wAAlwijkse en lAnqstRAatse couraiu A. van larsel kan als enige werknemer eigen werktijd in bedrijf vaststellen S Veilingvoorzitter onthult in Drunen beeld „De Toreadoor" KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING VOOR GOUDEN JUBILARIS BIJ ,DE AMSTEL' mm Jac. Bergmans Holland N.V. THUISSTIKSTERS A. Duister uit Sprang-Capelle 40 jaar in dienst bij „De Ainstel!" Dank Vuurwerk l STIKSTERS en LEERLING-STIKSTERS 2 Raad van Waalwijk behandelt maandag rapport Stadsgewest Paard met tractor uit sloot gehaald VRIJDAG 17 JUNI 1966 87e JAARGANG No. 47 De tcho vvn het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0,26 -f- 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) f 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK Woensdagmorgen is in het bedrijf van de N.V. Konink lijke Chroomlederfabriek „De Amstel" vh L. S. Gompen, de lieer A. J. van Iersel gehuldigd in verband met het 50-jarig dienstjubileum. Een uitzonderlijk jubileum dat voor de direktie van dit bedrijf aanleiding was om het op groots© wijze te vieren. Als dank voor de nimmer af latende plichtsbetrachting van de heer Van Iersel kon de heer J. Gom pen de jubilaris mededelen dat hij vanaf heden zelf de werktijden kan vaststellen. Ongeacht het aantal uren dat de heer Van Iersel in de ZVt jaar die hem nog van zijn pensioen scheiden werkt, wordt hem het volle loon uitbetaald. Uit dit wel uitzonderlijk gebaar blijkt, hoezeer de direktie waardering heeft voor het werk dat de heer Van Iersel in de afgelopen 50 jaar heeft verricht. Ook ontving de jubilaris een be drag onder couvert van de direktie en van de ondernemingsraad. De heer J. Gompen speldde de heer Van Iersel verder de gouden draag- penning van de Maatschappij voor Nijverheid en Industrie op, terwijl burgemeester J. Teijssen dejubilaris de ere-medaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, kon opspelden. In een van de vertrekken van het bedrijf was een groot aantal perso nen bijeen gekomen om de heer Van Iersel te huldigen. Naast de beide direkteuren, de heren J. en H. J. Gompen, waren aanwezig me vrouw Gompen, echtgenote van een van de voormalige direkteuren, le den van de ondernemingsraad en de hoofden van dienst. Het lag oor spronkelijk in de bedoeling om naast de heer Van Iersel ook de heer A. Duister te huldigen, i.v.m. diens 40-jarig dienstjubileum. De heer Duister wordt momenteel ver pleegd in het Prot. Ziekenhuis in Den Bosch. Ook het jubileum van de heer Duister heeft men niet zomaar voor bij laten gaan. Dinsdagmorgen werd mevrouw Duister met haar zoon op het direktiekantoor ontvangen. Zij ontving een boeket bloemen. Dinsdagmiddag bezochten de he ren Van Vught en Puister de heer Duister in het Ziekenhuis. Bij dit bezoek werd hem een fruitmand en het bedrag onder couvert van de direktie aangeboden. Dinsdag brachten de heren Gompen een be zoek aan de heer Duister en kon den zij hem de gouden medaille van de Maatschappij van Nijver heid en Industrie overhandigen. „Ik vind het jammer, dat de heer Duister hierbij niet aanwezig is, doch het feit dat hij aan de bete rende hand is, is voor ons een gro te geruststelling. Wij hopen hem echter terzijnertijd nog eens in het zonnetje te zetten", aldus de heer J. Gompen. Woensdagmorgen werd dan ook alleen maar de heer Van Iersel ge huldigd. In zijn toespraak zei de heer Gompen: „In de afgelopen 50 jaar hebt U heel wat meegemaakt. Als een jongetje van 12 jaar en 7 maanden oud kwam U bij ons in het bedrijf, met een proeftijd van twee maanden. Een tijd die is uit gegroeid tot 50 jaar In heel die tijd hebt U het inwonertal van Neder land zien verdubbelen, U hebt een industriële revolutie meegemaakt en de lonen eh prijzen zien stijgen. Men