w^Alwijkse en UnqstRAatse couRant Spaanse operatie kostte Amerika 80 miljoen dollar Gemeentelijke Sociale moet uitgebreid Werkplaats worden Jan Genuït bij drukkerij met pensioen Antoon Tielen DE BOM VAN PALOMARES Agenda vergadering gemeenteraad Waalwijk NIEUWE PLATTEGROND WAALWIJK Geruchten Ogen vragen brillen van STASSAR Amerikaanse en Süaanse autoriteiten konden net voor Pasen een zucht van verlichting slaken. „La Bomba" was terecht. Bijna drie maanden lang waren speur tochten en bergingsacties door gebrek aan middelen en doodgewone pech tevergeefs gebleven. De wereld wachtte gespannen af. Het is een afgrijselijk idee te weten, dat dicht onder een bevolkte kust op de bodem van de zee het verschrikkelijkste wapen, dat de mens ooit heeft gemaakt, een waterstofbom, verloren ligt. Een bom, die krachtig genoeg is om in één felle licht flits alles te verwoesten binnen een gebied, dat even groot is als bijv. de Nederlandse provincie Utrecht. Bom had provincie Utrecht kunnen verwoesten Alles op alles Beproeving NSU-PRiN Huurders van gemeentewoningen krijgen brochure Door directie en personeel vrijdag hartelijk gehuldigd Koninginnedag nationale programma's op de televisie MAANDAG 25 APRIL 1966 87e JAARGANG No. 32 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10+ 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (by incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Figuurlijk barstte de bom op 17 januari, 's ochtends even voor half elf. En nog dankte iedereen de he mel, dat het wapen niet letterlijk uit elkaar vloog. Een Amerikaan se B-52 straalbommenwerper bot ste op dat moment enkel kilometers van het Spaanse dorpje Palomares tegen een tankvliegtuig van de A- merikaanse luchtmacht. Een ont zettende explosie volgde. Beide toestellen vlogen in brand. De brok stukken kwamen verspreid over een groot gebied op het land en in zee terecht. Vissers zien hoe witte en rode parachutes naar beneden komen. Zij redden vier geschokte piloten uit het water. De Amerikaanse vlie gers zijn zwijgzaam. Twee dagen later blijkt waarom. Een kompleet leger van Amerikaanse militairen verschijnt. Zij hebben vreemde ap paraten bij zich. Geigertellers, in strumenten waarvan nog geen boer in Palomares ooit heeft gehoord. Maar het gerucht begrijpt iedere boer: „radio-actief, levensgevaar lijk". Het is niet alleen een ge rucht. Een Spaanse funktionaris en twee boeren worden naar een gespecialiseerde kliniek in Duits land gebracht. Zij zijn besmet. De Amerikaanse luchtmacht heeft zich nu bij Palomares gevestigd. Een groot tentenkamp is opgezet. De bevolking wordt nauwlettend on derzocht. Evenals de grond. De bo venlaag van de grond wordt zelfs verwijderd om op een veilige plaats in zee te worden gestort. De geruchten gaan verder. De bommenwerper zou vier waterstof bommen aan boord hebben mee gevoerd. De modernste wapens, die Amerika bezit. Drie zijn er terug gevonden. Zwaar beschadigd. Zij zijn de schuldigen voor de lichte radioactiviteit. De vierde bom is zoek. Amerikaanse en Spaanse woordvoerders zwijgen voorlopig als een graf. Zij kunnen het ech ter niet volhouden als voor de kust een ware Amerikaanse armada ver schijnt. Het zijn eenheden van de Amerkaanse Zesde Vloot. Tenslot te komt de verklaring: de vierde bom ligt ergens op de bodem van de zee. Om deze op te sporen zul len twee speciale onderzeeboten uit de VS worden overgebracht. De Amerikanen zullen alles op alles zetten om de verloren bom te bergen. Rusland heeft inmid dels zijn propagandamachinerie op volle toeren gezet en geeft een of ficiële verklaring uit, waarin het „maatregelen tegen het zoekraken van atoomwapens" vraagt. Het