Omzetten in winkelbedrijven kleiner dan vorig jaar xx/AAlxx/nWP en 1 AnrCTDAAt^ COüRADt SOBERE VIERING VAN ZILVEREN JUBILEUM OPEN OOG J M van ÉSi <r Schoolgebouw was altijd probleem Toch akkoord Avondschool H u wei ij ksgeschen k voor Margriet-Pieter Jubileum-viering I J IN EERSTE HALFJAAR Textiel WAALWIJK - Schreven we vorige week over een hal ve eeuw middelbaar onderwijs in Waalwijk, thans is het de „zilveren L.T.S." die de aandacht vraagt. Op 6 oktober is het n.l. vijfentwintig jaar geleden dat er in Waalwijk met een nijverheidsschool met dagcursus werd gestart. De L.T.S.-Waalwijk en omstreken is niet meer weg te denken uit de schoenenstad. Honderden jongens uit geheel de Langstraat volgen dagelijks de lessen in de technische vakken. Sinds april 1960 is de Te klein L.T.S. gehuisvest in een prachtig gebouw aan het Vre- desplein. Met de ingebruikneming van dit schoolge bouw kwam er een einde aan het huisvestingsprobleem waarmee de L.T.S. bijna 20 jaar te kampen had. Ook het pad van deze school is dus niet over rozen gegaan. Het bestuur van de school zal het zilveren bestaans- feest sober vieren. Voor de jongens heeft men een sportdag vastgesteld op 4 oktober. Op 6 oktober zal het jubileum door bestuur en leraren worden gevierd. HHI X^xcluóieve V: cJ-lerenkledlng WAALWIJK Bankiers gaan samenwerken VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1966 87e JAARGANG No. 69 De tcho vad het Zuióen Uitgever Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) 0,28 Hoofdredacteur: JAN TIELEN WAtALWI JKbt t/ï I L(a! Iv} J UV< VjUWKtAl I G p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week (bij incasso p. postkwit, 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per rrna. Ccntractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO" school van grote betekenis voor Langstraat (Van onze verslaggever) De Lagere Technische School heeft zich pas kunnen ontplooien toen op 29 april 1960 het nieuwe schoolgebouw in gebruik werd ge nomen. Dit betekende een mijlpaal in het nijverheidsonderwijs in de Langstraat. Ieder jaar moesten er honderden jongens worden afge wezen omdat er geen plaatsruimte was. Want in de jaren vijftig heeft het aantal leerlingen van de school een grote vlucht genomen. Reeds lang voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog was men er in Waalwijk van overtuigd dat de jeugdige inwoners in eigen ge meente nijverheidsonderwijs moes ten kunnen genieten. In welke vorm dit moest gebeuren was nog niet duidelijk. Na jaren van onderzoe ken en experimenteren kwam het aktiecomité tot de conclusie dat het een dagschool moest worden. In de moeilijke oorlogsjaren, okto ber 1941 werd er gestart in een verenigingsgebouw, later vervan gen door twee gehuurde particu liere gebouwen, waarvan er een door 'n V-l werd vernield. Drie leraren en een direkteur verzorgden het onderwijs voor 40 leerlingen. De jaren '40-'45 brach ten zowel in- als uitwendig veel moeilijkheden, die voldoende be kend zijn en waarop wij hier maar niet verder op zullen ingaan. Voor al de huisvesting was 'n groot pro bleem. Na afloop van de oorlog trok het bestuur naar Den Haag, waar de direkteur-generaal, de heer Hof stede, toestemming gaf om een semi-permanent gebouw aan te be steden. In 1948 kon dit gebouw, onder architectuur van ir. Genen, worden geopend. Weldra, bleek dat dit gebouw door de grote toeloop veel te klein was. In april 1952 trok het aktieve schoolbestuur, met voorzitter Jan Tielen aan het hoofd, opnieuw naar Den Haag. Ook toen waren de heren bijzonder bereid willig en verleenden toestemming om een nieuw gebouw te ontwer pen, hetgeen ir. Genen werd opge dragen. Toen dit onderwerp gereed was en het ter goedkeuring naar Den Haag werd gezonden, scheen daar een royale wind te waaien. Men achtte het onderwerp te klein voor de toekomst, mede met het voor uitzicht van een derde schooljaar bij het technisch lager onderwijs. Opnieuw ging het bureau ir. Ge nen aan de slag en kwam tenslotte met het originele plan, waarna de f:Vv 'VI.V v, -„V i y A-A'; WKKBSBm Het schoolgebouw aan het Vredesplein. school ook gebouwd is, op tafel. Wie nu denkt dat de direktie gebouwendienst in Den Haag met het nieuwe plan akkoord zou gaan, slaat de plank mis. Ondertussen was namelijk de bestedingsbeper king opgedoemd en daarmee ver viel de gehele aanbesteding en uit breiding. Het bestuur liet het bij deze afwijzing niet zitten. Hoe de heren ook requesteerden en er op wezen hoeveel jongelui telkens moesten worden afgewezen, men kreeg steeds