waaLwij kse en lAnqstRAAtse couRAnt Individuele dienstverlening van middenstand niet te handhaven? Aanbod in de bouwsector met ruim 200 procent gestegen Jampe Door prijs van de arbeid geen tijd voor contacten Gewestelijk Ardeidshureau Waalwijk Te duur MAANDAG 8 AUGUSTUS 1966 87e JAARGANG No. 62 Algemeen is de klacht dat de handel geen diensten meer verleent. Er wordt geen „service" meer gegeven. Op zichzelf gezien is deze opmerking onzin. De han del zou daarmee haar functie verliezen, want het is juist haar taak om de goederen op het juiste moment in de gewenste hoeveelheid op de aangewezen plaats te brengen. In zijn algemeenheid genomen worden de ze diensten door de handel nog wel verleend. Zij ver werft daarmee haar inkomen. Uitstervend schijnt te zijn de individuele dienstverlening, waarbij sprake is van een zeer gevarieerd programma meestal kleine diensten of karweitjes, die voorheen dikwijls zelfs gratis Werden verricht en nu niet voor geld of goede woorden zijn klaar te krijgen. Wij zijn van mening dat die dienstverlening zal blijven, maar dat inderdaad de individuele (gratis) dienstverlening zal verminderen. De oorzaak ligt in het verdwijnen van het persoonlijk contact tussen leverancier en klant. Waarom moet dit contact dan verloren gaan NSU-PRINZ Soekarno ziet einde naderen In hef groot Dood van vier vrou wen te Eindhoven Duitslands economie zakt Conferentie Maleisië Doe het zelf Nieuwe kansen Samenwerking Damesmode Tilburg Dinsdagavond in raad van Vlijmen afscheid van raadsleden Vader en zoon uit Ammerzoden bij ongeluk gedood Indonesië zegt voor miljoenen bestel lingen af Bergbeklimmers omgekomen Vrouw doodt haar vier kinderen Alle opvarenden jacht Darlwin zijn omgekomen UIC Ji-V^VlVVJy-li-NVJT i u. uc, Ue tcho vAn het ZuiAen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0,26+ 2ct.lnc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (by incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Ccntractad ver tentjesspeciaal tarief Telegram-adres„ECHO" In de eerste plaats in de prijs van de arbeid zo hoog geworden dat win keliers en ambachtsmensen geen tijd meer hebben om hun zakelijk con tact te versterken door een tijdrovend gesprek van persoonlijke aard. Ook de klant heeft daar minder tijd voor in de dure arbeidstijd. Daarnaast zien wij dat de contacten tussen leve rancier en klant lang niet meer zo duurzaam zijn als voorheen. Men ver plaatst zich meer, sneller en over gro tere afstanden dan voorheen tegen betrekkelijk lage kosten. Dit betekent dat enerzijds de leverancier of am bachtsman niet direct aangewezen is op een klantenkring in zijn naaste omgeving. En daarnaast is de klan tenkring ook veel mobieler geworden. Die is niet meer gebonden aan een zaak in de directe nabijheid. Boven dien verhuist men veel sneller dan voorheen en veel frekwenter. Hier door vervaagt of verdwijnt het begrip „vaste klant", dat vroeger bij elke zaak werd gevonden, maar nu alleen op het platteland nog van grote be tekenis is. Met deze ontwikkeling vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 President Soekarno die zich vóór de staatsgreep tot staatshoofd voor het leven liet benoemen, heeft deze week voor het eerst van aftreden gesproken. Tegenover een groep Indonesische architecten en kunste naars verklaarde de president dat de honderden schilderijen en ande re kunstvoorwerpen, die hij gedu rende zijn bewind verzameld heeft, het eigendom van het volk zullen zijn nadat hij het presidentschap heeft neergelegd. Vorige maand trok het voorlopige volkscongres de benoeming tot pre sident voor het leven in. Algemeen wordt verwacht, dat de ambtsperi ode van Soekarno na de algemene verkiezing enin 1968 zal eindigen. Soekarno zei dat hij in de afge lopen vijfentwintig jaar uit