Nederland weer door E.E.G. gewaarschuwd I Jampe Dixieland-mis op 30 april in Vredeskerk Tilburg Weinig belangstel ling voor Beat mode-show Abonneert U op dit blad Smid je Verholen en de strijd tegen Mars Aan levensverzeke ringen in 1965 evenveel gesloten dan in 1964 NATIONALE PRIMEUR 2 DP. ÉCHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 25 APRIL *66 2 Economie moet beter geteugeld worden Produktiviteit Raad Heusden vergadert Natiosiale onderwijs tentoonstelling was groot succes Spionnen opereren in Den Haag Damesmode Tilburg Bij huwelijk van leider South Jazz Band Ctemmunity-singing m»IIJU I—IIMllllw—Hf M— De Europese Commissie is van mening, dat in Nederland de econo mische teugels nog niet strak ge noeg worden gehouden. Zij schrijft in het jongste kwartaalbericht over de economische toestand in de „zes". Herinnerand aan de in december gedane suggestie tot beperking, zegt de Europese Commissie, dat „de be tekenis daarvan op zijn minst ge nomen nog groter is geworden. De bestaande stabilisatietendeties van de prijzen en kosten zijn namelijk nog te zwak om van een stabilisatie- politiek te kunnen afzien". De commissie meent, dat daarbij de politiek van de openbare finan- - ciën op de voorgrond moet blijven staan, waarbij zou moeten worden gelet op een strikte beperking van de expansie van die uitgaven, wel ke direct of indirect het verbruik bevorderen. „Nog steeds schijnt de impuls van de begroting op de con junctuur zij het half zo sterk als het vorige jaar te groot te blij ven om het doel van een voldoende snelle stabilisatie van het prijs- en kostenniveau verenigbaar te zijn". Indien geen begrotingspolitiek in Nederland kan worden gevoerd, die beter aan de vereisten van de sta- bilisatiepolitiek voldoet, zou het vol gens de Europese commissie van grote betekenis zijn via de inko menspolitiek een voldoend rem mend effect op de expansie van het nominale loon- en salarisinkomen en het verbruik bereikt zou kun nen worden. Bij de hernieuwde afsluiting van de c.a.o.'s is er weliswaar een De raad van de gemeente Heus den komt op 29 april in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt: Beëdiging nieuw benoemd ver klaard raadslid, de heer Van He- mert. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot: a. wijziging van de verordering op de heffing van straatbelasting; b. wijziging van de verordering op de heffing van rioolbelasting; c. wijziging van de verordering op de heffing van legesgelden en rechten voor de burgelijke stand; d. wijziging van de verordering reinigingsrechten e. wijziging van de verordering op de heffing van havengelden; f. verhoging minimum-recht voor zandtrechters; g. verhoging huur perceel ha venterrein aan gebr. van Hooft; h. wijziging verordering heffing hondenbelasting i. vaststelling huur sportterrein Oudheusden; j. invoeging begrotinspost „winst gasfabriek" ad. f 16.000,- k. verlaging van de begrotings post „subsidie Kruisverenigingen" met f 4.800.- 1. schrapping post „subuidie Stierenverenigingen" ad. f 180.- m. verhoging post „staangelden kermis" met f 1.80-0.- n. aankoop motormaaier; o. aanstelling van een tuinman, p. kredietverlening aanleg par- keeplaats Oudheusden. Voorstel-tot verkoop woningwetwo ning Oudheusdensestraat 45 aan de heer M. P. van Bladel en pand Ju- lianastraat 15 aan de heer A. M. Kivits. zekere matiging van de toekom stige jaarlijxse loonstijgingen te constateren, maar daar staat tegen over dat zij prijsindexclausules be vatten en vooral, dat de jaarlijkse loonstijgmgspercentages nog steeds ver boven ae te verwachten pro- duktiviteitsstijging liggen, aldus het rapport. Naar de mening van de Europese Commissie zou het beter zijn het eens te worden over een loonont wikkeling op korte termijn, dan zich voor jaren vooruit vast te leggen zonder dat van de zijde van de overheid concepties bestaan over de economische ontwikkeling op lan gere termijn en de daarbij aange paste economische politiek. Het rapport geeft echter toe, dat een op korte termijn op kosten- en prijsstabilisatie gerichte inkomens politiek nauwelijks kan