WAAlwijkse en lAnqstRAAtse coupant Belgische schoenindustrie Uitgaan in het weekend Lido Jampe ai jaren op de terugweg Musis Sacrum Laat Uw bril zBoaaertó APOLLO Eorsto bewoners in ons eigen „Dorp" belastingplicht Pantoffelfabriek wordt dependance gemeentehuis In Engeland op elk personeelslid Schoenmuseum zeer in trek Het kasteel der duizend angsten Invasie der barbaren Wilde haren Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen Stripgirls van Soho De slag om Bastogne Ontsnapping uit de Oriënt Half jaar uitstel voor AWZ „Telegraaf' eist kleine ton schadevergoeding Drie Duitsers bij Egmond verdronken Moordpartij Ex-politiechef in beroep tegen ontslag Damesmode Tilburg VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1966 87e JAARGANG No. 63 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwy kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement d. week (0,26 2 ct. inc.k.) J 0,28 p. mnd. (1,10 -j- 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) f 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bü girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" op de voet Niet alleen in onze eigen schoen industrie doen zich moeilijkheden voor die resulteren in sluiting en li quidatie van bedrijven of afstoten van een aantal personeelsleden. Deze branche bij onze zuiderburen bevindt zich al zo'n tien jaar in een crisis. Daar dus hetzelfde verschijnsel, ech ter van al ouder datum. Weinig roos kleurig is ook de toekomst. De eco nomische ontwikkelingen in het laat ste halfjaar spiegelen deze bedrijfs tak weinig goeds voor. In tegenstelling tot de ontwikke ling in Nederland is de produktie in België in de laatste anderhalf jaar niet vooruit gegaan. Naar verwacht wordt zal de groei dit jaar nog geen 3% bereiken. Vorig jaar was deze nog 3,3!%In voorgaande jaren was het percentage zelfs nog 51%. Enkele achtergronden. De loon kostenstijging is sinds het derde kwartaal van 1964 vertraagd. Daar naast is 'het stijgingspercentage van de globale vraag verminderd. Hier onder vallen ook verbruiksgoedereh als schoeisel. Ondanks dit alles streeft men tegen het einde van dit jaar nog naar een aanpassing van de lonen. Het aanbod van werkeloze ar beidskrachten stijgt reeds, maar zal dan - zo neemt men aan - nog verder omhoog gaan. Natuurlijk is men zich in België terdege bewust van de economische ontwikkeling. Men went dan ook tal van manieren om de verslechtering van de conjunctuur een halt toe te roepen. Maar 'hoe deze uit te voeren? Reeds toegepaste maatregelen ver mochten de verdere afbrokkeling niet voorkomen. Waar men het meest voor bevreesd is, is een bevriezing van de prijzen. Verbetering zou kun nen worden bereikt in dit stadium door belastingontheffingen, het rem men van de produktie en een doel treffende regeling van de distributie marges. Conjuncturele opleving dus alleen door een opleving van de vraag. Ver der 'n financiële opoffering door het aanwakkeren van privé-investerihgen alsook zekere vormen van autofinan ciering. Dergelijke richting zal de schoenindustrie dienen in te slaan om een crisisperiode te omzeilen. Juist door het verschijnsel mode - een verlevendiging van de branche voor de werknemers - is de schoen industrie nog kwetsbaarder dan me nig andere bedrijfstak. SLUITNG DOOR ONDERBEZETTING Onderbezetting is oorzaak, dat de pantoffelfabriek „Elwi" in Zand- voort met ingang van 30 september wordt gesloten. Het ruim 30-jarige bedrijf ivordt overstroomd met orders doch er staan 10 stikmachines stil. Het personeel, dat uit een 40 man moet bestaan is tot 14 gedaald. De vakbonden, die tijdig waren ingelicht, zien ook geen oplossing om het be drijf gaande te houden. Inmiddels heeft de directie er voor gezorgd dat alle personeelsleden, ook degenen die al meer dan 25 jaar bij „Elwi" wer ken, per 1 oktober elders aan de slag kunnen. Het fabrieksgebouw is voor een bedrag van f 132.000 door de ge meente Zandvoort aangekocht. Het pand zal worden verbouwd om huis vestiging te verlenen aan de afdeling Bevolking en Burgerlijke Stand, om dat het raadhuis te klein is. Naast nare berichten over de schoenindustrie uit Nederland en - zo hier in deze rubriek - ook