wAAlwijkse eri LanqstRAAtse couraiu p. kwrt. p.post 3,70 by girobetalbng Jampe Record deelname aan vijfde „Schoen-rally" in Kaatsheuvel top orm NIEUWBOUWPLANNEN IN DRUNEN Bijkantoor in Elshout nog dit jaar open uitsluitend bij Lonen en prijzen Industrie en handel Land- en tuinbouw Investeringen Woningbouw NSU-PRIN Damesmode Tilburg Combinatie v. Beek-Verschuren winnen rit Spaartegoeden 9485 10768 12318 Bankdeposito's 63 290 538 Tegoeden in lopende-rekening 961 1408 1175 Totaal 10509 12466 14031 Voorschotten 4551 5721 7204 Kredieten in lopende-rekening 363 556 625 Totaal 4914 6277 7829 Aantal spaarrekeningen 5975 6727 7183 Aantal voorschotten 572 655 681 Aantal lopende- rekeningen 750 803 826 Aantal leden 604 623 631 Start e GRAT TOP-Fi talogus voor U Piusplein 26-33 - TILBURG Tel. 33080 (04250) officieel TOP-FORM adviseur Uitslag VRIJDAG 22 APRIL 1966 87e JAARGANG No. 31 De ïicho vAn het Zuiöen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 -f 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" 1965 was voor Boerenleenbank Druoen - Elshout gunstig jaar Dönderdag hield de Boerenleenbank Drunen-Elshout haar algemene jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek dat de omzet ook dit jaar- weer een opgaande lijn vertoonde. Vooral ook de uitbreiding van het dienstenpakket heeft er toe geleid dat steeds meer gebruik wordt gemaakt van deze diensten. Ondanks het feit dat Drunen nog maar tien jaar geleden een nieuw bankgebouw kreeg overweegt men thans weer om in Drunen een nieuw en groter gebouw te plaatsen ten einde het juiste dienstbetoon te kunnen geven. De pionnen hiertoe verkeren reeds in een ver ge vorderd stadium en zullen in een volgende vergadering ter tafel worden gebracht. De bouw van een bijkantoor in Elshout is reeds een feit en mien hoopt hiermede dit jaar nog gereed te komen. Ook in 1965 vond de reeds eerder ingezette algemene rentestijging ver der voortgang. Nochthans werd ook in het verslagjaar een onverminderd beroep gedaan op de middelen van onze bank ter financiering van be drijf suitbreidingen, moderniseringen van bedrijven en woningbouwfinan- ciering. Het aantrekken van toevertrouwde gelden vond in 1965 plaats onder toenemende concurrentie-verhoudin gen. De keuze uit de vele spaarvor- men met de daarbij behorende rente vergoedingen welke de boerenleen bank de spaarders kan bieden maak te 'het echter mogelijk de basis van de bedrijfsvoering verder te verste vigen. Hoewel de bedrijfskosten nauw verband houden met de uitbrei ding van de werkzaamheden heeft de voortdurende stijging de volle aan dacht. Tot nog toe, werd de stijging van deze kosten echter ^overtroffen door de toeneming van de rente- en provisiewinsten. Hierdoor is het mo gelijk de statutaire reserve de zo no dige versterking te geven. De voorzitter, de heer C. van Dru nen, hield bij de opening van deze vergadering een algemene besdhou- wing. 1965 was een jaar dat met span ning werd tegemoet gezien. Menig za kenman vroeg zich af of het 'bedrijfs leven de concurrentie met het buiten land zou kunnen volhouden, nu de lonen zo sterk waren gestegen. Ook in kringen van de overheid werd 'be zorgdheid geuit. Maar juist op dit belangrijke punt is de ontwikkeling in 1965 voorspoedig geweest. De af zet van Nederlandse produkten in het buitenland bleef, in onverzwakt tem po stijgen en de dnvoed van buiten landse produkten gaf slechts een ma tige stijging te zien. Het gevolg was dat het in 1964 nog bestaande tekort op de Nederlandse betalingsbalans verdween. Van overbesteding was geen sprake meer. De binnenlandse bestedingen waren 'lager dan de pro- duktie en er ontstond dientengevolge een bescheiden overschot op de beta lingsbalans. De