functione ren zolang de arbeidsmarkt te zeer gespannen is. Als één van de ande re midddelen wordt een verscher ping van de geld- en kredietpolitiek genoemd. De commissie waarschuwt tenslotte, dat „er rekening mee moet worden gehouden dat de economi sche expansie op zekere dag zeer in gevaar zal worden gebracht indien de inflatoire prijs- en kostenontwik keling niet beter wordt beheerst". De Nationale Onderwijs Tentoon stelling, welke van 14 tot en met 20 april in de Julianahal op het Croeselaanterrein te Utrecht werd gehouden, is naar de mening van het merendeel der exposanten een succes geworden. Het aantal bezoekers, dat geregis treerd werd, was opvallend hoog, voornamelijk afkomstig uit onder wijskringen. Zakelijk gezien, verklaarde ruim 75% van de exposanten tevreden te zijn met de behaalde resultaten; slechts 100% van de standhouders was van mening dat deze Tentoon stelling niet geheel aan hun ver wachtingen had voldaan. Ruim 90% van de deelnemers vond het tijdstip van de Tentoon stelling (in de Paasvakantie) gun stig. Tijdens de Tentoonstelling werd in de gehoorzaal van de Irenehal door deskundigen dagelijks een aan tal voordrachten gehouden over o.m. „scholenbouw", „geprogram meerd onderwijs" en „het kind met leer- en opvoedingsmoeilijkheden". Voor deze voordrachten bleek een bijzonder grote belangstelling te be staan. In totaal woonde 30% van 't aantal tentoonstellingsbezoekers deze voordrachten bij. Met de betrokken organisaties zijn nu reeds besprekingen gaande over de opzet en organisatie van de volgende Nationale Onderwijs Ten toonstelling, waarbij gedacht wordt aan een verdere uitbreiding met name in de sectoren V.H.M.O. en Nijverheidsonderwijs. Gebleken is, dat, wat de zakelijke aspecten betreft, ook van de zijde van de uitgevers van schoolboeken e.d. een grote belangstelling voor de komende Nationale Onderwijs Tentoonstelling bestaat. UITSLAGEN „COWA" ZOMERAVOND- TAFELTENNISCOMPETITIE Pool A. A.S.D.V.Lederleeuw 91 P.V.N Br. 2—P.D.V. 2 8—2 Pool B. A.S.D.V. 2—P.V.N. Br. 1—9 Cowa 2Landis en Gyr 73 Dames: P.V.N. Br.—A.S.D.V. 4—6 Cowa—RKC 2 10—0 Cowa 2—RKC 1 7—3 FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door: Emily Grant 9. Arlotti overwoog, zei toen: „Dat kon best zijn, want wie anders was die dag van mijn uit- en thuis-zijn op de hoogte? Hoe dit zij, vroeger dan ik gedacht had, omstreeks twee uur, kwam ik door een zij-ingang het hotel weer binnen. Ik ging naar mijn kamer, en vond daar, wat Vera en jij later vonden. Een van mijn eigen mensen. Ik nam zijn papieren mee en zorgde voor een paar papieren gegevens, die de man inlijfden bij de vijand. Ik kon n.l. geen publiciteit hebben en op grond van mijn papieren-goochel toer zou de politie.wel, je be grijpt het, een spoor is gauwer ge maakt dan gevolgd, maar op de grond vond ik een stukje papier met het bekende raadseltje in ro de inkt. Ik copieerde het en legde het afschrift op tafel, voor jou, Laaghuis. Het origineel bewaarde ik. Jij hebt het afschrift vernie- Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 Exclusieve collecties SHAWLS BLOUSES PULLOVERS VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN makeD enz. De firma Cunen uit Waalwijk or ganiseerde donderdagavond in de „Gecroonde Leersse" een BEAT- modeshow, die echter slechts wei nig belangstelling trok. De oorzaak hiervan moet echter worden gezocht in het feit, dat ve len in de mening verkeerden, dat deze show pas volgende week zou plaats vinden. Ter afwisseling was er een ta lentenjacht georganiseerd, waarvan Wim Hens uit Waalwijk winnaar werd. De uit 4 man bestaande beat- groep „The Untouchables", even eens uit Waalwijk behaalde de tweede prijs met een vertolking van twee liedjes van Adamo. De derde prijs ging naar het trio „The Young Hearts, uit Kerkdriel en de vierde prijs naar Elly Rom- bouts uit Kaatsheuvel. Wat de BEAT-modeshow betreft de tienercreatie's brachten de zaal herhaaldelijk in verrukking. Spe ciaal door de vaak geraffineerde jurkjes, de guitig afgezette rokjes en de gestreepte pantalons. De re genmantels stonden geheel in de Op-artstijl