wAAlwijkse en lanqstPAAtse coupant Richtlijnen voor het plan van toedeling PLAN VAN TOEDELING VRAAGT AANDACHT IN RUILVERKAVELING „HEUSDEN - VLIJMEN" stores" VLIJMEN - In de ruilverkavelinp „Heusden-Vlijmen" is men thans toe aan het plan van toedeling, het be langrijkste aspect van deze ruilverkaveling. Sinds 1960 is in Vlijmen een commissie gestationeerd van de Cul tuurtechnische Dienst uit Tilburg, die met de uitvoe ring van het gehele plan is belast. Hoewel reeds een groot gedeelte is gerealiseerd, 90 pet. van de wegen en 75 pet. van de waterlopen, rekent men er op nog vier jaar werk te hebben. In totaal is dan bijna 20 jaar aan het plan voor deze ruilverkaveling gewerkt. In 1941 werd bij G.S. namelijk de eerste aanvraag in- Aanvraag vond reeds in 'S9 plaats Ruilwaarde gediend voor een ruilverkavelingsplan in dit gebied. Sinds men in 1960 met de definitieve uitvoering van de aanleg van wegen en waterlopen is gestart, is er heel wat gerealiseerd. Vooral op het gebied van de wegenaanleg is heel wat klaar gemaakt. Stoffige zand wegen zijn herschapen in goed begane asfaltwegen en langs deze wegen treft men tal van van nieuwe boer derijen en tuinderijen aan. Ook deze nieuwe bedrij ven is het werk van de ruilverkavelingscommissie die ruim 150 boerderijen uit de kern van de dorpen weg haalde of ontmengde. Mifti Nieuwe bedrijven Bezwaren Kosten DEKZEILEN „American- Tilburg Krijgt Tilburg medische faculteit KVP houdt in Brabant 5 zetels Verzekering tegen ziektekosten werd 89 procent hoger VRIJDAG 13 MEI 1966 87e JAARGANG No. 37 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 -f 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Ccntractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002Telegram-adres „ECHO" gen- en waterlopen zijn voor root gedeelte gerealiseerd! (Van onze verslaggever) Om een duidelijke toelichting te krijgen op het werk van deze com missie gingen wij op bezoek bij de heer Knaapen, technisch hoofdamb tenaar bij de cultuurtechnische dienst, die met de uitvoering van dit ruilverkavelingsplan belast is. Hij vertelde ons wat er zo al komt kijken voordat het plan van de grond komt. „Natuurlijk moet een ruilverkaveling aangevraagd wor den. Dat kan gebeuren door een publiek rechterlijk lichaam zoals bijv. gemeente of een boerenbond- De aanvraag wordt ingediend bij G.S. die aan de Cultuurtechnische Dienst om advies vragen. Deze dienst stelt een rapport op waarin G.S. wordt geadviseerd al dan niet tot stemming over te gaan. Elke eigenaar van de grond in het betrokken gebied ontvangt per aangetekend schrijven een oproep voor de stemming. In Vlijmen vond de stemming op 10 december 1959 plaats. De aanvraag bij G.S. voor de ruilverkaveling „Heusden-Vlij men" was al in 1941 geschied. Na de stemming wordt er een plaatse lijke commissie benoemd. Met deze affaire draaien we nu al zeven jaar. In al deze tijd zijn er gegevens ver zameld, de percelen zijn op ruil waarde geschat (niet op verkoop waarde). Het vaststellen van de ruilwaar de is voor de grond eigenaar uiter mate belangrijk. De heer Knaapen vertelde ons dat de „schatters" in groepen van drie personen te werk gaan. Bij iedere groep gaat een deskundige mee. Men gaat te werk volgens een proef-schatting, waar van een proces-verbaal is opge maakt. Een tweede belangrijk punt is het opstellen van een lijst van Een foto van het hele ruilverkavelingsplan „Heusden-Vüjmen". rechthebbenden. Een landmeterdes- kundige adviseert in deze de plaat selijke commissie, die hierin de laatste hand heeft. Als dan ook nog een voorlopig plan van wegen- en waterlopen is opgesteld kan met de aanleg hiervan worden begon nen De heer Knaapen was bijzonder verheugd dat de wegen op 10 pet. na gereed zijn en dat van de water lopen drievierde deel is gereali seerd. Als men bezig is met het aan leggen van de wegen- en water lopen, worden blokken geformeerd waarin men de toekomstige „be woners" denkt onder te brengen. De betrokken landbouwer of tuin der heeft zelf echter ook „een be langrijke vinger in de pap". Dat blijkt wel uit alles wat de heer Knaapen ons over dit uitermate belangrijke onderdeel vertelde. RfWVH Een van de mooie tuinderijen „Steeds kennen wij de mensen in alles. Voor dit plan hebben we in oktober 1963 wenszittingen ge houden. Op zo'n bijeenkomst kan men naar voren brengen waar men wil liggen. Aan de hand van deze gegevens stellen wij een voorlopig plan van toedeling op. Momenteel staan wij aan het be gin van het plan van toedeling. Of er voor de betrokken