uit de Belgische, wat meer nieuws uit het buitenland. Het is namelijk merk waardig dat niet alleen deze twee kleine landjes aan de Noordzee te kampen hebben met tal van moeilijk heden. In het laatste nummer van de Schoen-Revue namelijk staat te lezen, dat het ook in deze branche in Duits land kraakt. De totale economische ontreddering in Engeland werkt ook daar in de schoenenbranche voort. Daar is men zelfs verplicht op elk personeelslid belasting te betalen, nl. 25 shilling per week (ongeveer 13 gulden) voor iedere werknemer, de helft hiervan voor vrouwen en voor jongens tot 18 jaar en 8 shilling voor meisjes onder de 18 jaar. Ja, rare zaken, die wij hier nog niet kennen. Mogelijk tracht de En gelse regering met deze maatregel te bereiken, dat op deze wijze overtol lige arbeidskrachten terugvloeien naar de produktiebedrijven. Deze maatregel zal zeker tot gevolg heb ben, dat de toeloop van buitenlandse arbeiders wordt ingedamd. Zonder twijfel echter dupeert deze maatre gel ook kleine middenstandsbedrij- ven enorm, nl. keuze tussen kostprijs verhoging van zo'n 10 procent of personeelsschaarste. U ziet het, niet alleen hier problemen. Mede dank zij het slechte weer heeft het Museum voor de Schoen en Lederindustrie in Waalwijk de af gelopen weken een zeer groot aantal bezoekers getrokken. Zo'n 70 perso nen, uit alle delen van Nederland, bezoeken dagelijks dit voor de Be nelux unieke museum, terwijl norma liter 2 tot 3 mensen de expositie be zichtigen. Ook de buitenlandse belangstel ling voor de collectie neemt toe. Vooral bij Franse, Belgische en Zwit serse toeristen is een duidelijke inte resse waar te nemen. Waarschijnlijk zijn de via de verschillende VVV-kan- toren verspreide folders van grote in vloed geweest voor de huidige druk te. Onlangs nog werd de nieuwe fol der SL 66 verspreid. Inwoners van de schoenenstad zelf overschrijden de drempel van het mu seum niet. De directie verwacht, dat in augustus, nu tijdens de vakantie van de schoenmakers, toch echter ve le Waalwijkers een blik zullen wer pen in de nieuwe vitrines, waarin de oude en nieuwe produkten van de typische Langstraatse industrie staan te pronken. Er gebeuren vreemde dingen in en om het kasteel van Sir Richard. Na jaren keert hij naar dat kasteel terug met zijn tweede vrouw. Zijn eerste vrouw was omgekomen door een val uit het raam van de bovenste verdie ping. Zijn eerste nacht op het kasteel bezorgen hem en ook zijn vrouw de nodige rillingen. Met een enorme spanning zult 'U de ontknoping van vele geheimzinnige gebeurtenissen kunnen meemaken. In de film heerst een geladen sfeer. Er verdwijnen vrouwen en er waart een spook rond dat niemand ontziet op zijn weg. Hoe wordt alles aan elkaar gerijmd? Wie is het spook, wie de moordenaar, wie is het schrikaanjagende monster dat door het dorp waart. Niemand schijnt te ontkomen aan het duistere noodlot. Richard wordt aan alle zij den beschuldigd van moord. Men heeft hem 's nacht in vliegende ren te paard gezien, en een stervende vrouw noemde Richard's naam. Wer kelijk een kasteel met 1000 angsten. Donderdag tot en met maandag. In de geschiedenis van het oude Rusland is geen heldenfiguur te vin den waarover zoveel balladen en le genden bestaan als over Ilja Moero- mets, een eenvoudige boerenzoon, die zijn land vaak redde van Barbaarse invallers. Naar deze balladen en le genden heeft de bekende regisseur Ptoesjko zijn film „Invasie der bar baren" gemaakt. In deze film komt 't oude Rusland weer tot leven, zoals het bestond in de tijd van Vladimir de Heilige en zijn wrede barbaarse tegenstander Kalin. Werkelijkheid en volksfantasie is dooreengeweven en men wordt getroffen door de eenvoud van de tot uiting gebrachte Russische volksziel. Duizenden mensen werkten aan deze film mee. Zondag, maandag en dinsdag. Voor de fans deze week El- vis Presley in „Wilde Haren". Hij beeldt een zeer aggressieve jongen uit die met de kinderrechter in aanraking komt na een vechtpartij waarbij ge wonden vielen. Hij wordt verplicht zich elke week bij de vrouwelijke psychiater van het hof te melden. Van het een komt het ander. Elvis, nog steeds een wilde jongen vat ge negenheid voor haar op maar