terwijl ook tienerheren- kleding een groot aandeel had in deze show. De show stond onder leiding van de ontwerper Frank Roy uit Den Haag en werd door vier manne quins charmant gebracht. Tot slot van de avond werd door deze vier mannequins de „Sirtaki" gedanst, welk nummer buitenge woon in de smaak viel, hetgeen bleek uit het hartelijk applaus. Geschat wordt dat in 1965 nieu we levensverzekeringen zijn afge sloten tot een totaal verzekerd be drag van 10,4 miljard gulden. Uit dit voorlopige cijfer, dat door het Centraal Bureau voor de Statistiek bekendgemaakt is, blijkt dat de be langstelling voor het sluiten van levensverzekeringen verleden jaar even groot geweest is als in 1964. Het totale bedrag, waarvoor de Ne derlandse bevolking verzekerd is, wordt per einde 1965 op 66 miljard gulden geraamd. Wat de belangstelling voor het sluiten van nieuwe verzekeringen betreft, merkt het Bureau Voorlich ting Levensverzekering op, dat de jaren 1964 en 1965 moeilijk verge lijkbaar zijn. In 1964 hebben zich nl. enkele omstandigheden voorge daan, die het sluiten van verzeke ringen sterk gestimuleerd hebben. Genoemd kunnen worden de vrij omvangrijke verhoging van lonen en salarissen en de aankondiging van wijzigingen op belastinggebied. Vergelijkt men het bedrag aan nieuwe verzekeringen van 1965 met dat van 1963, dan blijkt er een stij ging te zijn van 2,3 miljard gulden. Het bedrag waarvoor in 1965 nieuwe polissen tot stand kwamen, kan verdeeld worden in 5,4 miljard gulden aan renteverzekeringen (pe riodieke uitkeringen), ruim 4,6 mil jard gulden aan kapitaalverzeke ringen en 402 miljoen gulden aar- kleine- of volksverzekeringen. Ver geleken met 1964 werden rente- en volksverzekeringen in het afgelo pen jaar tot een hoger bedrag af gesloten, terwijl zich bij de kapi taalverzekering een lichte daling voordeed. TILBURG Bij pastoor G. Francois, de kapelaans L. Bijl en F. van Hooff en de heer P. de Cock van de Vredesparochie in Tilburg, leeft al lang het idee, de liturgie van de H. Eucharistie-viering aan te pas sen vooral wat de muziek betreft aan de geest van recente con ciliaire vernieuwingen. Zo was de Vredesparochie de eerste Tilburgse parochie, die zich waag de aan de „tienermis" van de Bredanaar Koos van Overbeek, en met sukses! Kapelaan Bijl en de heer De Cock, niet alleen koster maar ook diri gent van zowel het mannen-, hetdames- en het jongenskoor van de Vredesparochie, zochten echter nog verder. Zij vonden een aantal gos pel-songs, waarvan zij dachten, dat deze met een goede Nederlandse tekst en na een juiste muzikale bewerking wel in de kerk te gebrui ken waren. Dat waren o.a. de gospels „Oh, when the saints", „Joshua fit the battle of Jericho", „Go! Tell it on the mountains" en „Swing low, sweet Chariot". bare liefhebbers, die mee wilden doen aan de community-singing van de mis, kwamen elke vrijdagavond weer in grote getale naar het pa rochiehuis aan de Kwaadeindstraat. Tweede Paasdag werd het H. Mis offer voor de eerste maal bij wijze van experiment in de revolutionai re dixieland-stijl gevierd, en met succes. 30 April, als Henk van Belkom trouwt met Cocky Dhondt, zal het H. Misoffer nogmaals gevierd wor den door een groot aantal kennis sen, familieleden, relaties uit de muziekwereld en parochianen. De plaats van de bruidegom wordt in het orkest ingenomen door de be kende trompettist Wybe v. Haars- ma-Buma, vroeger speler in de Dutch Swing College Band. Het orkest speelt verder in de normale zeven-mansbezetting vóór in de kerk, naast het priesterkoor. Een geestelijk gestoorde Hage naar A. K. (62) heeft in de nacht van woensdag op donderdag in zijn woning zijn vrouw (61) met een scherp voorwerp omgebracht en zichzelf daarna in zee verdronken. Zijn familie had de laatste maan den het plan opgevat om hem in een inrichting op te laten nemen, maar dat gebeurde niet omdat hij zich daartegen verzette. Het volgende probleem was een geschikte arrangeur te vinden èn een orkest, dat de mis zou aankun nen. Eén der leden van het man nenkoor, de heer W. v. Doormalen, dacht daarbij aan de South Jazz