel „De Werkkring" uit het MAS-KOMPAS (het schoolblad van de Mater Amabïlisschool te Waalwijk. Misschien is het nuttig even stil te staan bij de antwoorden op de gestelde vraag Wat verwacht je eigenlijk van een goede baas (mevrouw)" De meisjes spraken de volgende verwachtingen uit - dat zij belangstelling tonen; - dat zij je als gelijkwaardig behandelen; - dat zij naast baas ook mens zijn; - dat zij niet laten voelen dat jij 'n onderschikte bent; - dat zij geen onbehoorlijke taal gebruiken; - dat zij niet alleen aan hun rechten maar ook aan hun plich ten denken; - dat zij in hun eisen steeds redelijk blijven; - dat zij geen onderscheid maken; - dat zij ook wel eens belangstellen in persoonlijke zaken; - dat zij tijd en gelegenheid weten te vinden voor een per soonlijk gesprek. In een spiegel bekijken we ons geslaagde of minder geslaagde uiter lijk opdat een ander ons gaat zien. Niet alle opmerkingen van jonge mensen behoeven bedrijfs-sociologisch juist te zijn; wij moeten er ons echter wel in durven spiegelen. We kunnen niet zeaggen maak het optelsommetje en zie daar staat de goede chef. Wel dacht ik dat de enquête ons enerzijds leert, dat een meerdere een open oog moet hebben voor alles wat zijn ondergeschikten be zighoudt, en anderzijds dat de ondergeschikte (en wie is dat niet in zijn leven) weet dat zijn meerdere handelt vanuit zijn menselijke opvattingen die het goede be-ogen. OVER HOGE BOMEN GESPROKEN, wist U dat zij naar een oprechte wind verlangen Namens Bedrijfsapostolaat, Waalwijk e.o. A. Jegens EcMnerrubriek WAALWIJK Het ligt in de bedoeling van de redaktie van de „Echo van het Zuiden" over enkele weken met een wekelijks terugkerende tïenerrubriek te starten. Deze rubriek zal dan als regel in de editie van vrijdag verschijnen. In deze tienerrubriek zal aandacht geschonken worden aan alles wat de tieners en twens interesseert. Ook aan tiener evenementen in midden-Brabant zal in deze rubriek ruime aandacht worden geschonken. In het bijzonder denken wij hier ook aan het nieuws dat de Waalwijkse en Midden-Brabantse Soosen hebben. In dit kader verzoeken wij de bestuursleden van deze soosen en de organisa toren van tienerevenementen contact op te nemen met Peter Gons, re dacteur van de „Echo van het Zuiden". Een tienerrubriek moet vanzelfsprekend een „eigen" naam hebben. Een naam voor deze „Echo-rubriek" die door de tieners kan worden be dacht. De redaktie stelt voor de inzender wiens „tip" gekozen wordt een aantal boeken ter waarde van fl. 25,00 beschikbaar. Inzendingen moeten vóór 30 april binnen zijn zij de redaktie van de „Echo van het Zuiden", Grotestraat 205, Waalwijk. Op de linkerbovenhoek van de env eloppe vermelden „tienerrubriek". Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteren per vliegtuig uit Mexi co vertrokken na vijf wittebroods weken in dit land te hebben door gebracht. Het vliegtuig had New York City als bestemming, op een persconferentie ten huize van de Nederlandse ambassadeur, baron Schelte van Heemstra, verklaarden zij voor 30 april thuis te willen zijn in verband met de verjaardag van de koningin. Eerder had het paar geweigerd mee te delen waar de reis naar toe zou gaan. Prins Claus suggereerde dat zij de komende twee weken wel Hf t ketelhuis van buiten uit gezien eens in Zuid-Afrika zouden kunnen zijn. Over hun verblijf in Mexico ver klaarde prinses Beatrix dat zij zo veel mooie dingen gezien en mee gemaakt had, dat ze niet in staat was er een te noemen. Wel wilde zij beiden Mexico gaarne aanbeve len, aan eenieder die niet weet waar hij zijn wittebroodsweken moet doorbrengen. „Wij zijn op Mexico verliefd geraakt", zo verklaarde de prinses. „Ons verblijf van drie we ken op het eiland Cozumel was prachtig en volkomen rustig. We gingen vissen, zwemmen, water skiën en kruisen met een motor boot. De minister en de Staatssecreta ris van Cultuur, Resreatie en Maat schappelijk Werk, brachten woens dag en donderdag, vergezeld door een aantal hoofdambtenaren van hun departement, een werkbezoek aan Noord-Brabant. Woensdag spraken zij met Gede puteerde Staten over culturele za ken, recreatieve aangelegenheden en maatschappelijk werk. Donderdag werd ten provincie huize besprekingen gevoerd met het dagelijks bestuur van het Streek- orgaan in het Land van Heusden én Altena, donderdagmiddag in het gemeentehuis van Bergen op Zoom met de dagelijkse besturen van de zes gemeenten van het stimule ringsgebied Bergen op Zoom. In het programma was voorts opgenomen een tocht langs de Loonse en Drunense duinen, een kort bezoek aan de Beekse Bergen te Hilvarenbeek en een rondrit door het stimuleringsgebied Bergen op Zoom. i

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1