eigen zak" een aantal kunstwerken had betaald, die een zaal zouden kun nen vullen. Op deze wijze zouden kunstminnaars uit alle delen van de wereld van mijn verzameling kunnen genieten, aldus de presi dent, die er bescheiden aan toe voegde, dat een eventueel museum niet te veel nadruk op de figuur „Boeng Karno" zou moeten leggen. verdwijnt ook de bereidheid tot het opknappen van kleine reparaties ter- wille van de klandizie. Bij een steeds stijgend prijspeil is het publiek vervolgens voorstander geworden van grotendeels gemassafi- ceerde verkoopsystemen, waarbij de omzetten van de bedrijven moeten stijgen en de winsten per eenheid moeten dalen. Dit doel is te gemak kelijker te bereiken naarmate de ver koop van allerlei artikelen wordt ge ünificeerd en het ambachtswerk tot 'n aantal eenheidshandelingen wordt te ruggebracht. Uit deze gedachte resul teren de zelfbedieningsbedrijven voor de distributie en de „doe-het-zelf"- zaken voor het ambacht. In zelfbedie ningszaken koopt men vooraf ver pakte standaard-artikelen en dito hoe veelheden tegen vaste prijzen. Lc klant wordt niet meer bediend en krijgt geen thuisbezorging meer. Dit laatste stuk dienstverlening is indivi dueel en kan meestal niet meer wor den gegeven. Evenzo is de loodgieter niet meer bereid voor elk klein karweitje te ko men, behalve voor noodzakelijke di rect te verrichten reparaties. De schil der bewerkt liever gehele perce len of huizenblokken volgens een vas te planning en geeft zijn tijd niet Het onderzoek naar de produk- tiefout bij het Brocades-infuus dat in een Eindhovens ziekenhuis aan vier patiënten het leven heeft ge kost, heeft uitgewezen dat op het bedrijf in Meppel zeer waarschijn lijk een partij flessen van het in fuus ongesteriliseerd de deur uit is gegaan. Een van de werknemers heeft bij de wisseling van dienst 'n aantal flessen voor verlading mee genomen in de veronderstelling dat de inhoud het voorgeschreven ste rilisatieproces al had ondergaan. Kanselier Erhard heeft zijn va kantie afgebroken en is in alle haast naar Bonn teruggekeerd: de West- duitse economie vertoont plotse ling ernstige storingsverschijnselen. Het inflatiegevaar is sterk verhoogd en de werkloosheid neemt toe. Erhard zal twee dagen in Bonn blij ven om met zijn ministers en pre miers van de elf deelstaten een program uit te werken, dat het evenwicht moet herstellen. De Indonesische minister, Boer- hanoeddin Mohammed Diah, heeft donderdag na de eerste bijeenkomst van de nieuwe regering gezegd, dat het vraagstuk-Maleisië vóór 17 augustus, de dag waarop Indone sië zijn onafhankelijkheid herdenkt, een stadium bereikt zal hebben waarin de confrontatie beëindigd kan worden. meer aan allerlei klein werk, dat on dankbaar is omdat de klanten door persoonlijke wensen vaak lastig zijn en omdat ze er weinig begrip voor hebben dat het kleine werk, inclusief het komen en gaan, een dure liefheb berij is geworden. Hierbij moet duur vakmanschap worden ingezet voor 'n grote differentiatie van werkzaamhe den. Ook hier is de typisch individueel gerichte dienstverlening grotendeels terug verwezen naar de klant zelf, die zich voor dit soiort werkzaamhe den met werktuigen wapent in een „hobby-zaak" of „doe-het-zelf" win kel. Op de gewijzigde verhoudingen in de dienstverlening zijn gehele nieuwe industrieën gebouwd. Zal het daarbij blijven en zal er steeds „ser vice" verloren gaan? Ook in deze economische ontwikkeling zien wij 'n niet te stuiten evolutie. In zijn alge meenheid gezien kan men noch het grootbedrijf noch het midden- en kleinbedrijf verwijten dat zij niet be reid zijn onrendabele werkzaamheden te verrichten. Als het gaat om garan- tiewerk is het bij de aankoopprijs van het gegarandeerde artikel inbegrepen en moeten service en reparatie van zelf