band, terwijl de leider van dat or kest, Henk v. Belkom, de gospels Wel zou kunnen arrangeren. Een interessante bijkomstigheid is het te weten, dat ruim negen jaar ge leden de South Jazzband werd op gericht door 't tweetal W. v. Door malen en Henk v. Belkom. De onderhandelingen tussen ka pelaan Bijl en de heer de Cock enerzijds en de South Jazzband an derzijds, geschiedden via de heer W. v. Doormalen. De South Jazzband, i.e. Henk v. Belkom, was enorm enthousiast en direct te vinden voor het experi ment. Tweede Paasdag zou de mis voer het eerst opgevoerd worden. Henk v. Belkom was intussen op 't idee gekomen, de mis ook uit te voeren tijdens zijn eigen huwelijks feest, zaterdag 30 april a.s. Pastoor Frangcis en kapelaan Bijl gingen daarmee accoord. Enkele maanden lang werd zeer fervent gerepeteerd onder leiding van de heer P. de Cock. De ontel- OPYRIGHT STUDIO AVAN 94. Met een ijzig kalm en nuchter gebaartje had professor Drandalag het licht van de schijnwerper uit gedraaid. En natuurlijk had de ge leerde man gelijk gehad: toen het licht eenmaal uit was, verloor de electroconcreto radiusstabilisator zijn invloed. Jullie kunnen je dus wel voorstellen hoe een vreemde gewaarwording het voor de oorlogs- daemon Mars was, toen hij plotse ling niet meer langs een lichtstraal naar beneden glibberen kon! Hij gleed juist zo fijn met zijn soldaten naar beneden en ze dachten er juist over wat voor leuke vernielingen ze allemaal zouden gaan aanrich ten in de stad Marsak, toen ze plot seling alle vastigheid kwijt raak ten. Daar verloren ze zo maar vas te grond onder hun voeten, of lie ver: een vaste glijbaan onder hun zitvlak. „Help! We vallen!" riep Mars uit. Ja, dat had hij evengoed niet kunnen roepen, want er be stond geen twijfel aan, dat de an dere dat zelf ook wel merkten. In een prachtig rijtje vielen ze naar beneden, netjes een voor een. De maan goot haar zilveren stralen over de vallende soldaten heen en dat was werkelijk een schilderach tig gezicht. Dat vonden de aanwe zigen op het dak van Grurantrogs paleis ook. Ze stonden aan de borst wering naar de valgeschiedenis te kijken en hadden pret voor tien. Ze wisten toen natuurlijk nog niet, dat ze behalve die valpartij ook nog een groot vuurwerk te zien zouden krijgen. Ja hoor, werkelijk. Een groot vuurwerk. Wel, wat was nou het geval? Wel, dat ligt eigenlijk nogal voor de hand. Ze waren nu eenmaal zwaargewapend, die sol daten van Mars. Ze hadden op krijgshaftige wijze handgranaten tussen hun koppels gestoken en ook in hun laarzen, hetgeen een gevaarlijke gewoonte is, vinden wij, want als je valtZo was het ook hier. De eerste soldaat viel met zijn hele ontplofbare hebben en houden op een van de gebouwtjes van de oorlogsburcht neer. Boem!!! Pats!!! Een gat in het dak! De an dere vielen er ook op neer en er waren zelfs, die door het gat naar binnen vielen. Laat dat gebouwtje nu juist het kruitpakhuis zijn! Jul lie snappen al wel wat er gebeur de. De ontploffingen waren niet van de lucht en in een oogwenk stond de hele burcht van Mars in brand tigd en nu zoeken wij beide naar de oplossing, je weet of begrijpt dat ik Vera en jou wilde inscha kelen, toen ik vroeg op mijn ka mer te komen, maar op die moord had ik niet gerekend, mijn veront schuldigingen". „Enig idee wie de top-vijand is?" vroeg Laaghuis. „Neem röntgenfoto's van mijn hersenen, mijn hart en mijn ziel, Laaghuis, en je zult niets vinden, geen spoor van een idee, ja, het woordje „rood" dook enige malen op in de rapporten, afgeluisterd, waar het op slaat, weet ik niet". „De inkt was rood, Arlotti", zei Laaghuis,, „laat me het origineel van het raadseltje eens zien". Arlotti gaf hem een stukje pa pier, grijsblauw van kleur. Laag huis bekeek het. Wat die stip in vroeg hij aan Arlotti. Van alles, „e noek kon betekenen, blauw?, meende Arlotti, misschien een pa reltje van een kroontje. Niet on mogelijk, zei Laaghuis, en gaf het papiertje aan Arlotti terug. „Jij, Arlotti," zei Laaghuis na e- nig nadenken, „spreekt badine rend over Wedloop - met - Rode - Vrouw. Jansen weet dat Alvarez een rijke vriendin