wAAlwijkse en LAnqstRAAt.se couRAnt R.K. Steenkoleninkoopvereniging „Broederhulp" werd zestig jaar geleden opgericht Internationale Najaarsbeurs van 5-13 september in Utrecht PREMIE SPAARPLAN' VRIJDAG FEESTAVOND IN «DE LINDEBOOM» tweetraps stijgingspolis umliiaii van Een eigen huis (met hypotheek) wordt goedkoper, want... elk jaar neemt het Rijk f 100,- van de aflossing voor zijn rekening. ifeïïïïïJITHl Moeilijke tijden BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Voor Baby Woord Broederhulp had 60 jaar geleden een diepe inhoud Sociaal werk Feestavond ^J-ierenkiedincj ©5 Diverse prominente lederimporteurs op Micro-show 1966 Gemini-astronauten fris en fit terug van ruimtevlucht VRIJDAG 10 JUNI 1966 87e JAARGANG No. 45 De Echo van het Zuióen AhftTtnomont Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) f 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per irna. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" op de voet De klok 60 jaar terugzetten is niet mogelijk, maar wel is het nuttig en leerzaam ons geheugen even op te frissen en om onze gedachten eens te richten op de sociale toestanden van 60 jaar geleden. Zestig jaar is het geleden dat de R.K. Steenkolen-inkoopvereniging „Broederhulp" werd opgericht, een instelling van de Kath. Arbeiders beweging, opgericht in een tijd, toen er zovele sociale en culturele instellingen langzaamaan tot stand kwamen. Waarom werd door de Kath. Arbeidersbeweging de Kolen-inkoopver eniging „Broederhulp" opgericht? Het woord Broederhulp had zestig jaar geleden een diepe inhoud en een vérstrekkende betekenis. In het jaar 1900 n.l. stonden de massa arbeiders nog zonder bescher ming in het maatschappelijk leven. Er waren toen nog geen sociale wetten, zoals wij die nu kennen. Er waren geen vastgestelde arbeids overeenkomsten en geen c.a.o. De arbeiders waren niet beschermd te gen ontslag, ziekte en werkloosheid. Thans spreekt men over de rechts positie van de arbeider (werkne mer); men kent nu de sociale wet ten tegen ziekte, invaliditeit, werk loosheid enz. enz. De werknemer van thans vindt deze wetgeving een normale gang van zaken, al onder vindt men in het jaar 1966 ook nog toestanden die sociaal onrechtvaar dig zijn, o.a. het stopzetten van be drijven, waar het ontslagrecht van de werknemer zonder meer op zij TxrnuHT" 0"P7p1" In de 60 jaren die achter ons lig gen, heeft de Vakbeweging voor de arbeidersstand reeds veel bereikt. Na harde strijd en met zeer grote offers hebben de georganiseerde ar beiders veel tot stand gebracht. Zestig jaar geleden was de arbei dersbeweging in opkomst en de grote strijd in volle gang. Deze strijd moest worden gevoerd tegen onbegrip en onverstand. De arbei der was in die tijd overgeleverd aan weer en wind en het sociaal-econo misch maatschappelijk klimaat en in deze moeilijke tijd kwam de ar beidersbeweging tot stand. Het waren zeer moeilijke tijden en wat dat betreft, behoeven we maar te verwijzen naar het boek „Rooie Bart", van de Waalwijkse auteur J. v. Heesbeen. Het is onbe grijpelijk dat de arbeiders van 60 jaar geleden dit alles hebben kun nen doorstaan. Wat kostte het een strijd en een offers om in die tijd lid te worden van een arbeidersbe weging of vakbond. Werkloosheid, ontslag, ziekte, geen inkomen en geen verzekering, waren zaken waartegen de arbeider totaal geen bescherming had. Hij was in die tijd overgeleverd aan de woeste baren van het maatschappelijk leven van die dagen. Ook de winkelnering speelde in die tijd een grote rol. Men was n.l. verplicht hij zijn baas of bij een ander, van zijn scha mel verdiende loon, zijn waren te kopen. Men was gebonden, of beter gezegd, overgeleverd aan het vrije spel. Het was dus voor de arbei dersbeweging in oprichting een zwa re strijd om de massa te organise ren. Een massa van paupers, die als het ware geen enkel recht van be staan hadden. Tevens had de nog jonge organi satie tot taak, een menselijker wijze gesproken bijna onoverkomenlijke taak, om de arbeiders te bescher men tegen ziekte, werkloosheid en uitbuiting en het is daarom dat toen diverse instellingen door de Arbei dersbeweging werden opgericht en een van de instellingen was de Koleninkoopvereniging „Broeder hulp", die thans haar 60-jarig be staan gaat vieren. Dat deze instelling reden van be staan had, is reeds menigmaal be wezen, en al is de doelstelling van 60 jaar geleden nu niet meer aan wezig, de nuttigheid is ook nu nog van toepassing. In die 60 jaar heeft deze instel ling veel sociaal en liefdadig werk gedaan en ontzaggelijk veel goeds tot stand