toenemende buitenlandse vraag naar Nederlandse produkten toont aan, dat onze concurrentiepositie gunstig is gebleven. Zij heeft er in grote mate toe bijgedragen, dat de stemming onder de ondernemers in 't algemeen optimistisch kon blijven en dat de investeringen en de produktie bleven toenemen. De toeneming van de vraag had echter eveneens tot ge volg, dat het tekort aan arbeidskrach ten onverminderd bleef bestaan. De aanvragen van werkgevers bij de ar beidsbureaus waren viermaal zo hoog als het aantal werkzoekenden. De daaruit voortkomende druk onder de lonen leidde in 1965 tot een loonstij ging van rond 11 procent. Een zo sterke loonstijging kon niet opgevan gen worden door verhogen van de ar- beidsproduktiviteit; zij veroorzaakte dan ook opnieuw een stijging van de prijzen, vooral van verbruiksgoede- ren. Als wij de prijsstijging op de loonstijging in mindering brengen, zien wij dat de reëe'le lonen in 1965 stegen met rond 4,5 procent. Onder deze omstandigheden kon den de meeste industrietakken hun produktie en afzet verhogen, met na me de chemische industrie, de me taalnijverheid en de produktie van voedings- en genotmiddelen. In de energiesector is de aardgas winning van grote betekenis aan hei worden. Enige takken van industrie die zich al langer in een moeilijke po sitie bevinden, moesten in 1965 hun produktie inkrimpen, met name de produktie van textiel, kleding en schoeisel. De handeldrijvende middenstand en eveneens de dienstverlenende bedrij ven in de middenstand konden pro fiteren van de toenemende koop kracht van het publiek. In vrijwel alle branches namen de omzetten toe. De kleinhandel in voedings- en ge notmiddelen noteerde omzetstijgingen van rond 10 procent ten opzichte van het voorafgaande jaar In de kruide- niersbrache was de omzetstijging in de bedieningswinkels weinig lager dan in de zelfbedieningszaken. Ook de textielhandel boekte omzetstijgin gen van rond 10 procent. Al deze stijgingen zijn echter ten dele - en soms voor een aanmerkelijk deel - terug te voeren op prijsverhogingen. Aangezien het kostenpeil eveneens toenam, mag men uit de gunstige om zetontwikkeling nog niet concluderen tot een verbetering van de winstge vendheid. In het algemeen kan de economi sche situatie voor land- en tuinbouw in 1965 niet onbevredigend worden genoemd, met uitzondering van en kele sectoren en van een aantal be drijven die door wateroverlast werden getroffen. Over enige provincies viel bovendien een schaduw dioor het uit breken van een mond- en klauwzeer - epidemie, waardoor de vleesexport aan banden werd gelegd. Het natte en koude jaar 1965 leende ziCh ove rigens niet voor een in alle opzichten bevredigende produktie. De veehou derijsector zal hiervan tot in het voor jaar van 1966 de gevolgen ondervin den, daar het gewonnen wintervoer overwegend van minder goede kwali teit is, terwijl ook de hoeveelheid in vele gevallen niet toereikend is. Voor de akkerbouwprodukten waren de oogstverwachtingen sleoht, maar het gunstige ilajaarsweer heeft nog veel goed gemaakt. De resultaten in de glastuinbouw lieten te wensen over. De fruitteelt en de vollegrondgroen- teteelt hebben een gunstig jaar gehad. De investeringen zijn in verheugen de mate 'blijven toenemen, ook de in vesteringen in bedrijfsuitrusting. Dit vormt tevens een aanwijzing dat de winsten zich in het algemeen niet on bevredigend ontwikkeld hebben. In de eerste 3 kwartalen bewogen de bruto- investeringen van bedrijven zioh op 'n peil dat gemiddeld 9 procent 'hoger was dan een jaar tevoren. Daar de prijzen van investeringsgoederen min der stegen dan die van verbruiksgoe- deren, betekent dit een aanmerkelijke uitbreiding van de produktiecapaci- teit