VOORSTEL OM DE EXTRA HEFFING TE DOEN VERVALLEN Expositie over N.-Brabants landschap in Tilburgs museum RIJKSSUBSIDIE IN GEVAAR Veertien cursisten ontvingen vrijdag VAS-getuigschrlft CURSUS SCHOENONTWERPER-MODELLEUR De nieuwe wet, die met ingang van 1965 geldt, kent evenals het oude Besluit Inkomstenbelasting, een ex tra heffing van belasting over koerswinsten op aan delen die tot een z.g. aanmerkelijk belang behoren; dat wil zeggen een belasting over winst die bij verkoop of andere vervreemding wordt gemaakt door een aan deelhouder die zoveel aandelen bezit van een n.v., dat hij daarin een bijzondere machtspositie, een aan merkelijk belang, bezit. Bij de behandeling van de nieuwe wet in de Tweede Kamer waren stemmen opgegaan deze extra heffing geheel te doen vervallen. Hoewel de regering water in haar wijn deed wat betreft de percentages welke men van het totale kapitaal der n.v. moest bezitten in N.V. opgepotte winst rust claim van de fiscus Wat is een a. b. NSU-PRINZ Voor 5 jaar voordat men onder de a.b.-belasting valt en hoewel er wijzigingen zijn aangebracht die het karakter van de heffing meer ombuigen van een dubbele belasting naar een vervroegde heffing, heeft de regering wat het principe betreft voet bij stuk gehouden. Waarom? Het systeem van de wet ten aanzien van de belastingheffing over de opbrengst van aandelen was toch het sluitend geheel? Dit systeem is, dat de winsten welke een n.v. maakt en vroeger of later uit keert aan de aandeelhouders pas tot het inkomen van die aandeelhouders gaan behoren op het moment waar op die n.v. die winsten ook werkelijk uitdeelt; op het laatst dus bij de likwidatie. '1 Teruggave Brabants Landschap heeft 500 ha. in bezit Gevaar voor subsidie Expositie Expositie „SL-66" vrijdag a.s. open Bijzonder dankbaar Geslaagden Jaarverslag van de Staatsmijnen ■&..A M De „SL-'66" MAANDAG 23 MEI 1966 87e JAARGANG No. 40 De ïcho vxn het Zuióen Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 Uitgever p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 AnuwnTieien WAAlWI]kS6 €ïl lAïlQStRAATS6 COURAïït Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per rr-n. Contractadvertenties: speciaal tarief HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002Telegram-adres„ECHO" Het aanmerkelijk belang in de nieuwe wet inkomstenbelasting Dit geldt voor de grote, open n.v.'s en ook voor de besloten familieven nootschappen, waarvan de aandelen in handen zijn van één of slechts enkele aandeelhouders. Vroeg of laat wordt die winst uitgedeeld en belast, zowel in het ene geval als in het andere. Zolang die winst in de nv. blijft gereserveerd zal het aandeel een koers hebben, hoger dan het gestort kapitaal en deze meerwaarde kan de aandeelhouder ook realiseren door het aandeel te verkopen. Hij ontvangt in de koers winst, die vrij is van belasting wan neer het aandeel niet tot zijn be drijfsvermogen behoort, de tegen waarde van de opgepotte winst ge heel of gedeeltelijk terug. Fiscaal is dat geen bezwaar, want dan wordt de winst van de n.v. bij de nieuwe aandeelhouder belast wanneer zij aan hem wordt uit gekeerd, ook al heeft hij die op gepotte winst niet gemaakt, doch meegekocht. Op de in een n.v. op gepotte winst rust dus een claim van de fiscus en deze zal de waar de van het aandeel beïnvloeden. De koper weet immers dat hij voor de opgepotte reserves niet het vol le bedrag kan geven daar er eerst nog van betaald moet worden als ze, als dividend, aan hem worden uitgekeerd. Wie nu, zegt de minister, door zijn aanmerkelijk belang (a.b.) een machtspositie in een n.v. heeft, al dan niet tezamen met zijn naaste verwanten, heeft te grote fiscale mogelijkheden om die belasting heffing over de uitkering van de reserves te ontgaan. Daarom wordt van hem een extra belasting geheven wanneer hij uit zijn a.b.