wAAlwijkse en L\nqsn?A.\tse couRAnt Vakantie in warmte: heerlijk Werken daar voor ons moeilijk Werkgevers krijgen ontslagregels KEURSLAGER AANBIEDING Keurslager van der Wiel Overpeinzingen na langdurige regenval Nederlands klimaat stimuleert werklust V.V.V. Waalwijks Belang I Clay sloeg in derde ronde London k:o: Zij gaan naar Duitsland 1.78 2.88 2.78 1.18 1.18 1.18 5 Jan van der Horst nat. wegkampioen Vakbeweging zeer tijdig inlichten" Eenenveertig doden bij vliegramp Mont Blanc eist zeven levens Ontslagen bij Philips Weerzien pas 24 jaar na Daar ons kantoor veel verzoe ken ontvangt, van personen die in Waalwijk pension zoeken, stellen wij gegadigden in de gelegenheid zich te melden, Grotestraat 205 GELDIG VAN 9 t.m. 13 AUGUSTUS Woensdag Snijwaren-reclame samen 1.08 Stationsstraat 83 Waalwijk Tel. 2884 BESTELLINGEN GRAAG DAAGS TEVOREN MAANDAG 8 AUGUSTUS 1966 87e JAARGANG No. 62 e tcho vah het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (by incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertentiesspeciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO" V; I Nu de zomer voor het grootste gedeelte verregend is en de vakan ties van velen al in 't water zijn gevallen, wordt er weer flink ge mopperd op ons miserabele klimaat en spreken velen vol verlangen over zuidelijker landen waar het warmer is en waar zij zo graag zouden willen leven. Deze mensen weten eigenlijk niet waarnaar zij verlangen. Zij gaan uit van de gedachte aan heerlijk vakantie- weer, maar vergeten wanneer zij voorgoed in een dergelijk klimaat verblijven, zij er ook in moeten werken en daar komt het addertje onder het gras vandaan, want voor iemand uit onze streken valt het beslist 'niet mee om goede arbeidsprestaties te leveren in een warm klimaat. Niet voor niets doet het verhaaltje opgeld, dat Itali anen èn Spanjaarden, kortom mensen uit warme streken, lui zijn en dat wij noordelijke volken ons daarbij vergeleken zeer vlijtig mogen noemen. HET IS HUN ZELFBEHOUD We lezen in de verslagen van ont dekkingsreizigers, dat de volkeren in de tropische streken alle zonder uit zondering weinig werk verzetten en het grootste deel van de dag niets uitvoeren. Dat geeft een ongunstig beeld van deze mensen, maar de mens uit noordelijke streken moet zelf maar eens proberen hard te werken bij hoge temperaturen, dan komt hij vanzelf tot de Ontdekking dat deze zogenaamde luiheid niets anders is dan een kwestie van zelfbehoud. Het gebruik van negerslaven in tropische gebieden heeft wel bewezen, dat deze mensen, die aan een dergelijk kli maat gewend zijn, evenmin hard kun nen werken bij hoge temperaturen. Enkele geleerden hebben een land kaart samengesteld waarop de bevol king naar prestatiegebieden is inge deeld; alle gegevens als intelligentie peil en cultuur staan er op vermeld, alsook de klimatologische omstandig heden. Aan de hand van die kaart komt men tot interessante ontdekkin gen. Het blijkt namelijk, dat het kli maat op doorslaggevende wijze op de huidige cultuur inwerkt. De cultuur toch is een arbeidspres tatie en waar deze laag ligt is de cul tuur in verhouding. De arbeidspresta ties worden duidelijk beïnvloed door het klimaat, met als gevolg, dat de -'s,, RUZIE TUSSEN BEUGELS EN STEEVENS WEER OPGELAAID ■al ■var.vwW— De net voor de Toer van de Toe komst bijgelegde ruzie tussen Eddy Beugels 'en Harry Steevens is weer opgelaaid. Dit gebeurde namelijk tij dens de zondag verreden wegwedstrij den om het kampioenschap van Ne derland. In Zandvoort namelijk deed zich het merkwaardige feit voor, dat de amateurs, die ons land itn Frank rijk vertegenwoordigen en er tal van lauweren oogstten, slechts na de eer ste tien in de rangschikking te vinden waren. De eerste plaats ging hier naar de winnaar van Olympia's Tour, namelijk Jan van der Horst. In zijn spoor sleepte hij achtereen volgens mee Leo Duyndam, Gerard Vianen, Jan Harings, Nol Klooster man, Gaby Minnebo, Wim Dubois, André van Middelkoop, Hans Tesse- laar, Leo