wel worden verleend. Blijft daar de dienst ook achterwege dan ver zaakt men de dienstverlening en blijft men als zakenman zonder meer in ge breke. Intussen is voor afzonderlijke be drijven het aantal service-werkzaam heden groot geworden en de vraag van het publiek naar dit soort hand en spandiensten steeds toegenomen. Zo is er ruimte gekomen voor gespe cialiseerde service-bedrijyen. Er ont staan bedrijven die niet anders doen dan radio- en televisietoestellen re pareren. Wij ontmoeten de zelfstan dige onderhoudstimmerman en de service-stations voor auto's die zich belasten met het verrichten van klei ne reparaties. Het gespecialiseerde service-bedrijf biedt nieuwe kansen aan kleine zelfstandigen. Economisch gezien is dit een voor de hand liggende ontwikkeling. De service-bedrijven ontwikkelen een enorm vakmanschap en routine in be paalde handelingen waardoor de kost prijs van die werkzaamheden kan da len. Zij kunnen vaak dure hulpmid delen voor hun werk aanschaffen, die alleen rendabel werden door veelvul dig gebruik, waardoor de mechanisa tie van dit soort werk tot een opti maal niveau kan worden opgevoerd. De handelaren in allerlei appara tuur kunnen bepaalde service-con tracten met deze dienstverleningsbe- drijven sluiten, waardoor zij hun re paratie-afdeling kunnen afschaffen of inkrimpen en toch hun klanten de nodige service kunnen aanbieden. Door samenwerking kan een aantal kleine zaken samen een dienstverle- ningsbedrijf in 't leven roepen wan neer zij zelf niet in staat zijn een ei gen reparatiebedrijf een gunstige be zetting te bezorgen. Het is een kwes tie van praktische organisatie. Ander maal wordt uit deze ontwikkeling dui delijk dat wij ons in de commercie van heden geen onderbezetting meer kunnen permitteren. Bij een ver schuivend kostenbeeld moeten wij zoeken naar een aangepaste maat schappelijke organisatie. De handel zoekt voortdurend nieuwe wegen in aanpassing van assortiment en ver- koopmethodiek. De consument ver legt vraagpatroon en vindt een nieu we schakel in de ketting van behoef ten en voorziening. Het is een onver mijdelijke ontwikkeling in een steeds dynamischer wereld, waarin kosten verlaging het wint van te dure ge moedelijkheid, daar is nu eenmaal niet aan te veranderen; maar degenen die nog diensten verlenen hebben ze ker ook in deze tijd een schrapje voor Het toenemen van het aanbod aan arbeidskrachten in de bouwsector in de maand juli is nogal opzienbarend geweest. Als verschijnsel op zich misschien niet. Een toename kon o.a. door een temporisering van overheidsuitgaven en de kapitaalsschaarste op de bouwmarkt worden verwacht. De mate echter waarin de toename van het aanbod naar vo ren is gekomen in een maand gestegen van 15 naar 48 arbeids krachten is enigszins verontrustend. In het rayon Waalwijk steeg het aanbod het sterkst, n.l. van 8 naar 31. Het aantal jeugdigen hier onder is nogal groot. In de afgelopen maand heeft men ervaren, dat de plaatsingsmogelijkheden van de jeugd in de bouw niet meer zo groot zijn. Vorig jaar was er bij het „overschot" maar één jeugdige, dit jaar zijn het er zelfs 18. Een ongewoon verschijnsel bij het aan de slag komen van de jeugd zijn de goede plaatsingskansen voor leerling-metselaars, terwijl men bij het zoeken van werk voor leerling timmerlieden nogal wat moeilijk heden ondervindt. De sector „schoenen en leder" geeft een stabilisering van het aan bod te zien. De vraag echter neemt enigermate af. Verheugend is hier zonder meer, dat alle afvloeiingsge- vallen door afstoten van personeel of liquidatie van het bedrijf zonder slag of stoot elders aan de gang konden. In de afgelopen weken kende de Langstraat weer vier ge vallen van liquidatie, n.l. van de N.V. Schalken-van Vugt in Kaats heuvel, Burmanje in Kaatsheuvel, De