wAAlwnkse en lAnqstRAAtse couRAnt HOOGBOUW OMGEZET IN LAAGBOUW Nieuwe huisvesting voor het G.E.B. Sociale werkplaats Vertrouwen Plattegronden Woensdag uitvoering „Requiem" van Fauré Verwarming Jampe Wijkverwarming staat in de belangstelling TOT DE GEVALLENEN Prem iespaarplan treedt 1 mei in werking HUmnihit IN R.K. KERK BESOYEN: Damesmode Tilburg MAANDAG 2 MEI 1966 87e JAARGANG No. 34 )e tcho VAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) f 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) f 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Cordam bouwt in Laageinde 78 riante premiewoningen (Van onze verslaggever) WAALWIJK Dat de gemeente Waalwijk alles doet om het woning- bouwprobleem zo goed mogelijk op te lossen is bekend. Dat dit wo ningprobleem volledig de aandacht heeft van B.enW. bleek donder dagavond tijdens de maandelijkse raadsvergadering. Na alle moge lijkheden overwogen te hebben hadden B.enW. besloten de oorspron kelijk geplande hoogbouw in het plan Laageinde om te zetten in i Vooruitlopende op mededelingen die de burgemeester in een speci ale vergadering over de woningbouw wil doen, vertelde de heer Teijs- sen dat langs de Ambrosiusweg, waar reeds een begin was gemaakt voor hoogbouw, zal worden overgegaan tot laagbouw. In de ruim drie uur durende vergadering werd ook nog geruime tijd gediscus sieerd over de wijkverwarming, die wij enige weken geleden breed voerig in ons blad beschreven. De heer J. van Seters vroeg naar aan leiding vein dit artikel of inderdaad de mogelijkheid bestaat dat de woningen die nog niet op dit systeem zijn aangesloten, of die slechts gedeeltelijk verwarmd worden, inderdaad oko aangesloten worden. De burgemeester wilde niet op zaken vooruit lopen doch hij ver zekerde de raad dat alle pogingen zijn aangewend om ook deze wo ningen op de wijkverwarming aan te sluiten. Geruime tijd stond de raad stil bij het voorstel van B.enW. om een krediet van fl. 20.000,- beschikbaar te stellen ten behoeve van de uit breiding van de bouw van een ge bouwencomplex voor de gemeente lijke licht- en waterbedrijven. De heer A. Meijs (Katholieke Unie) zei namens de commissiebedrijven volledig akkoord te kunnen gaan met het voorstel. Hij had echter enkele bedenkingen. De heer Meijs zag graag dat er ook iets gedaan zou worden voor de Centrale Ad ministratie. Zijn fractiegenoot Van Eijl vond dat men in de onderver dieping winkels zou moeten onderbrengen. Hij dacht dat het plan dan economisch beter haal baar was, terwijl het zo het beeld van de Stationsstraat zou verleven digen. Ook de heren Brouwers en Van Seters deden enkele sugges ties. Wethouder Van den Hoven bena drukte dat het hier ging om dep voorbereidingen van een bepaald plan en dat bij het verlenen van het gevraagde krediet niet te veel op de onderdelen gelet moest wor den. Ook moet er nog een architect gevonden worden. „De voorkeur gaat uit naar een Waalwijkse ar chitect", aldus de heer Van den Ho ven die de leden van de raad de verzekering gaf dat het schetsplan aan de raad zal worden voorge legd. Naar aanleiding van vragen van de heren Van Mosselveld, Duy- velaar en Smits, zei de wethouder dat deze f 20.060,- gezien moeten worden als een aanloopsom om het plan op gang te krijgen. Het voorstel om een krediet van f 112.225,- beschikbaar te stellen ten behoeve van de uitbreiding van de gemeentelijke sociale werkplaats en een krediet van f 25.000,- be schikbaar te stellen voor de inrich ting daarvan deed heel wat stof opwaaien. De heer Van Eijl (K.U.) betreurde het dat weer twee kre dieten in één voorstel werden ge vraagd. Hij zei reeds verscheidene malen aangedrongen te hebben om slechts een krediet per voorstel te vragen. Spreker zei wel akkoord te kunnen gaan met de gevraagde f 112.000,- doch niet met de ge vraagde f 25.006,- Verwonderd vroeg de