u BOTERBROKKEN n. Autoindustrie in West-Europa ontwikkelt zich in gunstige zin DRUNEN Wf gfo Langstraat Sprang-Capelle t. ft ft ft GEEN EXTRA POLITIETOEZICHT Voor enkele rijkswegen gelden voortaan maximumsnelheden KAATSHEUVEL VAN MIL VOORTDURENDE TOENAME AUTO'S 15 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 26 AUG. 1966 15 BANKETBAKKERIJ Sprang Vrijh.-Capelie Vlijmen ROZENJACHT BEHAALDE BEKER Advies ©rrs snelheid te kiezen Volledig beeld jonge kellner l serveerster, i meisje Effect Waspik Koningin opent sluizencomplex Zeven concerns voeren de strijd om auto-koper Concentraties ?■■■'- V 'Mu ié. Grolestraat 234, Tel. 231 2 Waalwijk van roomboterkoelc De minister van Verkeer en Waterstaat heeft, ten behoeve van het verdere onderzoek, dat twee jaar zal duren, naar het effect van snelheidsbegrenzing op de verkeersveiligheid, met ingang van 1 sep tember a.s. voor een aantal wegvakken maximumsnelheden vastge steld. Op een tweetal autosnelwegen zal aan de bestuurders worden geadviseerd hun snelheid tussen bepaalde waarden te kiezen. Ver der zullen met ingang van 1 oktober nog nader vast ie stellen maximumsnelheden van kracht worden op een achttal andere weg vakken. Voor de volgende wegen zullen met ingang van 1 septem ber a.s. de daarbij aangegeven maximumsnelheden gelden Het wegvak tussen Amsterdam en Burgerveen: 110 kilometer per uur. Het wegvak tussen Voorburg en Waddinxveen: 100 kilometer per uur. Het wegvak tussen Maarsbergen en Oosterbeek: 110 kilometer per uur. Het wegvak tussen Emmeloord 'en Lemmer: 100 kilometer per uur. Zutphen - Winterswijk.- 80 kilometer per uur. Rijksweg nr. Rijksweg nr. 12 Rijksweg nr. 38 Rijksweg nr. 47 ZWEMWEDSTRIJDEN De zwemclub „Sprang-Capelle" organi seert op 2 september in het gemeentelijk zwembad de zgn. „open zwemwedstrijden" voor houders van abonnementen van „Zi- dewinde". De wedstrijden beginnen om 5.30 uur. Er wordt gezwommen in drie groepen n.i. van 10 - 12 jaar, 12 - 16 jaar en 16 jaar enjaar en ouder. De eerste twee groe pen zwemmen 50 m. schoolslag en 50 m. vrije slag. De laatste categorie zwemt 100 m. schoolslag en 100 m vrije slag. De eerste 3 aankomende van elk num mer ontvangen een medaille geschonken door het gemeentebestuur. Inschrijvingsfor mulieren zijn verkrijgbaar op het zwembad. De inschrijving sluit woensdag 31 augustus. 121/2 JAAR LEIDSTER-DOCENTE KRAAMCENTRUM SPRANG-CAPELLE vwfsij Op 27 augustus a.s. hoopt zuster Snijders haar 12V2-jarig jubileum als leidster-do cente te vieren. Op die dag za'l van 3 - 5 uur in het Kraamcentrum, Heistraat 143, gelegenheid worden gegeven de jubilaresse gelukwensen aan te bieden. 'Met de kraam verzorgsters en oud-kraamverzorgsters van het Kraamcentrum Sprang-Capelle zal het jubileumfeestelijk worden herdacht. DOKTERSDIENST Zaterdagmiddag en zondag zal de dok- tersdienst worden waargenomen door dok ter van Tuijn uit Kaatsheuvel. BEROEPEN Tot predikant bij de Ned. Henv. gemeen te van Sprang is beroepen Ds. J. Vos van Rijssen. KERKDIENSTEN Zondag 28 augustus: Ned. Herv. kerk, 9.30 en 2.30 uur: Ds. Baard van Raams- donksveer. Geref. kerk, 9.30 en 4.30 uur: Ds. M. J. Mulder van Badhoevedorp. „SIRENA" OP REIS De leden van de muziekverenignmg „SI RENA" maakten met hun echtgenoten of verloofden vorige week een plezierreis. Via Schoonhoven ging de