1 bij margarine prachtig tafelmes cadeau! FBI-agenten dringen ongemerkt in hecht georganiseerde groepen binnen Smid je Verholen en de sir ^;nü Fleisterzondag E.H.Ü.O. Drunen Elshout Het FBI heeft vele gezichten 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1966 10 De heer G. F. Cou- wenbergh 50 jaar gemeenteambtenaar Dansgroepen van jeugdsozen voor televisie? Verse haantjes „FAZANT" ypnamen voor Kitö- ïienorsnow in De miinKaert Sprang Capelle Stalen schuiven in spuisluizen Haringvliet Van taxiechauffeur tot kolonel of heler verkleed „Amateurtoneel" Film Gestrande Amerika nen per KLM naar huis Èii— L. Hermans en B. Andela. Tevens werd een Stichting Schoolbestuur op gericht. om de bouw van nieuwe scho len een extra impuls te geven. Pas toor Oomens, die zijn vakantie in Lourdes heeft doorgebracht, is in middels weer in zijn parochie terug gekeerd. JUWELIER Op 1 augustus 1966 was de heer G. F. Couwenberg 50 jaar in dienst van de gemeente. De heer Couwen- bergh begon zijn ambtelijke loopbaan op 1 augustus 1916 op het gemeente huis van de voormalige gemeente Besoyen. Bij de samenvoeging van deze gemeente op 1 januari 1922 met de gemeenten Waalwijk en Baardwijk verhuisde de heer Couwen- bergh naar de gemeentesecretarie van Waalwijk. De heer Couwenberg was een kun dig en ijverig ambtenaar, die steeds weer energiek de problemen van de groeiende gemeenschap durfde aan te pakken. Op 31 januari 1966 werd officieel afscheid genomen van de heer Couwenberg, die toen zijn func tie van chef der afdeling Algemene Zaken voor goed vaarwel zei. Na zijn pensionering is voor de heer Cou- wenbergh zijn vroegere bij-functie van gemeentearchivaris tot een dag taak geworden. Een functie die de heer Couwenberg nog met veel lief de vervult. Op maandag, 1 augustus, werd de heer Couwenbergh dank en hulde ge bracht door burgemeester J. L. P. M. Teijssen tijdens de vergadering van 't college van Burgemeester en Wet houders. Ook de ambtenaren der ge meentesecretarie hebben de heer Cou wenbergh gecomplimenteerd ter gele genheid van zijn jubileum. In eendrachtige samenwerking heb ben een aantal jongelui van de Waal- wijkse jeugdsozen „L'Ecurie" en „Saint Denis" de producers van Va ra's tienerrubriek Fanclubbena derd om voor een optreden voor de televisie in aanmerking te komen. Een uit 20 jongens en meisjes be staande dctnsploeg zal dan demonstra ties brengen van de nieuwste dansen of - wanneer de tijd daarvoor be perkt is - een combinatie daarvan. Adrie van Oorschot heeft namens de programmaleiding van de VARA- TV inmiddels laten weten, dat men dit initiatief graag over wil nemen. Zo zonder meer zullen de jongelui uit Waalwijk echter niet op het beeld scherm kunnen komen. Aan een der gelijke vererende uitnodiging gaat HAAST U REMIA Remia Zilver, Remia Planten, Remia Dex allereerst een auditie in de studio vooraf. Concrete toezeggingen wer den verder niet gedaan. De jeugd in de Langstraat weet al vele jaren, dat men in de jeugdsoos „L'Ecurie" - thuis in „De Gecroon de Leersse aan de Grotestraat - het laatste op dansgebied kan leren. Daar zorgen de bestuurderen van deze soos steeds voor de presentatie en demon stratie. Sinds het vorige jaar draait nu ook „Saint Denis", dit jaar weer in zaai Van Heivoirt aan de Putstraat maar dan in een volledig Parijse sfeer. Ook deze jeugdsoos legt zich toe op het overbrengen van het laat ste op dansgebied. Vrijdag vertrekt een aantal jonge lui - leden van beide sozen - naar België. In de badplaatsen Knokke en Blankenbergen gaat men de aller nieuwste dansen leren. Met deze en in het verleden opgedane ervaringen wil men zich wapenen voor een even tuele VARA-uitnodiging. Op zondag 21 augustus a.s. wordt weer de jaarlijkse pleisteractie, van de Kath. Nat. Bond voor Eerste hulp