voor 1966. De toeneming van de investeringen heeft zich vooral in de industrie voorgedaan. De agrarische bedrijven investeer den daarentegen niet meer dan in het voorafgaande jaar. Onze gegevens wijzen erop dat de investeringen in de tuinderij gedaald zijn. De terugslag die de tuinbouw in 1964 en gedeelte lijk ook in 1965 ondervonden heeft zal daaraan wel niet vreemd zijn ge weest. Het komt ons voor dat deze adempauze in het soms stormachtige investeringstempo van de tuinbouw zijn goede kanten heeft. Bij de land bouw in engere zin konden wij in het laatste kwartaal van 1965 een ople ving van de kredietvraag constateren. Vanuit de middenstand ondervond onze organisatie een minder sterke vraag naar crediet dan in het vooraf gaande jaar. In deze sector hebben de boerenleenbanken hoofdzakelijk leningen op lange termijn verstrekt voor de financiering van winkels en andere bedrijfspanden. De krediet verlening in rekening-courant aan middenstanders bleef toenemen. Het onze organisatie wendt voor algeme ne bank-diensten breidt zich gestadig uit. De woningproduktie is in het ver slagjaar hoger geweest dctn ooit tevo ren. Het bedrag van de investeringen in de woningbouw was in dat jaar rond dertig procent hoger dan in het voorafgaande jaar. Er kwamen ruim 114.000 nieuwe woningen gereed en aan het einde van het jaar waren er nog 150.000 in aanbouw. Ter verge lijking diende dat er in het voorgaan de jaar ruim 100.000 nieuwe wonin gen waren klaargekomen. De zeer krachtige stijging van de woningpro duktie is mogelijk geweest door uit breiding van de produktie-capaciteit en ook door een betere organisatie en betere benutting van de bestaande ca paciteit. De bouwwereld werd daarin sterk gesteund door het bouwbeleid van de overheid. Heeft de produktie derhalve een zeer hoog peil bereikt, met de verkoop gaat het de laatste tijd niet zo vlot als voorheen. De oorzaak daarvan ligt in de kapitaalschaarste, die 't voor particulieren moeilijker maakt, 'n woningfinanciering „rond" te krijgen. In onze organisatie is de vraag naar woningfinanciering gedu rende het verslagjaar in stijgende lijn gebleven. De financiële markten bleven ge durende 'het hele verslagjaar krap. Als belangrijkste oorzaken kunnen genoemd worden de toeneming van de omzetten in handel en industrie en de daaruit bestaande geldbehoefte, alsmede de toeneming van de investe ringen in vaste activa. De investering in voorraden bleef in de eerste helft van het jaar daarentegen achter bij de normaal te verwachten omvang. Hierdoor en tevens dioor de invoer van kapitaal kon de rentevoet op de geld- en kapitaalmarkt in deze perio de op ongeveer hetzelfde niveau blij ven, behoudens enige schommelingen. Dit niveau was overigens al hoog; het werd gekenmerkt door een rendement op staatsobligaties van rond 5 3A pro cent. In de tweede helft van het jaar en vooral in het laatste kwartaal ver minderde echter de invoer van kapi- vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 Heuvelstraat H Telefoon 26882 Exclusieve collecties SHAWLS BLOUSES PULLOVERS VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. Zaterdagavond organiseerde de automobielclub „Kaatsheuvel" voor de vijfde maal in successie haar langzamerhand befaamd geworden „Schoen-rally", welke geëindigd is met een overwinning voor de equipe Van Beek-Verschuren uit Eindho ven. De belangstelling van de autosport liefhebbers voor dit grote sportge beuren, welks belangrijkheid ook door de RAC-Z. reeds enkele jaren wordt erkend door het te laten mee tellen voor het kampioenschap van deze zuidelijke afdeling van de KNAC, was ditmaal wel bijzonder groot en het aantal inschrijvingen betekende dan ook een record. In de A-klasse