Schalen, Tiemen Groen en Henk Vogelaar. Toen pas kwam een van die andere geduchte Toerrijders aan1 bod, n.l. Evert Dolman, die het ondanks dat hij buiten de controver se Beugels-Steevens staat niet kon redden. Want zeker is, dat de al eer der genoemde amateurrenners dat moeten hebben bemerkt en daarvan derhalve snel van hébben geprofi teerd. Elders kunt u lezen welke ama teurs voor de binnenkort te houden wereldkampioenschappen op de weg werden geselecteerd. cultuur in dergelijke warme en koude landen niet die hoogte heeft bereikt als in de landen met een wisselend klimaat. Het blijkt namelijk, dat niet alleen de warmte, maar eveneens de extreme koude een ongunstige uit werking heeft op de arbeidsprestatie. WELK KLIMAAT IS BETER Het maximum aan arbeidsprestatie is mogelijk bij temperaturen die in de loop van de dag tussen 18 en 30 gra den schommelen. Men heeft een zeer gevarieerde groep proefpersonen aan een uitgebreide test onderworpen en uit de resultaten bleek, dat een tem- peratuursverhoging van 20 naar 24 graden een energieverlies van 16 pro cent opleverde. Werden de tempera turen nog hoger, bijvoorbeeld tot 30 graden, dan werd het verlies reeds 40 procent. Al mopperen wij dikwijls op ons weertje, toch mogen we er niet onte vreden mee zijn, want de temperatu ren in ons landje liggen zeer gunstig om tot grootse arbeidsprestaties te komen. „Als het dan allecr: aan de temperaturen ligt, laat het dan toch in ieder geval zonnig zijn; waarom moet die regen er ook aan te pas ko men?" zullen velen vragen. Afgezien dat we nu eenmaal niet zonder regen kunnen, moet opgemerkt worden dat die regen ook een zeer gunstige in vloed op ons heeft. De geleerden heb ben namelijk uitgemaakt, dat de af wisseling van droog weer en dan een fikse bui, die een snelle afkoeling te weeg brengt, een zeer ongunstige in vloed heeft op onze arbeidsprestaties. Als we het zo bekijken, mogen we toch nog met ons klimaat niet onte vreden zijn. Mr. A. De vier centrale werkgeversorganisaties hebben alle werkgevers in Nederland een handleiding gestuurd met richtlijnen, die aange ven hoe te handelen bij ontslag van werknemers op grote schaal. De richtlijnen beperken zich voornamelijk tot de wijze en volgorde van instanties en groeperingen, welke moeten worden ingelicht over het ontslag. Het ontslag zelf kan met niemand ter discussie worden gesteld, het is een zaak van de ondernemer alleen. Over financiële en andere regelingen wordt niet gesproken. De menselijke belan gen, aldus de richtlijnen, wegen echter zwaar. Zij mogen niet als sluitstuk van een operatie worden beschouwd. De vier organisaties, 'het Neder lands Katholiek Werkgeversverbond, het Centraal Sociaal Werkgeversver bond, het Verbond van Protestants- christelijke Werkgevers in Nederland en het Verbond van Nederlandse Werkgevers, stellen dat een onderne ming die besluit tot ontslag op grote schaal, eerst contact moet opnemen met de centrale organisatie. Deze be schikt over alle gegevens en adviezen die nodig zijn bij de verdere afwik keling van het ontslagbesluit. Vervolgens noemen de richtlijnen de instanties en groeperingen, welke moeten worden ingelicht. De volgor de kan variëren, naar gelang de prak tijk zich voordoet. De vier organisa ties geven de volgende voorkeurs volgorde 1. gewestelijk arbeidsbureau of arbeidsinspectie; 2. de topfunctionarissen van het bedrijf 3. de vakorganisaties; 4. de lagere functionarissen; 5. de ondernemingsraad; 6. het personeel; 7. de bedrijfsvereniging; 8. de overheid; 9. de kamer van koophandel; 10. de pers. Het is wenselijk, aldus de centrale or ganisaties, deze groepen nagenoeg gelijktijdig in te lichten. „Inschakeling van de vakorganisa ties in een zeer vroeg stadium moet in het algemeen als onontbeerlijk worden geacht", zeggen de richtlij nen. De vakbeweging moet tijdig op de hoogte worden gebracht van het ontslagbesluit. Er kan slechts van ge- dachten worden gewisseld over de verdere uitwerking daarvan. Met. name genoemd