reis naar Gouda waar het stadhuis werd bezichtigd. In Boskoop werd koffie gedronken, waarna de reis ver volgd werd voor een bezoek aan de lucht haven Schiphol. Via Loenen aan de Vecht werd de reis voortgezet naar de Loos- dreohtse plassen waar een rondvaart weTd gemaakt. Na een bezoek aan de Pyramide van Austerlitz werd in Leersum een goed verzorgd diner gebruikt. In Heerewaarden werden de laatste uren van de reis op ge zellige wijze doorgebracht. Namens de jeugdclub „SIRENA", die deze reis had georganiseerd werd door P. v. d. Laar een dankwoord gesproken voor het prettige ver loop van de reis. Het bestuur der jeugd club was dankbaar dat allen vol lof waren over deze reis. Tot slot sprak de voorzitter van „SIRENA" de heer Jac. Vos nog, die allereerst zijn dank overbracht aan de jeugdclub voor het organiseren van deze zo goed geslaagde reis. Hij bracht ook dank aan de beschermvrouwe der vereniging, mevr. Oeriemans, voor het meemaken van deze reis. Tot slot wekte spreker de leden op om in oktober a.s. allen mede te werken om het 60-jarig bestaan der vereniging op waardige wijze te herdenken. S.S.C. '55 In de bovenzaal van café Kuis werd J.l. vrijdagavond de jaarvergadering gehouden van SSC '55, welke zeer druk was bezocht. In zijn openingswoord heette voorzitter M. v. d. Mast de aanwezigen hartelijk welkom, waarna hij in het kort een overzioht gaf van het afgelopen verenigingsjaar. Spreker wees er op dat we met 'het eerste elftal spelen in de hoogste afdeling van het za terdagvoetbal, en dat we zullen moeten be wijzen dat we er ook in thuis horen. Door de secretaris A. v. Oversteeg werden ach tereenvolgens de notulen van de vorige ver gadering, alsmede het jaarverslag voorge lezen. Daarna was het de beurt voor het financieel jaaroverzicht dat werd gegeven door C. Kleinloog. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat de vereniging fi nancieel goed gezond is. De kas-controle- commissie had boeken en bescheiden ge controleerd en in orde bevonden. In de nieuwe commissie werden benoemd 'C. Mandemakers en C. Verhagen. Van de af tredende bestuursleden t.w. A. v. Over steeg, M. Verhagen, A. Timmermans en Th. Willems waren beide laatstgenoemden niet meer herkiesbaar. Voorzitter v. d. Mast bracht aan A. Timmermans dank voor het vele werk dat hij voor de vereni ging had verricht in al die jaren, waarbij spreker er op wees dat Timmermans deel uitmaakte van het bestuur van de destijds ontstane fusie tussen SDO en Sparta. De ontstane vacatures werden aangevuld door Jac. Wervers en J. Haverhals. Het bouwprogramma kwam ook ter sprake, en hoewel de cantine met kleedlokalen nog wel niet klaar zijn is de bouw toch reeds in een vergevorderd stadium. De voorzitter deed een beroep op de leden om de komende weken zoveel mogelijk als in hun vermogen ligt medewerking bij de bouw te verlenen, zodat deze zo spoedig mogelijk gereed zal zijn. Bijzonder verheugd was de voorzitter over de trouwe opkomst naar de trainings avonden, waaruit het bestuur had gecon cludeerd dat er ook in deze tijd nog wel personen zijn die er iets voor over hebben om op sportgebied iets te presteren. Hierna deelde dé voorzitter mede dat één dezer dagen een vergadering had plaatsgevonden met het bestuur van de supportersvereni ging en dat besloten was dat deze vereni- gnig voor