-aandelen vervreemdt, of inbrengt in zijn bedrijfsvermogen. Hij betaalt 20% van de koersstij ging, dus 20% van het verschil tus sen verkrijgingsprijs en overdrachts- prijs. Is er een verlies, en dit is nieuw (want het oude Besluit kende geen verliescompensatie voor het a.b.) dan krijgt hij 20% van het verschil terug. Wanneer bezit men nu zo'n grote machtspositie in een n.v. dat men een a.b. heeft? De wet stelt hier voor twee voorwaarden, men moet hebben, of in de loop van de laat ste vijf jaren gehad hebben: Zowel a. minstens eenderde deel van het nominaal gestort kapitaal, tezamen met zijn echtgenoot en met WHMM vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie en in de tweede graad der zijlinie. als b. meer dan 7% van dat kapi taal tezamen met alleen zijn echt genoot. Dus de familie wordt als een ge heel beschouwd. Al hebben zij on derling misschien onenigheid; als ze tegenover de fiscus staan zijn ze het weer eens. Een a.b. wordt daar om aanwezig geacht wanneer men tezamen met zijn echtgenoot (daar onder begrepen het begrip echtge note) en met zijn ouders, groot ouders, enz. en zijn kinderen, klein kinderen, enz. (is: rechte linie) en met zijn broers en zusters (is: 2e graad zijlinie) tenminste 33 xk van het aandelenkapitaal bezit. Dat kan meebrengen dat men met één aandeel reeds geacht zou wor den een machtspositie in de fami lie n.v. te hebben. Dat ging te ver, zodat daarnaast vereist is, dat men tezamen met alleen zijn echtge note meer dan 7% van dat nomi naal kapitaal bezit. Wél kan men met één aandeel een a.b. hebben wanneer men in de loop van de laatste vijf jaren aan de gestelde eisen heeft voldaan. De oude machts positie wordt a.h.w. geacht nog 5 jaar door te werken. Had bijvoorbeeld de oprichter van de zaak destijds 100% van de aan delen en hebben zijn vijf zoons thans ieder 20%, dan hebben de zoons ieder een a-b., want het be zit van hun broers telt immers me de. Heeft iedere zoon weer een zoon die van zijn vader erft, dan heb ben de kleinzoons van de oprichter géén a.b. want het bezit van de ne ven telt niet tezamen. Zou een van die kleinzoons een kleindochter zijn en met een neef in het huwelijk treden, dan hadden zij weer wél een a.b., want ieder van hen twee- en bezat met zijn echtgenoot me de meer dan de vereiste percen tages. Het verschil tussen beide wordt geacht door toeneming van de in de n.v. opgepotte reserves te zijn ontstaan. In gevallen van schen king van a.b.-aandelen of bij ver koop welke om persoonlijke rede nen niet tegen een reële waarde plaatsvindt, geldt als prijs de waar de welke in het economisch ver keer aan de aandelen of winstbe wijzen (ook deze tellen bij het bo venstaande mee) kan worden toe gekend. In geval van uitreiking van aande len aan aandeelhouders (bonus) geldt als verkrijgingsprijs van dat nieuwe aandeel het kapitaalbedrag daarvan. Bijschrijving van kapi taal wordt daarmee gelijkgesteld. Inbreng van aandelen in een on derneming of onttrekking van aan delen aan een onderneming is over dracht, resp. verkrijging. Als prijs geldt weer de waarde op dat mo ment. De overdrachtsprijs en de verkrij gingsprijs worden echter altijd ten minste op het gemiddeld op de aandelen gestort kapitaal gesteld. Voor koersverliezen beneden dat gestort kapitaal is dus geen aftrek mogelijk en latere winsten zijn on belast voor zover ze dat oude ver lies weer goed maken. Tot het be drag van het gestort kapitaal lig gen verliezen en winsten dus bui