bewoners nog uitwijkmogelijkheden zijn? Jazeker, op de zgn. voorlichtingsmiddagen bestaat de mogelijkheid de wensen aan het plan aan te passen. „Als men over de wegen in de Lang straat rijdt ziet men steeds meer nieuwe boerderijen en tuinderijen verrijzen. Bedrijven, die ondanks dat het definitieve plan van toe deling nog wel enkele jaren op zich zal laten wachten, nu reeds gebouwd worden. Op onze vraag of dit straks geen moeilijkheden zou geven antwoordde de heer Knaapen: „We hebben reeds 42 be drijven uit de kern van de dorpen weggehaald en verplaatst. Zo ook met de fuindersbedrijven. Verder hebben wij een groot aan tal bedrijven zonder verplaatsing ontmengd tot tuinbouwbedrijf. Om dit te kunnen realiseren heb ben wij een voorlopige gebruiks- regeling moeten opstellen. Wij ho pen uiteraard dat als straks de de finitieve toedeling plaats vindt, al les ook zo blijft. Dat weten we ech ter pas als de rechtbank hierom trent een uitspraak heeft gedaan. Het is n.l. steeds mogelijk om tegen de toedeling te protesteren. En be zwaren komen er nog al eens naar voren. Uiteraard proberen we de zaken eerst onderling te regelen. Lukt dit niet, dan bemiddelt de rechtercommissaris en in de laat ste instantie doet de rechtbank een uitspraak. Met de realisering van het ruil verkavelingsplan Heusden-Vlijmen is een bedrag van 30 miljoen gul den gemoeid. Een-derde deel van dit bedrag moet door de rechtheb bende worden betaald. Het reste rende gedeelte is voor rekening van het rijk. De belanghebbende krij gen als het gehele plan klaar is de rekening voorgeschoteld en ook hier kan men weer tegen bezwaren. Het zal dan ook nog wel heel wat jaartjes duren voordat het belang rijke ruilverkavelingsgebied „Heus den-Vlijmen" gereed is. van eerste kwaliteit doek tegen bijzonder lage prijzen! Bijv. 400 x 600 115,20 600 x 800 230,40 Op deze.prijzen 5% KORTING voor contante betaling. Belt U even tel. (04250) 31748 Telefoonstraat 33 (zijstraat Heuvelstraat) Enigzins verrast, maar van de an dere kant accepterend als een lo gische consequentie van de gang van zaken is in Tilburg de suggestie van de Tweede-Kamercommissie ontvangen om de grootste spoed te zetten achter een achtste medische faculteit aan de Katholieke Hoge school in Tilburg. Over deze kwestie, zo vertelde ons een woordvoerder van het cu ratorium van de hogeschool, is al geruime tijd uitvoerig beraad gaan de. Aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen is al eerder mee gedeeld dat de mogelijkheid om in Tilburg een medische faculteit op te richten in studie is. Aan de Ka tholieke Hogeschool is men er n.l. van overtuigd dat voor er een claim wordt gelegd op de achtste medische faculteit eerst alle con sequenties moeten kunnen worden overzien. Bij hef opstellen van een definitief plan van toedeling worden richtlijnen gehanteerd. Voor de ruilverkaveling „Heusden-Vlij men" zijn deze in de vergadering van de Plaatselijke Commissie van 25 februari 1966 vastgesteld. De richtlijnen omvatten de vol gende punten: 1. Eigendomsverkaveling prevaleert over gebruiksverkaveling. Eigendom/pachtverhouding is 50/50, echter van de totale ver pachte oppervlakte is 50% in handen van slechts 10 eige naren. Bij de eigendomsverkaveling zal het gebruik zo goed mogelijk worden geregeld waarbij pachtruil in overleg zal worden toegepast. Ter toelichting: aantal pachters 1200, aantal eigenaren 5000, waarvan er 10 samen 2000 ha in eigendom hebben. 2. Versnippering van eigendom t.b.v. het gebruik zal niet plaats vinden tenzij de eigenaar daaraan vooraf zijn goedkeuring aan de Plaatselijke Commissie heeft verleend. 3. De toe te delen kavels dienen zo groot mogelijk te zijn en van een goede vorm, terwijl versnippering zoveel mogelijk dient te worden opgeheven. 4. Concentratie van percelen prevaleert boven afstandsverkorting. 5. Rekening houdend met de punten 3 en 4 zal de afstand tus sen gebouwen en kavels zo veel mogelijk worden beperkt. 6. Rechten op toedeling volgens inbreng prevaleren boven rech ten op toedeling als gevolg van bedrijfsvergroting door de Plaatselijke Commissie en compensatie volgens art. 13 van de Ruilverkavelingswet 1954. 