kan en moet ook een geluk kiger mens zijn dan 50 jaar gele den. Dat welvaart ook tot ontevre denheid kan leiden hebben wij gis teren kunnen meemaken". „Omdat ik weet dat U dit alles aanspreekt haal ik ook dit aan. i Het is gemakkelijk om over de DAG te spreken. Heel wat moei lijker is het om over de tijd voor heen te spreken. Wij mogen van daag met recht trots zijn op onze jubilaris, die na 50 jaar arbeid de ze dag nog niet als het einde van zijn carriere behoeft te zien", al dus de heer Gompen die vervolgens de collegaliteit van de jubilaris ken schetste. „Met uw voorbeeld hebt U velep- pp het rechte spoor terug gebracht. Alle moeilijkheden die U hebt meegemaakt hebt U overwon- nen.Als we van uw leven een film zouden laten maken zou het waar schijnlijk moeilijk zijn om een be paalde episode naar voren te ha len want ze zijn allemaal even goed", aldus de direkteur. „Wij zijn bijzonder dankbaar voor deze 50 jaar", zo vervolgde de heer Gompen. „En om onze dank te to nen hebben wij besloten dat U van af heden voortaan zelf uw werk tijden kunt vaststellen. Als de zon schijnt kunt U gaan wandelen en als U eerder wilt gaan of later wilt komen is dat allemaal goed, en dat natuurlijk met behoud van het vol ledige loon", zo besloot de heer Gompen nadat hij ook de echtge note van de heer Van Iersel in de hulde had betrokken en haar een bloemstuk aanbood. Als geschenk van de direktie overhandigde hij de jubilaris een bedrag onder cou vert en de gouden draagpenning van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel. „Het is duidelijk voor een bui tenstaander dat het vandaag feest is bij „de Amstel", daarvan getui gen de wapperende vlaggen en de ze feestelijk versierde zaal. U, mijn heer Van Iersel, bent daar vandaag het middelpunt van. U bent zojuist door de direktie gehuldigd en het trof mij bijzonder dat de woorden van de heer Van Gompen niet al leen als plichtmatige dank werden uitgesproken" aldus burgemeester J. Teijssen van Waalwijk. „Er is U vandaag dank gebracht door het bedrijf en door de medaille van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Er is ook nog een andere dank van het land. U bent reeds gesiert met een ere-teken maar het heeft H.M. behaagt U bij bevordering de ere-medaille in zil ver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe te kennen". Nadat de burgemeester het ere teken had opgespeld, sprak de heer P. van Vught namens de onder nemingsraad een felicitatiewoord. Hij overhandigde de heer Van Ier sel een bedrag onder couvert. Woor den van hulde werden nog gespro ken door de heer M. Leijtens, pro curatiehouder, waarna de heer v. Iersel een kort dankwoord sprak. Na afloop van dit officiële gedeel te bleef men nog geruime tijd bij een. Vrijdagavond is het feest voor het gehele personeel. De direktie biedt dan alle werknemers met echtgenote of verloofde een diner en feestavond aan. Na afloop van het diner in café-restaurant „Lido", treedt Johnny Kraaikamp op ter wijl ook het Duketown Sextet zal bijdragen tot de feestvreugde. Hoog tepunt van deze avond is ongetwij feld het feeëriek vuurwerk dat in de tuin van het „Lido" om half elf wordt afgestoken. Uiteraard kan ook de bevolking van Waalwijk ge tuige zijn van dit vuurwerk. voorzitter van veiling veren iging Langstraat" onthult - het beeld. O heeft volop werk voor Naast goede prijzen, bieden wij o.m. door betaalde feestdagen en vele voordelen als U nü begint. Ook in ons atelier hebben wij nog plaats voor: Natuurlijk kunt U dagelijks terecht bij ons MODE SCHOENEN ATELIER Elzenweg 25, Waalwijk (tel. 3551 en 3552). U kunt zich ook aanmelden bij de heren C. en P. van den Broek resp. Julianastraat 12 en Schoolstraat 14 te Waspik. Relletjes in