het komende seizoen alle1 uit wedstrijden van het eerste elftal zal orga niseren met bussen. De voorzitter was ver heugd over de prettige samenwerking die men in het afgelopen jaar had ondervon den met de supportersvereniging. In begin oktober zal weer gestart worden met een jeugdtoto. Na de gebruikelijke rondvraag werd deze prettige jaarvergadering met 'n dankwoord van voorzitter M. v. d. Mast gesloten. BRAND IN OPSLAGPLAATS Woensdag 24 augustus voormiddag loei de de sirene van de brandweer omdat er 'n brand was uitgebroken aan de Vlijmense Dijk bij de rijwielhandelaar Verschuren. De brand ontstond in een opslagplaats. De brandweer was spoedig ter plaatse evenals de politie, die de vele belangstellenden op 'n veilige afstand hield. De brandweer be streed de omliggende woningen om uitbrei ding van de brand te voorkomen. Voor het kampioenschap afdeling A van de Koninklijke Nederlandse Kruisboogbond werd op de banen van „Recht door Zee", Schijndel, de strijd geleverd voor het kam pioenschap afd. A. Verschillende kruisboog- gezelsohpappen uit Brabant en Limburg na men er aan deel. Rozenjacht uit Vlijmen was eveneens present en met succes want behaalde het hoogst aantal punten, 346 en kwam in het 'bezit van de prachtige beker. De jeugd van Rozenjacht werd reserve kampioen want behaalde een gelijk aantal punten (336) als Veldhoven. Veldhoven won met kampen.. André van Beijnen van Rozenjacht werd persoonlijk reserve-kampioen van de jeugd met 89 pnt. Bij kampen verloor 'hij van Mathias, Weert, die eveneens 89 punten behaalde. Burgemeester Schweitzer kwam 's-avonds in het clublokaal van P. v. Engelen de ver eniging felioiteren. De heer Corman was ook onderde aanwezigen en zegde een wisselbeker toe voor de Interland. Vrolijke strijders, België - Rozenjacht. Door het be halen van het kampioenschap is Rozen jacht gepromoveerd naar de Ere-afdeling. WEDVLUCHT „DE ZWALUW" Zondag wedvlucht van de Zwaluw uit Chatelet, België. Afstand 151 km, Inkor- ven zaterdagmorgen van 9 tot 11 uur in caféi Ant. Klerks. Uitslag van de wedvluoht van zaterdag vanuit Orleans Meesters-Heesbeen 1 5 9 14; M. de Laat 2 4 6 7; Jo v. d. Hout 3 13 15; Sj. v. d. Wiel en Zn. 8; Gebr. de Vaan 10; H. v. d. Wiel en Zn. 11; A. Parijs 12. Uitslag wedvlucht van zondag vanuit Geldenaken H. Berkelmans 1 5; Fr. v. Bakhoven en Zn. 2 3 4 10 14; J. Beekmans 6; H. v. Over- dijk 7; M. v. Esdonk 8; M. de Laat 9; Am. Dekkers 11 15; Hanny v. d. Dongen jr. 12; J. de Vaan 13. si#»**-», WEDVLUCHT „DE REISDUIF" Zondag wedvluoht van de Reisduif van uit Noyon. Inkorven vrijdagavond in café H. Boom-v. d. 'Wiel, dit is de laatste vlucht voor jonge duiven. JEUGD-VAKANTIEVREUGD De actie Jeugd-vakantievreugd is ook dit jaar in Drunen weer een groot succes ge worden. De deelname was zeer groot en de diverse spelen hadden veel belangstelling. In ons vorige blad gaven wij reeds de uit slag van de oriëntatierit. Hieronder volgen de verdere uitslagen. De jeugd-tekenwed- strijd op straat had wel een zeer grote deel name n.l. meer dan 300. Prijzen werden toegekend aan Leeftijd 6 t/m 8 jaar: 1. Anita de Laat; 2. Theo v. Loon. 9 en 10 jaar: 1. Paul Ruij- mers; 2. Ria Musters. 11 jaar en ouder: 1. Nollie v. Vught; 2. Tom Pauw. De zwemwedstrijden voor meisjes ga ven de volgende uitslagen 1. Jannet Klerks; 2. Tonny v. d. Wiel; 3. Lia Pul les; 4. José v. Zoom. Jongens: 1. Jan Kou- wenberg; 2. Gert Klomp; 3. Eric v. Delft;. 