bij ongelukken, gehouden. Bij alle, kerkdeuren zullen leden van EHBO- verenigingen present zijn, om een pleister aan te bieden. De opbrengst van deze pleisters komt ten goede aan de EHBO verenigingen. In septem ber a.s. zal wederom met een nieuwe cursus worden begonnen ter oplei ding van EHBO-ers(sters). Deze cur sus duurt circa 6 maanden. Iedereen, die de leeftijd van 17 jaar heeft be reikt, kan er aan deelnemen. Aan het einde van de cursus wordt een offi cieel Eenheidsdiploma uitgereikt. Men kan zich voor deelname opgeven bij onderstaande adressen Prof. Krabbestraat 13; Pieter Vree- destraat 6; Mgr. Zwijsenstraat 14 en Laageinde 98. steeds voorradig POELIERSBEDRIJF Thorbeckelaan 35 - tel. 2869 Waalwijk REMIA MARGARINEFABRIEKEN N.V.- DEN DOLDER BURGELIJKE STAND WAALWIJK Geboorten Rutger J A W zv F J C M Smits- Orth; Ronaldus F J zv F W van Liempde-Oerlemans; Adriana J M dv J W van Rijswijk-Freijer; Antoni- us A zv C J van den Elshout-van den Meijdenberg; Christina J dv Y Trian- dafilidis-Meiling; Nicolaas H M zv D A Pol-Witteveen; Kenan F zv H R Topragin-Yancu; Richard M M en Robert P M zonen van L L de Crom- van Son; Gerardus A M zv M M van Boxtel-Hornes. Overlijden Wilhelmus G van der Pluijm, 59 j. echtg. J M Maaijwee; Maria van He- mert, 82 j. wed. A. J. Piron. Huwelijks-aangiften L H M Broos, 43 j. te Waalwijk en M C G Huiskamp, 43 j. te Nijme gen; W F Beekwilder, 23 j. te Den Bosch en H J M Go vers, 23 j. te Waalwijk. Huwelijken J A in 't Groen, 26 j. te Loon op Zand en A A W Versteeg, 24 j. te Waalwijk; T R de Rijk, 28 j. en J M G Slaats, 24 j. beiden te Waal wijk; A F van Berkel, 25 j. en G A M van Zon, 22 j. beiden te Waalwijk; J M G M Tiemens, 21 j. te Budel en F E Smith, 21 j. te Waalwijk; B J A Kolsteren, 26 j. en W G M Maas, 22 j. beiden te Waalwijk; L J van den Houdt, 27 j. en G C J van Veldho ven, 23 j. beiden te Waalwijk; P G van den Meijdenberg, 30 j. en M J F van Daelen, 23 j. beiden te Waal wijk. Ingekomen J D Jansen en gezin van Dordrecht; A J L M Bakkers van St. Michiels Gestel; H M de Wit van Zaandam; P J G Elshout van Vught; L F Kuik van Oosterhout; P B Huisman en echtg. van Groningen; J J de Wit van Vught; P H W Schuermans en gezin van Tilburg; J Vos en echtg. van Wijk en Aalburg; B van 't West einde van Oirsbeek; T Puister en ge zin van Hoorn; H C M Pulles van Drunen; J van Mourik van Gelder- malsen; J J Roestenburg en echtg. van Heiloo; L E M H Marres van Nijmegen; C J M de Rooij en echtg. van Tilburg; E B Dingen van Den Bosch; JAR van Meeuwen van Den Bosch; A J W Steenbakkers en echtg. van Schijndel; C P van Pinxteren van Rosmalen; A P H Pijnenborg van Drunen; W P A Ostendorf van Haar lemmermeer; A Verboom van Haar lemmermeer; J J Boom van Drunen. Vertrokken H C M Laros naar Loon op Zand; A H M Kropman naar St. Michiels Gestel; J H Schoonbrood naar Heer len; F A Vrolijks naar Helmond; A Camkiran naar Gilze-Rijen; A F van Berkel naar Den Bosch; GAM van Zon naar Den Bosch; J J M Mande- makers naar Sprang-Capelle; AAW Versteeg naar Loon op Zand; W G M G van Iersel naar Loon op Zand; A de Rooij en gezin naar Sprang-Ca pelle. ZONDAGSDIENST Vanaf zaterdagmorgen 11 uur tot maan dagmorgen 8 uur, uitsluitend voor spoed gevallen: dienst Dr. v. d. Wouw. GEREF. KERK De Gereformeerde Kerk houdt om i uur n.m. Kerkdienst in „Het Tref punt'' aan ae zusterstraat, nabij de zuDert Bcnweitzerschool. Het daverend geweld van The Torero's en The Gaps, twee beat- banas, en net wat hetiijker geluid van zangeresje Cockie Ivay hebben woensdagavond in De Hlinkaert m Drunen enueie honderden jonge- en oudelui bezig gehouden. Het laat zich begrijpen, dat vooral de jeugd van veel waardering voor de pres taties van deze populaire tiener- sterren blijk gaf. Evenals het vorige jaar nam ook