wAAlwijkse Eenheid in schoenmaten? Diny Kuysten uit Sprang-Capelle maakt studiereis naar Amerika Aantal miljonairs in Nederland neemt steeds meer toe Voorstel voor een nieuw maataanduidingssysteem van SAMEN MET 35 JONGEREN UIT GEHEEL EUROPA Pil fo! breng! Europoint 8 „American-Stores" „S.L. -66" vanaf vrijdag 27 mei in Schoenenmuseum -Qxcluöieve 1-lerenkleclinc) WAALWIJK Samenvatting Nederl. commissie koos Sprangse lerares Zonder verwachting Damesmode Tilburg Jeugdvorming ILeger- schrijf machines fin 1963 waren er 4600 Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Teiegram-aares op de voet I11 Wanneer men iemand vraagt: ,,Wat is Uw schoenmaat?"dan zal een dame vaak antwoorden: maat 38 (of 5). En een heer weet, dat hij b.v. maat 42 (of 8) draagt. Maar wat betekenen deze maten ei genlijk? Geven zij b.v. de lengte van de voet aan of de lengte van de leest waarop de schoen is gemaakt of de lengte van de schoen zelf? En, zo het al mogelijk zou zijn, daarop een antwoord te geven, hoe meet men dan die leest voet of schoen? Want een schoen met spitse neus is langer dan een met ronde neus en dient voor dezelfde persoon toch hetzelfde maatnummer te hebben. Wilt U weten, hoe men b.v. aan de Engelse maat voor een bepaalde voet komt? Welnu, meet de lengte van de voet in inches, vermenig vuldig deze met 3 en trek daar 25 af. Is de lengte van de voet 10 inch, en vermenigvuldigt U deze met 3, dan krijgt U 30, waarvan, na aftrekken van 25, 5 overblijft. De voet heeft dan maat 5. Om de zaak wat ingewikkelder te maken moet U echter niet 25, doch 12 aftrekken, wanneer de voetlengte minder dan 8.2/3 inch is. is dan tenminste eenheid nummering bereikt. in maat- De tentoonstelling van hedendaag se Nederlandse schoenen en lederwa ren, de SL-66, die de Nederlandse produkten zal tonen in combinatie met historisch schoeisel uit het Muse- umbezit zal op vrijdag 27 mei worden geopend. Op vrijdag 20 mei vindt in Hotel Verwiel de sluiting plaats van de V.A.S.-cursus voor ontwerpers- modelleurs. Aansluitend op de diplo ma-uitreiking zal het werk der cursis ten in het museum worden tentoon gesteld. .1' 1 - tl1' 1 - De Amerikanen hebben hierover weer andere opvattingen en hebben een eigen maaisysteem, dat weer van het hierboven beschrevene, het Engel se systeem, afwijkt. Dan is er ook nog een Frans systeem, dat in Engeland overwegend wordt gebruikt voor baby-, kinder-, jttigens- en meisjesschoenen en voor pantof fels. De Engelse maten gebruikt men in Nederland overwegend voor da mes-, heren- en rubberschoeisel. Nog erger wordt het, wanneer men de maatsprongen gaat bekijken. De z.g. „Franse steek" is 6,66 mm, een halve steek dus 3,33 mm. De Engelse steek is 1 inch, zijnde 8,46 mm. De halve steek is dus 4,23 mm. Uit het bovenstaande blijkt, dat het wel bijzonder wenselijk zou zijn, op dit gebied tot een begrijpelijker en meer rationele aanduiding te komen. En dit niet alleen ten gerieve van de leestenfabrikanten, schoenfabrikan ten, groot- en detailhandel, doch ook van het publiek. Naarmate de Europese integratie vorderde, werd de behoefte gevoeld, deze in kwestie gezamenlijk in Euro pees verband aan te pakken. Met dit doel voor ogen 'heeft de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) te Parijs een Internationale Commissie voor maat- standaardisatie ingesteld, die dit on derwerp ter hand heeft genomen. Men is thans gereed gekomen met een voorstel voor een nieuw maataandui dingssysteem dat EUROPOINT heet. Dit is een maat in millimeters, afge leid van de lengte van de leest, waar op een schoen is gemaakt. Voor dé berekening wordt gebruik gemaakt van een bepaalde formule. Deze formule zorgt ervoor, dat zeer spitse en minder spitse leesten, die voor dezelfde voet geschikt zijn, ook inderdaad hetzelfde maatnummer krijgen. Wanneer EUROPOINT zou wor den ingevoerd, zou het - aanvanke lijk - nodig zijn, dat de winkeliers beschikken over de EUROPOINT