Amsterdam Burgemeester J. Teijssen speldt de heer A. van Iersel de koninklijke onderscheiding op. Nederlands hoofdstad leek dins dag betrokken te zijn geraakt bij een bloedige revolutie, zoals die zich soms voltrekken in Zuid-Amerika. In de binnenstad werd urenlang ge vochten. Joelende jeugdbenden trok ken voortdurend door het chaotische centrum, overal plunderend en steeds weer vernielend. Uit de Dam werden stenen gepeu terd en zo maar zinloos tegen gepar keerde auto's gegooid. Traangasgra naten vlogen door de lucht, afgescho ten door in linie oprukkende politie- groepen. Hier en daar stonden agenten boven dien het rampzalig drukke verkeer van nieuwsgierige automobilisten te regelen met het dienstpistool in de vuist. De toestand was tot laat in de nacht volstrekt onoverzichtelijk. Telkens opnieuw braken op steeds weer an dere plaatsen ongeregeldheden uit. Kiosken werden vernield, zelfs eta lages geplunderd op het Damrak. Verkeersborden sneuvelden bij hon derden. Zoals bekend zijn de relletjes in Amsterdam maandagavond uitgebro ken. Meer dan 1000 bouwvakarbei ders raakten toen slaags met de po litie. Daarbij kwam het over en weer tot hevige gevechten waarbij een do de te betreuren viel. Aanleiding tot dit treffen was een demonstratieve actie van ontevreden bouwvakkers, die bezwaar hebben te gen het inhouden van twee procent incassokosten op hun vakantiebon nen. De vakbonden hébben namelijk kort geleden besloten niet-leden voor het uitbetalen deze 2 procent in re kening te brengen. Hiertegen was al enige tijd geleden onrust gerezen. Woensdagavond kwam het op nieuw tot botsingen tussen groepen jongeren en de politie. Vandaag zal de gehele situatie in Amsterdam door de Tweede Kamer besproken worden. Het bureau van „De Telegraaf" werd geweldig gehavend en auto's in brand gestoken. Waarom is de politie niet uitge rust met waterkanonnen zoals in Bel gië, waar men in enkele minuten op roerkraaiers van plein en straat spuit. De buitenlandse pers in België, Frankrijk, Duitsland, Amerika en zelfs in Rusland besteedt grote aan dacht aan de relletjes te Amsterdam en vraagt zich af of dit nu 't vreedza me democratische Nederland is zoals steeds wordt beschouwd. Maar nu In hét plantsoen op het Plantaan- plein te Drunen, heeft de voorzitter van de veilingvereniging ,,De Lang straat" de heer H .v. Hoorn uit Was pik. Woensdagmiddag het beeld „De Toreadoor" onthuld een schepping van de Tilburgse kunstenaar Ad Lauringer. Reeds op zaterdag 14 mei ter gele genheid van het 50-jarig jubileum van de veilingvereniging had de voorzitter reeds symbolisch 't kunst werk aan burgemeester H. Stieger van Drunen aangeboden in de vorm van een foto Nadat op het Plantaanplein voor zitter van Hoorn de om het beeld ge drapeerde Nederlandse vlag had ver wijderd, hetgeen een spontaan ap plaus ontlokte, gaf de heer Lauringer een deskundige uiteenzetting over zijn „Toreadoor". Hij wees op de lij nen in het beeld, waarin hij 't „spel" op leven en dood van de stier heeft willen uitdrukken. De „toreadoor" vergeleek hij met een balletdanser, die soepel de stier tracht te ontwij ken. Het beeld stelt het einde van het gevecht voor, wanneer een ver twijfelde uitval van de stier de torea door dodelijk verwondt. De kop van de stier suggereert de kracht van het beest. De toreadoor is slechts sum mier afgebeeld. De kunstenaar raad de de aanwezigen aan, het beeld dik wijls te komen bekijken en dit zal de ze schepping dan meer en meer be grijpen en waarderen. Ik heb getracht, aldus de kunste naar een moment te grijpen, maar dat kan niet, anders is het geen schep ping meer. Om het kunstwerk te ma ken, heeft 'hij kleine metalen plaat jes op een skelet aan elkaar gelast, waarna hij