nu de KRO in de recreatiezaal van deze grote camping aan de rand van de Eoonse en Drunense Duinen een tienerprogramma op. De resul taten van deze opnamen zullen za terdagmiddag om 13.15 uur te ver nemen zijn via de KRO-uitzending op Hilversum II. Programmaleider Theo Stokking presenteerde de tienershow woens dagavond. Behalve muziek en zang viel er ook nog een aantal vraag gesprekken te beluisteren. Oï lie ver zo maar zonder enig verband afgevuurde vragen op enkele in de zaal aanwezige jongelui. JEUGD NAM AFSCHEID Op een zeer bescheiden wijze heeft de schooljeugd, het personeel en het school bestuur afscheid genomen van zuster Mag daline, die na 16 jaren aan de school ver bonden te zijn geweest, naar Maastricht is overgeplaatst. De waarderende woorden van de voorzitter van het schoolbestuur, de heer Verhaak, van de Z.E. Heer pastoor, J. Oderkerk, van het hoofd der school, P. Janssen, gingen vergezeld van een blijven de herinnering aan de Elshoutse jaren. Ook de schooljeugd had voor een blijvende her innering gezorgd. De grote toewijding van zuster Magdaline, de zorg niet alleen voor haar klas maar bovendien ook nog voor de school als geheel, zal nog lang in de her innering van allen blijven voortleven, ter wijl vele oud-leerlingen en ouders met wie zij nog veel contact had, haar heengaan als een groot gemis zullen voelen. Met zuster Magdaline is ook overgeplaatst zuster Me- lita, die 3V2 jaar hoofd der kleuterschool is geweest, en door haar onvermoeid ijveren een modelschool heeft opgebouwd. Valkens- waard wordt haar nieuwe standplaats. Naast een openlijke waardering voor het vele goede dat zij in die 3V2 jaar bereikt heeft kreeg zij ook blijvende herinneringen aangeboden. DOKTERSDIENST Zaterdag na 12 uur en zondag zal de praktijk van dokter K. van Tuijn te Kaats heuvel worden waargenomen door collega H. Winkelman, Kerkstraat 99, Sprang, tel. 04167-2350. KERKDIENSTEN Zondag 7 augustus: Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 2.30 uur: Ds. Vroegindeweg uit Veenendaal. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur: Ds. W. R. Barkema. GESLAAGD Onze dorpsgenoot P. C. Nieuwenhuizen is dezer dagen aan de veeartsenschool te Den Haag geslaagd voor keurmeester INBRAAK IN PASTORIE Omstreeks hal 3 dinsdagnacht is ingebro ken bij ds. Huizinga in Capelle. De daders zijn door de keukendeur de pastorie bin nengekomen. Zij bleken in nagenoeg alle vertrekken te zijn geweest. De inbrekers gingen op de vlucht toen de dominee en zijn vrouw, die boven sliepen, wakker wer den van het gestommel en de politie bel den. Er wordt een bedrag van ruim 100 gulden vermist. Begin volgend jaar zal een groots technisch project zijn voltooid, waar aan gedurende 4 jaren door 8 con structiebedrijven in Nederland is ge bouwd: de fabricage en montage van 34 enorme stalen schuiven in de 17 openingen, 'elk 56 Vi meter breed, van de spuisluis van het Haringvliet Een van de bedrijven, Werkspoor - Utrecht, fungeert als coördinator en hoofdaannemer. De spuisluis in het Haringvliet vormt, zoals bekend een belangrijk onderdeel van het Deltaplan. Bij de voorbereiding van de fabricage en de montage hebben diverse moeilijke problemen de aandacht gevraagd. Ge zien deze problemen werd al in het beginstadium besloten het werk in 3 fasen te laten verlopen. De gerede secties worden met dekschuiten ver voerd naar de twee punten waar de assemblage plaats vindt, in Rotter dam en Utrecht. Het gehele werk is zodanig georganiseerd, dat elke ze ven weken een complete zeeschuif en een complete rivierschuif wordt aan gevoerd bij de spuisluizen. Een com plete schuif heeft een gewicht van 760 ton. Bij de opstelling in de spui sluizen wordt gebruik gemaakt van 'n 200-tons portaalkraan, die de hele sluis bestrijkt. Afsluiting