heer Van Eijl zich af waarom de financiële commissie die ingesteld is om der gelijke projecten te bekijken, voor de bestudering van dit voorstel niet bijeen was geroepen. De heer Van Eijl wilde graag weten hoe het plan uitgevoerd wordt. „Er zijn in Waal wijk heel wat kleine aannemers die dergelijke bouwwerken kunnen uitvoeren", aldus spreker, die zich niet aan het idee kon onttrekken dat het voorstel aan de hoge kant was. Hij was van mening dat hier beslist op bezuinigd kon worden. Wethouder Van de Laa(c)k ant woordde dat de begroting was op gesteld aan de hand van standaard prijzen. Een aannemer was nog niet gepolst maar het was waarschijnlijk dat het een plaatselijk bouwbedrijf gegund zou worden. Met een aan tal voorbeelden probeerde de wet houder de heer Van Eijl er van te overtuigen dat met de inrichting van het gebouw inderdaad een be drag van f 25.000,- gemoeid was. De heer Van Eijl vroeg zich af waarom nu altijd het duurste ge kocht moet worden. „Er wordt hier met geld gesmeten" aldus de spre- ker. De heer Van Seters en P. Brou wers zeiden volkomen vertrouwen te hebben in het beleid van B en W en deze benadrukten het nut van de sociale werkplaats. Ook de heren Van Loon, Kemperman en Mossel veld verklaarden volkomen achter het voorstel te staan. Wethouder Van de Laack begreep dat de heer Van Eijl geen bezwaar had tegen de uitbreiding en ook het nut van deze werkplaats ten volle inzag, doch alleen de kostenberekening te hoog vond. „De 25.000 gulden be hoeven echter niet in zijn geheel te worden uitgegeven", aldus de wet houder die er prijs op stelde om de raad de verzekering te geven dat er inzake de sociale werkplaats een bijzonder punctueel beleid wordt gevoerd. De heer Van Eijl verklaarde in het geheel niet tegen de sociale werkplaats te zijn. Hij bleef er ech ter bij de begroting te hoog te vin den terwijl hij het ook niet juist vond dat er 25 mille gevraagd wordt terwijl het best mogelijk is dat de begroting kan teruggebracht wor den. Ook de heer Smits was het met deze zienswijze eens. Wethouder laagbouw. In dit plan zullen door N.V. Cordam uit Den Bosch voor eigen rekening 78 premiewoningen worden gezet. Verscheidene raads leden vroegen zich af, toen dit punt aan de orde was, of voor deze riantewoningen wel voldoende belangstelling was. Burgemeester J. Teijssen antwoordde dat deze woningen zeker wel in trek zullen zijn, temeer daar voor deze woningen die voor fl. 37.450,. inclusief grond, beschikbaar zijn, een premie verleend kan worden. Van de Laack zegde toe de leden 'n gespecificeerde begroting toe te zenden. Het lid Van Loon wilde weten of voor de aanschaffing van een pers luchtinstallatie voor de gemeente lijke sociale werkplaats, waarvoor 10.106 gevraagd wordt meerdere firma's waren aangeschreven. De heer Smits vond het gezien de hui dige fnanciële positie van de ge meente onjust om 3200 gulden te voteren voor de aanschaf van 2000 brochures „Hoe onderhoud ik mijn huis". B en W waren echter van mening dat er in dit boekje zoveel waardevolle wenken voor de bewo ners van woningen stonden, dat zij het als taak zag de mensen hier op te wijzen. Het voorstel werd zon der stemming aangenomen met de aantekening dat de heer Smits te gen was. De heer Smits, die zich met enke le andere raadsleden, nogal bezorgd maakte over de financiële positie van de gemeente, wilde de verkoop prijs van de plattegronden van Waalwijk, waarvan er 5000 zullen worden vervaardigd, graag op 1.50 zien gebracht. De burgemeester zegde toe later met een ander voorstel te zullen komen betreffende de prijs van de ze platte gronden. Nadat enkele grondaankopen vlot onder de ha mer waren doorgegaan stond men geruime tijd stil bij het voorstel om bouwterrein gelegen in het plan Laageinde te verkopen aan de N.V. Cordam. Door deze onderneming zullen hier voor eigen