Graaf in Waalwijk en Coesmans in Waspik. Liquidatie werkt een verschuiving van arbeidskrachten van marginale naar niet-marginale bedrijven in de hand. De marginale bedrijven hebben op dit ogenblik o.a. onvol doende werkmogelijkheden en ver keren daardoor in liquidatiegevaar. Liquidatie hiervan kan vele oorza ken hebben. In dit verband kunnen worden genoemd onvoldoende re serves, onvoldoende modernisering van het machinepark en arbeids- methoden, onvoldoende aandacht in het verleden voor de ontwik keling van de vraag. De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Waalwijk vindt de situatie over het geheel geno men niet verontrustend. Naar zijn mening geeft de huidige ontwikke ling enige verlichting in de krapte op de arbeidsmarkt. Voor hem en zijn staf is het echter zaak bijzon der attent te blijven op de komende ontwikkelingen. De al eerder genoemde bouwsec tor staat er het minst guntig voor door verhoging van aanbod en da ling van vraag. In de metaalsector bleven vraag en aanbod stabiel. De vraag naar jeugdige werknemers is iets lager dan in 1965. Schoenen en leder kregen reeds de aandacht. Uit deze sector kan nog worden op gemerkt, dat de vraag naar jeugdi gen gelijk is aan die van 1965. De verschuiving van ontslagaan vragen van werknemers naar werk geverszijde is een indicatie voor de aan de gang zijnde veranderingen. Voorheen namelijk kwam het me rendeel van de aanvragen van de werknemerszijde. De ontspanning, met als oorzaak de al eerder ge noemde zaken deed de ontslagaan vragen naar werkgeverszijde ver schuiven. Men zou dit selectie-ont slagen kunnen noemen. Gunstige achtergrond hiervan zou een toena me van de produktie kunnen wor den genoemd. De werkgever is door een ruimer aanbod toe gaan zien op capaciteiten, werkwillig heid en bruikbaarheid van zijn ar beidskrachten. Deze afkoeling en vervlakking van de recente ver houding werknemer-werkgever kan - zo stelt de heer Spronk van het GAB dit scheefgegroeide zaken recht trekken. Mede door enige liquidatiegeval- len in de schoenindustrie en een groter aanbold in de bouwsector is het gunstige cijfer van de geregi streerde arbeidsreserve t.o.v. de af hankelijke mannelijke beroepsbe volking iets veranderd. Het gewest Waalwijk lag hiermee altijd bene den of gelijk met dat van Neder land, terwijl het daarnaast meestal een van de gunstigste in de provin cie was. Het cijfer voor Nederland ligt nu op 1 procent, voor Waalwijk op 1,1 procent en voor de provin cie op 1,3 procent. Heuvelstraat H - Telefoon 26882 Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES BIKINI'S ZOMERPANTALONS SHORTS KRAAGJES ROKKEN GEBREIDE JAPONNEN PULLOVERS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN makeD enz. De raad van de gemeente Vlijmen zal dinsdagavond om 8 uur bijeen komen in het gemeentehuis. De agenda is als volgt: 1. Onderzoek geloofsbrieven van de op 3 juni 1966 benoemd verklaarde leden van de gemeenteraad. 2. Vaststelling notulen van de op 24 mei jl. gehouden vergadering. 3. Ingekomen stukken en medede lingen. 4. Voorstel tot voorlopige vaststel ling gemeente-rekening c.a. 1964. 5. Voorstel tot medewerking inge volge art. 72 der L.O.-wet 1920 aan de r.k. gemengde school voor g.l.o. Vliedberg voor de inrichting van 2 noodlokalen en aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor een derde 2e leerjaar. 6. Voorstel tot het verlenen van 'n aanvullend voorschot op de exploi tatievergoeding over 1966 aan het bestuur van de r.k. gemengde school Vliedberg. 7. Voorstel tot medewerking inge volge art. 50 van de Kleuter-onder wijswet voor de stichting van een derde r.k. kleuterschool in het plan Vliedberg. 