7. Voor op de kaart geldt het volgende: a. de huidige percelen zoveel mogelijk als kavel toe te wij zen, rekening houdend met de wettelijke kortingen en met het definitief plan van wegen en waterlopen. b. Ten aanzien van eigenaren-gebruikers: als onder a), doch op verzoek van de eigenaar gebruiker kan hiervan worden afgeweken, mits: b' ruimte nabij bedrijfsgebouw aanwezig is en b" uit een verzoek blijkt, dat een andere rechthebbende bereid is, in dit gebied een kavel te aanvaarden tegen inlevering van percelen buiten dit gebied; voorts dat de geldelijke gevolgen (zoals niet-agrarische meerwaar de) door partijen onderling zijn of worden geregeld. c. Thans in uitbreidingsplan gelegen S.B.L. eigendomsper celen trachten uit te ruilen met de resp. gemeenten op nader vast te stellen voorwaarden, waarbij rekening ge houden dient te worden met niet-agrarische meerwaarde. d. De krachtens punt 7c door de gemeente tever krijgen eigen domspercelen tesamen met de door de Plaatselijke Com missie aldaar verkregen andere pachtrechten in pacht toe te wijzen aan de gemeente, onder bepaalde condities aan gegadigden voor bedrijfsvergroting. 8. Voor percelen gelegen in gebieden als onder punt 7, echter met dien verstande dat uitruil van percelen binnen de be grenzing van dergelijke structuurplannen door de Plaatse lijke Commissie kan geschieden. De kaart vernoemd onder punt 7 en 8 is ter visie neergelegd op 't Ruilverkavelings kantoor. 9. Gronden gelegen in kavels ex art. 13 van de Ruilverkave lingswet 1954 zullen worden toegedeeld. 10. Toedeling van pachtgrond zal alleen plaatsvinden op grond van door de Plaatselijke Commissie geregistreerde pacht overeenkomsten. Voor mondelinge pachtovereenkomsten kan alleen toedeling plaatshebben, als om schriftelijke vastleg ging is verzocht en verkregen. 11. Bedrijfsvergroting: De beschikbare S.B.L.-eigendommen en ter beschikking zijnde pachtgrond zullen primair worden be stemd voor de vergroting van de verplaatste resp. te ver plaatsen bedrijven, welke tenminste 12 ha eigendom en/of 24-jarige pachtgrond dienen in te brengen. 12. Ter besparing op Cultuurtechnisch werk en ter verwezen lijking van het plan van toedeling kan de Plaatselijke Com missie S.B.L.-eigendom of beschikbare pachtgrond in overbe- deling toewijzen. 13. Eigendomspercelen met meerjarige gewassen zullen in bet algemeen niet van eigenaar verwisselen indien hieruit voort vloeit, dat de Plaatselijke Commissie een schadeloosstelling dient te betalen, die in geen juiste verhouding staat tot het nut van de door deze ruil bereikte samenvoeging. 14. Voor de reeds gesloten boerderijbouw-overeenkomsten gel den de punten 7 en 8 niet. 15. Er wordt gestreefd naar opheffing van landbouwverkeer, dat de oude en nieuwe provinciale wegen kruist; voorts zal wor den gestreefd naar opheffing van brug- en pontverkeer over de Bergse Maas en Dieze (e.v. Drongelens kanaal). Speciale rekening te houden met de nieuwe oost-west Langstraat ver binding en de nieuwe noord-zuid verbinding van Heusden naar Helvoirt. In het nieuwe college van Gede puteerde Staten, van Noord-Brabant dat op 1 juni gekozen wordt, zullen 5 van de 6 zetels in handen blij ven van de KVp en zal 1 zetel be zet kunnen worden door een lid van een van de vijf minderheids partijen. Dit blijkt uit een mede deling, die door de secretaris van de KVP-fractie in de Brabantse Staten is verstrekt. In de achter ons liggende zittings periode bestond het college van G.S. van Noord-Brabant uit 5 KVP- ers en een PvdA-lid. Bij de in maart van dit jaar gehouden Sta tenverkiezingen verloor de KVP 5 zetels; het aantal KVP-afgevaar- digden daalde van 56 tot 50. De minderheidsgroeperingen, die vier jaar geleden tesamen 15 zetels be haalden, hebben bij de verkiezin gen in maart hun zeteltal zien uit gebreid tot 21 (PvdA 8, Prot. Chr. Groepering 4, VVD 3, Boerenpartij 5, PSP 1). Het totale aantal Staten- zetels in Noord-Brabant bedraagt 71. Een beschouwing over de ont wikkeling van de prijs-indexcijfer van het levensonderhoud sedert 1959/'6o is verschenen in 't maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Er blijkt uit, dat het totaalindexcijfer (ex clusief verplichte sociale verzeke ringen en loonbelasting) in onge veer 6 jaar tijd is gestegen met 21 pet. Opmedkelijk daarbij is, dat tot en met 1962 de prijsstijging relatief gering was, maar dat daarna een veel sterkere prijsstijging optrad. Prijsindexcijfer van het levens onderhoud geven de ontwikkeling weer van een pakket goederen en diensten, zoals dat in de periode april 1959 tot en met 1960 voor het levensonderhoud werd aangeschaft door gezinnen van hand- en hoofd arbeiders, met een bruto loon of salaris beneden de loongrens. De cijfers zijn gebaseerd op gezinnen van 4 personen. Het pakket verg de in 1959/'60 een uitgave van 6100 gulden.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1