gingen 14, in de B-klas- se 45 en in de C-klasse maar liefst 150 equipes van start. De A- en B-klassers kregen zoals gebruikelijk voor deze categorie 'n kaartleesrit met grensbenadering voorgeschoteld over 175 km., terwijl voor de C-klassers een oriëntatie- rit over een afstand van 115 km. op het programma stond. Vooral de deelnemers aan de kaart leesrit waren unaniem in hun uit spraak, dat deze niet alleen tech nisch uitstekend in elkaar zat, maar ook bijzonder moeilijk was geweest. Het grote aantal strafpunten; is hier van overigens een duidelijk bewijs. Ook de oriëntatierit, en dan speci- taal. Daarentegen nam de voorraad- vorming toe. Vermoedelijk zijn dit de belangrijkste oorzaken - samen met 't blijvend niveau van omzetten en in vesteringen in vaste activa en de hoge overheidsuitgaven - waardoor de ren tevoet in de tweede helft van het jaar een hernieuwde stijging te zien gaf, die het rendement op de nieuw uit gegeven staatsobligaties boven 6 pro cent bracht. De winst was na alle afschrijving f. 15926, - Hiervan werd f. 2000,- uitgeleend als subsidies aan diverse instellingen. De rest werd toegevoegd aan de algemene reserve. De groei van de Boerenleenbank in Drunen komt 'het beste tot uiting in onderstaand staatje met vergelij kende cijfers. Vergelijkende cijfers (in duizenden guldens) 1963 1964 1965 In het 'bestuur kwam geen wijzi ging. Bestuur, C. J. van Drunen, voorzitter A. H. van Herpt, lid G. J. C. van Loon, lid. Raad van toezicht, A. A. P. Kamp, president M. van Sluisveld, lid A. J. Pijnenborg, lid W. van Delft, lid. aal het eerste gedeelte, zat prima in elkaar en verschafte de deelnemers veel sportieve genoegens. Natuur lijk raakten diversen hunner bij de listig opgezette vallen hopeloos in de knoei, maar dat kan vooral aan een tekort aan reglementskennis worden toegeschreven. Aangezien de routebeschrijving verschillende her- oriënteringspunten bevatte, was ie dereen in de gelegenheid, zij het met bijzonder groot aantal strafpun ten, de rit uit te rijden. Om even bij deze strafpunten te blijven, al te opvallend en sterk in het oog lopend was het grote ver schil aan strafpunten in deze cate- gorie tussen de equipes die op de eerste en tweede plaats eindigden en hun directe opvolgers. Vooral, omdat tot deze laatste groep zoge naamde „keien" behoorden, die met alle listen en lagen van dit soort ritten in de loop der jaren door en door op de hoogte en vertrouwd zijn geraakt, zodat er heel wat moet ge beuren om deze geroutineerde en voorzichtige vossen te strikken. Wij hebben dat zaterdagavond persoon lijk mee kunnen maken en consta teren toen de heer en mevr. van de Ven uit Loon op Zand ons welwil lend een plaatsje in hun wagen gun den, waarvoor wij hen natuurlijk zeer erkentelijk waren. Wat voor ons gesneden koek leek in de be schrijvingsroute, daar gingen zij er eens rustig voor zitten, hanteerden 't reglement, raadpleegden hun ge heugenknobbel onder het mompe len van „hoe zat dat ook weer" of „we hebben dat al eens eerder mee- gemaakt", om dan plotseling reso luut het stuur om te gooien en en kele kilometers terug opnieuw- te beginnen op gevaar af te laat aan de tijdcontrole te arriveren. Maar het volgende moment klonk dan een triomfantelijk „zie je nou wel" bij het ontdekken van een controlepost. Ze waren er lekker niet in „geston ken". Desondanks liep ook deze uit geslapen équipe een behoorlijk por tie strafpunten op, maar zij smaakte echter de voldoening als de bestge- plaatste van de A.C.