nul op het request. O. K. en W. en de Rijksgebouwen dienst zochten naar een tussenweg. Op een vergadering van het schoolbestuur kwamen deze dien sten met het voorstel om met schok- beton of iets dergelijks te helpen. Uiteraard voelde het bestuur voor deze oplossing niet veel. Vanaf het begin was men reeds in een semi permanent gebouw gehuisvest en een nieuw noodgebouw was weinig aanlokkelijk. Dan maar liever wachten op betere tijden, was de mening van het bestuur. Op een latere bespreking in Til burg hebben de vertegenwoordigers van O. K. en W., de inspecteurs Hennequin en Hollekamp en de inspectie Breda een krachtige lans gebroken voor Waalwijk, dat de dupe was geworden van gewijzig de omstandigheden en beleidsin- zichten. De beide heren stelden voor het plan uit te voeren, mits het schoolbestuur bereid was de vierde verdieping te laten vallen. Het schoolbestuur kon zich hier mee wel verenigen; met de gedach te in het achterhoofd dat deze vier- De heer J. W. van Heesbeen, onthult de plaquette van stichter Jan Tie len de verdieping er toch wel bij zou komen. Dat gebeurde ook zodat in 1957 de school aanbesteed kon wor den. Bij de officiële opening, 29 april 1960 (in november 1959 was de school al in gebruik genomen) werd de school als een der mooiste en beste van ons land gerekend. Hoe wel er steeds meer nieuwe school gebouwen gereed gekomen zijn mag de Waalwijkise L.T.S. nog steeds tot een van de best geoutil leerde scholen gerekend worden. In de hal treft men een plaquette aan van Jan Tielen, de eerste voorzitter van het schoolbestuur. De heer Tielen werd in 1960 als preases op gevolgd door de heer J. W. van Heesbeen, die enkele jaren geleden zijn plaats afstond aan de heer J. de Kort. Direkteur van de school is sinds 1946 de heer A. van Steen deren. Een onderdeel apart vormt de avondschool. Reeds voordat er plan nen waren om tot de stichting van een dagschool te komen kende Waalwijk de gemeentelijke avond- tekenschool. Deze school ging bij de oprichting van de dagschool, in 1941, over in de avond-nijverheids school. Momenteel genieten 230 leerlingen onderwijs aan de avond school, terwijl nog 100 jongens de part-time cursussen volgen. De dagschool telt 825 leerlingen die één van de zeven opleidingen volgen. Voor het eerst in de 25- jarige geschiedenis van de school heeft men thans ook de cursus au totechniek. De leerlingen krijgen de praktijklessen in de laagbouw, die achter de school staat. Deze laagbouw, de vroegere L.T.S., is na de ingebruikneming van de nieuwe school wat uitgebreid en gemoder niseerd. Aan de L.T.S.-Waalwijk en omstreken zijn vijftig docenten verbonden terwijl twee concierges Een aantal vrienden en beken den van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, heeft een contactgroep voor een huwelijksge schenk gevormd. Margriet en Pieter trouwen in januari. Er is geen nationaal comi té opgercht. Toch meenden de vrienden, onder aanvoering van oud-minister Staf, dat er behoefte bestaat aan coördinatie van de ini tiatieven om het paar geschenken aan te bieden. Margriet en Pieter hebben de groep htm verlanglijst gegeven. „Een gewone verlanglijst" liet ir. Staf maandag in Den Bosch weten. „De prinses en Pieter heb ben leuke dingen uitgezocht". en drie administratieve krachten voor de verdere afwikkeling van de schoolproblemen zorg dragen. De heer Sj. de Kort, voorzitter van het schoolbestuur vertelde ons dat men het zilveren jubileum so ber wil vieren. „Zo'n daverend ju bileum is het ook weer niet. Daar bij komt dan dat ons de financiën om uitgebreid te feesten, ontbre ken". Voor de leerlingen is het dinsdag 4 oktober feest, 's Ochtends is er een oriëntatierit; 's middags kan de jeugd aan verschillende sportevenementen deelnemen. De winnaars wachten fraaie prijzen. Ook zullen de leerlingen op die dag een tractatie krijgen aangebo den. Op 6 oktober, de oprichtings dag, wordt het jubileum in eigen kring gevierd. Wij bieden het bestuur en school gemeenschap bij voorbaat onze har telijke gelukwensen aan in het ver trouwen op verder succes. NIET ZIEN EN TOCH GELOVEN Je kunt het keren of wenden, zoals je maar wilt, maar je kunt niet langs het feit, dat ons levenswereldje en ons levenshuisje lang zaam maar zeker wordt opengebroken. Misschien hield je graag de deuren dicht. Het stond allemaal zo mooi op zijn plaats, de fundering was oersterk en we hadden het stevig opgebouwd. We wisten het allemaal precies. En wat je niet wist, kon je vragen; en dan kreeg je meteen het antwoord. Je wist, waaraan