komen niet in aanmerking voor discussie het be sluit tot fusie, liquidatie en dergelij ke „noch het daaruit voortvloeiende ontslagbesluit". De beslissing moet wel uitvoerig worden gemotiveerd. Het overleg dient beperkt te blijven tot de technische regeling van het ontslag. Aan dit overleg gaat vooraf een beraad tussen directie en werkge verscentrale, zodat de vakbeweging 'n plan in details voor zich krijgt ge legd. De richtlijnen zeggen verder, dat het overleg met de vakbeweging bui ten het bedrijf moet worden gehou den ter wille van de geheimhouding. Tevens moet tijdens het overleg een duidelijke afspraak worden gemaakt over de publikatie. Dit moet zijn „liefst een gezamenlijk communiqué om alle partijen voor onaangename verrassingen te behoeden". Hierna volgt de ondernemingsraad die duidelijk gemaakt moet worden dat een ander beleid niet mogelijk is. Het persopeel moet mondeling wor den ingelicht door de directie, des noods per persoonlijke brief; aan plakborden kunnen hier niet worden gebruikt, zeggen de richtlijnen. Voorkomen moet worden dat het personeel het ontslag hoort via ra dio of pers. De pers kan het beste worden in gelicht met een schriftelijke mede deling en de plaatselijke dagbladen zijn daarvoor genoeg. Een perscon ferentie (met kans op lastige vra gen) krijgt van de centrale werkge versorganisaties niet de voorkeur, in tegendeel. Radio en televisie hoeven niet te worden ingelicht. De directie doet er het beste aan rustig af te wachten of deze beide nieuwsmedia soms ook belangstelling hebben. „Bij alle informatie aan de pers is het van belang duidelijk te laten uitkomen, dat het besluit het uit vloeisel is van rijp beraad", aldus de richtlijnen. De richtlijnen stellen verder dat de werkgever „meet trachten hulp te bieden bij het zoeken naar een ande re werkkring." Aan het slot stellen de centrale werkgeversorganisaties dat massaal ontslag voor alle betrok kenen een hoogst onaangename zaak is. „Het is goed dat al het mogelijke wordt gedaan om die onaangenaam heid te verzachten. Deze ontslagen zullen blijven plaats vinden. Zij, zijn niet te voorkomen in een vrije maat schappij die zich krachtig en snel ontwikkelt." (Volkskrant) Cassius Clay heeft zaterdagavond in Earls Court in Londen geen gena de gekend voor Engelands tweede rangs bokser Brian London. Clay had het tevoren reeds gezegd - we zijn niet anders van hem gewend - dat hij de partij tegen deze Engelsman slechts beschouwde als een oefendu el voor zijn wedstrijd - eveneens met als inzet het wereldkampioen schap der zwaargewichten - tegen de Duitser Karl MildenbergerOp 10 september komt deze Amerikaanse neger dan in Frankfort tegen zijn uit dager uit. Vanaf de eerste gongslag heeft Clay de strijd beheerst. London kreeg meteen al een paar stoten te incasse ren. Herhaalde malen trachtte hij met weinig resultaat overigens - door de dekking van Clay te breken. De wereldkampioen kon hem steeds op afstand houden. In de derde ron de was het pleit beslecht. Na één mi nuut en 40 seconden in deze ronde ging London neer zonder weer over eind te komen. Voor de derdei maal dit jaar dus een zege voor de Ameri kaan. In Toronto versloeg hij op 29 maart George Chuvalo en op 21 mei moest Henry Cooper in hem zijn meerdere erkennen. Jan van der Horst, Eddie Beugels, Harry Steevens, Leo Duyndam, Wim du Bois, Rini Wagtmans en Evert Dolman zijn door de sportcommissie van de KNWU aangewezen ons land te vertegenwoordigen op de wereld titelstrijd op de weg op de Nürburg- ring op 27 augustus. Daar er slechts zes renners aan de start mogen ko men, zal één van hen als reserve mee naar Duitsland gaan. Harry Steevens, Eddie Beugels, Rini Wagtmans en Tiemen Groen maken deel uit van de ploeg die op de wereldkampioenschappen op de 100 km. tijdrit aan de start komt. Wie de reserve van de wegploeg zal zijn, hoopt men voor het vertrek naar Duitsland vastgesteld te heb ben. Morgen nadat Rini Wagt mans in het huwelijk zal zijn ge treden vertrekt de ploeg