ten de inkomstensfeer. Bij huwelijk en vererving bestond evenals bij schenking onder het Besluit een lek. De nieuwe verkrij ger mocht als verzekeringsprijs re- „Het is beter voor de bouw van woningen nieuw landschap te schep pen op submarginale landbouwgronden, dan concurentie met de na tuurbescherming landschappelijk belangrijke gebieden tegen hogere prijzen aan te kopen voor villa- en bungalowbouw, zoals door som mige gemeenten in Noord-Brabant wordt gedaan". Deze woorden sprak de secretaris van de Stichting „Het Brabantse Landschap", Jhr. Mr, E. W. J. van Weede van Dijkveld bij de opening van de tentoonstelling over het Noord-Brabants Landschap in het Na tuur Historisch Museum te Tilburg. kenen de waarde der aandelen ten tijde van de verkrijging. Bij de erf later resp. de schenker was echter niets te belasten daar deze geen opbrengst had genoten. Dit is nu anders. Bij schenking geldt voor de schenker nu de waar de als vervreemdingsprijs, zodat van hem belasting wordt geheven alsof hij had verkocht. Bij over gang krachtens erfrecht of huwe lijksvermogensrecht wordt als re gel de belastingschuld doorgescho ven naar de nieuwe eigenaar. De ze regeling roept vele vragen op welke wij een volgende keer eens aan de orde zullen stellen. Het feit dat het accent thans ver legd is van een dubbele belasting naar een vervroegde heffing heeft behalve de reeds genoemde ver liescompensatie ook als nieuwig heid meegebracht dat de heffing in sommige gevallen wordt teruggege ven wanneer de n.v. de winstreser ves uitdeelt zodat de normale be lasting over de uitgekeerde winst moet worden betaald. Deze geval len zijn ten eerste wanneer de winst reserves zijn uitgedeeld zijn likwi datie van de n.v. en ten tweede wanneer men geacht wordt zo'n likwidatie-uitkering te hebben ge noten bij verkoop van aandelen- Wanneer in die gevallen de aande len gedurende de laatste tien jaren tot een a.b. hebben behoord, wordt er van uitgegaan dat over de mee- gekochte winstres'ves vroeger reeds a.b.-belasting is betaald en krijgt men daarom 20% van het verschil tussen de verkrijgingsprijs en het gemiddeld gestort kapitaal terug. Dat is de belasting die de vorige eigenaar geacht wordt te hebben betaald en waarvan de contante waarde in de aandelen wordt ge acht te zijn verdisconteerd. Deze teruggave vindt dus niet plaats wanneer men de winstreserves in casseert en daarover de normale belasting betaalt doordat de n.v. eigen aandelen heeft ingekocht. Ook vindt terugbetaling plaats wan neer hec gehele aanmerkelijke be lang, en daarmede de belasting claim van de fiscus, door vererving te niet gaat. Hoewel dus het a.b.-regiem in de nieuwe wet aanzienlijk is verzacht ondanks dat de lekkages bij over lijden en schenking zijn opgeheven, is de visie van de regering dat er nu in principe van een vervroegde heffing mag worden gesproken, wel wat aan de al te zonnige kant. Er zijn nog vele gevallen over waar in men die vervroegde heffing niet terugkrijgt en waar dus het oude predikaat dubbele belasting juis ter lijkt. Vooral bij huwelijk en vererving zij men op zijn hoede op dit punt. De heer van Weede van Dijkveld merkte verder op dat het nog niet zo lang is geleden dat de natuur bescherming door het gros van de bestuurders werd gezien als een stuk romantiek, dat niet meer pas te in het in de naoorlogse tijd ge boren realisme. Voor de recreatie kreeg het behoud van de natuur, door de enorme vraag, echter een nog hogere plaats op de rangorde van belang. Voor wat momenteel aan het scheppen van recreatieruimte door de cultuurtechnici gebeurt heeft Het Brabantse Landschap respect. Hetgeen gebeurt is indrukwekkend