heeft. Enig verband tus sen die vrouwelijke sterren?" „Misschien," zei Arlotti, „mis schien, in ieder geval is het wel aardig om het eens te onderzoe ken." „En dan, Arlotti, die dode man op je kamer. Revolverschot, niet waar?" „Je hebt het zelf kunnen consta teren. Laaghuis, klein kaliber, kor te afstand, vermoedelijk geluids demper gebruikt, geen sporen van worsteling, is de politie de dader al op het spoor?" „Of de daderes", zei Laaghuis scherp. Aan Arlotti's reactie op deze woor den zag hij, dat de ondergedoken markies die mogelijkheid zelf reeds onder de ogen gezien had. Als Claartje op dat moment niet was binnengekomen om naar haar „patiënt" te kijken, zou de verdere loop der gebeurtenissen een heel andere zijn geweest. Claartje kwam binnen en Laag huis ging naar de hal. Trok zijn jas aan. Wandelde de oprijlaan uit. Vond in de buurt een telefooncel. Hij draaide een nummer. Hij wilde mijnheer Jansen spreken, zei hij. Toen Jansen aan het toestel kwam, vroeg hij hem, of de portier van het moordhotel zuiver was. „Zeer zuiver zelfs", antwoordde Jansen. Laaghuis zei „dank je", hing op en dacht: Dus een ver trouwensman van Jansen. Dat wist Arlotti natuurlijk ook. Hij heeft dus andere vermoedens. Laaghuis draaide een ander num mer. vroeg naar de commissaris Van der Droes van de Vreemde lingendienst. „Droes", zei hij, „je oude strijd makker en tegenspeler hier, als je mij een dienst bewijst, bewijs ik je een dienst, ja, ik speel weer, je, met woorden, je, dienst is dienst, dat weet ik, wat ik wil hebben, dat is een lijst van alle vreemdelingen van enige importantie en van het vrouwelijk geslacht, juist, de scho ne kunne, die in oktober in Den Haag en randgemeenten hebben vertoefd in hotels of pensions, dat is alles, wat zeg je, veel werk en wat ik er mee doen wil? Als je me niet vertrouwt, vraag het dan maar aan Van Eer kerk. mijn gezworen en stille bondge noot, ik wil je helpen, anders niet Droeseman, en misschien vangen we terloops nog een vuige moor denares ook, nee, nee, geen bios- copitis of filmneurose, Wanneer? zo spoedig mogelijk, best en wel bedankt, een eervolle vermelding in de gebeime archieven van broe der Jansen voor jou, en voor mij een kaart met een rood ruitertje in zijn bak met vreemde vogels, dag Droes!" Langzaam liep Laaghuis terug. De hotelportier kon dus uitgescha keld worden, overwoog hij, maar wie kon dan op de hoogte zijn ge weest van Arlotti's gangen? En wie was de vermoorde medewerker van Arlotti? Het had geen zin, dit aan Arlotti te vragen. Arlotti wilde de naam niet prijsgeven, dat was dui delijk, anders had hij hem wel ge noemd. Waarom noemde hij hem niet? Omdat deze naam het begin zou kunnen zijn van een spoor naar andere medewerkers, die in Den Haag nog voor Arlotti ope reerden. Arlotti speelt natuurlijk zijn eigen spel en schakelt mij en anderen slechts in, indien en voor zover hij dat dienstig acht. Was Arlotti geschaduwd op de dag van de moord? Niet waarschijn lijk, dacht Laaghuis, want Arlotti had ogen in zijn rug, uiterst ge voelige vingertoppen en een lan ge staat van dienst als inlichtingen man. Hij zou een schaduw vrij snel ontmaskeren en vervolgens afgeschud hebben. Arlotti is zeer uitgeslapen, meen de Laaghuis, maar wie was dan de schakel geweest, die de moorde naar, of moordenares, geïnformeerd had omtrent Arlotti's gangen? Toen hij bij de oprijlaan kwam, stond daar terzijde van de weg een kleine twoseater en naast het wa gentje een man, die door uiterlijk en kledij zijn buitenlandse her komst verried. „Zo, beminde onbekende", be groette Laaghuis, dadelijk op zijn qui vive, de man agressief, „zoek je wilde eikels en tamme kastan jes of beraam je misschien een ge zellige moord? Eikels zijn hier in overvloed, varkens mijn waarde, maar een moord is zeldzaam in de ze contreien. Ja, ik vind dat er maar eens iets moest gebeuren. De man had Laaghuis onderzoe kend bekeken en bij het horen van het achteloos uitgesproken woord je „moord" een stap achteruit ge daan. Toen herkende Laaghuis de man en zei: (wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 2