rekening 78 riante woningen worden gebouwd. De bur gemeester vond dit de beste oplos sing omdat voor hoogbouw geldge vers ontbraken en men ook aannam dat er weinig belangstelling voor deze huurwoningen zou zijn. De heer Van Seters zag liever arbei derswoningen gebouwd. De nood die voor deze woningen bestaat is nooit op te lossen. Laat minister Bogaers naar Waalwijk komen en een ver gadering van de woningcommissie bijwonen. We hebben nog zeker 400 woningen nodig, aldus de heer Van Seters. De heer P. van Engelen zei be zwaar te hebben tegen de verkoop methode van de heer Van Seters. Elke gemeente kan 400 woningen goed gebruiken. Maar we zijn hier niet om de nationale woningnood te bespreken. Het voorstel wordt om lopen. Vanavond is het voorstel tot wijziging van hoogbouw in laag bouw aan de orde, aldus de heer v. Engelen.- Nadat nog enkele sprekers hun visie over dit voorstel hadden gegeven ging de raad met het voor stel akkoord. Er was stemming nodig om het voorstel tot het beschikbaarstellen van een crediet van 23.000 gulden in verband met de beëindiging van de exploitatie van een cafébedrijf aan de Staionsstraat door J.J.M. v. Engelen. De heer P. Heesbeen vond het te voorbarig om nu reeds dit be drijf te kopen aangezien het pand pas binnen een tot drie jaar nodig is. Met negen stemmen voor en ze ven stemmen tegen werd het voor stel aangenomen. De heer P. van Engelen onthield zich van stem ming. had gelezen dat de woningen die nog niet aangesloten zijn zonder veel breekwerk aangesloten kunnen wor den. Wethouder Van de Hoven ver telde dat er inderdaad een methode is die veel breekwerk onnodig maakt. Als Den Haag met het plan akkoord gaat kan er inderdaad ver warming worden aangelegd. I Tegen het laatste agendapunt, het voorstel om een krediet van 2485,- I beschikbaar te willen stellen voor de aankoop van meubilair ten be hoeve van de gemeentesecretarie, wilde de heer Van Eijl zich met klem verzetten. Evenals bij 't voor stel betreffende de gemeentelijke sociale werkplaats vond hij het be drag te hoog. „Er wordt altijd te duur gekocht en dat is op het moment niet ver antwoord." Ondanks de tegenwer pingen van de heer Van Eijl ging de raad met dit voorstel akkoord. vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 Gij, doden, die de dag niet meer beleeft voor ons door uw heldhaftig bloed gekocht gij, die verbitterd in 't verborgen vocht en in een kamp of in een kerker bleeft, o, laat het woorddat uw laatste ademtocht, opstijgend met uw ziel, gestameld heeft, weer horen, opdat g'ons een teken geeft dat zelfs de dood het niet heeft overmocht. Ziet, 't vlag doek dat uw baar niet heeft gedekt, ontplooit zich boven ons, en 't volkslied dat u bleef onthouden, zet zijn klanken in En wij verstaan in de onze opgewekt, uw stem in 't feestgedruis van veld en stad: „Leve Nederland! Leve de Koningin!" Martinus Nijhoff Op woensdag 4 mei a.s. zal na de stille tocht en de dodenherden king in de R.K. kerk te Besoyen de uitvoering plaats hebben van het „Requiem" van Gabriël Fauré. Een en ander vindt plaats in sa menwerking met Waalwijks Belang. Het werk wordt uitgevoerd door het parochiële kerkkoor van Besoyen met aan het orgel de heer Christ van Os. Dirigent is de heer Frans Wilmont Waalwijk. Het voorstel tot wijziging van de algemene regelen inzake de leve ring van warmte door de gemeente Waalwijk werd door de heer Van Seters aangegrepen om te informe ren of het werkelijk waar was zo als hij in De Echo van het Zuiden Maandag 2 mei a.s. gaat een cam pagne van start om een zo groot mo gelijke bekendheid te geven aan de algemene premiespaarwet, kortweg premiespaarplan genoemd, die op 1 mei in werking treedt met terugwer kende kracht vanaf 1 januari. Het premie-spaarplan wil voor 3,5 miljoen mensen tussen 21 en 60 jaar met een belastbaar inkomen van maxi