er staat iemand in de weg. De vader van zijn grootste vijand, Cliff Macey. Zondag en maandag 3 uur. Zaterdagavond treden The All Stars op, zondagmiddag The Sound Speci als en zondagavond The Melodie Stars. Zij hebben vorige week in het Lido enorm veel succes geoogst en een van de redenen was wel dat zij een proefzanger hadden meegebracht. Ton Gama, vroeger heeft hij al bij The Melodie Stars gezongen maar mede door zijn toen nog te wilde ha ren was dat snel afgelopen. Hij ver- Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 trok naar België en heeft daar enke le jaren gezongen. Zondag j.l. stond hij weer met de Melodie Stars op de planken en dat is alle partijen goed bevallen. Maandagmiddag zien we de Sound Specials weer met 's avonds The All Stars. KAATSHEUVEL Soho in London is de plaats waar misdaad hoogtij viert en gure ele menten samenkomen. Terry is een van die knapen die zich in dit milieu thuisvoelt. Alles wat maar iets met misdaad te maken heeft trekt hem aan en hij lijkt de stoere jongen. In werkelijkheid is hij bang om ontdekt te worden en in zijn angst laat hij nogal eens wat sporen achter. Er blijft ook niets meer van de stoere jongen over wanneer hij uiteindelijk ingerekend wordt. Er zijn echter geen verontschuldigingen die hem kunnen vrijpleiten van moord, diefstal en po ging tot het schaken van een meisje. Vrijdag tot en met maandag. 18 j. Duur wordt de plicht in de oorlog betaald dat weet iedereen. De plicht die de Engelsen in de Franse oorlog werd opgelegd was een plicht die uit vrije wil werd aanvaard. Vechten met de rug tegen de muur of overgeven. Vechten kon de dood van allen tot gevolg hebben. Overgeven betekende 't hoofd omlaag en de Duitsers vol gen. 'lij Het komt in de film duidelijk uit waarom deze jongens wilden door vechten, waarom ze de dood riskeer den. Dinsdag, woensdag en donderdag. 14 jaar. Jean-Paul Belmondo raakt weer in een hevig avontuur verwikkeld. Dat hij bij dit avontuur meisjes zal moe ten veroveren spoort hem alleen maar aan door te zetten een auto met 300 kg. goud over de grens te smokkelen. Het goud wil hij echter voor zichzelf hebben maar het meisje dat hem ver gezelt krijgt er genoeg van. Jean- Paul gaat dan alleen op pad met de hele bende, voor wie hij werkt, ach ter hem aan. Olga wordt bang en gaat weer met hem mee op hem tot opgeven te bewegen. Jean-Paul pro beert haar weer het hof te maken maar alle pogingen zijn tevergeefs. Het meisje wil eerst de auto aan de bendeleider afleveren alvorens zij aan Jean-Paul haar liefde wil betuigen. Maar dat weet hij niet. Zaterdag en zondag. 14 jaar. Iedereen herinnert zich zeker nog de grote actie, die indertijd door Mies Bouman werd gevoerd voor de stichting van een eigen dorpsge meenschap voor gehandicapten, in de buurt van Arnhem en waarvoor zij op één dag 25 millioen gulden wist bijeen te brengen. Sedertdien heeft men er niet veel meer van gehoord, maar nu begint er leven in te komen. Maandag kwamen de eerste bewo ners naar 't gedeeltelijk gereedge komen „dorp" bij Arnhem. Nog niet om er hun intrek te nemen, wel voor het kennismaken met hun toe komstige thuis. De groep van 25 „debutanten" blijft een hele week. Van deze gelegenheid zal namelijk meteen worden gebruik gemaakt om onderling kennis te maken en met de stafleden, waarna uitvoerige besprekingen moeten volgen over allerlei praktische zaken, zoals: in dividuele aanpassingseisen bij de inrichting van de woonkamers, idee- ele en financiële kwesties en zo meer. Sinds oktober 1965 wordt er ge werkt aan en op het terrein, dat ook al een schenking was: 17 ha. groot, sterk geaccidenteerd - met veel bomen er op en uitzicht over de Rijn-vallei, gelegen langs de Amsterdamsestraatweg, tegenover de Johanna-stichting vlak voor de „entree" van Arnhem. Het eerst kwam hier een administratief cen trum van de grond, waar thans 12 stafleden werken. Dit als bungalow uitgevoerde „stadhuis" staat hoog - vanuit de conferentiezaal kijkt men uit over het hele dorp. Op dit moment is de eerste woon- eenheid vrijwel gereed: een u-vor- mig complex van drie „schakels" met elk tien verblijven, onderling verbonden door wat men overdekte straten zou