drama schijnt dan pas goed te beginnen. Na lang zoeken weet een van de speciale duikboten, na twee maanden, de bom op te spo ren en te fotograferen. Het wapen, een onschuldig uitziende glinste rende buis van drie meter lengte en een grootste dikte van tachtig centimeter, ligt op een rotshelling, 750 meter onder de oppervlakte. Tevergeefs proberen de Amerika nen enkele malen een kabel om de bom te bevestigen. Telkens als er getrokken wordt, breekt de kabel. In het dorp Palomares begint men inmiddels te wennen aan de zenuwachtige Amerikanen. Het ge vaar van de bom, die bij haar ont ploffing een groot deel van Spanje zou vernietigen, lijkt vergeten. Hebben de Amerikanen niet ge zegd, dat de bom niet kan ontplof fen? De dorpelingen strijken gre tig de dollars op, die de Amerikaan se soldaten betalen voor het fruit en het weinige vertier, dat zij ont vangen. De commandant van de Amerikaanse eenheid oorlogssche pen en bergingsvaartuigen, Admi raal Guest, kijkt met de dag zor gelijker. Hij wordt door tegenslag geplaagd. Zijn laatste redmiddel is een vreemdsoortig onderwater- tuig, de „Curv", een apparaat, dat de Amerikaanse Marine gebruikt om oefentorpedo's op te pikken. Maar de electronisch bestuurde „Curv" is gebouwd voor een diep te van niet meer dan 600 meter. Zijn grijparmen zijn te klein om de bom te kunnen omvatten. Haas tig wordt de onderwaterrobot om gebouwd. De laatste beproeving van de geplaagde admiraal (en van de Spaanse en Amerikaanse autoritei ten) begint woensdagochtend 6 a- pril in alle vroegte. Toen gleed de omgebouwde „Curv" naar beneden, bestuurd door vaardige handen aan boord van het bergingsvaartuig „Petrel". Televisiecamera's volg den wat onder de zee-oppervlakte gebeurde. De tentakels van de ro bot glijden om de bom. Heel voor zichtig. Het wapen ligt op de rand van een diepe kloof. Wanneer de ruizend kilo zware bom verder glijdt, zal zij nooit meer gebor gen kunnen worden. Langzaam, centimeter voor centimeter, begint de „Curv" te trekken. Zesendertig lange uren zal de operatie duren. Pas als de bom op het dek van de „Petrel" ligt, zucht de admiraal: „Het is voorbij". Washington is dan al op de hoogte gesteld. Het bevel komt, de bom aan de pers te tonen. Verbaasde fotograven zien de uiterlijk zo on schuldige, reuze sigaar. Een heel klein deukje aan de voorkant is de enige beschadiging. In Washington is men opgelucht. De deuk in het Amerikaanse prestige had gemak kelijk heel wat groter kunnen zijn. Nu slechts een gat in de marine- beurs. Elke dag zoeken vroeg één miljoen dollar. vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 WAALWIJK Donderdag 28 april komt de raad van de gemeen te Waalwijk ten gemeentehuize bij een voor de maandelijkse vergade ring. De agenda luidt als volgt: 1. ken. Behandeling ingekomen stuk- 2. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 2.890, voor de aankoop van 2 fittersaan- hangwagens. 3. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 20.000, ten behoeve van de voorbereiding van de bouw van een gebouwen complex voor de gemeentelijke licht- en waterbedrijven. 4. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 112.225,- ten behoeve van de uitbreiding van het gebouw voor de gemeentelijke sociale werkplaats én van een kre diet van 25.000,voor de inrich ting daarvan. 5. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 10.100, ten behoeve van de aanschaffing van een persluchtinstallatie voor de gemeentelijke sociale werkplaats. In de vergadering van 27 juli '61 werd door de raad een krediet ge voteerd, groot ƒ238.400,—, voor de bouw van de Gemeentelijke Sociale Werkplaats aan de Prof. Mincke- lersweg, welk gebouw op 30 sep tember 1963 in gebruik werd geno men. Bij 'de conceptie van het gebouw 15 April 1.1. was het 52 jaar ge leden dat de heer Jan Genuit te Sprang bij ons bedrijf in dienst kwam. Bij zijn 40-jarig jubileum werd hij koninklijk onderscheiden. Als 13-jarig jongmens stapte hij ons bedrijf binnen in de werkelijke zin van 't woord, want tal van jaren heeft hij de route naar Waalwijk v.v. te voet afgelegd; men moet daarbij in acht nemen dat de werk tijden zo tussen 6 uur en 8 uur la gen, maar of hij te voet kwam of later op een slecht vehikel of ten slotte op een goede fiets, nooit is hij een minuut te laat gekomen of te vroeg vertrokken. Wel een zeld zaam feit, vooral als men de hui dige werktijden en het verlet be kijkt. Hij kwam als leerling-zetter, werd volledig zetter en toen de eer ste zetmachine in latere tijden haar intrede deed in ons bedrijf, is hij de eerste machinezetter geworden en heeft zijn taak in deze afdeling steeds met de meeste nauwge zetheid vervuld, maar ook met een toewijding, die men niet gemakke lijk meer zal vinden. Wat er ook om hem heen gebeurde, hij stoorde zich daar niet aan, maar ging on verdroten voort aan z'n machine. Daarvoor zijn wij hem in elk op zicht grote dank verschuldigd en wensen hem gaarne een welver diende rust met z'n echtgenote en kinderen, welke laatste hij tot zulk een keurige staat heeft weten op te voeden. Ook de gemeente Sprang-Capelle heeft hij met al z'n krachten ge diend als lid van de gemeenteraad, in tal van gemeenschappelijke en kerkelijke organisaties, zodat de ge meenschap Sprang-Capelle hem ook zeker daarvoor hartelijk dank zal weten' en aller hoogachting en waardering terecht geniet. Jan Genuït Vrijdagmorgen om elf uur werd de heer Jan Genuit in het bedrijf gehuldigd. De heer J. Tielen oud ste firmant van de drukkerij Tielen en hoofdredakteur van De Echo van het Zuiden, dankte de scheidende functionaris voor alles wat hij voor het bedrijf had gedaan. „U bent de zesde die meer dan vijftig jaar bij ons bedrijf hebt ge werkt en dat wil heel wat zeggen" aldus de heer Tielen, die zei, de heer Genuit altijd gewaardeerd te hebben voor zijn plichtsbesef en verantwoordelijkheidsgevoel. De heer Tielen overhandigde hem een enveloppe met inhoud en een fruitmand voor diens echtgenote. De chef van de technische afde ling, de heer B. Bergmans, sprak waarderende woorden tot de schei dende functionaris en overhandigde hem een cadeau namens het tech nisch personeel. Tot slot dankte de heer Genuit allen voor de hartelijke woorden en de cadeaus. Het personeel bleef daarna nog geruime tijd bijeen om een heildronk op de heer Genuit uit te brengen. werd uitgegaan van een capaciteit van 75 arbeidsplaatsen. Hoewel dit aantal arbeidsplaatsen op dat mo ment alleszins reëel was, is geble ken, dat de werkelijke capaciteit zeker niet meer dan 65 bedraagt. De huidige arbeidsbezetting be draagt evenwel 73 werknemers, het geen tot gevolg heeft, dat o.a. de cantine, het magazijn en vaak ook de dokterskamer als werkruimte moet worden gebruikt. Te verwachten valt, dat in de naaste toekomst het aantal aanvra gen om plaatsing op de werkplaats in belangrijke mate zal toenemen. De eerstkomende jaren moet op een toename van het aantal tewerk - gestelden worden gerekend met naar schatting 40 personen. Tenein de deze mensen te kunnen plaatsen dient de huidige capaciteit van het gebouw van 65 arbeidsplaatsen te worden opgevoerd tot 105. Uit het vorenstaande kan worden geconcludeerd, dat, teneinde aan deze 40 personen werk te verschaf fen, een uitbreiding van de Ge meentelijke Sociale Werkplaats noodzakelijk moet worden