je toe was. Ze verkochten je geen knollen voor citroenen. Je kon het allemaal nakijken. Het paste in elkaar. Je hoefde het zomaar niet te ge loven. En iedereen had zon zelfde huisje. Dat gaf ook wel ga rantie. Maar op het ogenblik is het druk op de markt. Er zijn veel nieuwe verkopers bij gekomen. Je kunt daaraan wel voorbijlopen en je oude vertrouwde kraam opzoeken. Maar daar is het ook niet meer zo druk en een heleböel kopen ergens anders. En iedere nieuwe marskramer prijst zijn artikel aan als het beste en het laat ste. Ja, wat doe je dan? Je gaat ook eens kijken, nee niet kopen; alleen maar snuffelen. Maar het lijkt toch wel iets; toch eens pro beren. En daarmee slaat de deur van ons huisje open. En het waait binnen. Er waait zoveel binnen, dat het huisje gaat trillen. En ook dat van je buurman; en ook van je oude schoolmeester en die goede vriend. Het duizelt voor je ogen. Je zit, voor je het weet, op glad ijs. Waar blijf je? Je weet het niet meer. Je grijpt om je heen, maar het staat allemaal los. Het. houvast is weg. De rots is weg gespoeld en je vaart op de volle zee. Met twee levensgrote vragen WAARHEEN en MET WIE. En nu voor de eerste keer geen mens, die het weet! En zeker niemand, die het bewijst! En dat juist, terwijl we op andere fronten leven van planning, rationalisatie en efficiency! Dat vreet je op! Eén nog, die .het helemaal kan over zien; die er boven staat en tegelijk er onder, er voor en er achter; die het helemaal kan bevatten en omvatten. Maar Eén, die het je niet voorrekent en ook niet meer controleerbaar is. Hij zegt alleen: bij Mij ben je veilig. Kom Mij achterna. Ik ben het Licht. En de grote mens kan alleen maar het hoofd buigen en zeggen ik kom, ik vertrouw U, ik geloof in U. Niet meer zien en alleen maar ge loven. L. v. BERKEL, Aalmoezenier P.S. Reacties - schriftelijk of mondeling - op deze rubriek zijn ten alle tijde welkom op het centrum voor bedrijf sapos- tolaat, Markt 8a Waalwijk, tel. 3716. Aalmoezenier dage lijks aanwezig tussen 11.30 en 12.30 uur. i 7 "l f m In de meeste winkelbedrijven zijn de omzetten in het eerste halfjaar minder sterk gestegen dan over het gehele jaar 1965. Zo blijkt uit de ge gevens van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. De vergroting van de geldomzet is bovendien voor een deel een gevolg van de opgetreden prijsstijgingen. Door de accijnsverhogingen op ta bak en alcoholhoudende dranken hebben de bedrijven in deze sector minder ver.kocht dan in overeenkom stige periode van 1965. De geldom zet van alcoholhoudende dranken nam in het eerste halfjaar ondanks de sterke prijsverhoging toe met niet meer dan 5 procent. Over het gehele jaar 1965 bedroeg de omzetstijging 19 procent. De hoeveelheid verkochte alcoholhoudende drank was aanzien lijk minder dan in het eerste halfjaar van 1965. Wat de tabakshandel betreft was met name de verkoop van sigaretten lager dan in de overeenkomstige pe riode van het vorig jaar. Mede door de hogere prijzen kwam de geldomzet van tabaksartikelen in de eerste zes maanden i0 procent hoger uit. De stijging over 1965 was 14 procent. Bij de kruidenierszaken werd van januari tot juni een stijging van de omzetwaarde becijferd van 7 procent tegen 10 procent over het gehele jaar 1965; bij de zelfbedieningszaken van 11 procent, dit is iets minder dan over 1965. De slagersbedrijven zet ten 5 procent meer om (vorig jaar 10 procent). In de textielindustrie verkochten de speciaalzaken in kledingstoffen minder dan in de eerste helft van '65. De gespecialiseerde textielwinkels konden de geldomzet met 17 procent vergroten en de herenmodezaken met 18 procent. Alle textielwinkels teza men, waarvan de cijfers in de bere kening van het Economisch Instituut zijn opgenomen, gaven een omzetver- groting van 8 procent te zien tegen 9 procent over 1965. Vermeer Co., bankiers te Am sterdam geven beked dat zij een sa menwerkingsovereenkomst zijn aan gegaan met de heren H. J. van Og- trop Zoon, commissionairs in ef fecten te Amsterdam. Het betreft, hier het samengaan van twee zeer oude firma's, Van Ogtrop dateert van 1817, Vermeer Co. van 1839. Zo als bekend is Vermeer gelieerd met de firma F. van Lanschot te 's-Her- togenbosch. De firmanten van Ver meer Co. treden met ingang van 1 september a.s. als firmant toe tot H. J. van Ogtrop Zoon. Het ligt in het voornemen het kantoor van Van Ogtrop voor het einde van 1966 te verplaatsen naar Herengracht 199- 201, het gebouw van Vermeer Co. vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1