maar het resulteert toch te veel in een soort eenheidslandschap om te kunnen voldoen aan de behoef ten, aldus Jhr. van Weede. Hij wees er tenslotte op, dat het thans de allerhoogste tijd is, om nog iets te kunnen redden. Het Brabantse Landschap heeft nu 500 ha. in bezit en heeft voor de komende tien jaar een ambitieus plan klaar liggen. Met medewer king van Rijk en Provincie zal echter nog enorm veel aangekocht moeten worden. In dit verband wees Gedeputeer de Ir. H. Steenbergen die de ten toonstelling opende, op het gevaar, dat als het zo doorgaat, de subsi diebedragen van het Rijk niet meer benut zouden kunnen worden. Bij een subsidiëring van 50% wordt n.l. de eis gesteld, dat de provin cie of een andere instelling de overige 50% moet opbrengen. In 1965 kwam het Rijksbedrag voor Staatsaankopen nog op 7,9 miljoen gulden, terwijl voor dit jaar niet minder dan 14,5 miljoen is uitgetrokken. Voor een provin cie is dit tempo van stijging niet meer bij te houden en wanneer de provincie daarvoor de gelden niet heeft, aldus Ir. Steenbergen, ver valt ook de Rijkssubsidie. Bijzonder gelukkig overigens was de Gedeputeerde zoals hij zei, met de aankopen van grotere complex en door de Stichting „Het Brabant se Landschap". Dit was eveneens de heer H. van Dullemen, die sprak als voorzit ter van het Natuur Historisch Mu seum. Alleen was hem de schrik om het hart geslagen bij het zien van deze tentoonstelling. In Bra bant, zei hij, is al zoveel verloren gegaan. (Van onze verslaggever) WAALWIJK De eerste volledige cursus schoenontwerper - modeleur van de Stichting Vakopleiding in de Schoenindustrie, heeft dit jaar 14 geslaagden opgeleverd. Vrijdag avond ontvingen deze jongelui, tij dens een bijeenkomst in Hotel Ver- wiel in Waalwijk, de getuigschrif ten uit handen %an drs Van Ham, de directeur van de school. Na af loop van de uitreiking van de ge tuigschriften waren de werkstukken van de cursisten tentoongesteld in 't Museum Schoen- en Lederindus trie in1 Waalwijk. In dit museum is vanaf Pinkste ren de tentoonstelling van heden daagse Nederlandse schoenen en le derwaren, de „SL-'66", ingericht. Vrijdagavond reeds maakten leer lingen van de VAS-cursus en een aantal genodigden kennis met de expositie, die een bezoek ten zeer ste waard is. De bijeenkomst vrijdagavond werd geopend door de heer Jac. Berg mans, voorzitter van het museum bestuur. De heer Bergmans zei in zijn openingsrede onder meer, dat de schoenindustrie met gebrek aan personeel kampt. „Er is weinig am bitie voor een functie in deze in dustrie. Vakmensen blijven echter nodig. Ook de mode gaat in de schoenindustrie een steeds belang rijkere rol spelen. We hebben daar om mensen nodig die een goede kijk hebben op deze mode", aldus de heer Bergmans. Spreker wees er op, dat de me chanisatie in de schoenindustrie niet inhoudt dat er minder vakmensen nodig zijn. „Het tegendeel is waar. Er zijn steeds meer personen nodig die de modellen etc. maken. De 15 jongelui, die naast hun toch al niet lichte dagtaak twee jaar de cursus in Tilburg volgden, ben ik bijzon der dankbaar", aldus de heer Jac. Bergmans. Drs Van Ham, directeur van de Academie voor Beeldende Kunsten in Tilburg en directeur van de VAS-cursus, zei getroffen te zijn dat mensen uit de industrie de moed weten op te brengen na de dagtaak een cursus te volgen. „De uitreiking van de getuig schriften betekent niet, dat de jon gelui het eindpunt hebben bereikt. Ze staan nu aan het begin van een groot avontuur. Men gaat in prak tijk omzetten wat in theorie is ge leerd. Deze cursus heeft ook duide lijk gemaakt dat een schoenmaker niet bij zijn leest moet