4. Peter Kamphorst. De uitslagen van de zaterdag gehouden sportdag waren Meisjes 6 jaar: 1. Wilma Beyer; 2. Ine ke Robben; 3. Ester v. d. Wiel. 'Meisjes 7 jaar: 1. Elly Kok; 2. José v. Son; 3. Lizet Calis. Meisjes 8 jaar: 1. Mirjam v. d. Wiel; 2. Marjo de Brouwer; 3. Willie v. Delft. Meisjes 9 jaar: 1. Dorine v. Logten; 2. Liesbet v. Spijk; 3. Ineke Aarts. Meisjes 10 jaar: 1. José v. Zoom; 2. Jannette v. Huiten; 3. Frangoise Barten. Meisjes 11 jaar: 1. Ria Spierings; 2. Marian Pijnen burg; 3. José Klerks. Meisjes 12 en 13 j.: 1. Ineke Kuypers; 2. Mia v. Hul ten; 3. Paulin Vollenberg. Jongens 6 jaar: 1. Rini de Vaan; 2. Michel Dortmans; 3. Jan v. Loon. Jongens 7 jaar: 1. Kees Pulles; 2. Eric v. Loon; 3. Adje Pulles. Jongens 8 jaar: 1. Guus Ruijmers; 2. Ed v. Delft; 3. Tonny Merkx. Jongens 9 jaar: 1. Marden Musters; 2. Henny Austermans; 3. Wim Brok. Jongens 10 jaar: 1. Frie v. Spijk; 2. Cor Verhoeven; 3. Jan v. Nisterooy. Jongens 11 jaar: 1. Robin Austermans; 2. Gert Klomp; 3. Paul Vinkenvleugel. Jon gens 12 en 13 jaar: 1. James Austermans; 2. Jan Kouwenberg; 3. Pieter Walravens. Bij de etlagewedstrijden waren de uit slagen van 6 tot 10 jaar: 1. Ton Merks; 2. Corrie Klérks; 3. Ine v. Riel. Boven de 10 jaar: 1. Hannie v. Helvert; 2. Niki Bén- schop; 3. Elite Schrover. RONDE VAN DRUNEN A.s. zal in Drunen de Ronde van Dru nen worden verreden. De organisatie van deze ronde is in handen van de kerkelijke Fanfare uit Elshout, die ook de opbrèngst van deze ronde zal 'krijgen. Men heeft we derom evenals vorig jaar een sterk renners- veld weten te krijgen. De ronde zal worden De twee autosnelwegen waarop door middel van blauwe borden met wit opschrift aan de bestuur ders zal worden geadviseerd hun snelheid tussen bepaalde waarden te kiezen, zijn: Op rijksweg nr. 2 (A'dam-Utrecht). De bestuurders zullen worden ge adviseerd hun snelheid op deze weg te kiezen tussen 80 en 110 km p. u. Op rijksweg nr. 15 op het wegvak tussen Hendrik Ido Ambacht en Schelluiden, zal geadviseerd wor den een snelheid te kiezen tussen 70 en 110 km p. u. De adviessnelheden zullen uit sluitend op deze twee autosnelwe gen worden gegeven. Met ingang van 1 October zullen 1 RESTAURANT DUINRAND' j i Drunen i vraagt per 18 september 4 i tevens J in de huishouding. In- of extern. j Tel. 04163 - 498 I verreden nabij het sportpark op een zeer overzichtelijk parcours. ZONDAGSDIENST Vanaf zaterdagmorgen 11 uur tot maan dagmorgen 8 uur, uitsluitend voor spoed gevallen: dienst, Dr. v. d. Wouw. GEREF. KERKDIENST A.s. zondag om 7 uur n.m. Gereformeer de kerkdienst in „Trefpunt" te Drunen. Voorganger Ds. Barkema. HANDBAL TOURNOOI Het a.s. zondag gehouden handbaltour- nooi dat georganiseerd werd door Avanti uit Drunen had een prettig en sportief ver loop. Er namen 42 verenigingen aan deel.. De uitslagen waren als volgt Heren: 1. HVP, Den Haag; 2. Dongen; 3. Olympus, Vlissingen. Dames 1:1. Olympus Vlissingen; 2. HVP, Den Haag; 3. Don gen. Heren 2: 1. Juliana, Tilburg; 2. Desk Kaatsheuvel; 3. Blauw-Wit, Den Bosch. Dames 2: 1. Elista, Eist; 2. Olympus; 2. Vlissingen; 3. Boemerang, Tilburg. Heren jun.: 1. Dongen; DESK, kaatsheuvel; 3. Blauw-Wit, Den Bosch. Dames jun.: 1. Dongen; 2. DEE IU, Nijmegen; Blauw-Wit Den Bosch; 4. Avanti, Drunen. Meisjes As- pirante: 1. Groesbeek, 'Goirle; 2. DESK, Kaatsheuvel; 3. Avanti, Drunen. 