van het Ha ringvliet is - zoals bekend - enorm belangrijk voor de waterbeheersing in noordelijk Noord-Brabant. „Bij hun speurwerk"zegt het hoofd van het Federal Bureau of Investigation, J. Edgar Hoover, „zijn onze speciale agenten ge woonlijk naar de gangbare mode gekleed, terwijl zij zich als gewone mensert gedragen. Het kan echter wel eens nodig zijn, dat zij op treden in een gedaante, die op dat ogenblik het best geschikt is voor het bereiken van hun doel." Dit is zwak uitgedrukt, want in de loop der jaren hebben deze speciale agenten een geduchte re putatie gekregen onder het hele scala van misdadigers door de wijze waarop zij zich ongemerkt in de meest hecht georganiseerde misda- digersgroepen binnen dringen. Er zijn natuurlijk tal van praktijk ervaringen van het FBI, die, hoewel het bureau vanzelfsprekend voorzich tig met gegevens is, wel een zeer bij zondere kant van het recherchewerk laten zien. De speciale agenten van het FBI staan in een uitgebreid kaartsysteem geboekstaafd met ver melding van opleiding, het milieu waarin zij zijn opgegroeid alsmede bijzondere bekwaamheden. Dit sy steem is tevens de basis waar het „theaterbureau" van het FBI op drijft. Zij kan, indien nodig, met be hulp van de zogenaamde vermom mingsdelingeen honkbalspeler, een bankdirecteur 'en talloze andere „ac teurs" leveren. Men beschikt over grimeurs, die niet onderdoen voor die van de grote filmmaatschappijen, kledingstukken die variëren van de Ku Klux Klan- pakken tot de gerafelde broek van een dokwerker. Het is duidelijk, dat een natuurgetrouwe verkleedpartij niet voldoende is om in bepaalde mis- dadigerskringen te infiltreren. De agenten moeten volkomen op de hoogte zijn van de verhoudingen, het jargon e.d., welke kenmerkend zijn voor de groep waarin zij moeten bin nendringen. Dit wordt door het vol gende geval geïllustreerd. Op een ochtend in maart 1962 rende een man een van de FBI bu reaus binnen. Het was de heer Stagg, reclamechef van de Harold's Club in Reno, in de Amerikaanse staat Ne vada. Een vreemde man, 76 jaar oud, die zijn haar in een dikke vlecht op zijn rug droeg. Zijn uiterlijk werd verder opgesierd door een indruk wekkende snor en een sik. Deze, in gokkerskringen geen onbekende, heer reed gewoonlijk in een auto met stier horens op de radiateur, terwijl hij zonder een geladen pistool en een jachtmes nimmer op straat verscheen. Stagg had behalve deze attributen nog iets anders bij zich en wel een brief, waarin door middel van uit kranten geknipte letters de wens te kennen werd gegeven, dat de verzen der gaarne op een nader te bepalen tijdstip 13.600 zou willen ontvan gen in coupures van 20 afkomstig van drie verschillende banken. Zo niet, dan zou Stagg's vrouw nog maar een kort leven beschoren zijn. Aange- Stagg bij de politie, ondanks de werksfeer waarin hij verkeerde, uit stekend bekend stond, lag hier een mooie taak voor het „amateurtoneel" van het FBI. Dat viel het slachtoffer wat tegen, aangezien hij deze zaak liever „op 't pistool" had willen uitvechten. Niet temin slaagden de agenten erin Stagg zover te krijgen om zich bij 't te verwachten telefoontje betreffende tijd en plaats van de geldoverdracht, onderdanig en angstig te gedragen. Toen deze telefoontjes binnenkwa men handelde Stagg dienovereen komstig. De volgende stap was min der eenvoudig. Een speciale agent, die voor Stagg zou spelen, moest niet alleen precies op hem lijken, doch zich bovendien op dezelfde wonder lijke manier gedragen. Hierbij was 't FBI volkomen afhankelijk van zijn aanwijzingen over haardracht en an dere typische uiterlijkheden van Stagg. ff ff In een comfortabele stoel gezeten keek hij kritisch toe, als een volleer de filmregisseur, hoe men rond de agent een tweede Stagg opbouwde. Deze leerde de