naar 't trainingskamp in Nuth (Limburg), van waaruit zal worden deelgeno men aan tal van wedstrijden met als voornaamste de (vierdaagse) Ronde van Namen van 17 t.m. 20 augustus. Als „overige" reserves voor de wegploeg heeft de KNWU Adri van Hest, Nol Kloosterman, André van Middelkoop en Gaby Minneboo aan gewezen. Het aanwijzen van zeven renners plus vier reserves voor zes plaatsen in de wegploeg, geeft de indruk, dat de negen leden van de sport commissie van de KNWU het onder ling niet eens met elkaar hebben kunnen worden. Hadden zij mis-: schien vóór de nationale titelstrijd al zes namen op papier en zijn zij verrast door het feit dat Jem v. d. Horst voor hen een outsider? de titel won? Hoe dan ook: zeven man aanwijzen voor zes plaatsen geeft te denken. Waarom niet 10, II of 12 man aangewezen en na het trainingskamp de zes definitieven? Bovendien laadt de sportcommis sie zich met het aanwijzen van èn Beugels èn Steevens een grote ver antwoordelijkheid op de hals. On danks de vriendelijke gesprekken, 't schudden van handen en het elkaar toelachten, hebben wij nog steeds de indruk dat de strijdbijl tussen beide renners nog niet is begraven. Wanneer zij ook in Duitsland niet voor elkaar wensen te rijden, dan kan er opnieuw een eventuele Ne derlandse regenboogtrui te grabbel worden gegooid Een in Engeland gebouwd BAC- III straal verkeersvliegtuig van de Amerikaanse maatschappij Braniff Airlines is met 41 mensen aan boord brandend neergestort. Niemand heeft de ramp overleefd. Het toestel was op een lijnvlucht van Kansas City naar Omaha. Een boer, die het ongeluk zag gebeuren, zei dat het vliegtuig in de lucht al in brand stond en onmiddellijk na de aanraking met de grond explo deerde. Braniff is een van de wei nige luchtvaartmaatschappijen die niet worden getroffen door de Ame rikaanse luchtvaartstaking. In een ijskloof op de Mont Blanc zijn de lichamen van de drie Zwit serse bergbeklimmers gevonden. Hiermee is het aantal doden na een week van sneeuwstormen op Euro pa's hoogste berg tot 11 gestegen. Nog zijn 3 Italianen gevonden. De drie Zwitsers, die een week geleden uit Montreux waren ver trokken om een deel van de Mont Blanc te beklimmen, zijn waar schijnlijk door een lawine 800 me ter omlaag gesleurd. Twee Britse en twee Eranse alpinisten zijn vo rige week eveneens door 't slechte weer overvallen en om het leven gekomen. Vijf andere bergbeklim mers, allen Franse studenten, vie len van een 20 meter hoog rotspla teau en liepen verwondingen op. Waarschijnlijk zullen, verspreid over enige tijd, 4000 werknemers van Philips moeten afvloeien. Het betreft hier hoofdzakelijk employé's uit de niet-direkt produktieve sec tor, zoals beambten, toezichthou dend personeel en magazijnbedien den. Een reorganisatie van de ver schillende bedrijfsdelen, gevestigd in Eindhoven en elders in Neder land, maar ook in het buitenland, maakt een herziening van de per son eelsopbouw noodzakelijk. Of schoon hierbij waarschijnlijk ook produktieve werkers zullen zijn be trokken (technici), zullen deze in 't algemeen minder voor afvloeiing in aanmerking komen. In hel Bommelerwaardse dorp Rossum zijn de uit Tsjechoslowakije afkomstige gezusters Wendler, na een scheiding van 24 jaar, herenigd. De vrouwen dachten van elkaar dat ze waren gestorven. De in Rossum woonachtige mevr. Houkes-Wendler had de nasporingen naar haar zus ter (die in Beieren blijkt te wonen) gestaakt, maar de andere zuster had het zoeken voortgezet. De moeilijk heid daarbij was, dat de Rossumse zuster, sinds 1943 getrouwd met een uit Rossum afkomstige man, wedu we was geworden en daarna was hertrouwd met een andere inwoner van Rossum, waardoor zij een an dere naam had gekregen. 500 gram MAGERE SPEKLAPPEN 500 gram doorr. RUNDERLAPPEN 500 gram doorregen HACHÉ 3 SLAVINKEN 3 GELDERSE SCHIJVEN 3 GEHAKTBALLEN 500 gram VERS GEHAKT 1.98 500 gram VERSE WORST 2.18 iotTgram"DERVELAAT 100 gram GEBRADEN GEHAKT

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5