1 DUIVENSPORT De Uitslag van de wedvlucht vanuit Cor- beill was voor 'De Vredesduif Drunen als volgt Jo Damen 1 10 13 15; M. Brouwer 2; J. Koevoets 3 12; H. Broeren 4; M. v. Dru nen 5 11; G. v. d. Sanden 6 7 14; P. van Luitgaarden 8; H v. Drunen 9 16. nog nader vast te stellen maximum snelheden van kracht worden op de volgende acht andere wegvakken: Burgervaan-Voorburg, Beverwijk- Alkmaar, Afsluitdijk, De Klompen aansluiting rijksweg 12, Meppel- Heerenveen, Zwolle-Almelo, Bols- ward-Heerenveen en Nijmegen- Venlo. De tijdsduurvan het onderzoek bedraagt twee jaar Staatssecretaris ir. S. A. Posthu mus van Verkeer en Waterstaat wees er tijdens een persconferentie op, dat het uitgangspunt bij de vast stelling van de maximumsnelheid van het begin af aan is geweest, dat de vast te stellen waarde een realistische waarde zou moeten zijn. Als vuistregel geldt dan ook dat bij voorkeur die snelheid moest worden gekozen, die door niet meer dan circa 15 pet. van de be stuurders wordt overschreden. Om deze zogenaamde 85 pet. waarde vast te stellen, moeten dus snel heidsmetingen worden verricht. Het werd steeds duidelijker dat, om het voeren van een verantwoord beleid met betrekking tot een even tueel begrenzing van de snelheden mogelijk te maken, de beschikking moest worden verkregen over een volledig beeld van de invloed van snelheidsbegrenzingen op de ver keersveiligheid. Aangezien de re sultaten van tot dusver verrichte buitenlandse onderzoekingen op dit gebied, geen afdoend antwoord geven, werd verleden jaar onder zoek verkeersveiligheid verzocht 'n onderzoek in te stellen naar de in vloed van diverse typen snelheids limieten op een beperkt aantal we gen buiten de bebouwde kom. Dit onderzoek heeft thans zoveel gegevens opgeleverd dat de minis ter van Verkeer en Waterstaat ten behoeve van het verdere onder zoek voor een aantal wegen maxi mumsnelheden heeft vastgesteld. De directeur van de SWOV, ir. E. Asmussen, was van mening, dat 't KERMIS Zondag, maandag en dinsdag is het weer kermis in Waspik. Tal van attracties staan opgesteld in de Kerkvaartsestraat. Tradi tiegetrouw zijn er ook weer enkele kermis- matinees. Zondagmiddag om 1 uur geeft de gemengde zangvereniging „Polymia" o.l.v. Kees van Iersel een uitvoering in de zaal van café-„De Statie". Maandagmor gen om 10 uur eveneens dn café „De Sta tie" treden Annie de Reuver, Cees de Nijs, Stiefbeen op tijdens de matinee van harmo nie „Volksvlijt en Volkvermaak". JEUGDSOOS Ook Waspik heeft nu zijn soos. John Kools en G. Langerwerf namen het initia tief hiervoor. Het resultaat is dat vanaf za terdag iedere 14 dagen is de zaal van café „De Statie" de soos „Medina Delcampo" draait. In de versierde zaal treedt zater dag het orkest „The Own" op. ONGELUK De bewoneTs van de Waspikse Dijk kra gen woensdag hun groenten op een wat vreemde manier thuisbezorgd. De tuinbouw- produkten rolden de huizen binnen. Deze vreemde situatie was het gevolg van een ongemerkte manoeuvre van een BBA-bus die een groentekar van de dijk reed. Zo wel de kar als de bus werden zwaar be schadigd. Tijdens haar werkbezoek op 14 en 15 september aan Limburg zal konin gin Juliana het nieuwe drielingslui