karakteristieke gang van de „meester" en de manier waar op deze zijn auto bestuurde en na verloop van tijd was de agent in de rol van het slachtoffer ingespeeld. De agent, even vreemd uitgedost als Stagg, kwam de telefonische af persers na, die niet de minste arg waan hadden. Zij keken danook bij zonder vreemd op, toen in plaats van het pak bankbiljetten, dat zij hadden verwacht, een serie blinkende hand boeien uit de zak van „Stagg" te voorschijn kwam. Enkele ogenblikken later konden de afpersers wtorden ingerekend. Het klinkt onwaarschijnlijk, maar op deze manier, die zo op het oog meer weg heeft van amateurtoneel, kunnen vele mensenlevens worden gered, afpersers zoals hierboven ge noemd gearresteerd en spionnen ont maskerd. En dat allemaal door een verklede FBI-agent. -«ttr- rww -»*.»« Het luchtverkeer over de Atlanti sche Oceaan beleeft thans hoogtijda gen, niet alleen door de zomerse va- kantiedrukte, maar vooral door de staking van het technisch personeel in de Verenigde Staten, waardoor de vluchten van de TWA (Trans World Airways) nu al bijna een maand lang niet worden uitgevoerd. In Europa heeft dit geleid tot een „opeenho ping" van Amerikaanse reizigers, die niet meer naar Amerika teruk kun nen. Een woordvoerder van TWA zegt dat er constant 18.000 gestran de passagiers in Europa zijn, die vooral in Parijs, Londen en Rome op een plaatsje zitten te wachten. De vliegtuigen van de KLM en Pan American naar Amerika en Canada zitten dagelijks propvol. De BOAC, de Britse luchtvaartmaatschappij, meidt het absolute record: in de pe riode van 10 tot 16 juli bedroeg de bezettingsgraad van de stoelen 5 da gen achtereen honderd procent. Over de gehele week bedroeg deze graad 98,7 percent. SWftu#»' WWu* V- «WT. 6-dd2l7k>r* COPYRIGHT STUDIO AVAN 112. Toen de opname klaar was, werd hij natuurlijk proefgedraaid op een gereedstaande gramofoon. Nu, het succes was overweldigend! De tech nicus, die aan al die moeilijke knop jes had gedraaid, lag van aandoe ning te wenen over zijn eigen appa raat. „Het is te mooi om waar te zijn", snikte hij. „Dat is wat ik nu zelf altijd in mijn eigen binnenste heb voelen branden. Het knaagde en vrat daar rond en ik had het wel willen uitschreeuwen: Wég met de gewerenAltijd vrede Maar ik durfde dat nooit in het openbaar te keggen, want jullie weten alle maal hoe het hier gaat. Vóór je het weet, zit je in Siberië. „Stil toch! Pas toch op!" riep de hoge Piet uit. „We zijn nu wel op de goede weg, maar we hebben het einde van die weg nog lang niet be reikt. Vooruit, maak nu een aantal gramofoonplaten klaar van deze prachtige opname. Ik ga intussen opdracht geven tot het plaatsen van 'n groot aantal versterkers en luid sprekers langs het IJzeren Gordijn". De brave borst liep weg en zocht het eerste het beste telefoontoestel op, dat hij maar vinden kon. Daar ontspon zich toen een bliksemsnel gesprek in het voor ons volkomen onverstaanbare Russisch. Wat wij echter wél kunnen vertellen, is het feit, dat er een tijdje later twee sol daten langs het IJzeren Gordijn pa trouilleerden. Dat waren een En gelsman en een Amerikaan en uit de aard der zaak bevonden zij zich aan de andere kant van dit gordijn. „He, Laimie, zie je dat?" lachte de Amerikaan. „Daar richten ze verdik keme een grote luidspreker op. Zou dat soms weer een nieuwe stunt zijn?" „Weet ik niet, Yank", ant woordde de Engelsman kalm. „Nou, ik denk, dat we weer zo'n akelige propagandarede moeten beluiste ren", vervolgde de Amerikaan. „Ze zullen er als van ouds wel weer hard bij brullen, zodat je wel moet luisteren, of je wilt of niet. Luister jij ook?" „Als ze vertellen hoe Ar senal heeft gespeeld, dan luister ik," zei de Engelsman doodbedaard. „Anders niet."

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 10