gebracht. Vele leden van de Inkoopvereniging „Broederhulp" hebben hiervan in de loop der jaren kunnen profiteren. Steeds stond Broederhulp klaar om hulp te ver lenen en warmte te brengen bij ziekte of werkloosheid, alsmede bij gezinsvermeerdering. Met niet te dure kolen werd hulp en bijstand gebracht in de gezinnen, waar die hulp of die bijstand nodig was. Er zouden boekdelen gevuld kun nen worden om de toestanden van 60 jaar geleden te schilderen, doch we moeten ons beperken tot enige flitsen die echter aantonen het in nerlijk leed en de ellende van die tijd. De sociale liefde en de bewogen heid van de oude pioniers maakten deze tot apostelen van die tijd. Men spreekt in de kerk nu van leken- apostolaat, doch het was misschien wel eens nodig en rechtvaardig er aan te herinneren dat 60 jaar ge leden in de arbeidersbeweging een lekenapostolaat volop aan het werk was. Jammer is het dat dit werk in al die jaren niet voldoende begre pen en gesteund werd, nee, zelfs werd tegengewerkt. Men mag hier stellen: lekenapos tolaat, zoals men dat nu noemt, was 60 jaar geleden een hard werkende apostolaatskern in de beweging, een kern, die een steun is geweest voor de kerk, dikwijls tegen wil en dank door tegenwerking van anderen. Het is niet de bedoeling van dit artikel om bij de herdenking van het 60-jarig bestaan van „Broeder hulp" iemand iets in de schoenen te schuiven, laat staan te beschuldi gen. Alleen is het de bedoeling dat men zich kan indenken in de maat schappelijke verhoudingen van die tijd. Het jubileum-comité, dat is opge richt, voelt het als een dure plicht de oude pioniers te huldigen voor het vele werk door hen gedaan, de zware offers door hen gebracht, voor hun sociale bewogenheid en voor hun vechtlust om stand te houden tegen de onrechtvaardig heid. Op vrijdag 10 juni zal in „de Lin deboom" in de St. Antoniusstraat des avonds om 19.30 uur deze hul diging van het bestuur plaats vin den, waarbij ook de oprichters en degenen die in het bestuur hebben meegewerkt en van ons zijn heen gegaan, steeds in onze gedachten blijven. Ook zij zullen in de hulde worden betrokken. (moderne levensverzekering voor het jonge gezin) Inlichtingen Waalwijk Noordstraat 258 Telefoon 4203 <YV| "f WAALWIJK - t, V. i\i -. 125 INZENDINGEN VOOR GROEP KOFFERS LEDERWAREN De internationale Najaarsbeurs 1966, de 87 e algemene beurs, zal van maandag 5 tot en met dinsdag 13 september a.s. in de Vredenburg- gebouwen te Utrecht worden ge" houden. Deze beurs zal wederom een in druk geven, welke artikelen op het gebied van gebruiksgoederen binnen- en buitenlandse industrie te bieden heeft. Van de ruim 1250 deelnemers toont ongeveer 60% produkten van Nederlands fabri kaat, terwijl de overige exposan ten met artikelen uit ruim 20 lan den ter beurze zullen verschijnen. Het bekende expositie-patroon in de Vredenburggebouwen heeft een kleine wijziging ondergaan. Een gedeelte van de vijfde etage werd tot nu toe in beslag genomen door firma's met parfumerieën, kosme- tika en toiletartikelen. Een aantal van deze firma's hebben besloten haar parfumerie-artikelen onder te brengen op de Internationale Par- fumeriebeurs (18 t.m. 22 septem ber a.s.). Hierdoor werd het moge lijk deze vrijgekomen ruimte te reserveren voor een aantal deel nemers met speelgoederen en kerst artikelen, die voorheen op de 4e etage met een permanent gebrek aan voldoende expositieruimte had den te kampen. Voor het overige zal op deze ver dieping een aantal inzendingen van winkelinrichting, etalage- en rekla- me-artikelen alsmede een 25-tal in zendingen van relatiegeschenken, souvenier- en toegiftartikelen wor den geëxposeerd. De 4e etage wordt wederom be zet door ruim 200 handelaren in - en fabrikanten van - speelgoede ren, sportartikelen, feest- en kerst artikelen. Het merendeel van deze artikelen is van buitenlands fabri kaat. De 3e en 2e etage zijn in hoofd zaak gereserveerd voor glaswerk, kristal, aardewerk, porselein, cou vertartikelen en luxe- en huishou delijke artikelen, zij het, dat op de 3e etage voornamelijk grossiers en op de 2e etage binnen- en bui tenlandse fabrikanten hun artike len tentoonstellen. Op de le etage exposeren firma's op het gebied van goud, zilver en uurwerken, rokersbenodigdheden, bijouterieën en luxe hout- en me taalwaren. De parterre vertoont het gebrui kelijke beeld van de groep koffers en lederwaren met ongeveer 125 inzendingen uit binnen- en buiten land. De parterre van de Beatrixhal geeft plaats aan een groep kan toor-, schrijf- en tekenbenodigdhe den en papierwaren met in hoofd zaak