8. Voorstel tot medewerking inge volge art. 50 der Kleuteronderwijs wet aan het bestuur van de Prot. Chr. Kleuterschool Vliedberg voor de aanschaffing van meubilair en ontwikkelingsmateriaal i.v.m. de uitbreiding van het aantal kleuters. 9. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 28 febr. '66 (geld lening t.b.v. kerkbestuur Nieuw- kuyk). 10. Voorstel om in te stemmen met de ontwerplijst van beschermde monumenten. 11. Voorstel tot benoeming van de leden der commissie tot wering van schoolverzuim voor de periode 1 sept. 1966- 1 sept. 1969. 12. Voorstel tot wijziging van de begrotingen 1966. 13. Voorstel tot het verlenen van het recht van opstal aan de heer L. C. Beaard, Heusdenseweg 11 t.b.v. de bouw van een tumaerskas op perceel nr. 1 van „de Bernse Hoe ven". 14. Voorstel tot het verlenen van het recht van opstal aan de heer M. van Bladel, Heusdenseweg 13, t.b.v. de bouw van een tuinderskas op perceel nr. 3 van „de Bernse Hoeven". 15. Voorstel tot herziening ver koopsprijzen bouwgrond. 16. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de west zijde van de Mommersteeg aan de heer L. J. van Veluw, Mr. Prinsen straat 28, ten behoeve van de bouw van een enkei woonhuis. 17. Voorstel tot medewerking inge volge art. 72 der L.O.-wet 1920 aan het schoolbestuur van Nieuwkuyk t.b.v. uitbreiding van de toiletten en rioolaansiuiting voor het schoolge bouw Nieuwkuyksestraat 100. Twee personen zijn dezer dagen om het leven gekomen en twee gewond toen op rijksweg 15 tussen Gorkum en Rotterdam ter hoogte van Har- dinxveld een personenauto slipte en tegen een vangrail reed. De heer J. van der Linden uit Wellseind, gemeente Ammerzoden en zijn vader uit Zuilichem, die naast hem zat, kwamen om het le ven. De echtgenote van de heer van der Linden jr. en een nichtje wer den met ernstige verwondingen in het ziekenhuis te Gorkum opgeno men. De nieuwe Indonesische regering zal een aantal bestellingen, ook bij Nederlandse bedrijven, annuleren om deviezen te sparen. Naar ver luidt belopen de aankoopcontracten die nu zullen worden afgezegd een totaal bedrag van ongeveer 360 mil joen gulden. Door deze maatregel worden fir ma's getroffen in Nederland, Italië, Tsjechoslowakije, Zuid-Slavië; Rus land, Japan en beide Duitslanden. Door gebrek aan vervoer naar 't binnenland van West-Irian is een ernstig tekort ontstaan aan zaken van vitaal belang, zoals rijst voor de daar gevestigde Javanen, aldus het Indonesische persbureau Anta- ra. De grond in dit gebied is zo onvruchtbaar dat er niets, ook geen groente, wil groeien. Hevige sneeuwstormen in het ge bied van de Mont Blanc hebben 't leven geëist van twee Britse berg beklimmers. Zes bergbeklimmers, waaronder vier Fransen, zijn ge strand op de top, waarbinnen 24 uur een meter sneeuw viel. Twee Fransen kwamen later van de kou om. De 24-jarige Patricia Smith, in januari gescheiden van haar man, heeft vorige week eerst haar vier kinderen van resp. 4, 3, 1 jaar en een van twee maanden, verdronken en daarna zichzelf door verdrin king van het leven beroofd. Het drama is gebeurd op een boe renbedrijf ten zuiden van Geneva in Ohio waar de kinderen van me vrouw Smith logeerden bij hun grootouders. Vier dagen nadat de plezierboot Darlwin op terugreis naar Fal mouth vermist werd, heeft men de eerste vier lijken geborgen. Er is nu geen hoop meer dat van de 31 personen aan boord van het schip nog iemand in leven is. Er werd eveneens een reddingsboei gevon den, die aan de Darlwin toebehoor de. De lijken werden gevonden in zee op ongeveer 15 kilometer af stand buiten de kust, niet ver van het beruchte Dodman Point, waar tengevolge van krachtige stromin gen en verborgen klippen in de loop der jaren al veel schepen zijn vergaan, een feit waaraan een ste nen kruis op de kust herinnert, fn het eerste halfjaar van 1966 werd

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1