geacht. In dit verband zij tevens ver meld, dat dezerzijds reeds geruime tijd besprekingen gevoerd worden met de Rijksconsulent voor Com plementaire Sociale Voorzieningen in Noord-Brabant om te komen tot de toepassing van de zgn. G.S.W./ B-regeling. Deze rijkssubsidierege ling vindt toepassing ten aanzien van personen, die practised nimmer in het vrije bedrijf werkzaam zijn geweest en waarvoor op medische of sociale indicatie een bepaalde ar- beids-training wordt voorgeschre ven. Na verloop van tijd kunnen deze personen in het arbeidsproces onder beschuttende omstandigheden (A-regeling) worden ingeschakeld. De hier bedoelde „B-regelings- moet volkomen separaat van het overige deel van de werkplaats worden gehouden, zodat terzake spe ciale voorzieningen moeten worden getroffen. Door de dienst van gemeentewer ken is in nauw overleg met de di rectie van de gemeentelijke sociale werkplaats, een verbouwingsplan opgesteld. De op deze aanbouw be trekking hebbende kostenbegroting is groot 112.225,welk bedrag dient te worden verhoogd met de inrichtingskosten ad 25.000, waarin is begrepen 6.000,voor het aanbrengen van verplaatsbare scheidingswanden, alsmede 'n kas- tenbatterij, in eigen beheer uit te voeren door de betrokken werk plaats. B. en W. stellen de raad voor een krediet van 137.225,te willen voteren voor de uitbreiding van de sociale werkplaats. Op initiatief van de afdeling Voorlichting van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en mede in opdracht van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten, het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting, de Nationale Woningraad en de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren wordt door het Bouwcentrum te Rotterdam een boekwerkje uitge geven „Hoe onderhoud ik mijn huis?", dat een leidraad beoogt te zijn voor de bewoners van wonin gen over het onderhoud van hun huis. Het komt B. en W. gewenst voor meergenoemde leidraad te versprei den onder alle huurders van ge meentewoningen. Verwacht mag worden, dat de verspreiding van dit werkboekje onder de genoemde huurders mede zal bijdragen tot een goed en ver antwoord onderhoud van de wonin gen, zowel in het belang van de huurders, als van de gemeente. De prijs bedraagt bij een afname van 200 exemplaren of meer 1,60 per stuk. Voor de verspreiding on der de hiervoor in aanmerking ko mende huurders zullen 2000 exemplaren benodigd zijn, zodat de totale kosten kunnen worden ge steld op 3.200, In de vergadering van 26 septem ber 1963 werd besloten een krediet van 1.050,beschikbaar te stel len voor het doen vervaardigen van een aantal plattegronden van de stad. Het is B. en W. intussen geble ken, dat voor deze plattegronden grote belangstelling bestaat. Als gevolg van de zeer snelle uit breiding van de gemeente, is deze 6. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 3.200, voor de aanschaffing van 2000 bro chures „Hoe onderhoud ik mijn huis?" 7. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een krediet van 6.100, voor de vervaardiging van 5000 plattegronden van Waalwijk. 8. Voorstel tot intrekking van 't raadsbesluit van 7 februari 1966 tot aankoop van grond, gelegen ten oosten van de Sprangseweg onder de gemeente Sprang-Capelle, van J. J. C. A. de Graaf en tot beschik baarstelling van een krediet van 12.240,voor een aan M. Kuys- ten te betalen pachtbeëindigings- vergoeding. 9. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen ten zuiden van de Groenewoudlaan, van L. H. van Heesbeen. 10. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen ten noorden van de Drunenseweg, van C. P. Hessel- berth. 11. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen achter 't pand Gro testraat 38, van J. G. de Louw. 12. Voorstel tot verkoop van bouwterrein, gelegen in het plan Laageinde, aan de N.V. Cordam. 13. Voorstel tot ruil van gemeen tegrond, gelegen ten noorden van de Burgemeester de Goeylaan, te- I gen een strookje grond, gelegen aan de hoek van de Van Lo venlaan en de Loeffstraat, eigendom van A. F. P. Pullens. 14. Voorstel tot het beschikbaar- stellen van een krediet van 23.000 in verband met de beëindiging van de exploitatie van een cafébedrijf aan de Stationsstraat door J. J. M. van Engelen. 15. Wijziging begroting. AAAAAAAAAAAAAAAAAWAAAA^ plattegrond niet meer in overeen stemming met de bestaande toe stand. Het is daarom gewenst een nieuwe plattegrond van onze stad te doen vervaardigen. Het teken werk voor de nieuwe plattegrond kan door de dienst gemeentewerken worden verzorgd. Deze nieuwe uitgave zal aan de voorzijde aangeven de bestaande straten, nieuwe pleinen, bedrijven, bijzondere gebouwen enz., terwijl aan de achterzijde van de kaart een straatnamenregister zal worden op genomen. Het geheel zal in kleuren rood, blauw en groen worden ge drukt op een formaatvan 55 cm. bij 70 cm. De kosten van het vervaardigen van deze nieuwe plattegrond in totaal zullen 5000 exemplaren wor den gedrukt worden geraamd op 6.100,inclusief de kosten van het tekenwerk. B. en W. stellen de raad voor een krediet ad 6.100,voor dit onder- werpelijke doel beschikbaar te stel len. De plattegronden zullen o.a. mede in het kader van de bevorde ring van het vreemdelingenverkeer worden verstrekt tegen de prijs van 1,25 per stuk, terwijl daar naast deze kaarten ook zullen wor den gebruikt door onze gemeente lijke diensten en bedrijven, alwaar zij in een werkelijk bestaande be hoefte voorzien. Op Koninginnedag - zater dag 30 april - zendt de NTS op Nederland I en II nationale programma's uit. Op Neder land I wordt dit programma om 10.20 uur ingezet met een gelukwens van de regering, uitgesproken door dr. L. J. M. Beel, vice-president van de Raad van State. Daarna volgt van 10.25 tot 11.45 uur een rechtstreekse reportage uit Soestdijk van het traditionele défilé voor het paleis. Van 15.00 tot 17.30 uur komt de jeugd volop aan haar trek ken met achtereenvolgens het jeugdspel „De verloren trouw ring" van Jan Staal, dat wordt opgevoerd door de toneelgroep Arena, een beatshow uit de serie „Hollywood a Go Go" en tenslotte is er dan nog „Alle maal malligheid", het zevende deel uit de serie „Hiep, hiep voor Swiep", waarin Swieber- tje weer vemakelijke avontu ren beleeft. In de vooravond kan men o.a. kijken naar de documen taire „Enzovoort, enzovoort, enzovoort", waarmee men wat inzicht wil brengen in het in de aanhef van ieder Konink lijk Besluit driemaal herhaal de „enzovoort". Het avondpro gramma bevat voorts de finale van „Interland", een serie van zeven wedstrijden in de tele visiespelcompetitie Nederland- België en „Ik hou van Hol land", 'n fleurig boeket lied jes van eigen bodem voor een feestelijke dag, aangeboden door een groot aantal Neder landse vocalisten. Nederland II komt om 19.30 uur in de lucht met een sa menvatting van een half uur van de op Nederland I uitge zonden reportage van het dé filé voor Paleis Soestdijk. Het avondprogramma bestaat ver der o.a. uit „Hermelijn voor een Stadhouder" - een gedra matiseerde documentaire over koning-stadhouder Willem III - het programma „Mies en scène" en het detectieve-spel ,,De man in kamer 17", waar in super detectieve Oldenshaw samen met zijn medewerker Dimmoch zaken oplost, waar de politie niet uitkomt

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1