produkten van Nederlands fa brikaat. De gaanderij van deze hal wordt ingenomen door deelnemers met kunstnijverheidsartikelen. Wederom zal gedurende de Na jaarsbeurs op de 2e etage van de Vredenburggebouwen, rondom het trappehuis, door de Stichting „Gul den Vorm" een aantal vitrines wor den ingericht. Deze Stichting heeft tot doel produkten te bekronen, welke worden gekenmerkt door een goede vorm en voldoen aan ho ge eisen van doelmatigheid en technische deugdzaamheid. In deze vitrines zullen die produkten wor den tentoongesteld, welke in de vierde wedstrijd van de Stichting - ditmaal in de categorie industriële voorwerpen voor keukengerei (keu- Hier is een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan dat u en uw vrouw honderden guldens kan besparen. Elk jaar kunt u op uw hypotheek-aflossingen een premie van ten hoogste 100,— krijgen. Dat is een daadwerkelijke steun om tot eigen bezit te komen. Het Rijk gaat het bezit van een eigen huis aantrekkelijker maken. Hoeveel? Over maximaal 500,jaarlijks aan aflos sing ontvangen u en uw vrouw1) na vier volle kalenderjaren een belastingvrije spaarpremie van 20%, dus maximaal 100,2). Een voorbeeld Als u dit jaar 500,aflost krijgt u begin 1971 de spaarpremie van f 100, U mag natuurlijk ook minder aflossen, de premie Per deelnemer maximaal f 250, 2) Per deelnemer spaarpremie maximaal f 50, is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar de spaarpremie verdienen, zolang u blijft aflossen. Hoe Bij uw aflossing laat u eenvoudig aantekenen, dat u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Na vier jaar ontvangt u de spaarpremie. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u tenminste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Le vensverzekeringmaatschappijen, Spaarbanken. Vraag de gratis brochure! jeeiiicniei opaai pi cinic imoamnboi «v, kenmeubilair uitgezonderd) - wer den bekroond niet de „Gulden Vorm" Jaarbeurstrofee of met een certificaat „Gulden Vorm". De gehele netto expositie-opper vlakte van deze Najaarsbeurs be slaat 20.000 m2. De beurs is dage lijks (met uitzondering van zon dag 11 september) geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Per 31 mei 1966 zijn 168 Neder landse toeleveringsbedrijven voor de schoen- en lederwarenindustrie uitgenodigd deel te nemen aan de MICRO-SHOW 1966. Thans, één week later zijn er reeds tekenen, die er op wijzen, dat het jaar 1966 voor de Micro show wel eens een verrassing zou kunnen inhouden, n.l.: ontegenzeg gelijk dank zij het advies, voortge sproten uit de door de stichting ge houden enquête onder de Neder landse schoenfabrikanten, zijn de reacties uit de hoek der Lederfa brikanten en lederimporteurs zeer gunstig te noemen. Diverse prominente lederimpor teurs hebben reeds toezegging ge daan deel te zullen nemen aan de Micro-show 1966. Wat betreft de machine-impor teurs, daarvan kwamen reeds vóór de verzending der uitnodigingen vragen binnen teneinde aan de voorbereiding tot deelname te kun nen beginnen. Al met al gunstige voortekenen voor een Micro-show, met grotere deelname, (voorzichtige schattingen houden het op verdubbelen) en met een interessant lederboek, iets wat de schoen- en lederwarenin dustrie een groot plezier zal doen. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP De Gemini 9 astronauten Thomas Stafford en Eugene Cernan hebben hun driedaagse ruimtevlucht maan dag middag beëindigd met een sen sationele precisie-landing in het westelijk deel van de Atlantische Oceaan. Onder een rood-wit val scherm daalde hun ruimtevaartuig op nog geen 3 kilometer van het vliegdekschip Wasp op de woelige zee. Geen van de vorige Amerikaanse ruimtevaartuigen was zo dicht bij de vooraf vastgestelde plek neer gekomen. Gezagvoerder Gordon Hartley van de Wasp hield zijn schip met opzet een eindje uit de buurt, want hij herinnerde zich Staffords dreigement: „Als je niet uitkijkt, mikken we 'em zo in je schoorsteen." Miljoenen Amerikanen en Euro peanen waren getuigen van de lan ding. Op de Wasp stonden televisie camera's opgesteld, die de beelden via de verbindingssatelliet Early Bird naar het vasteland stuurden. Dobberend op de golven openden Stafford en Cernan de luiken van hun ruimtevaartuig. Zij staken vro lijk hun duimen op naar de heli koptervliegers en kikvorsmannen om duidelijk te maken dat alles in orde was na de vurige val door de aardatmosfeer. Lachend en wui vend klauterden zij 54 minuten la ter op het vliegdek van de Wasp uit de zwart geblakerde Gemini 9. vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5