maatlat, die is ontworpen. De onge schoeide voet wordt gemeten vanaf de grote teen tot hiel en de maatlat geeft U het EUROPOINT nummer, dat U kunt onthouden voor toekomstig ge bruik. De winkelier past U een schoen aan met het betreffende EURO POINT nummer buitenop de doos. Er Samenvattend kan men zeggen, dat „Europoint" zal kunnen leiden tot uniforme maataanduiding op schoe nen en schoenverpakkingen; na de aanvankelijke periode van voetmeting zal leiden tot het sneller vinden van passende schoenen; géén kostbare veranderingen in schoenfabrieken en leestenfabrieken tot gevolg heeft; kan leiden tot eenvoudiger administratie in schoenfabrieken, schoengroothan del en schoenwinkels; voor 't schoen groot- en detailhandel minder grote voorraden zal maken doordat er min der maten zijn. Het is van belang hierbij aan te te kenen, dat ook de Engelsen, die aan de totstandkoming van „Europoint" hebben medegewerkt, volkomen ach ter 't idee van millimetermaten staan, omdat Engeland binnen enkele jaren voor wat betreft maten en gewichten zal overgaan op 'het metrieke stelsel. Op het ogenblik is EUROPOINT nog slechts een voorstel, een ontwerp, dat door vakmensen in de O.E.S.O.- landen wordt bestudeerd. In ons land zal een studiegroep van de Vereniging voor Research en Informatie in de Schoenindustrie, VERIS, het EURO- POINT-systeem op zijn technische merites beoordelen. Het Hoefsven» gaat zondag open WAALWIJK Het Waalwijkse zwembad „Het Hoefsven" gaat ko mende zondag open. Momenteel is men druk doende de laatste hand Mej. Diny Kuysten (24) uit Sprang- Capelle en lerares van beroep, is dinsdag voor een studiereis van bijna 9 maanden naar Amerika ver trokken. Met 35 jongeren uit geheel Eu ropa en andere werelddelen zal mej. Kuysten in Amerika het jeugd werk, en vooral het werken met jongeren van 12-15 jaar bestude ren, alsmede de leidersvorming. Ieder jaar geven de Amerikaan se organisaties en Maatschappijen de aangesloten landen de gelegen heid één lid uit te zenden om dit werk in Amerika te bestuderen. Een Nederlandse commissie heeft dit jaar Diny Kuysten gekozen aan deze studiereis deel te nemen. Via een collega had Diny van Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES BIKINI'S ZOMERPANTALONS SHORTS KRAAGJES ROKKEN GEBREIDE JAPONNEN PULLOVERS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maker) enz. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 deze uitzendingen gehoord en er op gereageerd. „Of ik deze uitzending had ver wacht?" aldus Diny. „iNeq, ik schreef eerder met de gedachte: Een geluk als ik gekozen wordt maar er willen er zoveel jongeren gaan, ik zal het wel niet zijn". Het viel echter anders uit. Men vroeg haar op sollieitatiebezoek te komen en enkele weken daarop ontving zij het bericht dat zij dit jaar de uitverkorene was. „Ik besloot eerst niet te gaan, je moet er tenslotte zoveel voor op geven en achterlaten. Het was al leen de kans van nü of nooit die de doorslag gaf. Het is jammer dat ik nu een tijd lang geen les kan geven maar voor zoiets moet je iets overhebben. Wanneer ik terugkom ben ik zoveel aan er varingen en indrukken rijker die ik door middel van de klas en le zingen e.d. kan overbrengen dat het de tijd best waard is", is Diny's relaas. In de loop van de jaren dat zij zich voor het onderwijs inspande, was zij 2 jaar verbonden aan de landbpuwhuishoudschöol in Zierik- zee, en aan het verenigingsleven deelnam heeft zij zich een beeld gevormd van hét onderwijs én dé jeugdvorming in ons land. Door de contacten met de afge- vaardigen uit andere landen kan zij kennis maken met dit werk in Amerika en tevens van de lan den die afgevaardigd zijn. De studiereis wordt geopend met een conferentie-week in Washing ton in het gebouw van de Natio nal 4 H club foundation om ken nis te maken met afgevaardigden te leggen aan de opstallen die ieder jaar opgeknapt worden om de dui zenden bezoekers goed te kunnen