zijn beeld boetseerde met een verrassend resultaat. Ik boetseer de met metaal, aldus de kunstenaar, maar het leek wel klei. Ook met deze materie heb ik aan mijn gedachten gestalte kunnen geven. Om het weer- bestendig te maken heeft de heer Lauringer het beeld laten verzinken en daarna met plastic bestreken. De genodigden w.o. het bestuur en de commissarissen van de Veiling vereniging „De Langstraat" en bur gemeester van Prooijen uit Sprang- Capelle, waren buitengewoon te spre ken over de deskundige duidelijke uiteenzetting. In de hal voor de raad zaal kwam hierna het gehele gezel schap wederom bijeenDe voorzitter de heer van Hoorn, noemde het een uniek feit, dat een veilingvereniging van groenten en fruit, overgaat naar het artistieke element. Het kunst werk dat uniek is in Nederland heeft goede kritieken gehad, en is een sym bool van de goede verstandhouding niet meer lijkt dan een onderontwik keld gebied in Oost-Azië of Afrika, door al deze gewelddaden. Amster dam en ons land hebben wel een goe de naam in de wereld bezorgd Er zijn in totaal 68 gewonden, waar onder 28 politiemannen in het zie kenhuis opgenomen, 1 dode is geval len en 35 arrestaties zijn verricht. van de gemeente Drunen met de vei ling. Bij de realisering van de ambisieu- ze plannen van het veilingbestuur, zegde burgemeester Stieger gaarne alle steun toe. In dit verband ver wees hij naar de raadsvergadering van maandag j.il. waarbij de raad met algemene stemmen een voorstel goed keurde een stuk grond te verkopen aan „De Langstraat", t.b.v. 'n nieuw veilinggebouw aan de Nieuwe Lang- straatweg. De burgemeester noemde het beeld een aanwinst voor de gemeente en hij dankte het bestuur van de veiling hartelijk voor deze royale geste, dit kunstwerk aan de gemeente ten ge schenke te geven. Burgemeester Stie ger zei verheugd te zijn dat een pro duct van de kunstenaar Lauringer, 'ook in Drunen een plaats heeft ge kregen en hoopt tenslotte dat velen dat beeld zullen gaan bekijken om kennis te kunnen maken met de mo derne kunstenaar. Hierna werd een dronk uitgebracht op de veiling en op de groei en bloei der gemeente Drunen. WAALWIJK In de raadsver gadering van komende maandag wordt het rapport van de commissie Stadsgewest Waalwijk besproken. Zoals wij reeds publiceerden is ongeveer een maand geleden in de laatste openbare vergadering van de commissie Stadsgewest Waalwijk het rapport goedgekeurd. Dit raport is nu verder uitgewerkt en toege zonden aan de deelnemende ge meenten waa het deze maand in de raadsverkiezingen aan de orde komt. Aangezien het besluit om tot de finitieve samenwerking te komen uitermate belangrijk is kan de ver gadering van maandag wel eens bijzonder zoeiend worden. De raads leden zullen ongetwijfeld het naad je van de kous willen weten. Wordt het plan aangenomen dan is nog goedkeuring nodig van G.S. alvo rens tot publikaties in de Staats courant kan worden overgegaan. De gemeenteraden blijven echter een belangrijke stem in het kapi taal hebben. Zo zal elke gemeente zelf kunnen bepalen welk onder deel van het intergemeentelijk structuurplan uitsluitend onder de bevoegdheid van het eigen gemeen tebestuur valt. Dinsdag, j.l. werd de politie de mededeling gedaan dat er in een sloot langs de Langstraatweg een paard lag. Het dier, eigendom van landbouwer v. d. E. uit Kaatsheu vel, kon op eigen kracht de kant niet bereiken. De politie riep de hulp van een boer in die zijn trac tor ging halen terwijl de politieman nen een touw aan het paard pro beerde vast te maken. Met behulp van de tractor kon men het paard op het droge krij gen waarna het rustig de wei in liep om zijn grasmaaltijd voort te zetten.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 21