-Kaatsheuvel in dit sterk bezette veld te eindigen. Nadat om zeven uur de A-klasse op het parkeerterrein van De Efte- ling, als het ware geruisloos was ge- Bekijk de complete TOP-FORM collectie 1966 van alle kanten I Direct doen... stuur een kaartje ot kom even langs: u krijgt de fraai geïllustreerde meubelcatalogus ge heel gratis. start, begon om 8 uur de grote bedrijvigheid toen de B- en C-klas sers letterlijk en figuurlijk de duis ternis werden ingestuurd. De route van de. oriëntatierijders leidde eerst door Kaatsheuvel, waar onze équipe bij het Ariënsplein al meteen ach terdochtig werd. Voort ging 't naar Waalwijk, waar beangstigend veel tijd besteed werd in de buurt van de Molenstraat en een wir-war van straten nog eens en nog eens werd „genomen". Daarna ging het via Baardwijk langs het kanaal over 'n bar stuk weg, die ons uitermate ge schikt leek om nieuwe wagens op hun veren en assen te testen. Over de brug trokken we de duisternis in richting' Doeveren, waar op een even duister punt een eenzame con trolepost door velen werd gemist. Vervolgens ging het terug naar Nieuwkuyk op Helvoirt aan, waar enkele listig opgezette fuiken uitno digend stonden te wachten, om ten slotte via Udenhout met een door velen genegeerde uitschieter naar Bos en Duin bij de tijdcontrole in Loon op Zand te belanden. Het eer ste deel zat er op. Na Loon op Zand geheel doorkruist te hebben, beland den we op het geliefde munitieter rein, dat echter geen problemen op leverde. Die dienden zich wel na De Moer bij de Heibloem aan, waar on ze équipe naarstig aan het „stude ren" ging. Het werd een wikken en wegen en toen stoven we op Til burg aan, waarbij we voldoende tijd kregen om een appeltje soldaat te maken. In de textielstad waren weinig moeilijkheden, maar toch moest onze équipe nog even terug om een vergissing te herstellen, die de burger weer moed gaf. Na Til burg ging het met een stevig vaar tje naar Dongen, dat bezaaid was met vraagstukken. Bij het punt „voor verkeersbord aanduidend o.a. verboden voor vee rechts", op welk bord alleen „voetpad" stond, was 't een gedrang van je welste. Nadat we Dongen en Dongesevaart „ge daan" hadden, schoten we weer de duisternis en de mist in door het polderland op Capelle aan, om ten slotte de finish bij De Efteling te bereiken, waar we na een zitje van vier en 'n half uur met moeite onze stijf geworden botten uit de wagen wisten te wurmen. Onze conclusie na afloop: lof voor de uitzetters, hulde ook voor de organisatie wel ke tot in de perfectie verliep en die de deelnemers ongetwijfeld verlan gend zal doen uitzien naar de „Schoen-rally" van het volgend jaar. Tenslotte geven we dan de voor lopige uitslag, zoals die door de re kenkamers na een hele nacht zwoe gen werd vastgesteld. A-klasse: 1. v. Beek-Verschuren, Eindhoven, 404 strafpunten; 2. Verbunt-Jetten, Tilburg-Boxmeer, 445 p.; 3. Hough - v. Loenhout, Bergen op Zoom, 469 p.; 4. Adriaansen-Walthuis, Eindho ven, 555 p.; 5. Haans-Rubingh, Til- burg-Son, 587 p. B-klasse: 1. Hartman-v. d. Brand, Bergen op Zoom, 635 p.; 2. Buijs-Buijs, Bergen óp Zoom, 669 p.; 3. Bartelen-Groen, Bergen op Zoom, 738 p.; 4. v. Tiel- Stockx, Bergen op Zoom, 740 p.; 5. Smulders-Torremans, 746 p, C-klasse: 1. de Vries-de Vries, Tilburg, 35 p.; 2. v. Berkel-de Vries, Tilburg, 122 p.; 3. v. Zeeland-v. Bakel, Oss 235 p.; 4. v. d. Putten-v. Gennip, Haar lem, 238 p.; 5. v. Wanrooij-Krol, Dongen, 297 p.6. v. d. Aa-v. Delft, Elshout-Drunen, 305 p.; 7. hr. en mevr. v. d. Ven, Loon Zand, 311 p.; 8. Oostlander-Bongaarts, Rotterdam, 322 p.; 9. v. Dommelen-de Jong, Sprang-Capelle, 323 p.; 10. v. Ber- kel-v. Lieshout, Tilburg, 353 p.; 11. Lont-de Kort, Tilburg-Kaatsheuvel, 358 p.; 12. Klerx-Klerx, Drunen, 366 p.; 13. Schouten-Schouten, Waalwijk 380 p.; 14. heer en mevr. Schoen makers, 386 p.; 15. v. Beek-v. Beek, Sprang-Capelle, 419 p.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5