kunnen noemen (afge ronde hoeken, wat makkelijker is voor verkeer per rolstoel). Elke gehandicapte krijgt hier zijn eigen voorkeur zonder drempel en wat het openingsmechaniek be treft evt. aangepast aan specifieke eisen: er wordt zo nodig zelfs een draadloos te bedienen slot in aan gebracht, dat openspringt zodra de bewoner een knop indrukt op zijn invalidewagen. Daarachter kan de ruime zit- slaapkamer, centraal verwarmd na tuurlijk en apart een opval lend grote „sanitaire cel" met toilet en douche. Alle flats van het dorp zullen deze standaarduitvoering krijgen. De interieurs worden af hankelijk van de bewoners indivi dueel voorzien van technische hulp middelen. Overigens zullen de eerste bewo ners die eind van dit jaar hun intrek hier zullen kunnen nemen nog al wat pionierswerk moeten verrichten. Bij de verdere inrich ting zal vooral ook op hun ervarin gen worden gesteund. Zij zullen veel rapporten moeten uitbrengen, suggesties uitwerken, enz. De bibliotheek, 't postkantoor, de kerk, het restaurant, de werk plaatsen al deze gebouwen zullen pas gereed komen tegen de officiële ingebruikneming, zomer 1969 - van het totale dorp. Dan zullen hier 400 invaliden vrijwel onafhankelijk le ven. (Bij de stichting „Het Dorp" hebben zich ondertussen al meer dan 600 gegadigden aangemeld). De volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's (AWZ) zal mogelijk niet per 1 januari van kracht worden, zoals eerder was aangekondigd. Het tijdstip van in voering hangt nauw samen met het te voeren financieel beleid volgend jaar. Beraad hierover vindt nog plaats, zo schrijft minister Veld kamp (Sociale Zaken en Volksge zondheid) in zijn memorie van ant woord op het wetsontwerp tot in voering van de AWZ. In politieke kringen verluidt, dat de AWZ eerst op 1 juli van 't vol gend jaar zal ingaan. .1 -'ivto—4., 1 Het Amsterdamse dagblad De Te legraaf stelt de gemeente Amster dam aansprakelijk voor de schade, die dit bedrijf tijdens de jongste on lusten in Amsterdam heeft opgelo pen. Dit blijkt uit een bericht in 't dagblad zelf. De directie van „De Telegraaf" heeft zich per brief tot het gemeen tebestuur gericht. Naar de mening van de directie is door burgemees ter en gemeentepolitie gehandeld in strijd met de wettelijke verplichtin gen en normen van maatschappe lijke voorzichtigheid. Volgens de directie van „De Te legraaf" was de politie tijdig ge waarschuwd, maar optreden tegen de demonstranten was geruime tijd uitgebleven. Naar van de zijde van „De Telegraaf" wordt vernomen, is met de schade-eis tegen de gemeen te een bedrag gemoeid van 70 000 tot 90.000. De preciese omvang liet zich nog niet bepalen in verband met verzekeringskwesties e.d. vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 Bij Egmond aan Zee zijn een 46- jarige Duitse badgast uit Pforzheim, zijn 9-jarig dochtertje en een neef je uit Berlijn in zee verdronken. De man werd door leden van de reddingsbrigade uit het water ge haald. Een Duitse arts en leden van de reddingsbrigade pasten mond- op-mondbeademing toe, echter zon der resultaat. De lijken van 't meis je en de jongen zijn nog niet ge vonden. De slachtoffers waren op vakantie in Egmond aan Zee. Een Italiaanse veehandelaar Leo- nello Ghezzi, die zeer verbolgen was geraakt over de late thuiskomst van zijn dochter, die met haar verloofde was gaan dansen, heeft zijn doch ter, haar verloofde, zijn vrouw en tenslotte zichzelf doodgeschoten. Twee voorbijgangers, die het drama in en voor het huis van de veehan delaar zagen gebeuren, ontsnapten ternauwernood aan de kogels. De oud-hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie, de heer H. J. van der Molén (55), is maandag middag in beroep gegaan tegen de beslissing van minister Smallen- broek, waarbij deze hem heeft ont slagen. De heer Van der Molen te kende beroep aan bij het ambtena rengerecht. Hij diende daar een klaagschrift in, dat hij in samen werking met zijn raadsman had op gesteld. 9^1 14 - 1 Heuvelstraat 14 - Telefoon 26SS2 Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES BIKINI'S ZOMERPANTALONS SHORTS KRAAGJES ROKKEN GEBREIDE JAPONNEN PULLOVERS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5