ontvangen. Bij deze jaarlijkse „op frissing" is het dit keer niet ge bleven. Men heeft op de bodem van het bad nJ. een nieuwe laag zand aangebracht, iets dat iedere tien jaar wel nodig is. Dat er nieuw zand in het bad aangebracht moest worden, wil niet zeggen dat de kwalitiet van het water niet meer zo best was. Iedere week wordt het water onderzocht en men kan er in Waalwijk trots op gaan dat het Hoefsven tot een van de beste ha- den in Brabant behoort. Ook dit jaar is de belangstelling voor een zwemabonnement weer enorm. Er zijn door de Centrale Administratie reeds 7.000 abonne menten uitgeschreven. Om iedereen in de gelegenheid te stellen een abonnement, waarop men - mits voor 15 mei bestelt - een belang rijke korting krijgt, af te halen, zijn ook zaterdagmorgen de kan toren van de Centrale Administra tie geopend. IGerev. vanaf 65, Half jaar garantie. Gratis schrift, type-cursus Telefoonstraat 33 - Tel. 31748 TILBURG 1 31748 I B—BW J .y.' Diny Kuysten én de Amerikaanse organisaties. Vanuit de 4 H club wordt haar r^is georganiseerd en krijgt zij haar adviezen. Na de studiereis volgt nog een conferentie in Turkije over de re sultaten van de studietijd en de organisatie in eigen land, waarna zij naar Nederland terugkeert. Zij verklaarde zich bereid regel matig haar indrukken en ervarin gen in ons blad te publiceren. Bij ons vertrek zei ze opgewekt: „Tijd om heimwee te krijgen heb ik niet, daar is het programma te druk voor". Het aantal miljonairs in Neder land bedroeg op 1 januari 1963 on geveer 4.600, vergeleken met 2.100 op 1 januari 1958 en 1.000 op 1 janu ari 1953. Hun gezamelijk vermogen steeg van 1.959 miljoen gulden op 1 januari 1953 tot 4.290 miljoen gul den vijf jaar later en 10.360 mil joen gulden op 1 januari 1963. Ook het relatieve aandeel van de miljonairs in het totale vermogens- bezit van natuurlijke personen in ons land is in de periode 1953-1963 gestegen. Op 1 jan, '63 vormden de miljonairs nuari 1953 vormden de miljonairs 1.6 pet. van de vermogensbezitters en hun bezit 20.7 pet. van het to tale vermogen van natuurlijke per sonen. Op 1 januari 1958 was dit resp. 1.1 en 15.9 pet. en op 1 janu ari 1953 resp. 0.9 en 13 pet. Deze gegevens zijn ontleend aan het aprilnummer van de maand- statistiek van het finantiewezen van het Centraal Bureau voor Sta tistiek. De vermogens kleiner dan f 50.000 zijn hierbij wegens gebrek aan voldoende gegevens buiten be schouwing gelaten. In de tien jaren sedert 1953 is het aantal personen met een ver mogen groter dan f 50.000 tweeën- een half maal zo groot geworden. Het beloopt thans 288.000 personen. Hun gezamenlijke vermogen be draagt 50 miljard gulden. In 1953 was het gezamenlijk vermogen 15 miljard gulden. Het bevond zich in handen van circa 113.000 personen. De groei van het aantal, met 156%, bleef in deze periode dus achter bfj de groei van het vermogen (230%) De verschuldigde belasting nam met 132 pet. toe. De toeneming van het aantal, circa 175.000, zal in hoofdzaak ver oorzaakt zijn doordat velen de grens van de f 50.000 gepasseerd zijn. Dat Iniettemin boven dezes grens het gemiddelde vermogen met 30 pet. is gestegen tot f 174.000 in de huid gezondheid en zuiverheid moet worden verklaard uit de stede lijke groei van de grote vermogens Zo steeg het aantal in de laagste klasse f 50.000 tot f 100.000 met 112 pet., terwijl in de hoogste klasse (1 miljoen en meer) een toeneming met 360 pet. valt waar te nemen. Bij de beoordeling van deze groei cijfers is de geldontwaarding van belang. Deze bedroeg in de be schouwde periode circa een kwart. Bij de groei van de vermogens en zeker van de grote vermogens heeft naar de mening van het CBS de sterke groei van de waarde van het aandelenbezit een belangrijke rol gespeeld. Het algemeen ANP- CBS-indexcijfer van de effecten- koersen steeg van 91 einde 1952 tot 166 einde 1957 en 345 einde 1962.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5