zen-complex in het Julianakanaal te Maasbracht openen. Het in gebruik nemen van dit grote sluizencomplex betekent een grote vooruitgang voor de scheepvaart op het Julianakanaal tussen Maastricht en Maasbracht. Er is vier jaar aan de sluizen gewerkt. effect van het invoeren van een combinatie van maximum- en mini mumsnelheden groter zal zijn dan alleen een maximumsnelheid, zo wel wat betreft de vlotheid als de veiligheid. Het aantal inhaalma noeuvres wordt sterk beïnvloed door het aantal voertuigen, dat aan zienlijk langzamer rijdt dan de ge middelde snelheid op die weg. Ir. Asmussen merkte verder op, dat de Nederlandse verkeerswetgeving nog geen mogelijkheden biedt tot het wettelijk verplicht stellen van een minimumsnelheid. Voor het succesvol uitvoeren van het onderzoek is het wenselijk, dat gedurende het onderzoek de alge mene surveillance en de controle op overtredingen van de snelheids beperking uitgevoerd wordt op een wijze, die ook over langere perio den gerekend, realistisch is en ver wezenlijkt kan worden. Het is dus persé niet zo, aldus ir. Asmussen, dat ten behoeve van het onderzoek de politie extra toezicht zal gaan ontwikkelen. Tot dusverre wordt de verkeers dichtheid uitgerekend op basis van hiaattijden tussen voertuigen, die worden gemeten op een enkele plaats. Dit is alleen mogelijk, wan neer de verkeersstroom stationair is. Om dit nu na te gaan zullen luchtopnamen van het verkeer vanuit een helikopter worden ge maakt. DOKTERSDIENST Komend weekend zal de praktijk van de doktoren P. Wijtenburg te Kaatsheuvel en A. de Vries te Loon op Zand worden waargenomen door dokter R. Raaymaakers, Hoofdstraat 68a, Kaatsheuvel, tel. 04167-2050. Zaterdag na 12 uur en zondag zal de praktijk van dokter H. Winkelman te Sprang worden waargenomen door collega K. van Tuijn, Vossenbergse- laan 21, Kaatsheuvel, tel. 04167 - 2006. PA8TOR1EDIENST Voor het bekomen van geestelijke bijstand op zondag a.s. van 's-mid- dags 12 uur tot 's-nachts 12 uur kan men zich wenden tot de pastorie van de parochie H. H. Martelaren van Gorcum, Erasstraat 6, tel. 04167 - 2517. AGENDA Apollotheater Vrijdag 20.15 uur, zaterdag 18.45 uur, zondag 15.00 en 18.45 uur „Buffalo Bill". 14 jaar. Zaterdag 21.00 uur, zondag 21.00 en maandag 20.15 uur: „Von Ryans Expresse". 14 jaar. Dinsdag, woensdag en donderdag 20.15 uur: „Dieven hebben het ook moeilijk". 14 jaar. Zaterdag 11.45 uur: „Een wereld van plezier". 18 jaar. 2e week. RAADSVEGADERING In de openbare raadsvergadering van hedenavond van de gemeente Loon op Zand zal 'n voorstel ter ta fel komen tot het beschikbaar stellen van een krediet van f. 273.000,- om een aanvang te kunnen maken met de voorbereidende werkzaamhe den voor aardgas, dat deze gemeente in de periode tussen augustus en ok tober 1967 zal krijgen. Voor dit 'be drag kunnen dan een gas-ontvang- en een gasdistributiestation (beide 49- duizenden gulden), benevens installa- tie's tot een bedrag van f. 160.000,- en een adoriseerapparaat (f. 16.000) worden aangeschaft. Tevens zal he denavond een voorstel worden ge daan tot vaststelling van straatnamen en het uitbreidingsplan „Het Land van Kleef" en in plan „Molenwijk". De automobielindustrie in West- Europa, speciaal in de Duitse Bonds republiek, ontwikkelt zich al sinds jaren in zeer gunstige zin. Hogere