blijven", al dus de heer Van Ham. De directeur besloot zijn toespraak, na de schoen ook nog als cultuurobject te hebben beschreven, met het declameren van het gedicht: „Aller schoenen". Drs. Van Ham kon het diploma uit reiken aan: J. v. Buren, Waalwijk; C. Driessen, Kaatsheuvel; W. de Graaff, W. Greve, H. v. Grinsven en J. v. Helvoirt, Waalwijk; J. v. d. Heijden, Tilburg; J. Kogels, Waal wijk; J. Korte weg en J. de Kort, Loon op Zand; C. Kouwenhoven, A. Knagen, H. Robben en J. v. d. Hart. Na het slotwoord van de heer Bergmans sprak namens de cursis- Deze expositie leert echter, dat Brabant toch nog in totaal 58.294.1 ha. bos heeft en na Gelderland nog veruit de bosrijkste provincie is. Aan recreatiegebied is er nog 68.700 ha. De tentoonstelling toont de ver schillende facetten van het „Bra bantse Landschap" en de bedreigin gen waaraan dit momenteel is bloot gesteld. De expositie werd ingericht door de heren W. van Boxtel, Mr. Ta- miniau en H. Verwiel. De kunstenares Marjan van Mook maakte voor deze tentoonstelling, die tot 1 september te bezichtigen is, enkele „aanklachten" in pop-art. In een persconferentie deelde drs A. Rottier, president-directeur van de Staatsmijnen, o.a. het volgende mede als toelichting op het jaarver slag: A De jaarlijkse investeringen in de chemische bedrijven liggen op een niveau van 150 miljoen, het aantal arbeidsplaatsen in deze bedrijven beliep in 1965 circa 250 en wordt voor 1966 op circa 700 geraamd. Het bedrag van de bedrijfswinst ad 61,5 miljoen (vorig jaar 54 miljoen) dient voor een juiste be oordeling te worden geplaatst tegen de achtergrond van een aantal fac toren, welke de winst in 1965 na delig hebben beïnvloed. Op de eer ste plaats zijn daar de verliezen van de koolwinningsbedrijven, welke in 1965 circa 30 miljoen beliepen. Voorts waren van belang de loon kostenstijgingen en de prijsdalingen voor chemische produkten en het relatief grote aantal nieuwe chemi sche projecten, dat in de bouw- of aanloopfase verkeert. Tenslotte ver keerde de aardgaswinning nog zo verre in een beginstadium, dat de financiële resultaten hiervan door hoge investerings- en aanloopkosten ook in 1965 per saldo nog negatief waren. Drs L. van Ham reikt het getuigschrift uit aan de heer J. van Buren uit Waalwijk. ten de heer W. Greve uit Waalwijk een dankwoord. De heer Greve, die 't bestuur en docenten dankte voor alles wat steeds voor de leerlingen werd gedaan, vertelde dat de cur sisten hadden besloten om vier maal per jaar bijeen te komen, om zo eventuele moeilijkheden te bespre ken. De eerste bijeenkomst vindt plaats op 2 juni a.s. in Waalwijk. Na de diploma-uitreiking begaf 't gezelschap, waaronder o.a. loco-bur gemeester J. v. Heeswijk, J. Karsens (VAS), C. Braspenning (secr. werk nemers), J. Bergmans, drs v. Ham en W. Hornman (docent), zich naar het museum van schoenen en leder en lederwaren. In een zaal van dit museum waren de werkstukken van de cursisten te bewonderen. Van iedere cursist stonden hier enkele exemplaren tentoongesteld. Uiter aard was er, vooral van de zijde van de schoenfabrikanten, grote be langstelling voor deze werkstukken. In de grote zaal van het museum is de tentoonstelling hedendaagse Nederlandse schoenen en lederwa ren, de SL 66 ingericht. De „SL-'66" toont de Nederlandse produkten in combinatie met historisch schoeisel uit het museumbezit. Ruim 30 leden van de federatie zonden één of twee paar schoenen in, of exposeren le ren tassen of kleren. De tentoon stelling, die vrijdag 27 mei (vrijdag vóór Pinksteren) officieel wordt ge opend, zal tot 1 sept. „draaien".

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1