maal 15.000 gulden het sparen aan trekkelijker maken. Wie gedurende 5 kalenderjaren maximaal 250 gulden per jaar spaart heeft in 1971 boven de normale rente reoht op een extra- spaarpremie van maximaal 250 gul den, welke vrij is van fiscale en soci ale lasten. De campagne van de overheid en de bij het premiespaarplan betrokken instellingen, welke zal bestaan uit ad vertenties in de dagbladen, vertoning van het filmpje „Spaarrousel" in de bioscopen en het brengen van korte spots voor de televisie, zal tot 1 de cember duren. Na 1 juli a.s. zullen de bij het premiespaarplan betrokken instellingen ook eigen reclame-activi teiten kunnen ontwikkelen. Minister Veldkamp (Sosiale Zaken en Volksgezondheid) zei gisteren dat de algemene premiespaarwet (APS) beschouwd kan worden als de afron ding van het bestaande pakket van bezitsvormingsmaatregelen van deze soort Dat de muziek van een bepaalde periode, niet door één dezelfde stijl, beheerst behoeft te worden is genoeg bekend. Talrijk zijn de bewijzen daar voor in de figuren van grote compo nisten, die de geest van hun tijd op dikwijls verschillende manieren tot uitdrukking brachten. Het belangrijk ste stempel, dat zij op hun artistieke produkten drukten, was dat van hun persoonlijkheid. Een van die componisten is Gabriël Fauré. Hij leefde van 1845 - 1924. Hij studeerde o.a. aan de kerkmuziek- school te Parijs, waar hij les kreeg van Saint - Saens, die een grote in vloed op hem heeft gehad. Hij be kleedde organistenfunctie's aan ver schillende Parijse kerken, later werd hij leraar aan de kerkmuzieksohool te Parijs. In 1897 werd hij leraar com positie aan het Parijse conservatori um. Enkele van zijn leerlingen waren Schmitt en Ravel. Sinds 1919 leed hij aan een steeds verder voortschrijden de gehoorskwaal. In zijn kerkmuziek heeft Fauré nooit zijn jeugdinvloeden verloochend. Zijn vertrouwbaarheid met de kerktoon soorten en de grote klassieken is steeds te bespeuren. Maar dat neemt niet weg, dat deze aristrocratische geest geenszins een conservatief componist was, maar in tegendeel op basis van traditionele verworvenheden niet alleen 'n eigen melodisch patroon vond, maar boven dien talrijke harmonische vernieuwin gen die de impressionistische nuances van een Debussy en anderen reeds duidelijk inhielden. Toen Fauré in 1887 bij de dood van zijn moeder zijn requiem compo neerde, was hij als organist aan de Parijse Madeleine verbonden. Hij kende trouwens ook door zijn daarvoor beklede muzikale functie's in kerken de mogelijkheden van de koorklank in z.g. wijdgewelfde ruim ten. Het geweld van sensationeel ef fect, dat hem altijd vreemd zou blij ven, heeft hij ook in dit requiem ver meden. Wat hij wel nastreefde was de voorkeur voor helderheid in de ge dachten, soberheid en zuiverheid in de vorm, oprechtheid en afkeur van grof effe.ct. Daarin leerde hij zich uit drukken op een wijze die hem tot de eerste meester na Mozart maakte. Hij heeft in dit werk niet gemaand tot ontzag voor de dag des oordeels, ook niet herinnerend aan hemelse vreug den, maar willen getuigen, dat er een liefhebbende, troostende, vergevings gezinde en hoopgevende God is, een menselijk vaderlijke hemelheerser, die wars van wraak en geweld, de zegen de en helpende hand uitstrekt naar 'hem, die de drempel naar de dood moet overschrijden. En dat inspireer de hem tot deze tere haast bovenzin nelijke muziek. Het werk bestaat uit de volgende delen 1Introitus en Kyrië, koor. 2. Offertoire, koor en barytonsoio. 3. Sanctus, koor. 4. Pie Jesu, sopraansolo. 5. Agnus Dei, koor. 6. Libera me, koor en barytonsolo. 7. In Paradisum, koor. Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Exclusieve collecties SHAWLS BLOUSES PULLOVERS VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN makeD enz.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1