produktiecijfers en goede winsten staan elk jaar weer in jaarverslagen van de grote automobielondernemin gen. Bij deze voortdurende toename van auto's zal er een verzadiging van de markt moeten optreden. Oneens zijn de experts het in dit verband over het juiste tijdstip. Men is het er over eens, dat de Europese produktie die van Amerika in '70 ingehaald heeft. Maar dat betekent nog geenszins voor Europa een verzadiging van de markt want van deze produktie wordt - anders dan in de V.S. - een groot gedeelte geëxporteerd. Opmerkelijk op de Europese auto markt is de hang naar concentratie. Deze tendens naar steeds grotere on dernemingen en fusies van onderne mingen heeft verschillende redenen. Zo zijn door de vorming van de Eu ropese Economische Gemeenschap (EEG) en de Vrijhandelszone (EVA) twee machtige economische blokken ontstaan, waarin alleen nog de grote ondernemingen kunnen bestaan. Al leen zeer kapitaalkrachtige bedrijven zijn in staat, de geweldige investerin gen te doen, die nodig zijn om de ver dere groei van de automobielindustrie te waarborgen. Evenzo eist de ont wikkeling van nieuwe autotypes en de technische verbetering van vele onderdelen een intensieve research, waarvoor de kleine automobielprodu centen dikwijls niet het nodige kapi taal hebben. De beweging naar concentratie wordt echter ook nog om andere redenen versneld. Weliswaar groeit de pro duktie elk jaar nog, maar een echte vergroting van het marktaandeel is niet meer mogelijk. Iedere opmerke lijke verschuiving van marktaandelen komt thans ten laste van de concur rentie. Voor partijen wordt het daar om voordeliger samen te gaan dan elkaar op leven en dood te beconcur reren. Een voorbeeld van het feit dat de „groten" de automarkt beheersen, biedt in het bijzonder de Duitse Bondsrepubliek. De automobielgroep van Volkswagen, Mercedes Benz en Auto-Union is thans de grootste au toproducent van Europa. Het markt aandeel van deze groep bedraagt 20,6 procent en bestaat uit 1,7 miljoen voertuigen. Alleen de Volkswagenfa- briek produceert dagelijks 7600 wa gens. Op de tweede plaats staat de Italiaanse Fiat-fabriek met 'n markt aandeel van 13 procent. Op de derde plaats staat het Ame rikaanse Ford-concern met fabrieken in Engeland, Duitsland en België; het marktaandeel van deze onderne ming bedraagt ongeveer 13 procent. Ford wordt gevolgd door zijn Ameri kaanse concurrent General Motors, de grootste automobielproducent van de wereld, die in Europa een markt aandeel van ongeveer 11 procent heeft. Op de daaropvolgende plaat sen komen de Franse Renaultfabrie- ken de British Motor Corporation en Citroen. Deze 7 grote concerns voeren in hoofdzaak strijd om de autokoper in Europa. Hoe verschillend men de verdere ontwikkeling van de auto-in dustrie beoordeelt, moge blijken uit opmerkingen van de directeuren van 2 grote ondernemingen. Zo zei de m®" recteur van de Fordfabrieken in Keu len, Layton: ,;Wij zullen de capaci teiten vergroten, tot in de behoefte voorzien is". Wat bescheidener druk te de directeur van de Volkswagenfa briek, professor Nordhoff, zich uit: „Wij zouden tevreden zijn, als wij de ongewoon hoge produktie van de eerste zes maanden van dit jaar van 900.000 auto's (vorig jaar 818.000) zouden kunnen handhaven".

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 15